A&LST. Wie is Schepene van Medewerking voor 01 ze 2e Haudelsfoor. is Nog aan de Ouders Niel Vies gevallen - ALFRED MC/HELS- Groote Lutte belangrijke JYiededeelingen SYNDIKALE RUBRIEK Lede. Uit Nieuwerkerken Groote Meeting Het moet gezegd worden, ons pu bliek moet het weten, hoe de heeren militaristen er een handje van heb ben, om mede te werken tot den bloei van handel en nijverheid, die er nogthans zoo broodyoodig is, om de centen byeen te brengen, om die heeren militaristen een lui en lek ker leven te laten slijten op de kos ten van 't algemeen. Wie kenter niet Majoor Smoyers uit de Pupillenschool? Als er nie mand meer is, die een toertje te paard doet, dan heeft hij toch nog altijd zijn volbloed, waarmede hy langs 't venster binnen kan, gezien de Kermis-plakbrief geen deur of poort aan de pupillenschool aan wees. Maar nu tor zake. Verleden jaar, was alles wel ge gaan, geen moeièlijkheden voor '1 inrichten van de Eerste Jaarbeurs. Minister Huysmans is dan naar Aalst geweest, de opening der Han delsfoor bijgewoond, wat nieuws vernomen over de pupillenschool, de verzuchtingen van sommigon aan den Minister van Landsverdediging overgebracht en 't schijnt, dat dit niet in den smaak is gevallen van Majoor Smeyers, die er op gezworen hadt nooit nog handels/oor in de pupillen school. En nu meende diea heer, waarlijk woord te zullen kunnen houden, want bi] het eerste bezoek dat men hem bracht om de toelating te vra gen lot het benuttigen der pupillen school, was zijn antwoord Je donnerai un advie dófavora ble Als men vroeg, tooh by den Minis ter niet tegen te werken, dan ant woordde hij Staat de Minister het gebruik der school toe, dan moet hij mij ver lof geven Het Comiteit wierd gewaar, dat de wind uit hot verkeerd gewest kwam en het heelt voetstappen gedaan bij het College van Burgemeester en Schepenen, Senateurs en Volksver tegenwoordigers, om van de Heer Minister do toelating te bekomen. Toen de Majoor Smeyers vernam dat de Heer Minister ondanks zijn ongunstig advies toch de toela ting hadt gegeven, dan gaf hij het verbod geen drank verkooptn in de Han dels/oor, en dat de school om 8 uren 's avonds moest gesloten worden Da reden Wel, er was verleden jaar te veel zatlappery geweest Opnieuw aandrang bij den Heer Minister, en 't gevolg was Open blij ven tot p uren xooals verleden jaar, en wel drank verkoopen in de Handels/oor. Een tweede kaakslag das, van wege de heer minister aan zyn on- derhoorigen Majoor. Wy bekennen hetniet org aangenaam voor iemand die meent enkel bevelen te geven te hebben, en hier moest ge voelen, dat hü een nietig dingentje ii. Maar ook was het voorzeker een spoorslag, om dien heer zijn last te vergrooten. tegenover het Uitvoe rend Comiteit, want wees er van ver zekerd, alle moeiëlykheden heeft hy gezocht, om onze taak zoo moeiëlyk mogelijk te maken. Eindelijk is de dag daar. dat het Comiteit der Handelsfoor de school in gebruik mag nemen, maar hier is weeral zonder den waard gerekend. Do zalen lijn nog gevuld: beddens, tafels, stoelen, niets is weggenomen en hierover waren en geene inlich tingen te bekomen. 