AALST. I Zes Maanden dienst In ons Arrondissement Een bezoek aan tie Godshuizen Uitgesteld We zijn aan den trok Syndikalc Jtubriek Gijsegem- Hoistade. Vco.fooper van Vrede en Ontwapening. Aan de Vrouwen I Aan de Moeders Mod bezoag steeds de wonderen uwer liefde, men verhief tot godde lijke deugden de onuitputtelijke liefde die Öij alleen ontplooien kunt ▼oor uw kind, uw Moederliefde l Denkt aan de wieg, uw vreugde, uwiorgen. Uw hart kromp ineer bij het minste gevaar dat uw schatje dreigde. Uw laatste kruimel brood, uw laatste druppel bloed voor uw kind, en, in uw laatsten ademtocht hebt gij één aieiesmart.óén gedacht, gij denkt aaü hem, aan uw zoon. Het moedorüart kent slechts een élan De moeder gaat voor haar Kindje staan I Ziekte, brand, water, de dood zelfs, niets weerhoudt de moeder om haar kind te redden. Maar de OORLOG kwam Welke Moeder ging voor haar Kindje staan 2 Wat was het wreedst in de oorlog Was het, het bloed dat bij beken stroomt Of het flikkeren der bajonnetten borst aan borst Of het bulderend spuwen van vuur en verderf Waren het de dooden, de vermink ten Neon, neen. Het vertrek De moeder die den zoon den weg wijsi naar de slachtbank De moe dor die het geweer, de convooien, die vooruarige rollende doodkisten n.et vlaggsn en bloemen versier de? Het wreedst De Moeder ging NI ET vóórhaar Kindje staan En duisenden en nogmaals dui zenden weenen en wachten. Moeders Weg met de oorlog OM streeft naar vrede Welaan steunt onzen stryd naar de ontwapening, waartoe d_ Zes maandendiensttijd slechts ótape is. Geen oorlog,, geen legers meer moot onze wil zyr, opdat nooit, nooit meer een menschenkind ton offer vallo aan het bedrieglykste aller monsters de georganiseerde broedermoord. De Zes maanden mogen er niet komen De bourgeoisie met en zonder ge loof, heeft zich verbonden om den weg naar vrede rast alle hind rpa- len te bezaaiën.Zy heeft hetni-u ont zien om den wil vanhetvolkto iart,»a door een militaire gezinde regeeriog te vormen en op te dringen. Geloovige Moeders Ziet uit uw oogen en laat uw hart spreken. Uw leiders en meesters bedriegen U. Hun mond is vol van vredeswoorden, maar hun daden toöoen dat zM den oorlog met geweld in zwang willen houden. Kerstdag !l Vrede of aarde 1 Sch jnheilig aanroepen zy ter kerk den Christus van vrede en zachtheid en anderendaags stemmen z'M voor grooie legers en machtig oorlogs tuig. Vloek over de schijnheiligen De Socialistische party betracht voor uw zonen een korteren dienst- tMd, min gelegenheid tot bederf en min vervreemding der familieban den. Wy willen voor hou een leger waar willekeur, onverschilligheid en vernederende tucht hebben plaats gemaakt voor een meer vaderlijk gezag. Helpt ons dus, vrouwen, op dezen weg naar het menschelMk ideaal van vrede er. broederlijkheid hebben wij cinema-inrichtingen in de Socialistische lokalen te Geeraardsber gen, te Ninove, te Denderleeuw en te Aalst. Het volk houdt van cinema, en dit is geen misdaad. Na 't werk, mag en moet er ook wat verzet zijn. Maar er ziin ook burgerscinema's, en de winsten die men er maakt gaan in de zakken van bezonderen. Zulks is niet het geval in de onze, want daar is het de partij die ze uitbuit en 't geen er overblijft doet dienst voor de propaganda en andere nuttige in richtingen. Onze vrienden die dus de cinema s bezoeken, geven voortaan de voorkeur aan dezen, uitgebaat in de Socialisti sche lokalen. Bij hun verzet, helpen ze de Socialistische partij in zijn strijd om volksontvoogding. van Vrijdag 23 Deoember i I. De zitting wordt geopend om 5,2o u. onder voorzitterschap van GEZEL NICHELS. Vooraleer de verschillende punten van de dagorde aan te vangen, heeft do in amb8telling plaats van 't ge meenteraadslid, M. Frans De Vos die M. Van der Taelen, ontslaggever vervangt. Hierna reikt Gezel Nichels aan den H. Adjunkt-commissaris