Socialistisch weekblad voor hel Arrondissement Aalst. ONTWAPENING De wandaden Oeestige Dtetorte van M. Moyersoen aan den Schandpaal. AULST. 24* Jaar 22. Prijs per nummer 25 centiemen. 29 Mei 1927. It. ES Arrondisseme" ts- Federa'ie DAG OR D E Aan de St. Annabrug HEER MOYERSOEN De N VRIJHEI Hst Dictatuurschap is de Varknechting aller Volkeren In Genève heeft er een konferentie voor ontwapening plaats gehad. Onze fransche partijgenoot Paul Boncour heeft er op meesterlijke wijze gepleten voor de verstandhou ding tusschen de landen om geleide- ly k over te'gaan tot de ontwapening. Onze wakkere, werkzame en geleer de vriend Louis de Brouckèro hoeft ep eene wijze, welke getuigt van voel moed en kennis, gewerkt om den weusch van alle menschen van goe den wil« door ontwapening lot den vrede» dichter tot verwezentlijking te brengen. In ons land, zooals ook in andere lamden zijn er nog bladen te viuden, waarin do spot gedreven wordt met op ze partijgenooten, omdat zij in hun pogen niet zijn geslaagd, omdat de konferentie van Genève geen on- middelijke uitslag heeft gegeven in zake ontwapening. Is het geloof lijk dat er nog men schen zijn, die zich verheugen; om dat de landen zich nog niet onder ling kunnen verstaan, om door ont wapening meer zekerheid vau vrede te brengen I Er zijn dus nog menscben, die den- rnn ken dat de geschillen tusschen de Ifiu'landen niet anders kunnen opgelost worden dan door de wapenen. Zulke menschen willen dus niet dat er een streven zou ontstaan om -.EN de oorlogen in 't vervolg te vermij- deu? Zy willen dus niets doen of be proeven om aan demenscbbeiddeaf- scbnwelijkste aller rampen de oor- log te sparen Zij gaan zelfs verder, zij noemen droomors degenen, die bunne beste krachten en hun verstand in spannen om tot toenadering tusschen de vol keren te kernen. Zij spotten met de genen, die onverpoosd werken om de ontwapening voor te bereiden en mogelijk te maken, dus die aan eigen land de grootste diensten willen be wijzen, want door de uitgaven voor bewapeuning op bet strikte mini mum te breogen, zouden de landen inde mogelijkheid gestald worden 2 te zorgen voor de uitbreiding van het onderwijs, voor nuttige en onmis- bare werken, voor den welvaart van het volk. De superpatriotards noemen hen niet alleenlijk droomers, maar ook slechte vaderlanders. Of degene, die het meeste werkt om den vrede te bestendigen niet het best zijn land en de menschheid dient Het is treurig te moeten bestatigen dat, na de wreede onderlinge men- schenslachting van I9I4 1918, waarbij millioenen jeugdige levens werden vernietigd, en duizenden gedoemd zijn verder te l«ven als wrakken, en naai het aedelijk onheil ten gevolge van den oorlog, er nog menschen gevonden worden, die onder voor wendsel van vaderlandsliefde nog al tijd voortga-in in de verschillende lan den met het aanstoken tot meerdere en meerdere bewapening. Na den oorlog ontstond er noch- thans over de wereld een algemeene zucht naar werkelijke vrede, en wij dachten temogen hopen dat einde lijk in alle landen, de regeerders be grijpen zouden, dat het in't belang was van elk land, afzonderlijk over te gaan tot ontwapening. Milliarden waren uitgegeven voor vernielingswerk, en de gevolgen van den oorlog waren zoo onmetelijk dat er milliarden noodig war^n voor heropbouw, dat het haast onmoge lijk was te gelooven dat er nog ooit sou aan oorlog gedacht worden. Niettegenstaande er in het trak taat van Versailles gesproken wordt over geleidelijke ontwapening, moet men met treurnis bestatigen dat er tot hiertoe nog geene ernstige pogin- 5 en in die richting worden gedaan, oor de regeeringen der verschillen de landen. Er was hoop ontstaan tot bevredi gende uitslagen te komen na 11 Mei 1925, met de samenstelling der re- teering in Frankrijk, met het aan 't bewind komen in Engeland der Werkerspartij dan werden er ernstige pogingen aangewend. Maar alle reaktionnaire krachten hebben zich samengetrokken tegen onze regee ringen om de gedachte van ontwa pening te bevochten. De behouds- gezinden namen in Engeland terug het bewind in handen, in Frankrijk verzwakte de linksche