Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Het Arbeidstoezicht Mijn Hoekje De Kiezing voor de Werkrechtersraden. 24t; Jaar N° 46 Priis per nummer 25 centiemen 20 November 1927. Onvermurwbaar Hebben wij de waarheid lief C Maand kortaf 3 RECHT EN VRIJHEID De Groei van het SOCIALISME is Iedereen kent de gendarmen. 'tZyn de mannen met zilveren stre pen. witte koorden, harenmutsen. Ze zign aangesteld om de orde te hand haven, over de veiligheid te waken, om allerhande overtredingen vastte stellen en... heel dikwijls om voor beuzelarijen de menscken te plagen en te pesten. Ten tijde van werkstakingen be schermen ze de ratten, ze dienen al dus den geldbeugel van hetpatro naat. Er zijn nochtans andere gendar men, 't zyn doodeenvoudige burgers belast met het toezicht over de stipte uitvoering der arbeiderswetten de opzichters van den arbeid. Wat hen van de eerste onderscheidt is hun.... niet of traag optreden wijl de eerste doorgaans te snel zign... uitgenomen voor ernstige zaken. De arbeiders kennen weinig over de arbeidsopzichters. We willen daarin verhelpen en mot die goede gendarmen nader kennismaken. Hun taak is te waken over de stip te naleving of uitvoering der arbei derswetten Wet op vrouwen en kinderen arbeid. Koninklijke besluiten betreffende de gezondheid en de veiligheid der arbeiders. Koninklijke besluiten betreffende de politie der gerangschikte inrich tiugen. Wet van 6 Augustus 1887 nopens de uitbetaling der loonen. Wet van 15 Juni 1896 nopens de workplaatsreglementen. Wet op de vergoeding der schade voortspruitende uit arbeidsonge vallen. Wet van 17 Juli 1905 op de Zondag- rust. Wet van 14 Juni I921 omtrent den achturendag en de acht- en- veertig urenweek. Het toezicht wordt uitgeoefend door zeven kollegies een centraal lichaam met 6 vertakkingen in de provincie Brabaüt, Antwerpen met Limburg, beide Vlaanderen, Hene gouwen, Namen met Luxemburg, Luik. Het Ministerie van Nijverheid en Arbeid publiceert maandelyks in het Arbeidsblad een bondig overzicht der bedrijvigheid der kollegies. Jaar- lijks verschijnt een lijvig boekdeel waarin de bemoeiingen der opzich ters omstandig worden toegelicht; Het laatste behelst het jaar 1925. Voor de beide Vlaanderen was de bedrijvigheid opvallend. Er werden zooal 9535 bezoeken gebracht aan 6186 instellingen met een totaal van 168.372 arbeiders. Bovendien werden 4O46 bijzondere onderzoeken ingesteld en 326 toe- zicbteu uitgeoefend over de toepas sing der wet op de Zondagrust in de magazijnen. Al de aanvragen tot oprichting eeuer ongezonde of gevaarlijke uit bating worden voorafgaandelijk door do arboidsopzichters nagegaan; 1628 verslagen werden diensaan- gaande den Heeren Gouverneurs overgemaakt. Er kwamen binnen 11352 verkla ringen omtrent werkongevallen waarvan 41 met doodenlijken afloop; 22 onderzoeken moesten daarom trent worden ingesteld en het ver slag aan den betrokken vrederechter overgemaakt. Die verklaringen zouden altijd met groote zorg moeten kunnen ont leed worden niet alleen om de oor zaak der werkongevallen vast te stellen maar voornamelijk om midde len te beramen om de ongelukken te voorkomen. Er zijn slechts 77 onderzoeken ingesteld daar waar de werkongevallen aan een gebrek van voorzorgmaatregelen toe te schrijven schenen. 15 op de wet der Zondagrust en 101 op de wet op deo achturigen arbeids dag. 't Vorig jaar bedroeg het getal 195. Volgende rechterlijke uitspraken vielen voor deze overtredingen. I37 Veroordeelingen. 14 Vrijspraken. 7 Zonder eenig gevolg. 