AALST. Het Onderwijs in Denderleeuw. Ons Pompierskorps Bij de liberalen te Aalst TOERISTENBOND Voor de stakers van Geeraardsbergen SYNDIKALE RUBRIEK DENDERLEEUW Welle LEDE. ▼iert met Kermis haar vijftig jarig be staan. Niemand zal ontkennen dat het geen goede diensten heeft bewezen, want bij brand waren zij telkens op post. Maar het pompierskorps waar nooit anderen in geduld zijn geweest, dan katholieken heeft voor meer gediend dan om branden te blusschen. Het deedt ook dienst, wanneer het werkende volk op straat kwam om zijn politieke rechten te eischen. Ter herinnering hiervan stellen we voor, dat men bij deze plechtigheden ODILON KEMAN, den chef van den beirruimersdienst zou feesten, als her innering van het ontvangen revolver schot van een zijner oversten, die uit riep, zijn revolver zwaaiënde wij zul len er eens gaan onder rammelen en bij ongeluk, Eeman den pompier trof. Na lang lijden is hij er toch door ge komen, maar is ten huidige dage nog niet den man van vroeger. 't Ware ook wenschelijk, dat de Har monie Vooruit vaD Gent, gevraagd wierd, om de feestelijkheden van het pompierskorps te helpen opluisteren. Ze zouden dien dag nog eens de spuit kunnen in werking stellen, die destijds gediend heeft, om hen uiteen te jagen, toen ze naar Aalst waren ge komen, en enkel toelating hadden ge kregen, om van de Statie langs de Nij verheidsstraat, de St. Annebrug over te trekken, met verbod de stad in te komen l?I Hoe de katholieken van Aalst toch gebeuld hebben, met het werkende volk. Do Blieck, de liberalen senator is' verleden Zaterdag onder een grooten toeloep van volk begraven. Volgens zyn wil, in den meesten een voud. Het zal misschien niet van belang ontbloot zijn, oens te herinneren dat M. De Bliock met de verkiezin gen van lo October 1.1. samen met zijn vriend De Windt, uit de liberale partij zjjn gebannen geworden Hoe dat Wel, kwestie van kandi daten Dezen wilden niet dat er een zekeren oorlogsman op de lijst kwam, terwijl zij zelf met een andereo, van 't zelfde allooi voor de pinne kwamen. Van uaar ruzie, en ten lange laatste wierd De Blieck en De Windt, beschuldigd van propa ganda gemaakt te hebben voor de socialisten, voor de vier-schaar der liberalen van Aalst geroepen, eu daar dezen niet wilden verschijnen uit de partij gebannen. fin zoo komt het dat M. De Blieck, nog als liberalea bannelingisgestor- ven, want hy wiord beschuldigd, aan hun Waterloo slag op lo Octo ber 1.1. goed te hebben medegehol- pen. NU ZONDAG waren de liberalen reeds in feest. Het lokaal van huu wijkclub Het Blauw Park wierd ingehuldigd. Welk verschil ZATERDAG bij de begrafenis van hun gebannen lid, zulk een grooten toeloop van volk. ZONDAG by de inhuldiging geen volk !Ze waren zelf beschaamd. Z'hebbon een wijkclub met minstens honderd leden zoggen ze, en er wa ren DERTIG MENSCHEN in gaDSch bun stoet Er zijn er die zoggen, dat den tijd verdwenen is, dat er dwang mag geploegd worden, en wie uit overtui ging geen deel maakt van eene party maar gedwongen door zijn patroon, kan er niets voor over hebben en dus schaamte gevoelen, zich in 't openbaar te moeten toooen dozen zullen wel gelyk hebben, want, het zijn snullen *an patroons die den ken, dat het geweten der menschen nog kan gekocht worden. Zij eischen de vrijheid van denken, zelfs van dezen, die het een gelukkigen oorlog mogen noemen. Anderen beweren, dat den stoet mislukt is, door dat den tram ont- riggeld was, die al het volk vaa Ottergemmoest mede brengen, de kleinste gemeente van Vlaan deren. 