AALST. Voor onze reizende WerkiiedeD. Een bezoek aan de Godshuizen Armoede Armoede I Een Nieuvvjaarswensch Onze prijskampen Zondag aanstaande Soc. Jonge Wacht. Osriog, Oorlogj Syndikale Jlubriek Lede DENDERLEEUW. SoUegem. NLNOVE. Door tusschenkomst vaa onzen Volksvertegenwoordiger De Bruyn Prosper, komt het Bestuur derlJzer- wegen te besluiten dat vanaf i Fe bruari trein 3063, vertrekkende om 20.42 u. te Brussel-Noord zal stil houden te Ternath en dat trein 3065 die thans te Brussel-Noord vertrekt om 20.52 zal verlaat worden tot 21.30. Hierdoor zullen een groot aa<.tal arbeiders die tot 21 uur mo st*n blijven, onmiddeljjk kunnen airei- zen. Ons laatste bezoek was dus aan Het meisjesweezen- en oudvrouivenhuis. We boden ons aan ik en mijn vriend Stoenhaut Jozef en we wor den a een mooië ontvangst plaats geleid, waar Moeder Overste tot ons kwam. Op de vraag van Gezel Steenhaut Jozef, om ons te willen geleidt om een onderzoek te doen, kregen we heel vriendelijk als antwoord en ht wat dient het Mijnheer Steenhaut Om er eens over te schrijven in «Recht en Vrijheid» zoeals overigens is geschied over het Hospitaal, Moederhuig, Ongeneesbaarhuis, Jon gens wtezenhuis en Oude-mannen- huis, en we willen nu ook m'Q vriend Berghnaan eens het Meisjesweezen- huis en Oude-vrouwsnhuis tooneD, om er ook eens over te schrijven. Dat is uitstekend M. Steenhaut en ik ben tevreden dat gij mij niet vooraf hebt verwittigd. Nu zult ge de toestand vinden zooals hij is en welke door elkeen mag gekend zyn, zegde Moeder-Overste. We laten dus heel objectief onze bevindingen en den breodvoerigen uitleg van Moeder-Overste, op al onze vragen volgen. Laat me vooraf zeggen aldus begoa onze geleitster terwijl we langs een uitgeschilderde trap naar het eerste verdiep gingen dat er nu 58 kostgangers zijn, waar van 11 min dan 8 jaar. In 't algemeen zijn we er uiterst tevreden van, en de beüandeling en opvoeding dat hen ten huldigen da ge wordt versterkt is niet meer dat domme alledaagscbe van voorheen. We kwamen aldus op het eerste verdiep en we kouden alras het en orme verschil vaststellen op de slaapkamers der kinderen zoowel als op deze van zusters en Moeder- Overste. 'tls waar, vrouwen zijn beter ge schikt om te kuischen en te schuren dan mannen en bovendien zijn de gebouwen er beter geschikt dan in het jongensweezen en oude mannen huis. Op de eerste kamer zijn er 24 dor kleinste kinderen ondergebracht en op de tweede 19 middelmatige ter wijl op de derde kamer de overige groote hun slaapgelegenheid vin den. Een heel goede ingerichte wasch- zaal is er aangebracht, en voor elk meisje ziet men er handdoek, zeep, Ham, tandenborstel, doosje denti frice en tasje staan. Uitstekend dus voor de reinigheid der kinderen en vooral het zuiver houden der tanden is meldenswaar dig. Voegen we terloops er aan toe dat in elke kamer groote kassen zijn aangebracht waar de kleederen in bewaard worden. Met fierheid toonde Moeder-Over ste ons de nieuwe paletots welke de kinderen zullen kunnen dragen met de Zomer, en naar de Mode ge maakt. 'c Kan me niet over het hart, zegde Moeder Overste dat onze Meisjes den stempel dragen van «Weeskinderen» Ze moeten met de nieuwe tijd mede in hun kleederdracht zonder natuur lijk er«modepoppen» van te maken. Vervolgens komen we in de speel zaal, en tusschen haakjes gezegd deze uit het jongensweezenhuis hebben ze te benijden, alles kraak uet geschilderd, muren, tafels en banken, en op d© muren prijken pas sende spreuken, zooals Een leven zonder ideaal, is een aardt zon der zonneschijn Op vraag van Moeder-Overste wordt ons een mooi liedje voorge zongen en dan gaan we Kleerzaal en badzaal bezichtigen. Gansch deze zaal is in de witto steentjes gezet en er zijn 3 liggende baden on 1 stortbad, en dit voor weeskinderen, terwijl er vele bur gers zyn die