Cinema Palace Cinema "Flora,, BelgiseheBank van den Arbeid "MODERNE,, Wat Yuile Politiekers Geeraardsbergen WELLE 85 CINEMA Soltegem. NIEU WERKERKEN NINOVE. I - nood - Sakr-El-Bahr de Zeeroover Jazz-band - Charleston en kort baar Het Geheim van de Pellstraat Parlijgenooten Stoven Sloven I! van Bouwwerken. Alph. Robillard-l)e Lil KAPITAAL en RESERVEN volledig gestort 17 1/2 MILJOEN FRANK Alle Bankverrichtingen Spaarkas 5 1/2 0/0 Onze Cinema wordt een echt succes. We zijn nu in volle Zomer en alle Zondagen is de toeloop grooter om grooter. Geen wonder want het Acht- urenhuis zorgt immer voor schoone en aantrekkelijke filmen. Na de kermis beginnen we het seizoen met de vermaarde film Al leen op de Wereld Komt zien en oordeelt. Eene plaats van Kantonnier is hier open. Aanvraag to sturen naar het gemeentebestuur. Voorwaarden: droukaard en luiaard mag men zyn, maar geel moet men zijn. Heden Vrijdag 29 Juli, Opening van de groote Molendries en Hoogevesten - A A L S T - PROGRAMMA: 1.Een Westersche Coboyfilm metBig-boy Williams in de hoofdrol (5 deelen). 2. Een dief in het Paradijs Groot Lux draipa in 7 deelen. 3. Tot slot een Prachtig Komiek in 2 deelen. Kinderen niet toegelaten. Tabel der vertooningen: Vrijdag 29 en Zaterdag 3o Juli telkens om 7 1/2 ure 's avonds. Zondag 31Juli om 11/2, 41/2, en 7 I/2 ure. Maandag 1 Oogst om 7 1/2 ure 's avonds. Prijzen der plaatsen le rang 3,00. fr. 2e rang 2,00 fr. 3e rang l,5o fr. Kin deren 0,50 fr. o,75 fr. en l,oo fr. Kinderen opgepast l Zondag om 1 i/2 ure, zal er een gansch bijzonder Pro gramma opgevoerd worden. het slecht betalen der kerkbedienden. Péé keurde de Begrooting goed, en ring denzelfden avond nog bij M. De Pastoor: ziet gij nu M. met welke man nen dat hij daar zit, zegde Péé, zij hebben tegen uwe Begrooting gestemd. En zoo loopt die kerel over van de magogie. En welke kristene beleefdheid, dat die Heeren over zich hebben zijn Con frater medegebracht uit Aalst, trok maar zonder aarzelen de deur open en vroeg of wij geheime zitting Jiadden?... Wij gelooven nochtans niet, dat zulks in Aalst alzoo de mode is. Wij zullen daar later nog eens op te rug komen, en onze bevolking eens op de hoogte stellen, bij middel van een manifest. P. DE SCHRYVER. Naar Onkerzele zullen al de vrienden en vriendinnen meegaaD, op Zondag 7 Augustus. Vertrek om l u. 45. Geen thuisblijvers dien dag. Het Bestuur der Soc. Propaganda-club. Als er in onze gemeente eene poli tieke partij bestaat die van demagogie overloopt, dan zal het wel deze zijn der Groen kruisers, met Koetj aan 't hoofd. Dit bewijst ons de kampagne door hun voorman Péé gevoerd in hun Volksblad van week tot week weet Péé altijd wat versch. Zoo lezen wij in hun blad van Zon dag 17 1.1., een aanval op ons democra tisch bestuur. Al wat er al in den loop van 6 maanden gedaan is, is dank aan Péé, niets is er gedaan door Schepenen of Burgemeester Péé is de man. Ook geeft hij een for midabele som op, die het gemeentebe stuur verspeeld heeft, aangaande het niet opslaan van huishuren aan de ge meentejongensschool. Maar nu eens eene vraag aan Péé Hoeveel heeft Moeder Treze betaald, gedurende het lang wonen in het huis van de gemeentemeisjesschool, toen er nog geen gemeenteonderwijzer was Daar zal Péé niets over weten. Dat hij het maar niet kan verkrop pen dat hij