AALST. De Automobielen OüzeJeugddag te Oostende. Soc. Jonge Wacht W. O. Jean Jaurès Soc Oud-Sfrijdersbond SYNDIKALE RUBRIEK Uit IVieuwerkerken r F r der Lede u van 5 en 6 Maart 1927. Do brochuur bevattend de ver slagen onderworpen aan en het stenografisch verslag van het Bui tengewoon Kongres dat op 5 en 6 Maart 1927, gehouden werd en uit sluitend aan het vraagstuk der maatschappelijke verzekeringenge- wijd was, is van de pers gekomen. De organisaties of de gesyndikeer- de makkers die dit dokument wen- schen te bezitten, worden verzocht zich terichten tot makker DE VLAEMYNCK, sekretaris der Syndikale Kommissie, Jozef Stevensstraat, 8, Brussel. Dit do kument wordt verkocht aan 10 frank per exemplaar indien de bestelling gedaan wordt door tusschenkomst van een organisatie Men wordt verzocht het bedrag der bestelling te willen storten op de postcheckrekening nr. 4795, Edw DE VLAEMYNCK. Er zal geen gevolg gegeven worden aan de bestellingen waarvan het be drag niet is gestort geworden. De bestellingen van bijzonderen worden uitsluitend ontvangen door het uitgevershuis De 'Wilde Roos Leglentierstraat, 20, Brus sel. Voor deze laatste is de prijs vastgesteld op 30 frank. Aanvalawagen.tegen de Voetgangera Ondanks de wapenstilstand van 11 November 1918, zetten de autos de oorlog voort tegen de voetgangers. Zonder twijfel, schijnt de voet ganger ons een belachelijk per soon te zijn wanneer hij een rijwiel, een motocyclette of auto wil vermijdenhij zal weldra tot de verdwenen rassen behooren Maar 't is een recht van den voetganger wandelingen te onder nemen te voet en zich te verzetten tegen de dictatuur der machienen met wielen, die onder voorwendsel van ons regelmatig leeren te stap pen ons de beenen breken. De beenen, heeft Moeder Natuur ons gegeven om er gebruik van te maken. Maar daar men nooit kan we ten wat ons kan overkomen, zou den wij goed doen ons eerst te la ten verzekeren op het leven en tegen de ongevallen, alvorens de straat over te steken die door- kruisd wordt door autos in volle vlucht. Natuurlijk in La Prévoyance Sociale. Op 80 en3i Juli 1.1. werd te Oosten de de Vlaamsche socialistische jeugddag gevierd. Honderden jonge makkers mani festeerden die dagen ten voordeele van den Zes maandendiensttyd en hetBetaald Verlof Opdat die samenkomst workelyk een gemeenschappelijk feest en le ven zou geweest zijn, werd er een kamp ingericht. Aalst was, evenals met Piksteren te Antwerpen, hier ook vande partij. Alhoewel met 21 ingeschrevenen, konden wy door onvoorziene om standigheden maar met 16 vertrek ken en dan nog in twee groepen. De laatsten waren hun trein.... te laat. Schrijver van dit verslag bevond zich onder de achterblijvers, die enkel om 10,16 ure (Zaterdagavond) in Oostende aankwamen. Het begon te regeaen. Niemand stond aan de statie naar onze aan komst te wachten. Onze Aalstersche makkers ook hadden ons in den steek gelaten. Daar stonden wij nu in den stilaan aangroeienden regen elkaar te be kijken als apen. Thurke slikte ne vloek, Fons stond van 't lam gods geslagen en Poliet volgde aan dachtig de stralen van den vuurto ren alsof deze hem op zijn weg moes ten voorlichten. Op eens in de verte, hooren wy muziek. Een straal van blijdschap vertoont zich op het gelaat dier wachtende drommels. Zouden zij het zijn Ja, toch Wij hooren nu dui delijker hun gezang wy zien reeds de klaarte hunner fakkels. Met ge- zwinden tred komen zy aangestapt, vaandels en fakkels hoog boven het hoofd. Wij stappen hen tegemoet. U den aanblik beschrijven die wij toen genoten doen voelen wat ons op dit oogenblik doortintelde, ware onmogelijk. Het was tegrootscn te harmonieus. Trots onze verbazing, hadden wij allen nog het besef eerst onze Aals tersche makkers in die massa op te zoeken. De eersten die wy ontmoetten was Franske onze Porte-drapeau»; doorweekt van 't nat, maar den kop op, zong hij met