Cinema Moderne VRAAGT OVERAL DE Brouwerij J. DE BLIECK ZONEN Alom Geprezene Bieren der SpecialiteitEXTRA TIGER ALE (Soub voor be ÜUefbe Cinema Palaee Gijsegem, Uit Erembodegem. Uit Denderleeuw Iddergem Uit Ninove Uit Geeraardsbergen Burgerlijke stand. Strijd penning. De Overwinnaar Als de Opstand Woedt Panam Pauam De Onversaagde Bangerik IN NAAM DES KONINGS Kapitein llascasse Een schandaal. Verleden Zondag hadden we in ons week blad Recht en Vrijheid eene vergadering aangekondigd, welke moest plaats grijpen, bij Benoit Van de Velde, «Lokaal der Opgeeisch- ten Statiestraat, denkende er nog immer te beschikken over de gulhartige gastvrijheid die we er sinds een vijftal weken hadden genoten. Heden ontvangen we het volgende kaartje Gijsegem, 6 2-28. Mijnheer, Daar wij vandaag in de gazet Recht en Vrijheidgezien hebben dat het op 12 Fe bruari, bij mij B. Van de Velde, vergadering is, moet gij U maar veranderen, want het mag of kan bij mij geen plaats meer hebben. BENOIT VAN DE VELDE, Statiestraat, Gijsegem. Reeds verleden weekwas M. den onderpastoor op ronde geweest, en had de zoon Henri, welke bij ons was vereenigd, verplicht zich te laten inschrijven bij de Christenen met de middelen ter hunner beschikking. Onnoodig hier uit te leggen, dat zulks zonder dwang is gebeurd Als we het ontslag ontvingen van Henri, dan waren we ook bijna overtuigd, dat het lokaal ons aou ontzegd worden. Al hadden we nog de hoop, dat zulks niet zou hebben ge beurd. Voorzeker, het brood gaat vooral, maar als de Heeren Christenen nu denken, onze bewe ging met broodroof, dwang enz., stil te leggen dan zijn zij leelijk mis. We zullen in korte dagen wel bewijzen, dat we ook nog ons woordje willen mee praten op eene andere wijze, dat als den Onderpastoor voort gaat met zijn dwang we zullen ons niet laten doen. Cesar HAELTERMAN. Iets kunnen wij eonstateerenwaar er gewerkt wordt, is er leven, komt er geestdrift en is er gedachtenwinst. De twee welgelukte Syndikale meetingen, welke onzen vriend Haelterman verleden Zondag hun gaf, zullen iets nagelaten hebben. Er zullen er velen gevoeld hebben, hoe noodzakelijk het is, dat ze moeten vereenigd zijn, om te verkrijgen hooge betere werkvoorwaarden en loonen, een zonniger bestaan. Op Tresschebeke evenals bij De Bun del was de vergaderplaats goed gevuld alle aanwezigen luisterden aandachtig— met gespannen aandacht. Cesar had bij- zender succes. Erembodegem-Terjoden Op Hoden Zondag 12 Februari, onr 10 ure 's morgends, bij Pbilemon Van Den Broeck, algomeene vergadering, voor de Bouwarbeiders en Steenbewerkers. Allen op post 1 Spreker CKSAR HAELTERMAN. Belangrijk berioht voor de leden wan den Ziekenbond. Van af den derden zondag van Februari komen belangrijke wijzigingen in voege in do verscheidene diensten van den bond Moyson. De tusschenkomstin Operaties wordt ge bracht op 6oe fr. totale tusschonkomsten verders uog 75 o/o tot het bedrag van 75O fr. Het werk van het moedersschapfonds komtinvoege. De genees- en artsenijkundige wordt ook verbeterd. Do bijdragen zullen natuurlijk moeten aangepast worden. Over dit alles zal breedvoerigen uitleg worden verstrekt op de Verf lichte Algemeene Vergaderingen van Maandag 13 Februari om 7 u. 's avonds te Denderleeuw, Acht- urenhuis en Zondag 19 Februari om 3 ure namiddag te Iddergem Volkshuis. Al de leden moeten tegenwoordig zijn. j Dagorde 1) Voorstel Do Cleyn om voortaan eene boete toe te passen voor de af wezigen op de vergadering. 2) Nieuwe werking van den ziekenbona. 3) Vaststelling der bijdragen. 