blok, het fas cisme in Italië trad dreigender voor uit, en zoo had de werking voor de ontwapening weer een knak ge kregen. De ontwapening is een niet ge makkelijk op te lossen problema, wij weten zul k s. Dit is niet te ver wezent- 1 ijken door een pennetrek of van do ééne dag tot de andere. Maar door do besprekingen in de koüferentie te Genève, door de tusschenkomst der socialisten Paul Boncour en Louis de Brouckèro, die op onomstootbare wijze aangetoond hebben, dat er met goeden wil wel mogelijkheid bestaat omaan dit moeilijK problema oen op lossing te geven, hebben wij toch ae hoop dat eens in alle laDden de bevolking dezelfde regeeringen dwingen zal de weg der ontwape ning op te gaan, eonige rodding voor de wereld. De pers speelt eene bijzondere rol, zy kan de geesten voorbereiden tot toenadering tusschen de volkeren. Zij kan ook ophitsen tot wederzijd- sche haat, en ongelukkiglijk, is het laatste maar te vaak het geval in de burgerspers. In kritieke oogenblik- ken, wanneer er spanning bestaat tusschen mogend heden wordterdoor depers zooveel valsch licht verspreid, dat ze de menigte op een dwaalspoor brengt. Alles wat mee helpen kan om de geesten tot bedaring te brongen, wQrdt zorgvuldig verzwegen. In ronkeDde volzinnen zal men ia deze peis, van alles gebruik maken wat aanzetten kan tot meer haat en nijd. Nu ook in zake ontwapening is het de schuld van de burgerspers, dat het volk zich niet meer om deze kwe stie bekommert; dagelijks door ver keerde inlichtingen stuwt die pers er naartoe om tusschen de volkeren de klove te vergrooten. En toch blijven wij hopen. De socialistische pers zal van dag tot dag meer invloed verwerven bij het volk. Wii bestatigen ook met vreugde, dat afgevaardigden van oud strijders aller landen, Duitschland inbegre pen, samengekomen zijn om te spre ken over de actie der oud-strijders in alle landen, voor het beboud van den vrede. Over ontwapening op stoffelijk, maar inzonderlijk op ver standelijk gebied. De oud strijders, verschillend van opinie eD geloof, maar die ge durende vier jaren al het afgrijselij ke en onmei'^chelijke van den oor log hebben gekend, zeggen ons dat er maar een middel bestaat om zul ke rampen in de toekomst te vermij den, dat is de toenadering der volke ren, dat is de geleidelijke ontwape ning De wilsuiting d«zer oud-striiders sterkt ons in onze hoop. De arbeiden de klasse heeft er het grootste be lang bü dat de zucht naar ontwape ning aangroeit. Weeren wij de pers, die naar ge schillen drijft, uit ODze gezinnen. Helpen wij aan de verspreiding vaD de socialistische bladen. Werken wjj aan de grootwordiDg onzer partij. Socialisme alleen brergt redding. G. DE NAUW. Wij bidden de afgevaardigden van het Federaal Bestuur, zich vrij te houden, om te kunnen aan wezig zijn, op de zitting te Dender leeuw in het Achturenhuis, Maan dag 30' Mei, om 5 uren namiddag. I® Het landelijk congres te Brussel met de Sinxendagen. 2* 't Verspreiden van het land bouwersblad. 3. Verscheidenheden. De Secretaris Nichels Alfred. Ja vriend lezer, 'k moet u wat ver tellen. 't Betreft het vermakelijk schouwspel vau 't verbod van Sou- chenverkoop ten voordeelo van de stakende sigarenmakers van Gee raard sbergen. 't Was dus gekend onze zeven socialistische gemeenteraadsleden van Aalst, hadden besloten tegen de ukase van den afgedankten minister Moyersoen op te komen, en toch sou- chen te verkoopen. Z' hadden overigens hetzelfde aan den Heer Politie-Commissarisgezegd en dezen hadt op zijne beurt formee- le orders gekregen van M. Moyer soen, dat er kost wat kost geene souehen moch ten verkocht worden. M. Moyersoen als burgemeester, als hoofd der politie zou immers zelf moeten t°r plaats zyn hebben, om 't verbod te doen, maar hü hadt hierom enkel den moed van een ge wonen lafaard, die beveelt en zich op de plaats van het gevaar niet laat zien. Den heer Politie-Commissaris was dus aan den Zwarten Hoek, waar Nichels. HaeltermaD, Steenhaut Jo zef en Steenhaut Jan, zouden ver koopen. M. Nichels, ge weet dat het ver boden is souchen te verkoopen. Ja, Heer Commissaris, maak ons een proces