De plechtige begrafenis van Gezel Pol Vande Steen MIJN HOEKJE 25e Jaargang N° 6 Prijs per nummer 56 centiemen 5 Februari 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst Recht en Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten P0STCHECK-REKENIN8 Belgische Werk 1 i edon-Par ttj Arrondissements-Federatie Aalst Nr. 8 S 6 8 6Telefoon 8 7 2 Honderde Arbeiders en Vrouwen geleiden hem naar zijn laatste rustplaats. Vrijdag *7 lanuari werd het verminkte lijk van onzen betreurden Partijgenoot Pol Vande Steen naar zijn laatste rustplaats gedragen. De gansche bevolking heeft vernomen op welke tragische wijze hij zijn leven heeft verloren, en aldus uit ons midden is gerukt. Bij het vernemen van het verschrikkelijk ongeluk, trad in honderde gezinnen den rouw binnen, en deed hen onwillekeurig aan een vriend, een leider denken die, voor hen bijna den onmisbaren wa9, en hen nu opeens en op zoo'n tragische wijze werd ontrukt. Pol Vande Steen was de geëerbiedigde lei der, en hij mocht zich steeds verheugen over het vertrouwen dat gansch de werkende klasse en voor een groot deel der intellectueelen in hem stelden. Zijn leven in de partij, zijn tot stand ge brachte verwezenlijkingen in 't voordeel der minderen waren waarborgen om eenieder volle vertrouwen in hem te stellen. Een korte levensschets van den Doode Gezel Vande Steen werd geboren in i885. Hij werd dus uit het leven gerukt op 42 jari gen ouderdom. Hij laat een vrouw en 5 kinderen achter. Vande Steen verloor zeer vroeg zijn vader en hij werd opgevoed in ons weezenhuis. Van zoohaast hij de fabriek bezocht voelde hij zich aangetrokken door het socialisme. Geen enkele beweging werd op touw gezet, om den toestand der werklieden te verbeteren, of de jeugdige Pol was erbij. Voor zijn optreden werd hij werkloos ge steld en was hij verplicht in Frankrijk zijn kost te gaan verdienen. Na enkele jaren kwam hij echter terug en werd opnieuw een der vurigste verdedigers van het socialisme. De Ninoofsche bevolking leerde hem voor het eerst kennen in 1911. Hij woonde toen in Aalst, maar gaf een mee ting te Ninove. In 1914 kwam hij zich te Ninove vestigen. Hij trad in dienst als bakker van de coöpe ratie. hem verplichtte een tweede maal zijn strie- r mende pen te nemen, was de volledige ver- slagene. Daarom was Pol de gevreesde van de Bour geoisie en de gewenschte van het proletariaat. De Groet aan het Lijk Daar onzen betreurden Pol Schepen van Fi- nantie en Openbaar Onderwijs was, had het Stadsbestuur besloten om het stoffelijk over schot in het Stadhuis te plaatsen om van daar uit hem officieel naar den doodenakker over te brengen. De lange en ruime gang van het Stadhuis was herschapen in eene rouwkapel. Aan de voorgevel wierpen de met rouw om hulde lantaarnen een schamel licht, welke een pijnlijken indruk op de massa wierp, welke met droefheid in 't harte, het hoofd neergebo gen, een groet aan het lijk brachten. 't Was er hartroerend. De plechtige en doodsche stilte die er heersehte, werd alleen onderbroken door de lichte stappen van dezen die hem kwamen groeten en door het gesnik der 5 kinderen en familieleden die in twee hagen hadden plaats genomen om den od gelukkigen doode. Om 3 ure stipt, werd het lijk buiten het Stad huis gebracht. M. Behn, burgemeester van Ninove en M. De Vriese, schoolopzichter, spraken er een redevoering uit, waarin zij ten hoogste het werk van onzen partijgenoot prezen. De Rouwstoet Op eens weerklinkt de sonnerie Aux Champs en langzaam zet de lijkstoet zich in beweging. Vooraf een vijf en twintigtal vlaggen en kro nenvan het Arrondissement