hiervan nog niet kun nen genieten, en voor de werkers- bevolking in het algemeen blijft dit nog een dwaling. Dit getuigd van de wijze waarop den Hospiciënraad hunne taak jegens deze ouderlooze kindoren opvatten, tn dat strekt hen ter eert We doorloopen nu de keukon waar een paar zusters bezig zijn met alles te reinigen en dan komen we in Do Werkzaal Een dertigtal meisjes zijn aan 't werk. Stoppen, naaien en allerhan de reparatiën worden er gedaan. Ook nieuw ondergoed wordt erdoor de grooten vervaardigd. Als werkzaal dient het een echt juweeltje genoomd te worden, en bi zonder de spreuken zooals Wilt ge een huisje goed zien draaien Leert wel sparen, koken, naaien kunnen niet anders dan met goed gevolg op den geest werken der meisjes. We bemerkten er ook een nieuwe piano, welke gelegenheid, dient niet alleen om er begeleid te worden tot uitvoering van mooië liederen, maar ook om zelf pianoles te ontvangen. (Vervolgt). A. B. M'n vrieDd Steenhaut Jozef, kwam mijn bureel binnen, heel bedrukt en alvorens oen woord te spreken ont rolde twee dikke tranen zijne wangen. Vriend Jef, wat is er vroeg ik 'k Heb vandaag het bezoek gekre gen van Mwr Vern&eve, vroedvrouw welke me smeekte om hulp te vragen aan het Besiuur van den Openbaren Onderstand voor oen arm gezin uit de Drieschstraat, Mijlbeek, waar het 5e kindje was geboren, en de vader sinds verschillende weken ziek was. 'k Wilde me overtuigen van den ongelukkigen toestand van dit gezin en... ik heb nog nooit dergelijke verschrikkelyken toestand gezien Vader en moeder zaten elk aan een wieg en het kleine wichtje lag in het bed. Als deksel was er 1 laken en 1 sargie voor de ouders, en 1/2 laken voor al de kinderen en verders oude verslotene jassen van het leger van eten was niets te bespeuren Hoe zag er bet huisje uit was onze tweede vraag. Proper en net, en ook de kinder- kens waren heel net gewasschen, want ik zag dat er alleen groote armoede heerschte door de ziekte van de man. Is er hulp verleend, of zal er verleend worden door het bestuur van den Openbare* Onderstand, vroeg ik. Ja, oen eerste hulp is verleend sargiën en ander kleergoed, en ik heb met andere vrienden in de zak getast en we hebben er eetwaren, kJeeding enz. naar toe gedaan. 'k Beloofde over dit eens te schrij ven in ons blad, met de vurige hoop, dat er goede zielen wat zullen ver garen om het deze arme drommels te bezorgen. A. B. vanwege onzen Volksvertegenwoor diger Nichels, aan allen die hem hunne goede wenschen hebben aangeboden, daar het hem onmogelijk is, aan allen persoonlijk een antwoord te sturen. met de Kaart. Jacquet en Teerlingen gaan heden Zondag voort in Hand in Hand. Wij beginnen van 5 uren, en eindigen om 9 ure van den avond. Wij spelen nog voorts in eerste ronde. Er zijn 500 franken gratis vooruit m de verschillige spelen en van het inleg- geld worden er prijzen bijgemaakt. Bericht aan de liefhebbers. verschijnt ons weekblad voor de eerste maal op vergroot formaat, en zal dan 3o centiemen het nummer verkocht worden. Heden Zaterdag 7 Januari grijpt er om 7 ure stipt, in Hand in Hand een eerste gezellige bijeenkomst plaats. Deleden der S. J. W. worden, hier door vriendelijk uitgenoodigd. Muziek, zang en deklamatie zullen elkander afwisselen. Wij rekenen stellig op uwe tegen- woordigheid. het BESTUUR aan den grootsten vijand Met welke wapens is de over winning zeker Komt op II. 12 en 13 Januari in de Rink Lange Ridderstraat, telkensom 7 uur 's avonds, en het zal U gezegd worden. Ingang vrij. Het Statuut der Stadswerklieden waarin de werkvoorwaarden, loonen, ziektevergoeding, persioenen en zoo meer, voor de stadswerklieden hunner Weduwe en Weezen geregeld worden, werd in het verloopen jaar niet afge handeld, waarover in de laatste zitting van den Gemeenteraad een vinnige be spreking is ontstaan, dat aan