Allerlei Nieuws De Socialistische Vooruitgang AALST. Doodelijk Yoertuigongeluk Uit Lede In de Kamer. Wij zijn gezworen Kameraden doop JEF COOLE We vragen daden, maar geen woorden. Onze Prijskampen. Fanfare Hand aan Hand W. C. Jan Volders Victor De Geyier Lachkruid. Syndifcale Jlubriek. Uit Nieuwerkerken Om 't vtrsckil u kennen trouwde er eenen in America 16 maal in vijf maand tyds. Wette lijk scheiden deedt hy Biet» Eens gtrouwd bracht hy met zijne bruid eenige dagen door om dan reeds met een ander de huwelijks toebereidselen te maken, en zoo kon hij het 16 maal in een tijdruimte van 5 maanden. Nu sit hy echter achterslot, en hij verklaar de aan den Rechter, dat er nog 82 meisjes waren met wion hij kon trouwen. Hy werk te met aankondigingen in de bladen. Nu echter kan hy in 't gevang zich herin neren, welke vrouw hem het meest be haagde. In Rusland daar trouwde er een koppel en denzelfden dag nog waren ze wettig ge scheiden. Het meisje eischte dat haar man haar werkverlet betaalde, dat zy ondergiog door te komen trouwen er ontstond twist en alvorens ze van 't gemeentehuis vertrok ken, waren ze wettig getrouwd en wettig gescheiden en dit op één en denzelfden dag. Aardige zeden, hebben de Communisten. Voor kuisen te bouwen wordt door de socialisten krachtig gewerkt binDen en buiten het par- lememt. Door den minister van geldwezen werdt PartygenootVinck gelast om een nota op te stellen, waardoor de 100 zouden ver hoogd worden tot 5oo millioen franken, die men zoo ter beschikking stellen van de Maatschappyën die woningen bouwen. En dan durven de katholieke schijnheilig vra gen wat hebben de socialisten gedaan om woniDgen te bouwen? Dieudonni ton galeiboef van de bende Bon- not werdt als onplichtigen vrijgesteld, en is nu hertrouwd met zyne vrouw van wie hij gescheiden was. Het bijzonderste is, dat één der juryleden die hem veroordeelde zyn getuigen was bij dat nieuw huwelijk. Van Ransbeeck van Meldert leofdein ruzie met de ouders van zyne beminde, en sloeg de ruiten in stuk van hunne woning zoo dat hij zü° polst erg kwestte. Bovendien werdt hjj door de Rechtbank van Dendermonde gestraft voor26o franken boet. Dempsey den beroemden bokser, heeft in lo jaren tyd niet min dan 150 millioen franken gewonnen. Dien held heeft nu vaarwel ge zegd aan dat stieltje. En zeggen dat onze noeste arbeiders, met de grootste moeite, fenoeg verdienen om hunne vrouwen en inderen te voeden. De ouderlingen hebben het dubbel pensioen van het jaar 1927 nog niet ontvangen, daar moeten die oude dutsen naar wachten. Het spreekwoord zegtde vette beestjes gevoe len niet dat de ouderlingen gebrek leiden. Gaat dat nog lang duren De Zuidstatie van Gent wordt afgeschaft, om zoogezegde besparingen te doen. Maar de reizigers (b.v. uit Aalst) moeten nu 4o centiemen meer betalen naar Gent St. Pietersstatie, en wanneer men in de kuip van de stad Gent moet zyn, zullen de reizi gers nog 1,00 fr. mogen by betalen voor do tram Dat noemt men besparingen doen Post tarief men spreekt om binnen 2 maan den deze te verhoogen, in plaats van o,6o fr. zoo het worden o,7o fr. per brief. Zoo wor den de kiekens gepluimd zonder dat ze schreeuwen De Vette Week heeft te Antwerpen plaats gehadt. den zwaarsten Os behoorde toe aan den Vleeschhouwer Hellemans, en woog 1199 kgr. De Weduwe Lichafet hadt op don steenweg vaD Elsone den tram genomen, toen zij ter bestemming aankwam stelde zy vast. dat een zakkenrolder haar een som van 145o fr. hadt ontnomen. De Vlamynck E. 