CineraaModerne VRAAGT OVERAL DE Brouwerij J. DE BLIECK ZONEN Alom Geprezene Bieren der Specialiteit EXTRA TIGER ALE Cinema Palace Vuur De Keizer der Armen Uit Ninove Uit Geeraardsbergen t)e Straat Zonder Vreugd Onkerzele. Strijdpenuing. GROOT KUNSTFEEST Kapitein Rascasse Nu komt de Gouverneur der Provincie de beide schepenen af te stellen. Men voelt dat de reactie der provincie de hand wil reiken aan de reactie der gemeente en dus de minderheid wil laten besturen tegen de meerderheid. Wat zal er nu gebeuren Gaan er terug 2 fronters als schepenen gekozen worden en wat zullen die doen En dan Wat er ook van zij, de maatregel van den Gouverneur is even ongelukkig als de benoe ming van den burgemeester. De gemeente heeft niemendalle te winnen bij draconische inmenging van hooger hand. Wij kunnen dan ook niet nalaten om der wille van de belangen der bevolking protest aan te teekenen tegen wat hier gebeurt. Nog Afstellingen Ditmaal moet het personeel het bekoopen. Naar de geruchten de ronde doen, wordt on derwijzer Van der Speeten geschorst voor 3 maand en onderwijzeres Van Opdenbosch voor 1 maand beide schorsingen hebben betrek op anti-vaderlandsche houdingen op 't school. Onze Werking Zondag laatst gaven we bij onzen vriend Pots August, te Huyssegem een welgelukte Muziekavond met Meeting. Onze vrienden Van Caenegem, Bayens A. en De Bruyn Pros per spraken er tot de dicht opeengepakte me nigte. Sedert Nieuwjaar wonnen we reeds 8i nieu we leden voor onze Vakbonden. Bravo zoo mannen, met wilskracht vooruit Heden Zondag 5 Februari om 5 ure zeer stipt, Groote Syndikale Meeting voor de makkers van 't privaat in het Acht- Urenhuis. Sprekers Van Caenegem en De Bruyn. Arbeiders op post Cecilia Bolders Onze Lustige Bolders steken heden Zon dag hun voetjes onder tafel; 't zal nen echten gala-diner zijn, want ons Elvire is al heel de week op zoek naar de fijne brokskens. Onze Tooneelgroep gaat dus op Zondag 12 Februari, naar Sotte- gem, om er De Kuische Bruidegom op te voeren. Wie meegaat kan om 16,25 ure vertrekken. De tooneelgroep vertrekt om ls,a5 ure. Terug om 22 ure over Aalst. Coöperatief De bilan is klaar. We hebben een prachtig jaar gehad. Onze verkoop zoowel in herberg, winkel als brood, is fel vermeerderd. De Algemeene Vergadering zal zooals onze standregelen het voorschrijven, plaats grijpen op Zondag 26 Februari, om a ure. Het bestuur treft maatregelen om te dier gelegenheid iets bijzonders in te richten. Al de leden nemen dus van stonde af hun maatregelen om dien dag met heel de familie naar 't Acht Urenhuis te komen. Onze Cinema Bomvolle zaal om Doublepatte en Patachon te zien. Wat zal het dan zijn met de vertooning van heden, met den prachtigen filmDe Keizer der Armen Dit is nu eens een echte volksfilm die zeker drie weken achtereen de zaal zal doen vol- loopen. Zaterdag 4 en Zondag 6 Februari Eerste en Tweede Episode van met de gekende kunstenaars Léon Mathot, Henry Krauss en Ginia Relly. Daarna KOMIEK in 3 deelen. De derde en vierde episode voor Zaterdag 11 en Zondag 12 Februari, met Komiek in 2 d. De vijfde en zesde episode voor Zaterdag 18 en Zondag 19 Februari, metCoup de Balai Cow-Boy film in 5 deelen. In tijds komen zal geraadzaam zijn. WORDT VERWACHT De Boottrekkers der Welga Sottegem. Rond de preek. Den verkoop van 't blad Vooruit, met den in houd van het onderzoek in onze gemeente aan gaande de preek der paters en de verplichting der werkmenschen er te gaan naar luisteren, is wonderwel gegaan. Het doet altijd goed aan 't harte onze mede burgers te kunnen wijzen, hoe de liberale fabri kanten mede werken met de geestelijkheid, om te trachten hun werkvolk