aalstT Jtet JCantonaal-Congres '1 Was Raak. 2e Jaarbeurs SYNDIKALE RUBRIEK Lede - BALKAMPSTRIJD - Pracht- Beker Parüjgenooten. DENDERLEEUW. Verleden Zondag had in het lokaal Hand in Hand het Kantonaal Con gres plaats, onder voorzitterschap van Gezel Nichels Alfred. Talrijke afgevaardigden van stad en buiten woonden deze belangrijke samenkomst bij, en elk gaf zijn woord om krachtdadig mede te helpen aan het propagandawerk, dat wordt voorbereid om dezen winter ten uitvoer te bren gen. Met gretigheid vernamen onze kameraden van den buiten, dat we opnieuw onze Zangavonden gaan in richten. De knappe werking onzer Jonge- Wachters voor het petitionnement om de 6 maandendienst, sullen ook steun vinden bij onze vrienden der buiten gemeentens. Nevens deze activiteit zal er in zijn feheel geijverd worden tot het verster en van al onze organisaties. Het meer verspreiden van «Recht en Vrijheid zal niet verwaarloosd worden, zoodat er een eensluidende werking zal wor den aangevangen, ten gunste van gansch onzen strijd. We hebben met genoegen de intieme en broederlijke discutien op dit Congres bijgewoond. De praktische voorstellen van verschillende kameraden, getuig den van een bewustzijn tot het organi- seeren van propagandamiddelen om immer en onverpoosd te werken tot verder indringen der vijandelijke vestingen. De verschillende sprekers hebben uiting gegeven aan hunne bezieling HET SOCIALISME NAAR ZIJN VERWEZENLIJKING VOEREN En wat nu door de kameraden van het Kanton Aalst in beperkten kring is besproken om teD uitvoer te brengen, zal heel kortelings tot uiting komen in een daartoe belegd Arrondissements Congres, maar we zijner van verzekerd, dat ae propagaudawerking haar vollen elant zal nemen over gansch Arrondissement. Dergelijke bijeenkomsten doen ons genoegen en meerdere Congressen zoo als deze kunnen niet anders dan een stuwkracht geven aan al deze die zich voor den Socialistischen strijd offeren Over een paar weken zetten we onze volle zeilen open, en onvermijdelijk zullen we de opflikkering der ver lossingszonnestralen kunnen ontwaren zoodat onze arbeiders den strijd mee levende, hem voelende de opgegane weg, zijn eindpunt zullen kunnen be reiken. Onverpoosd en vastberaden, met manhaftig geduld tot verwezenlijking van de socialistische triomf in ons Arrondissement DAT WAS DE WILSUITDRUKKING VAN IEDER AANWEZIGEN. Daar komen wij toe, als we een dTachtig willen. Om godswil toch, we kunnen het de liberalen maar niet doen bekennen dat zij wetens en willens de waarheid op zijn kop zetten. Nogmaals, we hebben nooit van de «Liberale Werkmanskring» gesproken maar wel van de «Liberale Reizigers club». We houden staan dat er aan de leden geweigerd is om hun spaarcenten uitte betalen, en dat de vastgestelde dag om de jaarlijksche reis te doen (4 Juli, ker- mis-maandag) door enkele Groooote heeren, is vertrapt om het op 21 Oogst te nemen. We zijn dus niet slecht inge licht h.h. liberalen, en u hebt altijd den mond vol van socialistische vet betaal de heeren, maar wat is de reden dat elk lid uwer Reizigersclub (niet verwar ren met Werkmanskring 7,00 fr. heeft moeten verliezen op zijn gespaarde centen Is dat liberalen intrest misschien 't Zal in naam zijn der liberale vrij heid, zooals bij de leden uwer «Laatste Huideen Hulpfonds». Deze betalen een frank, en bij net sterven van een lid wordt hen de inkas uitgekeerd, op voorwaarde... dat de blauwe vlag mag medegaan. Indien dit wordt geweigerd verliest het lid alle recht op de uitkee ring van het geld 1? We dachten en dit naar het schrijven derliberalen.dat