't Gebruik van do waterputten was niet toegestaan, tot er een Heer van Gent der militaire gebouwen is ge komen, en ons twee putten aanwees, die bij geval van brand mochten ge bruikt worden door do pompiers. De eiectrieko leiding der school mochteu wo niet gebruiken ze was te eud zegde men ons, en te gevaar- lyk om eene kortsluiting te veroor zaken, voegde men er by. Den Heer Burgemeester die dan aanwezig was, antwoordde onmid- delijk ia, 't is te gevaarlijk; want do kortsluiting zou door uzelf-— Heer der militaire gebouwen kunnen worden veroorzaakt, wij zullen eene gansche nieuwe eleetriekelijn leggen Als deze er lag. moest zy aange koppeld worden, en dan vondt men de machieneplaatz verzegeld. Hier zouden we do aankoppeling moeten doen hebben, langs over de daken in dePeperstraat Eindelijk hebben ze hier moeten toegeven en de zegels zynge licht geworden en de aankoppeling gedaan. Oef 't is er uit, 't is gedaan Wacht een beetje, er is nog wat. Hooger heb ik gezegd, dat er eerst geen drank zou mogen verkocht worden, maar een paar dagen voor de opening der foor, zien we een reclaam-kaart hangen boven de deur van de Cantien der Pupillen school, ons den weg om te.... drin- kpn, aantoonende. Eerst weigering, nu aanzotting tot drinken Dat is militaire logiek. En de W. C. Verleden jaar, wist men dat bij de bezoeken aan de Handelsfoor, ook soms aan natuur- lyko behoefte moest voldoen, want er waren er minstens een vijf tigtal ter onzer beschikking. Nu den tweeden dag van deze 2C Handelsfoor er waren den lc dag 27oo ingangskaarten afgeloverd worden al de Cabinetten afgeslo ten Men moest zyae kleiaeof groote commissie zeker maar uit stellen tot later?!?Op de recla matie door't Comiteit gedaan, wierd er door die heeren militaristen ge antwoord ge moest maar daarin voorzien hebben De W. C.... zijn er, en we zouden er nieuwe moeten maken hebben!... Er zijn toch pissynen, zegde men 1 En de vrouwen dan?Ja, daar was niet op gedacht, en men stolie er drie ter hunner beschikking, die na een paar uren, rc-eds onbruikbaar waren. 's Anderendaags opnieuw toela ting, dan weer verbod, enfin, niet wetende welke moeiëlykheden het Comiteit der Handelsfoor in den weg te leggen. Vriend lezer, we vragen het u in gemoede is dergelyko handelwyze niet waard van 't publiek gekend te zyn Het Comiteit doet allo moeite om handel en ny verheid te doen groeiën en bloeiëa het werkt geheel en al kosteloos in't voordeel van't alge meen en de vetbetaalden, werken zóó tegen En de opbrengst is dan nog ten voordeele van een goed werk Invalieden, opgeëischtoD. oud stryders, weesjes, vindt ge niet dat ge in koor zoudt mogen zingen Leve de militaristen? Z'helpon ons toch zoo goed E. G. Wie is toezichter van het Park Volgens mij en andere is het den Heer Gustaaf Moyersoen die de drie plaatsen bekleedt, daar hij het Water peil van het Park houdt, volgens ZIJN goeddunken, want in het Schepencol- legie is er beslist, dat met den Burge meester twee Schepenen den toezichter van het Park en den Heer Gustaaf Moyersoen er bij, een bijeenkomst zou gehouden worden in het Park en daar in der minne het peil van het water zoh bepaald worden. Waarom die bijeenkomst niet gehou den 7 Omdat de Schepen Bastiaens de anderen moet bijeenroepen en niet durft of mag. Vervolg later. LECRAM. Welke ouder hoopt niet dat zyn kinderen het in het verdere leven verder brengen dan hy zelf Wie ziet zyn kinderen niet graag beveiligd tegen nood en ellende De meeste ouders kunnen aan hun kinderen geen schatten geld achter laten maar byna allen kunnen er voor zorgen dat hun kinderen in hun hoofd een schat dragen dio meer waard is dan een handvolletjo gold. Die schat heet kennis,geleerdheid. Eikoman en vrouw met levenser varing kent de waarde van dien schat. Dio schat mooten kinderon eerst i en vooral gedurende hun schoolja ren verzamelen, maar ook na den verplichten schooltyd moet er voort- geleerd worden. Daarom werd in onze stad besloten alle zorg en alle aandacht te wyden aan het adultenonderwys. Ouders die hun kinderen liefheb ben, jongens on meisjes, na do afge legde dagtaak doen deze school be zoeken. De