sommige dagbladschrijvers stof heeft gegeven, om de historie te maken van de menig vuldige zittingen welke aan die zaak werden besteed. Het statuut voor de stadswerklieden is van groot belang voor deze arbei ders, maar het voornaamste is hoe dat statuut wordt samengesteld. Juist om die reden hefcben da socialistische ge meenteraadsleden daaraan met de grootste toewijding medegewerkt, om te verbeteren wat mogelijk was, en te beletten dat aan het eerste ontwerp door de kommissie opgemaakt, eenig afbreuk zoo gedaan worden. In een dagblad leest men dat in Sep tember j. 1. den schepen van Openbare Werken aangewezen werd, om een ontwerp van statuut te maken reke ning houdende van de uitgedrukte wenschen der raadsleden Deze voor stelling is onnauwkeurigniet de sec tiën maar den schepen zelf hield er aan om z®o te handelen; men besloot het ontwerp van den schepen te amendee ren dat gebeurde in de zittingen daaropvolgend in de maand Oktober. Toen een" iid voorstelde om een ver slaggever aan te duiden, die het ont werp aan de gemeenteraad zoo voor dragen, heelt den schepen zich daarte gen verzet. Hij wilde mordicus den verslaggever zijn van het ontwerp dat het zijne gansch van aanzien veran derde cn meer uitbreidde. Wij denken reden te hebben om te veronderstellen dat zulks de hoofdre den is waarom het statuut zou moeilijk wordt vóórgebracht. Daarom was het noodig dat de raadsleden hunnen wil deden kennen, om aan dien slenter een einde te stellen. Voor de SchiBdersgasien Op de vraag van de Vakbonden werd door de patroons besloten, de loonen hunner gasten volgendei wijze te ver- hoogen Vanaf de maand Februari o,25 fr. en vanaf de maand Mei nog o,25 fr. loons- opslag. Voor de Stadswerklieden Door het voorstel van Flips in den gemeenteraad gedaan, zullen de 62 stadswerklieden nog 4 maal eene loons- vermeerdering bekomen, ieder van 5 ctm. per uur, de eerste vermeerdering moet van den le Januari 1928 worden toegepast, waarop den duurtetoeslag gegeven wordt, zoodat de stadswerk lieden deze week lo ctm. per uur meer loon zullen ontvangen hebben. De Gemeenteraadzïtting van verleden week was van weinig be lang. De begrooting van 1926 werd goed gekeurd met algemeene stemmen. De subsieden voor de bonden wer den er goed in voorzien en hebben al len een schoone som ontvangen, zelfs bonden welke geen nut hebben. Men heeft moeten bestatigen dat het geld der belastingbetalers op nuttelooze wij ze verkwist wordt, maar het is aan hun ne vrienden en dit mag zijn. Het oud gangsken van de Oeter- straat naar het dorp, is nu verdwenen door de Hoogstraat, met de Dorpplaats te verbinden; deze grond wordt aan de gemeente te koop aangeboden, aan 2o fr. de vierkante meter en ons schepen college zon dat willen koopen, maar M. Matthys vraagt om dit in net openbaar te doen oproepen. M. Cool zegt, dat dit niemand zal willen koopen; het wordt ter stemming gelegd en moet nu publiek verkocht worden. Wij zeggen, als ons gemeentebestuur dit koopt, liggen er nog hoeken en kanten waar niets kan mede gedaan worden. Dat zij dit dan ook niet koopen. M. Daelman dient eene vraag in om werklieden aan het werk te zetten, om de sneeuw weg te ruimen in de straten welke toegesneeuwd zijn en M. Roe- landt zegt dat dit reeds gedaan is waar na de zitting wordt geheven. Maar wat wij bestatigen is, dat de groote schreeuwers nog altijd zwijgen. De Nationale Oud« Wapenbroeders waren op Kerstdag in feest, en zij heb ben hunne eischen kenbaar gemaakt welke zij van de regeering vragen. Maar hetgeen zij verleden jaar heb ben beloofd, daar komt niets van in huis het zijn nochtans de officieren die aan het hoofd staan van deze Oud- Strijdersbonden die de soldaten hun recht moeten toekennen. Maar als het van die mannen moet komen, zijn er vele die het nooit zullen krijgen. Kerstavond isdendagdatde