ÜALST. Uit Lede Uit Denderleeuw Allerlei Nieuws. Een bezoek aan de Godshuizen Ze worden niet oud. Soc. Partij-Leven W. C. Jan Volders Vraagt aas onze Broodvoerders Syndikale Jlubriek Uit Nieuwerkerken Heden Zondag St. Paul. Koning Albert die met zijn vrouwtje te St. Moritz in Zwitserland zich met wintersport vermaakt, heeft daarmede een ongeval opge- loopen aan den arm. Kardinaal Van Roey treed op tegen de katholieke flaminganten, en voornamelijk te gen de strijdlustige Vlaamsche Priesters. De Huiseigenaars mogen slechts 3 maal den huurprijs vragen van vóór den oorlog, doch er zijn een soort Heeren en Damendie de arme menschen het vel van het liohaam zou den stroopen. Zoo zijn er die hoogstens 10,50 fr. per week huur mogen vragen, en zich niet schamen om van hunne huurders 2o,oo fr. per weekte eischen. Wanneer die huurders moed hebben betalen ze dit niet. De Donau. De grootste waterstroom van midden Europa is vastgevroren, zoodanig dat men met het geweld van de Kanon's er moest in schieten om het ijs te breken. Door de overstroomingen is de wereld stad Londen met zijn 7,500.000 inwoners bijna gansch van het ander gedeelte van En geland afgezonderd. De schade hier door ver oorzaakt bedraagt verschillende millioenen franken; men spreekt van 60 personen die door de overstrooming zijn verongelukt. Trouwlustig vrouwtje. Te Berlijn werd een 42 jarig vrouwtje voorde rechtbank gedaagd, Zij trouwde 4 maal en genoot het pensioen van twee harer mannen die zouden gesneuveld zijn in den oorlog. Dat bleek on juist te zijn, maar dubbel is nog zoo dik zeg de het trouwlustig vrouwtje. Luitenant Thieffry gaat het beproeven om in vier étappen naar Congo te vliegen. Aan den Wedloop naar het diamantveld in Zuid-Afrika hebben 4000 personen deelge nomen, ééne van die doodloopers viel onder weg uitgeput neer en overleed. Het schoolschip L'Avenir van Belgiè, is door deü storm aan de Amerikaansche kust gestrand, spoedige hulp die men verleende heeft de 64 Belgische leerjongens en de be manning van een gewissen dood gered. Te Kassei leunde zich een inwoner tegen den buiten muur van zijn woning, eensklaps stortte den muur van 3 verdiepingen ten gron de, waaronder den man begraven werd. De ontmoeting van de Belgische en Oos tenrijksche Voetbalspelers heeft Zondag te Molenbeek plaats gehad, onder de belangstel ling van een groote massa toeschouwers. Den strijdwas hard, doch de Belgen hebben het tegen de Oostenrijkers moeten opgeven, en speelde 2 tegen 1. Te Leuven werd een melkdooper gestraft voor 2oo frank boet en 3 jaren uitstel, omdat hij te weinig melk bij het water had gedaan Herman D. hadt te diep in't glas gezien, en ontnaeette een Politieagent, die tegen hem proces verbaal opmaakte. Daarmede was Herman niet tevreden en ging den agent ten lijve. Daarvoor werd hij gestraft voor een maand govang. Bankbreuk. R. D. W. en G. D. wer den failliet verklaart, bovendien hielden zij géén regelmatige boekhouding. Daarvoor werd den eersten voor 2 maanden en den twee de voor 1 maand gevang veroordeeld. Een Onderwijzer van een aangenomen Jongensschool werd voor zedenschennis met zijn leerlingen in de school, door de rechtbank gestraft voor 3 jaren gevang. Dien vuilbaard heeft dat dubbel en dik verdiend. Te Lede waren B. P. en C. V. N. met de gebroeders C. handgemeen geworden, daar voor werden zij door de rechtbank gestraft, C. V. N. voor 260 fr. boet en B. P. voor 5oo fr. boet, en 512 fr. schadeloosstelling te betalen aan I. C. Te Oombergen werd J. B. Vandevelde door den auto van Denijs uit Brussel overre den, en zoodanig gekwetst