16 jaar oud, heeft zich te Brussel om het leven willen brengen, den jongen was tot die wanhoopige daad over gegaan omdat hij geen werk kon vinden, en zijn vader lijdend is aan hartziekte. De armoede en miserie geeft aanleiding tot zulke daden, dat geschied in een wereld waarin vele ryke menschen baden in weel- en overvloed. Bij Vrouw Ledant te Rijsel, in hare keuken wat brand ontstaan, kleederen vatten spoedig vuur, hare 3 kinderen uit schrik verdrongen zich rond haar, die huilden en om hulp riepen, waarop de geburen toesnelden. De vrouw hadt reeds erge brandwonden bekomen, gelukkig konden de 3 kinderen gered worden. De Communisten zijn in Rusland den baas. Daar bestaat er geen stemrecht. Elk moet communist zijn, of hy vliegt in 't gevang of naar Siberië. Dag- of weekbladen die kritiek uitoefenen op de Communistische regeering mogen er mei bestaan. Ee Socialisten zitten er in de gevange nissen. En hier in België willen de enkele com munisten ons de les komen spellen zelfs in de Socialistische party. Eruit, want de socialisten souden in Bel gië eens kunnen doen wat de communisten met de socialisten in Rusland doem Minister!* van Koloniën. Vraaj (in 't Vlaamsch) van gezel Prosper De Bruvn, 14 Januari: Sedert de perekwatie van 1924 wordt er geen kindertoeslag meer betaald aan de Staats- agenten voor hunne kinderen die bij gerech telijk vonnis onder de hoede der echtge noote worden geplaatst. Nochtans gebeurt het heel dikwijls dat door hetzelfde vonnis de vader verplicht wordt een voedingsrente op te brengen om in het ouderhoud der kinderen te voorzien. Is de achtbare heer minister niet van oor deel dat in zulke omstandigheden de kinder toeslag zou mogen uitbetaald worden Antwoord De noodige inlichtingenwerden gevraagd. Wanneer onze vier kameraden Ar.seele, Huysmans, Vandervelde en Wauters de deur van 't ministerie achter zich toekletsten, om dat ze weigerden zich te leenen, om den zes maanden-diensttijd naar den vergetelhoek te sturen, klonk zulks als een ratelenden don derslag de heele wereld door, in zoover dat in alle landen, de pers zich met die daad en hare politieke gevolgen onledig hield. Deze daad heeft de goedkeuring weggedra gen van alle bewuste arbeiders, want de tak- tiek van deelname aan een burger regeering bestaat voor ons enkel om 'n afgeteekend pro gramma van hervormingen voor het proleta riaat door te drijven, wat door de vier socia listische ministers gedaan werd. Weet ge wie er nog tevreden is, dat de so cialisten hunne ministerfrak aan den kapstok hingen Raadt eens Wel, de burgerspartijën met de christenen als ballast Ongelooflijk en toch waar 1 In beide kampen was er oneenigheid over 't gene de socialisten al dan niet in de regeering verwezentlijkten. Een gedeelte schreef en zegde, dat de socia listen 't ministerie beheerschten en punt voor punt hun programma er door haalden. Een ander gedeelte verweet de socialisten dat z'hun programma verloochenden en de chris tenen, die bij de communisten copij gaan ha len om in hunne bladen kardas te geven op de socialisten, riepen en schreeuwden, dat we deelmaakten eener bankiersregeering.maar.... maar die ze regelmatig steunden. Tevreden zegden Verdoemd ja Die heeren hebben elkaar bijna omver ge drongen, om in de aan den kapstok hangende ministerfrakken hunne armen te steken, de christene werklieden zitten nu zelf krijgsge vangen in een nieuwe bankiersregeering, waar ge bij klaren dage te vergeefs naar democraten zoudt gaan zoeken. De heer