4) Uitbreiding van het bestuur. Kiezing der beschermleden. Onze lustige Bolders waren zondag in volle feest; ons Elvire haalt eere van heuren kookpotde sloebers hebben zich een buiksken geëten dat men er vlooikens kon op dood doen. De ploegen werden bij loting aangeduid voor den kampstrijd naar 5 schoono mutsen. De wedstrijd begint op 1' zondag van Meart en zal verders iederen zondag voort gezet worden, Het spel zal stipt om 6 u. aanvangen. Het bestuur zal alieen optreden als scheidsrechter. Vergadering Coöperatief Al de leden van de verschiLlige bonden gevestigd in het Achturenhuis, worden met heel hun familio uitgenoodigd tot de jftarlijhscht Algemeene Vergadering der Coöperatief dienst op zondag 2«e Februari om 2 u. stipt en de feestelijkheden, die ter gelegenheid worden gegeven* Een kosteloozen tombola naar talrijke schoone en nuttige prijzen wordt ingericht. Het muziek zal het feest opluisteren. Alleman op post. Na de vergadering verdeeling der win sten en intresten. Maar Sottegem Heden zondag 12 Februari gaat onze Tooneelgroep naar Sottegem om er De Kuische Bruidegom op te voeren. Wie gaat er mee? Vertrek om 16,25 u. Verleden zondag hadden wij hei geluk vriend Van Caenegem in ons midden te heb ben om te spreken over het nut der vakbe weging. Hy gaf een klaren blik over den harden strijd die de werkers te voeren heb ben tegenover het patronaat. Met voorbeel den met do vleet kon hij aantoonen welke schoone verbeteringen de arbeiders te danken hebben aan de syndikaten. Ver scheidene makkers lieten zich inschrijven als lid van onzen vakbond; ze vervoegen al dus de rangen der broeders die jaren lang reeds vechten om het juk van het kapitalis me af te schudden. Voorwaar de arbeiders van Iddergem willen meeijveren voor hun ne ontvoogding en vrijmaking. Ze komen uit hun schelp Hetgeen we reeds lang verwachten is ge beurd; onze tegenstrevers hebben don strijd ontketend. Het verwondert ons dat zulks gebeurd in Kerk en Klooster, waar naar ons dunkens, alle politiek zou moeten bui ten blijven. Eerst nu voelen de bewaarders dat er moet iets gedaan worden voor de arbeiders; nochtans waarom vroeger niet? Waarom niet gehandeld als ge heer en meester waart We mogen aan al onze tegenstre vers zij groen of geel zeggen dat ze te laat zijn gekomen. De arbeiders van Idder gem gaan hun eigen gang; ze hebben gezien dat de socialisten het niet bij woorden laten maar daden hebben gesteld. Ze zullen dan ook hunne instellingen ge trouw blijven en uitbouwen tot meer geluk en vreugde van hun gezin. Vergadering Ziekenbond Zondag 19 Februari om 3 u. namiddag Al gemeene Verplichte Vergadering vooral de leden van Iddergem. Gezel De Pros. Bruyn Volksvertegenwoor diger, zal er komen spreken over de nieuwe werken die tot stand worden gebracht, de verbetering van onze diensten en de ver hooging der bijdragen en toelagen. Niemand mag ontbreken. Huguette Duflos De groote fransche kunstenares, Maan dag 13 en Donderdag 16 Februari, in een haror schoonste filmen Palaces» 't Zal er stroomen in de Volkscinema. Bedanking Het Midden bestuur van de Socialistische partij van Ninove, ontroerd door algemeene deelneming in het zoo plotseling als onver wachte afscheiden van den kameraad en partij genoot Pol Van de Sieen. Dankt den 'neer Burgemeester Cl. Behn en de andere redenaars voor de hartelijke woor den, waarmede wij dè verdiensten van onzen diepbetreurden makker en leider hebben ge schetst en geroemd; dankt de partijgenooten, die met weemoed in hart, een laatste hulde hebben gebracht aan hem, die hen zoo dik wijls met