57 Zijn nog hangend. De opzichter van het distrikt zit ook de gewestelijke paritaire kom missies voor, die in allerhande nijverheden zijn ingesteld om de be langen van de arbeiders met deze van het patronaat overeen te bren gen. Aldus werden 29 vergaderingen gehouden. Bovendien trad het arbeidstoezicht op om 44 geschillen te beslechten. Wanneer men nu weet dat het korps van de arbeidsopzichters voor de beide Vlaanderen slechts bestaat uit 13 personen, dan mag men zioh vrij verheugen in deze veelzijdige bedrijvigheid. Ed nochtans is iedereen overtuigd de talrijke overtredingen zijn er het beste bewy s van dat er niet ge noeg gepresteerd wordt. Daaraan moet verholpen worden. Op welke manier Door het aantal opzichters te vermeerderen, maar meer bepaald, met de vertrouwens mannen der arbeiders tot die ambten aan te stellen. De vakbonden kunnen en moeten meer medehelpen om de overtreding der arbeidswetten te keer te gaan. De arbeiders van hunnen kant moe ten ook een oog in 't zeil houden en alle inbreuken aan hunne leiders be kend maken. Door aldus te hande len benaderen we den dag dat er even streng zal gehandeld worden ten opzichte dergenen die de gezond heid, de zekorheid, de veiligheid dor wroeters in 't gedrang brebgen als tegenover den ongelukkige die, sems uit honger, een haas stroopt. P. DE BRUYN. Als Socialisten, bezield met eec hooger ideaal, moeten we steeds de Waarheid lief hebben. Ik zie geerno een mensch die is wat hij is waar en echt naar zijn karakter en zijn individualiteit. Kunstkritiekers zeggen dikwijls tot de kunstenaarsblijft u zelve. Dit wil in andere woorden zeggen zijt echt, zijt waar. Alle politiekers hebben het recht hun programma te verdedigen en voor hun partij te kampen, maar ze moeten zooveel mogelijk natuur lijk van hun standpunt gezien bij de Waarheid blijven. De politieke debatten zouden op een hooger terrein dienen gevoerd te worden daarmee zyn er velen 't akkoord. Weg met dien vuilen rommel, veg met al die gemeenheden en persoon lijke twisten. Daar blijft niets van over, dan enkel een stinkenden atmospheer. Het Socialisme wil een nieuwe maatschappij, met nieuwe menschen bezield met de overtuigende kracht der Waarheid. Dien «schijn», die «onechtheid» moet verdwijnen uit 's menschen- hart. We willeD echt zyn, we willen waar zijn. Waar en echt tot in 't diepste van ons wezen. A. VYVERMAN. Ten huidige dage wordt de Waar heid slecht gediend. Misschien is dat ten allen tijde zoo wat hetzelfde ge weest maar vroeger jaren was de kritiek niet zoo stork als nu en de menschen namen zoo maar alles voor waar aan, wat de grooten hun voor hielden. Toch moeten we tegenwoordig aanstippen, dat er veel getracht wordt,om den «schijn van waarheid» aan iets te geven. Men zoekt niet de waarheid o, neen als de «schijn» maar gered is. Waar de Waarheid het meest met de voeten getreden wordt, is wel in de politiek en vooral in de bladen. Sommige politieke bladen weten de leugens hun lezers met een «kransje» voor te zetten, om aange naam te zijn... Men zou zeggen dat vele Katho lieke bladen zich ten doel stellen hun lezers zooveel mogelyx sufte maken. Ik beklaag de goedige Katholieke menschen, die, jaar in jaar uit, de «Volksstem» en het «Nieuws van den Dag» ie slikken krijgen. Ik geloof dat na een tal van jaren het moet treurig gesteld zijn met hun geestes- vermogens. Bovengenoemde Katholieke dag bladen staan op een zeer laag peil. Van volksopvoeding door goede lec tuur is bij hen geen sprake. Hunne kolommen zijn dagelijks gevuld met een massa stommiteiten, gemeeno uitvallen tegenover 't Socialisme, enz. Ze voeren nog de oude taktiek van vroegermet hemel en hel Wie zoo over Dit is den titel van het hoofdartikel dat ons Volksblad 't orgaan der Chri- stene democraten, groen-kruisers wijdt aan de besluiten die ze in hun congres genomen hebben nopens de 6 maanden diensttijd voor onze sol daten. Die zijn Eerst een goed KADER vormen, dan voor de DEKKING zorgen en dan eerst kunnen ze naar de 6 maanden gaan. Een goed KADER, wil zeggen vol gens de Groen-kruisers, eene genoeg zame hoeveelheid flinke officieren en onder-officieren die in tijd van vrede, - de simpele soldaten kunnen onderrich- gische wet op de Werkrechtersra- .1- j 1CA 1rtnn crASt.omfl. DPZft Wftt TTliïP.hl ICft A tuigd dat, onze arbeiders en vrou wen aldaar niet onverschillig aan deze verkiezingen zullen zijn, want het verdwijnen van dezen Werk- rechtersraad wil niet zeggen dat deze werkers by ontstane geschil len met hunne patroons hunne zaak ter rechtbank niet meer kunnen on derwerpen. Ontstane