KLEUR KIEZEN Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. n Aan de bejaarde lieden Mijn Hoekje -124e Jaar N° 38. Prijs per nummer 25 centiemen 18 September 1927. Voor de Boerkens Matteotti-Fonds Post Scriptum. RECHT EN VRIJHEID Verdrukking en onrecht blijven de arbeidersom kluisteren, dank het kapitalisme. Voor de zooveelste maal komt de weledele Heer Van Opdenbosch door behulp van alle fronters van heel ons provincie voor de laatste maal tot volksvertegenwoordiger gesukkeld de aandacht op zijn persoontje te trek ken met zijn espistel over de afdankin gen van spoorwegpersoneel, onder vorm van allerhande afkooksels van De Werkman de wereld in te zen den. Mijnheer Van Opdenbosch kan na tuurlijk de pil niet slikken die hij met lijn ondervraging in de Kamers heeft opgeloopen. Om zijn epistel op te stellen heeft hij zijn toevlucht genomen tot de schaar, dewelke hij hanteert als een echte jesuiet. Nu eens neemt hij een stukje zin uit deze paragraaf, dan eens uit een andere, en met al zijn knipsels flanst hij iets aan elkaar om den goed- geloovigen lezer te verschalken. Als hij zijn volgelingen wou laten oordeelen, dan had hij natuurlijk heel mijn redevoering getrokken uit de parlementaire bescheiden in zijn Dlad kunnen opnemen en daarop heel zijn beoordeeling laten volgen. Dat ware ten minste eerlijk geweest voor hem en leerrijk voor den lezer. Zijn lezers heeft hij ook willen uit kiezen alleen de ijzerwegmannen mochten zijn proza ontvangen. En waarom de andere arbeiders niet Wat schuilt daar achter Hij mag nochtans gerust zijnde spoorarbeiders worden op tijd en stond ingelichtze weten maar al te goed dat bij de bespreking van het wetsvoor stel, waarbij de Nationale Maatschappij van Spoorwegen werd opgericht, M. Van Opdenbosch geen enkel woordje wist te plaatsen voor hen. Hij bekom merde zich alleen over de belangen der aandeelhouders. Tot eeuwigdurend aandenken geven we hieronder heel zijn redevoering (zitting van 10 Juli i926, bladzijde 2298 der annalen). ZITTING VAN 16 JULI 1926 (Namiddag) bladzijde 2298. M. VAN OPDENBOSCH. De maatschappij die in artikel 1 van dit wetsontwerp wordt bedoeld, is wel werkelijk een naamlooze vennootschap. Er zijn wetten welke de naamlooze vennootschappen, de samenstelling van hun beheerraden, de raden van jtoe- zicht, de werkingen regelen... M. VAN ISACKER. Wij zijn aan artikel 7. M. VAN OPDENBOSCH. Dat weet ik. Ik zou willen weten of het wettig is dat de aandeelhouders van een vennootschap over zoo weinig stemmen beschikken, dat ze feitelijk niets hebben te zeggen. Ik vermeen dat dees geval eenig is. Uitzonderings wetten zijn altijd slechte wetten Is het niet noodig klaar te bepalen in deze wet, of door een nieuwe wet desnoods dat het een uitzondering is M. BRUSSELMANS. Indien ik goed begrijp, vraagt de achtbare heer Ij* Van Opdenbosch of een wet niet noo- - dig is om de rechten van de aandeel houders te regelen, daar ongetwijfeld in het wetsvoorstel dat wij behandelen, de aandeelhouders rechten verkrijgen die gansch ongewoon zijn in de han delsvennootschappen. Ik moet onzen achtbaren kollega doen opmerken, dat wij juist de samenstelling en de rechten van den raad van beheer en van de vergadering der aandeelhouders van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen door de huidige wet re gelen. Wij hebben ongetwijfeld dit recht en ik zie niet dat eenige andere wetge vende maatregel noodzakelijk weze. M. VAN OPDENBOSCH. De aandeelhouders hebben hier eigenlijk niets te zeggen. Het i9 de regeering die al de leden van den raad van be heer zal benoemen. Over rechten der arbeiders, over stichting en werking der .paritaire kom missies, over vertegenwoordiging van 't personeel in alle besturende licha men, over medezeggingschap, kontrool geen gebenedijd woord. M. Van Op denbosch verdedigt de kapitalisten. Net als met de stabilisatie van onzen frank. Wie herinnert zich niet meer de ellenlange plakbrieven over het schan