Cinema Palace Cinema "Flora,, Naar St. Niklaas Naar OnkerzeleI KRUISPLANTING. Versfraefen Victor SYNDIKALE RUBRIEK Centralisatie der Vakbonden Lede DENDERLEEUW. Sottegem NINOVE. Geeraardsbergen "1 STRIJDPENNING. Kameraden, Hel Treurspel van De Witte Kloosterzuster De Helsche Auto-rit Wie is 't huis de Raas Partijgenooten Stoven Stoven 11 van Bouwwerken. Alph. Robillard-l)e Lil DE FAAM EENER APOTHEEK en vrouwen steeds vooruit stuwde naar meer strijd om verbetering in onze huisgezinnen, en juist daarin heb ik mijn krachten geput, en ben ik onver schrokken op post gebleven, om de roode banier in het wereldruim te la ten wapperen. Nogmaals, Gezellinnen dank voor uw hulde betoon. Volgt steeds mijn stappen. Zorgt voorden bloei van onzen Vrouwenbond, Strijd steeds voor de rechten van de vrouw. Lang leve onzen bond 1 Dat hij groeië 1 1 Dat hij bloeië 1 I Hierna lieten onze vrouwtjes de fijne koffie van de S. M. Hand in Hand en de boterkoeken uit hare bakkerij zich lekker smaken. Vervolgens had het Vriendinnen Bal plaats en het was haro zulle. Onze vrouwen maakten er ;ebruik van. Wat een jolligheid Vat een vermaak.... En op zulke waar dige wijze, 't Was verrukkelijk 1 alleen deze die er niet bijwaren kunnen er zich over beklagen. A. B. imf at», eis Op Zondag 3i Juli gaan onze Aals- tersche partijgenooten naar St. Ni klaas, om deel te nemen aan de in huldigingsfeesten van het prachtig Volkshuis aldaar. Wij yertrekken uit Aalst met den trein om 8,19 u. s'morgends. Terugkeer uit St,Niklaas om 19,29 u. s'avonds. Al deze die mede reizen bekomen 2B 0/0 vermindering op hunreiskaart indien zy zich laten inschrijven vóór Vrijdag 29 Juli, in het lokaal Hand in Hand Allokameraden wie gaat er mede 7 Onze Harmonie «Arbeid en Kunst» jaat op 7 Augustus mede naar On- iorzele, alwaar er een nieuw Volkshuis» wordt ingehuldigd. Onze AalstersGhe kameraden heb ben grootelijks voor plicht aan deze feestelijkheden deel te nemen, omdat Onkorzele behoort tot ons Arrondis sement, en wij den er ouden veteraan Leander Van den Hove, dienen te steunen in zijn noest jagen om er het socialistische zaad, weelderig te doen opsohieten. We vertrekken uit Aalst om i2,12u. 1 reizen tot Idegem, om vandaar te voet naar Onkersele te gaan. Hier door aan onze Muziekanten en de partijgenooten die medegaan, een groote marche te sparen. TeveDS zullen zij de gelegenheid hebben om te genieten van de prachtige land ouwen en mooie panorama's die op dezen weg te zien zijn. Terugkeer uit Idegem om 2o,2 u. Allo I kameraden er eens voor ge zorgd dat Aalst een sterk kontigent achter zijn muziek laatmarcheeren. Er wordt insgelijks 25 0/0 vermin dering toegestaan aan de mederei- zers, welke zich vóór Donderdag 4 Augustus komen laten inschrijven. Onze huidige vakbeweging is inge deeld in verschillende Landelijke Cen- tralen volgens de nijverheden waarvan j zij deel uitmaken. Elke Centrale heeft hare afzonder- j lijke bijdragen en vergoedingen; elke I Centrale wedijvert om betere voor- waarden te geven en een mindere bij - j drage te eischen dan een andere om zoodoende leden te winnen ten koste van andere vakbonden, aangesloten bij t dezelfde Syndikale Kommissie. f Ook begrijpen de meeste vakbonds- leden niet waarom