Aalst gevolgd door de Fanfaren De Voorwacht van Ninove. Dan het lijk waarvan het baarkleed wordt gehouden doorM.M. Behn, burgemeester, V. d. Berghe, als voorzitter der maatschappij Ninove Welzijn De Vriese, in naam van het onderwijzend personeel, de gezellen Con stant De Mol, schepen in naam der Partij Ni nove, Alfred Nichels, in naam der Arrondisse- ments Federatie, en Gust Balthazar in naam van de Soc. groep van Provincieraadsleden. Schoolkinderen dragen de beter een laatsten blik op de lijkkist te werpen aldus den aflijvige voor eeuwig in hun geheu gen te prenten. Rede van Gezel De Coster Gezel De Coster sprak er de volgende rede uit, welke een klare kijk werpt op het lijden en strijden van onzen betreurden vriend. Geachte Omstaanders, Beste Partijgenooten, Aan mij is de droeve taak opgedragen, in naam van het Partijbestuur en van de partij zelve, een laatste groet van hulde en dank te brengen, aan het stoffelijk overschot, van on zen diepbetreurden vriend Pol Vande Steen, welke zou plotseling als geheimzinnig uit ons midden komt gerukt te worden. Wie Pol Vande Steen was, dat weet iede reen. Hij is geboren te Aalst uit eene nederige arbeiders familie, waar hij op zeer jeugdigen ouderdom zijn vader verloor. Zijne moeder in het onderhoud van haar talrijke kroost niet kunnende voorzien, was verplichtden jongen in liet weezenhuis te plaatsen. Toen hij het gesticht verliet werd hij opge nomen door een zijner zusters. Van toen af ver rees er in den jeugdigen knaap een liefde voor de partij, want van in den beginne toen hij naar de fabriek moest nam hij deel aan do I loonsbewegingen welke er dan hier en daar ontstonden. Het was tengevolge van een dier bewegingen, naar hij ons zelf heel dikwijlsver- telde, dat hij werkloos werd gesteld. Geen werk vindende en over geen middelen van be staan beschikkende, was hij verplicht naar Frankrijk uit te wijken waar hij het beroep van bakker uitoefende. Het was in de stad Rijsel dat hij zijne vrouw voor leerde kennen en er trouwde. Daar in gindsche Fransche stad zag zijn oud ste zoon Jean het eerste levenslicht. Eenigen tijd nadien keerde onzen betreurden kame raad naar zijne geboortestad terug. Onmidde- üjk wierp hij zich hals over kop in de werkers- beweging en trok hij mede ten strijde, aan de zijde van de kameraden Nichels, blips, Steen- haut en anderen, overal het Socialistische prin ciep gaan verkondigende en de arbeiders van Hij verkocht later het blad Vooruit en stond tevens aan het hoofd der socialistische beweging. la 1921 werd hij verkozen als gemeente raadslid en bekleedde sinds dien, de post van schepen van onderwijs en financieën. Als schepen verrichte hij nuttig werk het houwen eener gemeenteschool was een der grootsche werken die hij deed uitvoeren. Hij vertegenwoordigde ook de werkende klasse in den provincieraad. Met klem verdedigde hij gedurende den laatsten zittijd het tot stand brengen van een Intercommunaal lazaret. Het zou zijne laatste redevoering zijn. In Pol Vande Steen vond de werkende klas se een man met een helderen geest, met een taaie wilskracht, met een open hart. Kortom •en socialistisch militant uit een stuk, wat hij zegde was gezegd en getuigde onmiddelijk van een helderziende geest. Pol Vand» Steen was de gevreesde van de Bour geoisie, omdat hij als den onverbiddelijken advokaat voor de misdeelden onophoudend op de bres stond. Wee, den politieken tegenstrever die hem verplichte gebruik te maken van zijne pen. Ongenadig greep hij zijn aanvaller vast, met onomstaatbare bewijzen en argumenten dio hen bijna in alle gevallen verplichtte na zijn ant woord de zaak op te geven, want deze die Kroneis van Sir.owe Het gemeentebestuur, onderwijzend perso neel, leerlingen der stadscholen, F deratie van Soc. Vakbonden, Vrouwenbond, Muziek, Pro- pagandaclub en Partijbestuur, de maatschappij Ons Dorp het Rood Kruis, en de maat schappij Den Witten Bol Kronon der Aalsterscho Groepen! Partijbestuur,Soc.Textielbond, S. M.