De Nieuwe Loonregeling der Staatsagent Vat ons Documentatiebureau is, MIJN HOEKJE 25* Jaargang N° 4 Prijs per nummer 50 centiemen 22 Januari 1028 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst Bij de Communisten. Nieuws over aankoop met Premiën. De Jeugdfeesten van 1928. Rechterlijke Zaken. - Lachkruid - Rechters hebben ook schrikt... Recht en Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK-REKEMING Belgische W g r k 1 i e d e n - P a r t y Arrondissements-Federatie Aalst Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon 5 7 2 Wanneer er it overgegaan tot de Stabilisatie van den frank werd er algemeen aangenomen dat de muntstabilisatie voor gevolg zou heb ben gehad dat allengskens heel onze handel en wandel zich aan den nieuwen toestand zou hebben aangepast. Een nieuwe aanpassing der loonen werd in 't vooruitzicht gesteld. De Staat is ook patroon en als patroon diende hij het voorbeeld te stellen. Begin lf3jr verklaarde de Eerste Minister, Heer Jaspar en met hem de Minister van geld wezen, «e Heer Hontart. dat voor 1928 de Stabilisatie der loonen en wedden moest vol trokken worden. Er bestaan drie goed afgebakende reeksen van Staatsagenten. Voor de greote meerderheid van het perso neel der ministeries worden de loonen gere- Seld door Koninklijk Besluit of in ander woor- en gezegd, deor den Ministerraad een ander Sedeelte, namelijk de officieren, de rechters, e geestelijkheid en de onderwijzers zien hun weddenroosters vaststellen door de wetgeving, Kamer van Volksvertegenwoordigers en Se naat, terwijl de werklieden, bedienden en be ambten van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen kun lot zien beslissen door de Paritaire Kommissie door de wet over de Regie der Spoorwegen ingesteld. Volgens die wet mag er aan het personeel der Regie nooit een minderwaardige toestand geschapen worden dan aan het Staatspersoneel. Nooit minder, maar niets belet verder te gaan of beter te doen. Een loonregeling veor het Staatspersoneel is doer den aard zelf der honderden verschil- lige categerieên met allerhande verscheiden heid in de aanwerving, prostaties, kennis, ver antwoordelijkheid en gezag, uiterst inge wikkeld. De regeering had dan ook, om dit werk voor te bereiden, een Kommissie ingesteld waarvan de heeren Hiernaux, bestuurder der Hooge- school van den Arbeid te Charleroi en Henin, algemeene sekretaris van toet Ministerie van Geldwezen, de spil zijn geweest. Deze kommissie zou de vakbonden van het personeel raadplegen. Die raadpleging is onvoldoende geweest. Voor het aftreden van het vowg ministerie was het werk der Kommissie klaar. De regeering nam er inzage van en besloot, op voorstel der Socialisten, nog eens de vak bonden uit te noodigen alvorens de eindbe slissing te nemen. Middelerwijl brak de regeeringskrisis los. De Socialisten werden vervangen door twee kleri- kalen en twee liberalen. Jaspar zou onmidde- lijk van dien aieuwen toestand misbruik wil- maken hebben om de vakbonden uit te scha ken maar hij had zonder den waard gerekend. De ondervraging in de Kamer door gezel Uytroever en uw dienaar, fel gesteund door de Socialistische Ministers verplichtte de nieu we regeering een beslissing der voorgaande te eerbiedigen. De vakbonden werden aldus, in tegenwoordigheid der Ministers, door de P®Je" kwatie Kommissie op de hoogte gesteld der ontwOTpen regeling. Waarop kwam deze neer? Voorstellen dor Regeering. De nieuwe loonschalen werden vastgesteld door de loonen van 1924, vastgelegd op index 3oo, te vermenigvuldigen door 7/3 of 2,33 met een verbetering aan den basis gaande tot 2,60 de veranderlijke wedde werdt totaal afgeschaftde woonstvergoeding blijft alleen gehandhaafd voor Brussel voor de loonen be neden de I7OOO frank; de kindertoeslag voor de twee eerste kinderen verdwijnt. Bovendien wordt op de vaste loonen een korting gedaan van 3 0/0 op al de bedragen tot 27000 en van 7 0/0 voor net gedeelte boven de 27000 fr. Ds aktie van ds Vakbonden. Gedurende heel den loop der werkzaamhe den der Kommissie bleef het personeel niet werkloos. Er werden drie kartels gevormd