nog Burgemeester of Sche- pene is, en daarom gedurig aan dema gogie doet, dat weet ieder weldenkend mensch. Hij zoekt naar iets waarin hij niet zal lukken. Vrijdag 1.1. hadden wij opnieuw ge- meenteraadszitting, en Péé ziende, dat makker Coppens niet tegenwoordig was lokte hij kritiek uit. bij middel van naar het onmogelijke te vragen, hij deed zijn opmerking over het verslag van de voorgaande zitting, en wilde daar doen iets inlasschen waarvan in de voorgaande zitting niet van gespro ken was. Hij hadt een luistervink uit het Groen Kruis van Aalst mede ge bracht. Het Schepencollege hem doen opmerkende dat hij in de dagorde moest blijven, verliet hij met zijne an dere snullen (die nooit een woord spreken) de zitting. Van de vijf kristene werklieden in den gemeenteraad zijn er nog drij, die wij denken stomme te zullen zijn; Sooi den iguren man heelt al eens gesproken hij vroeg naar iets, hem van Pie opgestoken, dat hij wist dat er ging gebeuren uitbreiding van den electriek, waar ons Schepencollege druk mede bezig is, en er zal komen. Werklieden van Nieuwerkerken Voelt u niet, dat u van dien kerel om den tuin geleid wordt? Heeft hij u over enkele weken niet opgeroepen, om met u te gaan bedevaarden naar Oostacker, om ten slotte met u te gaan manifes teeren met de bokskens in Gent In alle zittingen klaagt hij over de kleine loonen van de gemeente werk lieden in de laatste zitting kwam de Begrooting van de Kerkfabriek voor den Raad. Gezel Coppens kloeg over Den toestand derarbeidende klasse onzer eens zoo ny vorige stad, is voor den oogenblik zeer erbarmlijk. De arbeiders doorworstelen een schro melijke krisis bijzonder voor wat de Allumettennyverheid betreft. In al deze fabrieken is de krisis uitgebro ken in do maand April, en nu op het eindo dor maand Juli, woedt zij nog erger voort dan over eene maand. Er zijn fabrieken waar er hoogstens 3 dagen per week gewerkt wordt. Anderen zooals in den Union AlJu- mottière wordt er maar met de 1/2 van hot personeel gewerkt iedere week. 't Is te zeggen, dat de men- schen 6 dagen werken en 6 dagen verletten: Dat deze slechte toestand van de arbe-ders zijn terugslag heeft op de neringdoeners is heel gemak kelijk om begrijpen. Er gaan van wego de bandelaars ook alarm kre ten op. De winkeliers beginnen het in het openbaar te zeggen, dat zy per week maar 1/3 meer ontvangen van hunne normale ontvangst van vroeger. Zou is bot dan gemakkelijk om verstaan dat iedereen er naar snakt, dat de krisis zou gauw moge lijk een einde zou nemen. Wij hebben inlichtingen trachten in te winnen bij patroons zelve en deze antwoor den ons, dat zij voor den oogenblik nog het einde der krisis niet kunnen vaststellen. Er is nu een kommissie ingesteld in den schoot der regeering, welke den toestand der kwynende Allu- metten-nyverheid moet onderzoe ken, en trachten zooveel mogeijk de reddende middelen aan te wyzen. Tot heden toe weten wy niet wat het onderzoek dezer heeren uitgewe- ten heeft. Laat ons hopen, dat er langs dezen weg eene oplossing zal gevonden worden, welke de arbei- ers en neringdoeners van onze stad uit den neteligen toestand zal red den en zoodoende onze arbeiders weerom zooals vroeger zal in staat stellen, het noodige aan hare kinde ren te verschaffen,opdat zij niet met honger in de maag zullen moeten ter rust