AALST. Wie is burgemeester? Wie is Schepen m Ban alle ©uherlingen, flbeneioengenietere Iets voor de Verdeelers Het Kongres - ALFREDMCÜELS- Heden Zaterdag GROOTE LUTTE Varkensmarkt. Edele Harten Kaarten van het Matteolti-Fonds Zeer belangrijk bericht ALGEMEENE VERGADERING Stedelijke Muziekschool belangrijke Mededeelingen Hebt Gij er al Geweest SYNDIKALE RUBRIEK Lede. Uit Nieuwerkerken Het eenheidsfront bij de katholieken is in orde, bij de jeugd en bij de oude ren. Als één man zullen zij in de ko mende kiezingen opmarcheeren om storm te loopen tegen alle andere partijen. De geestelijkheid wil het?Zóó zal het zijn I Ondertusschen drijven onverant woordelijke menschen, gewezen partij- genooten en anderen, die nooit met onze partij wat uitstaans hadden, de splijtzwam in onze jeugdbeweging. In plaats van de tegenstrevers te Kunnen bestrijden, wordt de kostelijkste tijd en de grootste geestdrift gebruikt aan persoonlijke afkammerij en aan het vitten op leiders. En sommige men schen die nog aangesloten zijn bij onze partij, maar reeds met hart en geest bij onze vijanden zijn, misbruiken hun lid maatschap om de beste van onze leiders op de meest onfaire en beleedigende wiize af te maken. Terwijl de katho lieken verzamelen blazen, al hun troe pen mobiliseeren, de uitbuiters en uit- Sebuiten, de verdrukkers en de ver rukten samen ten strijde te roepen, verbeuzelen wij onzen tijd met een onverkwikkelijken broederstrijd in filaatsen als Brussel, Luik, Gent, Char- eroi en Antwerpen. Terwijl wij mug- geziften over de zuiverheid van prin ciepen, over Marxisme of reformisme, over deelneming aan de regeering of niet, zien wij aan de vier hoeken van het land de katholieken ontstaan met hun opgewarmde leuze voor Gods dienst, Huisgezin en Vaderland, waar mede zij al de oudere katholieken, zoo wel reaktionnaire als demokratische, scharen rond hun vaandel en als reservetroepen meebrengen kunnen, tienduizenden jonge krachten voor den strijd van morgen. De groote betooging van de Waalsche katholieke jeugd is voor ons, sociali sten van gansch het land, een koste looze, maar ook een kostelijke waar schuwing. van het Nationaal Verbond der Federaties van Socia listische Mutualiteiten. Het Nationaal Verbond aal op 1, t en 3 October aanstaande te Ant werpen een Kongres houden. Men zal bU deze gelegenheid de 76* ver jaring vieren der mutualiteit De Werker Onze Antwerpsche vrien den richten feestelijkheden in en ontvangsten ter eere der afge vaardigden. Vertegenwoordigers van ziekte- verzekeringsorganisaties zullen er tegenwoordig zijn. De dagorde bevathet verslag van bet algemeen sekretariaatde maatschappelijke veriekeringen en in 't bijzonder de verplichte ziekte verzekering de lyfrentmutuali- teit. Verschillende federaties, bij het Nationaal Verbond aangesloten, hebben reeds laten weten dat tal rijke afgevaardigden tegenwooordig zullen zijn. Wij herinneren aan aide belanghebbende organisaties dat de deelnemingen naar het Sekretariaat van het Nationaal Verbond, Water- loolaan 97, Brussel, moeten gezon den worden ten laatste op 2o Sep tember, ten einde al de noodige schikkingen te kunnen nemen voor het zenden der afgevaar- digingskaazten. verslagen en voor de organisatie to Antwerpen zelf. De Schepen van Openbare Werken zal ons dus op 17 dezer bijeenroepen, om een hoogte peil vast te stellen,der waters van de vijvers in het Park. Maar zulks was reeds gedaan met den Heer De Wolf enz., en den op