IDonberbacj 9 Jfebruavf aanstaanbe, GROOT KUNST-CONCERT AALST. Uit Lede Uit Denderleeuw BELEZENHEID. Premieën voor 't bouwen van een huis. Gr ooien Tombola Soc. Harmonie ARBEIDEN KUNST om 7 1/2 ure 's avonds zeer stipt, Allerlei Nieuws. W. C.Jeao Jaurés Soc. Jonge Waehl Ouderdomspensioenen Viclor !)e Geyler Syndikate Jlubt'ick. Uit Erembodegem. In een zijner laatste maandag-artikel en in het partijorgaan Le Peuple breekt gezel Louis Bertrand een lans voor meer boekerijbe- zoek vanwege de partijleden. Hij trekt een parallel tusschen de bestaande toestanden in Holland en in België en zijne bevindingen brengen hem tot het besluit dat we bij onze Noorderburen, in zake belezenheid, een heel eind achter staan. Terecht beklaagt hij er ziGh over dat b. v. de vulgarisatiebrochiires door een partijinstelling, De Wilde Roos namelijk, in 't licht gezon den, niet genoeg aftrek vinden bij het arbei derspubliek. Nauwelijks 7ooo leden op 600.000 schreven in op een abonnement. En deze bro chures handelen nochtans over de meest ver scheidene kwesties van belang voor de arbei ders en zijn in een bevattelijke taal geschreven. Een bespottelijk la^e prijs 7,5o fr. 's jaars stelt ze m het bereik van ieders beurs. Daarentegen konden in Holland b. v. 80.000 exemplaren van Troelstra's herinneringen wor den geplaatst. We beamen partijgenoot Bertrand ten volle. En tot stichting der jongeren zullen we wijzen op het prachtig voorbeeld dat hij zelf stelde. Ook hij, uit arme ouders geboren, had niet het geluk lang op de schoolbanken te zitten. Doch waar hij zijn hart voor de opstanding der verdrukten kloppen roeide, wilde hij aan de onweerstaanbare behoefte om kennis op te doen om dat te doorgronden wat hem in de maat schappelijke toestanden als iets onnatuurlijks voorkwam, voldoen. Louis Bertrand, een «self-raade man» in den vollen zin des woords, bracht het ver en nam, tot kort voor hij zich uit het actieve partijleven terugtrok, in de moderne arbeidersbeweging een benijdenswaardige plaats in. Nog andere gevoelsmenschen, als Anseele in Vlaanderen, in wier brein de opstandige ge dachte aan 't gedijen ging bij het afschuwelijk leed waarin de arbeidende klasse haar ellendig bestaan voortsleepte, ontpopten zich als onder nemende geesten. Stellen onze jonge partijgenot ten zich wel voor welke dosis durf en uithoudiagsvennogen en ook welke geestkracht die voorloopers moe sten bezitten om het in het parlement op te nemen tegen de rijkelui, tegen rechtsgeleerden en wetenschapmenschen aie, O 1 fatum toen ze nog aan de berst van hun moeder la gen, als voorbestemd waren om later onver murwbaar tegenover het plebs te staan. De onvergankelijke dragers van het sociali stisch ideaal hier te lande zochten hun heil in belezenheid. Bij de kennis die de ondervinding van eiken dag hun bijbrengen zou, wilden zij konnis paren geput uit geschrifton over alle kwesties het proletariaat aanbelangend. Over de hoofden heen van schrijvers en den kers, van rechtsgeleerden en wetenschapmen schen die, prat gaande op hun geestelijke superioriteit, woekeren bleven in kleinburger lijkheid en zioh niet verwaardigden af te dalen tot het volk om diens nooden te lenigen, brachten deze baanbrekers ons waar we thans zijn. Door hun streven werd een einde gesteld aan het onnoemelijk wee waarin de arbeidende klasse in de steden als op den buiten verdrukt bleef. Het mocht niet langer dat kinderen van in hun prille jeugd de fabrieken en dikwijls den dood