Gits het burgerkruis van 2* klas toe, voor 85 jaar goeden en getrouwen dienst. Na lezing van het verslag der vorige zitting en alvorens deze wordt goed gekeurd, worden er verschillende opmerkingen gemaakt van Gezel Flips nopens eene loochenstrafflng van M. De Neve, over de toelage voor de pryzen aan de Middelbare Jongensschool van Mevr. Gravez over het te lang wachten van zitting houden betreffende de stemmen wensch voor de 6 maanden diensttyd en nogmaals door Gezel Flips, be treffende het statuut der werklieden welke meer dan 14 maanden it onderzoek is, en waarvan er heel weinig te bespeuren is. M. Bastiaens (Kath.) zegt dat zyne eerste bekommering is geweest voor het statuut der werklieden, maar door ziekte belet, is hij nog niet klaar. GEZEL FLIPS, 't Wordt meer dan tMd dat er eens duchtig wordt ge werkt, en ik dring aan dat deze kwestie in de eerstkomende zitting haa» volledige oplossing vindt. In dien M. Bastiaeos er den tyd niet toe heeft om er mede klaar te komen, we zullen wij het wel in den raad doen- GEZEL NICHELS. Do reden waar om M. Bastiaens niet klaar is met zyn statuut zal wel zMn groote oor zaak viüden in het feit dat hM wenscht werklieden te blijven aan vaarden. We hebben er een rem aan geplaatst met te doen beslissen dat er geen werkman nog zal afhvaard worden, dan door gansch het Sche pen-College. Er ontstaat hier omtrent nog een verwarde discutie om ten slotte toch om 6 ure aan de dagorde te kunnen beginnen. 2* punt. Vernieuwing der kredietopening voor 1928 in Gemeentekrediet. Het Schepencollege vraagt dat de kredietoppning voor 1928 in het Ge meentekrediet zou gebracht worden van 1.250,000 fr. tot 1 1/2 millioen wat wordt aangenomen. 3* punt. Belastingen Opcentiemen of cedel belastingen. Het Schepencollege vraagt de ver nieuwing voor de taksen van het vorige jaar, en dit voor een termijn van 3 jaar. M. De Schaepdrijver. (Kath) vraagt de ontslaging van den taks der op- oentiemen voor de talrijke huis gezinnen. GEZEL NICHELS merkt terecht op dat deze beslissing reeds in een vorige zitting is genomen Hy geeft als bewMs lezing van het reglement, dat op do keerzyde van het bela- stingsbulletyn is vermeld. GEZEL STEENHAUT JAN. Mijn heeren, ik wil hier nogmaals mijne vroegere gedane vraag hernieuwen, om de oorlogsslachtoffers te ontsla gen van de belasting op het kada straal inkomen. GEZEL NICHELS. Verminderin gen worden reeds toegestaan aan oorlogsinvalieden en oorlogsslacht offers met 25 o/o invalideteit, aan gezinnen met 5 kinderen, aan wedu wen en weduwenaars met 2 kinde ren, aan diogene die het ouderdoms pensioen genieten. GEZEL STEENHAUT JAN, ge steund door M. Do Hert vragen ook datalle oorlogs weduwen zoo van bur gers als van soldaten, van dezelfde vermindering zouden genieten. Alle leden zijn het eens en de be lasting wordt zooals vorige jaren voor 1 jaar aangenomen. 't Is 6 u. 2o als M. Moyersoen het voorzitterschap waar neemt. Belastingen op Motors M. Bocqué. (Front), Breekt een lans ten voordeele van de nyve- raars, om de belasting op de motors op het verbruik te nemen. M. De Stobbeleir, (Lib), vraagt om deze belasting te vermindoren, om dat er vele nyveraars zyn, die zieh verplaatsen buiten de stad. Dit is een gevaar voor de werklieden zelf, welke hierdoor bedreigd zMn met werkloosheid. GEZEL NICHELS. Dit geschiedt alléén uit winstbejag, omdat daar de kleine loonen kunnen betaal* worden, en niet omdat delasten zwaar z(jn. Taks op Vermakelijkheden. GEZEL STEENHAUT JAN, wijdt breedvoerig uit over de belasting van loo fr. op de piano's in de café's en vraagt er de afschaffing van. AlssecretaiisderHerbergbazen heeft Steenhaut Jan een vraag gericht naar den H. Gouverneur, welke aan het Stadsbestuur inlichtingen heeft gevraagd. Vanwege het Stadsbestuur is een antwoord gezonden dat gericht was tegen vriend