zichter van het Park heoft altijd de noodige maatregelen genomen, op dat den Osbrookzou droog mogelijk zou gestaan hebben. Maar het is M. Oustaaf Moyersoen, die het water zou willen doen wegloopen langs 'non anderen weg en niet meer langs de vijvers, zoodoende zoo het Park zonde» vijvers zijn, doch wel met de putten maar zonder water er in. Dit alles om de grillen van M. Gustaaf te voldoen. De menschen zeggen, dat het voor M. Gustaaf zijn jacht en voor zijn boomen is. Qui vivra verra. LECRAM Elk mag fin moet geld winnen, maar te vael is te veel. Als men ziet, dat het beste versch Vleesch, te Brussel verkocht wordt Ossen vleesch Kalf vleesch den 1/2 kilogr. Bouillie fr. 1,60 Blanquet fr. 3.00 Gehakt 1,75 Gehakt 2,76 Carbon, z.b. 3,60 Rotiz.b. 7,00 Resboeuf 5,00 Cotteletten 6,00 Dus een groot verschil bij onze beenhouwers. Zouden ze er geen franksken of 3 per kilo kunnen afdoen LECRAM. Beste Huismoeders, Partij- genooten en Vrienden die ons genegen zijn Gij hebt ook al gelezen, of hooren spreken over de kommunisten, zooge zegde werkersverdedigers, (werkersver deelers) hoe zij door hun vuil geschrijf en gesprek onze partij willen in tweeën splitsen. Hoe zij door hun vuiligheid te verspreiden, onze vakbonden zouden willen vernietigen, onze vooraanstaan den en bestuurleden in het slecht dag licht willen brengen bij de bevolking, niets heeft tot op het oogenblik iets kunnen bij brengen ten hunne voor- deele. Maar nu hebben zij het gemunt op onze Coöperatief «Hand in Hand» Zij doen vertellen door slechte uitgekochte mannen en vrouwen, dat het brood van Hand in Hand van geene goede hoe danigheid is, dat het schaadtde gezond heid, dat het brood niet voordeelig is in het huisgezin. Nu beste vrienden, huismoeders en partijgenooten, oordeelt. Onze bloem is van eerste hoedanigheid zuiver en onvervalscht, de bewerking geschiedt op eene zuivere werkwijze, die gij dagelijks kunt komen nazien. Neemt een brood van eenanderen bak ker als gij er drie of vier boterhammen hebt van geëten hebt ge nog zooveel honger als ge begonnen zijt. Neemt een brood van onze Coöperatief, en eet er evenveel van, gij zult niet moeten be schaamd zijn, dat gij uwen arbeid niet zult kunnen verrichten. Bewijst dat niet dat ons brood het voedzaamste is Als ik dat schrijf daar moet ik niet be schaamd over zijn Zij zeggen dat het niet voordeelig is in het huisgezin Ik zal u het tegendeel bewijzen. Koopt een brood bij een bakker, gij betaalt 2,70 fr. voor een brood, bij ons betaalt gij 2,60 fr. ofo,lo ct. minder daarbij geelt onze Coöperatief nog 7 ctm. deel dat u in de drie of zes maanden of een jaar in geld uitbetaald wordt of 17 ctm. beterkoop als bij gelijk welken bakker daarmede kan een zorgdragende vrouw voor het eene of het andere kind iels koopen Is dat geen bewijs dat ons brood het voordeeligste is. Ziedaar, waarom gij al uw brood zoudt moeten nemen van de Coöpera tief Hand in Hand. Luistert niet naar de kwade tongen, wreekt u op dien laster en vuiligheid, welke zij op onze Coöperatief werpen. Ja, dat kunt gij al uw brood te kco- pen van de Coöperatief Hand in Hand. Denkt ook goed na, dat gij met uw brood te koopen van andere Coöpera tieven of andere bakkers, uwe eigen belangen tegenwerkt, want met de winsten dien zij doen op ieder brood dat gij van hen koopt die dienen, om al onze veroverde rechten dien wij op het oogenblik bezitten en nog moeten veroveren ons terug te ontnemen, of te dwarsboomendenkt