Heyman, die toch reeds zoolang uit keek naar een instorting van de ministerieële zolderkamer, om bij te springen, ten einde moortel en steenen aan te brengen, schijnt be ter dan wie ook te beseffen in welk achtbaar en democratisch gezelschap hij met de christe ne leeuwenvaan aangeland is want als een ster vende geloovige vraagt hij aan zijne partijge- nooten geen stemmen meer maar gebeden om hem te beschermen. Arme kerel Arme christene democratie De beide christene ministers vormen een laagje democratische vernis, dat over de ultra- reactionnaire regeering gestreken iszonder dit, zouden de eenvoudigste arbeiders te dui delijk gesnapt hebben dat de minderheid der rijke lui tegen de meerderheid der arbeiders in het parlement den scepter wil waaien, en dit moest den boel van meet-af bedreven. De bouwtrant van het huidig ministerie is geschapen naar de plannen van den heer Ren- kin, den vroegeren salon-democraat, die heel 't land afrost om tegen het socialistisch gevaar de alarmtrompet op te steken, en als 'n soort Revalenta Arabica aan te bevelen 't sa mengaan van klerikalen, liberalen en christe nen om samen te smelten tot een reusachtige crème-a la-glace-taart van de ordemannen. De heer de Smet Nayer, die reeds van veel jaren vroeger dit onwettig samenwonen in de Kamer aanbevool, heeft aan St. Pieter in den hemel, om een plaatsje verzocht voor den heer Renkin; hij wordt museum bewaarder, waar de over de haag geworpene politieke overtuigin gen in 'n glazen kasken berusten. 'n Kolfje naar zijn band En waarom niet dan Ware dit zoo'n won der, indien al die heeren, welke de democratie omhelsd hebben, om de sloordes te gemak kelijker te verkrachten, die enkel schrik heb ben van den gepantserden vuist van de wer kersorganisaties, indien z'eens hunnen haat tegen ae socialisten, hunne geldbeurzen,hunne verdeelde macht samenbrachten, om te be proeven 't rad der geschiedenis naar de ouwe tijden terug te draaien. Liefdelonkjes worden langs beide kanten malkaar toegeworpen de liberale partij is tot een politieke lichtekooi gedaald, die enkel over den prijs kan bedillen. De christenen die vooraf katholiek zijn en dan 'n democratisch deuntje aanheffen, zijn derwijze afhankelijk van de rijke klerikalen, dat een bisschoppelijke vermaning zou volstaan, om bij 't eerste bevel van aanrukken, die gasten de parade-marsch te zien doen. Wij zien ze reeds marcheeren, arm aan arm, onder 't zingen van Wijzijn gezwoor'ne kameraden.; Onz' leus de socialisten haten Brengt ons bijeen, en we blijven ondereen. En laten d'arbeiders maar praten. Maar past op voor Prolo, hij zal u vergrui zelen En goè geweten Het moet uit zijn dat men hier in ons land de grondstoffen vervaardigt die in het buitenland verder worden afgewerkt door bekwamo stielmannen. Het staat buiten betwisting dat het vak onderwijs in ons land gevoelig dient verbe terd te worden. Toen gezel Wauters nog fungeerde als Minister van Arbeiden Sociale Voorzorg, nam hy bet wys besluit, benevens den Staat, ook de patroons een zekere flnan- ciëele verplichting op te leggen ten voor- deele van het beroepsonderwijs. En alhoewel de patroons de eerste be langhebbenden zijn by een goed onderlegde werkende klasse, hebben wij een alge meenealarmkreet hooren opgaan tegen dit prachtig innitiatief. En hetgeen Minister Wauters de pa troons zou doen betalen was toch zoo bitter weinig. o,16 Fr. taks per loo fr. die zij aan loon uitbetalen. Zoodat b. v. een patroon die met 50 gasten werkt, en waarvan