ingingen, oat armoedige vrouwen en man nen zien den godganschen da? gingen aibeu- len om den mageren kost te winnen en dat ze zelfs niet bij name het huiselijk geluk kenden. Niet langer mocht het dat het volk van rechten verstoken bleef. Tal van hervormingen, tal van wetten heb ben sindsdien een einae gesteld aan de vroe gere tegennatuurlijke toestanden. En nu dat de grijze voormannen, aan den vooravond van hun dood, met verteedering nederblikken op het prachtige dat zij ten bate van het arbeidende volk hebben tot stand ge bracht, bevangt hen de vrees dat zoovele krachtinspanningen, die met het bloed van zoo velen werden bezegeld, te loor zouden gaan door loutere onverschilligheid, door loutere onkunde. Hunne stem richt zich tot alle voormannen, tot alle leiders, opdat ze de arbeiders zouden aanzetten tot veelvuldiger bezoek van de socia listische bibliotheken, tot het lezen van de socialistische bladen en brochures. En wij, jongeren, zullen niet doof blijven en zelf door voorbeelden daden wekken, omdat we beseffen dat alleen eene ontwikkelde arbei dende klasse sterk zal staan, dat alleen kennis door belezenheid haar sterk maken kan en ook omdat we nooit willen vergeten wat ouderen van dagen voor ons en in onqe plaats hebben gedaan. Gaston DE BRUYN. Wij hebben reeds medegedeeld dat aan al de aanvragen tot en met nummer 28601 voldoe ning zal geschonken worden. Naar genomen inlichtingen blijkt het dat de regeering in den loop van 1928 tot aan nummer 27OOO zal uitbetalen. De overige zullen ver schoven worden tot 1929. Tot nog toe weet men niet in welke zin de regeering verder den woningbouw zal aan moedigen. Men denkt dat een wetsvoorstel, waarbij kwijtschelding van de grondlasten gedurende lo jaar, veel kans heeft aangenomen te worden. Wat zeker zou moeten gedaan worden, is de woningbouw aanmoedigen op alle manieren want de krisis is groot en men gaat allengskens naar den dag dat de huurders door de wet niet meer zullen beschermd zijn en aan de wraak zucht der eigenaars overgeleverd. Soc. Harmonie ARBEID EN KUNST 1* Prijs, Prachtige Eetplaats waarde I600 fr. a* Prijs, Heeren-Velo. 3* Damen-Velo. Prijs per Lot 60 oeutiemon Trekking einde December 1928. Het Bestuur. en Prachtige Cinematografische Vertooning in het lokaal Hand in Hand, onder de kundige leiding van KAREL VAN DER MEIRSCH. Prijzen der Plaatsen ie Rang 3,00 fr. 2* Rang 2,oofr. KOOPT KAARTEN. HT BEESTUUR. De Russische communisten besteden millioonen en millioenen aan de propaganda in het buitenland, terwijl er in hun eigen land, zooveel armoede en gebrek heerscht onder hunne bevolking, zoodanig dat er duizen- do en duizendo kindereD, door de ellende van hunne oudets verlaten, doolloos rond- loopen ea vagebonden en dieven wordeD. 't Is schande 't Is schande In Aalst zullen do communisten moeiëlyk vooruitgang makeD, want wie hun chef en correspondent kent bedankt er voor. Twee Vrienden voerden het volgende gesprek DE EERSTE. Het is drollig telkenmale ik wat laat naar huis kom, heb ik smoel- kenssaus want mijn vrouw, is zóó kwaad, dat ze geen woord spreekt. DE TWEEDE. By mij is het tegenover gestelde waar. Wanneer ik mo in hetzelfde geval bevind, dan heb ik enkel bij myne t'huis komst te zeggen: goeden avond, vrouw, 6d zulks is meer dan genoeg want al het overige zegt zy. Overdmen ijver. Een agent van belasting heeft te Leuven een paar zotte toeren uit gestoken, eerst bij een pasteibakker, en dan in een garage, ging hy wat