goed na wat moeite en opofferingen, ons dat al ge kost heeft, en nog zal kosten. Weet goed welke vuiligheid en laster sommige Coöperatieven en bakkers op onze Coöperatief uitbazuinen omdat zij in het voordeel van den werkman tot stand gekomen is. Zonder Hand in Hand zouden wij het brood 3,00 fr. en nog meer betalen, zonder rekening te houden van gewicht. Beste huismoeders, partijgenooten en vrienden die ons genegen aijt, be grijpt nu goed, dat ons brood het ge zondste is, en ook met ons brood te koopen van de Coöperatief Hand in Hand, helpen wij mede aan de volle dige overwinning onzer Partij, ook met al ons brood te nemen van de Coöpera tief Hand in Hand protesteeren wij tegen al het slecht dien zij tegenover de partij en onze Cooperatiel uit kramen. Nogmaals, laat ons al het brood dat wij gebruiken nemen van de Coopera tief Hand in Hand, dan zullen wij ge deeltelijk medewerken aan onze eigene overwinning, want onze Coöperatief is er de grootste steun van. EEN BROODVOERDER. Belangrijk Bericht. De Burgemeester der stad Aalst, brengt ter konnis van de Staats- gepensionneerden der Werklieden- kas, dat voor het 4e kwartaal 1927 de levensbewyzen zullen afgele verd worden, ten stadhuize,bureel 4, van 9 tot 12.ure voormiddag in de volgende orde Op 1 October voor de mannen Op 3 Ootober voor de vrouwen. BALSPEL «HAND IN HAND» BETWISTING BEKER Uitslag van de tweede lutte 1 Houten Dorp wint op Drie Sleutelsstraat met 6 spelen en 3M5 tegen 4 spelen en 26-15. Blok Borreman wint op - Wit huisstraat mot 7 spelen en 33-I5, tegen s spelen en 17-15. Overgekeerde ballen Van Poel voorde, 1. Een premie van 5 fr. geschonken door Berghman, werd gewonnen door Drie Sleutelstraat Twee premies, goed voor 9 Tigers De Blieck, geschonken door Georges De Smedt, Vooruitgangstraat. 0, werdon gewonnen door Houten Dorp en Blok Borreman Uitslag van de derde Lutte s Ledobaan 6 spelen 3I-I5, tegen Hand in Hand 4 spelen 29-I5. Moorselbaan behaalde 2 spelen tegen Klottestraat1 spel. Dit spel wordt voortgezet. om 5 uren tusschen Blok Borreman en Ledebaan. Marktkrameas en Groenstraat. Allen naar Hand in Hand Uitslag der Liefdadigheidslutte ten voordeele onzer weezen van de stad, gespeeld door Esplanade en «Var kensmarkt Esplanade 10 spelen 45-I5 tegen Varkensmarkt4 spelen 36-15. Overgekeerde ballen Gombeer Mi chel 1Podevijn Robert 1 en Podeyijn Constant 1. Deze Lutte bracht zuiver op 302,57 fr. In naam der weezen hartelijken dank aan de kaatsers en aan het steunend publiek. Als er menschen zijn die door de bevolking, en vooral door de Sociali stische, moeten geprezen worden naar hunne opoffering en bijstand, dan zijn het wel dezen die er een begin hebben mede gemaakt om geldelijke steun aan onze Harmonie «Arbeid en Kunst» te verleenen. De bestuurleden en muzikanten gaan van heden af er op los, om bij middel van inschrijvingslijsten gelden te ver zamelen, en we durven verhopen dat al dezen die IET S voelen voor de mu ziekkunst, niet zullen aarzelen om eens in den zak te tasten. Ten allen kante en bij iedere gele genheid, dienen er omhalingen gedaan te worden ten voordeele onzer Harmo nie, aldus zal de verzuchting welke het Bestuur en Leider koestert, kunnen verwezenlijkt worden. Onze Harmonie is geroepen, gezien de jonge krachten waarover zij be schikt. aan de spits der muziekkunst onzer stad te komen. Dat kunnen wij met eendrachtig samenwerken. De inzet is veelbelovend en we die nen enkel te volharden. Door