Oproep aan onze ïrouwen. AALST. tLtger=B.Ie Wat zal ons de Toekomst brengen W. C. Jean Jaurès Hulde aan onze dierbare afgestorvenen belangrijk bericht 11TS4 SYND1KALE RUBRIEK Lede. Uit Nieuwerkerken. DENDERLEEUW. N1NOVE. Doel gij wel uw plichl Er zijn politieke verwikkelingen in 't zicht. Geruchten doen de ronde als zou het huidig ministerie tuimelen op het socialistisch wetsontwerp van de zesmaanden dienst. Nie mand weet het juist, maar het behoort tot de mogelijkheden. Zouden we dan opnieuw voor een Clerico-Liberale coalatie staan Best mogelijk. Doch zekere liberalen voorzien 't sleohtste voor hun partij moesten de socialisten het ministerie verlaten. Ziehier wat dat La Dernière Heure in haar nummer van Zon dag 1 l. schrijft«Onze lezers weten wel dat wij geene bovenmatige sympathie gevoelen voor M. Van- develde en de andere ministers zijner partij. Dit ook, overigens,uitgeen per soonlijken haat, maar hun ideeën en veel van hun daden verplichten on« hen te kritikeeren. Dit is nochtans geen reden om ze uit 't ministerie te drijven, alleenlijk omdat zekere lieden meer profijt verwachten van een Clerico-Liberale coalatie, die in werkelijkheid sou even noodlottig zijn voor het land a's voor onze partij» La Dernière Heure heelt dus schrik van een samengaan met de katholieken Zou de reactie misschien zich nog niet sterk genoeg gevoelen om alléén de teugels in handen te ne men en het land te sturen tegen de democratie in In onze partij zijn er kameraden vóór en tegen de ministerjeële deelname. In onzen persoonlijken naam gesproken wenschen wij niet beter alsdat onze mannen 't ministerie zouden verlaten, bij de minste botsing met hunne réactionaire collega's. We zouden aan La Dernière Heure de zorg over laten om hunne partij, in de toe komst, uit den slag te trekken. Wij, van onzen kant, zouden het wel schikken, veel beter denk ik dan in een burgerlijke coa latie. Nu, indien de zesmaanden diensttijd kon doorgedreven wor den, dit ware stellig een grooten stap vooruit. Niet alleenlijk voor 's lands financieën, maar bovenal voor de arbeidersfamilies die moeilijk zich de kosten kunnen getroosten aan hun zoons, die voor een jaar en meer bij 't leger zijn. Zes maanden ware al gauw voor bij en lichter om dragen. Het ka zerne leven dat den geest ver stompt en benevelt zou daarmeê al ver afgeschaft zijn en onze jon gens zouden meer actieven dienst doen. Dit ware een stap nader ons ideaal algemeene ontwapening, waar we toch naar toe moeten. Wat er ook gebeure in de toe komst, we zouden niet graag zien dat van onzen kant nog toegevin gen gedaan worden, niet op dit of op dat gebied. En moest het ook tot een ont binding komen we zijn er niet benauwd vaü. A. Vijverman. Het Bestuur van den Socialistisehen Vrouwenbond, heeft besloten een cur sus in Naailes te geven. Deze zal plaats hebben elke Woensdag avond, van 6 tot 8 ure 's avonds. De cursus zal gegeven worden door Gezellin Van den Brempt Augusta, dochter van onzen ouden veteraan, Votje Van den Brempt. Deze zal plaat3 hebben in 't lokaal Hand in Hand Zaal 6S te beginnen van den eersten Woensdag van November. Op het einde van de cursus zal er eene VOORDRACHT gegeven wor den met Cinema, Zichten over de vree selijke verwoesting, die den kanker op het menschelijk lichaam teweegbrengt. Allons, vrouwen en jonge dochters, allen naar onze lessen, er valt veel te leeren. Voot het Bestuur NICHELS LEONT1NE. Heden Zaterdag, om 7 ure 's avonds ALGEMEENE VERGADERING voor al de leden. Dagorde 1. Zes Maandendienst. 