er bij hen niet van dwang of iets dergelijks bestond. Alléén vrijheid is hun leuze. Ge kunt nu schrijven dat onze on noozelheden die gij niet kunt beant woorden of weerleggen u niet meer raken, 't zal niet beletten dat we u de waarheid in 't gezicht zullen slingeren. Politikus. De prijzen bestomd voor den torn bola der Jaarbeurs, zyn tentoonge sleld in zaal 4. De trekking zal plaats hebben te 18 uur, Zondag 28 Augustus 0. k. STAD AALST. CONCERTS ZONDAG 28 OOGST Om 11 ure, in de Handelsfoor te geven door de Fanfare KUNST EN VERMAAK onder de leiding van M. Pol Barrez PROGRAMMA 1. Victoire, marche Kips 2. Sous la Feullée, ouvert. de concours [Strauwen 3. Grand Air Varié, voor 2 clarinetten Solisten M. Od. Van Vaerenbergh, M. Jan Barrez. Laupse Mazurka Roumaine Rogister 11* Fantaisie Varié, voor Tuba, Solist: M. Ruyssinck Leopold [J. Christopne 6. Grande fantaisie brillante sur l'opera Tanhauser Langlois Bestendig Festival van 28 Oogst DENDERBELLE Fanfaar De Jonge Denderlingen van 15 tot 16 uur HEKELGEM Koninklijke Harmonie St. Cecilia van 16 tot 17 uur LEDE Koninklijke Harmonie St. Cecilia van 17 tot 18 uur AUDENAERDE Konininklijke Harmonie van 18 tot 19 uur Om II1/2 ure voormiddag ten kiosk Groote Markt, door de KONINKLIJKE HARMONIE AUDENAERDE PROGRAMMA 1. Une journée a Vienne, ouverture orch. Th. Coutelier. Suppé 2. Aubade a la Lune. E. Paladilhe 3. Patrie, fantaisie orch. Maack 4. Le Chalet, fant. tuba, solist A. Priau 5. L'Attaque des Cuirassiers R. Eilenberg s' Namiddags te 18 ure, in de Handelsfoor 1. Egmont, ouverture Beethoven orch. Th. Coutelier 2. Prélude du Déluge Saint-Saens orch. Th. Coutelier 3. Madame Butterfly, fant. G. Puccini 4. Le dernier sommeil de la Vierge, G. Massenet 5. Tendrement, valse W. J.Paatis orch. Th. Coutelier Bij de Leder en Vellenbewerkers Ingezonden stukken. Eerst en vooral verontschuldiging bij al onze lezeressen en lezers.dat we niet vroeger, zijn ingegaan tot "t behandelen van het stuk vóór een 4 tal weken ingezonden door F.V.B Allerhaude omstandigheden waren daarvan oorzaak, en overigens het ingezondene zelfs was van geen onmiddelyke aktueelen aard. Nu ter zake Makker V. B. stelt formeel de kwestie of er tot op heden geen begin zou kunnen ge maakt worden met meer Contrali- satie der verschillende bestaande beroepsorganisatie 's Eerst en vooral doet het ons waar- lijk genoegen vast te stellen, dat we makkers ontmoeten die zich buiten de beslommeringen van het dage lijkscho leven, zich bezig houden met de modaliteiten der moderne Vakbeweging. Maar het moet zijn dat inzender van het stuk, do histo rie van onze vakbeweging te weinig heeft nagegaan. Hij zou er nam ent lyk gevonden hebben, dat sederttden oorlog reeds niet te onderscha ten pogingen zyn in 't werk gesteld ge worden om daartoe to komon. Alle besluitselen diensaangaande hor halen zou ons zekers te ver leiden. Een paar nochtans voor wat onze nijverheid en onmiddelyke omgeving aangaat zal volstaan. Vóór den oorlog b. v. bestondt ons Centrale uit Schoen- en Huidenbeworkers. Na den oorlog kwamen zich onderden drang der omstandigheden bijvoegen de liandschoonscyders en zadelmakers. Nemen we nu nog do werklieden der Bouw-Hout en Ameublement en Ge mengde vakken. Welnu zooveel na men aan de Central wordt gegeven, zooveel keeren ook zyn de toetre dingen gekomen van deze verschil lende boroepeD, om te komen aan den basis zooals ze thans gesteld is. Verliezen we eveneens- het feit niet uit het oog dat de Syodikale Kom- misie sinds geruimen tijd pogingen in 't werk stelt om één Nationale