gedragen worden, welke niet anders dan een droeve nasleep van ellende en ziekte mede brorgen E. Onze Fanfare De Voorwacht neemt deel aan de inhuldigingsfees ten van het nieuw lokaal en don winkel van Onkerzele, op Zondag 7 Oogst aanstaande. Wij vertrekken uitNinove om 12,49 uren. Het partijbestuur doet een warme oproep tot alle partygenooten om zoo talrijk mogelijk, onze fanfare te vergezellen naar de plaats waar de eerste pioniers der arbeidende klasse vertoeven. Voordo Stokers De Dobbeleer Een lied gezongen door Frans Borloo by Victor Adriaens rondge- haald door Th. Van der Vorst 13,2». Inschryvingslijst der werklieden van het Sigarenfabriek Mijnheer P. Dauw AppelterreBieckx Frans, Cornells Joseph, Van Laeth^m Be- noni, Dauw Adolf, V. Steenberghe René, V. Dooren Petrus", Raes Cesa- rioe. De MaeseneerHenri, De Decker August, De Spiegeleor Achiel, Pau wels Alfred, Van Dooren Petrus, Bonjean Petrus, D'Ha^seleer Louis, Van de Wi.de Riehard, Bourgeois Alice, Baero Victor, Capiau Louise, Van de Maele Victorine en Van Lon- derzele Victor te samen 34,50 fr. Go- zongen door Joseph Adriaens bij Polle Weide 8,05. Gezongen by Polle wedde door Joseph Praet rondgehaald door Jo seph Adriaens 8,05. Rondgehaald bij Maria Schouppo 9,00. Gezongen bij Hubert Wachtelaer op de 1' ronde 8 fr. op de tweede ronde 11,65. Oppoep tot Steun I WAARDE MAKKERS, Reeds negen lange weken duurt de staking by den heer Do Dobbeleer voort. De onderhandelbaarheid van den heer De Dobbeleer geholpen door enkele ratten en voegen wy er maar by, door de pandoren, welke hun plicht op voorbeeldige wijze, ten bate van Mynheer, en ten nadeele der werkers vervullen, zyn de oor zaak dat tot hiertoe geen toenade ring, laat staan, oplossing aan deze staking kwam. Wy blyven by ons besluit. Sterven of overwinnen. Dat mijnheer het zich voorgezegd houde: De Solidariteit der werkers is geen ijdol woord Daarom zullen de wer kers gedurende do kermisdagen, aan hunne strydbroeders denken. Bij iedere gelegenheid een liedje zin gen en omhalingen doen ten voor deele onzer stakers. POL. VAN DE STEEN. Voor de Vrouwenbond Onbekend 5,00. Cinema. Zaterdag 3o en Zondag 31 Juli twee groote filmen Dapper op post *met de fameuze Tom Mix Een engel kwamaandoenlijke film met de grootste kunstenaars. TOEKOMENDE WEEK Twee buitengewone filmen, dewel ke buitenmate zullen bevallen. IN T KORT. Doublepatte en Patachon Ru- dolf Valentino Rod la Rocque Li lian Rich» Florence Victor «Emiel Jannings in de nieuwste, beste en schoonste filmen. Cinema. Heden Zondag jl Juli en Maandag 1 Oogst, twen buitengewone filmen Middernachtzon met Armand Tallier, Gina Manes enz. De Goud DochW» met Florence Vidor. 'tls een film van de P. D. C. Productie. Een extra schoon programma. -TOEKOMENDE WEEK Doublepatte en Patachon 't zal er stuiken een extra-film. Een teeken in den nacht met Hoot Gibson. IN 'T KORT Deovergroote succes-film Varié tés 1 het meesterwerk van Emiel Jannings. De film, waarover alle bladen over gansch de wereld heb ben geschreven. Deze film zal voorgesteld worden mot de aangepaste muziek. Gedurende de maand Oogst Rod la Rocque, Lilian Rich in de groote film De grens der Rassen super-produktie van Cecil B. De Mille de insceneerder van De Boottrek kers Rudolf Valentino in zyn laatste film De Zoon van de Cheik 5. M. Verbroedering