2. Lichting Spaarkas. Niemand mag ontbreken. Hand om ze dan op (Allerheiligen) stoetsgewijze naar het Kerkhof te kun nen brengen. Het weze eens gezegd, voor vele oede strijdgenooten, die beweeren lat we te laat met onze stoet vertrek ken, dat dit reeds is voorzien. Er zal stipt om 1 3/4 ure vertrokken worden aan het lokaal. Dat elk er zich naar schikke en tijdig op post weze. Geen achterblijvers of niet afzonder lijk naar het Kerkhof gaan, moet ons aller ordewoord wezen. Onze herdenking zal des te groot- scher, des te indrukwekkender, des te gevoelvoller zijn. A. B. PLAATSELIJK KOMITE1T VOOR ARBEIDERSOPVOEDING Het Plaatselijk Komiteit voor Ar beidersopvoeding herneemt zijn Win ter werkzaamheden, op Dinsdag II October a. s. Het stelt zich voor volgende Cyclus- Voordrachten in te richten DE BRUYCKER Verhouding tus schen jongens en meisjes in onze Jeugdbeweging. DE VRIESE Jan Mitou in de Be waarschool. DE VRIESE: Het spelende kind E. DOMS Peter Benoit. R. VAN KEN HOVE Ernest Claes en zijn werk De Witte W. SCHEVEN ELS De Commune van Parijs (met film). W. SCHEVENF1LS Parijs-Versail les (met film). DE GRAEVE Een reis naar Skan- dinavië (met film). V. D'HONDT: Een Volksdichter uit de buurt. Zooals voorgaand jaar rekent het al weer op een goed en talrijk publiek. De toegang tot deze Voordrachten is kosteloos. Op Dinsdag II October, te 7 1/2 ure 's avonds, Openbare Voordracht met film, over EEN REIS NAAR SKANDINAVIË door kameraad Jozef De Graeve. Het Bestuur. Met rasse schreden naderen wij i November (Allerheiligen) dag der dooden. Zooals alle jaren, richt opnieuw onze partij in gemeenzaam overleg met de Federatie van Vakbonden een ROUW BETOOGING in, naar de graven on zer dierbare afgestorvene ledeD, strijd makkers en vriendinnen. Telken jare zien wij onze Betooging aangroeien. Van jaar tot jaar komen zich in rouwbevindende familiën onze rangen vervoegen, om met ons op dien dag in stillen weemoed, een groet te brengen aan de aflijvige hunner huis houdens die tevens voor onze beweging goede propagandisten hebben geweest Bij deze welke we onze jaarlijksche groet brengen, bevinden er zich die een natuurlijken dood zijn gestorven maar ook die op bevel van een hands vol oorlogszuchtigen werden vermoord andere die voor de werkerszaak vielen Dien dag met den rouw in 't harte treurend, herinneren we onwillekeurig aan de vroegere lijdensdagen, welke aan onze dierbare dooden het leven heeft gekost de bloedige werkstakin gen en de gruwelijke wereldbrand. Dezen die zich offerden voor de werkerszaak en er den dood bij inscho ten zijn talrijk. Degene die onder de moorddadigekogelsderimperialistische kaste zijn gevallen zijn ontelbaar. Des te meer hebben wij voor plicht onze dooden op waardige wijze te her denken. We moeten onzen eed getrouw blijven aan de gevallenen voor de wer kerszaak, niet te zullen rusten, vooraleer we het door hen begonnen werk zullen voltooid hebben. En intusschen dienen wij getrouw te ijveren om de volledige uitroeiing van het militarisme, ten einde te kunnen beletten, datgene wat ons in i9M 18 zooveel aan menschen- levens, geld en goed heeft gekost. Daarom doen wij een dringenden oproep tot alle inwoners onzer stad, om samen met ons den huldeblijk aan onze dooden zoo grootsch mogelijk te maken. Deze die wenschen kronen of bloe men te dragen naar de graven hunner familieleden, bidden wij, ze komen aan te melden in het lokaal Hand in Van heden af is den Alomgakanden en ten zeerste Geprézen der Brouwerij J. DE BLIECK ZONEN te verkrijgen in hst Lokaal «HAND IN HAND Molendries, Aalst Voor de Tabakbewerkers Gezien den Index van den 15 Sep tember gestegen is tot T?4 punten voor het land, wordt den duurtetoe- slag verhoogd tot loo per honderd. Van hei groot Naaigaren. fabriek werden ons klachten gedaan door de 28 meisjes die op de Weildma chienen werken. Het basisloon dat op 1,63 fr. per uur werd bepaald, wordt door de werksters niet ge wonnen. Wij zijn daarover gaan spreken met de H. H. die ons be loofden daarover een onderzoek te zullen doen, er bijvoegende dat die meisjes wel meer konden verdienen indien zij meer ijver toonden. Wij] vernemen dat van dit onderzoek nog niets is terecht gekoaien. De bobijnenmakeri zouden op stuk moeten werken aan een tarief die 12 o/o lager zou zijn dan de voor gaande. Gezien wo hierover geen gelegenheid hadden om met de H. H. te spreken, hebben wfj dezen firma verzocht het stukwerk nog niet inte voeren. Tevens hebben wij die H. H. herinnerd aan ons onder houd over de meisjes van de Weild- raachienen, en waarvan nog niets is terechtgekomen. De Werkloosheid In het bestuur van het tussehen gemeentelijk werkelooz9fonds, werd onderzocht om de bijleg van de Stad te vermeerderen Rekening houdende van de geldmiddelen, en de werk loosheid die zioh in de stad meer uit breid men heefttijdelfjkvan dat voor nemen moeten afzien. De nieuwe bijdragen in den Textielbond De cireulair die het besiuuv aan de leden heeft doen bestellen heeft bij de leden een goed onthaal genoten. Wij kunnenmetgoaoegenmeldendat het ovorgrootsta getal leden der achterblijvers, hebben ingezien het groot belang dat z\j hebben om de nieuwe bijdragen aan te betalen. Nog een aantal leden die hunne bijdragen doen betalen door andere personen, hebben de insehrijvings- briefjes aan de bodens nog niet terug besteld daarop vestigen wij de aan dachten onzer leden, om te zorgen dat deze week hunne briefjes goed ingevuld aan de bodens worden terug bezorgd. Een gering getal leden denken dat de kleine bijdragen voldoende is; dat die leden goed overwegen wat zij doen; menschen die willen strijdvoe- ren vóór betere looneü, en bij werk loosheid geen honger willen lijden, verstaan goed bij de noodgevallen, hetzij staking of werkloosheid een groote vergoediDg moeten genieten. Daarom werd do nieuwe bijdragen ingevoerd om de leden meer onder stand te geven. Mannen en vrouwen die goed ondersteund wordoD zullen in den strijd geen loonbedervers worden, en ingeval van werkloos heid niet gedwongen worden, om hunnen arbeid te gaan aanbieden aan kleine loonen, waardoor men onrechtstreoksch medewerkt, in het voordeel van de Patroons en ten nadeole van do werklieden. Wanneer de leden het doel der nieuwe bijdragen goed verstaan, dan zal voorzeker góén enkel lid nog weigeren een bijdragen te betalen, om bij staking en werkloosheid grootere vergoediDg te bekomen. De landelijko Textielceotrale die be zorgd is om de belangen harer leden, heeft de nieuwe bijdragen ingevoerd om de lóonen to beschermen en de leden grootere vergoedingen te kun nen schenken. Wij hopen dat de enkele leden die achter blijven het zuileninzien en dat zij aan de bestuur leden een goed onthaal zullen geven, die hun in de loop van enkele dagen ten hunne huize Komerci bezoeken, n de Katoenspinnerij te Herzele Sinds enkele maanden is te Her zele een nieuwe katoenspinnerij be ginnen draaiën, gezien de loonen aan de werkmeisjes geen voldoening geeft, hebben zij Maandag den arbeid gestaakt. Onze landelijke Textiel- centrale heeft de verdediging van deze werklieden