jeugd is de zaaiperiode van het leven laten de ou Iers er voor zor gen dat deze kostelyke tyd niet ver- jeuzeld wordt in gevaarlyko uit spanningen, in sleuterwandelingen langs de straton waar hun kinderen weinig goed loeren. Wo willen dat ons volk groot wor de, stoffelyk en z'edelyk wolvarend. De wog naar deze groote toekomst loopt over de school. Het stadsbestuur spant alle krach ten in om het peil van ons volks- ouderwys te verhoogen. De ouders moeten hun kin deren door liefde verplichten van de weldaden van dit volksonderwys te genieten. Daarom moeten jongens en meisjes van boven de veertien jaar dezen winter de avondlessen volgen van ons heringericht adultenonderwys. De Sehepen van Onderwys. JAN DE NEVE. Dinsdag vergaderde de kommissie van de middelbare scholen, waar twee kan didaten aangeduid werden voor de plaats van Poortier werkman van de rijksmiddelbare jongensschool. Daarvoor hadden een 5otal personen hunne aanvraag gedaan, schepen Ba stiaens nam de kiesche taak op zich om zijn eigen broeder voor te dragen, die op den lijst van de twee kandidaten werd geplaatst met 4 stemmen op de 8 aanwezige ledon. Doordat feit werd een nieuw voor gaande geschapen, waarop we de aan dacht vestigen. Het heeft steeds de gewoonte geweest, wanneer een zaak behandeld werd in den gemeenteraad en besturende kommissieën, dat de le den of hunne familieën die recht of on rechtstreeks belang hadden in de be sprekingen of stemmingen, deze zich onthielde en tusschen te komen en de zittingen verlieten, dat is nu in de kommissie van middelbare scholen niet gebeurd. Bastiaens heeft dat loffelijk gebruik verbroken, en is zonder het verzet van den H. Burgemeester den eerste in de bespreken tusschen geko men, om de kandidatuur ran zijn broe der te verdedigen, nog meer hij heeft aan de stemming deelgenomen, om de kiezing van zijn broeder te doen ver zekeren. Waarachtig om tot zulke daad zijn toevlucht te nemen moet men niet vies- gevallen zijn, daar kunnen de inwoners onzer stad hun oordeel over vellen. BALSPEL «HAND IN HAND» BETWISTING BEKER Uitslag der eerste Lutte Eerste lutte De Marktkramers winnen het op de Klottestraat met 6 spelen tegen i Marktkramers, 35 vijftienen, Klottestraat, 15 vijf tienen. Overgekeerde ballen Van Poelvoordeó. Bijzondere melding dus. Tweede lutte Groenstraat win nen het op den Bolleweg met 6 spelen en 31 vijftienen, tegen 4 spelen en 25 vijftienen. Overgekeerde ballen De Rijck Gustaaf 1 en Van de Voorde Edraond 1. Heden Zaterdag om 5 ure, tusschen De Smet Karei, Houten Dorp. Van Poelvoorde B Driesleutel- straat. Haeck Polidoor, Withuisstraat. V. d. Broeck Blok Borreman. Diusdag 13 September, om 5 uren. De Decker, Ledebaan. Berghmau A. Hand in Hand. Thienpont, Klottestraat. Ballier B. Moorselbaan. Donderdag 15 September. Groote Lu tie tusschen de vier der eerstover- winnende partijën. Do Schepen van Onderwijs heeft besloten eiken Vrijdag van 10 tot 11 uur zitting te houden in de zaal van het Schepon-C dlege ten einde inlichtingen te verstrekken, klach ten te ODtvangen, raad te geven, uitleg te verschaffen over wat het onderwijs onzer stad betreft Schepen van Onderwijs. J. DE NEVE. eerste koepokinenting nog niet ondergaan hebben, binnen den loop van dit jaar te laten inenten en er kennis van te geven ten Stadhuize bureel 4, ten einde hen niet bloot te stellen aan de^traffen, die aan de weerspannige ouders zullen toegepast worden. De Burgemeester. R. MOYERSOEN. Verplichtende Koepokinenting. De Burgemeester d«r stad Aalst dringt nogmaals bij de ouders aan, hunne kinderen geboren in de jaren 1935-1936 en 1937, en die de De