-Feestpaleis- Cinema Flora Cinema Palaee Jjöp Makkers Ten Strijde 4 WELLE LEDE. dEAdEKi.EEU w NINOVE. Cinema Drie Heerlijke Schoeljes Twee Groote Bals JAZZ De ramspoedige afsperring - Mislrouwd - Parlijgeoooten Sloven Stoven II van Bouwwerken. Alph. Robillard-De Lil DE FAAM EE\ER APOTHEEK Vergeel niet DENEKF-KIEFFER Belgische Werkliedenpartij SOC. JONGE WACHT Aalst In den loop der maand Juni Juli, moet het ontwerp Mathieu, betreffende i 6 maandendiensttijd in de Kamer .n»n Volksvertegenwoordigers bespro ten worden is- De geschiedenis heeft ons geleerd Je Jat, om dergelijke hervorming door te roeren, met de grootste voorzichtig 1 leid, maar ook met volharding dient e werk gegaan te worden. De tegenstrevers van het ontwerp nij Hathieu zullen in de Kamer alles in 't .•%erk stellen om de bespreking er van 8 e verdagen tot toekomende jaar... zoo- s*fiiet het voorstel trachten te kelderen. Dit mag niet gebeuren. Wij aanvaar- len geen enkel voorwendsel tot ver- Öaging, te meer, daar wij alles zullen jeproeven om den Dienst der zes >rk maanden te doen zegevieren. ik Het zal niet volstaan dat onze man- jjjdatarissen zich bepalen tot roerende edevoeringen en strijd, wij zullen aan junne zijde staan, om hunne eischen te bevestigen en te verwezentlijken. Op het oogenblik dat dit schrijven verschijnt, zijn uwe vakorganisaties en Mutualiteit in 't bezit van 't dagorde,die de bespreking van het ontwerp Mathieu nog in den loop van dezen Kamerzit tijd eischen. Steunt die dagordes, oude en jonge makkers Toont daardoor dat die kwe stie u nauw het hart prangt en gij als overgangsmiddel tot een volledige Önt wapening, een vermindering van allen militairen dienstplicht eischt. Meetings en manifestaties zullen in gericht worden. Woont die talrijk bij. Stemt er insgelijks de dagorde die U zullen voorgelegd worden. Een af schrift wordt bestemd voor Min. Jas- par. Door de Soc. Jeugdcentrale wordt •en nationaal petionnement georgani seerd. Daartoe zal een speciale formule uitgegeven worden. Ieder jonge arbeider heeft tot plicht die formule te teekenen, waarin hij zich ten voordeele van den 6 maanden diensttijd uitspreekt. De dag dat het ontwerp Mathieu in de Kamer besproken wordt, moeten wij in staat er een wagen handteeke- ningen heen te zenden. Dit zal een klinkend bewijs zijn van den wil die onze jonge arbeiders bezielt. KAMERADEN, .De tijd der illusies is voorbij. Ome ouderen hbben al offerende verwezenlijkt. Dit moeten wij eek kunnen. Met hardnekkig en aanhoudend strijden, zullen wij de zesmaanden diensttijd tfdwingen en als een eerste staf naar de alge hele ontwapening laten gelden. Makkers op ten strijde l De Soc. Jeugdbeweging Aalst, Vera Felicien Statieweg i7, Munckzwalm, 20 Km. 4. Wymeersch AlbertStatiestraat 21 Velsique, 17 Km. 5. GrollaertDestelbergen 16 Km. Smekens Gabriel Statieweg I9, Everslaere 13 Km. 7. Sterck Constant Rammelstraat 33, St. Lievens-Hautem, lo Km. De prijzen kunnen afgehaald worden het lokaal, Statiedreef, bij Troch Serafien. hu ks ijk ik Jg. )0 te m en nd er en •en 3ht die in- dat rk- ag de Goed nieuws voor onze Oudjes. Tot hiertoe zijn de Ouderdomspen sioenen voor onze oudjes van Welle niet herzien geworden. Dank aan de tusschenkomst van on zen Volksvertegenwoordiger De Bruyn Prosper, worden maatregelen getrof fen om deze herziening onmiddeiijk te doen plaats grijpen. W kunnen dan ook onze brave oud jes melden dat zij binnen een veertien tal dagen, hunne nieuwe boekjes zullen bekomen. Het doet de ronde als dat de sociali sten van Lede in den bak zullen gesto ken worden, om in "Recht en Vrijheidi te schrijven, over hetgeen er in Lede gebeurd. Wij socialisten, zullen daarom niet ophouden de bevolking op de hoogte te stellen van den toestand. Maar den ken die menschen nog, dat wij in de zelfde tijden leven, toen de kasteelhee ren deden wat hun hartje lustte Voor ons is die tijd voorbij dat de werkende klasse moet buigen voor het kapitalisme. Matthijs en C. Coaten zijn niet tevreden omdat hunne bestuurleden ontslag ne men, hebben zij op hunne knieën ge smeekt, om toch bij hen te blijven; maar ze zijn met wateroogen moeten vertrekken. Maar sedert zijn deze mannen zou zachtmoedig geworden, en wij zijn die tijd nog niet vergeten, toen M. Cesar binst de oorlogsjaren elkeen brutale wijze antwoordde. Had hij slag tanden gehad, hij zou gebeten hebben gelijk een hond. en M. Gaston die zou gaarne een pint drinkt uit een ander zijn zak, om nog een frank op de groo* te stapel te leggen, doet nu knieval. Maar het is zeker wel de hebzucht die hun kwelt, want van dit ontslagne mend lid genoten zij grooten steun, die nu voor hun verloren is, en zooals de bestuurleden vertrekken, zullen ook de leden vertrekken, want onder den dwang van het liberaal juk wil nie mand staan. Politikus. Zondag 5 Juni om lo ure, Maandelijksche Vergade ring voor de Spaarkas. Niemand mag ontbreken. Goede Huiskolen lijn te bekomen aan lage prijzen. Uitslag van den 3a II on wedstrijd. 1. Grillaert Jozef; Vijver, Beveren j Waas, 34 Km. 2. De Jonghe Marie Charleroistraat Gavere, 22 Km. I Verleden Woensdag overleed alhier onze goede vriend SONCK ARTHUR zoon van Gangerius, zaalwachter, te Denderleeuw. Zijne begrafenis had Zaterdag plaats ondereen groote toeloop van volk. De vrienden en vriendinnen van het Natio naal Syndikaat en onzen propaganda club hadden er aan gehouden de begra fenis bij te wonen. Op het graf werd door onzen volksvertegenwoordiger, een roerende lijkrede gehouden. De achtbare familie gelieve onze innige deelneming in den diepen rouw te aan vaarden Het Nationaal Syndikaat, de Roode Spaarder en de tooneelkring Hooger Op hebben besloten weldra een ge denkzuil op te richten op het graf van hunnen vriend. Dag en uur zullen later aangekon digd worden. Onzs Z^^enbond mocht zich nogmaals verheugen in een sterke aanwinst. Negen nieuwe huisge zinnen van Huyssegem kwamen onze rangen vervoegen Geldboeten Talrijke steenbakkers van Dender leeuw en omliggende hadden zware boeten opgeloopen om geene over drachtzegels te hebben geplakt. Dank aan de tusschenkomst van on zen Volksvertegenwoordiger, zijn al de boeten kwijtgescholden. Winkel Aankomst van een heele partij nieu we waren, alle soorten van Conserven en Confituren. Komt zien en oordeelt Ons paair-d Ne spuiter doet ons vragen waarbij het komt dat ons paard nu zoo opeens vet is geworden. Ons antwoordomdat het naar de kermis van Huyssegem is geweest en daar bij eenige mismoedige fronters aan tafel heeft gezeten Kermis Leeuwbrug grijpt plaats op Zondag 12 Juni. Er zijn reeds 2 komiteiten samengesteld buiten alle politiek zeggen ze maar socialis ten die op die wijk de meerderheid zijn worden niet toegelaten Och erme. Laat de komiteitsbazen maar doen. De roodjes gaan er met I markt maar verdubbelen de toelagen I voor de wijkkermissen. Herstel Kouterbaan. Groene d. d. kan het over zijn hart niet krijgen dat in Recht en Vrijheid dank wordt gezegd omdat de socialist Anseele steenen heeft gegeven voor onze straten. Hij valt natuurlijk uit op onzen rooden pi- keur en op de kasseisteenen die wer- I den uitgebroken onder de Denderbrug. Natuurlijk hebben de