Een beetje Eerlijkheid a.u.b. MijnfHoekje lieer Burgemeester, iVlijnbeer Moyersoen Geen Dictatorschap N' hijke Mensch Erembodegem oogen tegelyk, en toen hy aan den burgemeester vroeg om hem te ver zekeren of de school er niet zou door lyden. In dat geval zou hij voor de verdaging stemmen. Hm. Hm... We dachten dat ze ge vangen wareu, maar M. B';cqué viel als een kat op zyn... voeten, en vroeg om de zittingeenoogenblik te schor sen, ten einde de gelegenheid te heb ben met de groep te beraadslagen. Dit geschiedde, maar, in 't bijzijn van M. Moyersoen, katholiek. Wie zegt er dat de fronteis de ver kochten ztfn aan de katholieken 't Is mogelyk. vooral als wij derge lijke karpelsprongen zien. Bij de horneming scheen M. Boc- qué voldoende gerustgesteld te zijn en... zy stemden het half miljoentje voorde kerk. Dit van de sohool kan nog wel wat wachten. M. De Neve, fronter en schepen van onderwijs, zegt wel dat onze oflcieële scholen aan varkenshokken gelyken, maar een kerk is ook een school 1 Als tweede merkwaardig punt hadden wij de Interpellatie van gesel Flips tot den Burgemeesterwelke verbiedt onder steuningsscucheti op de straten te verkoopen, voor de stakende sigarenmakers van Geeraards- bergen. Vóórheen gebeurde het meerma len, wanneer eene werkstaking van een zekeren omvang werd aange gaan, beroep te doeu op het solida riteitsgevoel van de worklieden, om dezen die in strijd waren te steunen, daarvoor werden de stakers nooit verontrust; vry werden omhalingen gedaau, op de straat en aan de fabrie ken onzer stad. De tloo Sigarenmakers (sters) van Oeoraardsbergen, die 15 o/o minder loon werden betaald dan hunne stielgeoooten van andere stodoo, verlangden do zelfde loonen die bun ge woigerd werden door de Patroons. Dezo werklieden hebben alle vrede lievende pogingen aangewend, orn de staking te dóórkomen, en wenden zich tot a maal toe, tot den Ambtely- kescheids-on Verzoeningsraad, die besloot dat de vraag van de werklie den redelijk was, «n de sigarenfa brikanten daaraan zouden moeten voldoen. Doch die H H. bleven weer- spanpigen ten einde geduld, lu bben de werklieden den 21 Decernb-.-r den arbeid gestaakt. Door den goeden wil die de stakers (sters) hadden ge toond, werden zij doorhit Nationaal- Krisisfonds opgenomen. Dat bewijst de rechtvaardigheid van dezen strijd. Toen de staking bijna 4 maanden duurde, hadden verschillende Pa troons voldoening gegeven de an dere bleven koppig, waardoor dog 7oo Sigarenmakers (sters) op de straat staan. Gezien den langdungen strijd die gebrek in die huisgezinnen breDgt, werd een oproep gedaan cot steun. Souchen werden verkocnt door de stakers, de werklieden van Aalst steunden mild, waarvoor ik hen van hier mijnen dank toestuur. Doch tot ons groote verwondering en tegen het gewoon gebruik, werd door den H. Burgemeesterden maatregel ge nomen, die den verkoop van Souchen verbiedt. Wy hebben reeds by den H. Burgemeester, pogingen ge-1aan; om op zijn besluit terug ie komen doch dit bleef zonder uitslag. Het doel van mijne ondervraging is, door eene nieuwe poging te beko men, dat den Heer Burgemeester niet langer zou volharden. Wy wil len slecht behouden wat toegelaten was minder kan men toch niet vra gen voor eene troedo zaak. Immers Aalst is eene werkersstad, «-aar de arbeidersmeermalen den strijd moes ten aangaan, stakingen die lange maanden hebben geduurd, om de vroeger