Groote keus van Zomerartikels aan gematigde prijzen en van zeer goede hoedanigheid. Kruidenierswaren. Deel in de winst. Alle goede socialisten zijn getrouwe samenwerkers. De Scholen De Vaandrig katholiek weekblad laat een artikel verschijnen over de scholen, en daar komt in voor De kristene ouders zullen wel best weten, in afwachting dat later een ordewoord kome, wat ze te doen hebben, en is de Buizemontstraat gemeenteschool van na 't verlof, de kaai blijft aangeno mene school Dus wordt de raad ge geven aan de ouders hunne kinderen niet meer naar de Buizemontslraat- school te sturen na het verlof. Wat de ouderwijzers dezer school daarover zullen denken, willen wij niet onder zoeken Wij kunnen verzekeren dat zoowel kristene ouders als anderen gerust kun nen voortgaan hunne kinderen naar de Buizemontstraat school te sturen, en de Vaandrig weet ook wel dat hij ver overdrijft dcor te laten veronder stellen dat de gemeentescholen anti kristelijk zouden zijn. De school van bestuurder J. Merckaert is daarom het te bewijzen, evenals de gemeentelijke meisjesschool. De godsdienst wordt in deze scholen onderwezen, omdat de ouders der schoolgaande kinderen zulks ver langen. Als wij goed vatten, wat de - Vaandrig beoogt, zouden de katho lieken de godsdienst in de schoolkwes tic willen mengen, zooals de katholie ken overigens gedurende vele jaren gedaan hebben wij zullen hen echter op dien weg niet volgen. De katholie' en moeten nu toch zoo verwonderd niet zijn dat wij voorstaan ders zijn van het officiéél onderwijs; wij hebben het nooit onder stoelen of banken gestoken. En gedurende al de jaren dat de katholieken alleen de meesters waren in onze stad, hebben zij steeds het katholieke partij-onder wijs bevoordeeligd tegenover de ge meentelijke scholen. Wij doen een beroep op alle vrijzin nige ouders, om hunne kinderen, en zoowel meisjes als jongens naar de of- licieële school te sturen, het is een plicht, aan dewelke zij zich niet zou den mogen onttrekken. Elke socialist in 't bijzonder, aou er moeten voor zor gen dat onze meisies en jongens de ge meentelijke scholen bezoeken, waar ieders overtuiging geëerbiedigd wordt. De Vaandrig spreekt van school strijd, en van een hoffelijke en eerlijke schoolstrijd. Wij zijn voor geen school strijd, omdat wij het officieële onder wijs willen uitbreiden. Wij zullen later wel verplicht zijn terug te komen op de kwestie der scholen. Het schrijven van de «Vaandrig» laat ons zulks veron derstellen. Nu willen wij enkel vaststellen dat de vroegere katholieke besturen in onze stad met opzet noch officieële bewaar school hebben gesticht niets ge daan hebben voor een officieel middel baar onderwijs. Fanatisme In De Vaandrig spreekt men van het fanatisme der socialisten. Men moet toch maar durven, éh 1 Denken de katholieken nu dat detijd vergeten is, dat zij als alleenheerschers hier iedereen onderhunnen hiel wilden doen buigen? Om te leveren aan de stad moest men goede gedwee katholiek zijn. Om onderstand te genieten van de openbare besturen moest men met de katholieke partij meêloopen. Om benoemd te worden in één of ander bestuur moest men een haantje vooruit zijn der katholieke partij. Het is meer dan eens verboden geworden, anders denkenden dan de katholieken voor hunne gedachten te betoogen. De katholieken zouden