dat den ongelukki- gen overleed. Denijs werd daarom gestraft voor een maand gevang, plus 8,800 fr. schade vergoeding te betalen aan de kinderen van Vandevelde. Veel armoede werd in dit gure jaargetij de geleden. Zoo ontmoette ik een vrouw van midden de dertig, haarman alléén moet wer ken om de 6 monden van haar huisgezin te voeden. Terwijl talrijke huisgezinnen in den grootsten nood verkeeren. wordt door vele rijke menschen zoo kwistig de grootste praal tentoon verspreidt. Berouw komt te laat Menige verlo ving in de juidige jaren verbroken, wordt op 3o jarigen ouderdom te laat beklaagd. Een monster te Merxplas heeft een boe renmeid van 28 jaar op een gruwelijke wijze vermoord. Den hals afgesneden en 't gelaat met messteken doorkerft, zoo werdthet onge lukkig slachtoffer in een gracht gevonden. De monsters die zulke schandalige misdaad ple gen, zijn menschen die beneden de dieren staan. De genaamde P. P. die in de Zoutstraat te Aalst, op den agent Schollaert heeft gescho ten, werd door ae rechtbank gestraft voor 2 t'aar en looo fr. boet en voor 't dragen van ver- >oden wapens, 15 dagen gevang ea5oo fr. Vorvolg van verleden week over het Meisjeswcezenhuis en Oudt-vrouuenhuis We gaan nu naar den koer van het vrou wenhuis waar zich de wasschery bevindt en welke we eerst bezichten. We bemerken er hot waschmachien, droogmachien, spoelbakken, enz., alles met deelectriciteit bewogen. Moeder Overste wees op het praktische van deze instelling, on het gemak die de zusters er hebben in gevonden want weke lijks zoo wat voor 200 menschen wasschen wil nog al iets zeggen. Deze installatie is sinds I923 in werking en we kunnen met ge noegen aanstippen dat een voorname ver betering is gekomen met het plaatsen van een muur, waar een 20 tal strijkijzers tege lijk kunneu verwarmd worden, entevens kan er bij regen of vriesweder het wasch- goed worden gedroogd, en is wekelijks zonder veel moeite alle waschgoed in orde. Nu togen we naar het le verdiep waar de Huishoudschool is gevestigd. Deze school bestaat uit 4 afdeelingen V Afdalingsklas is ingericht tot bereiding van het eden Allerhande materiaal is er voorhanden, zelfs tot bereiding en maken van alle patis- seriën. Er wordt hier vooral de meisjes geleerd hoe een werkerskeuken dient gemaakt, ja zelfs een burgerskeuken; ookde waarde der voedende stoffen enz. 2e Afdaling, is ingericht tot het leeren strijken. Allerhande gekleurd en wit strijkgoed wordt cr in orde gebracht en leert hen al dus een voornaam middel tot besparingen in het huishouden doen. 3e Afdaling, is voor 't herstellen en naaiën. We kregen er eenige gerepareerde stuk ken in handen, en waarlijk 't is om te be nijden. Onze vrouwen die in 't algemeen dergelijke lessen niet hebben gekregen, zouden er nog veel moeten gaan leeren. Moeder-Overste wres er ook voornamelijk op, dat deze meisjes in de toekomst mis schien zullen in het huwelijk treden en ook huismoeder zullen worden od ze dus vol ledig op de hoogte van hun huishoudelijke plicht moeten zijn. Daarom worden er uitstekende lessen over kinderverzorging in theorie gegeven om ze dan vervolgens in praktijk te moeten stellen. Hiervoor is eene groote pop aangekocht, welke als kindje fungeerd om er alle toe te dienen zorgen aan te toonen. We wonschen onze kinderen een opvoe ding te bezorgen die hen toelaten zal een huishouden behoorlijk op te drijven. Het mag niet als ze het gesticht verlaten dat ze totaal onwetend zijn van de wereld. We willen ze geen hoogmoed inpompen, maar een fijn gevoel van menschzyn, van fierheid en eigenliefde. De stompol van de mindere