van de socialisten weg te houden, die strijden om meer loon en betere werkvoorwaarden. Het is zooals we altijd hebben gezegd zoo lang de heeren fabrikanten hoogerloonen mo gen betalen, zijn zij in hun schik, en hier is eens te meer bewezen, det den godsdienst mis bruikt wordt, om het werkende volk in een minderwaardigen toestand te houden. En toch zal het volk van Sottegem, zijn oogen openen, ondanks de geestelijkheid-en den dwang van liberale en Katholieken fabri- canten, want het socialisme is groot geworden midden dwang en vervolging. En nu de paters zijn vreg, en 't schijnt dat ze toekomend jaar zullen terugkomen, als de werklieden van 't liberaal fabriek bchokkaert, een kluit per maand willen storten, voor hun paterskas. Wij wenschen hun een spoedig terug zien, want ze maken de meeste propaganda voor de Socialistische partij. Liefdenachtfilm van de Artistes Associés, met Vilma Banky en Ronald Col man, een groot succes van de bijzonderste cinema's te Brussel, Antwerpen enz. De roode koerier een P. D. C. Film met Priscilla Dean. Het is slecht in de Volks cinema dat zulke programma's worden samengesteld. Titels en namen Olive Borden, George 0' Brien, Lou Teile gen, Alma Rubens, Milton Sills, Doris Key- non, Huguette Duflos, Henry Krauss, Carl Vogt artisten welke in 't kort verschijnen in groote films als Heerlijke schoelies Sibe rië Naar het Licht Palaces Wild- strooper Bonheur du jour Het is eene keuze van eerste gehalte, en daarop volgt steeds beter. Do Volkscinema blijft zijne leuze getrouw Het nieuwe, het schoonste, het beste Elko week groeit het getal be zoekers in den Volkscinema aan. Ik deed verleden week een wandeling langs de Boschstraat. Hier en daar stond een groepje menschen die hunne verontwaardiging lucht gaven, over den ellendigen, vuilen toestand aer straat, die enkel vóór den Winter door ons nieuw gemeentebestuur is gemaakt, die zoo veel duizende franken heeft gekost en bijna tot niets dient. Wat verder ontmoette ik een kleinen land bouwer, die een kruiwagen voerde, en ik zeg de Hewel Miel, nu hebt ge toch een goede straat niet waar Miel Ja, nu zitten we er medemaar had ik het geweten, dat ze geen beter straten konden maken z' en hadden me niet gehad. Daarbij ze hadden me ook beloofd van de taksen af te schaften en ze hebben ze nu nog verhoogd. Weet ge dat ze mij den veldwachter hebben ge zonden om me te verbieden, tweemaal op het zelfde spoor te rijden, of zooniet de schade ten mijnen laste? Zulke straat 1 Van boven schep ik mijn kloefen vol modder en van onder is ze te zwak om een kuip aal te dragen. Leander Ja, Miel moest het nog wat voort winteren, ons bestuur zal nog verplicht zijn, den doortocht te verbieden in de Boschstraat, aan al de personen die meer dan 35 kilos we gen, om te voorkomen dat er in de straat al te groote putten zonder getrapt worden. Miel 't Zou wel kunnen. Leander Dus Miel, ge hebt u ook laten bij den neus leiden G' hebt die mannen hunne beloftens als klinkende munt aanzien Neen, jongen, g'hebt nu eene goede les, want was het Socialistisch bestuur, van vroeger niet tegen gewerkt door de Bestendige Deputate, de straat was gekaseid van in 1925 en 'k mag u verzekeren, het zoo onder goede voorwaarden zijn geweest. Miel Ik dacht, omdat het hunne vrienden zijn. te Gent, dat zede straat zouden kunnen goed maken hebben, maar nu heb ik eene goe de les. Leander Ge zult nog al meer ontgooche lingen opdoen maar ge zijtten minste 6 jaar den dupe van uwe lichtgeloovigheid. Ge moet im mer indachtig zijn, dat de belangen van boer en werkman eokel verdedigd worden door de Socialistische gekozenen zoo van gemeente als van 