geestdrift van Re gen wind 't kan ons niet schelen Dan volgde Lowiede kerel, alhoe wel beladen als een muilezel, stapte gezwind door, onmiddelyk gevolgd door Jan, Prosper en de meisjes. Allen verkeerden in deDzelfden erbarmelyken toestand. Om hen te troosten en ook in de hoop dat door onze tegenwoordigheid het weder wat zou verbeterd zijn, sloten wy on9 bij hen aan. Doch, helaas, wij hadden ons deerlijk misrekend. Wij waren pas in den stoet, of daar stort te plots een regenbui op het aardrijk neerde straten der Koningin der badsteden schuimden wij sta ken onzen Regen wind 'tkan ons niet schelen» op zak en gingen schuilen. Na enkele minuten rust begaven wij ons terug op weg, de in de verte schijnende klaarte der fakkels vol gende. Wij bereikten eindelijk het kamp rond 11 ure, waar Lowie nog de ge legenheid vond, eens te panitee- ren wat hem vrijwel onzacht in aanraking met de tot modder ge- kneede aarde bracht. Een half uurtje daarna lagen wy reeds op 't hut. Na wat onderling vertellen, en lachen (wij lagen nm 1 by Gentenaars, en die weten wat het is lachen dutsten wij stilaan in. Ik had reeds tijdelijk het eeuwige met het aardsche verwisseld, toen ik opeens door een hevigen ruk wak ker geschud werd. Poliet die aan mijn arm hing, was met een vloek recht gesprongen Verduiveld, 't reeget hie dajr riep hij en wer kelijk, kleine regendroppels vielen juist op de plaats waar zijn heilig hoofd gelegen had. Nat was het na tuurlijk wat hem zoo'n onaange name gewaarwordingen op hetlyf had gebracht. Wy losten de kwestie nog al spoe dig op. Ikgaf hem mijn zeilen wasch- bakje, hij plaatst dit op het hoofd en kon zich zoodoende tegen dit on- gewenschte vocht verdedigen. Het slapen ging nu nochtans niet meer zoo gemakkelijk, daar het nat nu regelmatig op dit harde hoêdje te recht kwam, wat een onaangenaam klinkend horlogiegetik veroor zaakte. Om 5 uren in den morgen, waren wy roods te been. Allen naar de bad plaats en ons eens flink gewasschen was het ordewoord. Deze verfris- sching genoten, ons buikje eeDS goed gevuld konden wij gerust het uur der manifestatie afwachten. Die greep om 10 ure in Oostende plaats. Honderden en honderden jonge makkers, begeleid door 3 mu ziekkorpsen wandelden door de stra ten der belgische badstad, op die wijze aan de bourgeoisie toonende, dat hunne eischen formeel gesteld zyn en zy zullen blyven ijveren tot op het oogenblik dat er zal aan vol daan worden. Of die parasiteerende bourgeois aardig het hoofd opstaken, hoeft niet gezegd. Uit den mond van velen hunner kwam het woord bolche- vist gesist. De vlaamsche socialistische jeugd heeft eens temeer getoond, dat zy tot iets bekwaam isen de Aal stersche makkers met hen. FR. RfMBAUT. Heden Zondag 14 Oogst, uitstap naar 't Klein Zwitserland Dendervallei Vergadering in Hand in Hand om 8 ure 's morgens. Terugkeer rond 4 a 5 ure. 'S namid dags pich-nick Allen op post weze het ordewoord. Munifties voor de Zesmaanden T LIJST. Overdracht80,00 fr. De'corte J. 2,00. Boeykens L. 5,00. Van Geert H. 2,oo. Depierre J. l,oo. Blanckaert F. 5,00. De Wolf M. l,oo. Rimbaut F. 1,00. Haelterman C. 5,00. Nichels A. 2o,oo. V. D. B. 5,00. Van Den Bergh B. 1,00. Mathieu M. 1,00. Mercx F. 1,00. Amant F. l.oo, Van Den Berghe A. l,oo. Van Den Bergh F. l,oo. Thienpont F. l,oo. Van Der Meirsch A. l.oo. Lied gezongen door Matthieu O. bij de We Van Den Bos sche 7,oo. Lied gezongen door enkele jongeren en rondgehaald door An. Snel 8,5o. Totaal 150.50 fr. Lokaal Van Pamel Albert. Heden Zondag, om 8 ure Damiddag, ALGEMEENE VERGADERING voor al de leden Gezel Nichels Alfred, zal er aanwezig zijn. Allen op post (Afdeeling Aalst). Waarde Makker, Heden Zondag 14 Oogst, om 9 1/2 ure 's morgens, wordt ge op geroepen naar de Algemeene Ver gadering in Hand in Hand Molendries. DAGORDE 1. Geldelijk Verslag. 