b. v. hun gebuur of j vriend minder bijdrage moet betalen en meer geniet aan vergoeding, terwijl zij beiden in het socialistisch syndikaat zijn. Dit onderling wedijveren tusschen Vakbonden of Centralen, gegrondvest op een zelfde princiep en een zelfde doel nnstrevende, is noodlottig voor gansch de arbeidende klasse. Wat hoeft dus gedaan te worden Wij zijn niet de eerste die deze vraag stellen of trachten te beantwoorden; anderen deden zulks reeds vóór ons, zoo hoorden wij reeds stemmen opgaan 1 ter verdediging der EENE CENTRA- LE, wat voorzeker een Ideaal zou we- i zen. I Doch tusschen Werkelijkheid en Ideaal, ligt een groote afstand die moeilijk in een rit is af te leggen. Om te beginnen zoo er reeds eene samentrekking kunnen gedaan worden tusschen de Centralen, waarvan de le den min of meer aan gelijke voorwaar den arbeiden, en daarvan een enkele Centrale te vormen, wat nochtans niet zou beletten dat men in deze de be- roepsafdeelingen behoude. Deze samentrekking zoo voor doel hebben aan zekere Beroeps Centralen hare Autonomie te ontnemen Het ware verkeerd zulks te eischen. Het zou er in 't bijzonder om gaan, eene Administratieve Eenheid daar te stellen, 't is te zeggen, gelijke bijdra gen met gelijke vergoedingen en ge lijke standregelen. Het ligt niet in onze bedoeling hier een plan van Centralisatie op te ma ken, wij meenen dat er in onze vak bonden leiders genoeg zijn, die meer bevoegd zijn dan wij, om dit onder werp te behandelen. Allo Vakbondleiders, het woord is aan U. En gij vakbondsleden, begint nu ook eens uw denkvermogen te gebruiken, de zaak is belangrijk genoeg, opdat men er over denke en een oordeel velt. Frans Verbeiren. De plaats ontbreekt ons om heden op dit stuk te antwoorden. Ons antwoord zal dus eerstdaags verschijnen. E. D. I Op Zondag 31 Juli e. k. zal er naar het graf van wijlen een kruis gedragen worden. Men vergadert om 2 i/s ure namid dag ter herberg bij Vinck Henri, Bin nenstraat, 194. Dit bericht dient als uitnoodiging voor vrienden en kennissen. De familie Verstraeten-Plas. Bij de Lederbewerkers. (Ingezonden stukken) De nijverheid ontwikkelt en moder- niseerd zich zonder oponthoud. Kartels en trusts worden gevormd, nationaal en internationaal. Het patronaat organiseert zich en zet rich schrap tegen alle billijke eischen der arbeiders, erger nog tracht de lut tele hervormingen die het ons na de oorlog door den schrik op het lijf - heeft toegstaan, te ontrukken. Wij arbeiders, mogen niet dulden dat het weinige welke wij door zooveel «trijd en opoffering hebben veroverd, ons opnieuw worat ontnomen, maar moeten steeds trachten meerdere en betere hervormingen er door te krijgen. Daarom moeten wij sterk georgani seerd zijn hebben wij behoefte aan eenheid en saamhoorigheid, en laat bet ons maar openhartig bekennen, aan deze twee mangelt het in onze moder ne vakbeweging. Hoe wordt ons Armbureel bestuurd Menige huisgezinnen worden onderhouden van het armbureelop politieke wijze, waarom Elke partij heeft de macht voor hunne vriend jes te zorgen ten koste van het arm- bureel, wij zien verscheidene ge zinnen met groote kinderen die werken, de vader of de moeder een pensioen genieten en die worden ondersteund, andere gezinnen met 3 tot 