De Strijd voer onze T&&1. AALST. ZEiget>Hle Over 30 jaar en Nn Tegen den Oorlog. HAU© m cBelangrijk J3ericht Alomgekenden en ten zeerste Geprezen EXTB& ALFRED MCHELS Groote Lutte \IET VERGETEN! Soc. JoDge Wacht. SYNDIKALE RUBRIEK I Lede. WELLE. Overal waar een vreemde Natie haar taal opdringt, reageert, zelf heel spontaan, het volk, wiens taal verdrukt wordthet ras-bewust-zyn wordt wakker geschud en strijd ont staat. Polen, Ierland en Vlaanderen, om de bijzonderste te noemen, geven ons een bewijs van dien taalstrijd. Een volk bemint zijn taal. Ze is de getrouwe uiting van zijn voelen en denken, een graadmeter van zijn cultuur en een geconcentreerde neerslag van zijn levensbeschou wing. Ieder volk heeft recht op zijn taal, dat is onbetwistbaar. De taalstrijd heeft in ons land al he vigheid gekend. Men weet dat in on ze party die strijd vry is. We kunnen nochtans meer dan op éón vooraan staanden bogen, aan wien de strijd voor onze taal wat te danken heeft. Nosmen we enkel den huidigen Mi nister van Kunstenen Wetenschap pen, Kamiel Huysmans, die tijdens sijn ministerschap al veel verwezen lijkte op dat gebied Albéric De 8warte en August VermeyJen. Zeg gen we ook nog, dat geheel de afd. Antwerpen, waarvan de Volksga zet de tolk is, zeer Vlaamschgezind is. Als Socialisten vinden we de Vlaamsche eischen voor taalgelijk- heid billijk en juist, en ze zijn onze steun waardig, alhoewel de econo mische factor de hoofdfactor is en moet zijn van ons programma. Vlaamsch als voertaal in de scho lea der Vlaamsche streken, Vlaam sche reehters, bedienden die onze taal verstaan en voor alle examens beide talen op gelijken voet behan deld, daar kan niemand tegen zijn, zelfs niet een Waal. We ondervinden het maar al te wel hoe moeilijk het is, zich in een vreemde taal behoorlijk uit te druk ken, bovenal in een vreemde taal te denken. Er zyn er, gelukkigen, die er door hooger opvoeding toe gebracht wor den, aich volkomen Fransoh te voe len, maar dat zijn uitzonderingen. We moeten recht voor onze taal eischen, zoo we willen dat de Vlaam sche cultuur bloeië en dat onze let terkunde en onze kunst immer groo- ter worde in de toekomst. August Vermeylen, Hoogleeraar en Socialistisch Senator, schreef onder andere: «Geef het volk zijn taal, opdat het zijn waardigheid ge- voele geef het zyn taal, want met de tong raken de gedachten los, krijgen ze vorm, worden ze leven dat zich voortzetgeof het zijn taal, opdat het eindelijk spreken en ver staan zouen de breeduitlevende denkbeelden van dezen tijd, zijn twyfel die naar hooger streeft, zijn woorden van stryd en hoop, zullen door heel dat volk ruischen, niet al leen meer aan de oppervlakte, by de begoede burgerij maar in de ganscbe maatschappij, iQ de steden en op het land, de stemlooze, onge bruikte wachtende krachten wek ken, de kerngezonde krachten, die eens dit leven omscheppen», (zie: Aug. Verm«ylen Opstellen, by C, A. Van Dishoack, te Bussum). Als Vlaamsche Sooialisten zyn we niet onverschillig en eischen wij recht voor onze taal. A. Vyverman. Maxim Gorki rioht zich tot do Vrouwen Sinds dertig jaren meen ik te moe ten twijfelen, of de maatschappij, waarin ik leef, werkelijk een men schelljk, eenkristelljke maatschappij ishoewel de Europeesohe littera toren mij met hardnekkigheid trach ten te overtuigen, dat er geen reden is om daaraan te twjjfeleo, dat de groote werelddeelen werkelijk voor het grootste gedeelte bewoond zijn door lieden, die de kristelljke gods dienst toegedaan zyn en er begrip van hebben. Wie protesteert er, wie strijdt er tegen de komende rampen Ik richt mij tot de vrouwen, ik richt my tot do moeders. Niet alleen tot de millioenen moeders, die hun kinderen in