Cinema Palaee SYNDIKALE RUBRIEK Aan al onze Yereenigden Geeraardsbergen Oproep tot alle Be turen der Wijkclubs. Soc. Reizigersclub STR1JDPENNING. LEDE. DENDERLEEUW Onkerzele. NINOVE. Burgerlijke stand. De Koning der Grappenmakers Een Prachtige Film Vergeet niet DENEEF-KIEFEER Partijgenoolen Stoven Stoven I! van Bouwwerken. Alph. Robillard-De Lil Nederboelare Reep 104, - GEERAARDSBERGEN - DE FAAM EEN FR APOTHEEK i werking, en het eenvoudigste die de woners van U verlangen kunt gij hen >g niet schenken, 't Is flauwtjens ille, voor zoo'n groote jongen. We konstateeren in deze zaak een ng 't Is dat Katholieken. Riberalen i Frontisten het eens zijn om te zwij- ;n over dezen erbarmlijken toestand. Had het een Socialistische Schepen in Openbare Werken moeten zijn 11 Donderdag 3o Juni, om 7 ure 's vonds grijpt er een Igemeene Bestuurs vergadering laats, in het lokaal Hand in land ».Geen enkel Bestuurlid mag ntbreken. evestigd in het lokaal Hand Hand Het bestuur noodigt bij deze al tare leden uit tot bet bijwonen Ier bijzondere Algemeens Vergadering relke zal plaats hebben, heden ondag om 2 1/2 ure namiddag het lokaal Hand in Hand DAGORDE Bespreking der reis. Niemand mag ontbreken. Het Bestuur. Ann de leden van den Textielbond De bodens van de Vakbonden, zul- n U deze week een Circulaire ten luize bestellen. Wij vestigen de aan lacht van de leden hierop om het 'oed te lezen. Daarin wordt de noo- lige uitleg gegeven over de nieuwe lijdrage, en de vergoedingen voor itaking en werkloosheid die er groo- elijks door vermeerderd worden. Dat de achterblijvers de Circulaire iverwegen, en hunne lidboekjes na- ien. Wie die nieuwe bijdrage nog liet betaalt, dat zij het spoedig doen, want te laat beklaagd helpt niet. Neen, steeds en altijd is het een waarheid geweest. Onze bijdrage, hoe hooger die gesteld waren, hoe gemak kelijker we den strijd voerden. Daarom kameraden, gij die nog ten achteren zijt in 't betalen der verhoogde bijdragen, maakt daar eens en voor goed mee gedaan. Van deze week af de verhoogde bijdrage betaalt, en ge zult mogen fier zijn, uw plicht als arbeider gedaan te hebben. K. A. I AALST Overdracht581,97 fr. Gezongen door Julia Medaerts bij de Weduwe V. d. Borre 4,7o. Voor een bewezen dienst door Gezol Ni chols 5o,oo. Eenigezetten van Frans- Oscar Makak en Georgsken 5,00. Totaal 59,70 fr. EEN ERNSTIG WOORD In den laatsten tijd zult ge door de lodens, der verschillende vakvereeni- ingen verzocht geweest zijn uwe bij rage te verhoogen. Waarom is dit zoo, sn waarom kan het niet anders Dit is de vraag die zoo dikwijls ge iteld is geworden door velen onder U Welnu ziehier Klaar en duidelijk. Door de waarde vermindering onzer munt, kon het langer niet, dat we de zelfde uitkeeringen gaven, aan onze getroffene werkloozen,- of aan deze welke een strijd uit te vechten hadden tegenover hunne bazen. Men moest dus, al de vergoedingen heraan passen. Maar om dit te kunnen, moest er natuurlijk naar meer inkomsten gezocht worden. Van waar moeten die komen Nooit mochten we rekenen op den geldelijken steun der bourgeoisie. Die zouden we ook niet willen. Want van dezen oogenblik ook zouden we opgehouden hebben eene klasseorgani satie te zijn. We moesten dus tot de arbeiders zelf gaan. En we hadden in hun klassebewustzijn vertrouwen. Na ernstig overwegen deden de verschil lende nationale organisatie's de nood zakelijke stap. Velen onder U, en