betaalde hongerloonen te doen verbeteren. In die tijden hebben de Aalster- sche werklieden, van de werkers uit andere steden en gemeenten milden steun bekomen. Wellicht hebben deze die de werkers solidariteit vree- zen, de slechte raaigevers geweest van den H. Burgemeester, om te be letten dat de Aalst rsche werklieden hunne wederliefde betuigen. Doch den H. Burgemeester zal rich reken schap willen geven, d -t de meerder heid onzer inwoners werklieden ziin, en voor hen de zelfde rechten moe ten bestaan dan voor wie ook. Heer Burgemeester, Ge zult wel licht antwoorden, dat Ge op den laat sten oogenblik hebt toegestaan, om ten huize Souchen te verkoopen. Het geeft den indruk dat Ge om aan de grillen te voldoen, van deD eene of andere persoon, de stakers een werk van langen duur wil opdringen, een werk van gausche weken dat op enkele uren kan gedaan worden, Zijt niet willekeurig noch halfslach tig, wanneer de orde op den open bare weg niet wordt gestoord, laat de stakers toe zoo als voorhéén hunne Souchen te verkoopen Nog erger, indieu Ge uwen maatre gel zoudt staande houden, dan wordt een nieuw voorgaande geschapen, waarvan het einde niet kan voorzien worden, dat z ker met den breede en vrijen geest van onze bevolking niet overeenstemt. Deze maatregel zou verder, en door ar.dere kunnen gevolgd wor den, dat het vrij gebruik van de straat verbied; het brengt ons de jaren 9o in herinnering, toen al de vrijzin nige en Democratische inwoners van de straten werden gejaagd. Het ware de aankondiging dat in de toe komst de Aalstersche werklieden, die moeten strijden om het brood van hunne vrouwen en kinderen te verdedigen, met de zelfde maat zou den gemeten worden. Dat die onge- luks tyden voor wie ook nooit we der keeren Maakt de straal vry l Heer Burgemeester, Id de laatste zitting hebt Ga nog verk aard, niet met een kleine, maar wel met n' breede geest bezield te zijn. Welnu overziet de draagwijdte van Uwe maatregel. Ge zult bemerken tot waar het leiden kan. Nog moer Ge hebt hier herhaalde malen, een be roep gedaan tot ons allen, om bezield te zijn met den zelfde geest om de stad goed te besturen, de rust en vrede te behouden. Ge zult my toe laten om een beroep te doeu op U, om als Burgemeester al de inwoners op den zelfde voet te behandelen, dat den beste waarborg is, om in vrede samen te werken, voorden bloei en vooruitgang onzer stad. Laat toe zooals voorhéén, laat de straat vrij voor al deze die den openbare weg niet storen. Ik verwacht Uw gunstig antwoord. M. MOYERSOEN. Mijnheeren. al hoewel ik niet hoef te antwoorden op dergelijke ondervraging, heb ik er toen aan gehouden dit te doen. Er is me bekend gemaakt, dat er aan de fabrieken wanneer de weekloonen werden ontvangen, dat er souchen te koop werden geboden, voor de staken de sigarenmakers vanGeeraardsbergen. Gezien er aldus dwang wordt uitgeoef end op de werklieden, kon ik zulks niet toelaten. Temeer, omdat er door de verkooper wierd gezegd, dat zij van mil de toelating hadden bekomen, wat volstrekt niet waar was. GEZEL NICHELS. Zeg toch als 't u belieft, dat er misverstand was. M. MOYERSOEN. Ik kom er toe, M. Nichels. De zaak is alsdan in het schepencollege voorgekomen, en ik heb er de bezwaren tegen ingebracht en heb het dan toegelaten, in de huizen souchen te verkoopen. GEZEL NICHELS. Natuurlijk. GEZEL FLIPS. Het zou er nog aan ontbreken dat wij ons plicht