raad en daad ter zijde stond, die hen in barige oogenblikken zoo vaak wist op te beuren, die hen in dagen van vreugde en triomf wees op verdere doeleinden en hoogere idealen en die onze beminde partij door langen en ban gen strijd ten zege heeft geleid. D-inkt de bgvoi&inrj van Ninove, die bewonderenswaardig van kalmte en inge togenheid de straten vulde waardoor het stoffe lijk overschot van onzen geëerden en bemin den vriend, zou ten grave gedragen worden en die met tranen in de oogen een laatsten vaar wel, heeft toegewenscht, aan den man, die door iedereen geacht werd om zijn rechtscha pen hart, zijn helder doorzicht en zijn taaie volhardingsvermogen. De Socialistische partij, de stad, wij allen hebben in Pol Vande Steen veel verloren. Wij zullen zijn voetstappen volgen, het door hem begonnen werk kloekmoedig voortzetten. Zijn klare geest zal ons blijven voortlichten. I De Socialistiche partij zal niet rusten voor- j alleer haar doel volledig bereikt en zij aan den werkman, aan do vrouw en aan het kind, een j vrij en gelukkig bestaan hebben verzekerd. De Socialistische partij van Ninove. Cinema Zaterdag 11 en Zondag 12 Februari 1928 De groote Fox-Film Dr'sj heerlijke schelmenmet George O'Brien, Lon Teilegen, Olive Borden, en daarbij «Vonus Sportive eon P. D. C. film. Groote toe loop verwacht. Maandag J3 en Donderdag 16 Februari, Palaces de grootste film met den be roemde artiste Huguotte Duflos. Wild- strooper een dramatische superpro- duktie met Carl Vogt en Helga Thomas. Een zeer buitengewoon programma, dat door alle cinemaliefhebbers moet gezien worden. Men laat ons weten dat de «Volkscinema» van Ninove in de cinematografische middens aanzien wordt als een der best ingerichte van 'tland, en voor een inrichting waar de schoonste en nieuwste filmen worden vertoond. Terzelf- dertjjd kondigt men ons aan dat eene reeks der groote filmen voorbehouden zijn aan den Volkscinema van Ninove. Het Bestuur wilt altijd beter om beter. Cinéma. Zondag 12 en Maandag 13 Februaritwee filmen van groote waarde De Mecano en zijn Generale» met Buster Keaton. Naar het Licht drama met Milton Sills. Doris Keynon, First National Film. Een uitzonderlijk programma. Woensdag 15 en Donderdag 16 Februari. De grootste film Siberia metEdmond Lowe, Lou Tellogen, Alma Rubens, moet door iedereen gezien zyn. Indien onze mannen zich vermaken een der schoonste komedie's ooit vertoond. Henry Krauss, Pierre Batcheff Elmire Vautier, Francine Mussey een zeer prachtige film Bonheur du jour Zondag 19 en Maandag 2o Februari. Harry Liedtske Mady Christiaens in «Zijn laatste Liefde» Woensdag 22 en Donderdag 23 Februari. Wat de Glorie kost Een film zonder weerpa in 'tkort. S. M. Verbroedering Sommigen die zich socialist noemen, mee- nen met zoogezegde redenen zioh te ont trekken aan de verplichtingen tegenover de coöperatief; dat deze vrienden eens alles goed na gaan en zij zullen hun missing in zien. Een socialist is eerst en vooral goede samenwerker. Bij de Mijnwerkera Verleden Zondag had eene belangrijke Vergadering dezer afdeeling Aalst. Do leden waren wel opgekomen. Een af gevaardigde der centrale gaf een klaar overzicht van den toestand in het mynbe dryf. De noodige maatregelen werden getrof fen om de diensteD der afdeeling op vasten voet te zetten. Vooral voor wat betreft de verzekering tegen onvrij willige Werkloos heid en de aansluiting aan Nationaal Crisis fonds en Tusschengemeentelyk Werkloo- zenfonds, werden goede schikkingen geno men. Gezel Jules Bauwens, Voorzitter van het Midden-Comiteit, woonde