de een door den andere 2oo fr. per week zou winnen, geeft dit een uitgave van 10,000 fr. en per week aan loon. 0,15 Fr. taks per xoo fr., geeft een uitga ve van I5 fr. per week, en dit om de ont wikkeling van het beroepsonderwijs, waar van dan nog ten slotte, de patroons de eer ste weldaden zullen van genieten 1.. Men keüt de politieke gebeurtenissen waardoor de socialisten ontslag in het Mi nisterie hebben genomen. Ze zijn er nog niet goed weg of de spons wordt gevaagd over dezen wijzen maatre- van gezel Wauters. Maar het schoonste van al is dat Mijnheer Heyman, de minister der kristen-demokra- ten, zijn volledige toestemming heeft ge geven om dezen geringen taks af te schaffen. En deze woek heeft Mijnheer Heyman, een bezoek gebracht aan de Ambachtschool van Aalst. Mijnheer Heyman zal er ongetwijfeld zeepbellen in de lucht hebben gezwierd, over zijn genegenheid voor het vakonder wijs in België, zijn plannen die hy zinnens is uitte voeren, en.... steun die zij van hem zullen mogen verwachten. Dat alles zullen we deze week in een ech ten woordenvloed en met goede zichtbare kloefletters in «©ns Volksblad», orgaan der kristenen, kunnen lezen, en de goed gelo vige sukkels van arbeiders zullen dergelijke proza slikken, on de zalige hoop koesteren dat er werkelijk de hand aan 't werk zal geslagen worden, om degelijke vakkundige arbeiders te vormen. Dat Minister Heyman naar Aalst komt om de Vakschool te bezichten is zyn recht, maar van zoodra de kristenen ons zullen ko men opsolferen dat het gaat om verbetering aan te brengen, zeggen we eenvoudig: 't Is gelogen Minister Heyman kon hiervoor zijn eerste goede daad toonen met den taks Wauters voorgesteld om de patroons tus- schenkomst te behouden en doen uit te voeren. Minister Heyman heeft met de kle rikale en Liberale reactionnaire Ministers mede geijverd om dezen geringe last van de rug der patroons te rukken in 't nadeel van het vakonderwijs. We meenen dus dat er hief met het be zoek van Minister Heyman aan de Vak school van Aalst,een balonsken is opgelaten, die te weinig Gas inhield, en derwijze niet verder zal opgevlogen zijn dan in de omhei ning der gebouwen zelf. De vlaggen wapperden wel in de straat, als een verwelkoming maar.... de meesten koesteren heel weinig hoop in dit bezoek. En waarlijk, er zijn reden voor, want in de meeste gevallen is het bij de kristenen nog niet veel verder gegaan dan tot woorden. En of dit nu een reden is dat we er in De Volksstem niets hebben van gevonden, weten we niet. 't Ware goed dat we iets konden weten van do meeloopers van M. Heyman en.... natuurlijk de knechten der Volksstem A. B. De Werkliedenpartij geeft den indruk van een levende partij. Wy zyn uit den oorlog gekomen in moei lijke omstandigheden, en gedurende 8 ja ren, in alle arrondissementen, hebben wij onze organisaties moeten heropbouw.en of verbeteren. Wij werkten buiten en in de regeering, maar wij hebben gearbeid als een springlevende partij, yoor de gemeen schap en voor de democratie. Maar, mag men zich afvragen, is de socialistische theorie nog levend Ons antwoord is bevestigend. Do oude Marx blijft nog altijd de sterkste leermeester. Do geschiedenis moet de interpretatie van do ekonomische opvatting ondergaan. Wie anders handelt, verstaat den gang der ge beurtenissen niet. De klassenstrijd blijft de onderbouw der maatschappij en de koncentratie van liet kapitaal is een verschijnsel dat niet meer ontkend kan worden. Lees La Revue économique internatio