op zich genomen, om voor die werklieden betere loo nen te bekomen. F. H. Bij de Lederbewerkers te Aalst. Tijdens de laatste loonsbeweging der Schoonmakers welke haar beslag kreeg in de schoot van den Ambte lijke Scheids en VerzoeniDgsraad, had den heer Van Sehamelhaut der Fronters of Daensisten als ge wilt in aanwezigheid van kameraad Steenhaut Alf. ohze organisatie ge scholden voor nen hoop ezels 1 Bij brieve van 21 Sept. 1.1. vroeg onze organisatie aan M. Van Sehamelhaut voor de belanghebben de werklieden in een openbare ver gadering het volgende ondorwerp te onderzoeken: «Wat deed Uwe en onze organisatie om de belaDgen der werklieden gebezigd iohetSchoei- selbedrijf te behartigen 't Was voor M. Van Sehamelhaut een goede gelegenheid geweest eens klaar en duidelijk te omschrijven de laster die steeds en altijd in hunne proza wordt behandeld »ten opzichte onzer organisatïeën en hare vooraanstaanden. Die prachtige ge legenheid wordt door M. Van Seha melhaut bij brieve van 24-9-27 van de hand gewezen voor volgende reden letterlijk overname. 1) Omdat dit in een privaat gesprek was geweest. 2) Omdat ik M. Van Sehamelhaut N. D. R. sedert vier maanden niet in de gelegenheid ben mijn gewone bezigheden te verrichten. 3) Al bestond de bovengenoemde re dens niet, dan zou ik het nog niet doen, en ziehier waarom Ge weet zoo goed als ik dat het zeer gevaar lijk is op dit oogenblik de loonen vast te leggen voor een zoolang ter mijn, maar U hebt niet anders kun nen handelen, daar Uwe mannen in Brussel hetzelfde gedaan hadden. Dit en dit alleen zijn de redens waarom de daensisten in b. g. n. geval het debat ontwijken. 'tZal nochtans deze heeren niet beletten dat ze in 't toekomende verder op onze organisaties schel den. Bij gelegenheid komen we daarop wel eens terug. E. D. Dr. Kermis is zonder bijzondere gevallen gepas seerd, behalve wat dronkemanskuren, maar toch zonder erg. Maar wat ons verwonderde, is, dat de Kermis affichen een politiek uitzicht hebben, welke alleen de Frontpartij bevoordeeligd. Vroeger was daarin meer gelijkheid. De fronters doen nog eens zien hoe fanatiek ze zijn tegen over andersdenkenden. De feesten die gegeven zijn, die ook een uitgave zal vergen, moest wederom door vreemden opgestreken worden, en de werken die er verricht zijn, daar heb ben vele hun buik van vol, omdat alles in het voordeel der fronterspolitiek is, want hunne Vlaamsche Leeuw, die overal moest bij zijn, werd nog des avonds onder de lichtstralen gebracht. Allo werklieden, de Gemeente Ont vanger houdt alle Dinsdagen zitting, en komt maar betalen, het turnfeest kost maar 1500 frankskens 1 Ons Schepencollege welke zulke feesten opricht, denkt anders niet dan aan eigenbelang. Waarom kan de eene of andere groep van Lede geen feesten geven welke elkeen aanbelangen Neen het moeten vreemden zijn, dan kan er in Lede niets bloeiën, dit is eene oude gewoonte. Wij vragen ook waar om de Duivenmaatschappij «Vereenig- de Vrienden», van de Kermis-affichen gelaten zijn en vervangen door Bond Vlaamsch Huis Of bestaat die oude maatschappij niet meer Zóó, heeren fronters, als men zoo de Vlamingen hunne rechten toekent, hebt gij er het handje van, gij hebt uwe macht duur verpand met bijzondere eischen, aan de katholieke partij die in onmacht staat zonder u. En moeten daarvoor andersdenkenden verdrukt worden Ja, wij weten het, de vlaamsche groote jannen hun hart was te groot, en daarmeê willen zij alles inslikken en de andere neringdoeners moeten daar de gevolgen van dragen. Of het zal