daal der stabilisatie, over den diefstal tegenover de dragers der schatkist bons Hoe zou hij in zijn vuist gelachen hebben waren de plannen der regesring met de hatelijke socialisten er in, mis lukt. Wat vleierij voor de bezitters van de banknoten Liever den frank, voornamelijk den frank van den arbeider, van den klei nen man, zien kelderen als de bezitters eenig leed aan te doen Ons goed, heer Van Opdenbosch. Gaat zoo voortwe weten dat de grootste schreeuwers uwer partij, die u gebieden geschud zijn uit de broek van centenmannen. Gij hebt kleur gekozen l Gij staat aan de zij de der geldmannen. De arbeiders die u nog volgden zul len wel de les kunnen trekken. We verwachten hen en roepen hen op voorhand welkom in de rangen der arbeiderspartij. PROSPER DE BRUYN. Volksvertegenwoordiger. Zoodus enkel en alleen krokodillen tranen over het lot der ongelukkige aandeelhouders 1 Over de Landpachtwei Uit hot weekblad 't Getrouwe Maldeghem» (katholiek) van Zondag 4 September i927, rubriek Kron\jk, nemen wij het volgende over De Socialisten deelen aan de kerkdeuren gazetjes uit over de pachtwet. De zaak is gewichtig. Men strooit niet gauw gazetten uit als er geen kiezing is. De socia listen hebben in de Kamer gestemd dat de landpachten p jaar moeten duren. De Katholieken hebben tegengestemd, se wilden maar 'i jaar, maar z'hobbon verloren. Moest men aan de boeren vragen of een pacht van 9 jaar beter is dan een pacht van 3 jaar, wat znu het antwoord zijn 9 jaar natuurlijk. Want J jaar is niets, het is het land schoon maken en mesten voor een ander. Waarom stemmen do katholie ken dan tegen de 9 jaar Omdat het stlf haast allemaal eigenaars sijn. Met voor hun eigen zak te zor gen zyn ze bezig de ruiten in te slaan van de oude katholieke par tij. De wet moet nu aangenomen worden door den Senaat. De katholie ken hebben er de meerderkeid. Ze sijn van plan de wet weer af te stemmen en de menschen naar het socialisme te jagen. Dan breken die op hun toer weer alles af en stemmen zeker 12 jaar pacht. Hoe dat onze vertegenwoor digers dat toch niet voelen We winden er geen doekjes om hierin is 't Getrouwe met do ka tholieken niet akkoord. 'lis zeker dat er onder onze vrienden zijn die liever met de 9 jaar zouden meedOOO; maar niet mo gen van de partij. Dat ieder ten minste zyn eigen man sta Ziedaar wel iets dat zeer interres- sant is voor alle landbouwers pachters. 't Gazetje waarvan 't Getrouwe Maldeghem» spreokt zal in de eerste dagen ook in ods Arr. uitgedeeld wordeD. De boerkens «loeten dat aandachtig lezen eD in vergaderin gen bijeen komen om protesten en dagor den te stemmen fen deze te Sturen aan den Senaatvóór deze terug bijeenkomt), 't behoud van de p jaar packtduur eischend Ministerie van Nijverheid Arbeid en Sociale Voorzorg. Algemeene Direktie van het Maatschappelijk en VooFzorgwezen. van 65 jarigen ouderdom en meer. VERHOOGING VAN HET OUDERDOMSPENSIOEN Uitvoering wet van 20 Juli 1927 Aan wie is het aanvullend pensioen ver schuldigd Het aanvullend pensioen is aan ieder met het ouderdomspensioen begunstigd persoon verschuldigd, op voorwaarde dat zijne werkelijke in komsten volgend bedrag niet over schrijden. 2,160 frank, ingeval het gaat om een ongehuwd persoon, een weduwnaar (weduwe) of uit den echt gescheiden. 3.240 frank, ingeval het gaat om beide echtgenooten. Hoeveel bedraagt het aanvullend pensioen 1 Het aanvullend gedeelte verschilt naar gelang van het bedrag van al de in komsten der aanvragers. Ingeval het gaat om Een ongehuwd persoon, een weduw naar (weduwe) of uit den echt geschei den Indien het bedrag zal het aanvullend der inkomsten belooptpensioen bedragen 720 frank en minder 720 frank 721 tot 1.200 frank 600 1.301 1.680 48O 1.681 2.160 360 Beide echtgenooten waarvan ééu enkele om het aanvullend pensioen vraagt indien het bedrag der zal het pensioen gezinsinkotosten belooptbedragen 1.080 frank en minder 720 frank 1.081 tot 1.800 frank 600 1.801 2.520 