wel het grootste deel hebben dit begrepen. Ja zelfs heel goed. En voor ons, die wekelijks de werkloozensteun dienen uit te betalen, geeft het een genoegen, eenige franken per week meer te kun nen uitkeeren voor onze getroffene arbeiders-sters Maar...'t gebeurt jam mer nog te veel, dat er kameraden ge vonden worden die van deze noodzake lijkheid niet overtuigd zijn. Hoe droe vig voor deze laatste wanneer ze een maal zouden getroffen zijn, zóó met werkloosheid of met staking. Dan komen deze voor de werkelijkheid te staan, en zien dan als het te laat is hun ongelijk in. Anderen redeneeren aldus, ik, ik zal nooit werkeloos vallen, want ik doe dit of dat werk Welnu deze laatsten hebben nog meer ongelijk. Als het nu waar is, dat ze nooit zullen werkloos vallen, zullen ze des te gemakkelijker een hooge bijdrage kunnen betalen. Want ge maakt deel van eene klasse organisatie, maar is de grondslag onzer vereeniging nu juist niet gesteund op de solidariteit van alle werkers den eene tegenover den andere IN OEN GOEDEN OUDEN TIJD. We herinneren ons nog heel goed toen Pieter Daens naar Lede kwam meeting geven en hij uitgescholden werd voor al wat onmenschelijk was. Er had zou eens een meeting plaats bij Louis De Ghent, we zagen daar de Kat holieken van toen en de Fronters van heden opdagen om die meeting te ko men storen. Ze zijn weliswaar van eene kale reis terug gekeerd, en er zijn nog wel van de huidige Fronters die van de brokkelingen hebben genoten. En de tweede meeting had plaats btj Remy De Ras. Pieter Daens had plaats genomen onder een boom, waarop een Lieve Vrouwbeeld hing. Wat gebeurde er De katholieken, en vergeet niet, we bedoelen hier ver schillende fronters van heden, deden het beeld wegnemen omdat het ont- eerd was, en er moest een ander wor den geplaatst. We hebben dergelijke staaltjes meer malen bijgewoond, en geloof me, ik heb ze allen goed in 't oog gehouden, zelf tijdens de oorlog, als ze om niet opgeeischt te worden, Flamigant en Deutschgezinde zijn geworden. We zagen alsdan, die heeren aanbid den wat zij sinds jaren hadden ge brandmerkt, want zelf Plancqaert, welke nochtans een Daensist was, en die ook Flamingant ofte Zaktivist was geworden, wierdt als een hunner beste vrienden genomen. Hoe een dubbeltje rollen kan hé Na de oorlog hebben we die zelfde zelfverloochenaars hun verfoeilijke rol zien voortzetten, omdat aldus zij meen den een post te bemachten. Intusschen zagen wij het Daensisme dag aan dag verdwijnen, om er op he den niets meer van te bespeuren. Want toen Het Vlaamsch Huis te Lede is geopend, hebben wij geen groene Vlag meer kunnen bespeuren. Arme Daensisten Hoe ver hebt gij het toch gebracht met de Flamin ganten Al dit voorgevalene is het werk der Katholieken geweest, en wat verschil is er nu toch in te vinden tusschen de Fronters en Katholieken Geen, want het is voor niemand een geheim dat het dank aan de Fronters is, dat de katholieken heden nog volle dig baas zijn op ons gemeentehuis. Het gaat zoogezegd tegen de ploeg Matthiis, maar in werkelijkheid is het tegen de Socialistische partij, welke in den laatsten tijd .te veel vooruitgang maakte. We zeggen dus tot onze bevolking als er vroeger niets werd gedaan op on ze gemeente, valt het niet te looche nen dat we heden het zelfdevaststellen. Katholieken en Fronters zijn het sa men eens om de belangen van de in woners van Lede met de voeten te tre den. Van