stand moet er uit. We willen dat de eentonigheid plaats make, voor de jollige en deftige gezellig heid. Daarom Mijnheer Steenhaut, rekenen wij op uwe hulp en deze van gansch het be stuur van den Hospiciönraad. Mijn vriend Steenhaut merkte me te recht op, dat het ook aldus was, dat h\j zijne taak begreep on we koesteren met hem en Moeder-Overste datze totaal lukken. We gaan nu bij onze Oude vrouwkens die met eenigen rond de brandende stoof hun potje koffie drinken en heel smakelijk hun brood verobberon. Eenige vriendelijke woorden gewisseld met de oude vrouwtjes en bomerken dat ze allen tevreden -Garen. We gaan nu nog eenige plaatsen zien zooals eon Breiwerk huis on reparatiezaal, het slapen der zusters die terloops gezegd dient verbetert te worden. Mooder Overste zegt wel dat dit buiten hun reglement is, maar de aangebrachte kamer met bed met heel mooië sprei, de lavabo, nacht tafel en zetel, bij gebeurlijke ziekte eener zuster, zouden we graag voor hen zien, zonder dat ze ziek zijn. We gaan nu de Kapel in om eens do mooië schilderijen te aanschouwen en den bouw trant van den voorkant die er sinds I751 is opgetrokken. Aldus liep ons bezoek ten einde en we danken langs deze weg Moeder Overste voor hare bereidwilligheid, en op hare vraag, om ze Recht en Vrijheid te be zorgen, zullen we met genoegen gevolg geven. De huidige kommissie heeft reeds in al de gestichten veel verbeteringen gebracht, on we hopen dat ze dezen weg blijven volgen. A. B. Wie Wel de socialisten van het eerste uur, zij die, al de lasten op hun schouders zijn ge legd en aldus hun leven verkorten. Dit is nu weeral 't geval met onzen goeden Kameraad Van Landeghem, Burgemeester van Willebroeck en Volksvertegenwoordiger voor 't arrondissement Mechelen-Turnhout. Hij is pas 55 jaar oud en komt door eene be roerte getroffen te worden, waardoor hij Zaterdagnacht is oveileden. In 1921, wist hij de meerderheid in de ge meenteverkiezingen te behalen en wierd als burgemeester dier groote niiverheidsgemeente benoemd, post die nij eervol en met bekwaam heid vervulde. Onze rangen zijn met één knappen en koe nen strijder gedund. Hij ruste zacht Met vertraging opgenomen ONS KERSTFEEST. Op Zaterdag 24 December 1.1., zynde Kerstavond, haddon wy Hot genoegon onzo leden mot vróuw en kindoren uit te noo- digen naar ons tweede Kerstfeest. Ja, het was slechts ons tweede, en reeds veel beter dan ons eerste. Nu was 't waarUjk leest. Rond 7 1/2 uren 's avouds begonnen onze kameraden met vrouw en kinderen reeds op te komen. Allengskens vulde zich de groote herberg van ons wyklokaal, om rond 8 uren bomvol te zyn. Tot verwondering van eenieder, en tot blijdschap onzer kinderen in '(bijzonder, hadden wy ter dier gelegenheid een kerst boom opgericht eigeü werk iets eigen aardigs maar mooi, en welke voor niets moest ten onder doen. Het groot aantal prij zen voor vrouwen en mans hingen er zorg vuldig ingepakt aan. Te meer, eene schit terende verlichting van kaarsjes bekleedde insgelijks onzen kerstboom. Een groote bak vol met snoeperijen was naar den kant ge zet, en was bestemd voor onzo kleinen. Dit laatste had geeoe plaats kunnen vinden aan onzen kerstboom. Het was rond 8 i/4 uren toen hot feest ge opend werd met een krachtige «Internatio nale", door de piano gespeeld. Daarop volgde het oud, welgekend en prachtig muziekstuk «Dichter en Landman». Alsdan werden opvogentlijk enkele woorden ge zegd door Voorzitter en Secretaris, over het feest, Dan was het de beurt aan gezellin Malvina Steenhaut, die zoo bereidwillig ons hare medehulp verleende. In een korte, en