socialisten de I klacht gedaan. P. S. Als de groene d.d. zooveel kan en zooveel weet waarom dan toch met I geen bewijzen voor de pinne komen Allons huichelaar we verwachten u. Betaling der gemeentearbeiders. Duitsche Karei krijgt hier een afrossing van de eerste goesting. Hij verweet dat al die arbeiders voorvechters zijn der kadod ders. De Sekretaris deed hem heel be leefd opmerken dat het een schande was de arbeiders zoo te beleedigen, Bravo Secretaris. Groene d.d. moet zijn woorden intrekken, spijtig dat we geen fotograaf bij hadden. Eene schande. Hier vernemen we dat de gemeentebedienden sedert Nieuw jaar nog geen cent loon hebben ont vangen. Is dat de democratie der geel groenen Aanneming Vrije School op Huyssegem Bósmans vraagt, gezien het kontrakt der aangenomen scholen in 1928 ver valt, de scholen op Huyssegem aan te nemen tot Ig28. Groene d.d. in Recht en Vrijheid schrijven de socialisten dat zij alleen de school kunnen redden wij zeggen het zal de socialisten niet lukken de kruisen er uit te nemen en de kinderen zonder God te laten opgroeien I P. S. Zou men met zeggen dat Karei studeert voor predikant of meent hij de menschen voor apen te houden. Iedereen weet genoeg dat in de offi- cieële scholen ieders vrijheid van ge weten wordt geeërbiedigd. Bosmanneken Wil doen uitschijnen dat minister Huysmans in foute is omdat de gemeenteschool er niet is gekomen op Huyssegem. P. S. Mis jongen de katholieken hebben de Bestendige Deputatie doen tegenhouden, We geven de verzekering dat Huys mans heelemaal t' akkoord is. De school kwam er nog niet door de domheid der groen-gelen en de fana tieke tegenwerking der dompers. Belastingen. Al de voorstellen worden verworpen omdat... de Schepen geen bevoegdheid kregen. In afwachting moet er dus niet meer betaald worden maar de gemeente gaat vooruit gelijk de kreeft. Verders nog een paar punten van ondergeschikt be lang. Ze zijn het beu de toeschouwers nog meer. De belangstelling is uit. Denderleeuw is voor 6 jaar aan de anarchie overgeleverd. Reporter. Waren wij in de plaats van deze ar beiders, wij zouden van de fabriek weg blijven, dat is een wijze en verstandige raad. Anders zou morgen of overmor gen deze zaak in herinnering kunnen gebracht worden en zouden deze arbei- ders hunne onbezonnen daad, kunnen beklagen. Wij hopen dat zij het beiden zullen begrijpen en den heer De Dob- beleer naar de maan zenden als hij hen vraagt om op de fabriek te komen wer ken. Intusschen kameraden meubelma kers, goeden moed, het recht is aan onze zijde, langer werken aan een loon van 7o centiemen per uur minder dan op andere plaatsen is onmogelijk. Jlet leven is voor ons arbeiders overal even duur, daarom moet ons loon zoo gere- eld worden dat wij er kunnen mede leven. Lang genoeg heeft onze pa troon overgroote winsten verwezent- lijkt op onzen arbeid, en daarom is het maar recht oneerlijk dat wij het ons verdiende loon eischen, om behoorlijk met vrouw en kinderen te kunnen le ven. Wanneer andere patroons waar mede den heer De Dobbeleer moet con- curreeren op de markt 7o en 80 centie men per uur meer kunnen betalen aan hunne arbeiders waarom kan hij dat niet Heel eenvoudig omdat hij veel meer wil verdienen dan zijne concur renten en dit op onzen arbeid. Dat kan niet langer duren, en het is daarom dat wij op dezen oogenblik in strijd staan voor een beter bestaan voor ons en de onzen. Aan onze stielgenoten zeggen wij niemand mag naar de meubelfabriek van den heer De Dobbeleer komen arbeiden. Niemand mag den naam van onderkruiper verwerven, dat laten wij gerust