koopen, zeggen de dat hy haastig was liep hy den wiDkel en garage uit zonder den woelden taks te beta len Daaroa heeft dien agent oen procesverbal opgemaakt tegen die twee handelaars, wel ke hier tegen gaan protesteeren zyn bij den Miiister, die de ijverige agent van belastin gen met afzetting heeft gestraft. EenKenl had per ongeluk zyn hand gesto ken in den zak van een vrouwtje, die neven hem op den Autobus zat; na zijne verdwij ning heeft de vrouw gevoeld dat haren geldbeugel met410franken verdwenen was. Vijf schoolmeisjes werden te Micliogan ont voerd en in debosschon van den omtrek ver moord gevonden, wat een groote opschud ding bracht ODder de bevolking. Pieier Vildaer, verscheen voor de rechtbank van Brussel. Dezen weduwenaar met 4 kin deren hertrouwde te Bergen, en zonder zijn nieuw weduwenaarschap af te wachten, ging hij opnieuw in het huwelijksbootje te Tourcoing met zekere Degand Leocadie. Toen enkelo maanden nadien deze vrouw vernam dat haar man reeds gehuwd was, legdezij tegen hom een klacht neer, en werd Vildaer daarom gestraft met 1 maand ge vang en Leocadie krijgt 4.100 schade ver goeding. Di Weduwenaar T, te Gilly giDg hertrouwen dat maakto zijn zoon Isidoor kwaad; den avond voor het huwelijk giDg hy naar de woning van zyn aanstaande stiefmoeder, met een bijl gewapoDd, sloeg Hij daar alles korten klein, zelfs do deuren on vensters der woning moesten het verduren. De gen darmen hebben een einde gesteld aan do woede van Isidoor, die voor zijn kwade per ten in den amigo werd opgesloten. Woensdag schoone Zomer, Sir Napier de be- kondo weerkundige, zegt dat alle elf jaar de Zon een Cyclus doorloopt, waarin haar akti- viteit toe on afneemt. Dit jaar zal de Zon do periodo van maximale aktiv-iteit nade ren, en dit moet het begin zijn van beter weer. M. Brachtgewezen leeraaraan de Midd. schoolwerd- wegens aktivisme by verstek tot 12 jaren gevangenis veroordeeld. Hij was naar Holland gevlucht en heeft zich nu aangeboden by het parket te Brussel. Daar hom geon zware vergrijpen ten lasten wor den gelegd, zal hy waarschijnlijk ia voor- loopigo vrijheid worden gesteld. M. Bracko is lijdend aan zenuwziekte. Wed. Griziot, 08 jaar oud, werd in hare wo ning te Troyar verwurgd gevonden, met. hare h&DdoD op den rug vastgebonden. Mevr. Vermeire, 72 jaar oud wonendo te Lae- ken. was achter hare stoof in slaap goval- len; toen hare kleederen vuur vatten riep zy om hulpdoch te laat, zoodat de ongelukkige ouderlinge levend verbrandde. De vrouw, van een postbeambte en die van ha ren man gescheide leefden te Praag heeft in een vlaag van verstandverbeistering haar beide kindereD, een meisje van «jaar en een jongen van 2 jaar oud de keel afge sneden en daarna zichzelf met een mes diepe wonden aan den hals too gebracht. Negen Mij mier hers, die in de myn van Sopthon door oen grond inzakking bedolven waren, zijn na 24 uren van een gewissendoodgered. De AIgeriaan Mahomet 34 jaar oud en fooren bokser van beroep, verbleef tijdelijk te Gent waar hy konnis wilde maken met een 20 jarig meisje Vedder Wilhimina. Omdat hy van de hand werd gewezen maakto den Algoriaan zich woedend en bracht Wilhi mina met een scherp mes 2 steken toe in do borst en 2 steken in de rug. Daarna wilde do woestaard vluchten, doch hy werd door da Politie by de kraag gevat en in het ge vang van Gent opgesloten. Een Man van gewicht en waarde was den overleden Amerikaan James Brady, die zich kon tooiën met niet min dan 2 kilos 3oo