verbaal. Neen, 'k moot u beletten te ver koopen. Maar 't is voor een stukje brood, voor de vrouwen en kinderen der staKende sigarenmakers. Om 't even, ik moet beletten te verkoopen. Dan zal ik het aan het volk zeg gen, dat het naar Hand in Hand moet gaan, om hun franksken te storten, en Nichels was aan den trok, met zijn andere naderde. Menschen 1 M. Moyersoen den uithongeraar, verbiedt ons souchen te verkoopen voor de stakende siga renmakers van Geeraardsbergen. Hü benijdt uwe solidariteit tegen over uwe broeders, gaat naar 't lo kaal, koopter souchen, hier op de straat mogen we niet. En dit deuntje wierd herhaald, telkenmale er <-en groepje werklie den aankwamen. Ed op eens stapt Nichels met rasse schreden weg, hij gaat ginder ver koopen, zegt li ij aan den politie com missaris, die hem onmiddelük ach terna vliegt. Nichels plaatst zich in den gang van het huis van een zijner goede kennissen.en roept de omstaanders om daar souchen te komen koopeD, j en Nichels is aan den gang, maar altijd zijn zelfde deuntje herhalende: Koopt oene souche, geeft een franksken, Moyersoen wil de stakers hunne vrouwen, hunne kinderen uithongeren, toont dat ge solidair zijt met uwe stakende broeders, koopt eono souche, een frankskon maar, een pintje min gedronken. En wie zou het gelooven, den Heer Commissaris met zijn grooten iever, om de bevelen van zyn laflfen baas te volbrengen, verbiedt Nichels te verkoopen, zelfs in den gang van 't huis. M. Nichels eene herberg is eene openbare plaats, en ook daar is dus den verkoop van souchen verboden, zegt hij. Heer Commissaris, deze herberg is het huis van don eigonaar en noch den Heer Burgemeester, noch gij heeft hier iets to zeggen. En den Heer Commissaris stelt zich in den gang nevens Nichels, ver biedt de menschen van op den voet- weg eene souche te koopen, zomoe ten eveneens in den gang komen, en Nichels verkoopt, ja verkoopt, dat het een waar genoegen is, zoodanig dat hij aan den Heer Commissaris opmerktbemerkt gij, met welke liefdode meDschen hun franksken brengen En Haelterman heeft Nichels zijn voorbeeld govolgd, en de beide Steenhauten, ontvangen midderwyl gelden zonder souchenverkoop. Is de handelwijze van den Heer Moyersoen laf, deze van den Heer politie commissaris was al te ijverig. We begrijpen dat hij zijn dienst heeft te doen, wii hebben het hem zelf gezegd, er bijvoegende dat we noch hem, noch een zyner agenten hierom met een kwaad oog zouden hebben bezien, maar het zoover drij ven van te verbieden dat er in den gang van een huis wordt verkocht, en zich eveneens in den gaDg stellen, denkende aldus schrik op *t lijf der werklieden te j agen, die eene souche zouden willen koopen, zie, waarlijk, dat heeft ons geleerd, dat den Heer politie-commissaris eens werkelijk willen toonen heeft, dat hij een al te getrouwen knecht is van den uit hongeraar Moyersoen. Het spreekt van zelf dat die voorval letjes op het uur van den middag veel opspraak hebben verwekt en M. Moyersoen niet in achting zullen doen stijgen hebben bij de werkers bevolking. Waren de socialisten niet ondankbare menschen zij zouden M. Moyersoen be danken omdat hy hen de gelegen heid heeft geschonken, hem met den nieuwen titel van UITHONGERAAR te vereereD, en hij tevens een schoon propagandawerk heeft verricht, om het solidariteitsgevoel meer om meer onder de werklieden aan te wakke ren. NICHELS ALFRED. Gezellin Snel, Schepen Marcel en ondergeteekende, waren Vrijdag middag aan de St. Annabrug, om souchen te verkoopen ten voordeele der stakeüde Sigarenmakers van Geeraardsbergen. Nauwelijks kocht de eerste persoon een souche, of een brigadier met nog een agent, komt met vlugge stappen naar ons loe, en zeggen, jonge Heeren, jonge Dame, dat is verboden. Steeds bieden zich andere perso nen aan om souchen te koopen; wy zeggen aan de agenten dat wij weten dat zij hunnen dienst moeten doen, en dat ze onze namen zouden op schrijven. Intusschen is den toeloop vergroot, do mannen en vrouwen wilden steeds souchen koopen, wat nogmaals verboden werd. De agen ten verklaarden ons, dat zij geen or de hadden ontvangen om onze na men