lessen over weefkunde De ingeschreven leerlingen wor den verzocht de voorbereidende ver gadering by te wonen, die zal plaats hebben Donderdag om 7 ureu 's avonds in het lokaal Hand in Hand De Textielarbeider die aan de leden van den Textiel- worden besteld, bevat zoer belang- ryke artikelen, waaronder de tabel van de taksen die van de loonen nog mogen afgehouden worden Men moet die goed nazien omdat de groote meerderheid der gehuwde mannen GEEN TAKSEN mogen afgehouden worden, en van de andere werklie den nog den HELFT voor de voor gaande maanden. In de F. F. R. Gezien de bobynenmaaksters van de Weildmachienen, ophunno vraag om verbeteringen der loonen geen voldoening hebben bekomen, heeft den secretaris van onzen Textielbond daarvoor by de H. H. gaan aandrin gen. In de Viscosefabriek De werklieden die by vergissing een ander fiche nemeD, of door ver strooiing vergeten tetoekeDeD, moe ten daarvoor een tyd je wachten om dien dag loon uitbetaald te worden. Door den secretaris van den Textiel- bond werd gevraagd aan het Bestuur van de fabriek, om de werklieden naar de uitbetaling niet meer zoo lang te laten wachten. Aan de ledan dei* Vakbonden Door het bestuur van het tusschon gemeentelijk workloozenfonds werd ons gomeld, dat de werkloozen voor zien van hunne LIDBOEKJES en BEWIJZEN vandepatroons zich van don eersten dag der werkloosheid, ten buroelon der Vakbonden en het tusschengemeentelijkfonds ten stad huize moeten aanbieden. Leden die zes of meer achterstallige bydra- gen moeten betalen, zullen door het tusschengemeentelyk werkloozen- foads niet worden aanvaard. Voor de leden van den Textielbond zal Woensdag en 8 dagen den 21 September om 7 uren 's avonds, de ZES MAANDELIJKSCHE VERGA DERING gehouden worden ten lo kale Hand in Hand Mannen en vrouwen, ge moet zor gen daar allen aanwezig te zyn. De dagorde is van het grootste belang voor al de Textielbewerkers en be werksters. In Hongarië waar de katholieke de oppermees ters zyn, daar worden de werklie den hongerloonen betaald, zoodanig dat den Staatssecretaris DREHR verklaarde, dat het gemiddeld loon van de Hongaarschen arbeider 40 per honderd beneden het minimum der noodzakelyke levensbehoefte bleef. In het klerikale Hongarië moeten de arbeiders voor hongerloonen werken, de zwakke vakbonden die een staking openlyk uitschryven worden opstaanden voetontbonden. Zoo worden die werklieden den speelbal hunner patroons. Geen recht van veroeniging, geen werk- loozensteun, door de vervolging machteloos gemaakt, en in de diep ste ellende gedompeld. Zoo leven en slaven de arbeiders in het Katholiek Hongarië. Zulken ongelukkigen toestand heb ben de Belgische werklieden gekend over 40 en meer jaren, toen de ka tholieken hier alléén de meesters waren. Dan werkte men 12 en moer uren per dag, en een stuk van den Zondag daarby. Kinderen van 7 ja ren, in hun prilste jeugd werden slapend naar de werkhuizen en fa brieken gesleurd. De werklieden die om verbetering durfden vragen en vereenigd waren, werden broode loos gesteld, en vervolgd als wilde beesten. Onder de klerikale heer- schapoy bestond geen krisisfonds, noch steun aan de werkloozen, noch pensioenen werden verleend aan de ouderlingen. Voor hen die geen werk hadden of oud geworden waren, stonden de poorten van de gevange nissen en Hoogstraten wagenwyd open. Gelukkig hebben de werklieden van België die klerikalen hunne op perhel rschappy ontnomen, en zynil er betere tyden voor de werkende01 klasse aangebroken. Wanneer de Hongaarsche arbeiders het voor beeld van hunne Belgische werk- broeders zullen volgen, en sterke vakbonden zullen vormen, zullen