landbouwers (den schrik op het lijf hebben), of het brood van de tafel zou gestolen worden door de ka steelheer of zijne vrienden. Zoo heeft onzen burgemeester, (van het volk en zijne vrienden) ook menige werklieden gedeeltelijk gebroodroofd. In Hofstade heeft M. Matthys zijn land welke meer dan loojaar door de zelfde familie gebruikt werd, een opzeg gestuurd omdat zij van De Nayer zijn ;roep niet zijn. In de Vogelenzang neb- >en zijne vrienden hunne geburen ge broodroofd. Men doet mij aan die heeren hunne affichen met kiezing denken. Stemt voor de rechtvaardigheid. Wat zeggen de kiezers van zulke vrienden Den braven De Nooze Jan heeft ook den opslag door de pachters voor I928 doen teekenen hij is ook tegen de pachtwet, maar opslag voor zijn werk volk dit kent hij niet. Politikus. Aan al onze leden, vriendinnen en vrienden, lezeressen en lezers ne ge lukkigen nieuwjaar, 'n goei gezondheid en goed heil in den strijd voor 't be staan. Onze Winkel. Nog enkele leden brachten hunne aankoopsouchen niet binnen gelieve onmiddelijk ervoor te zorgen want wel dra begint de verdeeling der intresten. Zondag 3 Januari. Prachtig Cinema-Bal met verandering van programma en ne splinternieuwen orgel. Gratis Tombola naar 4 varkens. Ingang 1 fr. Begin stipt om 4 ure. Onze Zieker Sjored Vanaf nieuwjaar wordt er door onzen broodvoerder aan onze klanten van brood die tevens lid zijn van onzen zie- kenbond bonsafgegeven. Deze «bons»zullen alle wéken door den broodvoerder teruggenomen worden en ingeschreven. Vanaf i April wordt er aan de leden, hoofd van 't gezin, in geval van ziekte met werkverlet vanaf den iö® dag en gedurende 8 weken het brood kosteloos afgeleverd en dit in dezelfde verhouding als de aankoopen in de 3 voorafgaande maanden. Onze jonge vriend Van Cotthem Maurice zal voortaan de bijdragen ontvangen. Partij genooten koopt nu allemaal uw brood hij ons. Hatior.sai Syndikaai Zondag 8 Januari, om 10 ure stipt, Groote Algemeene Vergadering voor de mededeeling en bespreking van de nieuwe baremas. Alleman op post. yoords*ach& Maandag 9 Januari, om 7,3o ure zeer stipt, Voordracht door gezel Lode Maerten, Opsteller van het Vakblad De Eendracht over De Haven van Antwerpen. De Voordracht wordt met filipen op geluisterd. Vakbonden van 't Privaat Van heden af zullen regelmatig alle weken de bijdragen afgehaald worden door Van Cotthem Maurice. De uitbetalingen voor de werkloozen en zieken zullen voortaan alle Zaterda gen van 2,30 tot 3 ure gedaan worden door gezel Haelterman Cesar, in het Achturenhuis. Voor inlichtingen van allerlei aard de Vakbonden betreffende, kan men ook op dien dag en uur komen. Nieuwe leden worden steeds aan vaard bij den rondhaler. De Gemeenteraad Voorzeker heeft onze gemeente den koddigsten raad die er ergens bestaat hij telt zelfs mannen die binnen enke len tijd in Selzaete zullen terecht ko men. In de laatste zittingen bijeen geroepen in opdracht van den Gouver neur om de budgetten op te maken was het eerst stommen ambacht daarna opbieden in 't maken der taksen en natuurlijk werden de scheldwoorden er uitgegoten met de vleet. Men moet weten dat Alias den druk ker, ne vroegere voorvechter der fron- ters nu als katholiek zetelt tegenover zijn tweelingbroeder Heiremans ook geschud uit een kadoddersbroek die nog Ironter is gebleven omdat ze hem bij de katholieken niet meer willen. Voeg daarbij dan de bokskensmans die strijden voor.... de 11 esch en verkoop en de zielezaligheid der arme menschen die ze op ilesschen trekken. Op de laatste zitting stonden op de dagorde eene aanvraag van de sociali stische Vakbonden om eene gemeente lijke toeslag te geven aan de werkloo zen. Twee jaar lang hebben we daarvoor gehamerd. Eindelijk komt er een half fr anksken per dag bij of nen halven haring, 't Is nog al de moeite. Wat moeten de