'tland. Miel 't Is waar, en ik zeg u, dat ze mij geen tweede maal zullen vangen, en wees er van overtuigd, ik zal alleen niet zijn. En Miel ging, evenals LEANDER Cinema Zaterdag 4 an Zondag 5 Februari. grootmoeder en moeder met Mary Carr en Belle BennettDe kampioen met de fameuie Reginald DeuDy. Een buitengewoon programma. Maandag 8 on Donderdag 9 Fabr. Cinema. Hedon Zondag 5 on Maandag 6 Februari, Buitengewoon programma Sportieve Vo- nus eeu schoone P. D. C. film met Priscilla Dean en do groote Fox-Film Dry heerlijke Schoelie's met Olive Borden. George 0' BrieD, J. Farrell, Macdonald, Tom Santcbi Lou Tellegem enz. Woensdag 8 en Donderdag 9 Februari. Huguette Du/los, de groote fransche vedette in een harer laatste filmen Palaces ge geven door het gekend huis Gilbert. Practit- tooneclscbikking- spel- en een tweede film Wildstrooper van de Alliance cinema- tograpbique Européenne, met twee kunste naars van eerste gehalte. Carl Volgt en Hei- ga Thomas, prachtige zichten grootsch dra matisch spel, maken van deze film een kunst produktie. NAAR HET LICHT Een film First-National met Milton Sills, Doris Kerpnon, dramatische komedie en De Mecano der generaalsvrouw met Bu ster K'-aton, vormen het programma voor Zondag 12 en Maandag 13 Februari. Een extra programma dus. Siberie. Een groote film over Rusland, Woensiag 15 en Donderdag 1<3 Februari. S. M. Verbroedering. Het is onbegrijpelijk dat er nog partijge- nooten gevonden worden, die niet ten volle hun plicht doen tegenover de samenwer king. Nochtans al onze waren zijn van de beste hoedanigheid en aan de voordeeligste prijzen. Een socialist is eerst en vooral goe de cooperateur. Den Oudenberg Men is begonnen aan de verfraaingswer ken van den oudenberg, en men kan reeds bestatigen dat schepen Collyns daar een noodig werk zal laten verrichten hebben. Er wordt ook mot lof gesproken over de bezorgdheid van het stadsbestuur om zoo veel mogelijk al waar het kan, de openbare plaatsen te verfraaien. Tonneken brand. Het is Zondag 26 Februari, dat het tradi tioneel feest van Krakelingonwerp en Ton- nekenbrand plaats heeft. Telken j are komen duizenden vreemdelingen naar de stad ter dier gelegenheid. Het is een zeer origineel feest en heel zeker eenig in ons land. Gaz. Er wordt door sommigen wel eens ge klaagd, over de gazverlichting. Dat dege nen, die denken reden tot klagen te hebben zich wenden tot de directie, eD men heeft ons verzekerd dat hen voldoening zal ge geven worden. Een grootsch feest Wij hebben het genoegen aan te kondigen dat het gouwfeest der Vlaanderen voor de socialistische turnkringen zal plaats heb ben in onze stad met de Sinxendagen. Het belooft iets grootsch te zyn. Onze kring Rust Roest is met de organisatie gelast. Maar de verschillende groepen der party moeten bunnen steun verleeuen er is veel geld Doodig voor zulk een feest te doen luk ken. Er zal dus een beroep gedaan worden op de groepen voor finantieelo steun. Ook de partygenooten afzonderlijk moeten bun nen penning storten, opdat wij aan onze vreemde makkers toonen dat Geeraards- bergen de zaken goed kan doen. Do stad zal ook eene toelage verleenen, ook de provin- tio subsidieert. Eeu heele kwestie zal bet zyn om aan al de deelnemers, en zij zullen in groot getal zijn, vorblyfte verschaffen. Als al wie kan helpen, bezorgen wij wel aan elkeen een verblyf. Allen dus aan 't werk voor 't inzamelen van de gelden. Overal over het feest gesproken en wel lukken moot het dan. Rubens-cantate. Gedurende de komende zomer zal ter Groote Markt uitgevoerd worden dit mach tig werk van Peter Benoit. Men spreekt van 8jo uitvoerders en van de medewerking der beroemde