geschillen zullen in don Werkrechtersraad van Aalst worden beslecht. Door de nieuwe wet wordt de be voegdheid dezer raden gevoelig uit gebreid, en daar de laatste kiezing voor de Werkrechtersraden dateert van 21 April 1912 wordt zy belangrij ker van omvang, gezien de enorme vooruitgang der Socialistische Par tij sindsdien bereikt. H'jt kan niet worden ontkent, dat de Werkrechtersraden van groot- nut zijn, en belangrijke diensten be wijzen aan de werkende klasse, voor al wanneer de bewuste arbeiders er vertegenwoordigd zijn. De ontelbare gevallen waarin al leenstaande of heele kategorieën ar beiders zich tot de Werkrechtersra den wenden, om er gedeeltelijke of volledige voldoening te bekomen, zijn daar om het tut en de noodza kelijkheid dier raden aan te toonen. De buitenwerkers zooals Steen bakkers, Travauxarbeiders enz. blij ven hiervan het minste gespaard, en juist onder die arbeiders ontmoet 'men de meeste onverschilligheid tegenover de Vakbonden. Ontstaan en vervorming der raden. De inrichting der eerste Werk rechtersraden dagteekent van over meer dan een eeuw. Het was onder de heerschappij van Napoleon I dat in 1806 eeno wet werd uitgevaar digd, waarbij te Lyon de eerste Werkrechtersraad werd ingesteld, en dit op vraag van bestuurders en arbeiders der Zydefabrieken. In België riep men onder de Fran- sche heerschappij de twee eerste Werkrechiersraden in 't leven een te Gent in 1810 en een te Brugge in I8I3. Slechts in 1842 werd de eerste Bel 't Is volop winter, dien droeven winter met zyn zoo lange avonden, zoo hoort men langs alle kanten zeggen. En is het getal werkmenschen wel groot genoeg, dat denkt aan nuttig tijdverdrijf? In Aalst, in Ninove, in Gee- raardsbergen, in Denderleeuw, en nog wel elders in ons arrondisse ment, vindt men bibliotheken, en dan nog wel in uw eigen huis, in 't Socialistisch lokaal, waar ge vrij en ongehinderd henen gaat, en boeken naar keus kosteloos ge leend krijgt, waardoor ge uwen geest en kennis kunt verrijken en uitbreiden. Zeg, vriend lezer of lezeres, maakt ge er gebruik van Er zyn er zoovelen onder ons, die het geluk niet gehad hebben, vele jaren op de schoolbanken te mogen verslijten, en die sedert ze werken verwaarloosd hebben, dat gene wat ze hadden geleerd, te onderhouden. En nogtans de bibliotheek is daar heel goed geschikt voor. Het feit alleen, dat er van wege de Socialistische partij en hare groepen, zooveel gedaan wordt, voor de opvoeding van ons volk, is reeds een bewijs, dat onze min dere begaafden, aan die bron van wetenschap zouden moeten put ten. ten en in oorlogstijd aan 't hoofd kun nen staan van 't leger. Moesten wij socialisten zoo iets zeg gen, wij zouden ons officieren korps beleedigen. want hetisnu toch niet aan te nemen, dat onze olficieren, niet op de hoogte zijn van hun vak Weihoe, van't jaar 1830 tot bij het eindigen van den oorlog hebben de bur gers partijen opvolgentlijk meester ge weest van de wetgevende lichamen, ze hebben dus vrijelijk kunnen handelen om goede en flinke officieren te vor men, en nu komen ze ons zeggen Wij hebben nog geen goed kader!.... Onze officieren zullen weinig ge vleid zijn, met den brevet van onkunde hen doorde Groen kruisers toegediend. Neen, neen, onze officieren zijn be kwaam maar de groote ooms der Katho lieke partij zijn niet te vinden voor de 6 maanden diensttijd en vandaar de uit vluchten der vertegenwoordigers der Groen kruisers. De militaire kaste heeft altijd tegen de vermindering van diensttijd geweest en zelfs dan als er vier, driejaren en 28 maanden dienst moesten geklopt wor den, dan ook was men tegen de vermindering van diensttijd. De Groen kruisers weten dat het volk de overgroote massa gewonnen is voor de6 maanden dienstplicht en ze moeten dus schipperen. Welnu het weze hun gezegd de 6 maanden komen er. Wat het volk wil, steekt men niet in den doofpot. Wilt ge een bewijs, van al de opofferingen, die gedaan worden, om onze leergierige gezellinnen en gezellen te voldoen t Onlangs nog, wordt er van uit het Ministerie ons verwittigd, dat