de Kristenen, de Kleurlooien en het kartel der vakbonden aangesloten bij de Syndikale Kom missie van België Nationaal Syndikaat, Cen trale der Openbare Diensten Van de kristenen hoorden we niet veeldie werken zooals Feuillien het overigens in de Kamer bevestigde, in 't geniep, in den donke ren. Dat is loffelijke gewoonte bij hen. Het Kartel der Kleurleozen, die natuurlijk aan geen politiek doen, bracht het niet verder dan aan de volksvertegenwoordigers een on- noozel kaartje te sturen wat aan een echte atemmenijacnerij gelijkt. Naderhand heeft dit Kartel self versachtende omstandigheden moeten pleiten. De cijfers der perekwatie zijn nu gekend. De groote bazen hebben nagenoeg voldoening, do kleine zijn gefopt en net Kartel ligt in duigen. Arme sukkelaars van kleine be dienden die daaraan de verdediging hunner belangen hebben toevertrouwd. Onze lezers hebben, door het lezen der be sprekingen in 't parlement, sich rekenschap kunnen geven van de heuding en werking van ome benden en mandatarissen. We komen er dus niet op terug. Wal we vérovardan. a) Voor het Staatapersonael. Het herstel van den kindertoeslag vanaf het eerste land en een ver- kef gill Toer het dorde kiftd tot 110 fr. voor het vierde tot I4O fr. en het vijfde en de overige tot 15o fr. ieder. b) Voor hit personal van den IJzerenweg. Behoud van woonstvergoeding en gewestelijk loon. Kindertoeslag zooals voor de Staatsagenten. Inkorting der loopbaan der aangestelden van 6 maand van een jaar voor de klerken en her stelling in de verhoogingen, Voor de werklie den, die zonder premies werken, werd nog een tegenvoorstel van het Nationaal Syndikaat ingewilligd, dat nog een merkelijke verbete ring in den toestand bracht. Onderstaande tafel geeft denjuisten uitslag Bedrag Huidig Ontwerp Verbet e- Verhoog. 1924 bedrag Maatschappij ringen per dag 12,00 29,5o 30,50 blijft: 30,5o l,oo i2,6o 30,00 31,oo 3l,oo 1,00 13,oo 30,50 31,5o wordt: 3i,75 1,25 13,50 31,oo 32,oo 32,5o i,5o 14,00 31,80 32,50 33,25 1,45 14,50 32,8o 33,00 34»00 x»4° 16,00 33,40 34,00 34,75 1,35 15,5® 34,2o 35,oo 35,5o i,3o 16,oo 35,oo 36,oo 36,26 1,25 Te beginnen van 37,00 fr.. blijft het zooals het algemeen barema dat afgekondigd werdt het opgeeft. Deze cijfers zijn zuiver, 't is te zeggen dat ze reeds de afhoudingen van 3 0/0 ondergaan hebben. Wat staat ar nu te doen In eerste lijn moeten we alles in 't werk stel len om de korting van 3 0/0 en 7 0/0 te doen verdwijnen. Dan moeten we een beweegbare schaal be komen beven de 700 punten, want het gaat toch niet op een loonregeling op te dringen, gesteund op het index cijfer 700 als wanneer de index reeds op 812 staat en onvermijdelijk naar 840 of 850 gaat. Zal het personeel daarvoor de noodige stuw kracht kunnen geven Dan moet het uit zijn met de verdeeldheid. Ieder bewuste arbeider moet de rangen vervoegen van het Nationaal Syndikaat of de centrale der Openbare Dien sten. Deze organisaties deden hun plicht in 't verleden en 't verleden staat borg voor de toekomst. P. DE BRUYN. in den Strijd tegen anze Vijanden In L'Action Nationale het weekblad der fascisten (n* van 26 Dec. 27) lezen wy volgende nota. De Documentatie van de Socialisten Wy vernemen dat de socialistische partj, ööd machtige documentatie bezit dankzy hun Documentatie-Bureau Aldus beschikt zy, voor wat de mili- taire kwestie betreft, over documenten die, zegt men, deze van de regeering overtreffen Deze laatste zal verplicht zijn eene «groote krachtinspanning te deen om weerstand te bieden aan de socialisti- sche parlementaire en extra-parlemen- taire kampagne voor de zes maanden Onze katholieke en liberale partijen hebben hun documentatie al te zeer verwaarloosd 't Is heel wel in de beurs te schieten om werken te steunen, kerken en kloo- sters te bouwen en fortuinen uitte geven voor de verkiezingen, maar dit alles kan niet veel opleveren moesten de socialisten meer en meer terrein win- nen dank zij hun inrichtingen en hun documentatie en moesten zy de baas worden, dan zouden de katholieken ver- plichtz(jn hun opofferiDg te verdubbe- len zoo zij nog niet blootgesteld