«Hand in Hand en Soc. Vrouwenbond. Hierop volgen de kronen van Geeraards- bergen, Denderleeuw, Gent, Ronse, Lessen en der Arr. Federatie. De familiekroon komt dezen kronenstoet sluiten. Eene ontelbare massa arbeiders en vrouwen der stad volgen in dichte rijön, heel droefgee stig en langzaam, alsook vele vooraanstaanden van het Arrondissement en uit verschillende plaatsen van Vlaanderen. Langsheen de straten stonden twee rijen op eengepakte toeschouwers weenende en (snik kende overhet heengaan van hun vriend leider en weldoener. Zoo landen wij aan Op den Doodenakker waar den gapenden kuil reeds de doodkist op wachtte. 't Was een echte zee van volk, en de%politie was ni«t bij machte om ze op een afstand te houden. Ze wilden er dicht bij zijn om des te 5 stad en dorp, aanzettende de slaven boeien S waarin zij waren geklonken te verbreken, en mede te helpen aan hunne ontvoog ding en bevrijding. Zoo heeft hij zes jaar in Aalst en omgeving gearbeid met een ijver en toewijding welke iedereen verstomde. Het was in het jaar 1911dat de kameraden van Ninove, voor de eerste maal den betreur den Pol leerden kennen, tengevolge eener meeting waar hij als spreker moest optreden, ledereen was als aan zijne lippen gebonden ge durende zijne uiteenzettingen waarmede hij den meesten bijval genoot. In het jaar 1914 eenige weken voor het uit breken van den verschrikkelijken wereldbrand kwam hij naar Ninove wonen, na eeno bespre king welke diensaangaande had plaats gegre pen tusschen de kameraden van Aalst en Ni nove. Hij was hier in onze Samenwerking ge plaatst als bakker. Den oorlog liet het niet toe dat onze bakkerij mocht blijven voorzien in de be voorrading onzer arbeiders. Gedurende de bange en moeilijke oorlogsjaren heeft onzon verdienstelijken kameraad na als dagblad ver- kooper de buitengemeenten afgeloopen te heb ben deel gemaakt van het bevoorradings komi- teit met nog anderen der onzen, waar hij al ge daan heeft wat mogelijk was om de bevolking onzer Stad het nooaige voedsel te doen ver schaffen. Naden wapenstiland plaatste hij zich on middelijk aan het hoofd der arbeidersbeweging onzer stad. Het is onder zijn wijsheid dat de twee grootsche werkeribewegingen hi* in onze stad tot eene volledig# overwinning wer den gebracht. Met den dag bleek het, dat d« kleine plaats waarin wij met onze organisaties waren onder gebrachtte klein werden. Het was Vande Steen welke droomde van een prachtig en grootsch lokaal. Onmiddelijk werden door hen de noo dige voetstappen gedaan welke ons in staat stelden, hetgeen wij nu aan lokalen feestzalen boekerij enz. bezitten te verwezentlijken. In het jaar 1920 werden 3 onzer kameraden waaronder Vande Steen tot Gemeenteraadslid gekozen. Het is na onderhandelingen met de liberale partij die ons tot de samenstelling van het Schepen-college brachten dat onzen onge- lukkigen makker het ambt van Schepen van Onderwijs en Financieën onzer stad moest op zich nemen. Na zes jaar de zware taak vol bracht te hebben, heeft de uitspraak van het kiezerskorps bewezen dat hij goed bestuurd had en heeft hem opnieuw door zijne herkie zing het ambt voor zes jaar toevertrouwd. Het is gedurende de eerste vier jaar van zijn Sche penschap dat hij er