gr. edelgesteenten. Ze noemden hem den dia mentenJim»en mij verwondert hot, dat hij oen natuurlyko dood is gestorveD, want gezien aldaar talrijke bandieten huizen was zijn leven dagelijks in gevaar. Hoeveel die 2 kilos en 3oo grammen edel gesteenten waard zyn, wordt niet gemeld. Het zal in alle ge val een groot fortuin vertegenwoordigen. Intusschen kwijnen en sterven duizende werklieden met vrouwen en kinderen van honger en gebrek Lokaal Alb. Van Pamel, Meuleschettestraat. Heden Zondag om 3 ure namiddag, Alge- meene Vergadering voor al deleden. DAGORDE 1). Verslag dienstjaar i927. 2). Propaganda Vooruit 3). Lichting Spaarkas. Eenieders aanwezigheid is er zeer noodig. Heden Zondag dringende Bestuurver- gadering, om 10 ure 's morgens. Dinsdag 7 Februari a. s. belang rijke algemeene vergadering, om 7 ure stipt. Telkens in 't lokaal. STAD AALST. De Burgemeester maakt bekend dat de uitbetalingen van het )e kwartaal, 1928, zullen plaats hebben te Stadhuize (Trouwzaal) op de hieronder vermelde dagen, telkens van 2 tot 3 1/2 ure namiddag. Maandag 6 Februari van l tot 23.000 Dinsdag 7 23.001 tot 5o.ooo Woensdag 8 5o.ool tot 66.000 Donderdag 9 66,ooi tot 9o.ooo De Burgemeester, R. MOYERSOEN. N. B. Opgelet de nummers veranderenfer dag. Pensioenboekjes van overledene Pensioen- genieters, dienen onmiddelijk op het bureel der pensioenen afgegeven te worden. Het verheugt ons te kunnen vaststellen dat eindelijk de werklieden bewijs geven, om de misdadige onverschilligheid van zich te schud den, en aldus zullen medewerken, om in ruil van hunnen arbeid een menschwaardig bestaan te bekomen. Het jaar 1628 belooft dus een vruchtdragend jaar te zullen worden voor de werkende klasse. Nog een en ander verheugend feit is het te kunnen vaststellen, dat ondanks het jaar I927 een kalm verloop had, de werkloosheid me nige huisgezinnen teisterde, en daarenboven bijna al de vakbonden hunne bijdrageD merke lijk verhoogden, om aan de leden meer steun gelden te kunnen verleenen, dus in dat on gunstig jaar, het ledental onzer vakbonden van 5So2 is verhoogd tot 5493 leden. Het is de eerste maal dat wij zulk feit kun nen vaststellen. Werkloosheid, gebrek aange legenheid om te agiteeren, en daarbij nog ver hoogingen van bijdragen, ging gewoonlijk ge paard met verlies van leden in de vakbonden. Welnu in het jaar 1927 is het tegenovergestelde gebeurd; onze manschappen zijn in dat onge- luks jaar met 191 eenheden versterkt. Dat geeft ons de verzekering dat wij mogen hopen in het gezond verstand van de arbeiders. Inderdaad, dezen aangroei van leden fs maar aan het begin van een nieuwe periode; dat de werklieden zich de oogen openen en voor het gevaar dat hun bedreigt, dat bewijst ons de cijfers van de nieuwe leden, welke zich de 3 eerste weken van Januari lieten inschrijven; dat getal overtreft de nieuwe leden van de twee eerste maanden van I927. Wij gaan het jaar i928 in, vol hoop om voor de misdeelde werklieden, betere loonen en werkvoorwaarden te bekomeDDat zal gebeuren wanneer de werklieden blijven volharden met hunnen wil te toonen, en ijveren zullen om hunne vakbonden te versterken. Mannen van de stad en de buiten gemeen ten, de wagen is aan het rollen, allen een handje toegestoken. Zorgen wij dat onze vakbonden in het jaar i928 de 6000 leden be reiken, dat zal de beste waarborg geven om uwe loonen te vrijwaren en te verbeteren. De Grooic Werkeloosheid Over enkele weken gaven wij de cijfers der vergoedingen die werden betaald