werden aan een gedwongen onteigening Dat de katholieken en liberalen nooit vergeten dat de socialisten de gezworen vijanden zijn van den privaten eigen- dom, dien zij zelfs trachten te treffen door hun banken, hun kooperatieven, hun vakbonden en hun naamlooze ven- nootschappen Ziedaar wat onze tegenstrevers van ons Documentatiebureau denken. Moet er gezegd worden dat wij deze lijnen met voldoening gelezen hebben En al wat men er zegt over den rijkdom van onze documentatie, is eene onbetwist bare waarheid. Dat onze kameraden en vooral onze lei ders weten, dat ons arsenaal van documen tatie niet alleen inlichtingen en gegevens bezit over den zesmaandendienstmaar dat men er zich ook andere inlichtingen kan aanschaffen betreffende Belgische en Buitenlacdsche arbeidsbeweging, de socia le wetgeving in België, in de gansche we reld ekonomische en finantiëele zaken, internationale politiek, parlementaire be drijvigheid in de verschillende landen, enz. Indien wy de opsomming moesten maken van de domeinen, waarover onze strijders de onmisbare inlichtingen kunnenbekomen dan zou het kader van deze nota onvoldoen de zijn... gen of eene of andore kwestie in te studeo- ren die deel uitmaakt van hot actie-veld van ons Documentatiebureau, richt U dan tot dit laatste en gij zult gewapend zijn. Herhalen wij het adres Documentatie-Bureau Volkshuis Jozef StevensstraatBrussel Stalia heeft dus officieel Trotsky ver slagen. Stalin, die een praktische Geor giër is, wil dat Rusland leve en zich aan- passe. Hij voelt niet veel voor wereld revolutie, en ziet in, dat die romantische onvattine tot het verleden behoort. Del Strijders die wenschen door woord of pen geldpolitiek heeft ookin China schip- breuk geleden, en zij heeft allen poli- f.» tieken invloed der kommunisten in Enge land en in Frankrijk te niet gedaan. Zelfs de randstaten voelen dat toenadering noodlottig wordt. Stalin wil leven. Daarom is hem Rockefeller welkom. Daarom roept hij het uitheemsch kapitaal. Er zijn echter twee vijanden die hij niet kan gedogen. De Trotsky lieden, die naar de geweld-politiek willen terug- keeren, en de sociaal-demokraten, die naar parlementarisme en demokratie wil len stevenen. Beide worden uitgesloten. Beide zijn rijpvoor de gevangenis en voor Siberië. Ook in België splitst zich de kleine kommunistische groep in twee. Jacque- motte, die eigenlijk geen boljewist is maar een mistevredene, gaat mee met Stalin. Wie hem kent, begrijpt die opvatting. Van Overstraeten integendeel, een artist, een absolute geest, ziet slechts orde ge boren uit een groote kladderedatsch. En, hij gaat mee met Trotsky. Om de Russische toestanden volledig weer te geven, zou Jacquemotte zijn kameraad moeten opsluiten of schadeloos stellen. Zulks laat nu de Belgische wetgeving niet toe. De Belgische Staat verdedigt Van Overstraeten tegen het minste ge weld van Jacquemotte. Van Overstraeten mag van geluk spreken. HUYSMANS CAM. Zij zyn het feit van handelaars die, door welkdanig middel ook, zelfs onzedelijke, hun zakencyfer willen doen toenemen. Dank zy dit stelsel, wordt iedere verkoop met eene premie vergoed, gewoonlyk on der den vorm vaneen bon of zegel welke recht geven op een voorwerp of een deel der koopwaren waarin het huis die deze uit geeft, gewoonlyk handel drijftdit om den klant te beletten de koopmans-waarde der premie te schatten. Zekere dagen worden de premiën verdubbeld, verdrievoudigd, verviervoudigd, vervijfvoudigd, om aldus meer dan ooit den klant te verbinden aan het huis dat ze uitgeeft. Het stelsel der verkoopingen met premie zet de huishoudsters in lamlendige koop sters om, volkomen beneveld door harts tocht, de onnadenkende hartstocht welke alle verzamelaars bezielt. Velen onder die huishoudsters, aangetrokken door premiëD, koopen waren welke zy niet zouden ver worven hebben indien zy niet tot die uit gave uitgelokt werden door de plaging van het begeerde voorwerp. Vooral in de arme huishoudens, zettende premies de huismoe ders aan zich kosteloos nuttelooze voor werpen van valsche weelde te verschaffen, welke zy vyl of zesmaal meer