in geslaagd is de nieuwe school te doen bouwen waarvan de plans reeds door zijn voorganger de Heer Leo Van Impe, waren ontworpen. De oprichting dezer nieuwe school waarop hij terecht zoo fier was, was een stuk van zijn werk en mag als een der bijzonderste van gansch Vlaanderen aanzien worden. Om dit werk te verwezentlijken heb ben wij hem meermaals naar Brussel naar het ministerie zien reizen om alles tot een goed einde te brengen. In de maatschappij Ninove Welzijn ge* sticht voor het bouwen van goedkoope werk manswoningen, waarvan den afgestorvene be heerder afgevaardigde was, heeft hij ook eene voorname rol vervuld. Hij heeft alles in het werk gesteld om van den staat te be komen zooveel werkmanswoningen moge lijk te mogen bouwen, aldus medehelpende om den woningnood te keer gaan en de werk- menschen op een behoorlijke wijze te huis vesten. Als provinciaalraadslid heeft hij zich ook taktvol van zijn plicht gekweten. In de laatste zittijd van den provincialenraad heeft hij nog een prachtige rede uitgesproken voor het tot standbrengen van een intercommunaal Lazaret ter verpleging van besmettelijke zieken voor Ninove en omliggende waarvoor er nu reeds eeue kommissie is aangesteld en de werken eerstdaags zullen beginnen. Den vriend Vande Steen was ook een bij zondere raadgever voor de armen en uitgebui- tenen. Hoerele arbeiders en zelfs burgers heb ben het aan hem niet te danken dat zij van daag nog een onderkomen hebben Hoe dikwijls hebben wij hem niet zien op treden, voor de rechtbank als advokaat van den minderen? Hoe dikwijls vertelde hij ODsmet fierheid dat deze ofgene eigenaar welke zijn huurders dreigden op de straat te zetten moe sten in het zand bijten omdat hij met feiten en argumenten de huurders verdedigde met het gevolg dat den rechter hem in het gelijk stelde en de menschen hunne woning mochten blij ven bewonen. Dit alles deed hij met liefde voor de werken de klas waarvan hij zelve eene spruit was, maar waardoor hij meer dan eens den haat der burgerij op zijn hals haalde. Het plotseling heen gaan van onzen betreur den vriend is voor ons allen eene groote slag Het js bijzonder hard voor onze partij en wij zijne" onmiddelijke omgeviDg gevoelen beter dan iemand wien wij verloren hebben. Niet alleen zijne ongelukkige vrouw diep- beproefde kinderen en familie weenen en treu ren om zijn heengaan. Gansch de bevolking onzer stad was om zoo te zeggen te neer gesla gen sinds de droeve mare Dinsdag morgend de ronde deed van het ongelukkig einde van on zen dierbaren vriend. De Burgerij zoowel als de arbeiders waren en door getroffen en meer maals hebben wij gehoord dat er met lof en eerbied over zijnen persoon werd gesproken. Hoe kau het toch anders Voor de armen was hij een raadgever en redder, voor de bedien den der stad was hij altijd in de bres voor de verbetering van hunnen toestand en voor de partij was hij de spil waar alles ronddraaide. Beste Vriend Vande Steen, uw plotseling heengaan treft ons hard, de leemte welke gij in onze rangen laat is om te zeggen onherstel baar. Het is voor ons welke alle dagen samen waren nog als eene zinsbegoocheling. Hoe dikwijls staren wij vruchteloos naar de plaats waar gij u alle dagen bevond en waar wij he laas niets ontwaren dan eene ledigen stoel. Die eens zoo kloeke en wijze stem is plotseling stilgevallen om geen enkel geluid meer uit te brengen. Hij is uit ons midden gerukt als een forsche eik welke door eenen windruk werd ontworteld, Beste en waarde Vriend, straks gaat de kille aarde U voor altijd aan onzen blik ontne men, maar vooraleer den doodenakker te ver laten waar gij ieder jaar en bij gelegenheid uwe forsche stem liet hooren zweeron wij u onver- poost uwe voetstappen te volgen en den strijd voort te zetten tot de volledige verwezentlij- king van het u voorgestelde ideaal, de volle dige ontvoogding der arbeiders en de redding der verdrukten uit de klauwen der verdruk kers, door het socialisme. 