de Vergadering bij en deed do noodige vertaling. Hij be loofde zijne medewerking aan het admini stratief werk der afdeeling, ten einde de kameraden mijnwerkers op d© hoogte te zetten der te vervullen pleegvormen tegen over 't Nationaal Crisisfonds en Tusschen gemeentelyk Werkloozenfonds. Al de kameraden mijnwerkers zyn vast besloten het hunne bij te brengen om het ledental te verhoogen ten einde te komen tot hetgeen zij roodig en nuttig oordeelen, namelyk een Vlaamsche vertegenwoordi ger in de Centrale van het Center. Binnen korten tijd zal zulks kunnen als al de mijnwerkers er aan medehelpon. In de Papier- en Kartonnijverheid Met recht wordt in deze nijverheid ge noemd de nijverheid der lage loonen. Zulks was het voor den oorlog. De mannen moesten gesloten hebben ofwel go- baarde gezichten om 2 franken per dag te kunnen winnen. Men zou nu kunnen 't zelfde zeggen om 2 fr. perMw te kunnen winnen. In de firma DeNayeris loonsvorhooging beloofd maar deze blijft nog al lang weg. In alle geval, verwonderd zyn wij er niet over. Zoo de werklieden niet willen begrij pen dat in de Vereeniging hunne redding ligt, kunnen ze er maar de gevolgen van dragen. De loonen die aan do vrouwen be taald worden, zijn vast en zeker 1,00 fr. en meer per uur lager dan in gelijk welk an der fabriek. Allo middelen om deze men- scben te overtuigen zijn tot nu toe vruchte loos gebleven en de gevolgen blijven dan ook niet uit. Willen de papierbewerkers eens de han den in elkaar slaan en enkel zeggen dat hun tosstand verbeteren moet, er zal dan wel verandering komen. Naar wat kunnen de enkele vereenigden, alhoewel ze met de beste inzichten bezield zijn. Sluit u allen aan in de socialistische ver eeniging en uw loon en toestand zal wel verbeteren. Onzo Toeneelgroep De rolverdeeling voor de eerste vertooning dewelke zal plaatshebben Zaterdag 28 April is gedaan. Er zal opgevoerd wordeu De Groote Wetblijspel in dry bedrijven door K. Van Ryn. Men heeft ons verzekerd datdotooneellis- ten er zullen voor zorgen iets puiks voor te brengen, 't Zal aan alle partygenooten ge noegen doen en wy wenschen uit ganscher harte dat de pogingen omdoor u« Recht en Vrede - terug te doen herbloeien volledig mochten lukken. Voop onze Fanfare Het bestuur heeft do vriend Arséue Mus, aangesteld om les te geven aan de leerlin gen, die een speeltuig hebben ontvangen zoodat gezel A. Coppez zich uitsluitend zal bezighouden met het aanleeren van de sol fège. Wy doen een beroep op de ouders der leerlingen, opdat zy waken zouden dat hunne kinderon regelmatig de lessen vol gen. Als elk holpt, kan onze fanfaren nog veel vooruitgang maken. Het is ook een ge kend feit dat een muziek veel geld kost; daarom zouden alle partygenooten, die oenigszins kunnen, beschermlid moeten z(jn der fanfaren Verbroedering Bonheur du Jour De groote film met Henry Krauss, Elmire Vautier, enz., den Zondag 19 on Maandag 2o Februari. Een buitengewone produktie. Gevraagd Een bediende voor de S. M. Verbroede ring, die ook secretaris van 't Partijbestuur zou zijn. Voorwaarden Lid zyn der partij De stad bewonen. De kandidaturen moeten schriftelijk gedaan worden voor Woensdag 15 Februari, aan Gezel G. De Nauw, bestuur der der S. M. Verbroedering, by wien men zich wenden kan voor verdere inlichtingen. Een exaam zal afgenomen worden, den Zondag i9 Februari, om 9 ure 's morgens in het Volkshuis. Mferkloozensteun De stad moet tusschen komen voor 10 0/0 in de vergoeding uitbetaald aan de werk- loozen, en dit maakt de som van 39,700 fr. yoor het jaar i9i7. Daarnevens