betalen dan zy waard zyn. Van den anderen kant is het stelsel der verkoopiDgen met promie een slecht han delsmiddel. «Wanneer mon er zich in be geeft, is men veroordeeld voort te gaan en zyne vooruitzichten te buiten te gaan. Vandaar de menigvuldige premiën welke van tyd tot tijd de vlyt der verzamelaar- sters van bons of premie-zegels komen op wekken. Onderzoeken hebben vastgesteld dat als gevolg der verkoopingen met zware premiën, het normale zaken cyfer daalt en zelfs zeer laag valt. Bygevolg, uit dubbele ekonomisch en moreel oogpunt, is het premiën-stelsol slecht en moet niet aanbevolen worden. Onthoudt allen het datum van 5 Augustus 1928. Kameraden Sekretarissen der groepen, neemt er goede nota van richt op dien dag geen feestelijkheden in want alsdan zal Brussel de vergaderplaats wezen van gansch de Arbei ders Jeugd. De inhuldiging van de Jeugdcentrale, de in richting van net XIIIe Bondsfeest van Turr.en, de verjaring van De Plebeienne van Brussel, zullen de gelegenheid wezen om aan onze jeugd toe te laten hun vurige wensch te ken nen te geven hunne ouderen na te volgen. Het zal de mobilisatie zijn van dit machtig leger van jonge arbeiders die hun onwrikbaren wil zullen te kennen geven, den strijd voort te zetten voor de vrijmaking van de wereld De Arbeid moet dien dag de baas wezen, j Kameraden, Gezellinnen, Jonge Vrienden - en Kinderen, maakt u allen gereed Allen moet gij op dien dag in de rangen wezen. Volgt aandachtig onze krachtinspanningen en helpt in de mate van de mogelijkheid. Allen aan het werk voor het wellukken van deze Jeugdfeesten. Onbéwaakta bareelen. Tot hiertoe wierd de Staat van alle schade vergoeding ontheven, wanneer er een ongeluk gebeurde aan de onbewaakte overwegen op den ijzerenweg. Het was voldoende dat daar een plaatje stond, met het opschrift Opgeletom het slachtoffer verantwoordelijk te stellen voor 't ongeluk. Telkenmale in dergelijke omstandigheden den Staat een proces wierd aangedaan, won hij zijn proces. Thans komt het Beroepshof van Brussel er anders over te beslissen, zoodat er nu wel schadevergoeding in dergelijke gevallen moet betaald worden. 't Is in alle geval maar juist, want onder voorwendsel van besparingen, schafte men veel bareelwachters af, en het publiek liep de meeste gevaren op. Edison den grooten uitvinder beweert dat de men- schen te veel eten. Hy zegt indien men minder eet, men min zwaarlijvig zou zijn en bovendien veel ge sonder. Bericht aan dezen die zijn raad willen velgen. Politieagent (tot Bommers, die laat thuis komt. Hé, daar kunt ge uw deur niet mee open krijgen, dat is een sigaar Bommers. Groote goden Dan heb ik myn huissleutel opgerookt 11 Hij leende hem niet Naast een deftige dame zat in een trein een klein jongentje, dat telkens niesde, zonder daarbij zijn zakdoek te gebruiken. De dame werd er nervens van en zegde Ventje, hebt gij geen zakdoek 1 't Jongentje bekijkt de dame eens goed en zegtJawel, maar dien leen ik niet aan vreemden. Die zullen geen honger hebben. In Japan zijn er familiën die fortuinen be zitten, die hen jaarlijks een inkomen verschaffen van niet minder dan 210 millioen franken. Lees goed zulle het is een inkomen per jaar, in andoro woorden hun fortuin geeft hun alle jaren aio millioen franken te ver leven zonder dat ze een centiem van hun fortuin opdoen. Een enkelen persoon heeft jaarlijks voor hem alleon 93,500.000 fr. op te doen. In Amerika zyn er die fortuinen bezitten, die aan intrest per jaar opbrengen 175 mil lioen franken. En zeggen, dat die fortuinen de opbrengst zyn van hun eigen arbeid Wie durft spreken van er wat af te ne men, ten voordeele van de algemeenheid, ja, zie, dat zyn dieven. Vraagt het maar aan 'de Kapitalisten, die zullen u zeggen spaart en go zult ook aan die fortuinen geraken. B langrijk Bericht De propaganda aan plakbrieven welke het Nation aal-Verbond der Federaties van Sociali stische Mutualiteiten gedurende al dezen tijd zal doen verschijnen ten voordeele van de verplichte verzekering tegen ziekte invaliditeit en moederschap, met tusschenkomst der pa troons ten voordeele van al de