aan mannen zonder geweten, en zonder hart. Een weldenkend en goed opgevoed mensch is geen onderkruiper maar eischt zijn loon voor volbracht werk. Daarom niemand naar de fabriek moet het ordewoord zijn. E. Cinema. Zaterdag 28, Zondag 29 en Maandag 3o Mei Als een leeuw met Buck Jones, Potemkine met Jean Angelo en Boby chauffeur komiek in deelen. De Boottrekkers van de Wolga (Les Bateliers de la Volga) Vrijdag 3 en Zaterdag 4 Juni Woensdag 8 en Donderdag 9 Juni, vier vertooningen van den bijzondersten film ooit voortgebracht, opgeluisterd door muziek, zang (Mej. Helène De Keukelaer en heer Piessens uit Gent). Dansnummers door Royal Franky's, Russische dansers. Echte kunstvertoo- ningen. Een eenige gelegenheid voor de inwoners van Ninove. Nieuw Nieuw I Prachtig 1 Neemt uwe kaarten op voorhand. De staking in de Meubelnijverheid De werkstaking in de Meubelfabriek van den Heer Oscar De Dobbeleer over drie weken uitgebroken duurt onver anderd voort. De stakers zijn vol moed en houden goed stand. Geen enkele welke het werk gestaakt heeft is afvallig gewor den. De heer De Dobbeleer tracht hier en daar van die nog altijd onbewuste werklieden te vinden om hem uit zijn moeilijken toestand te redden; maar tot heden is hij er niet in gelukt een meubelmaker in zijne fabriek binnen volle geklop naartoe en zullen evenals I te brengen. vorig jaar bij al de vrienden op een e I arbeiders hebben meer eergevoel ker glaasje worden onthaald. - Ons Onderwijs De schoolstrijd duurt nog immer voort, Katholieken en fronters wedij veren om de ofïïcieële school zoo gauw mogelijk ten onder te brengen. We komen hier op terug. Onze Gemeenteraad is wakker geschoten. Hij vergaderd- op 10 Mei. 17 Punten stonden op de dagorde, Al de gekozenen zijn op post. Voor gekregen dan den boterham uit den mond hunner kameraden te nemen. Den tijd is achter den rug dat er bij elke werkstakingonderkruipers opdaag den om door hunne laffe handelwijze de vrouwen en kinderen der in staking zijnde arbeiders de bete broods te ont nemen, waarvoor hunne mans en va ders in het strijdperk treden. Wel is waar zijn er van den donkeren buiten twee of drie losse arbeiders aan geland om op den koer bij den heer De Dobbeleer te komen werkeu aan het de zitting wordt geopend ziet men het I kolossale loon van 2,25 fr. per uur waar- al dat er onweer op handen is ei hangt 1-— buskruit in de kruit. Met algemeene stemmen wordt het verslag der vorige zitting aangenomen Daarna komt de begrooting der gemeente voor 1927. De bestendige deputatie heeft er zich al mede bemoeit; de groen gelen eischen bevoegdheid voor hun schepenen de papierenburgemeester weigert en de begrooting wordt... ver daagd. P. S. In den loop der bespreking heb ben de twee oorlogsvrienden den drukkeren de bokskensman bet over het groote huis tot dat Karei dreigt den drukker door 't venster te gooien. Toelage voor Markt en Wijkkermissen. De fronters verwerpen de toelage voor de voor zij van 's morgens tot 's avonds verplicht zijn, zware boomen te ver handelen en als muilezels gebruikt wor den om met twee of drie in eene kar het hout te vervoeren. Laat ze maar voortdoen deze dwaze verachterden niemand zal hun dit lot benijden. W stakers halen er onze schouders voor op en zeggeo Vader vergeef het hun want zij weten niet wat zij doen. Er zijn ook nog een paar oude afgesloofde ar beiders welke den heer uitbuiter helpen om de meubels, welke hij nog staan heeft in te pakken en te verzenden Over die twee werklieden sprak dien heer vroeger met de meeste verachting en deed hij beloeren wanneer zij soms