Weerstandskas tot stand te brengen. En het dient gezegd de grootste weerstand die we daartegen ontmoe ten is wel van de grootste beroeps- Vereenigingen. Wil daarom niet zeggen dat de kwestie in de kartons is geklasseerd, integendeelwe zijn gemachtigd te zeggen dat aan het tot stand brengen van g. n. kas ijve rig verder wordt gewerkt. Komt daar nog bij, dat de s. k. allerhande pogingen in 't werk stel de het kongres nam reeds oen motie in dien zin aan om te komon tot de nyvorheidsorganisatie, wat zou meebrengen dat van rond de 20 bestaande Nationale organisatie 's zou terug gebracht worden tot op een achtalvereenigingen. De kwe stie is zekers heel belangrijk en gaf reeds merkbare resultaten. Maar moet Diet a'los niet op zijn tijd gebeuren? Een ultra Centralisatie zooals steller van het stuk zich voorstelt is volgens myn bescheiden opvat ting nog in de verste verte niet uitvoerbaar, om reden dat we eerst en vooral tot een meer gelijke reglementeering der bestaande be roeps Centralen dienen te komen, en dit gaat maarniet zoo gemakke lijk, daar teveel nog steeds den in vloed van de seizoenen ondergaan» E. D. Bij de Schoenmakers Nogmaals is den Ambtelyken Scheids- en Verzoeningsraad verga derd, om te trachten een nieuwe overeenkomst te zoeken. De Schoenfabrikanten willen niet hooren, om het voorgaande kon- irakt verder te zetten, maar willen ten hoogste twee schijven van 5 0/0 of 10 per honderd duurtetoeslag en per jaar aan hunne werklieden ver- leenen. Daar tegenover staan de werklieden die met veel rede de voortzetting van de voorgaande overeenkomst vragen het is voor de werklieden een levenszaak, dat hunne loonen worden verhoogd naarmate do levensduurte vergroot. Het voorstel van den Vakbond wordt door de Heeren besprokeD. en de werklieden blijven in afwach ting om het besluit van de patroons te kennen. Laat ons hopen, dat do fabrikanten de zeer gewettigde vraag van de Lederbewerkers zul len inzieü, en desaangaande een be> s'issing nemen dat aan de Schoen en Pantoffelmakers voldoening geeft. Zoo stom als een visch De cheffen van 't Groenkruis, heb ben gedreigd, om de loonen te laten kennen die men wint in de zooge noemde roode weverij. Wij hebben die felle jannen daarin geholpen en de loonen in Recht en Vrijheid afge kondigd, waardoor de GroeDkrui- sers zoo stom geworden zyn als een visch. Intusschen zyn 4 weken verloopen noch het minste is daarvan versche nen in het blad van de Groenkruisers Dit durven zy aan hunne lezers niet mededeeleu Zoo gaat het met die cheffen die steeds de Socialisten las teren, eu daarenboven zich doen doorgaan als do verdedigers der werklieden. In dezelfde 4 weken hebben wy klachten gehoord tegen verschillen de Katholieke Patroons. 1. In een fabriek werd zonder de werklieden te raadplegen de werk tijd veranderd. Daar z0n de Groen kruisers don baas, maar de arbeiders noch hun Syndikaat durveD uitschrik van die Patroou hier legen niet op treden. 2. In de weverij en breiwerkhuis wordt den laatsten 5 per honderd toeslag niet betaald de Groenkrui sers, verroeren zich niet. 3. tn oen breiwerkhuis wordt men slecht aan 't werk gesteld met een briefje van den Onder-Pastoor; daar worden do volwassen van goede stikster loonen betaald van 2,25 fr, per uur en de cheffen van't Groen- kruis zwijgen. 