2. Bijdrage Vlaamsch Fed. blad. 3. Zesmaandendienst. Het Bestuur. Bij Van Ginderdeuren De wevers zijn ontevreden; de groote oorzaak is wachten naar boomen enz. Wanneer den secretaris van onzen Vak bond hierover ging spreken, maakte Madame zich kwaad. Nergens gebeurd wat zich in deze weverij voordoet, Wanneer de weversbuiten hunne schuld de loonen niet kunnen winnen door den algemeene tarief vastgesteld, wordt aan de wevers bijleg verleend dat weigert de Firma Van Ginderdeuren te betalen. Bij Sftroobond De werklieden werden de 5 0/0 ver meerding van duurtetoeslag niet be taald dank aan het optreden van den secretaris van onzen Textielbond, heb ben de werklieden voldoeniüg beko men nog verdere onderhandelingen worden gehouden om tot een oplossing tekomen op welke wijze den duurtetoe slag moet gerekend worden. Bij de Schoenmakers Ten gevolge van het voorstel dat de Patroons op de laatste zitting van den Verzoeningsraad deden, die voor de geschoolde werklieden schadelijk zouden wezen, heerscht er onder deze werklieden een groote ontevredenheid Naar wij vernemen werden de opvol gende fabriek vergaderingen door de schoenmakers in groot getal bijge woond dat teekent den geestes toestand bij de werklieden, die niet zullen dulden dat hun ongunstige werk- voorwaarden opgedrongen worden. Zoo heft waar zijn Wij vernemen dat er breiwerkfabri kanten zijn die de 5 oio vermeerdering van duurtetoeslag niet hebben gegeven? In geval dit waarzoo wezen, worden de breisters van die werkhuizen verzocht, daarvan kennis te geven aan den secre taris van onzen Textielbond. Vrouwen en meisjes Ge moogt, geen teeken van zwakheid geven. Uwe plicht is die Patroons aan te klagen die de overeenkomst niet zouden eerbiedigen. In de Breinijverheid. De 26 vereenigde Breiwerkfabri kanten van Aalst on omliggende, hebben aan den Hoer Monnens, Hoofdarbeidopzienor een brief ge richt, waarmede zy de overeenkomst verbreken, cn weigeren nog den ro- gelmatigen duurtetoeslag aan hunne werksters te verloenen. Het spreekt van zelf dat dit be sluit van de H. H. Patroons, het voorwerp is der gespreken onder do breisters, die zullen geraadpleegd werden, en een besluit moeten ne men. Te oordeelen naar de verkla ringen van die werkmeisjes heeft hel besluit van de H.H. een groote ontevredenheid by deze werklieden gebracht; zy verklaren luide hier mede geen vrede te hebben, on vast houden aan de vroeger afgesloten overeenkomst. Hot is de eerste poging niet dat de H.H. Patroons aanwendoD, om de bestaande overeenkomst te verbre ken. Immers den 14 Maart 1.1. werd op vraag van die H.H. den Ambte- lyko Scheids- en Verzoeningsraad van Aalst hiervoor samen geroepen, die besloot daarover geen uitspraak te kunnen doen, gezien de bestaande overeenkomst, afgesloten was voor de breinijverheid van Oost-Vlaande- ren. In die samenkomst hebben de H.H. Patroons voorgesteld, om den duurtetoeslag om de 6 maanden te regelen, in pjaats van na de bekend making van den Index. Thans zon der meer breken de H.H. af met de overeenkomstdat gebeurd zoDder do andere Patroons te hebben ge hoord. Het moet hier gezegt worden dat de 26 geteekendePatroons slechts 65o werklieden gebruiken, op de meer dan I500 werklieden die in de breinijverheid van Aalst en omlig gende werkzaam zijn. Het gebeurde is oen harde les te meer voor de werklieden het be wijst dat er bestendig moet gewaakt worden, om de loonen van de werk lieden te vrijwaren dat kan maar alleen geschieden wanneer de werk lieden zijn vereenigd, daarom geeft den Vakbond do grootste waarborg aan de werklieden om. hunne belan gen te verdedigen. Gaan do onver- eenigde Vrouwen en Mannen hunne fouten inzien Dat zo spoedig den goeden weg opgaan, en lid worden van onzen Textielbond Hand aan Hand Een goede vergadering der Marmer- en Sfteen bewerkers. De Marmer- en Steenbewerkers in hun Algemeene Vergadering van 30-7-27 gehouden in hun lokaal Hand in Hand hebben in prin ciep voor alie