'tls droevig maar 't is zoo de li berale parfy kwijnt en verdwijnt; zij heeft haar tyd gehad. Het volk weet zulks dat nu ook de eokele overblijvende leiders, dit ook wilden begrypen, want generaals zonder soldaten, wat kunnen die? BLEEKBLAUWEN. VLAAMSCHE Zondag a. s. 28 Mei, onze eerste Zomeruitstap Fietstocht naar Erpe. Meire, Ay- gem, Heldergem, Kerxken en Nieu- werkerken. Ongeveer 25 Km. Vertrek te 14 u. (zeer stipt) hoek Koolstraat, Gent- sche steenweg. Deze uitstap, die vooral belang stelling wil wekken van onze be dreigde wind- en watermolens, zal aan de liefhebbers fotografen ruim schoots gelegenheid biedentotmooie opnamen. Onze afdeeling richt trouwens de zen Zomer tusschen hare leden een dubbelen PRIJSKAMP in voor de schoonste foto's, van landschappen en gebouwen eenerzijds, van groe pen anderzyds, tydens uitstappen genomen. Over de belangrijke prij zen, den keurraad enz. volgen na dere inlichtingen. V. T. Bcrs uit Aalst en omtrek, op met uw vrienden, naar onzen eer sten, gemakkelijken uitstap 1 naar de overwinning te leiden, moet eenieder mede helpen M. Moyersocn verbiedt de om halingen op den openbaren weg. Zulks moet een spoorslag zijn, om de werklieden aan te zetten, hun penning te storten. Kan zulks niet in 't fabriek of werkhuis, hebt ge geen gelegen heid om een onderstouningssouche op straat te koopen, gaat dan naaf Hand in Hand, om het uwe bij te brengen. Moyersoen handelt hier op be vel der patroons, wiens knecht hij is. Helpt gij werklieden uit soli dariteitsgevoel. In de Filature du Canal worden de koppen samengestoken door de werkmeisjes van deConti nus en Bankmolens; dereden is dat men deze werKsters hunne tarieven wil verminderen, waarvan sommi gen de loonen niet verdienen die in de andere spinnerijen worden gewonnen. Tevens wordt aan de mo lens veranderingen gebracht waar door de meisjes harder moeten wer ken. Daarover is den Secretaris van onzen Textielbond gaanooderhando- len met den H. H. van 't Fabriek. Voor de Werklooze en oude stadswerklieden In naam onzer Vakbonden is een vraaggerichtaan hot schepencollege om den byleg van de stad te vorhoo- gen van 1,00 fr. tot 2,00 fr. per dag. Tevens is de vraag gedaan, om de stadswerklieden die in pensioen werden gesteld en nog geen 2o ja ren dienst hebben, te minsten hun pensioen te brengen tot i5oo fr. per jaar. De nieuwe bijdragen door de Vakbonden ingevoerd, be komt een goed onthaal bij de over- groote meerderheid onzer leden. Hoe zoo het anders kunnnen gebeu ren Aiwie een beetje overlegt ver staat het toch zoo goed, dat de oude bydragen vergoedingen by staking en werkloosheid te klein geworden zyn. Immers toen over 3 k 4 jaren de bijdragen zijn geregeld, waren de Dryzen van dé levensmiddelen veel lager dan nu, n' frank van over 4 jaren is nu maar So a 60 centiemen waard, hierdoor storten de leden een kleiner bijdragen, en ont vangen een vergoeding waarmede zij minder kunnen aankoopen. Het is toch zoo simpel om dat te begrijpen, wanneer men zijne bijdra gen en vergoedingen de zelfde waar de wil doen behoudeD, het noodza kelijk is van de nieuwe bijdragen te storten, waardoor den onderstand grootelijks zal worden verhoogd. Daarvoor wordt nu aan de leden een gunstige gelegenheid aangebo den, gezien door het laatste koning- lijk besluit aan de Vakbonden toege laten wordt, den vermeerderden on derstand aan de leden ODmiddeliik uit te betalen, aan hen die de nieuwe bijdragen aanbetalen, en de onder stand van het Nationaal Krisisfonds verhoogd eveneens, voor de gezins hoofden en deze die 25 jaren oud zijn van 6,00 fr. tot 8,00 fr. per dag. Daarvoor sporen wii ooze leden aan om niet langer te wachten om de nieuwe bijdragen te betalen het is in het belaDg en in 't voordeel van do leden der Vakbonden. Den Ambtelijken Scheids- en Verzoeningseaad is Maandag samen gekomen, om de ondernemers Daelman en Van Geit te hooren, waarom zy de laatste overeenkomst niet volgdeü, waar door aan de Bouwwerken een loons- opslag van 5o centiemen per uur werdt toegekend. De eerste was spoedig 't akkoord om dezen loonsopslag aan zyn gas ten te geven. Doch by den iweede ging dat moeilijker om te bekomen, en te doen verstaan, dat de overeen komst door al de ondernemers dien de gevolgd te worden, waarin hij ten slotte toestemde, mits zekere voor waarden. De Textielbewerkers waren Zondag en Maandag in een Landelijk Congres vergaderd, waar- ook den Internationale