op te schrijven, maar wel naar het poliliebureel moesten doen gaan, wat w« dan ook gedaan hebben. Op weg naar het stadhuis, maar dat ging niet gemakkelijk, op do brug en daar rond werden wy omringd door dewerkiieden die souchen wil den hebben, omdat de politie zoo goed als aan ons geplakt stond, was het voor vele onmogelijk souchen te bekomen; menigen stopteuons gold in de handen ten voordeele der sta kende sigarenmakers. Op de Markt gekomen besloten wij de andere socialistische gemeente raadsleden op te wachten. Na ons komen de agenten die ons naar het politieburoel hebben doen gaan, dan volgt de Commissaris, maar de 4 andere socialistische ge meenteraadsleden zijn met geen oog te zien, hun wedervaren kan men in bovenstaande artikel lezen. Toen de Politie-Commissaris terug uit het stadhuis is gekomen, is sche pen Marcel hem gaan spreken, aan wie hy zegde dat wy mochten voorts gaan. Wat er nog zal volgen moeten wy afwachten. Henri Flips. Gy zyt minister geweest, gy hebt als dusdanig uwe vijandschap te genover de werkende klasse laten zien. De hervormingen door de ar beiders veroverd zijn voor u moei lijk om to verteeren. Het Krisisfonds is voor u uit den booze. De Achturendag zoudt gij willen zien verdwyten. Uwe minis terschap is een opentlyko strijd ge weest tegen de werkersbelangen. Wij kenden U dus. Maar nu hebt gij de kroon op uw reaktionair zijn wil len zetten. Gy hebt u nu laten zien als een nijdig afgunstig man voorde werklieden die durven strijden voor hun loon, voor hun boterham. Het heeft u in uw bourgeois-hart gesne den, als gy zaagt dat do Aalsterscbe werklieden, mild de sigarenmakers van onze stad steunden. Gy hebt u langs de zijde der patroons gesteld, die van in 't begin der 9taking ver klaarden, dat zy ons wel, door den honger gedwongen, terug aan het werk zouden krijgen zonder loons verbetering. Gy hebt moeten besta tigen dat zulks niet zou geschieden. Gy hebt het beneden dat onze werkzusters en broeders van Aalst, zooals van vele andere plaatsen, het hunne by brachten om onze kinderen niet den noodigen boterham niet te laten missen,gedurendeonzen strijd die meer dan gerechtvaardigd is, (Uwe eigene katholieke vrienden in onze stad hebben zulks moeten er kennen). Gii hebt dus verbod gedaan aan de fabrieken te Aalst gelden in te za melen ten voordeele onzer kinderen, wy zullen niet zeggen, wat wy over u denken. Gy hebt toch niet kunnen beletten dat do werklieden van Aalst hunne solidariteit betoonden. Heer oud-minister Moyersoen,bur gemeester van Aalst, wy zullen er vour zorgen dat uw naam steeds zal gekend en vernoemd blyven, als er zal gesproken worden van onmee- doogendheid, van haat tegenover al wie het aandurft te strijden voorde verbeternis van 't lot der arbeiders. De kristene werklieden zullen over uwe handelwijze met ons zoggen dat zij weinig kristeüjk is. Wy zullen U steeds gedenken. Een Sigarenmaker. De katholieken en de Fron- tens stemmen 500.000 fr. vooreen nieuwe kerk. Slechts beloften voor een officieele school. Onze bevolkiög kent den erbarme- Jijken toestand der stadsflnantiën. In de zitting werd verhooging van belasting gestemd voor het uitvoe ren van kasseidingswerken aan nieuwe huizen waar de bestrating moot worden gelegd. De taks is van 28.00 fr. op 4o,oo fr. gebracht. De gezellen Steenhaut hobbenerop gewezen, hoe sommige werkersge zinnen, verplicht zijn een huis te bouwen, zich tot over den kop in de schuld zetten, zoodat het onaanne melijk is, dat dergelijke inwoners nog meer lasten worden opgelegd. En terwijl erdoor katholieken en fronters op dergelijke wyze wordt omgesprongen, verzetton onze so cialistische gemeenteraadsleden, hemol en aarde om er toch een be gin kunnen mede te maken voor het bouwen der Centrale School. Katholieken en fronters zeggen, een kerk is er meer noodig en daar voor stemmen wy 500.000 fr. De school zal er niet onder lyden, want zy zullen dezelfde som voor de school onderschrijven. Maar... de finantieële toestand der stad is heel soberkens, en M. Bocqué, fronter, stak den vinger in zyn twee

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1