den vreeselijken wereld oorlog verloren hebbeD, maar even zeer tot de moeders, wien het ver lies hunner kinderen morgen of over een jaar bedreigt. Waarom zwygt gy Gy, die uw kinderen on der smarten ter wereld gebracht hebt Waarom zult gy dulden, dat de menscb, die gij het leven geschon ken hebt, weer tot een dier, tot eeü beest, tot een moordenaar zich ver lagen zal waarom, beschermt gij in deze dagen, waarin het onheil wederom dreigt, uw zonen, niet tegen eeD nieuwe slachting? Waarom verheft gy niet uwe machtige stemmen om hun leven te verdedigen tegen hen, die dorsten naar hun ondergang en vernietiging Waaromniet, o moeders?... SAMW. MAATSCHAPPIJ Molendries, 11, AALST Sommige Bonken springen. Arbeiders hebt vertrouwen in uwe Coöperatieven. Leest met asndaoht Enkele maanden geleden werd het bericht de wereld ingezonden dat de Credit Fonoièred'Anvers vgespron- gen was, en de betalingen gestaakt. Vele arbeiders en bijzonder diegenen die het geluk hebben niet met een enkel loon te moeten rondkomen, plaatsen hunne spaarcenten in ze kere banken. Ze hebben 't grootste ongelijk I Welke bittere teleurstelling voor diegenen welke hun geld aan die Bank toevertrouwd hadden, waar van hierboven spraak is, en het zich nu niet zonder reden diep beklagen. Hebben die menschen zich wel af gevraagd, wat daar in die Banken met hunne zuurgewonnen centenge- daan wordt Wisten zy niet voor welke doe'l- einden zij gebruikt worden? En hoe die groote financiers met hunne cen ten speelden, zooals een kat met de muis Die hooge intrest.... Is het die hooge per cent die hen voor de oogen zweefde? Ongelukkig lijk ja, spijtig voor hen. Maar tegen overgesteld zijn er tal van aüdere, die den eenigen en rechten weg ge kozen hebben, en hunne spaarcenten gedragen naar de Coöperatieve Hand in Hand waar niet ge speculeerd wordt op rubber (ca- outchoux), petrol of andere grond stoffenom nog grootere kapitalen te bemachtigeo, maar waardoor ook reeksen van Banken in de lucht vlo gen, doch waar eerlijk handel mede gedreven, het dure leven bestreden, een gematigde goede intrest gege ven wordt, en niet het minste ge vaar bestaat zyn geld te verliezen. Nog niet te laat I Laat niet langer met uwe spaarpenningen speculeeren, UN BON MOUVEMENT, zegt de Waal, het is nog tijd de oogen te openen beter laat dan nooit verstandig te wordeD, en van heden af een vast besluit genomeü; geen kapitalisti sche, maar uwe eigene instellingen te steunen door en voorde werkers ingericht. In de Volksbanken der Coö peratieven bestaat niet het minste gevaar. ARBEIDERS, KLEINE BURGERS. VERGEET NOOIT HET VOLGENDE Het fascisme met zijn verderfelijk doel, te weinig door iedereen ge kend, wordt geldelijk en vet door het bankkapitaal gesteund. Leest maar de burgerspers en gy zult er alles van weten. Draagt er dus nimmer uwe centen want die moeten dienen om het fas cisme te propageeren, de arbeiders te bekampen, de bourgeoisie op te jagen, en naar't voorbeeld van Ita lië, onze Coöperatieven, Volkshui zen, Syndikaten, enz. te vernietigen of in brand te steken. Vergeet dit nooit, nooit Uw beschikbaar geld in de Coöperatieven geplaatst. Arbeiders, kleine Bedienden, aan 't werk voor de grootmaking van onze Coöperatieve Hand in Hand Draagt daar in volle vertrouwen uwe spaarcenten, welke gij op tyds kunt terug bekomen, en waar ze buiten gevaar zijD, koopt teveos al uw brood, kruidenierswaren, olie goederen, breigoed, enz bij deze Maatschappij, zoodoende zult gij medegoholpen hebben, scheppingen uwer eigen klas te steunen, zal uw geld in goede handen berusten en benevens dat niet kunnen, om tegen U zelf gebruikt te worden. Op dan, werkers met hand en geest, voor goed weze do leus en