Steenhaut. GEZEL FLIPS dringt aan om te weten wie de schrijver is van dien brief. Niemand weet het Ten gevolge hiervan krijgt de Burgemeester een duchtige bol- wassching. M. Bastiaens aanschouwt de her bergen als echte bordeelen en breekt een lans om deze taks een der laatste te nemen tot vermindering, gezien de piano's immer groote wiDSten opbrengen voor de herber giers en ze bovendien niet de mo- reele opvoeding verschaffen, want in meerdere gevallen dienen als aan lokkingsmiddel om de jonge meisjes 6D jongens samen te brengen, en ze aldus de baan der ontucht doen be wandelen. Pakt vast herbergiers, (Redaktie). M. De Burgemeester. Deze zaak kan beslecht wordeD tijdens de be grooting. 4* pnnt. Kaairechten. Op voorstel van het Schepencol lege worden de Kaairechten een wei nig verhoogd en als volgto,26 fr. per ton voor de 3 eerste ligdagen, o,15 fr. per ton voor al de andere lig dagen. 5e punt. Grondverkoop en aanwerving. Verzonden naarde geheime zitting 6* punt. Onderstand. Aanvaarding van eene gift. Aangenomen. 7* punt Fondsder Meestbegaafden Verslag. Er hadden zich 54 leerlingen aan geboden, 46 zullen van het fonds genieten, waarvoor eene som van 42.000 frank zal besteed worden. De punten 8. 9 en 10 worden zon der bemerkingen aangenomen. Een viertal vragen door den H, De Stobbeleir gedaan, laten toe hem een duchtige bolwassching te ont vangen en eens werkelyk de naïve teit van het broekventje te bewon deren. Op zyn vraag om de huurprijs van het Foottbalplein-Eendracht. ten koste der stad te leggen, had Gezel Steenhaut Jozef de gelegenheid, om den waren toestand der inwoners uit de Barakken, komende uit de Steenstraat en nu in de Bergemeer- schestraat geplaatst, uit te leggen. Het roept om wraak, hoe de men- schen er gehuisvest zyn. De zitting wordt om 20 u. 45 ge heven en de raad gaat over tot de geheime zitting. We hebben het deze maal over de door den lastigen arbeid vergrijsde en versleten zwoegers, in HET OUDE MAKNENHUIS We komen in de speelzaal, waar de oudjes samen zitten de eene in een boek te lezen, anderen smakelijk hun pijpje rookende en hier voelen we ons wat beter thuis, en op ieders ouderlingen wezen verschijnt een glimlach bij het zien van Jef. Ja, waarde lezers en lezeressen, onze afgesloofde oudjes hebben best begre pen wat onze vriend Jef Steenhaut sinds zijn intrede in den Hospicienraad voor hen heeft gedaan. Onze oudjes hebben de strijd van het opkomende socialisme van dichtbij gevolgd, en zij kunnen nu best een verschil maken met het leven van vroeger en dit van heden. We ziin eivan overtuigd dat ver schillende onzer ouderlingen in hun prilste jeugd, trots hun zwoegen en zweeten van de vroegen morgen tot de laten avond er was dan nog geen spraak van 8 ure werk ze nooit kon den genieten van het goede voedsel dat zij nu dagelijks hebben. 't Is waar, het heeft ook in de Gods huizen altijd niet zoo goed geweest met het eten; er zullen er onder onze bevolking nog wel zijn die dagen van ajuinsaus en penskens hebben beleefd in een der gestichten, edoch met het opkomende socialisme ziin ook de tij den veranderd heeft de ajuinsaus, plaats gemaakt voor lekkere groenten en de penskens voor een goed stuk vleesch. Onze vriend Jef heeft hieraan veel tijd verspeeld, schoone woorden ge sproken om dat alles te doen verande ren, en door zijne taaie aanhoudend heid bekomt hij het eene na het 'andere. En om dit alles wordt hij door onze oudjes in 't harte gedragen en als hun oprechte weldoener geacht. Dat konden we best merken onder het wisselen van eenige woorden; onze oudjes voelen er zich vrij, en zonder omwegen doen zij hun bemerkingen. We zeggen dus met het intreden van een socialist in den Hospicienraad heeft het klakje in de hand om iets te smeeken plaats gemaakt voor het vrij woord om iets te eiscken We zetten ons bezoek verder en we