Secretaris Shaw tegenwoordig was. Op dat Congres werden belang rijke besluiten genomen, om de Lan delijke Textielarbeiderscentrale nog sterker te maken. Daar waar nog geen organisatieën bestaan er in te richten, om zoodoende al de werklie den van de Textielnijverheid van België in eene organisatie te ver eenigen. Wat de beste waarborg is om de loonen van de werklieden te vrijwaren en nog te verbeteren, daarover is een breed verslag ver schenen in 't blad Vooruiten zal men kunnen lezen in het vakblad De Textielarbeider». Voor de stakende sigarenmakers van Geeraardsbergen. Ondanks het verbod werden verle den week aan de fabrieken voor on geveer 1500 franken souchen verkocht. Waarvoor gezel Steen- haut en gezollinSnel naar het Politie bureel werden geroepen. Dat moot een dubbelen reden zijn om de Siga renmakers te steunen. Hoe meer de mannen van den geldzak samen spannen tegen de werklieden, hoe meer de werklieden de stakers zul len steunen. Immers werklieden die meer dan 5 maanden instrydzyn, verdienende bewondering van eenie der en dezer steun. Daarom meer dan ooit de stakers gesteund, koopt wekelyks de Souchen van één frank. De volgende gelden werden inge bracht op het bureel der Vakbonden by Alfons Steenhaut Lied gezongen by J. De Kenne 5,oo. A. De Neef 5,00. Onbekend 7,oo. Georges Nichels 14,00. Rond- gehaald in de Tiss. et Teint. D'Alost 85,oo. Jonge Wacht Aalst 50,00. Ge zongen door Cornel by Tist op de Varkensmarkt 12,50. Rondgehaald bij Coiffeur voor het vertrek naar Geeraardsbergen (te Meire) 25,00. Rondgehaald in het Achturenhuis 30,25. V. D. M. Petrus 5,00. Lied ge- zoogen door F, Meulenbroeck by A. Steenhaut 10.00. Lied gezongen door PAken by M. Wellekens 6,4o. Lied gezongen door Steenhaut bij Philips 6,5o. L. Rimbaut 5,00 Werkhuis De Neef 5,oo. Werkhuis Boterbergh i9,oo. Lied gezongen by H. Buys Doolhofstr. 6,05. Nog een lied gezon gen by den zelfde 11,20 Lied gezon gen door V. Rossem op den trein 12,3o. Alfred Nichels 2o,oo. Lied ge zongen door J. Nichels by G. Petit 5,6o. Lied gezongen door KeppeDS 2,3o. Louis De Smedt doet er nog bij l,oo. Lied gezongen door R. De Neef bij G. De Veylder /o,oo. J. B. Dierickx 5.00. Na het spelen van eenige muzi kanten in de café het sport 6,00. Lied gezongen by Peers te Gee raardsbergen door W.D. Henden Ce- lina 11,5o. Omhaling in Wykclub Jan Volders8,5o. Lied gezongen door C. Van de Henden l3,oo. Lied gezon gen in W. C. Nestor Schaltin door V. D. Meersch 8,o5. Lied gezongen do'-s A. Lehoeuf van Wei teren in de W. C. N. Schaltin 15,25. Totaal der week fr. 449.7o. Sinds 1921 bestatigen de verde digers van het officieel onder wys met spijt dat van jaar tot jaar de ge meenteschool achteruitgaat in getal leerlingen. De zoogezegde demokraten of Fronters, die nochtans hunne over winning te danken hadden aan de ontwikkeling der vrije gedachte, wierden vanaf 1921 de grootste afbre- kersvan het officieel onderwijs. Hoog oploopend met hunne Borms gedachte, kondon slechts leerkrach ten een plaatsje bekomen die om 't beste konden schreeuwen Weg met den Belgiek Intusscheu werk ten de katholieken in 't geniep. Zy hebben immers tot doeleinde de to tale uitwerping van het officieel on derwijs. Er zyn vrye scholen gebouwd op Leeuwbrug. Huisegem en bijgemaakt op't dorp. Eens ze er stonden wier den ze door de meerderheid van groen-geel aangenomen. Ondanks het groot getal leerkrachten dat op dezen oogenblik werkloos is, hebben de katholieken het zoover gebracht dat meer dan 2o geestelijke onder wijzeressen door de gemeenschap betaald worden. Terwijl onze gemeentevaders tot nog toe geen cent vonden tot steun der werklooze arbeiders en hunne kindoren, putten de katholieken jaarlijks duizenden franken uit de gemeentekas voor hunne partjjscho- len. Onze fronters huD programma, waarvan een punt zegtOfficieele scholen zyn slechts uitvindsels van Walonië en de groote stede ge trouw, gaven meer toeslag aan 't klooster dan ze Z6lfs vroegen. In de laatste