zy meer vryheid, vreugdo en levens geluk bekomen. Het verval der Katholieke Vereenigingen De katholieke vereenigingen doen ziel wettely k erkenen om de profy ten die zy van de staatskas bekomen. Echter wanneer een dezer vereenigingen wordt geschorst verscheint hot in het stands blad. Den Oogst j. 1, werd opniouw een lyst afgekondigd, met de overlydensakten van niet minder dan 178 Katholieke vereoni- gingen, met de volgende woorden Deze vereenigingen hebben opge houden te bestaan by gebrek loden Arme katholieke vereenigingen die in zulk groot getal het tydelyke met het eeuwige verwisselen. Daar spreken de dompers bladen geen woord van, integendeel stoef- fen zy voortdurend over den groei en bloei hunner bonden. De brave kri- stene lieden durvan in hunne bladen liegen om dood te vallen. H. F. S i.jziei d 'P F tor too vrie lest E m iet j lij" h Jo VIO' Mij dat goe h een ui daa den SOI) sctv Waarom Zoeken als ge weet dat er een nieuw café is ge opend, waar men zich aangenaam kan vermaken, gezien er een prachtig or gel is aangebrachtdat er de lekkerste Spijzen en Dranken zijn te verkrijgen, Waar Wel ia de Vooruitgangatraat 5, bij Georges DE SMEDT, café Brasserie d'Alost Z van vrie van Jne< hel E hau Munutie voor de Zes-maanden Overdracht fr. 325,95. De Neef A. 1,00. Van den Bergh F. l,oo. V. D. M. M. l,oo. LuyckxG. l.oo Merckx F. l,oo X. X. l,oo. X. X. l,oo. Depierre J.l.oo. Bomon J.l.oo.V. D. B. A. 1,00. Rimbaut F. 1,00. Van Geert H. 1,00. Steenhont A. l,oo. Amant K. l,oo. Vijverman A. l.oo. V. D. Borght l.oo. Toelage Metaalbewerkers 25,00. Lied gezongen door B. Van Der Meersch en rondgehaald door I. Luyck in Hand in Hand 9,60. Totaal fr. 376,45. Zangavond Zondag 18 September, om 5 1/2 ure namiddag, zal er in het lokaal bij De Serre, Statiedreef een PUIKE ZANG AVOND worden gehouden. Tusschenin zal Gezel NICHËLS ALFRED, Volksvertegenwoordiger er spreken over 1). De e maanden dienst 2). De Landpachtwet 3). De Ouderdomspensioenen. In massa er heen 1 Heden Zondag om 5 ure namiddag, in ons nieuw lokaal, bij de Weduwe Van Boven, Kwalestraat. Gezel NICHELS ALFRED, Volks vertegenwoordiger, zal er voorname lijk handelen over de ómaandendienst, de Landpachtwet en inzonderheid over het verhoogde ouderdomspensioen. In massa naar deze meeting weze het ordewoord Het Bestuur. Koeit] kan het niet Knoppen I Waarlijk 't is 0111 er medelijden mede te hebben ook, vroeger was hij in de ge meente alles, en nu is hij versmolten tot niets; armen Duts. Nu heeft hij het gevonden. Verleden Vrijdag was het Raadszit ting, het plan van de herstellingswer ken van Buurtweg 1, 'tis te zeggen, de Kwalestraat, stond aan de dagorde. M. Van Laethem kwam persoonlijk ons een brief bezorgen, waarin zij hun nen wil te kennen gaven over de dag orde, vragende hunnen brief te willen opnemen in het verslag der zitting, maar er werd maar weinig of geen ge volg aan gegeven, want het was weer niets dan demagogie. Dit plan wierd thans door de 6 aan wezige goedgekeurd na het eens goed onderzocht te hebben, enkele kleine wijzigingen, en een krachtig optreden van de socialisten, aangaande net mi nimum van dagloon. Makker V. den Breule kwam met cijfers voor den dag, en vroeg om de syndikale loonen toe te passen door de gemeenteraad. diet h E iet de 1 woi He L Idd O ban li Ge I A Gus ziek tin j van van van A moj de ons gen E van der) bet: spoi 3' D 11 ;e b daa: stel lult noe li niet an inzi A ian nee len D ;en ich( 5. V isir een e d D 100 tie rerc 6. 'cho A 8< D :on lam 6 9e 'cho N te lo vai iet 11' H lijn n 1 een n '1 ijn

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2