prachtige rede brachtzy hulde aan het be stuur voor deze zoo sohoone daad, en ver wonderde al de aanwezigen door haar woord. Zij schilderde ons den toestand af van vroeger toen wij de gelegenheid niet hadden dergelyke feestelijkheden by te wonen. Verder sprak zy over den militairen diensttijd bd andere, en deed een dringende oproep tot al de vrouwen, om, benevens de mannen steeds hunnen plicht te begrijpen, tot grootmakiDg der party, tot volledige verwezentlyking van het socialisme. Daarna werden enkele woorden van dank tot het bestuur, door onzen vriend Lelong, ge stuurd. welke insgelijks eene welverdiende hulde, in 'tbezonder, aan onzen Voorzitter bracht. Alsdan werd het woord verleend aan gezel Desire Geeroms, die, gezien de vorderin; van het uur, verzocht werd zoo kort moge lijk te willen zijn. Spreker gaf volgaarne gehoor aan deze vraag, bracht in d' eerste plaats hulde aan het bestuur, on sprak ons alsdan in eene meesterlijke rede, over den politieken en economisehen toestand van net land. Mooie rede die met fel handgeklap onthaald werd. Onmiddelijk daarna werd overgegaan tot het overhandigen aan de kinderen der ge schenken. Deze, ondanks hun groot getal, ontvingen elk twee groote pakken bevat tende chocolade, speculaus en oen oranje appel. Hunne vreugde was dan ook over groot, alsmede deze der ouders. Doch nog grooterwas do vreugde wanneer de pluk king van den kerstboom begon, en wanneer ieder vrouw en man, insgelijks met een ge schenk overladen werd. Dan begon, niettegenstaande hot late uur het gezellig samenzijn. De eene kameraad achter de andere gal ons een zijner beste liederen van zijn repertorium te hooreu. Een bijzonder melding aan onzo vrienden Mertens en Van der Eist, welke een bijzon der succes behaalden. Hoe aangenaam toch, was dit klein en edel feestje die eene gansche werkerswyk bijeengebracht had, en tot laat in don avond duurde. Mochten de andere wijkclubbeu toch ons voorbeeld volgeB, opdat toekomende jaar, niet meer alloen, de werkersgezinnen van don Osbroek van dergelyke aangelegen heden zouden genieteu, maar opdat de gan sche arbeiders klasse van Aalst, dezen avond in aangenaamheid zoude mogen door brengen. Wij van onzen kant hebben reeds ons plan voor toekomende jaar opgesteld. Het zal nog veel boter zijn dan de twee jaren welke wij de gelegenheid gehad hebben er onze leden motte vereeren. Het feest zal in 192S iets buitengewoons zijn, iets prachtig uiet moeten onderdoen voorgelyk welk Kerstfeest. Wij willen steeds hooger op. B. F. N. B. Menigen zal zich wellicht afvragen waarom nog dit verslag als war.neer deze feestelijkheden reeds verschillende weken voorbij zijn. Laat mij toe u te doen opmer ken oat ik door ziekte belet was zulks eer der te doen, en dat ik toch aan het aandrin gen van myn bestuur heb willen voldoen, en dus het bovengaande in aller haast heb opgesteld. Onze Prijskampen We spelen nog altijd de eerste ronde in Hand in Hand Het spel begint om 5 uren en eindigt om 9 uren. Wie dus van de Soo fr. die gratis vooruit gegeven worden, wil trachten zijn aandeel te bekomen, moet komen spelen, eens de 1* ronde af, is die kans vervlogen. Op de tweede ronde speelt men lotensgeval. Soo. Qud-Sftrijdars Voor alle inlichtingen zich te wenden tot het bureel. Alle Zaterdagen van 6 1/2 tot 7 1/2 ure 's avonds. Soc. Jonge Wacht Dindag e. k. i7 Januari, Algemeene Verga dering in Hand in Hand Allen op postl De abonnementsprijs van Ontwikkeling is van 7 tot 15 fr. verhoogd. De kameraden J. W., kunnen dit abonne ment verkrijgen aan 10,20 fr. Deze die hun abonnement wenschen