blijven duren, weten wij niet 1 De nieuwe katholieke partij heeft op zichzelf kermis-affichen uitge hangen met vervolgheden Zondag een festival van verscheidene muziek maatschappij ën. Hunne affichen spre ken over niet anders dan van vader- landsche feesten, deze willen met ge weld in Lede elkeen vaderlander ma ken. Denken deze heeren niet, alsdat de oorlog nog uit het geheugen niet is Zouden die een i ge militairen gezinden verplicht zijn dit te doen de eenen omdat hij invalied gemaakt is de an dere, omdat hij goed geplaatst is door ;roote officieren, of om nog een zoon loen vrij te stellen van het leger, waar andere het slachtoffer voor zijn Neen, de werklieden, hebben met vaderlands liefde niets in hunnen welstand te winnen, maar wel met zich aan te slui ten in de rangen der socialistische werkliedenpartij die hare belangen verdedigt. POLIT1KUS. Heden Zondag, om 5 ure namiddag, ALGEMEENE VERGADERING voor de Propagandaclub en Spaarkas. Makkers allen op post 1 Verschillige punten zijn er te bespre ken; geen achterblijvers. Wij zullen aanvangen met de be spreking onzer Winterpropaganda, Congres Denderleeuw, Liederenavond- stonden, enz. Daarna zal onze spaarkas geplaceerd worden, en iedereen neemt hem een kasje, waar hij of zij hunne spaarcenten zullen bijeen brengen, ten einde met de Kermi9, nen goeden te kunnen pak ken. Elk zegge het voort, dat alleman op post weze. Toekomende week geven wij verslag over de Gemeenteraadszitting. HET BESTUUR. •De eerste Voordracht gegeven dooi Gezellin Huysmans over De Vrouw en het Socialisme is goed gelukt. De begaafde spreekster wist een volle uur hare toehoorders te boeien. Beslo ten werd, met toezeg van Gezellin Huysmans, zoo gauw mogelijk een groote speciale Voordracht voor de vrouwen in te richten. Waarschijnlijk zullen de volgende Voordrachten gegeven worden, den ie Maandag van iedere maand. Onze Cinema wordt letterlijk bestormd. De prachtige film Alleen op de Wereld heeft eenieders hart veroverd. Heden Zondag 5een 6"episode. Nog nooit te zien geweest in Denderleeuw. Onze tegenstrever* zoowel katholiek als fronters zijn het hart in om de maatregelen getroffen door den Bestuurraad der Spoorwegen met al de werklieden van 6o jaar op pensioen te stellen aan uiterst goede voordeelen. Daardoor worden de jonge agenten in dienst gehouden. Onze te genstrevers zouden liever zien afdan ken hebben om op de socialisten kun nen te donderen. Ze hebben een smoeltje van 'nen halven kilometer lang. Naar het sohijnt beginnen onze gemeenteraadsleden gele en groen-gele te klagen, dat het toch moeilijk is voor de werklieden iets van pas te doen. Eerst vragen ze beter loonen, nu moeten ze al 'nen bij slag hebben voor de werkloozen. De kas laat het weeral niet toe. Wonder hé arbeiders ten tijde van de kiezing zat de kas er bijzonder goed voor maar nu, om de ongelukkige werkloozen te helpen, is er geen geld Phariseërs zijn het. Is er misschien weeral een bank gesprongen Wanneer komende subsiedes voor de ziekenbonden Allo gemeentebe stuurders, doet uw plicht óf de werk menschen zullen het u komen leeren. Ter hennuciing Zondag 16 Oktober kruisplanting te Schendelbeke. Vertrek om 14,38 u. Zondag 23 Oktober, Kruisplanting te Denderleeuw, op het graf van ons aller vriend Sonck Arthur. Bijeenkomst om 3 uur, in het Acht- urenhuis. Gij zijt vereenigd en helpt mede in den strijd, tot verovering van een goed bestaan. Gij zijt bij de Ziekenbond, en beschermt aldus uwe vrouw en kinde-

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2