het ordewoord Met onze spaarpennin- gen naar de Coöperatieve Hand in Hand Molendriea, 11. Voortaan naar geen enkele andere plaats meer dan deze die het meest modehelpt, om het dure leven te bestrtlden en de loonslaven te bevrijden, dit sedert het ontstaan der socialistische partij. Aan 't werk, propagandisten. Die met ons niet is. weze dan tegen ons. Vooruit voor de S. M. Hand in Hand, waar het beste brood van de stad en omliggende gebakken wordt. Bij alle aankoopen deel in de winst. Hoera! Voorde Samenwerking. Voor de S. M. Hand in Hand, De Bestuurder, LOUIS VAN DER VEKEN. Van heden af is den der Brouwerij J, DE BLIECK ZOMEN te verkrijgen in het Lokaal HAND IN HAND. Molendries. Aalst BALSPEL HAND IN HAND BETWISTING BEKER Uitslag dar tweede Lutte i Op de tweede ronde, tusschen de Groenstraaten Marktkramers De Marktkramers winnen het op de Groenstraat met 8 spelen 48-15 tegen 7 spelen 44-15. Een premie geschonken door De Smet Georges, Vooruitgangstraat 5, van 5 Tigers De Blieck, werd gewon nen door de Groenstraat Heden Zaterdag, om5 ure namiddag. tusschen «Blok Borreraan» en «Lede- baan». Allen naar Hand in Hand Laat ons het kleine niet verachten of miskennen. Alle groote dingen worden uit vele kleinen gevormd. Vele drop pels water vormen de zee, veile korrels zand de hoogste bergen, en tal van halve frankskens zullen ook een mooie som uitmaken. Dat de propagandisten onzer Harmonie dit indachtig zijn, en er op los vliegen. Elko gift is ons welkom Zeer Belangrijk Bericht De Burgemeester der Stad Aalst, komt vanwege de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen, volgende schrijven te ontvangen Mijnheer de Burgemeester, te Aelst, Vanaf 1 October toekomende, zal de bewaking van den overweg nr 6 der lijn Aelst Schellebelle, op het grondgebied Hofstade, totaal afge schaft worden. Bede dus, de inwoners uwer ge meente op de hoogte te brengen dezer zaak en ze uit te noodigen op te letten, bij het overschrijden van zulke overwegen. N. B. Overweg nr 6 is gelegen aan het einde der Leaebaan over de Molen beek, op het gehucht gezegd Beroeste Panneop den aardeweg die gaat naar Hofstade (Blekte). De Burgemeester, R. Moyersoen. Woensdag 28 September, Algemeene Vergadering, in het lokaal Hand in Handom 7 ure stipt. Zeer belangrijke dagorde allen op post weie het ordewoord. Over een dertigtal jaren, stelden de Marmer-en Steenbewerkers van Brussel, alles in't werk, om aan de stielgenooten van Aalst, die toen in Brussel werkzaam waren, den weg d«r Vereniging aan te toonen. Onder de leiding van zekere voor aanstaande Brusselsche stielgenoo ten die toen naar Aalst kwamen om ons het nut er van aan te preeken werd onze Vakbond van Marmer bewerkers en Polisseurs tot stand gebracht. De kameraden Bondas, Klaessens en anderen, waren toen de pionniers die aan het hoofd der Brusselsche stielgenooten stonden, die dan ook niet gerust hebben vooraleer er te Aalst, onder hun invloed een Vak bond van Marmer- en Steenbewer kers wierd gesticht. Meermaals zijn de Brusselsche vakgenooten, als aanmoediging tot den stryd, ons in Aalst komen be zoeken, om ons aldus een spoorslag tot vooruitgang naar meer loon en betere werkvoorwaarden in te blazen. In die tijden waren de loonen 30, 82 en 35 centiemen voor de Polis seurs en 35 tot 38 voor de Kappers, die onder den indruk van den be stendigen stryd die er toen voor meer loon werd govoerd, in ISH4 tot 4j en 50 centiemen voor de Polier- ders en 50 tot 55 voor de Kappers wa«-en gestegen. Dat was op een strydperiode van een i7 tal jaren, dat we langs den weg van onze vereenigde krachten, een levensverbetering van 43 0/0 konden boeken. Als we toen een paar centiemen uit de klauwen der