gemeenteraadzittingen is er in langen tijd geen spraak meer, en als er worden gehouden, houd men zich bezig met zaken van weinig be lang, zooals den Boulvard welke Pier ken er graag zou zien komen. Van 't bouwen van werkmanshuizen is er nooit spraak, alhoewel de woning nood in onze gemeente zich scherp doet gevoelen. Beloftens hebben wij natuurlijk tij dens de laatste gemeentekiezing van Katholieken en Fronters genoeg ge kregen, maar zij zijn het spreekwoord van den ouden Woeste getrouw KIES BELOFTEN TELLEN NIET. De kleurloozen blijven natuurlijk ook hun bek in de pluimen houden omdat ze van al hun geschreeuw en geroep tijdens den kiesstrijd niets in huis kunnen laten komen. Aldus leert het volk de werkers uit de belovers kennen. Eens breekt de dag aan, dat de socia listische partij haar woordje zal te zeg gen hebben, en dan is het gedaan met ae belovers. Politikus. Onze Ziekenbond heeft in de laatste dagen een prach- tigen vooruitgang geboekt. In onze Meistoet konden we reeds 700 leden aanwyzen, thans bereiken we 942. We vragen aan al onze vrienden nog een kleine inspanning om dees maand nog ons looo* lid te bereiken. Aan wie de palm Onze Cinema Van af 18 Juni is de cinema door ons overgenomen. Van nu af aijn we op de bres om tegen het aanstaande winterseizoen een heele reeks prach tige en leerrijke filmen te geven. Iedereen zal willen mee helpen om de uitbating meer om meer te verbe teren. Naklank kermis Leeuwbrug We hooren overal vragen, hoe het kwam dat alleen de Socialisten den kermis hebben opgeluisterd eu doen lukken. Ziehier de katholieken zijn ook geweest maar zo hadden hun centen vergeten en... zonder geld, zonder zinnen,zegthet spreekwoord. De geel-groenen waren er ook, maar niet lang. 't Schijnt dat al de geleende muzikanten van Aalst, Lie- dekerke, Iddergem niet hard genoeg konden blazen om de stem van Jef Grossecaisse en Tongbomboum te overvleugelen en daarom ziet ge Ten andere er waren te veel azyn- drinkers bij. W9 hebben er bovendien zien staan met gezichten van ne kilometer lang omdat de roodjes zoo goed ont vangen werden door hunne vrien den. De Markt is aan 't kwijnen. Zoolang de boks- kensmans er hunnen winkel kouden bij doen draaien was het al honing dat de markt geven kon. Nu is het uit.... de Markt moet kapot. Onder- duimsche werking in den beginne, nu openlijke tegenkanting. En de inkomsten voor de gemeen tekas Wat blijft er daarvan over? Werklieden, als er voor u zal iets moeten gedaan worden, zullen de entebazen antwoorden dat er geen geld in kas is Waarom nu dat geld weigeren Uitstappen naar Dendermonde op Zondag 3 Juli. Inhuldigiügsfeeston yan burge meester Van de Meulebroecke te St. Gilles-Dendermonde. Vertrek om 13,30 u. 't Muziek gaat mee. Zondag 17 Juli Reis naar La Louvière en Marie- mont. Bezoek aan den Ascenseur en het park en kasteel van Mariemont. Vertrek om 8 u. en 6 over Brussel. Wie meedoet late zich inschrijven tot ZoDdag 3 Juli, in het Achturen huis. Nauwelijks zijn onze zwart blau we mannen aan het bewind of de kozijntjeswinkel herbegint. Om u daarvan te overtuigen moet gij een kijkje nemen in de Kerkstraat waar Theodoor Peerts verleden jaar een villa heeft ge bouwd als deze villa gebouwd was, kwam zijne dame mij om toe lating vragen eene afsluiting te mogen maken, 3 of 4 meters buiten het aflijoingsplan, als reden opge vende dat haren uitgang achter dit oud gebouw een echte