48O 2.521 3.240 270 Beide echtgenooten die terzelfder- tijd om het aanvullend pensioen vragen indien het bedrag der zal het te verleenen gezinsinkomsten beloopt: aanvullend pen sioen beloopen Voor de man, de vrouw 1.080 fr. en minder 720 fr. 540 fr. 1.081 tot 1.800 fr. 600 450 1.801» 2.52o» 48o» 300 2.521 3.240 360 270 De(n) cchtgenoot(e) van een reed9 met het aanvullingspensioen begun stigde indien het bedrag der zal het aanvullend gezinsinkomsten beloopt: pensioen bedr. 1.080 fr. en minder 540 fr. 1.081 tot I.800 fr. 450 fr. I.80I 2.520» 36o fr. 2.52I 3.240 27o fr, Hoe dient men te werk te gaan om het aan vullend pensioen te bekomen 1. Wanneer het bejaarde lieden be treft die reeds in het bezit zijn van een pensioenboekje aan wie het pensioen werd toege kend, doch wien nog geen pensioen boekje werd overhandigd die een pensioenaanvraag hebben ingediend, waarvan zij de beslissing nog niet kennen die, vóór 1 September 1927, eene pensioenaanvraag zullen indienen. De aanvragen om het aanvullings pensioen dienen persoonlijk aan den Burgemeester der gemeente, waar de aanvrager (aanvraagster) verblijft, ge daan. De aanvragers dienen de volgende stukken voor te leggen hun pensioenboekje, ingeval zij reeds pensioen trekken het bericht van den controleur der belastingen waarbij hun het toekennen van het pensioen werd ter kennis ge bracht ingeval het pensioen hun werd toegekend, doch nog geen pensioen boekje werd overhandigd het ontvangstbewijs, door den ont vanger der belastingen afgeleverd in geval zij eene pensioenaanvraag heb ben ingediend, waarvan zij de beslis sing nog niet kennen. 2. Wanneer het bejaarde lieden betreft, die van 1 September 2927 af, een pensioenaan vraag sullen indienen De aanvragen om het aanvullend pensioen moeten bij den ontvanger der belastingen terzelfdertijd met de pen sioenaanvraag worden ingediend. Aan wie is het verboden eene aanvraag om aanvullingspensioen in te dienen 1 Bejaarde lieden wie het ouderdoms pensioen werd geweigerd, mogen geene aanvraag om 't aanvullend pen sioen doen, behalve ingeval een nieuwe pensioenaanvraag werd ingediend. Om welken datum moet men de aanvraag om aanvullingspensioen indienen De aanvragen mogen te allen tijde worden gedaan, doch deze welke niet vóór 1 October 1927 werden ingediend zullen slechts in 1928 worden onder zocht, wanneer alle voor dien datum ingediende aanvragen zullen zijn nage zien en afgehandeld. Evenwel, zelfs indien de aanvraag na 1 October wordt gedaan, verliest de aanvrager (aan vraagster) niet zijn (hare) rechten tot uitbetaling van 't aanvullend pensioen over 't jaar i927. Men is verplicht het juist bedrag der inkom sten te verklaren. Om het aanvullingspensioen te be komen, zijn de aanvragers er toe ge houden aan den Burgemeester (of zijn gelastigde) het juist bedrag der inkom sten te verklaren salaris, opbrengst landbouw- en handelsondernemingen, inkomsten der kapitalen, der onroeren de goederen, pensioenen, vruchtge bruik; enz. Er is maar één inkomen waarvan geen rekening wordt gehou den, namelijk het oudersdomspensioen. Geldboeten in geval van valsche aangiften. Allen die omtrent het bedrag hunner inkomsten valsche aangiften zullen hebben gedaan, zullen met een geld boete van 10 tot 250 frank worden ge straft. Daarenboven zullen zij er wor den toe verplicht de sommen waartoe zij geen reent hadden, terug te betalen. Bedoelde sommen zullen op het ouder domspensioen mogen worden afge houden. De Minister van Nijverheid, Arbeid en Sociale Voorzorg, J. WAUTERS. Wordt lid van het Van af September wordt de werking van een Belgisch Matteotti-fonds arbeidshulp en solidariteit over gansch het land in gang gezet. In alle gewesten zullen lidkaarten tegen o,5o fr. aangeboden worden. Op de voorzijde staat overgedrukt het Matteotti- gedenkteeken dat te Brussel plechtig onthuld wordt. Op de achter zijde zal het lidmaatschap vermeld wor den bij middel van identiteitsaandui dingen en zegels. Deze