te ver nieuwen kunnen zich dat Dinsdag a. s. laten inschrijven. De brschsrmleden van de Fanfare Hand in Hand» Worden dringend verzocht de vergadering bij te wonen die gehouden wordt, heden Zon dag om 5 uren 's avonds in het lokaal Hand in Hand Zooals het gebeurde met het jaarlijksfeest, moeten de beschermleden, Zondag op de ver gadering tegenwoordig zijn. Dat niemand ontbreke. Plaatselijk Comiteit voor Arbeidersopvoeding Op Donderdag 19 Januari e. k., richt de Wijkclub Vader Vergeylen gevestigd bij Victor Amant, Dendermondschensteenweg, 230, Aalst, om 7 i/2 ure, een Openbare Voor dracht in, over Cyritl Buys tn eenige zijner wer ken. Ingang vrij. MEETING DE SWARTE Deze heeft plaats op Woensdag 26e Januari om 7 1 '2 ure in Hand in Hand Onderwerp: 6 maanden diensttijd. Het moeter stroomeu. BEDANKING. De familie WELLEMAN-DE MEERSCH- MAN, bedanken al de vrienden en kennissen, die de Lykplechtigheden hebben biigewoond van hunne afgestorvene Moeder, Grootmoe der en Tante. ons smakelijk Bruin Brood. Wie des Zaterdaags Boterkoeken verlaDgt, kan zulks aangeven aan de Broodvoerders. Het Bestuur. Voor de Gluoosebeursrkers De Firma Leclercq die voornemens was de vermeerdering van duurtetoeslag aan zyne werklieden te schorsen, is op dit be sluit teruggekomen nadat den Vakbond heeft bewezen, dat in de andere fabrieken die vermeerderingen werden toegestaan. De Firma Labsr heeft zonder de minste toestemming aan zyne werksters opgelegd, 9 uren per dag te werken, en zonder rekening te houden van do wet, die zegt, dat men hiervoor de noo- dige aanvraag moet gedaan hebben, en de werklieden 25 0/0 meer betaald vogd de overuren. Hiervan werd den hoofdarbeids- teezichter verwittigd. In de Onderbroekfabrieken werden de werklieden 5 0/0 vermeerdering van duurtetoeslag betaald. Aangaande de toepassing van de nieuwe loonsregeling wordt een nauwkeurig onderzoek gedaan. Die werklieden moeten zich sterk vereeni gen, om dezelfde loonen en arbeidsvoor waarden te bekomen gelyk in de andere werkhuizen. Zaterdagavond sprak den Voorzitter der Transport-Arbei ders van Nederland voor de Radio. Na het werk en verkregen uitslagen van den bond opgesomd te hebben, waarschuwde den Voorzitter de arbeidende klasse, tegen de geweldige machtontplooiïng van het Pa- troonsverbond over de gansche wereld. Terecht zegde hy, dat de arbeiders zich sterk moeten vereenigen in één Vakbond, om te kunnen weerstaan aan de machtige organisatie van die Heeren. De Volksgazet van Antwerpen, vestigt de aandacht van de werklieden, op de gevaren die verbonden zyn aan de patroonsinstellingon, die met alle soorten verlokkingsmiddelen trachten om de arbeiders naar zich te trekken, om zoudoende do werkers te verleiden en hun eigen organisatiën van elkander te sleuren, waardoor de oppermacht van die Heeren zou gevestigd worden, en de werklieden aan hun grillen zouden overgoleverd zijn. De Werkloosheid doet zich in de wintermaanden van 'tjaar sterkst gevoelen de werklieden welke vereenigd zijn, ontvangen van hi»ne Vak bonden belangrijke sommen geld voor weruloozenvergoeding, dat den nood in de huisgezinnen leenigt; daarvan geven onder staande cyfers het beste bewys. De volgende Vakbonden in Hand in Hand gevestigd, hebben gedurende de maand December steungelden uitgekeerd aan hun ne leden Vakbond van de Kas Krisisfonds bijleg Stad Textielbond fr. 12.o7o.oo Lederbewerk. 