komen eerst in de keuken. Een aange name geur komt ons tegen. Een broe der is volop aan 't werk om het eten te bereiden. Wij bemerken er goede en groote stukken vleesch, en men zoo zich haast op het bereiden van een Banket wanen. Van de keuken komen wij in de eet zaal terecht en we geven er onze oogen eens de kost. We bemerken er uitste kende opschriften zooals Wie nooit genoeg heeft voor zijn mond Leeft zelden vroolijk, nooit gezond. Een ander Zijt meester van uw wilen knecht van uw geweten. Nochtans is er nog te weinig opge smuktheid. Een eetzaal dient aange namer, frisscher en vroolijker geschikt te worden. Ed dat kan met wat goede wil. We gaan nu naar de slaapzalen; er zijn een 60 tal beddens, die allen ingeno men zijn. Eene waschzaal is ook op het zelfde verdiep, en we vernemen tot ons groot spijt dat er weinig gebruik woidt van gemaakt. Eene slechte noot voor onze oudjes waarvoor ze de opmerking verdienen. Zich goed wasschen en tijdig reinigen is hoofdzaak voor de gezondheid en dat mag niet worden verwaarloosd allerminst als men oud is. Een paar zijkamers met kassen waar de beste kleederen der oudjes in verborgen zijn, doen ons overtuigen van de bezorgdheid der Broeders, opdat onze oudjes zouden proper zijn bij hunne uitgangsdagen. Hierover is elk ook tevreden, want nu krijgen ze verschillende dagen toe lating tot uitstap terwijl zij vroeger een gansche week—behalve een jaar uren opgesloten zaten. Enfin, de verbetering is er enorm, en houden er aan nogmaals op te wij zen, dat om dat alles er eerst socialisten in den Hospiciënraad hoefden te zetelen. We kunnen dan ook niet nalaten Ge zel Jozef Steenhaut te feliciteeren voor deze prachtigen vooruitgang, aldus onze vreugde lucht gevende over de verwezentlijkingen van onze beloftens in de vorige kiesstrijden. A. B, Toekomende week verslag over het Meisjesweezenhuis. hoogd worden, vanaf den betaaldag der maand Januari 1928. Dan Textielbond heeft aan de enkele leden die de oude bijdragen nog betalen, een circulair ge zonden. Het bestuur vestigt hierop de aandacht van die leden, om die circu lair goed te lezen. Vanaf aanstaande week zullen nog alléén die bijdragen worden ontvangen, die in de circulair werden mede gedeeld. Het bestuur van den Textielbond koestert de goede hoop, dat die enkele leden zullen inzien het groot belang dat zij hebben met de nieuwe bijdragen te betalen, en onze bodens aan staande week goed zullen ontvangen worden. De Meeting die in - Hand Hand moest plaats hebben den 28 December, is op aanvraag van gezel Alberic Do Swarte, verschoven tot Woensdag 25° Januari. Ja, w' heben het Zondag ingesteld Wat? Wel, onze prijskampen in 't lo kaal Hand in Hand. De welke Wij hebben er één voor't bieden, en een voor 't wippen, en op elk van die spelen is er 150 franken gratis vooruit. Dan hebben we het Jacquettespel en 't spel met de drie teerlingen, waar voor ieder 100 franken wordt vooruitgegeven We leggen 50 centiemen in. en van die inleggelden worden er bijge voegde prijzen gemaakt. We zijn dus verleden Zondag begon nen. en reeds een aantal zijn aan den trok geweest. We zijn aan de eerste ronde en deze duurt de gansche maand Januari. Heden Zondag wordt er niet gespeeldvoor pri/s, gezien het Nieuwjaar is. Hedoch van Zondag toekomende verwachten wij de vrienden met hunne vrouwen om deel te nemen aan de prijskampen. We zeggen met Hunne vrouwen omdat de vrouwen ook mogen mede kampen in de prijskampen die ze ken nen en vooral den Teerlingenpvijskamp i< meest ingericht voor de vrouwen, om dat dit een spel is, dat iedereen kan, en er noch behendigheid noch kennis voor noodig is. Het is wel verstaan, dat men op de eerste ronde speelt zooveel maal men wil. Vrienden we verwachten u, want die prijskampen, brengen ons een gezellig samenzijn. Nichels Alfred. Bij de Tabakbewerker! Gezien