heeft de stad nog ongeveer 3o,ooo fr. uitgegeven als buitengewone bfileg aan de werkloozen ge- durondo de drie laatste maanden. Deze cyfors getuigen hoe erg do krisis is geweest godurende het jaar i9z7. Goedkoope Woningen Wy vernemen dat de plans voor het bou wen van goedkoope woningen, langs de Buizemontstraat, in orde zyn. Laat er nu maar gezorgd worden door de Maatschap pij voor spoedige uitvoering. Naar de Cinema Zondag 19 of Maandag 20 Februari, voor de film Bonheur du Jour met Henri Krauss enz. Het Feest der Lustigen Het familiefeest, ingericht door de Lusti ge Vrienden, is een succes geweest. Talry- 1e opkomst, vele vrouwen. De vriend Elaut vergastte met eenigo leuke liedereD, en zong ook het strijlied Be Verdeelers waarvan de refrein door de aanhoorders werd meegezongen. Gezel De Nauw sprak over de stryd der partij, over het dagblad Vooruit en de coöperatie. Een prachtige tombola, 64 schoone prijzen, werd gegeven en de win ners allen om te meer tevreden over hunnen prys. Er was leute heel den avond, er werd ook tusschenin een flikker geslagen.'t Was een echt gezellig samenzyn, en men hoorde van velen zeggen, dat dergelijke feestjes dikwijler zouden moeten ingericht worden. Ter overweging voor de andere groepen dus. Bonheurdu Jour Een bijzondere film van fransche voort- brengst, met Henry Krauss, Elmire Vau tier, PIERRE BATCHEFF, wordt vertoond Zondag 19 en Maandag 2o Februari. Ziekenbond Op zondag 5 Febuari, hield onze maatsch. hare Algemeene Vergadering. Makker De Nauw Voorzitter opende om lo uur, en wees terecht op de weinige opkomst om zoo een belangrijke dagorde te bespreken Hij gaf het woord aaü kameraad Du- rant voor het eerste punt, zedelijk en finan- ticël verslagde Secretaris meldt dat de maalsch. 7119 loden telt, en op de trouwe werking van het Bestuur, die 31 zittingen hield om alle gevallen, die zich voor gedaan hebben ten beste te regelen. Met de II. H. geoeeshoeren werden 3 bijeenkomsten ge houden om voor onze leden een minimum tarief te verkregenvoor het afleveren van specialiteiten zal er door het bestuur ge tracht worden een oplossing te vinden zon der onze leden te treffen. Het zedelijk verslag wordt eenparig aan genomen 2 punt. Finanlieël verslag Do Secretaris geeft de Inkomsten en Uitgaven 7an elke kas afzonderlijk. Do volledigecy- fers inkomsten en uitgaven zijn Inkom sten 377.037,21 fr. de Uitgaven beliepen tot 486.119,70 fr. of een meer uitgave van I08.o73,59 fr. de subsieden van Staat en Pro vincie zijn bij de inkomsten niet ingeschre ven. Het verslag wordt eenparig goedge keurd. 3 Punt Controol Commissie Mak ker Proppé geeft verslag over de boekhou ding en drukt de tevredenheid uit over de Commissie, alles werd juist gevonden het verslag wordt aangenomen. 4 Punt Ver meerdering der Bijdrage Makker Bauwens Federale Schrijver, geeft verslag over de toestand der Federatie, en wijst met cijfers od de noodzakelijkheid de bijdrage te ver hoogen, hy geeft ook kennis van de nieuwe dienst die gesticht werd, om de kraamvrou wen, een meerdere vergoeding te geven. Vanaf 2* Mei zal er voor ieder kraambed loo fr. betaald worden, plus 36 dagen onder stand aan 3 fr. per dag. Een breedero tus schen komst zal toegepast worden voor operatiën en bijzondere gevallen. Het stich ten eener bijzondere kas wordt aangono- men, de verhooging der Bijdrage, die ze brengt op 2,o5 fr. voor do mannen, 1,65 fr. voor de vrouwen, o,85 fr. voorde kiudoren huisvrouwen, en 0,80 fr. voor de ouderlin gen wordt by rechtstaan, by algemeenheid aangenomen. (5 Punt Bestuurleden) Schail- leé Julieo, eenigo kandidaat, wordt aan ge nomen. 