in de maand December aan de leden van den Textiel- Leder- Tabak- Kaaiwerkers en Kleeding- vereenigin- gen. Hieronder volgen de cijfers die aanwij zen de groote werkloosheid die heerschte oüder de Bouw Hout en de Gemende vakken, de Metaalbewerkers, Steenbewerkers en Voe dingsnijverheid. Die werkloozen waren bijna allen huisvaders, en hebben gedurende de maand December de volgende vergoedingen van hunne vakbonden genoten. ZIEKENBOND Heden Zondag is de Apotheek Huis der Mutualisten - Molendries voor onze leden open. Het Krisfsfonds komt het besluit te nemen dat van heden af, de werkloozen, die 6 achtereenvolgende dagen werkloos zijn, en verdeeld over 2 weken, hier voor 5 dagen werkloozenvergoeding zullen uit betaald worden, juist zooals het gebeurd met hen die in één week 6 dagen verletten. Echter de werkloozen, die bijvoorbeeld 6 da gen verletten in 2 weken, en dat op verschil lende dagen, zullen zooals voorheen voor ieder week één dag moeten laten vallen. De werkloozen die de Engelsche week wer ken, en bijvoorbeeld den Donderdag en Zater dag verletten zullen slechts den halven dag van Zaterdag vergoed worden. De bijleg den gemeente Hofstade Door het gemeentebestuur werd het besluit genomen, dat de huisvaders, of wanneer deze ontbreekt, aan het oudste kind, en die de ge meente Hofstade bewonen, een bijleg zal ge geven worden van 2,00 fr. per dag, vanaf Maandag 6 Februari, dit gedurende 2 x 30 of 60 dagen per jaar. Gemeentü Gijsegem Zooals de gemeente Hofstade verleent de gemeente Gijsegem aan de familievaders, of bij gebrek hieraan, aan het oudste kind van 't huisgezin, een bijleg van l,oo fr. per dag. Dit in dezelfde voorwaarde als Hofstade. Wanneer volgen de anders gemeentebesturen dit voor beeld De «fenkzssmhaden en aangroei van de Sac. Vakbonden. Het jaar 1927 heeft zich gekenmerkt door een buitengewone werkloosheid; de werklooze uitkeeringen bedroegen dit jaar meer dan het dubbel van de vergoeding welke de leden on zer Vakbonden geduiende het jaar 1926 had den genoten. Het spreekt van zelf dat zulken slechten toe stand drukte op den geest der leden, en de werkzaamheden van de vakbonden, die vurig verlangden een aktiete voeren om betere werk voorwaarden van de patroons af te dwingen. Doch onze mannen zegdenuitgesteld is niet vergeten. Thans worden betere tijden voorzieD,en on ze kameraden van de Bouw HoutGemeng de vakken, Steen- Metaal Voedingsnijverheid, enz., die de regelmatige loonsverhoogingniet hebben bekomen, bereiden zich voor, om in 1928 hunne revanche te nemen. Inderdaad, sinds een paar maanden werden talrijke vergaderingen gehouden inde stad en de buitengemcentens, welke door de betrok ken werklieden in groot getal werden bijge woond. Daar worden de programma's van eischen voorgedragen, die de instemming van de werklieden verwerven, en waaraan de Cen- tralen hunne beste krachten zullen wijden om door te voeren. Kassen Krlslsf. Bfjleg stad 32 662.00 22.963.00 2.022,00 1.004.50 924.50 80.00 791,50 679.50 82,00 250,00 117.50 33,00 1.315.00 Bouw- H011I- lieiu. Vakfceu Metaalbewerkers Steenbewerkers VoediDgsnljverbeld uwvuu..m VYtlU Aail UD ICUCU van die 4 Vakbonden, do som uitbetaald van Twee en zestig duizend negenhonderd vier en twintig franken So centiemen, gedurende de maand De- cember. Met deze cijfers voorhanden hebben wij toch het recht, om te zeggen tegen de onvereenigde werklieden dat het stommerikken van menschen zijn, die nog langer buiten de Vakbonden blijven