stielgenooten besloten een éénvormige afbetaling aan den bond af te dragon. Naar het oordeel der leden mogen er geen tweeslachtige of ongelijke afbetalingen bestaan Dat is het princiep van gelykbeid uit het oog verliezen en de ontevredenheid in geval van werkloosheid aanvuren. Het is een misverstand van wegens dezen die zich aan de 2,00 fr. willen vastklampen, terwijl zo voor 25 cen tiemen meer te geven, 2,00 fr. per dag meer steun in geval van werk loosheid genieten. Wy hopen dat de iedon die af wezig waren dit besluit welwillend zullen by treden, en algemeen zullen bereid zijn, 2,25 fr. in plaats van 2,00 fr. aan den bode to betalen. In de naaste toekomst zal ieder lid des vakbonds een soort reglement worden terhandgesteld, waarin ai de rechten en plichten der leden zullen in voorkomen. Dat is een mid del om alle missingen nopens het recht van vergoedingen te vermij den. Langs dien weg zal ieder weten wat steun ze in geval van werksta king en werkloosheid voor hun af betalingen te genieten hebben. De schrijver des bonds las ook de brieven voor aan de verschillende patroons tot bekomen der 5 0/0 ver meerdering gezondeD, die tot heden door al de marmerbazen onzer stad onbeantwoord zyn gebleven entegen de welke er maatregelen zullen wor den getroffen in geval, zy weigeren de 5 0/0 die den Index aantoont, uit te betalen. Er werdt ook gewezen op de na latigheid der bestuurleden die zich to weinig als bestuurlid, met de be langen des vakbonds bekommeren. Vandaar werd besloten het bestuur met een aantal leden te vermeerderen aan wie de taak wordt opgedragen, elke Zaterdag stipton: 7uren in Hand in Hand, te vergaderen. Wij zyn overtuigd naar de geest drift die er onder de leden en het nieuw bestuur heersebte dat we een nieuwe periode van stryd intreden. Want we moeten ten allen koste ons loon eisphen 't Is te zeggen:4,50 fr. voor de polierdors en 5.00 fr. voor de kappers. Wij zyn bereid om eens door te booren,en om dieredemogen vragen we aan al de leden zonder onderscheid, de vergaderingen zoo talryk mogelijk by te wonen. Alléén onder die voorwaarde, is er middel om onzen toestand te ver beteren. Alléén door strijd zullen we iets bekomen. En die niet strijden wiJ, hoeft ook geen recht zich over de hongerloonen op ons toegepast te beklagen. Een Stielgenoot. Tweede leugen Als zoude gij tot in de Estaminet het plan hebben hooren smeden. Denkt Péé misschien, dat het jc bij de socialisten gaat zooals bij de Qbi Groenkruisers; daar waar die arme snul- J'] len hun door Péé laten leiden naar rijn ,en goeddunken? Neen Péé, Pol zijn ka-' meraden weten waarvoor ze buiten zijn geroepen, en dat is genoeg. Hoe zou Koetj in zijn binnenste lachen, kon hij de socialisten tegen malkaar ophitsen' Het zal niet gaan Nu stelt Péé mij eene vraag over mijn schrijven in Recht en Vrijheid aangaande ons democratisch Bestuur. Mijn antwoord Péé wij zijn overeen- icha M teC Wei gekomen met drie gekozenen onder iart den naam van democraat, wij Sociaal- len democraten, drie en drie is 6, dragen )en zij nog andere namen volgens u, daar kunnen wij niet tusschen komen, wij n< zijn en blijven democraat en zullen te doen zooals ik onzen voorman Joseph e< Wauters eens hoorde zeggen luitert naar geen demagogen of lasteraars, doet wel en ziet niet om. Maar waarom geen antwoord over het verhuren van de huizen aan de Ge meente jongensschool het is gemak kelijk Koetj iemand verdacht maken voor iets waarmede gij in de patatten kunt vallen, want nu ben ik hier met cijfers en dat kan ik u bewijzen; de in woners aan de Gemeente jongensschool doen wij te weinig betalen, omdat het u niet aanbelangt. Maar waar het u aanbelangt zooals bij Moeder Trèse aan de Gemeente meisjesschool waar zij in i92ö heeft betaald 72,00 fr. aan 't klooster, aan de hoofdonderwijzeres 200 fr. 