de zorgen der Arr. Federatie worden er kaarten van het Matteotti- Fonds verkocht aan de spotprijs van 0,50 fr. We durven verhopen dat onze propagandisten-verkoopers een goed onthaal bij onze partijgenooten zullen genieten, vooral omdat het hier geldt het ingericht fonds om steun te verlee nen aan de slachtoffers der reaktion naire landen. o,5o fr. kan elk arbeider zich ge troosten en het moet een ordewoord wezen dat het gedenkteeken van Matteotti, welke op de kaarten zijn verbeeld, in ieder arbeidersgezin een goede plaats bekleed. Koopt dus kaarten, om aldus steun aan dit edel werk te verleenen. De ouderlingen die vermeenen recht te hebben op een aanvullend of ver meerdering van pensioen, en die zich op de gestelde dagen niet hebben aan geboden, worden verwittigd dat hunne aanvragen nog zullen aangenomen worden, Dinsdag 20 Septem ber, e. k. san 2 tolmuren namiddag, ten Stedhuize (Trousrzeal). De aanvragen op dien datum niet in- gediend, zullen voor het jaar I9J7 niet meer in rekening komen. De Burgemeester, R. MOYERSOEN. Morgen Maandag 19 September, om 2 1/2 ure, ten lokale Hand in Hand Molendries, Aalst, grijpt er eene plaats, voor alle ouderlingen, pensioengenieters. Gezel NICHBLS ALFRED, Volksvertegenwoordiger, zal er volledigen uitleg geven over de veranderingen der pen sioenwet. Als verrassing zal er een zeer aangename Cinemafilm worden vertoond tot genoegen onzer ouderlingen. In massa naar de vergadering. SCHOOLJAAR 1927-28 De leergangen worden hernomen Maandag 3 October aanstaande. De inschrijvingen zullen plaats grijpen op de volgende dagen ten lokale, Onderwjjsstraat Voor de oad leerlingen den Maandag 19 Sep tember, (voor de jongens) en den Woensdag21 September, (voordemeisjes) telkens van 5 1/2 tot 7 1/2 uren. Voor de nieuwe leerlingen den Maandag 26 September, van 5 l/2 tot 7 1/2 uren. De leerlingen zullen zooveel moge lijk ingeschreven worden per alpha- betische orde (voorzetter van den familienaam) ten einde het lang wachten te vermijden. Om aanvaard te worden als leer ling dor school moet men minstens 8 jaar oud z(jn de vlaamsche taal behoorlijk kunnen lezen en schrijven en de grondbeginselen der reken kunde bezitten. De leerlingen de stad bewonende betalen Voor de klas van notenleer 6 fr. schoolgeld. Voor de klas van piano 3d fr. schoolgeld. Voor de andere klassen 12 fr. schoolgeld. Leerlingen de stad niet bewonnen- de betalen 4o fr. Dit schoolgeld geeft hun toegang total de klassen. De Besturende Commissie De Seeretaris, De Voorzitter, Cl. Van der Vorst. E. Scheerlinchx. De Schepen van Onderwys hoeft besloten eiken Vrjjdag van 10 tot 11 uur zitting te houden in de zaal van het Schepen-C dlege ten einde inlichtingen te verstrekken, klach ten te ontvangen, raad te geven, uitleg te verschaffen over wat het onderwjis onzer stad betreft. Schépen van Onderwys. J. DE NEVE. Waar BJj wie Hewel, in de nieuw geopende Café BRASSERIE D'ALOST 5f Vooruitgangstraat, 5 't Is er heel aangenaam, en men kan er allo dranken van eerste ge halte bekomen. Tevens is er van het mooiste muziek te hooren. Gaat er eens heen en ge zult het met genoegen vaststellen, en er na tuurlijk wederkeeren. Voor de Schoen- en Pantoffelmakere (etere) Vrijdag den 9 September 1.1. i® den Ambtelijken Scheids- en Verzoe- ningsraad vergaderd, om een nieuw akkoord af te sluiten tusschen de Patroons en werklieden-syndikaten, die overoenkomst komt op het vol gende neer. De 65 0/0 duurtetoeslag