staan. Voegt daarbij de i menigvuldige andere vergoedingen welke de leden nog genieten, dan heeft men een beeld van de groote hulp die de vakbonden verlee nen aan hare leden die in nood verkeeren, w aarmede de bitterste armoede uit de werkers gezinnen gedreven wordt. Daarbij werdt door de vakbonden voortdurend gewerkt om de loonen zijner leden te vrijwaren en nog te ver beteren, dat het grootste doel is waarom de vaktonden werden tot stand gebracht Daarom zeSSen wij tot al de werkliedenmannen, vrouwen en jongelingen, dat het hunne plicht is lid te worden van onze vakbonden. H. F. Burgerlijken stand. GEBOORTEN. Mannelijk 7 Vrouwelijk 7 totaal I I. HUWELIJKEN. Camiel Van Vaerenbergh, schrijnw. met Elodia Do Bundol, breister. Frans Van Essclie, voerin. met Clementina Walgraef, tw. - Jan Do Bom workm. met Joanna Wau- ters, tw. - Camiel Noël, verwer, met Ber tha Cooman, snjjdst. Frans Walgraef, voerman, met Thoresia Verbeeck, twyust. OVERLIJDENS. Jozef Van Gindordeuren, man, Judoca Heylenhosch, gep. 7a j. Schoolstr. Emilia Van deMaele, z. b. 16 j. Kattestr. Louisa Kombaut, fabriekw. 22 j. St Jobstr. Leo pold Ruyssevelde, w Maria Van Bloyen- berghe, z. b. 85 j. Nieuwbeekstr. Maria Hertsens, vc Adolf Van der Cammen,z. b. 59 j. Brcedestr. Livina Guldemont, vr Gustaaf Schoonjans. z. b. 52 j. wonende te Erembodegem. Leopold Backaert, man, Helena Van Wiel, z. b. 65 j. Wollekensstr. Leo Boeykens, landw. 70 j. Geldhofstr.— Barbara Philips, vr, Augustin Van der Ve- ken, z, b. 37 j. Scherreveldst. 1 kind onder de 7 jaar. Het was dus Zondag 1.1. dat onze vriend Nichels ons komen spreken is over den landpachtermijn en den militairen diensttijd. We zagen verscheidene landbou wer-s op de meeting en 't deed ons plezier te zien hoe ze allen aandachtig luisterden naar de uiteenzetting van onzen kameraad Nichels. Nu zullen velen begrijpen wie hunne ware verdo digers zijn. Mochten onze boerkens nu maar ook begrijpen dat; hunne plaats bij de Socia listen is. Ook over den 6 maandendiensttijd werd er breedvoerig gesproken. Het spreekt van zelfs, dat allen die er tegenwoordig waren akkoord gingen met de werking der Socialistische partij vcor een korteren diensttijd. De spreker had veel bijval. Gezel Laureys Leon sprak ook nog over het militairisme en allerhande kwesties. Kortom 't was een goeie meeting. Nadien is er een liedje gezongen en heeft er een kleinen tombola plaats gehad. De Liberalen en er zijn er nog al velen te Erembodegem, moeten nu toch bekennen dat hunne partij nog nooit iels gedaan heeft, noch voor de kleine landbouwers noch voor onze jongens die sol daat moeten worden. Integendeel het belang der groote grond eigenaars behartigen een groot leger en lan gen diensttijd. Daarnaar streefden ze altijd.'i Heden Zondag 5 Februari om ure 's avonds, groote Syndikale Vergadering voor al arbeiders der Wyk Tresschebeek, by E. Van den Bossche. Om 7 uren Meetiug by Alfr. De Bundel. C3sarHaeltorman, zal op beide verga deringen het woord voeren Allen er heen Erembodegem-Terjoden Op Zondag, 12 Februari aanstaande, om 10 ure 's morgends, bij Philemon Van Den Broeck, Algemeene Vergadering, voor de Bouwarbeiders en Steenbewerkers. Allen op post 1 Spreker CESAR HAELTERMAN. Op Zondag, 12 Februari aanstaande, om 2 1/2 ure 's namiddags, bij Benoit Van De Velde, lokaal der Opgeëischten, Statiestraat, Algemeene Vergadering voor de leden van de Syndikaten der Privaatnijverhèid. Allen naar de Vergadering 1 Sprekers CESAR