nale van Januari, artikel van Perchouvine. Reeds in 1019, schreef de Kommissie der trust in Engeland De trusts zullen wel dra een algemeen kontroolrecht hebben op alle belangrijke vakken van de Britsche nijverheid Deze vastslelling heeft zich nog meer ver wezenlijkt in 1926—'27. Do koncentratie was reeds in orde in 1919 in de chemische-fabriekeD, in de cement fabrieken, in do alkohol-fabrieken, in de papier-fabrieken. Vijfhonderd priizen- kartels zijn tot stand gekomen. Maar daar bij moet nog gevoegd worden wat men noemt do onzichtbare koncentratie dat wil zeggen, de niet officieel geboekte verstandhouding, die de toepassing der wet op hetkoalitie-recht wil vermijden. Alle nijverheden die van tol tarieven af hangen, verbinden zich. DeTextiel-fabrie- ken, de hotel-uitbatingen, de yzeronwegen, worden eiken dag méér en meer verbonden. De nieuwe nijverheden uit de kleurfabri- keu, de fabrieken van Kunstmatige zijde, voeg daarbij de metalen (Vickers on Arm strong), do zeep-fabieken (Lever), de fos- foorstekjes (2/3 van de produktie), de ta bakken (7o p. c. van den handel), en ein delijk, de bankeD. De engelsehe fabrieken zijn zoo machtig geworden, dat zij niet meer met millioenen, maar wel met milliarden werken. Lover met 10 milliard. De Tobacce Cy, met 7.3 milliard. De chemiefabrieken met 7, mil liard. De Shell met 4,3 milliard. De kunst matige zyde met 3,5 milliard. De alkohol- fabrieken met 2,1 milliard. Vickers met2,i milliard. En Armstrong met 2 milliard. Engeland past zich aan. De toestanden van de Vereenigde Staten en van Duitsch- land worden ook in Engeland overge bracht. Wat in Groot-Britannië is gebeurd, ge beurt ook in België. De groote landen too nen altijd aan wat kleinere landen zullen worden. Onze theorie wordt overal verwezenlijkt, en onze demokratische politiek wordt door de Russische autoriteitsproef nog eens ver sterkt. Dat heb ik reeds meermalen betoogd, zon der mogelijke betwisting. De feiten bewijzen dat het socialisme klaar heeft gezien. Cam. HUYSMANS. Heden Zondag zal vanaf 5 ure, de prijskamp voor het Wippen aanvangen op de tweede ronde en volledig worden geëindigd. Al dezen die by vergetelheid geen uit- noodiging zouden ontvangen, worden dringend verzocht ook aanwezig te zyn om op hun toer te spelen. Degene die zich op het gestelde uur niet aanbieden, verliezen alle recht om verder mede te kampen. Donderdag iG Februari, Algemeene Herha ling. Daarna zullen de herhalingen alle Zater dagen gehouden worden, om 8 ure stipt. Donderdag namiddag, omstreeks 2 ure, kwam de genaamde De Schryver Theodoor, met zijn wagen, met 2 paarden bespannen, op den hof van de Lion d'Or gereden waar hij werkzaam is. Eensklaps stuikte hij van den wagen, waardoor hij overreden werd en zich een dijbeen brak. Daarenboven werd hij ern stig gekwetst aan het hoofd. Het slachtoffer werdt naar het Hospitaal overgebracht, waar hij enkele oogenblikken later is overleden. De Schryver was 51 jaar oud, en sedert vele jaren lid der socialistische afdeeling Voeding. We deelen ten zeerste in den diepen rouw die de ongelukkige echtgenoote en haren eenigen zoon komt te treffen. Heden Zondag 12 Februari, om 3 ure na middag, Algemeene Vergadering. DAGORDE 1). Aftreding en herkiezing van het bestuur. 2). Goedkeuring der rekening van 1927. 