werkers,worden verzonden naar de Federaties die er de verdee ling van doen in hunne verschillende ge meenten. De aanplakbrieven zullen volgaarne recht streeks gezonden worden aan de kameraden welke over een muur of poort beschikken waar op zij kunnen aanplakken. Het volstaat het adres te laten kennen aan Nationaal Verbond der Federaties van Socia listische Mutualiteiten, 97, Waterloolaan, Brussel. k Neem aan, dat er mag en moet con- trool heerschen, om de menschen te be letten, bedrog te laten doen, in zake de fiscale wetten, maar wanneer men besta- tigt, dat er ter goeden trouw wordt gehandeld hoeft men, in alle geval, niet streng te zijo, en veeleer eene vermaning te geven, dan boeten toe te passen. Wat er gebeurd is Een heer van Brussel, gehecht aan het Ministerie van finantieén, komt zekeren dag naar Aalst, gaat bij een fotograaf en koopt zich een klein toestel van 100 franken, dat aanzien wordt als weelde artikel, met nog enkele toebehoorten voor 10 franken en er wordt eene reke ning afgeleverd van 120 franken, dus 10 franken taks inbegrepen. Enkele dagen nadien, ontvangt dien fotograaf, een schrijven in 't fransch, met daarbij een onjuist adres, want het be vatte noch naam van den fotograaf, noch juiste nummer, en in die zelfde straat woont nog een anderen fotograaf. Bedoelde persoon zendt het fran8Ctl schrijven terug, zeggende, dat hij geen fransch kent en niet weet, of het schrij ven wel voor hem is. In plaats van hem een vlaamsch schrij ven te zenden, ontvangt hij het bericht, dat hij te betalen heeft ie voor onvoldoende taks 11 fr. 2' boet voor onvoldoende taks 500 fr. 30 boet voor het niet houden van invantaris 500 fr. of te zamen ioji franken De fotograaf is een vlaming, hij ont vangt een fransch schrijven, dat hij niet verstaat, en heel waarschijnlijk om zijne stou'.heid het fransch stuk terug te heb ben gestuurd zal men hem eens goed bij de lurven hebben gevat Wij vragen het in gemoede is zulks niet hatelijk, niet onmenschelijk Hebben de Vlamingen, dan geen rech ten, of zijn ze verplicht de fransche taal te kennen Tevens stelt zich de vraag is derge lijke handelwijze wettig en hier meenen we te kunnen verzekeren, dat er wel iets hapert, 't Is hetgeen, we zullen trachten, door den Heer Minister te doen op klaren. Wat er ook van zij, dergelijke handel wijze is niet van aard, ©111 de grieven der vlamingea te doen verdwijnen maar veel eer om den taalstrijd te verscherpen en de kloef tusschen vlamingen en walen te vergrooten, en zulks mag niet. Dergelijke fonctionnarissen, zouden eens goed op de vingers moeten getikt worden, dat meent FRIEDERIK. Ik ontvang zooeven een rekwest, verzonden door rechters en substituten van de rechtban ken van eersten aanleg. Zij klagen er over dat de perekwatie niet rechtvaardig is voor hen, en zij voegen er bij Gij zult zeker het gedwoDgen naam looze van dit schrift verstaan. Neen, ik versta dien dwang niet. Ik versta niet waarom die heeren hun naam niet durven teekenen. De rechters moeten minder vreezen dan arbeiders. Zij hebben recht, krachtens de grondwet, op een vaste plaats. De minister kan ze niet straffen, noch met een tuchtmaatregel, noch met een verplaatsing. Het eenige wapen dat de overheid bezit en dan is de minister alléén niet meester is den rechter in zijn pro motie te vertragen. Maar gewoonlijk is aan de minister sedert lang afgetreden, en voor klach ten, betreffende loonverhoudingen, is het nog geen regeeringsman ingevallen aan straf of I wraak te denken. Waarom vreezen dan de klagers Omdat zij hun kollega's, de vrederechters, ongenadig aanvallen Luister liever wat de naamlooze heeren durven schrijven Het is geen geheim te weten dat de vrederechters van 3" en 4C klas allen renteniers zijn. Wie zijn die renteniers Huysmans Camiel. Voegen wij er bij dat er ook genoeg officie ren bij het leger zijn, die den zesmaanden diensttijd zijn genegen, maar het niet durven veropenbaren, uit vrees voor de wraak. Z'hebben ongelijk, want men moet durven vooruit komen voor zijne princiepen. REDACTIE.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1