zal betaald worden op de volledig gewonnen loonen, nog smaal zal 5 0/0 vermeer dering gegeven worden op den Index van 776 en 80i punten. Deze ver meerderingen zullen betaald wor den op de basisloonen van het dag- huurwerk van 2,5o fr. en voor de de stukwerkers lo 0/0 meer oft,75 fr. per uur, Wanneer voor de maand Juli 1928 den Index op een onvoor ziene wijze zoo stijgen, zal men te rug samen komen om de loonen te bespreken. Door den Ambtelykon Scheids- en Verzoeningsraad werd den wensch uitgedrukt, dat de Patroons de eer ste 5 0/0 vermeerdering zouden uit betalen vanaf de week van den 4 tot den 10 September. Tevens dat men tijdig zoo samenkomen voor de mo gelijke herziening der loonen. Bij Van Aeker Van de Velde Door het optreden van d9n secre taris onzer Vakbond, werd voor de 34 werklieden dezer firma eene loon8vermeerdering bekomen van 5 0/0, te betalen vanaf deze week. De Leergangen over de Weefkunde zullen regelmatig iederen Donder dag van de week gehouden worden, om 7 uren 's avond®, ten lokale Hand in Hand Den Textielbond zal Woensdag aanstaande om 7 uren 's avonds, zijne zes maandelyksche vergadering houden. Wij raden de leden aan om de circulaire te lezen die hun ten huize wordt besteld door de bodens der Vakbonden, tevens om in groot getal op de vergadering tegenwoordig te zijn. Mannen en vrouwen er is brood op de plank, weest op post Twee maten en twee gewichten. Zooals onze lezers zich zullen herin neren heeft ons gemeentebestuur de electrieke-verlichting laten aanleggen in 't Dorp en omtrek en nu ook opzekere buitenwijken. Waarom dit verschil Betalen die menschen op de Vijver, Heipias, Gucht en Overimpe geene be lasting zooals de andere Zelfs zijn er nog andere straten die er maar gedeel telijk kunnen de gebruik van maken. Waarom deze twee maten en twee ge wichten W aarom alle Ledenaren niet gelijk gesteld in hun recht Of moeten deze menschen wachten tot de volgende kie zing Wij gelooven dat onze nieuwe geko zenen nog altijd slapen en als zij wak ker worden zal het te laat zijn. Uitslag van den prijskamp Vele kameraden en liefhebbers had den zich laten inschrijven voor den prijskamp dat er eenen harden strijd geleverd is, dit was te voorzien, omdat het allen bolders waren. De prijzen zijn dan ook behaald door de volgende ploegen 1° prijs Troch Victor, 2C Thas Cornelis en 3° Roobaert Henri. Proficiat aan de winners. Heden Zondag zangavond Wie zich eens goed wil vermaken komt luisteren ter dezer gelegenheid zal gezel Nichcls Alfred Volksverte genwoordiger, spreken over Ouder domspensioen, Pachtwet en Werkrech- tersraden. Onze oudjes, boerkens en werklieden, zullen eens op de hoogte gezet worden. Het is do gewoonte als men op eene andere gemeente voor den pastoor trouwt dat men een briefje moet hebben van dezen 't bewijs aan zijn plichten voldaan te hebben. Dit was nu in Lede ook 't geval en M. De Pastoor moest 6 fr. betaald worden vooreen klein briefje te schrijven. Den taks was er dan nog niet bij gerekend. Ge moet maar durven hé Politikus. De meeting verleden Zondag gehou den was opperbest gelukt. De groote herbergzaal van de Weduwe Van Bo ven was propensvol. Gezel DE SCHRIJVER, schepen van onze gemeente, zette aan onze parochianen uiteen, wat de Socialisten reeds hebben gedaan, sedert de acht maanden dat zij in 't Schepencollege zijn getreden, en wat zij nog in 't kort zullen kunnen doen. U loc

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2