zangmaatschappy De Meloma- nen van Gent. Het is de gunstig gekende symphonische kring De Vulder dewelke het heeft aangedurfd, onder de leiding van Paul Do Portemont, dit grootsche werk ter hand te nemen. Tooneelgroep. De partygonooten zullen mot veel genoe gen vernemen dat Voor Recht on Vrede terug in 't loven komt, en er is besloten oen eerste feestavond in te richten, Zaterdag 28 April a. s. Goode moed, mannen van 't tooneel en eens en voor goed aan 't werk om - Voor Recht en Vrede zijn vroegere goede naam terug te bezorgen. De wegenis. Een zeker heerschap, die het maar nog niet verkroppen kan, dat Geeraardsbergen door socialisten bestuurd wordt, heeft ge meend don oppervogel af te schieteD, door in zeker midden met veel bombast te ver klaren, dat onze wegenissen in slechten staat zyn, en dat niettegenstaande de socia listen de meerdorhei-4 nu zijn. Wij zouden aan dien heer kunnen doen opmerken dat als do wegenis in slechten toestand is, zulks een nalatenschap is van het vroeger katho liek homogeen bestuur, maar wy willen er bijvoegen, dat do oorlogsjaren niet hebben toegelaten te zorgen voor het onderhoud der wegen zooals het behoorde, en ook dat het n onze stad Diet alleen is dat de wegenis te wenschen laat, en er zelf plaatsen zyn waar de toestand nog slechter is. Onmiddelyk na den oorlog is het ook niet mogelijk geweest alles zoo maar seffens te herstellen. En dat deze heer eens goed rond ziet in do stad, dan zal hy wol moeten bemerken, dat er toch wel al iets gedaan is, zelfs al iets van teekenis. Wij kunnen niet alles in éénen dag doen, maar wij hebben de wil het mogelijke te doen en dit bewijzen wy. Noodwoningen. Door bet laatste slecht ongunstig weêr was men beM te beginnen aan het bouwen der noodwoningen voorde stad, maar in dien het weèr nu meevalt zal or binnen en kele dagen aan begonnen worden.Devragen voor deze woonsten zijn reeds talryk, een bewijs van de groote woningscrisis dewelke nog heerscht. Voetpaden Er wordt een algemeen overzioht ge maakt door bet stadsbestuur van den toe stand der voetpaden, en er zal bij openbare aanbesteding overgegaan worden tot her stel en ook tot hot leggen van Di°uwe voet paddon. Do gemeenteraad zal beslissen voor boever de eigenaars zullen moeten tusschea komen. Blad Vooruit» E- n bravo voor ouzo partygenooten en ook voor den verkooper van het blad Vooruit Hot getal lozers is vermeerderd, niettegenstaande de prys van 't blad is moeten verhoogd worden. Er zou nu toch geen enkel werkersgezin moer mogen ziin, waar het blad <Vooruit» niet gelezen wordt, want elkeen is het eens om te verklaren dat «Vooruit" het besto vlaamsch dagblad is. Als elkhelptzyn er nog lezers te winnen, denken onze propagandisten het ook niet" Goedkoope woningen De aanbesteding voor het bouwen van tien woningen door de Gewes'elijko Bouw maatschappij heeft plaats gehad. Deze zul len gebouwd worden te Nederboulaoro (Reep). De laagst aanbieding was 250985 franken. Wy dringen aan opdat ook zou gauw mogelijk de aanbesteding zou plaats hebben voor het bouwen der woningen op het grondgebied der stad (Buizemontstraat). Do woningen zyn er uitei st noodig. Het is niet overdreven wat spoed te verzoeken aan wie, Familiefeest. Heden zaterdag 4 Februari om 8 's avonds rich ten de Lustige Vrienden een familiefeest in voor hunne bescherm en andere leden met hunne vrouwen en kinderen. Zang muziek-en toespraak. Een kostelooze tombola met 600 franken prijzen, bestaande uit waren der S. M. Verbroedering. Een leutige aangename en te vens een avond van propaganda voor de Partij. Ook vriend Elaut uit Ninove zal van de partij zijn.De'Lustigen verdienen onze felicitatie