werkloozen daarmee aanvangen Toekomende week maken we het bilan der volksfoppers. De Komedie is uit. Reeds 3 maal is de speciale Kommis- saris naar Denderleeuw moeten ko men om de zaken op het gemeente huis in orde te brengen. Daar vallen natuurlijk kosten op. De groen-gele schepenen werden er voor verantwoor delijk gesteld en moesten zelf die kosten betalen. Daar ze weigerden zouden nu op 2e Kerstdag hun meubels verkocht worden. Met veel bombast werden de inwoners der naburige dorpen naar die komedie geroepen, 't Zou er stuiven. Maar.... ten langen laaste is er de schrik ingeslagen en ze zijn gaan af- djokken. Nu om de eer te redden zouden ze Maandag toch met hun muziek naar 't dorp trekken en met een zetel en een korfje op een karreken druipten ze door 't dorp. Von Bissing was woedend als de serieuse menschen hem uitlachten. En tusschendoor gaat den bokskens- winkel goed vooruit enkunnen de onnoozele arbeiders zich den buik wat meer toeriemen. Voor» ons Muziek Voor bewezen dienst door onzen Volksvertegenwoordiger De Bruyn 5o,oo. Idem van ne goeien makker uit Aalst 25,oo. Ons vrouwkens, op hun koffietafel gedenken het muziek 38,00. Totaal 113,00 fr. Voor onze kloeke stakers vara Ninove. Rondgehaald in het Achturenhuis 47,00. Na een lied door Pauline i4;8o. De bazin doet 't gat vol o,2o fr. Totaal 62,oo fr. De Lederbewerkers hebben verleden Zaterdag eene goede bijeenkomst gehad. Gezel Deprez uit Aalst was tegenwoordig en belangrijke besluiten zijn genomen. Dat elkeen nu medehelpe om een nieuw lid bij te winnen, want 't is door de sterkte van onzen vakbond dat wij onzen toestand zullen kunnen ver beteren. Socialistische Propaganda club 't Was Dinsdag dat we in 't gewoon lokaal eene bezondere vergadering hadden, met gezel Nichels uit Aalst. Verschillige zaken zijn behandeld, zooals de bijdrage aan de Arrondisse ment» Federatie, de vergrooting van ons weekblad Recht en Vrijheid, de verspreiding van het tweede blad over de Pachtwet en den politieken toestand onzer gemeente, want we mogen het niet vergeten, den eenigen fronter, die in den gemeenteraad zetelde, heeft zijn ontslag genomen als Schepenen en als gemeenteraadslid, waarop we in het eerst verschijuend nummer zullen terugkeeren. Kortom 't was eene nuttige bijeen komst en wij betreuren het, dat er en kele leden afwezig waren. Onzen Ziekenhoicid gaat heel goed vooruit. We zijn nu reeds met 7oo leden en in de eerste al gemeene vergadering zal er over het blad Rechten Vrijheid gehandeld wor den, benevens andere punten, zoo van bijdrage als van voordeelen. Tooneelfeest Heel waarschijnlijk zullen we in 't kort een tooneelfeest hebben in de Stadszaal Rhetorica. We zijn in onderhandeling met de vrienden van Denderleeuw, die onge twijfeld ous op een puiken tooneel- avondstond zullen vergasten, en van nu af zijn we verzekerd, de zaal tot barsten toe te zullen vullen. Cinema Zaterdag 7 en Zondag 8 Januari, eon echt Gala-programma. Betoo- verd Eiland «L'ile eachauié oen der schoonste liimen ooit op doek gebracht. De boste en moest ver- maardsto ku .stenaars. Vooraf Oh mijn harteen uitstekend komedie Fox-Film. Maandag 9, Donderdag, 12 Januari, Hue de Ja Paix Vredestraat groote luxe-film van het huis Gilbert een film van overgroole bij val. Voor af Hedendaagsche Vrouw een der schoonste komedie's met Laura La Plante van de Universal-Films. EN ZE KOMEN Doublepatte en Patachon als ja gers. Dat zal weer wat zijn. 't Zal ook aan geen volk ontbreken om hen terug te zien. GROOT NIEUWS Alhoewel het moeilijk is nog beter te geven, dan tot hiertoe door de Volkscinoma wordt vertoond, heb ben wij vernomen dat het bestuur heeft gezorgd voor eene reeks fil men, alles overtreffende wat tot hiertoe op doek werd gebraeht. De by val zal nog vergrooten.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 2