worden later eerst in omloop gebracht. Zij vertoonen eveneens een fijn afbeeldsel van Matteotti en worden naar keuze aan fr. o,5o, l,oo, 2,oo, of 5 fr. verkocht. Wie Zondag reeds eene kaart koopt zal bij het aanschouwen van de prach tige reproductie van het Matteotti- gedenkteeken in geest en hart kunnen meeleven met de feesten welke door de B. W. P. ter eere van de Soc. Inter nationale te Brussel plaats grijpen. KaïneradeD, stort uwen penning voor ons Belgisch Matteotti-Fonds. In een goed artikel, verschenen verleden week in Le Peuple be schrijft onze vriendAlexander André uit La Louvière, op eerlijke wijze de geschiedenis der Volksdrukkerij van Namen. Hij zal ons nochtans moeten toela ten er een kleine vergetelheid aan toe te voegeD. Wanneer het er op aankwam de instellingen der Piret Pauchetstraat op to richten, ontbraken de noodige fondsen aan onze Naamsche kamera den. Het was» La Prévoyance Sociale, die haar grootendeels de golden be zorgde zij bleef aldus getrouw aan een harer princiepen die haar be staan daarstellen hulp vorleenen aan de instellingen der partij met hun, mits om ze om te zetten in waarden, de kapitalen toe tevertrou- wen der mathematische waarbor gen, die de eigendom zijn van aide verzekerden. 'k Val liever dood, dan een glas bier te drinken in eene sooiali- stisohe herberg! was den uitroep vaneen klerikaal dagbladschry ver van Aalst Hebt ge het goed verstaan, vriend lezer of lezeres, hoe fana tiek sommige mensehen zyn Laat ons niet veronderstellen dat dien man eenig is, in lijn soort. Neen, dien heer maakt deel uit van een soort menschen, die andersdenkende zouden kunnen te verhongeren zetten, hadden zy er maar de macht toe. Dezen wreekt zich nog, op individuen, op alleenstaande per sonen. Wat zou hij dan wel in zijn brein hebben, tegenover sooiali- stiche instellingen 1 Waarom halen wij zulks aan Enkel en eenvoudig, om onze vrienden er op to wijzen, dat ze zich niet zoo fanatiek hoeven aan te stellen, maar dat ze toch genegenheid mogen betoonen voor hunne eigene bladen, voor hunne eigene instellingen, voor de instellingen hunner eigene party. Hoevelen zyn er niet onder onze socialistische vrienden, die hun eigen blad Vooruit niet lezen, en een liberaal of katholiek dag blad koopen? Is zulks niet verkeerd Is het blad Vooruit» niet het blad der werklieden 1 Is het Vooiuit niet, wiens kolommen altyd wyd open staan om de werkersbelangen te verdedigen 7 Vooruit is ons strüdblad en in alle werkersgezinnen zouden wy het moeten vinden En is het niet hetzelfde, met onzebenoodigheden 7 Onze coöperatieven zijn toch wel de eigendommen van de Socialistische vrienden Hoevelen onder ons zyn er niet, die het te veel vergeten 7 Nochtans gebeurd het niet zel den, dat dezeD die den weg naar de coöperatie niet kennen, die het brood der Samenwerkingen niet lusten, die hunne winkel waren eiders gaan koopen. dus vergeten het hunne by te brengen om winsten te verwezentlyken, ja dezen zijn meestal genegen om te roepen op de cooperatieven.dat ze zouden mooten helpen en steuRen in die of geene socialistische in stelling 7 Ja, voor ons allen, zou de coope- r8tio de melkkoe moeten zyn in de party, maar zulks kan maar wan neer wo allen onze plicht begrij pen, tegenover dezen die we als melkkoe aanzien. Wy vragen niet aan onze vrien den, zoo fanatiek te zyn, als dien lummel vaneen katholiek dagblad- schryver, maar we vragen onze vrienden hunne EIGENE IN STELLINGEN toch het liefst te zien, 't is te zeggen lezer zyn van de Socralistiche bladen en goeden verbruiker van de Socialistische cooperalieven. Dat wenscht FRIEDER1K. Tusschen al de verzekeringiinaat- schappijen van ons land, is het enkel maar La Prévoyance Sociale, die op gericht is om zulke diensten te be- wijzen aan de instellingen der par ty. Het is voldoende dit aan te halen, om op den plicht te wijzen van al de socialisten, zonder uitzondering.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1