het aantal boeken een duizend- ging der werklieden was er bopaald I tal te gering is, voor de sociali- op de meest willekeurige «Donrecht- stische bibliotheek van Aalst, dat vaardigste wijze, en de bevoegd- ditgetalzou moeten 0p 1500 ge- den gestemd. Deze wet machtigde de regeeriag in de verschillende groote steden des lands eon Werk rechtersraad op te richten, doch het kiesrecht en de vertegenwoordi- heid der raden was zeer beperkt Het getal vertegenwoordigers der patroons was derwijze zoo overwe gend tegen dit der werklieden dat, in geen enkel geval een werkman gelijk behaalde. Bovendien maak ten de gemeentebesturen naar wil lekeur de kiezerslijsten open do be voegdheid der raden strekto zich niet tot alle takken van nijverheid en handel. bracht worden, en alhoewel dit eene uitgave vergt van ongeveer 4000 franken, is men onmiddelyk aan. den gang. om degelden te verzamelen, en den aankoop van boeken gebeurd. Wanneer we dus kunnen be statigen, dat ervan wege de be- Eerst op 7-2 1859 bracht oen wet j sturen, alles in 't werk wordt zekere wijzigingen aan dezen toe- j gesteld, om de vrienden toe te laten (schermen en dreigen een jaargang van die bladen be schikt heeft voorwaar een mooie nmre- l bloemlezing, moderne letterkunde... Er zijn nochtans Katholieke bla den, al zijn ze er toch zeer raar, die op een hooger peil staan, en van hun standpunt uit geeien, niet slecht zijn. heersGht wordt pro justicie opge- maakt. 4 Er werden er alzoo 215 opgesteld, waaronder 33 voor inbreuken op de wet op vrouwen- en kinderarbeid, I. Ingevolge de wet van 9 Juli 1926 moet er over gansch het laad. ge kozen worden voor do samenstelling der nieuwe Werkrechtersraden. De juiste datum dezer kiezing is nog niet bepaald, maar naar alle waarschijnlijkheid zullen ze niet gehouden worden op het vroegere opgegeven tijdstip Mei 192S. Het hoeft niet gezegd dat deze maal de verkiezing der Werkrech tersraden van overwegend belang zullen zijn, en alhoewel de Werk- rechtersraad van Geeraardsbergen f was voor £oed aan t hoLlou. is afgeschaft zijn wij ervan over- J (Vervolg). A. B. stand, om vervolgens door een wet in i889 meer recht aan de arbeiders toe te kennoo, want het stemrecht werd er door verplichtend gemaakt, zoo voor vrouwen als mannen vao 20 jaar, in regel met de kiesvoor- waardeD. Do evenredige vertegenwoordi ging werd van toepassing by de kie- zing voor de leden van den Werk rechtersraad, en Werkrechtersra den van beroep werden ingesteld, waarvan de Voorzitter en Onder voorzitter rechtsgeleerden waren. Als gevolg hiervan zagen onze te genstrevers met leede oogen de eerste kandidaten, Van den Hove en De Nutte van Geeraardsbergen in 1889 in de raad zetelen en te Aalst in 1891 Luyckx Frans Garenbewer ker, welke nochtans in 1893 niet werd herkozen, tengevolge de be ruchte kabaskenskiezing welke onze oudere partijgenooten zich nog goed zullen herinneren. In i9/2 kregeD we een Dieuwe kie zing voor de Werkrechtersraden, en de uitslag was schitterend. De Socialistische Party behaalde 3 ver- koz^nen in Aalst V. d. Bossche Jozef, Steenhaut Jozef en Anckaer Remy, en Geeraardsbergen gaf iügelyks 3 verkozenen. 't Was triomf en de roode wagen aan eene ryke bron van weten schap te putten, dan is het toch nitt te veel gevraagd dat onze aan hangers, er ook zouden gebruik van maken. En zulks gebeurd niette Aalst alleen, neen, zulks is overal het geval. Waarom Wel wy weten het, onze kennissen zyn gering, de socialistische party heeft ten zeerste noodig ontwikkelde men schen die weten wat ze willen, die overtuigd zyn, dat het Socia lisme hen naar meer welstand zal brengen, en wat meer is, dat de socialisten op weg zijn, öm de politieke macht te veroveren, en er dan, meer goed onderlegde en ge leerde mannen noodig zijn Vormen wij dus de noodige krachten, putten wy aan de bron van wetenschap voor ons gescha pen, en wy zullen onze kennissen verrijken dienstig voor ons zelf. en ook voor de party, dat meende u te moeten zeggen FRIEDERIK.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1