voor het inrichten van dit feest, 't Zal zijn nut af werpen. Heden Zondag 5 Februari om 6 ure 's avonds, Monsterbal, ingericht door do maatschappij do «Lustige Vrienden- De zaal zal schitterend verlicht en versierd zijn. Een goed samengesteld orkest* THE LUSTEO onder de leiding van gezel De Brouwer Ivo, zal de nieuwste dansaria'suit- voeren. Om 7 ure voor de mannon Serpentingevecht. Om 8 ure voor de vrouwen Ballonmatch. Om 10 ure prachtige en kostelooze Tombola. Algemeene inkomprys 2,50 franken. Aan dans on vermaak zal het niet ontbre ken; daar weet ons talryk publiek van mede te praten. Tot slot van het soizoen zullen de Lustige en grand costumenogmaals hun beste doen. De Voorzitter, HU WE GUSTAVE. In de Steengroeven te Lessen. In vroegere berichten hebben wy den toe stand uiteengezet van de atelier werklieden der steengroeven, zaak welke voor den Heer Raven, Voorzitter van den Scheids en Verzoeningsraad is gebracht, tengevolge van het voorbehoud dat w\j hadden ge maakt gedurende de bijeenkomst van den Schehlsraad in Augusti laatstleden. Wy hebben ook aangetoond hoe sommige Pa troons op vroegere bijeenkomsten de werk lieden van oubekwaamheid en traagheid be schuldigden. Na mfer dan vier maanden onderbande- leu bijeenkomsten enz. deed de Heer Raven op 3o December 1.1. uitspraak. Bezield met den besten wil om recht te doen geschieden in eene zoo lastige als moeilijke taak, schiep de Heer Raven noch tans misnoegdheid by beide partijen on zulks door cie schuld van sommige patroons die eene slechte rangschikking hadden ge maakt voor de werklieden. Verscheid- ne Patroons begrepen hunne missiDgen maak ten de 5 0/0 en 8 0/0 welke voor een deel van het personeel was toegestaan algemeeD. De kwestie der overuren was ook nog op te lossen ook hierin kregen de werklieden voldoening, want het is toch niet aannemo- yk dat het loon dor overuren, verhoogd met 5 0/0, kleiner zyn zou dan het gewoon loonuur. Dit beviel nochtans niet aan som mige Patroons en namelyk aan den be stuurder der Nouvelles Carrières, waar slechts 9 op de 25 werklieden de verhooging van 8 0/0 hadden bekomen tengevolge der slechte rangschikking. Hij beloofde onmid delyk weerwraak te nemen. Hy wilde de s'echte rangschikking niet erkennen. Na dien wil hij er wel in toestemmen tusschen te komeD, maar slechts waoneer de werk lieden welke loo/o hadden bekomen er 5 wilden van afstaan aan hunne makkers. Eindelijk wijzigde hij de werkuren regeling welke reeds bestaat sedert don wapenstil stand, ten einde zich te onttreken aan het betalen van overloon voor werk geleverd buiten de gewone werkuren. De werklieden weigerden zulks met reden ongezien de uitdagende houding van dit heerschap zouden er wel moeilijkheden kunnen ontstaan. Onze werklieden zyn geduldig, maar eens tot het uiterste gedreven zijn zij taai en we ten te handelen. Dat deze heeren zich de gedenkwaardige datums van 11 November I9IO en 6 Novem ber 1916 indachtig zyn en dat ze den hoed afnemen voor deze zoo moedige bevolkiDg. E. SCHEVENELS. Loon be weging in de Algemeene Centrale. Door het Bestuur der afdeeling is oen 8chrijvon gericht geworden aan het Bestuur der fabriek Produits Chimiquesto Ovorbou- lare ten einde loonsverhooging te bekomen voor deze werklieden. In een onderhoud, dat de Sekretaris had met de Heeren Be heerder afge-aardigde on Bestuurder werdt de toestand besproken. Deze heeren verklaarden op ditoogenblik jeene verhooging te kunnen toestaan, maar jereid te zijn, indien zy lukten in hun po gen voor beteren afzet, zoohaast mogelijk loonsverhoopingtce te staan zij vorklaarden zich ook verder bereid tot besprekingen met eeoe afvaardiging