zouden verzuimen om een stukje brood aan de honderde vrouwen en kinderen der stakende sigarenmakers te bezorgen. M. MOYERSOEN. De openbare zitting is gesloten, wij gaan over tot de geheime zitting. Protest bij de Socialisten. GEZEL NICHELS. M. de Burge meester, wij wenschen te antwoorden op dergelijke vage onaannemelijke uit drukkingen. M. MOYERSOEN doet het publiek dat heel opgewonden is, door de poli tie verwijaeren. Bij het verlaten van de zaal hooren wij roepen en tieren. M. MOYERSOEN is geen spierken op zijn gemak. Hij vreest de waarheid, en de socialistische gemeenteraadsle den laten niet los. GEZEL NICHELS. Gij zijt de uit hongeraar van ons volk de diktator heeft gesproken. GEZEL FLIPS. Gij zijt een nood lottige man voor onze stad. M. MOYERSOEN. Dat alles laat mij koud. GEZEL STEENHAUT JAN. Na tuurlijk. Er raakt u niets, zelfs de wroeging niet, dat gij het kosteloos pensioentje onzer ouderlingen hebt ge ltelderd. GEZEL STEENHAUT JOZEF. Gij moest u schamen over dergelijke schanddaden. Wij hoorden buiten nog steeds harde woorden naar het hoofd van M. Moy ersoen slingeren. Ziedaar hoe M. Moyersoen, welke door de kristene arbeiders nog steeds wordt geacht, misbruik maakt van zijn ambt, om aldus de zwoegende arbei ders op een hongerkuur te willen zet ten. Voegen wij hier aan toe, dat de 7 so cialistische gemeenteraadsleden, trots het verbod van souchenverkoop, het toch hebben gedaan, en dat ganêch de bevolking symphatiseerd met hen, ge zien het optreden van geheel het poli tiekorps, alsmede den Heer Commis saris. om... het te verbieden. Dit gaf gezel Nichels nog eens de gelegenheid om aan M. Moyersoen te zeggen, dat Hij het zelf had moeten ko men verbieden, in plaats van misbruik Ite maken van het ambt die de politie vervuld. M. Moyersoen is, zooals overigens elk weet, een echte reactionnair en dus ook jaren achterwaarts. Hij kan het zich niet in den bol steken, dat onze werklieden recht hebben op leven. Maar dat hij niet vergete, dat wij er an ders over denken en den tijd van met een pompiersspuit, of eenige fanatieke sleepdragers onze bevolking uiteen te kegelen voorbij is. Dat hij ook niet ver gete datde tijd verzwonden is, dat onze politie bereid was, om alle geweld te gebruiken, zelf tegen alle recht in. De tijd van vooreen is uit, en onze bevolking wenscht, dat we toegelaten worden om eenige penningen te verga ren, zelfs op den openbaren weg, ten einde brood aan de vrouwen en kinde ren der stakende sigarenmakers te kun nen verschaffen. 't Is wat wij hebben gevraagd en ons door Moyersoen is geweigerd. Nogmaals een dier fanatieke bour- geoisdaden welke elk klaarziende mensch naar waarde zal weten te schat ten, en er de katholieken op tijd en stond de verdiende belooning zal weten voor te geven. A. B. den Burgemeester van Aalst, ging vóór de Gemeentekiezing aan de hoe ken der straten uitroepen, voor al die het hooren wilde Dat de belastingen toch too groot warenen zouden verminderd worden ;xi,De menschen die hunne belasting briefjes ontvangen weten daarvan te spreken hé In de geraeenteraadzitting van Vrij dag den 2o Mei, werden op verzoek van den Gouverneur, de nieuwe huizen in plaats van voor den HELFT voor hunne volle waarden belast. Hierdoor zullen de werklieden en bedienden die een huisje moesten koopen van de Maatschappij, of gedwongen waren een huis te bouwen, een dubbel belas ting moeten