6 kleine kinderen waar vrouw of kinderen ziek zijn, kunnen niet het minste genieten, niettegen staande het aandringen van die ongelukkige huisgezinnen. Ziet le zers hoe er met het geld van Jan en Alleman omgesprongen wordt. Voor hunne vriendjes alles en voor do noodlijdende niets. Rond een gesprek Deze week was politikus in ge sprek met eenige boerkens, deze beklaagden zich zoo van de groote schade welke zij jaarlijks hadden langs die kouterbaan. Langs beide zijden der baan werd hun land be- loopen tot 4 meters breedte dit ten geyolge der slechte wegen. Ik zegde dat de gemeente een kleinbeotje goeden wil had, zoo dit gemakkelijk kunnen veranderd worden. Dit waar ook goed voor do werk lieden die des winters in den vroe gen morgend uren ver naar don trein moeten gaan, en in de statie dikwijls met natte voeten moeten vertrekken, dit is ook het geval voor vele schoolkinderen. Ons ge meentebestuur kan geen banen la ten maken of sloepen laten kuischeu antwoordde mij oen boerken. Onze gemeente heeft te veel schuld zij hebben binst den oorlog te veel moe ten betalen aan de werkloozen, want het Comiteit» heeft eene groote schuld achtergelaten en die moet eerst betaald worden, dit is de boerkens wijs gemaakt en het komt altijd op de werkman uit, en zeggen dat er zijn die het Comiteit bestuurd hebben en rijk op geworden zijn, dat zien ze niet Politikus. Zondag laatst hebben we een uit" stap gedaan naar Houdeng-La Lou" vière en Mariemont. We hebben den Ascenseur gaan bewonderen en met schip er in naar omhoog en omlaag kunnen gaan. Een goede vriend heeft ons Dadien den uitleg gegeven. Daarna met volle geklop naar het Volkshuis te La Louvière om te middagmalen. Per specialen tram naar Mariemont met bezoek aan Musea, Park en Ser- ren. Ons menschen waren verrukt over al het schoone. Twee honderd en tien vriendinnen en vrienden hebben den uitstap medegemaakt. Ons muziek was in form 38 muzikanten. Onze chef was zoo fier als oen haantje als we door Brussel trokken. Toekomende jaar gaan we naar Vlissingen met den boot van Minis ter Anseele. Naar Onkerzela zullen al de vriendinnen en vrienden meegaan op Zondag 7 Oogst. Ver trok om 12 u. 32 tot Idergem. Het muziek gaat natuurlyk mede. Geen thuisblijvers dien dag. Onzen Broodverkoop Een nieuwe kar is in de maak 'tzal de laatste zijn want nadien be ginnen we met den auto. De verkoop verbeterd van week tot week; als al onze vrienden hun plicht begrij pen kunnen we weldra doen wat in alle socialistische centrums gebeurt namelijk in geval van ziekte het brood kosteloos bestellen zoolang de ziekte duurt. Daarom, gelieven alle leden van onzen Ziekenbond regel matig hun brood bij ons te koopen. Hoera vooronzeZiekenbond Wanneer we in februari ons alge- meene vergadering hielden, koester den wij de verwachting tegen nieuw jaar ons looo® lid te kunoen boeken. Onze hoop is overtroffen. Dank aan de onvermoeide werking van odzo vrienden en inzonderheid van mak kers Bayens, Van Cotthem en Do Schrijver Arthur, hebben we dees week reeds io2o leden geboekt. Hoera voor onzen bond. Hulde aan ons ijverig bestuur. Binnen kort willen we dat in een prachtig feest cedenken. En nu, vrouwen, mannen, vooruit, vooruit, voor 2ooo. Denderleeuw moet en