3.123.50 Kaaiwerkers 36ö.oo Tabakbewerkers 388oo Klecding 12o.oo Aan de leden van de Vakbonden, werd dus 21.607.75 steungelden uitbetaald. Toekomende week zulleu wij de cijfers geven van de andere bonden in Hand in Hand gevestigd. Die cijfers spreken boek doelen. Zij geven het boste bewijs van do solidaire hulp welke door de Vakbonden verstrekt wordt. Dat moet de arbeiders tot overweging aanzetten, om zich aan te sluiten by onze Vakbonden, die benevens deze hulp, onver- poost waakt en st.rydt om voor de werklie den goede voorwaarden en loonen te beko men. H. F. 2.084.00 1.163.00 437.75 35.5o 1.15o.oo 458.00 130.50 53.00 19.00 5 bovengenoemde op één maand fr. Bij de Opgeëischten Verleden Zondag herdachten de opgeëischten hunne wegvoering en hielden ter dezer ge legenheid een banket waarna zij eenen uitstap deden in de gemeente en hunne leden herber giers bezochten. Zooals voorgaande jaren had den zij het muziek van M. Matthijs gevraagd, dit hun nu is geweigerd of het muziek moest betaald worden. En die arme opgeëischten hunne kas kan dit niet verdragen dat is de eerste belooning voor hun strijden om M. Mat thijs in de gemeenteraad te hebben gebracht. Hebben de socialisten ons dat ook geweigerd voor eene kruisplanting. Kameraden laat ons dit onthouden. EEN OPGEEISCHTE. Verdwaalde schapen komen terug. Deze week hebben menige werklieden hunne klachten laten hooren dat zij misleid zijn door katholieke, fronters en liberalen. Vele van die snullen die tegen de Socialisten zijn, uit heb zucht, hebben aan menige werkjongens wijs gemaakt dat de Socialisten bedriegers zijn, op syndikaal en politiek gebied, en menige werk lieden hebben zich laten vangen door die lasteraars maar zijn deze week terug gekomen, oméat van hunne zoete verleiders niets in huis komt. Waar zijn de katholieken nu met hun syndikaat In 1921 werd iedereen in hun syndikaat op genomen om van het crisisfonds te kunnen ge nieten. En waar zijn nu hunne 8ü0 gesyndi- keerde! Hoeveel hebben hunne leden ge trokken als ondersteuning de 4 weken dat zij nu zonder werk waren ?De katholieken hun werk is anders niets dan het werkende ;volk mislei den en hun in de grootste ellende te doen leven, om hun dan te dwingen. En waar de Fronters gebleven zijn om hun werkvolk te redden die zonder werk zitten? Op de gemeenteraadszitting van 26 11 1925 wilde M. Coole 200 fr. stemmen omdewerkloozen te onderhouden, terwijl wij nu gedurende 3 we ken omtrent 4ooo fr. per week aan de werk- looze uitbetaald hebben. U niet syndikeeren en voor u zei ven zorgen zegt M. Coole dan kan de werkman zijnen buik toenemen. En wie naar de blauwe belovers en niet gevers geluisterd hebben zijn in den afgrond terecht Sekomen en kunnen gered worden alleen door e socialisten. Wij zeggen aan u werklieden en landbouwers, rukt u uit den dwang, ver drukking en slechte verleiding van katholie ken, fronters en liberalen; uwe plaats is in de socialistische partij waar gestreden wordt voor vrijheid, vrede en een goed bestaan. Als wij goed ingelicht zijn gaat de katholieke partij te Lede een katho lieke kring bouwen op de koer van de patro- nagie. Dat zal zoo gemakkelijk niet gaan als de patronagie; ten eerste M. de Pastoor zal niet kunnen doen gelijk in 1910, ieder huis gezin per hoofd doen betalen gedurende 4 ja ren lang, en de gemeenteraad zal geene ge heime subsiedestemmen. Voor dezen kring heb ben de katholieke geld maar voor werkmans woningen geen duit. Wij zeggen het is geen avance forten te bouwen; het socialism zal toch overwinnen. Is het heden niet 't is morgen. POLITIKUS. Veel is er gesproken geweest, over den slechten weg van Nieuwerkerken naar Aalst, 'tis te zeggen, van den Restert naar St. Job. Nu dat wij van onzen kant ons beste hadden gedaan, ten einde twee a drie honderd men