's jaars, en 't laatste jaar 4oo fr. Als madame haar zegde dat het huis haar door den staat aangerekend was voor school woonst aan 400 fr., 't valt nu te bemerken dat den prijs van 4oo fr. vóór den oorlog, ook aangerekend was dus met 2oo fr. gaf ze maar half zooveel als voor den oorlog, daarmede Koetj 't akkoord Pakt vast). Ja, Péé, en wij zijn de mannen die rond den pot draaien en de knechten van Mijnheer Dat hooren wij van nie mand zeggen of dat wordt van niemand geschreven als van Koetj, die 25 jaren onafgebroken voorzitter was van het Armbureel Zegt ons eens, waarvoor hebt u het verlaten 25 jaren onafgebroken den misleider, den vriend, den knecht van mijnheer geweest, en nu uit jaloezie, uitheb- zucht, rond den pot niet kunnen draai en, zooals in het Comiteit en elders, alles in de soep niet kunnen doen zooals binst den oorlog!... Neen, Koetj, gij komt te laat, u voert een vuile Politiek uw eigen vrienden keuren u af, want als onzen vriend 1V0 Coppens, bij uw vertrek in de laatste zitting riep nu mannen wij stemmen, dan wierd hij van het volk toegejuicht. Dag Péé, tot later. Schepen. Rond de Gemeenteraads* ziftfting van 26 Juli. De Gemeenteraad wierd bijeen ge roepen voor de tweede maal. Van Lae- them Groenkruiser, noemde ze in het Volksblad de leugenzitting, en waarlijk hij heeft niet gelogen, want in zijn voorgaande schrijven zegt hij, Pol heeft zijn mannen op den koer ge- geroepen om hun op te aringen dat zij moesten zeggenhet verslag van de voorgaande zitting is goedgekeurd, en gezel Coppens heeft ook gezegd, ja, in volle gemeenteraadszitting, ja Péé, dat is vrijwillig gelogen. E den Ee Voor de Woningnood. Zooals onze lezers zich zullen herinne ren hebben wij op 31/5/27 een schrijven gericht aan ons gemeentebestuur, om degene die den woningsnood in Lede gedeeltelijk opgelost hebben, te ont slaan van de gemeentelasten op hun huis gedurende 5 jaar. Dit is nu einde lijk aan de dagorde gekomen en goed gekeurd, nadat M. Daelman zijn fana tiek karakter te kennen gegeven had hij liet opmerken dat het tooh alleen staatsbedienden waren die een huis ge bouwd hadden, en die toch allen socia listen zijn en die ook geld genoeg had den'; daarvoor heeft hij zich ook ont houden. Hij durfde niet tegen stem- S men Dus lezers, gij ziet hoe M. Daelman 1^ handelt, als het ten voordeele is van j 't algemeen van hem komt er sedert hij in den gemeenteraad zit geen enkel iD. voorstel voor den dag enkel eene for subsiede vragen voorden Soldatenbond; iag hij kon anders niet. Hij zou beter doen raa bij de socialisten om les te komen, dan vor zou hij de werkende klasse kunnen ton verdedigen, waar HIJ ZICH OP itei ROEMT EN NU VEEL AAN TE lo KORT BLIJFT. P Verleden week had M. Daelman eent- schrijven gericht aan den Opsteller van jij «Recht en Vrijheid», waarin hijzich wil verschoonen, omdat hij te weinig be- ]or taa16 hart vnnr 7Üri<> bz-Ö.».. I-.,,u:: '6r iet Mo T Zati fl/i u;; ier lit VlUUHl ui| LV WCllllg taald had voor zijne kolen te lossen; verklaart te hebben betaald J.3,50 15 fr. en 16,50 fr. drank voor lossers en r" voerman. M. Daelman komt te ver-^®' klaren dat de hedendaagsche prijs 12,50 fr. is, maar als wij zeggen dat er 1/4 loon afgetrokken is, dan is het, omdat hij vroeger 20 fr. per man betaalde en nu maar 15 fr. Is dat dan geen I /4 loon Dat er een man hem aangeboden heeft voor 12,50 fr. dit gaat ons niet aan; wil het iemand voor niets doen het is zoo veel te goedkcoper M. Daelman en uw- en drank die gij geeft dit is uwen vrijen wil dit herkent niemand als betaald loon moest een werkman aan zijne vrouw zeggen ik heb drank gehad voor mijn loon het brood zoo in de bakkerij blij ven in plaats van op de tafel. Als het M. Daelman niet goed gaat, dat hij in Rechten Vrijheid verschijnt dan mag hij ook nergens de socialisten aanvallen. Politikus. >ve lee ie* fee: K)k aai een are) >es l0€ dra te: er ui 1UI

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2