3). Toespraak door gezel Nichels over de huishuurwet en de algemeene politieke toe stand van 't land. Het Bestuur. ZIEKENBOND Heden Zondag is de Apotheek Volksverheffing Korte Zoutstraat, voor onze leden open. Burgerlijken Stand ven Aalst. LOOP DER BEVOLKING voor de maand Januari Huwelijken 32, Geboorten mannelijk 14, vrouwelijk 35, to taal 68. Overlijdens mannelijk I4. vrouwelijk 16, Kin deren onder de 7 j. totaal 38. Personen uit de stad vertrokken, mannelijk 62, vrouwelijk 59, totaal 121. Personen in de stad komen wonen, manne lijk 39, vrouwelijk 51, totaal 9o. GEBOORTEN. Mannelijk 5 Vrouwelijk 7 totaal 12. HUWELIJKEN. F. Braeckman, werktuigk.met J. Verhofstad z. b. W. Semay, art. acr. met F. Van Auden- hove, z. b. R. Heudrinckx, hov. met R. Steen haut, z. b. F. Ringoir, polis, metC. Jacobs, tw. A. De Clercq, mijnw. met C. Verstraeten, z. b. F. Van der Scheuren, ijzerdr. met C. Neetens, fab. F. Van den Eeckhaut. schoenm. met M. Van der Spiegel, z. b. K. V. d. Spiegel, plaa st'erb. met C. Backaert, st. J. Buyl, tw. met M. Huylebroeck, tw. J. Schollaert, schoenm. met D. V. d Wiele, st. A. Gryson, pasw. met M. Van de Walle, kleerm. G. Sergaent, breier, met A. De Troyer, br. A. Lanckraan, werkm. met M. Wauters, tw. OVERLIJDENS. J. Luypaert, m. De Cock, toezichter, 36 j. Diepestr. E. Van den Borre, we Vleuryckx, z. b. Statiepl. V. De Vis, vr. Luykx, z. b. 74 j. Bolleweg. M. Marcel, we Pannemans, z. b. 7o j. Begijnhof. M. De Haeck, vr. Van der Eist z. b. 63 j. O. L. Vr. plaats. 1 kind onder de 7 jaren. Flip had er eenige gekocht en bleef dan ge durende den nacht in de straat. Hij had zich op het voetpad neergelegd onder 't venster, aan het huis van een apotheker, en zong een zijner gekende deuntjes. De apotheker trok een bovenvenster open en bezegende Flip met den inhoud van een kruik water, en Flip heel ernstig tot den apotheker Binst den dag ver koopt gij dat duurder, eh apotheekertje. Schoonmama (tot haar schoonzoon, na 'n kibbelpartijtje met zijne vrouw). Karei, waarom aoet ge mijne dochter toch zoo 'n verdriet aan Schoonzoon (koeltjes). Kan ik het helpen dat zij het zelfde karakter van u heeft Bij V. d. Velde-Van Akker werd door het optreden van den secretaris onzer Vakbond, voor de 32 werklieden eenloons- verhooging bekomen van 6 0/0, die vanaf deze week zal betaald worden. De Schildersgasften werden van den re Februari een loonsvermeer- dering toegestaan van o,25 fr. per uur indien er schildersgasten zijn die dezen opslag niet betaald worden, dan moet men dit aan den se cretaris van onzen Vakbond laten kennen Welgelukte Tooneelavondsftond Onze kameraden mogen er dus fier over zijn op hun eerste feest dat zij hebben geven; onze tooneelisten hebben hun best gedaan voor de eerste maal dat zij op de plank komen. Voor al dat volk, want wij mogen het zeg gen, de zaal was bomvol; onze vrienden waren goéd opgekomen, uit alle hoeken der gemeen te waren er toeschouwers; het feest was wel gelukt, maar viel wat kort volgens wij ge hoord hebben, en het was waarlijk zoo. Maar nu vooruit geachte vrienden en vrien- dinnen, op einde Maart spelen wij terug, en onzen kameraad Jan Steenhaut uit Aalst, zal er eens voor zorgen dat wij onze bevolking een genoeglijken en langen avond in ons lokaal zullen laten doorbrengen, waar wij kameraad Steenhaut niet genoeg dankbaar kunnen voor zijn. Wij doen een beroep op onze partijgenooten opdat zij hunne kinderen zouden aansporen deel te maken van onzen Tooneelgroep Eendracht». Wij moeten en zullen de sterk ste groep hebben van de gemeente en het omliggende. Allo kameraden en vriendinnen, er voor ge zorgd dat wij onze feesten wel doen lukken, niet gerust. Vooruit, steeds