patroons los miekteD, was het niet om onder vorm van stijging van den Index, in de zakken der handelaars te werpen, zooals nu. Neen, want dat holsch machien die men nu Index noemt en die als zweettrekker op ons ljjf wordt gedrukt, bestond niet. Wat men toen veroverde, was eene verbete ring die ons allen ten goede kwam. Zonder verbeteringen op het loon van 1914 vooruit te zetten, zouden we nu, om den levensstandaard van toen in 't oog te kunnen zien, 10 maal meer moeten verdienen dan in I9I4, of 280 fr. per week voor de Polier- ders en 3oo fr. voor de Kappers, die nu als maximum voor de polierders I80 fr.isen I92fr voor do Kappers, of een verschil in ronde cijfers, van loo fr. per week. In werkelijkheid werd ons loon die we nu in goudwaarde worden uitbetaald, op dat van de jaren 1897 gebracht, of 40 0/0 minder dan in 19U. Dat iseeneschande van wege de Marmerbazen van Brussel, maar ook, een onvergetelijke fout van de Marmer- en Steenbewerkers van Brussel en Aalst, die den strijd om meer Iood, ons door onze koene voorgangers aangetoond, zoo roeke loos door onverschilligheid hebben verwaarloosd. Het is eene straf die voortspruit uit het vertrouwen, die we in ons eigen krachten missen. Bij deze, wil ik aan myne werk- makkers zeggen, dat er van nu af aan door de Bouwwerklieden van Brussel en Omstreken, een stevige propaganda werd op touw gezet, om tegen de Lente van 1928, een mi nimumloon van 5 fr. per uur, voor al de Bouwwerklieden te veroveren. De Secretaris van onzen Bond, heeft aan dit propagandawerk deel genomen, die ons ook aanspoort, om ons gereed te maken tegen den dag waarop dien grootschen stryd moet gevoerd worden. Het is tyd dat we eens aan den strijd denken, want het mag een waar schandaal genoemd worden, dat er slechts een 2o tal van de loo die vereenigd zyn, den oproep der vergadering beantwoorden. Als men meent dat het zonder strijd zal gaan moet ge maar t' huis bly'ven, dan zullen we niet alleen blijven staan waar we zyn, maar door ons eigen schuld, do patroons de macht geven om ons loon tot op het hongerpeil te brengen. Een Stielgenoot. Openbare Meeting Door hot Nationaal Syndikaat en de Centrale van Openbare Diensten, wordt heden Zondag om 3 uren, in de zaal Américain, Hoogstraat, een mee ting gehouden, waar als sprekers zul len optreden, Nicaise voor het N. S. en De Roo voor de Centrale van de Open bare diensten. Werklieden en Bedienden allen daar heen 1 Aan de leden der* Vakbonden Meermalen hebben wii tot onze lo den gezegd, wanneer de loonen te klein en de werkvoorwaarden te slecht zijn, dan moet Ge het onmiddelijk aan de secretarissen onzer Vakbonden be kend maken, die bij de Patroons zullen gaan aandringen om de noodige ver beteringen te bekomen. Dezen goeden raad wordt door som mige onzer leden niet gevolgd, en wanneer hunne loonen te gering zijn of denken slecht behandeld te worden, verlaten zij hun werk, en komen daarna naar het bureel van de vakbonden klachten over maken, en vragen om te kunnen trekken Deze manier van handelen is slecht, en geven het bewijs dat nog een aantal het doel van de Vakbonden niet goed verstaan. De leden moeten weten dat het groote werk van de Vakbondenis de werklieden goed te doen betalen, en te zorgen dat do loonen niet worden ver minderd, dat kan alleen geschieden wanneer de leden daar aan medehei- pen» de secretarissen inlichten der mis bruiken die kunnen bestaan, en van de slechte loonen die men aan de werklie den betaald. Het groote doel van de vakbonden is, van te strijden voor goede loonen, waken dat die niet geschonden worden daar zijn de werklieden het best mede f;ediend. De vergoedingen voor werk oosheid en staking komen op de laat ste rang, dat