der werklieden en den sekretaris der vereenigingen. Wij kunnen bijna verzekerd zyn dat binnen enkele da gen verbetering zal toegestaan worden. Bij de Bouwwerkers. Als gevolg van d:> Algemeene Versrade- riogder bouwwerkers welke plaats bad in het Volksbuis op 22 Januari werdt aan al de Ondernemers van Bouwwerken een schrij ven om loonsverhooging gericht. Reeds op 27 Januari werdt ons door den Heer De Weerdt gezegd, dat hy volledig overeenstemde met don inhoud van ons schrijven en hij dus de gevraagde loonsver hooging zou uitbetalen, zelfs eene week vroeger dan den door ons voorgestelden datum. De voerlieden dezer firma zouden reeds verhooging ontvaDgen op 28 Januari. Dus een goed begin en wij durven hopen dat de andere Patroons ook zullen volgeD. De loonen der bouwwerkers zijn immers ver van te voldoen. Aan de bouwwerklieden te zorgen om hunne nog ouvereenigde werkmakkers in hunne rangen to brengen want vereenigd zyn zy sterk, onvereenigd machteloos. Het Bestuur. Zitdag NICHELS is verschoven tot Maandag 12 Februari. Elk neme er nota van. Burgerlijke stand. HUWELIJKEN Leopold Verschaffel, Kloostermeerschstr. en Germaine De Taye, id. GEBOORTEN Celina Verschaffel, Steenstr.Armand Mus. Vesten Jaak Cromphout. MarktRo ger-Raymond Van Den Borre, Pateelstr. Maria-Theresia Daver, Denderstr. Kamiel De Vos, Hunneghemstr. OVERLIJDENS Franciscus Collyns 54 j. man Maria Stroo- bant, HospitaalEduard Vander Schuereti 82 j. Wed. Barbara CarryD, Statioplein Firmin Ketsman 47 j. ong., Hospitaal; Emiel Mollewinckel 3 w., Audenaerdscho poort. AALST. Overdracht fr. 241,55. Voor een bewezen dienst door Gezel Nichels van De Smedt, Haeltert5,oo. Eenige onduide lijke zetten 2,5o. Gezongen door Prosper Petit bij Van den Broek Vilainstraat en rondgehaald door De Wit Petrus 12,00. De baas doet er 2,oo. bij. Totaal 21,5o fr. Lede. Soloslim gsspeeld door Van de Wiele Alex ander, daarom gedenken zij de strijdpenning en geeft Zander de speler 2,00. de medespelers geven elk 1,00. Lanckman Petrus, De Kerpel Donatus, en de Bruyn Frans, daarom geven Petrus en Réne Van de Wiele elk 1,00. De vrouw van Zander geeft 0,50. Omdat hij het is geeft Alice Van de Wiele nog o,5o. Marie De Zutter en Marie Van de Wiele doen er elk nog 0,25. bij. Totaal 8,60 fr. Sottegem. Lied gezongen door Sanglan Joseph en rondgehaald door Ceuterick Georges 5,00. Lied gezongen door Bayens Alfons en rond gehaald door hem zelf in het lokaal 4,50. Totaal fr. 9,50. Molendries, Hoogevesten, Aalst SUPER-PROGRAMMA: van Vrijdag 3 en Zaterdag 4 Februari, om 8 ure, Zondag 5 Febraari, om 5 en 8 ure, Maandag 6 Februari, om 6 1/2 ure Kinderen niet toegelaten. De Wereldberoemde Succesfllm van Groote Waarde met 1 Asta Nielsen. Mferner Krauss, Gabriel Garbo, Gravin Esterhazy, als boofdvortolkers, in Groot Zedendrama in 11 deelen, uit het tijdstip van den Hongersnood te Weeuen in het jaar 1920 Deze film behaalde de eorsto prys op Artistiek en Photogenisch gebied SUCCES SUCCES Kinderen Opgepast I Zondag om 1 ure vervolg van don prachti gen Episoder.fllm. Donderdag 9 Februari, om 6 1/2 u. en Prachtige CINEMATOGRAFISCHE Voorstelling, ten voordoele der Harmonie Arbeid en Kunst met de medewerking van de bijzonderste muziekanten der stad, onder de kundige leiding van Karei Van der Meirsch. Pauam 1 Pauam Sohoolstraat, 2-4, AALST Programma vanaf Vrijdag 3 Februari Kinderen Toogelateu Een treurspel van eer en plicht tijdens den Marokaanscheu Oorlog mot DOLLY DAVIS en CHARLES VANEL. Maandag 6 Februari, om 5 en 8 ure Kinderen Toegelaten Tweede vervolg van met Gabriel Gabrio en Claude Mdrelle.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 3