4. De breiders mannen hunne loo nen waren vroeger gelijk gesteld met deze van de Wevers welnu bij de Katboliekste patroons worden de werklieden de regelmatige duurte toeslag niet betaald, zoodanig dat die werklieden nu ten minste 1,00 fr. per uur to weinig betaald worden Waarom hebben do cheffen van Groonkruis al dio loensvermind^ring laten doorgaan Maar neen, daar door hebben zy goenen tijd maar lasteren en schelden op de Socia listen, waar de werklieden tot 2,50 fr. por uur meer betaald worden, dat is het werk van de cheffen van 't Groenkruis. In de Vergadering der Breisters van Dinsdag werd de breuk van de HH. Patroons besproken. Alle meis jes en mannen gevoelen waartoe het besluit van de Breiwerkfabrikanten leiden kaD; waar de overeenkomst verdwijnt werd de deur geopend voor de willekeur, door do Patroons die de onderlinge concurrentie zul len voeren op den rug der werklie den. Zoo zal men stuk na stuk de loonsbasis afbrekeD, en voor de. Breisters den voöroorlogsche eu on duldbare toestand terug invoeren, waaruit bestendige moeilijkheden zullen ontstaan. De Breisters woten met welke ge varen zij worden bedreigd; dat heeft men uit de bespreking kunnen vast stellen. Daarom werd besloten aan den Heer Mommens, Hoofdarbeiders opziener te laten geworden, dat de Breisters uitdrukkelijk verlangeD, dat de bestaande overeenkomst be houden bly ft, en zich met alle kracht zullen verzetten tegen de voorne mens der HH. Patroons. Verders werden nog eenige kleine gevallen besproken en maatregelen genomen. Met een oproep tot ver sterking van den Vakbond, verlieten de Breisters opgewekt en voldaan de vergadering. In de Calle$ons-fabrieken. Door het niet uitbetalen van de laatste 5 0/0 duurtetoeslag. was er beroering gekomen onder de werk lieden van dat werkhuis, en had voor gevolg dat al de werklieden van de CalleqoDS-fabrieken opgeroe pen worden naar een vergadering. Wy hebben daar vernomen wat de werklieden van de ZES werkhui zen verdieneD, waarvan hot verschil in de looDen zeer groot is. Slechts bij een patroon (waar al de mannen deel- maken van onzen Textielbond Hand aan Hand) worden de vastgestelde loonen en duurtetoeslag betaald; de 5 aDdere fabrikanten geven aan hun ne werklieden naar goeddunken, terwijl den duurtetoeslag tot IOD PER HONDERD is geklommen, zijn er Patroons dio SLECHTS 25 EN 40 PER HONDERD betalen. Do Patroons die hunne werklieden hoDgerloonon betalen zijn niet schoon te prateD, toch hebben de werklieden daar groote schuld aan, zij laten zich pluimen zooals de kie kens zonder to schreeuwen. Zoo verre komt het met de werklieden die zich laten verdoelen en onver- eenigd blijven, tot genoegen en pro fijt van do HH. Patroons. Wanneer gaan de werklieden voor goed de oogen openen F. H. Munulie voor de Zes-maanden Overdracht fr. 245,85. De Neef A. l,oo. Gezongen in de W. C. Vader Vergeylon door V. Amant en rondgehaald door Krom me Frans 5,70. Amant Frans l,oo. J. Depierre l,oo Rimbaut F. l,oo. Lied gezongen in 't lokaal door V. Amant 8.00. X.X. l,oo. Van Geert l,oo. Th. F. l,oo. Van D. M. M. 2,00. Bosman J.2,00. Van Driessche J. l,oo. De Cuyper I. l.oo. Buyl Maria 2,00. Totaal 274,55. Voor onze Oudjes Ook in Lede bestaat er geene ge ruste geest onder onze oudjes aange zien de verhooging van het ouder- domspensioenroedszoolang gestemd is en geen enkele weet of het dit jaar nog zal uitbetaald worden, of wat er dient gedaan te worden. Ons gemeentebestuur die er mode gelast is dit zou gauw mogelijk aan onze oudjes te bezorgen, bekommert zich weinig om odzo oudjes die er lang naar trachten, aangezien het leven voor hun even duur is als voor anderen. Wat kunnen onze oudjes genieten in de verhooging van hun pensioen Een ongehuwde persoon weduwe naar of weduwe en hunne inkom sten 720 fr. en minder bedragende zullen hun pensioen zien verhoogen met 72o fr. dus te