gemeentekiesstrijd giDgen ze zelfs zoover, te verklaren in hunne manifesten, dat officieele scholen goddelooze scholen zijn. Dit is vol gensde fronters, opvoeding tot de vrye gedachte. Waarachtig, dio menschen durven nogal. En wat gebeurt er nu op dit oogen blik De fronters, vroeger oere be schermers van het katholiek vrij on derwijs, hebben hun molen omgr- draaid. Nu zijn ze opeens de grootste verdedigers van het officieel on derricht geworden. In stede van aan te vangen met het inrichten van ge meente-bewaarscholen, willen ze nu de groote meisjes naar de gemeente jongensschool sturen. Dat gaat na tuurlijk niet. Eerst de kinderen naar de vrije school sturen tot 7 jaar en dan naar de gemeenteschool doen overgaan, is vrijwel onmogelijk. Men zou de ouders de keus moeten schenken hun kinderen naar de gemeenteschol n te zeDden vanaf 3 jaar, anders krijgt men ze niet meer uit de handen van 't klooster. Er zou ook moeten gezorgd wor den voor flinke leerkrachten, men schen die het vertrouwen van do ouders der kinderen genieten. In 't kort zal zich een feit voordoen waar de toekomst van ons officieel onderwijs aan verbonden is. De ver vanging van schoolbestuurder Heer VAN LANGENHOVE, die een wel verdiende rust zal nemen. Gaat er een man gevonden worden zooals Hem dit is de groote vraag die ai de ouders, die het goed meenen, met de toekomst hunner kindereD, zich stel len. Wij sooialisten stellen ze op on ze beurtgaat er weer gehandeld worden uit partyzucht of intrest? zal er een man gevonden worden, die de school zal vooruit helpen School oorlog Ondertusschen is een echte school- oorlogop til. De geel-groenen haddeii 3o meisjes naar de jongensschool doen overkomen. Onmiddeliik liet Mijnheer de Pastoor de alarmklok luiden van op de Stoel der Waarheid, 's Anderdaags verlieten 9o jongens de gemeenteschool. Zoo verstaan de katholieken en groen-gelen de vrijheid van schoolkeu ze. De ouders zedelijk dwingen hunne kinderen van school te veranderen, tot groot nadeel natuurlijk van het onder richt zelf. Uit al die voorvallen is voor ons so cialisten een les te trekken. Wij alleen kunnen de school redden. Daarom, laat ons onze instellingen sterker en sterker maken. Laat ons, ons best doen om stap voor stap de gemeentekiesstrijd van I932 voor te bereiden. Van den uitslag zal ook de verdere toekomst van het onderwijs afhangen. De katholieken zijn de eeuwige aarts vijanden van het officieel onderwijs. De groen-gelen hebben het ten on der gebracht, zij hebben hun onbe kwaamheid getoond. Allen in de bres voor de socialisten, die er zullen voor zorgen een dergelijk onderwijs in te richten, waar de kinde ren der arbeiders van hun prilste jeugd de weldaden zullen kunnen plukken. Bayens Achille. Verleden Vrijdag deed onze Fanfare een uitstap over den Kouter naar den Lichtenhoek. Van de gelegenheid werd gebruik gemaakt om onze bevolking degelijk in te lichten over hetgeen ae socialisten verwezent- lijken. Ónze Volksvertegenwoordiger sprak breedvoerig over de nieuwe pachtwet, de ouderdomspensioenen. De bijval was onverwacht. Zondag heeft Denderleeuw zijn uiter ste best gedaan met de inhuldigings feesten van onzen rooden burgemeester te Geeraardsbergen. In het terugkeeren werd er afgestapt te Iddergem om met volle geklop door Huyssegem te trekken. Wij hadden meer volk dan al de an dere muzieken te samen. Aan allen die mee marcheerden on zen besten dank. Zondag 22 Mei Kruisplanting te Santbergen. Vertrek met trein van 2.38 ure. Te rug om 7 uur. Het muziek gaat mee. Donderdag 26 Mei O L. H. Vergadering, om 3 uur, van de «Roo de Spaarder Regeling voor het lichten der kas en de te ondernemen reis. Niemand mag ontbreken. Om 4 uur uitstap met muziek naar Liedekerke met groote meeting aldaar. E< Al wie been en heeft moet mee onjraa onze goede muziekanten van Liedekerfen ke te danken voor hunne moeite. jnai Onze Zirkenborttf:1 v mocht zich weeral verheugen in d?e aanwinst van 45 leden. W Nog een maand en