betalen. Doch door de tusschenkomst van de Socialisten in de Sectie, zullen die menschen slechts van het derde jaar der bouwing van hunne woning de belasting moeten betalen. In de zelfde zitting werd gestemd, dat de inwoners voor de Kassei wer ken, in plaats van 28 FRANK, 4o FRANK de vierkante meter moeten betalen, zijnde 12 FRANK MEER. Het voorstel van de Socialisten om de onbemiddelde inwoners, de kosten van de stichting der straten en kassei- werken, met gemak van betaling te laten gebeuren werd verworpen. Het was voor M. Moyersoen nog niet genoeg dat die twee belastingen werden verzwaard. Hij verdedigde nog de vraag om 5oo DUIZEND FRANKEN te geven voor een nieuwe kerk, natuurlijk zonder de staartjes. Menschen die er verstand van hebben verklaren, dat ieder huisgezin ten min sten loo FRANKEN lasten zal mogen betalen, voor die Kerk op te richten. Toen de Socialisten aan den Burge meester zijn kiesbeloften herinnerde, van de belastingen te verminderen, en deze door zijn aandringen nog merke lijk gingen verhoogd worden, dierf M. Moyersoen met de inwoners nog den aap houden, met te verklaren dat zulks geen nieuwe belastingen vergde. Ja, onze inwoners zullen er weten van te spreken, nieuwe en zwaardere belastingen zullen zij mogen betalen. MMoyersoen past de spreuk toe Kiesbe loften tellen niet. Den Heer Burgemeester had onmid- delijk de bespreking de ondervraging Flips nopens het weigeren van den Souchen verkoopgesloten, aldus een soort dictatorschap willende daar- stellen. Het is om hiertegen protest aan te teekenen en de andere leden van den raad de legenheid te geven, hun woordje te zeggen, dat de meerderheid van het Schepen-college, in zijne zitting van Maandag 1.1. heeft besloten tegen den wil van den Heer Burgemeester als eerste punt der openbare zitting te plaatsen, VOORTZETTING DER ONDERVRAGING FLIPS met bepa ling tien minuten spreektijd aan eén lid van eiken politieken groep. Aldus zal M. Moyersoen gevoelen, dat het volk van Aalst niet zinnens is, zijn dictatorschap te aanvaarden. Dinsdag ontmoette ik een vooraan staande van de katholieke partij, ons gesprek ging over de driftige woorden wisselingen die gevoerd werden in de gemeenteraadszitting van Vrijdag den 2o Mei, uitgelokt door de onbetamelij ke houding van den Burgemeester. Wanneer ik uitlegde aan dezen Heer dat de gematigde toespraak van Flips, door den Burgemeester werd ontvan gen zooals bij een mensch zonder hart, door hem op een stijfhoofdige wijze de vraag werd afgewezen, om de stakers toe te laten souchen te verkoopen, en kortweg wilde beletten dat er nog ver der zou gesproken worden. Daarop zegde die katholieke Heer met misprijzen, voor Moyersoen Het is n' Rijke Mensch S Dit is 't, wat we aan zek»re leden van het balspel op de Houtmarkt moeten vrageD, wanneer ze praten over het balspel met Aalst-Kermis en de Socialisten. Ze beschuldigen de socialisten dal het hunne schuld is, dat het balspel met Aalst Kei mis, niet door hunne maatschappij mag uitgebaat wor den, terwijl zij zelf, zouden willen laten spelen, zonder de iooo fran ken subsiede. Ziehier wat er is gebeurd Er bestaat te Aalst eene Stedelijke Feestcommissie, aan wiens hoofd staat, den Heer Schepen van Open bare Werken, een Katholiek. In overeenstemming met de twee maatschappijen HOUTMARKT en KOOLMARKT en de STEDELIJKE FEESTCOMMISSIE was er in 1925 eene overeenkomst gesloten, dat