vuilhoek zou zijn. Bij mijne weigering deed ik baar opmerken, dat zij den vuil hoek, waarvan zij zich wilde ont maken, dan wel voor een ander mans deur zou gemaakt hebben. Dan antwoordde madame Peerts dat zij zouden gewacht hebben tot na de kiezing. Nu de afsluiting reeds gemaakt is, zou ik moeten veronderstellen, dat zij op voorhand toestemming hadden bekomen, in vergelding voor hunne stem. Lacht niet geachte inwoners, want deze toelating is een echt schandaal, te meer, omdat den bouwer in kwestie, den broeder van den burgemeester is Indien hij aan anderen toelaat, hetgeen hij aan zijn broeder heeit toegelaten,dan zullenonzeschoone breede straten op enkele jaren, straatjes van eene man zijn. VAN DEN HOVE. Sftakingin de Meubelfabriek De Dobbeleer. De staking gaat onveianderd voort. De werklieden staan heden na 8 weken nogeven manmoedig zijde aan zijde zooals den eersten dag. De eenige jon je onderkruipers welke van Dender ïautem komen, worden door onze be volking met verachting aanschouwd. Geen mensch in onze stad, of zij spre ken met verachting over dergelijke lummels. De twee oude afgetobte sla ven onzer stad gaan ook nog altijd voort 8 uren in de fabriek te werken en misschien meer dan 8 uren t' huis. Het schijnt als zouden er deze week ratten vóór het uur van begin aan het werk ge weest zijn en dat zij bij hunne ooren zouden genomen zijn. Er moet opgepast worden dat den 8 urigen arbeidsdag geeërbiedigd wordt, voor wat aangaat bmnen als buiten de fabriek. Deze week hebben de stakers de lummels van Denderhautem eens buiten de stad afgehaald en ze er dwars door geleid.. Gansch de stad was in rep en roer en de werklieden van de andere vakken, hebben er met schande over gesproken. Den heer fabrikant telepho neert bij de minste gelegenheid naar de Gendarmerie. Hij zou willen dat er eenige stakers misschien moeilijkheden aangedaan werden. Mis Baron met al uwe valsche streken zult gij geen en kele onzer kameraden vangen. Er is meer verstand bij hen al zijn het maar werkers dan bij u, die denkt het monopool van het verstand in 't bezit te hebben onnoozelaar. Kameraden stakers, blijft even dicht aaneengesloten en in volle vertrou wen naast elkander; gebruiken wij allen ons verstand. De grootste straf welke wij aan de onderkruipers kunnen toepassen is hun aan de verachting onzer stads genoten prijs te geven, welke over hen evenals over hun uitbuiter zijn oordeel zal weten te vellen en weten waaraan zich te houden, tegenover dergelijke uithongeraars. Wij bezitten de sym- phatie onzer bevolking en dat is ons voldoende voor het overige zorgt de kas onzer vereeniging, aan wie wij het te danken hebben den strijd zou prach tig te voeren. Staker. Cinema. Zaterdag 25, Zondag 26 en Maandag 27, Juni, De bevallige artiste, Laura La Plante in «Een avond der bedrogenen» en Hoot Gibson in Jack de Ontem bare twee succes filmen. AANGEKONDIGD. «De wieg van God» de grootste film ooit vervaardigd. «Kracht en Schoon heid» een ophefmakende film. «Double- patte en Patachon». Het is gekend dat de Volkscinema De Redding de schoonste, nieuwste en beste filmen vertoont, daarom is zijn bijval ver zekerd. De lotgevallen van Jones met de koning der humoristen, Reginald Denny- De Wieg van God. Een der grootste produktie 's ooit vervaardigd met de grooste kunstenaar Leon Mathot omringd van al de bij zonderste fransche artisten. Een meesterwerk,dat zal vertoond