vooruit. Heden Zondag den 12 dezer, Algemeene Vergadering voor al de leden van den Ziekenbond, om 3 ure na middag, in ons gewoon lokaal. Opgepast Voor de bestuursleden, om 2 i/2 ure, daarna lichting van de Spaarkas dat er niemand ont- breke, Clement Bauwens, uit Geeraardsbergen zal aanwezig zijn. Het Bestuur. Inwoners van Nieuwerkerken waar gaan we nu naar toe Heeft schepen Bastiaens uit Aalst niet be loofd aan gezel Jozef Steenhaut, dat hij onmid- delijk ging verbeteringswerken doen, aan den weg van Nieuwerkerken naar St. Job Het is een echt schandaal, den slechsten weg van uren in de ronde hij gelijkt aan eene beek; gedurig staat hij vol water, trots de verbete ring dat er nu aangebracht is door den eige naar die er nevens ligt. Maar zal Mijnheer Koeitj niet eens een woord ten beste spreken aan zijnen vriend Bastiaens om er wat spoed bij te zetten, ten einde onze bevolking in de gelegenheid te stel len met droge kousen op hun werk te kunnen komen. Allo Koeitj, doet nu eens zien dat gij iets wilt doen voor uwe vrienden en kennissen maar het mag bij geen woorden blijven zoo als bij M. Bastiaenshet moetin daden om gezet worden, nochtans Gezel Jozef Steen haut heelt er hem van verwittigd, dat het moesten daden zijn, maar geen woorden, omdat wij dat van die kerels gewoon zijn. Allo Bastiaens, laat ons de beek eens vul len want er zal gaan Visch op komen, niet waar Vaneenen die er dagelijks door moet. Ze was heel wel gelukt verleden zondag hebben wy eene welgeluk te vergadering gehad. Onze werklieden wa ren goed opgekomen om het besluit te ken nen wat wy zinnens zyn te doen om verbe tering te brengen voor onze werklieden, om zich op tijd naar hun werk en naar huis te begeven, waardoor het familieleven zal ver beteren, wat nu veel te wonschen laat ge- zien Lede byna geene treinen heeft om het groot getal werklieden die uaar Brussel en omliggende gaan werkeD, na hunne dag taak op tyd naar huis te brengen. Menige kameraden gaven ons goede inlichtingen die wij met dank aanvaarden, en we zyn vast besloten den strijd naar verbetering niet op te geven vooralleer wij voldoening hebben bekomen. Gezel Berghman gaf eene uiteenzetting ovor het nut eener Propagandaclub vooral over het werk welke langs dien weg ver richt werd. Hy zette de bijzonderste pun ten van het Socialistisch programma uiteen en wees vooral den weg tot verwezenlijking van het socialisme. Dat onzen vriend Berghman goed begre pen wierd, bewezen de herhaalde toejui- ohiogen en dat menige zich lieten insohry- ven als lid. Dus vrienden den wagen is aan het rollen en niemand zal hem tegenhouden want zyne kracht wordt dag om dag sterker Nu vooruit, allen mede geholpen tot ver sterking der partij want van week tot week boeken wy vooruitgang op politiek en syn- dikaal terrein. De werklieden zien dat zü bedrogen zijn en van de beloften onzer tegenstrevers niets in huis komt. Ze zijn in slaap Onze tegenstrevers zijn allen in slaap geval len; men hoort van geen enkele nog spreken Menigen hunnen herbergpraat is gedaan en zy durven niet meer zeggen wat zij zullen doen want na twee jaar beloofd te hebDen sproken zij nu geen woord meer. Hetgeen zij nog weten is dat de socialisten kapot zijn en wat wy in «Recht en Vrijheid» schrijven leugens zijn, maar wy dagen onze tegen strevers uit op elke meeting die wii geven komen te bewijzen dat we liegen. Maar of dat zy den moed zullen kebben daar twij felt aan. POLITIKUS.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 2