zal socialist worden, tot spyt van wie 't benijdt. De vergadering voor de metaal- betaalbowerkers van verleden Zon dag aangesloten by onze afdeeling mag als goed gelukt aanzien wor den, talrijke vereenigden van Sotte gem en omliggerde gemeenten waren op post, om de uiteenzetting van onzen vriend Haoltermau secre taris der Afdeelingen Sottegem en Aalst te hooren, aangaande de nieuwe bijdragen en vergoedingen. Er werd besloten eene kracht dadige propaganda te voeren, ton einde de onverschilligen welke tot heden nog buiten onze rangen staan aan te zetten deel te maken onzer organisatie. Met nieuwen moed vooruit, Sotte gem moet zijn deel leveren tot ont voogding en vooruitgang onzer idealen. Cinema. Zaterdag 23, Maand 25 en Donder dag 28 Juli, ter gelegenheid van kermis buitengewone vertooningen variété «De Nacht der weerwraak prachtige film met Leon Mathot. Kracht en schoonheid physieke kuituur, en varieténummer Antonio». Om voort te vertellen. De Volkscinema heeft een serie fil men gehuurd, gekozen uit het puikste van het puik.Noch kosten, noch moeite worden gespaard door den Volkscinema om de schoonste en beste filmen op het doek te brengen. Wie regelmatig den Volkscinema bezoekt, is zeker steeds het nieuwste en belangrijkste op gebied van cinema te zien. Cinema. Heden Zondag 24 en Maandag 25 Juli, twee bu tengewone filmen Eon engel kwam met de groote kunstenaar Gunaer Tolnaos, de volksvriend genaamd. Dapper op postmet Tom Mix. Toekomende week. Goud meisje een P. D. C. film en Middennachtzon» twee schoone filmen. i.Doublepatte en Patachon. Zy zijn niet ver van hier meer, Zy worden verwacht voor den eersten Zondag van Augusti. Fanfaren De Verbroedering Het bestuur heeft de eer de be- schermleden te verwittigen, dat zij van heden af hunne jaarlyksche by- drage kunnen af betalen aan den Secretaris van ons muziek. Gezel Gust. Van De Parre, Bode van den Ziekenbond. Wy vragen hen vrien delijk hunne vrouwen te verwittigen dat het kwytschrift hen zal aange boden worden. Naar Ninove. Onze fanfare vertrekt naar Ninove heden Zondag namiddag om 4 ure. Men zal vergaderen ten Volkshuiie om 3 ure, ten einde in groep naar de statie te gaan. Do Lustige Vrienden gaan naar Ninove Zondag jl Juli. Vertrek om l,3o ure. Inschryvingby Gezel Em. Collyns. Prys 5 frank. Naar Onkerzela De toetredingen van deelname zijn reeds talryk en alles laat voorzien dat de inhuldiging van het Volkshuis in deze gemeente een welgelukt feest zal zyn. Vrouwen, Mannen, laat ons van nu af het besluit nemen er tegen woordig te zyn. De handelsfoor Men meldt ons dat het welslagen van de eerste handelsfoor in onze stad verzekerd is. a 14-15 Oogst, Inhuldiging van de Vlag van den Oud-Weezenbond. Een uitstekend feest-programma is opgesteld. Con certen door de muzieken der Wees jongens van Gent en Mechelen. S. M. Verbroedering De deel op den aankoop van brood wordt uitbetaald. Woensdag 27, Donderdag 28 en Vrydag 29 Juli, tel kens van 9 fot 12 ure 's middags en van 2 tot 5 ure namiddag. De loden van Onkerzele wenden zich voor de uilbetaling naar het Volkshuis te Onkerzele, Dinsdag 26 Juli, van 9 tot 12 ure 's middags, en van 1 tot 5 ure pamiddag. BELANGRIJK BERICHT Ziekenbond De leden van den Zi-kenbond, wor den dringend verzocht, volgende be sluiten in acht te nemen 1). Geen bezoek bij den geneesheer te brengen of den geneesheer ten huize te ontbieden, zonder in bezit te zijn van eene souche,dewelke aan den goneesheid moet afgegeven worden als betaling. 