samen I44O fr. Beide echtgenooten waarvan een de verhooging aanvraagd en de inkom sten niet I080 fr. overtreft zal het ook verhoogen met 72o fr. Indien deboide echtgenooten de verhooging aanvragen zullen zij het voor hun beide zien verhoogen met 54o fr. In dien hunne inkomsten niet I080 fr. overtreft. Voor welke datum moet de ver- üoogiDg aangevraagd worden De vragen mogen ten alle tijde aangevraagd worden, doch degene die vóór 1 October niet ingediend zijn zullen sleohts in 1928 onderzocht worden. Dus is het aan onze dudjes eens aan te kloppen bij ons gemeen tebestuur, omdat de aanvragen met spoed zouden kunnen gedaan wor den, want vele oudjes wachten reeds in groote armoede naar hun recht. In de loop der maand September zal er eene Vergadering gehouden worden waar zal gehandeld worden over den zes maandendienst, ouderdoms pensioen, pachtwet en werkrech- tersraden. Onze mannen en vrou wen zyn van heden verwittigd om op post te zijn. Politikus. Heden Zondag 28 Augustus begint de prijskamp met do krulbol, degene die ingeschreven zijn, wor den verzocht tegenwoordig te zijn om 31/2 uren om de loting bij te wo nen. Ook zal men nog inschrijven. Het Bestuur. AALST. De plaats van portier-werkman is te begeven, wedde en vergoe dingen volgens de Wet Schriftelijke aanvragen testu ren vóór le September 1927, aan den Secretaris van het Bestuurs college, 15,Keizerlykeplaats, T/S. STAD AALST (Balspel). Het Bestuur van de Cinema Mo derne (Hand in Hand), Molendries, richt een GROOTE in, begiftigd met een geschonken door NICHELS ALFRED Volksvertegenwoordiger, en verders 500 franksn prijzen. Enkel 12 der ongefedereerde partijen worden aanvaardt. Inschrijving te zenden, vergezeld van 25 fr. naar het lokaal Hand in Hand bij Berghman Alfous. De loting tot het spel dezer lutten, zal plaats hebben, op Zondag 4 Septem ber, om 10 ure voormiddag, in het bo vengemeld lokaal. Na dien datum worden geene inschrijvingen meer aanvaardt. De wedstrijd zal Dinsdag 6 September, om 5 ure aanvangen. Elk zegge het voort. Het Bestuur Cinema Moderne Leest en verspreidt het weekblad «RECHT EN VRIJHEID». De Kermisfeesten op Zondag 28 Oogst OnsKatholiek-Frontisch gemeente beheerders hebben bet zoo ver ge bracht, dat noch affichen, noch an dere aankondigingen van mogelijke Kermisfeesten te bespeuren zijn. Naar we vernemen gaan de pak kers nochthans in hun element ge raken. Er wordt geraast over revo lutie, of mogelyk oen galdensporen slag dit maal niet meer op papier, zooals bij de burgemeester benoe ming, maar in feite. Bericht aan de gazet reporters. In 't Achturenhuis zal alles tot in de kleiDste puntjes verzorgd zijn. Goodo plancher, lek kere dranken, Cinema-Balmetprach- tige filmen. Onze lusthof zal voorzien zijn van tafels en banken. De vrienden zullen er op 't gemak non lekkeren socialist kunnen drinken. Met den aanvang* van het nieuwe schooljaar, gaat in de gemeentescholen, een froobel klas open voor kinderen, zoo jongens als meisjes VANAF 3 JAAR. Wij kunnen er al onze partijge- nooten niet genoeg op wijzen, dat ze voor plicht hebben, hunne lievelin gen vanaf 3 jaar naar de gemeente school te sturen. Aan ons te waken dat het onderricht er gegeven wordt buiten alle politiek. De Loonkwestie van den Kantonnier is dank aan ons herhaald aandringen, gedeeltelijk opgelost. Nen groenen babbelaar klapte uit de biecht en deelde mee dat de daghuur van Gust op 25 fr. werd vastgesteld. In 't kort geven we de vergelijkende cijfers, tusschen het personeel van staat, spoorweg-

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2