HAELTERMAN en DE PAUW JULES. Oproep tot alle werklieden van Lede en om liggende. De dagelijksche vermeerdering van werklie den die met den trein buiten onze gemeente moeten reizen om te arbeiden neemt bestendig toe. Er heerscht een echte wanorde om tijdig van het werk huiswaarts te keeren, en vele nuttelooze uren worden verslonden met te wachten op de passende treinen. Wij hebben een grondig onderzoek ingesteld, enwekomentot't besluit dat nog minstens drie treinen in Lede zouden moeten stoppen. De Soc. propagandaclub, voor roeping heb bende, om in de bres te springen en verbete ringen trachten te bekomen voor de arbeiders, daar waar het noodig blijkt, is vast besloten de werking op touw te zetten, om onze reizende werklieden van de noodige treinen te voor zien. Er zal dan ook heden Zondag om 3 i/2 ure namiddag een Belangrijk Vergadering gehouden worden in het Volkshuis Statiedreef» waar alle reizende arbeiders worden op uitge- noodigd, ten einde een degelijke werking tot het goed lukken van ons pogen, op touw te zetten. Elk weze op post, want het geldt hier een voorname verbetering. Er zal insgelijks om 3 1/2 ure eene Algemeene Vergadering gehouden worden voor al de leden van de Propagandaclub en de spaarders. DAGORDE 1. Werking van de Propagandaclub. 2. Politieken toestand. 3. Herkiezing van het Bestuur. Gezel BERGHMAN ALFONS, uit Aalst zal tegenwoordig zijn. Allo kameraden allen met uwe vrouw op Eost, en deze die zich willen laten inschrijven men insgelijks, want toekomende jaar komen onze vrienden van Denderleeuw van 's morgeis met het muziek en wie er dus wil bij zijn mag niet meer wachten. Rond dc Vergadering van verleden week wij hadden eens de gelegenheid Gezel Haelter- raan in ons midden te hebben.Onze werklieden hadden den oproep goed beantwoord om den slechten toestand in het bouwbedrijf hooren uiteen te zetten. Gezel Haelterman wees voor al op de plaatsen waar de kleine loonen betaald worden er ook geene gesyndikeerden zijn, en drong ook aan om allen mede te helpen, om in April de 5,oo fr. per uur te veroveren. Hij wees ook op het Textielbedrijf, waar wij met eene krisis voor de deur staan en de pa troons zullen gebruik van maken om de Iconen niet meer te verhoogen terwijl de index nog voortdurend stijgt; daarvoor moeten de ouders vooral waken dat hunne kinderen gesyndi- keerd zijn opdat hunne loonen te verdedigen. Onze syndikalisten hebben het goed begrepen, en zullen mede helpen opdat geen enkele werk- makker nog onvereenigazou blijven. Goed zoo kameraden, vooruit en eensgezind den boter ham verdedigen voor vrouw en kinderen. POL1TIKUS. Waar gaat hel Ndarftoe? De laatste gebeurtenissen op politiek gebied in Denderleeuw, zullen ons nederig gemeente- ken nog wereldberoemd maken. Men weet reeds dat alias Jaspar, toen hij nog minister van Binnenlandsche Zaken was, zijn vriendjes heeft willen dienen met aan het hoofd onzer gemeente een burgemeester mt de katholieke minderheid te benoemem. Dat is niet van aard geweest om de gemoederen te stillen, wel integendeel, De fronters, die de meerderheid van den raad uitmaken, hebben de twee schepeuietels; maar de katholieke burgemeester door het volk papieren burgemeester gedoopt wei gert alle bevoegdheid te geven aan de schepe nen. Vandaar ggdurig krakeel en een geharre war in de bestuurszaken der gemeente. De fronters gieten natuurlijk olie op het vuui en saboteeren op hun manier.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 2