best zwijgen over dweeperij of fanatisme, want als zij nu minder fanatiek zijn, is het omdat zij niet meer aan alleenheerscherij kunnen doen. Partiigenooten, meer dan ooit moet gij werken om de partij te versterken ten einde te beletten dat de tijden van klerikaal fanatisme terug keeren. Oudera Zorgt er voor dat uwe kinderen naar de gemeentelijke scholen gaan de plaats uwer kleintjes van af drie jaar is in de gemeentelijke bewaarschool, Begijnhofstraat. Het onderwijzend persooneel van de femeentelijke meisjesschool als van de ewaarschool heeft de dankbaarheid van alle ouders verdiend, voor hun werken gedurende het verloopen schooljaar. Naar Onkerzele 't Is binnen acht dagen dat het Volkshuis ingehuldigd wordt te Onker zele. De fanfaren Verbroedering en Lustige Vrienden vergaderen in het Volkshuis, alhier om 1 ure stipt, om te kunnen vertrekken om 1 1/2 u. stipt. De muzieken van Aalst, Denderleeuw en Ninove stappen af te Idegem. Vrouwen, mannen op post, om onze muzieken naar Onkerzele te vergezel len. Burgerlijke stand. HUWELIJKEN Kamiel Do Cliaux, Onkerzele, en Yvonne Danneels, Boulaerstr. Tbeofiel Van den Driessche, Les- senschestr. en Julia Coppens, Oudon Steenweg. Remi Franceus, Ouden Steenweg, en Clementina Coppens,Oud.Steenw. Edouard Crosinski, Molenstr. Maria Bauwens, Wyngaardstr. Albert Praet, Lessonscbrstr. en Margueriet Wauters, Warande GEBOORTEN. Gilbert Panis, Warande. Maria Magdalena Van de Mergel, Penitonliestr. Nelly Van Der Bruggen, Eding- schestr. Denise Van den DriesscheSteeDstr. OVERLIJDENS Coleta Van Deken, 76j. wed. Petrus Van do Catseye, Hospitaal. Kamiel Goessens, 52 j. ong. Aude- naerdschepoort. Vincent Cosyns, 1 j. Vischstr. Maria V.Lierde. 2 j. Buizemontstr. Schoolstraat, 2-4, AALST Programma van Vrijdag 29, Zater dag 30 en Zondag 3i Juli, om 1 i/2, 5 en 8 u. Kinderen niet toegelaten. Détrosss Het laatste meesterwerk van D. W. Griffith met Carol Dempster, James Kirckwooden Harrison Ford. Voor Maandag 1 Oogst om 5 en 8 u. Kinderen toegelaten. Enid Bennet, Milton Sills, Wallace Beery en William Collier Jr. in Mooraalbaan, AALST. Programma van Vrijdag 29 Juli. Kinderen toegelaten 8 deelen. Georges Larkin in Avontuur film in 5 deelen. PICOLO, Landlooper Klucht in 2 deelen. Toekomende Week Na de Parade. Laat uwe •leotriaohe instal laties zooals Licht, Motoren, Bellen, enz. uitroeren aan zeer lage prijzen door ALOIS JASPERS 14, ARBEIDSTRAAT, I4 AALST - HUIS VAN VERTROUWEN. Stoven in alle modellen. Eiaan werk. Concurrentie onmogelijk. KOMT ZIEN I TH. VERHULST, Arbaidatraat, 14, AALST. Onderneming AANNEMER, Nederboelare Reep 104, - GEERAARDSBERGEN Bevoelt zich aan voor allei bande metselwerk, alsook voor het leggen van Vloeren, Ceramique en Cement, Faience en alles wat den stiel aan gaat. Matige Prijzen, Spoedige Bediening Maatschappelijke Zetel GENT, Volderatraat, I. Agentschappen: LA LOUVIERE. Sylvain Quyauxatraat, 4> BERGEN, Chlaaireatraat, 10. RulpbureelCHARLEROI, Tzarlaan, 32. Opening van deposito en loopende rekeningen Documenten accreditieven Disconto en inning Verhuringean Brandkojfers Wissels en Vreemde munten Aan en verkoop van titels Beursorders Inkasseering van koepons Bewaring van waarden Bons op 6 maanden netto 5 I 2 o/o Intrest op voorhand betaalbaar

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 3