inde fabriek binnen kwamen. Waarom? dat zij het hem zelf eens vragen AALST Superproductie Programma vanaf Vrijdag 27e tot Maandag 3oe Mei 19*7. Superproductie in 10 deelen met Geor ges O ürieu en 26 duizend figuranten. Prachtig Ongelooflijk Gewoon tarief Groot Orkest Fris- sche zaal en de beste zitplaatsen. Kinderen onder de 16 jaar niet toe gelaten. J oeraards bergen CINEMA. Heden Zondag 29 en Maandag 3o Mei «Twee bijzonder schoone filmen De schaduw daalt dramatische ko medie. Origineele Match met Billy Sulvian. een nieuw sportieve band. Mathurin gaat te snel komiek in 2 deelen. BUITENGEWOON Weensche Vlinders, met Xena Desni en het groot succes Folie du Jour met Josephine Buker, gedurende de vertooning van deze film zang door Mevr. Sylvette Gauthieren heer Van Tuyckom, goed samengesteld orkest. Drie vertooningen Dinsdag 31 Mei. Woensdag 1 en Donderdag 2 Juni. De Zwarte Roover Douglas Fairbank. Ter gelegenheid van Sinxen, vertoo ningen Zaterdag 4, Zondag 5 en Maan dag 6 Juni, met het meesterwerk van Douglas. S. M. VERBROEDERING Partij genooten, onze tegenstrevers zien met tegen zijn onzen vooruitgang. Aan u te zorgen dat al wie zich socia list noemt ook een goede samenwerker is. Koopt in uwe eigene inrichtingen. ,t Is uw belang en de toekomst is voor de werkende klasse. Burgerlijke stand. Van verleden week HUWELIJKEN Victor Gosseye en Denise Saligo Lessenschestr. GEBOORTEN. Annette Batselier, Hospitaal Maria Herregodts, HunneghemstrGisële Van Onacker, Ouden steenweg Julien De Clercq, Nieuwe Baan Frans Van Trimpont, Gasthuisstr. Maria Jeanne Keppens, Oude PoortFrans V. D. Driessche, Kloosterstr. Frans De Vleeschouwer, Vesten. OVERLIJDENS Philemon Matthys m. Kloefstraat! Mathilde Van Hoorde 70 j. ong. Hos pitaal, Petrus Maes 75 j. man Philo- mena Joris, Buizemont. Maria Minot 32 j. ong. Gasthuisstr, Alexander Van Der Maelen 49 j. man Leonia De Roeck Vischstr. Moorselbaan, 59, AALST Zaterdag, ^8 Mei om 8 ure. Groote Cinema en Concert avond. De vermaarde kluchtzanger, Pil- loule eD zijnen troep, zal optreden in een gansch nieuw répertorium. Zondag 29 Mei, vanaf lo u. 's mor gens en Maandag 3o Mei. Kermis a Rond met pracht-orgel. Schoolstraat, 2-4, AALST Programma van Vrijdag 27 en Zater-, dag 28 en Zondag 29 Mei, om 1 i/2, 5 en 8 u. Kinderen niet toegelaten. Eene productie van James Cruze met ESTHER RALSTON. met Jack Holt, Billie Dove en Montage Love. Maandag 30 Mei 1927, om 5 en 8 ure. Kinderen toegelaten. Mésalliance Een prachtig drama met Eugènée O. Brieu en Virginia Vallé. Laat uwe electrische instal laties zooals Licht, Motoren, Bellen, enz. uitvoeren aan zeer lage prijzen door ALOIS JASPERS 14, ARBEIDSTRAAT, I4 AALST - HUIS VAN VERTROUWEN. Stoven in alle modellen. Eigen ver k. Concurrentie onmogelijk. KOMT ZIEN 1 TH. VERHULST, Arbeidstraat, 14, AALST. Onderneming AANNEMER, Nederboelare Reep 104, - 6EERAARDSBER6EN Beveelt zich aan voor aller fiande metselwerk, alsook voor bet loggen van Vloeren, Ceramique en Cement, Faïence en alles wat den stiel aan gaat. Matige Prijzen, Spoedige Bediening Is niet too te schrijven aan hare GOEDKOOPE geneesmiddelen, maar wel aan het vertrouwen in den apotheker zelf en de kwaliteit zijner afgeleverde Waren. MUTUALISTEN voor stipte en zorgvuldige uitvoering uwer geneeskundige voorschriften, uitgelezene en versche produkten, wendt u in volle vertrouwen tot de Apotheek Jos. De Ruyver, Beverstraat, Ninove. dat voor alle verhuizingen U best bediend zjjt bij Moor.elbaan 58, Aalat. Gesloten verhuiswagen.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 3