2). Voor speciale onderzoeken, als ook voor het trekken van tanden, is het streng verboden, met souchen aan den geneesheer te betalen. Souchen zyn te bekomen bij den bode en op bureel 5. Het Bestuur. Burgerlijke stand. HUWELIJKEN Oscar V. D. Haegen, KI. Karmelie- tenstr. met Julia Pion, Buizemont- straat. Cyriel Willekens, Gaffelstr. met Irma De Schuyteneer, Hunneghem- straat. GEBOORTEN. Angela Batthoas, Kloosterstraat. Jozef De Lil, Vredestr. Kamiei Pools, Van Santenstr. André Cattelain, Hunneghemslr. OVERLIJDENS Leopold Ogier, 30 j. man, Julia Goessens, Hospitaal. AALST Overdracht738,57 fr. Gezongen door Roelandt Rachel uit Brussel bij Jozef Cornand 5,35. De Mu ziekanten der Harmonie, welke het Vrouwenleest hebben opgeluisterd ge ven te samen iS.oo. Tijdens een gezel lig samen zijn van eenige vrouwen ver leden Maandag in Hand in Hand zong Kaken Van Mol eenige kluchtige liederen, welke de aanwezigen eens hartelijk deed lachen, dit gaf dan ook Kaken de gelegenheid om een ronde ken te doen welke !9,oo opbracht. Totaal fr. 39,35. ErrataGezongen door Charlotte Theunis bij Oscar Van Gaever, moet zijn 9,00. in plaats van 7,00. als ge naar Gene gaat vergeet niet een goed glas Bier te gaan drin ken in de Welgekende Café Terdonk bij DE NEEF BERNARD YPERSTRAAT, GENT. Schoolstraat 2-4, MALST Programma van Vrijdag S2 Zater dag 23 en Zondag 24 Juli, om i i/2, 5 en 8 u. Kinderen toegelaten. Killarncy Een dramatische avonturen film met THOMAS MEIGHAN en LOIS WIL- SON. Voor Maandag 25 Juli om 5 en 8 u. Kinderen toegelaten. Herneming van het grootsche succes van verleden seizoen La Sceur Blanche met Lilian Gish. Prijzen der pleeteen Gewone Vertooningen Balkon 2,5o fr. 3 2o fr. Beneden 2,00 fr. 2,50 fr. 's Maandags Kinderen o,Bo fr. o,76 fr. Om 5 ure Zetels i,oofr. Balkon i,5o Om 8 ure 1,60 J,oo 2,35—1,50 Moorselbaan, AALST. Heropenings Programma van Vrijdag 22 Juli. Kinderen toegelaten CYCLONE JACK in 6 deelen Dramatische schets uit het gewoon leven van den werkman. PICOLO in de Far-west klucht 2 deelen. Laat uwe eleotriaehe Instal laties zooals Licht, Motoren, Bellen, enz. uitvoeren aan zeer lage prijzen door ALOIS JASPERS 14, ARBEIDSTRAAT, I4 AALST - HUIS VAN VERTROUWBN. Stoven in alle modellen. Eioaa werk. Concurrentie onmogelijk. KOMT ZIEN I TH. VERHULST, Mrbaidatraat, 14, AALST. Onderneming AANNEMER, Nederboslare Reep 104, - GEERAARDSBERGEN Beveelt zich aan voor allerhande metselwerk, alsook voor het leggen van Vloeren, Ceramique en Cement, Faïcnco en alles wat den stiel aan gaat. Matige Pryzen, Spoedige Bediening Is Diet toe te schrijven aan hare GOEDKOOPE geneesmiddelen, maar wel aan het vertrouwen in den apotheker zelf en de kwaliteit zijner afgeleverde waren. MUTUALISTEN voor stipte en zorgvuldige uitvoering uwer geneeskundige voorschriften, uitgelezene en versche produkten, wendt u in volle vertrouwen tot de Apotheek Joa. Da Ruyver, Beverstraat, Nineve.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 3