we zijn aan onv,et looo T Bravo mannen, alzoo voort. Teven^ 't einde van 't jaar moeten we den sterk- sten bond der gemeente hebben. Onze Zaal komt op 15 Juni vrij. We zullen dus on- middelijk de handen aan 't werk slaanLtu om een prachtig Variëteitsfeest richten tot het vieren van ons looo' lid. c ai 1 raa Onze groen gelen schijnen in hetll' geheel niet tevreden te zijn, omdat D wij ze op hun plichten durven wijzen eS! en hunne domheden aan de kaak stellen J6" Zij gaan zooverre een verwijt toe telu" sturen aan mannen van ons die nog^k' bij hunne instellingen aangesloten zijnet rlo* vii „."„l.1. j|)| .If ft dat zij gelukkig zich mogen achten van hunne voordeelen te genieten. Allons mannen van Welle, de handen uit de mouwen, aan het werk, en u allen aangesloten bij onze Coopera- O tieven en bijzonder aan onze ziekenkas 1 d die de meeste voordeelen afwerpt van do* al de bestaande inrichtingen. Maar ziet og terwijl zij over zulke dingen zagen wil- en len zij het volk doen vergeten, wat zij 00 al schuldig zijn door hunne beloften, g Het is waar ook sedert lang her-el halen zij de woorden van Woeste, kies-jtan beloften moeten niet gehouden wor-red den. En toch willen wij ten voordeele der ingezetenen er op wijzen dat onzefe* straten in erbarmelijken toestand ver-"* keeren, dat men bij winterdag aan 'pj Kemel niet doorkan, en op den Dries de nieuw gebouwde huizen niet zullen r°f te bereiken zijn dan met een bootje. i Waarom kunnen zij niet doen zooals fjar in Denderleeuw waar de straten ge-rat maakt worden met afval van den ijzer- I weg hetgeen zij ook kosteloos kun-de nen bekomen. 0 Maar neen hé gelen nu gij de groote®— meesters geworden zijt kan die toestand u maar weinig schelen. Edoch vergeet we niet, dat men u eens rekenschap kan dat vragen waarom gij uwen plicht niet zult gedaan hebben. Jan Weetal. Gemeenteraad. Op 13 Mei, is onze gemeenteraad sa mengeroepen om een Ministerieël Be sluit kenbaar te maken, luidende, als- dat, de Commissie benoemd bij het Schepencollege, voorloopig geschorst is. Nu zullen de fronters niet veel meer te vertellen hebben. Op het oogenblik heeft Lede twee burgemeesters; M. Coppens, burge meester benoemd, en M. Ma thys, die ze^t, burgemeester te zijn van het volk! Wij zullen er ver mede komen. Vroeger niemand gekendopLede. Hun werkvolk kleine dagloonen betaald, millioenen rijk, en niemand kon zijn brood bij hem verdienen. Dat hij eerst eens doet z en wie hij is en zijne be loften volbrengt van voor de kiezing Maar niet fanatiek optreden zooals het nu gebeurd want het is klaar bewezén, "dat M. Matthys is vooruit gekomen om het socialisme ten onder te brengen, dit in akkoord met andere kapitalisten van Lede. In 1925 hadden wij in Lede een ster ke vooruitgang gemaakt, dit mocht niet gebeuren met de gemeentekiezing, en eenige fascisten zijn begonnen in het feheim te werken om de werkende lasse op een dwaalspoor te brengen, om te beletten dat socialisten in den gemeenteraad zouden binnen dringen. Daar zijn bewijzen van, en M. Mat thys was aangeduid dit te beletten. Niettegenstaande dit alles zijn en blijven de socialisten strijden, tot den dag aanbreekt dat wij onze macht zul len toonen aan onze tegenstrevers. Hoe Hl. Matthys zijne Vrienden lief heeft Een zijner bestuurleden noodigt hem en al de leden uit op eene begrafenis, en noch Matthys nog leden beantwoor den dit, maar Senator De Blieck wordt begraven en daar moesten zijne leden naartoe gaan. Dit bestuurlid heeft nu ook zijn ont slag gegeven tot dank voor al zijn stre ven. Menige sleepdragers zullen nu ook hunne pint moeten derven en M. Coen en V. Roeland als bestuurleden zullen op het schuim nu niet meer leven. Erger is het voor de Frontere Als zij hun postje kwijt zijn, zal er in de gemeenteraad werk zijn, want deze mannen, roemden zich meester te zijn van Lede. Daarvoor zijn hunne tegenstrevers om les. Henri is 28 jaar in ae gemeen-

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2