de Houtmarkt in i926 de looo franken subsiede zou ODtvangen en de Kool- markt in 1927. En ondanks die overeenkomst gaat de Houtmaikt gesteund dcor den hedendaagschen Schepen vaD Openbare Werken, en na getracht te hebben, de socialistische afgevaar digden by de Stedelyke Feestcom missie op hunne hand te krijgen bij den heer Moyersoen aandringen, om die beslissing te verbroken. Gansch de Stedelyke Feestcommis sie is eg hevig tegen geweest. uitgezonderd M. Bastiaens, don nieuwen schepen van Openbare Werken, en op zijn aandringen, is zelfs M. De Moor, afgevaardigde van d' Houtmarkt, op eene zitting eens toegelaten, waarhij kwam aan dringen om de verbreking in hun voordeel te bekomen. Er is hem daar opgemerkt gewor den, dat zulks niet eerlijk zou ge weest zijn, od dan heeft hij ons dur ven voorstellen de subsiede te ver doelen. t In 't Schepencollege heeft die vraag ook geen ingang gevonden, en het eerlyk akkoord, vroeger ge nomen, is en blijft behouden. Ziedaar een beetje uitleg die we op aanvraag van eenige onzer vrien den hebben willen geven, om de leugenaars den bek te snoeren. Voor eene nieuwe kerk te Aalst stemt men als gifie 500,000 fr. Aalst moet dit geld leenen aan 7 0/0 zulks maakt 35 duizend franken per jaar enkel en alléén aan interest, zon der afkorting. Ge ziet lastenbetalers, fronters en katholieken zijn zuinig met de stads- gelden. Uitsluiting in het Sigaren fabriek van M Pauwels te AALST In b. g. n. werkhuis werden zater dag 1.1. alle sigarillomaaksters en ma kers naar het bureel geroepen. Ze kre gen er het volgend lief complement De concurrentie in het bedrijf gaat niet meer, met de loonen die ik heden betaal voor het vervaardigen der siga- rillo 's. Op andere plaatsen worden de zelfde aan goedkooper prijzen vervaar digd. Wilt genu dezelfde bewerken aan 4,00 fr. de duizend minder, dan gaat het werk verder.In tegenovergesteld ge val, blijft maandag de poort gesloten. Door het betrokken persooneel wer den we van dezen toestand onmidde- lijkop d' hoogte gesteld. We betrach ten langs telephonische weg. de zaak te beslechten. Niets te doen. De pa troon bevestigd nogmaals b. s. met een bevoeging, dathij verleden maand een verlies heeft ondergaan van 28oo franken, aan de sigarillomakers sters, en dat hij verder steeds met verlies blijft werken, met het huidig bestaan de loonbarema. Het schijnt bij M. Pauwels maar een kwestie van durf te zijn. Inderdaad. We overdrijven in niets als we zeggen dat de loonen bij hem betaald, min stens 15 0/0 lager zijn dan de overeen komst afgesloten tusschen werkgevers en werknemersverenigingen. M. Pau wels was maar niet van zijn standpunt af te brengen. En zijn bedreiging van deze werklieden uit te sluiten heeft hij dan ook ten uitvoer gebracht We vin den dergelijke houding opzijn minst gen om en een schande. Maar dat hij ver zekerd is datde handschoen ons toe geworpen zullen we met vuur weten te hanteeren. De betrokkene werklieden, zoo mannen als vrouwen, zullen zich nog steeds herinneren de wantoestan den en de onbegrensde uitbuiting van vroeger jaren. Daar wordt nooit meer terug gekomen. De patroon zal met de zweep van ellende over de hoof den zijner werklieden te doen kletsen, zijn wil trachten op te dringen. Maar dit zal nooit.... Aan de vakgenooten doen we beroep op hun klasse-solidariteit Niemandmag zich daar gaan aangeven. Niemand mag de lafheid begaan zijn werkbroêrs in den rug te schieten. Aan de stakers te zorgen van vol te houden tot de volledige overwinning. Alfons Steenhaut. 