is onze munitie om als het moet strijd voeren tegen de pa troons, tot verdediging onzer loonen, en om te beletten dat men in den strijd honger zoo lijden. F. H. Gemeenteraadszitting van 17 September. Onze gemeenteraad houdt veel zittingen maar er werd veel komedie gespeeld ook. Dit was nu wederom het geval. De vergadering was ge steld om 3 uren, en allen waren op post behalve, Blanquart en Roeland, de katholieken en Fronters nemen hunne plaats in en de Mathysen blijven aan de deur staan draaien. Het is schoon om zien, Fronters en Katholieken wachten met ongeduld, want ze kunnen niets doen, omdat ze in minderheid zijn en de Mathysen willen niet binnen, omdat M. Roe land daar niet is. Dus ua eeu 1/4 uur wachten trekken, Katholieken en Fronters er uit en de Mathysen bij voor de deur draaien en de zitting is voorbij ©n niets is er verricht. De Mathysen verklaren, poets wederom poets. Dit zullen wij in Lede nog dikwijls zien gebeuren, maar met zulk werk rijden wy achteruit in plaats van vooruit. Ja, lezers er eens met gezond verstand over gesproken, onze gemeente is eene verachterde, dank aan onze oud katholieke be- bestuurders die veel verkwistten aan nuttelooze werken. Maar dit wil niet zeggen, dat het daarom nu moet stilstaan, neen, wy hebben in Lede twee Katholieke partijen die in kiezingstijd om het meest hebben beloofd. Nu saboteeren zij stelselmatig de vergaderingen dat er geene beslissingen kunnen genomen worden, en dit keuren wij af. Er moet gewerkt worden dit is hoogst noodig, want moesten er socialisten zitten, die zouden niet slapen zooals het nu gebeurd. Dreigen in herberg of opstraal kan elk, maar daarmede levert men werk van onbekwaamheid. Dat M. Roeland om 3,30 uren eerst arriveer de dit zoo schijnen uit schrik te zyn. want volgens zyne tegenstrevers verklaren, zal hij nog al wat te ver duren hebben met de nieuwe werken die moeten uitgevoerd worden nu met te laat te komen kan hy nog eonige dageD in angst voortleven, tenzij de dreigementen terug op niets uitliepen, zooals het de gewoonte is. Wij willen aan onze lezers en de bevolking van Lede doen opmerken, dat wij het geraadzaam vinden zoo veel mogelijk die zittingen bij te wonen, om van de werking van ons bestuur overtuigd te zijn» want met kiezing, spellen zij de schoonste les- kens en gij zijt verkocht. Barioht aan onze Werklieden wan Lede. Van heden al liggen de kiezers lijsten voor de werkrechtersraden ten inzage op het geméentehuis, alle werklieden hebben er het grootste belaüg bij, te zien dat zij op deze lij sten ingeschreven zijn ten einde in 1928 kunnen deel te nemen aan die kiezing. Ieder kiest in het gewest waar hy werkt om daar de geschil len die kunnen oprijzen tusschen pa troon en werklieden in het voor deel der werklieden to kunnen af handelen. POLITIKUS. Zoo wij vernemen, zullen eerstdaags voor goed de werken aangevat worden tot verfraaiing en verbetering der stra ten. Men zal beginnen met de Wetstraat te verbreeden, wat voorzeker op de Dorpplaats een schoon zicht zal geven. Maar ons dunkens zouden onze be stuurders beter werk verrichten, met eerst den Kemel eens na te zien en ei het hoogst noodige te doen, wat wij reeds zoolang aangewezen hebben. Het wordt hoog tijd, want onvermij delijk moeten hier ongelukken gebeu ren. Zoo is Zondag morgend een werk jongen, die naar den eersten trein liep, in den diepen onafgesloten gracht terecht gekomen, terwijl den zelfden avond het een meisje was die er in viel. Maar het is waar, in de Wetstraat wonen de groote heeren, terwijl langs den Kemel maar werkvolk loopt. Weten onze bestuurders dan niet meer door wien ze gekozen werden

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2