worden met aangepaste muziek. Kracht en Schoonheid Een prachtfilm van lichaamlijke kui tuur. De grootste bijval overal. Binnen kort. Een nieuwe film met de groote ko mieken Doublepatte en Patachon. HUWELIJKEN Gaston De Pessemier, KI. Adamstr, en Irma De Lauw Buizemontstr. GEBOORTEN. Florent Maudens Kloefstr. OVERLIJDEN5 Arthur Borremans, 59 j. man Clemen tina V. D. Bossche, Hospitaal; Clemen tina V. D. Poorten, 52 j. vrouw Gustaaf Plaitsier, Hospitaal; Cyriel Beerens, 57 j. man, Leonia Serlippens Gast- huisstr. Delphina De Vos, 71 j. onge huwd Brugstr. Schoolstraat. 2-4, AALST Programma van Vrijdag 24 en Zater dag 25 en Zondag 26 Juni, omii/2, 5 en 8 u. Kinderen toegelaten. De gekende ALBERTINI in een exentrieke komedie (L« Rol des Farceurs) Maandag 27 Juni 1927, om 5en 8 ure. Kinderen toegelaten. met AGNES AYRES en ANTONIO MORENO, zal opgevoerd worden voor de 1° maal te Aalst. dat voor alle verhuizingen U best bediend zijt bjj Moorselbaan 58, Aalst. Gesloten verhuiswagen. Naar Nederbrakel De fanfare Verbroedering neemt deel aan de vlaginhuldiging van het N. S. heden 26 Juni. Vergadering in het Volkshuis, om 1 ure zeer stipt. De tram vertrekt om l,3o ure. S. M. Verbroedering Als elk bestuurlid onzer syndikaten en andere groepen, helpt aan de ver sterking der kooperatie, zal er nog veel vooruitgang kunnen gemaakt wor den. De coöperatie heeft aan de syndi- kale en de politieke beweging de groot ste en meeste steun verleend; het is dan plicht voor de syndikalisten al hun aan Koopen te doen in de coöperatief. Er bestaan geen reden om zich aan dien plicht te onttrekken. Weexenf eesten In 't kort zal het programma der feestelijkheden ingericht ter gelegen heid der inhuldiging van de vlag van den Oud-Weezenbond, verschijnen. Het is wel gevuld en zal zeker veel volk naar onze stad lokken. De Weezen- muzieken van Gent en Mechelen ver- leenen hunne medewerking, en alle inwoners zullen zeker er aanhouden op 14 en I5 Oogst hunne symphathie te betoonen aan de Oud Weezen en Weezen. Zomarcalvjcade. Op Kermis-Zondag zal er een Zo- mercalvacade ingericht worden. Wij doen een oproep tot de verschillende maatschappijën der stad om er aan deel te nemen. Vele vreemde toetre dingen worden verwacht. In de Muziekschool. De heer opziener Gilson heeft bij zijn laatste bezoek zijne tevredenheid uit gedrukt over onze muziekschool. Spijtig dat de regeeringstoeiage zoo klein is. Cinema. Heden Zondag 20 en Maandag 27 Juni buitengewoon programma, De lichttoren prachtige deensche film. Laat uwe electri.che instal laties zooals Licht, Motoren, Bellen, onz. uitvoeren aan zeer lage prijzen door ALOIS JASPERS 14, ARBEIDSTRAAT, I4 AALST - HUIS VAN VERTROUWEN. Stoven in alle modellen. Eigen werk. Concurrentie onmogelijk. KOMT ZIEN l TH. VERHULST, Arbeidstraat, 14, AALST. Onderneming AANNEMER, Beveelt zich aan voor allerhande metselwerk, alsook voorliet leggen van Vloeren, Ceramique en Cement, Faïence en alles wat den stiel aan gaat. Matige Prijzen, Spoedige Bediening Is niet toe te schryven aan hare G0EDK00PE geneesmiddelen, maar wel aan het vertrouwen in den apotheker zelf en de kwaliteit zyner afgeleverde waren. MUTUALISTEN voor stipte en zorgvuldige uitvoering uwer geneeskundige voorschriften, uitgolezone en verscho produkton, wendt u in volle vertrouwen tot do Apotheek Jos. De Ruyver, Beverstraat, Ninove.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 3