den Index van 't land geste gen is tot 812 punten, moet den duurte- toeslag met 1 0/0 of tot I04 0/0 ver- Halfslachtig werk. Ten einde de overstroomings moge lijkheden te Hofstade en Gijsegem en zelfs gansch den linkerover van den Dender tot een minimum te brengen zullen eerlang groote werken worden uitgevoerd op het grondgebied van Hofstade. Er is sprake van een afleiding in ge wapend beton van aan Hofstade kerk tot den Dender, op een totale lengte van 3O3 meters, om aldus de överstroo- mingen der Molenbeek te ver hinderen. De normale opening van deze aflei ding zal 2 m. 50 breed bij 1 m. 80 hoog zijn met een lokale verwijding aan het stroomafwaartsuiteinde. De genoemde afleiding, behoorlijk verbondon aan de Molenbeek, zal aan haar uitgangspunt voorzien zijn van een afsluitingstoestel bestaande uit een schof door een wind as te bedienen. Aan haar loozingspunt in den Dender zal dezelfde afleiding een sluishoofd met deur bezitten. Beide afsluitmiddelen zullen derwij ze gemaakt zijn, dat men ten allen tijde den afleidingskoker geheel zal kunnen afzonderen, en van den Dender, en van de Molenbeek, en dat men tevens bij alle waterstanden in de Molen beek, de opening der afleiding aan haar monding geheel zal kunnen yrij maken. De bestaande voetgangersbrug vóór den watermolen, over de Molenbeek, zal afgebroken worden en een nieuwe brug in gewapend beton zal worden ge bouwd. Deze brug zal 12 m. lang zijn en een normale opening hebben van 3.20 m. breedte op 2,10 hoogte. Deze nieuwe brug xal verbonden worden met de bestaande schofinstelling van den molen. Het deel der Molenbeek gelegen on middellijk stroomopwaarts van deze nieuwe brug zal verboden worden met dat kunstwerk evenals met de stroom- opwaartsopening der afleiding. Onder de afleiding zullen tevens twee siphons in gewapend en stamp- beton gemaakt worden om den afloop te verzekeren van den waterloop ge- heeten Oude Dender en van een bevloeiïngsgracht. Tusschen de kerk van Hofstade en den Dender en gedeeltelijk boven de afleiding zal een nieuwe straat aange legd worden van 13 m. breedte op een lengte van 828 m. De hoogergenoemde doorsteek zal niet minder dan 412.358 fr. kosten. Veertien groote ondernemers dienden hun prijzen in. De hoogstbediende vroeg 816.685 fr. De ondernemers Van Pottelberghe uit Erembodegem bij Aalst zullen de werken uitvoeren. Voor de werken van den nieuw aan te leggen weg dienden 17 ondernemers hun prijzen in en vroegen sommen be grepen tusschen 554.289 fr. Alhoe-; wel de duizende inwoners van Hofsta de en Gijsegem met vreugde dit nieuws zullen vernemen, houden wij er aan nogmaals ODze gegronde en doeltref fende opmerkingen op te maken. De «Molenbeek» loopt van uit Wou- brechtegem, Herzele, Aygem, Meire, Erpe, Aalst langs Kerrebroeck, Hof-; stade en zoo door Gijsegem over Mes pelaere naar Wieze, waar ze op 0001 meters achter het Sas in den Dender spoelt. Op heel deze lengte zijn er 11 Water molens, waaraan geen enkel telefonisch is verbonden, en dus bij een stortregen, de eene mulder het water ophoudt om te malen, terwijl een andere het in groote mate verspeelt, ook om te malen j en wat herhaaldelijk voor gevolg heeft, dat, verschillende landijën en huizen in: b. v. g. gemeentens overstroomd wor den. Telefonische verbinding is hier noodig zooals overigens met de Sasseniers op den Dender en andere waterloopen bestaat. Indien er alleen deze afleidings goot te Hofstade wordt gelegd en er verders niet naar de doel treffendste middelen wordt gegrepen, betwijfelen we heel sterk, of de over stroomingen totaal zullen verwijderd worden. Indien niet, dan zeggen we Halfslachtig werk. We willen er tevens op wijzen als Mespelaere niet voldoende v«rbete- ringswerken doet, zal Gijsegem er op nieuw het slachtoffer van zijn. A. B.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 2