'k Stapte te Geeraardsbergen it. den trein, 't Was 10 1/2 uur va"P den avond en een werkman zat af gemat te rusten in een hoekje van in 't kompartiment. moei 't Was een Zaterdag avond, ddj®n6 week liep ten einde en hy vertel [en de me, dat hy met genoegen huis- Di waarts keerde, omdat hy 's ande 1st, rendaags eens goed kon uitrusten voegde hy er bij. '°'w Ge-werkt toch maar acht uren D' daags vroeg ik hem, daar het mj tfat zoo verwonderlijk scheen, die*", groote zucht naar die Zondagrust, ,jet wanneer inen nu dagelijks maai D acht urente tobben heeft. ieo Neen, Friederik hy kende mü 'ep! persoonlijk heel goedik werimaa maar acht uren daags, maar ik H werk niet op myn gemeente; ik da'E woon in Nederhasseit en ik werkjjj^ in LaLouvière, en ikryddagelyk8leb op en af, omdat het zoo kostelijk O is. aldaar te verblijven. ver: En hy ging voortNeen, ikjej werk maar achturen per dag,not maar ik heb eene kleine uur noo- tijd dig om van huis naar de statie te Ninove te gaan. 's Morgens neem ik te Ninove den trein om 6 uren ove en's avonds kom ik er toe, rond wa] 11 uren, zoodat ik rond milder- mil nacht tehuis ben. J Ik heb dan aeht uren gewerkt en 'té ben alle dagen 19 uren 't huis weg. iul Hoogstens beb ik dagelijks 5 uren ich rust!.., Pa' Welk familieleven En ik dacht aan die heeren Kapitalisten die nooit iets doen, tenzij om de win sten op te stapelen en vinden dai het een schande is. dat de werk mei) schen maar 8 uren per dag willen werken. Die rijke vrekken, aanzien de werkmenschen als trekvee hebben geen gevoelen, zij kennen het werkersleven niet. 't Ware noodig, die bekampers, van 't acht uren werk eens te be straffen met hen eenige weken, een werkdag van 8 uren op te leggen, hen te doen beproeven wat het is, 's morgens om 5 ure t' huil te vertrekken en 's nachts om 12 uren terug te keeren, en dit voor een loon van 28 frankeD zooali dien werkman van Nederhasseit, die zulks reeds eenige maanden onafgebroken doet, in de ijzer gieterij van M. Boël te La Lou- vière. Wat dient er tooh nog veel ver anderd te worden in deze Kapita listische maatschappij t Dat is het werk der socialisten, die daarom tot alle arbeiders 't zjj ze gelooven of niet gelooven, zeg "gen vereenigt u, schaart u dicht bij elkaar, marcheert hand in hand, ge zijt 't getal, ge zyt de macht, ge verandert de wereld als ge wiltsluit u aan in onze ran gen opdat dergelijke toestanden, niet eeuwig zouden duren, dat is den kreet van FRIEDERIK. Een lokaal we willen beduiden eene feestzaal, dat hebben wij hier noodig. De Coö peratief doet goede zaken. Onzen Ziekenbond telt haast 600 leden, op syndikaal gebied, 't is waar, is het niet zoo schitterend maar indien we een feestzaal hadden en jaarlijks bals en andere feesten konden geven dan waren wij er van boven op I Eens moe ten wij zoover komen 1 Wie wordt het liberaal gedoe niet moede J Waar zijn de arbeiders die nog hunne stem geven aan die flierefluiters Libe raal wil nu eigenlijk zeggen Oud, ver sleten, afgeleefd. Op den rommekolder, daar is de plaats der liberalen, bij oud ijzer en versleten pannen en potten en., vuilblikken. Liberaal behoort tot 't verleden wij houden de toekomst en aan oni rechtdaarom zijn we Socialist.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2