't Was een reeds bejaarden boer die zich aanmeldde. Hy was pachter va® een hofstede met wat land, en zjjn eigenaar had hem zijn opzeg gezonden mét den deurwaarder. Is dien opzeg geldig mynheer Hoeveel was de pacht vóór den oor log 300 franken. Hoeveel inwoners heeft uwe ge meente 4.500 mynheer. Ja, beste vriend, den opzeg is gel dig, en uwen eigenaar kan u toekomend aar doen buitenzetten. En 't boerken ging aan 't lammeteeren. t Is een echte scbande mijnheerIk weet nietwaar naartoe ik zal niet a'Uonlijk over geene woonst beschikken, maar ik zal me terzelldertijd zonder bestaan be vinden want 'k zal geen land meer ge noeg hebben om te bewerken. Is daar niets meer aan te doen, mijnheer Zulks hangt af van uwen eigenaar, beste vriend de laatste huishuurwet geeft hem het recht, vrij over zjjn eigen dom te beschikken, zooals zulks vóór den oorlog bet gevat was. Misschien doet by zulks om uw pacht hof duurder te kunnen verhuren, dan uwe hedendaagsche huur 1 't Is een geldduivel mijnheer. Hy ia niet goed gezind op mü, omdat ik weiger by hem te gaan werken, aan 3 franken per dag Drie franken per dag Ja, met den kost en ge weet wat boerenkost is. En de pachtwet mynhoer. Zal die ons niet beschermen? Ja, die wet is nog niet in werking, omdat ze is veranderd door de Senaat en nu terug naar de Kamers moet. Het meerendeel van die heeren ayn zelf groote eigenaars, en die stemmen moeie yk eene wet tegen hunne eigene b laugen. In alle geval, de pachters zou den moeten zelf y veren, desnoods naar Brussel gaan betoogen, om aldus indruk te maken op hunne gekozenen, want laat het ons maar zeggen, depaohters stemmen meestal voor ryke menschen, omdat zo meenen dat de socialisten voor hen goen goeië zullen doen. 't Is waar mynheer, maar nu heb- ben we toch ondorvonden, dat de socia listen ons willen helpen, want geloof me, de boerkens hebben goed by de be spreking der pachtwet gezien, dat het de socialisten zyn die voor ons hebben gesproken. Wees maar gerust mynheer, er zal wel veel verandering komen, want ze hebben ons altyd de socialisten afge schilderd a's slechte menschen die tegen de boerkens zyn, en nu is het gebleken dat men ons belogen heeft. Zulks zal ik onthouden, en wees gerust valen met my. Het boerken vertrok, en eens te meer kwam het in myn brein, dat de woning nood verre van opgelost is, en de huur ders zullen gepluimd worden, als't jaar '30 de eigenaars vrü zullen beschikken over hunne eigendommen. En wat de pachtwet betreft, zulks is meer dan nood- zakeiyk dat ze er komo, en die komt er als de pachters met ons socialisten mede willen, daarvan is overtuig! Friederik. Vaarwel, waarde vriend. Dat de aarde u licht weze. Vaarwel tot in het onbekende. Nog ledevoeringen werden uitgesproken en die we bij plaatsgebrek niet kunnen weergeven door de Gezellen Nichels Alfred, Ba'ihazar, De Bouvery en Guill. De Nauw, welkt nog meermalen de omstaanders in snikken en kruin deed losbarsten; aldus verliet men lang zaam bet kerkhof en we hadden een kameraad naar zijn laatste rustplaats gebracht, waarop door de bevolking van Ninove alle hoop was gebouwd, en die helaas ons maar al te vroeg en op zoo'n vreeseüjke wijze werd ontrukt. A. B.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1