schen te vrijwaren van water en moerassen, en onze baan in een goeden staat gebracht tot aan het grondgebied van Aalst, zien we nu ongelukkiglijk geene verbetering komen aan dien slechten en korten weg, van aan de Brug naar St. Job. Gezel De Schijver, Schepene, heeft zich nochtans naar Aalst begeven bij Gezel Nichels, Schepene en Gezel Jozef Steenhaut. Gemeen- raadslid, dewelke hem onmiddelijk heeft in betrekking gesteld met den H. Bastiaans, Schepen van Openbare Werken, die hem stel lig beloofde er onmiddelijk verbetering aan te brengen. 4 a 5 weken zijn voorbij en er is nog niets aan gedaan, en nochtans den weg gelijkt aan eene beek. Op sommige plaatsen is den weg uitge spoeld tot 60 centimeters diep, zoodanig dat de menschen van Laar, Driesch. Restert en Kleinen Driesch moeten alle dagen 2o minu ten alom gaan, om in Aalst aan hun werk te geraken. Hewel Mijnheer Bastiaens, voor wanneer gaat daar eens een einde aan gebracht worden Moest u daar uwe beloften vo brengen, het ware maar zooals het zijn moest en uwe gesyn- dikeerden die er dagelijks door moeten, zullen er u voorzeker dankbaar voor zijn. Propagandist. Zondag laatstleden hielden de mannen van 't spoor hunne algemeene vergadering voor het onderzoek en do bespreking der nieuwe loonsbaremas. Gezel Do Bruyn deed een klare uiteenzet ting en bewees dat Staatsagenten en spoor wegarbeiders door de socialisten alleen op afdoende wijze werden verdedigd. De vrien den postmannen van Ninove door dienst be let, hadden volgende motie ingestuurd. Onnoodig te zeggen dat die dagorde met handgeklap werd goedgekeurd. Onze gemeente is te koop. Ja, ja, Denderleeuw met zijn elf feniksen aan't bestuur is buiten geboerd. Weliswaar hebben we nu een jaar geleefd zonder taksen. Maarbelastingsbetalers houdt u gereed. De bilan kan gemaakt worden Voorwerkersinstellingen Zero Voor onderwijs Zero Voor straten Zero Voor onderlingon bijstand Zero Voor de arme werkloozen Zero 't Is treurig en dat allemaal omdat te veel arbeiders de dwaasheid hebben begaan, hun stemmeken te schenken aan biermarchands en volksfoppers. Een Bilan 't la een jaar geleden dat onze nieuwe gemeen tebestuurders aan 't werk togen 6 zakenmen* sc'nen verkozen op één kilometer programma, zich uitgevende voor ultra-democraten. Vijf andere, met aan 't hoofd nen gestolen burge meester, die wellicht niets anders tot doel heb ben, dan te zorgen voor hun klerikale instel lingen. Ze zouden ons eens toonen, hoe men een gemeente besturen moet. De kiekens gin gen gebraden op de werkerstafels vallen, ieder een zou voldaan zijn van de edele democratie van moeder Vlaanderen. De arbeiders die zoo naaief waren geloof te echten aan de groen gele demagogie kunnen nu tót hun bitter spijt vaststellen dat onze gemeente van dag tot dag achteruit boert. Op finatieël gebied, benevens de oude schuld van meer dan 600,000 fr. sluit de jaarlijksche begrooting dit jaar met een te kort van lo3.322.01 fr.; voeg daarbij 5o.ooo fr. te kort in de begrooting der commissie van openbaren onderstand, benevens de rekeningen die hier en daar nog te betalen staan. Op sociaal terrein, werd er niets gedaan in 1927. Geen cent voor Ziekenbonden, niets dan woorden voor de ongelukkige werkloozen. Geen de minste verhelping van den woning nood. Het onderwijs, bracht het ook niet ver der dan vroeger. De zoo noodzakelijke offi- cieële meisjesschool op Huiseghem schijnt als begraven. Dank aan de lamlendigheid der groen gelen maken de kadotters zich stilaan meester van gansch ons volksonderricbt.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 2