6 Punt Verscheidenheden Kame raad De Nauw spreekt over de Soc. pers; by wijst op de macht onzer tegenstrevers op dat gebied en vraagt om te trachten al de kameraden die deelmaken vande Soc. fa millie lezer te maken van ons weekblad Recht en Vrijheid en Vooruit, onze pers moer onze steun zyn en moet zooveel mo gelijk gelezen worden. Ook over de Coöperatie, daarvoor moet gezorgd worden, hy doet een beroep op alle socialisten om al onze inrichtingen te steu nen tot heil onzer klasse. De vergadering sluit om lt uur. De Secretaris. H. DURANT. Duivenkronijk Over het Kamfioenaat der 5o Franken Reglementen 1. Het kampioenaat speelt om de meeste pryzen gedurende 'tseizoen 1928. 2. De liefhebbers die er deel aan nemen, storten elk de som van 50 franken, te ver- deelen in volgende prQzen 3lo,oo - 3oo,oo - 250 (indien volzet) enz. 3. Het aantal duiven door de lielhebbtrs te zetten is onbeperkt. 4. Aan jonge duiven in het dubbel inge schreven, en die prys winnen tusschen de oude duiveD, zullon de twee prijzen toege kend worden. 5. Seriepryzen worden niet medogere- kend. 6. Een lijst zal uithangen in het café, waar wekeljjkscli do behaalde prezen inge schreven zullen worden. De Maatschappij Gelijkheid voor Allen (Volkshuis), heeft voor het seizoen 1928 een prachtig programma opgesteld. We verne men dat zy op 29 Mei een Groote Monster- vlucht inricht uit St. Denla, met 2000 fr. gewaarborgd. Verder nog 3 Groote Monstervluchten uit Dourdan op Zonda gen 27 Mei en 1 Juli, beide met 3500 fr. gewaarborgd. HUWELIJKEN Lucien DeClercq, Grootestr., en Maria Van De Maele, Karmelietenstr,Philemon De Pril Buizemontstr., en Alix Steurbaut, Vredestr. GEBOORTEN Frans Goditiabois, Edingschestr., Maria Theresia Vande Pontsele Lessenschestr; Paula Van Der Biest Steenstr; Blanche Van Damme Steenstr; Thedoor Van Holder, Brandstr. Christina Vanden Berghe Oudenberg. OVERLIJDENS Kamiel De Vos, 3 dagen Hunneghemstr. Maria De Nutte 59 j. vrouw Felix Bockstael, Gasthuisstraat, Hendrik De Langhe, 73 j. man Prudence Orins Papiermolenstr. AALST. Overdracht fr. 263,15. Omdat de schrijver der W.C. J.J. haastig was l,oo. Omdat hij zijn leden leugens vrijs maakte 1,00. Omdat er hem twee beloerd hebben in 't Lindeken 2,00. Omdat hij moest een Tiger hebben in 't Lindeken 1,00. Zijn vrouw geeft ook omdat hij zoo goed kan liegen 2,00. Omdat zijn kan al 2 maand in 't Lindeken staat en hij ze niet durft ha len 0,50. Omdat hij een grooten rug heeft o,5o. Totaal8,00 fr. HARMONIE Steunlijst nr 25 van V. D. Broeck Alfons 24,00. Steunlijst nr 11 van Bocqué Frans l5,5o. Totaal39,5o fr. Molendpiee, Hoogevesten, Aalat SUPER-PROGRAMMA: van Vriidag 10 en Zaterdag 11 Februari, om 8 ure, Zondag 12 Februari, om 5 en 8 ure, Kindoren Toegelaten Een groote succes-film met de Symphatieke Filmartist House Petera in Groote gevoelvolle dramatische komedie Een groot gedeelte van deze film is in Natuurlijke Kleuren Kinderen Opgepaetl Zondag om 1 ure vervolg van den prachti- gen EpisodenSlm. Programma van Maandag 13 Februari om 6 1/2 ure, slechts voor i vertooning. Een Prachtige Paramountfilm Groot Dramatisch Avontuur met THOMAS MEIGHAN en ESTELLE TAYLOR Ter Gelegenheid van Carnaval zullen er in de week van 17 tot 23 Februari, geeno vertooningen gegeven worden, enkel den Zondag middag om i u. voor kinderen. Vanaf 24 Februari Een Sohoone Prachtband SUCCES SUCCES I Schoolstraat. 2-4, MALST Programma vanaf Vrijdag 10 Februari Hinderen niet Toegelaten Avonturenfilm met HOOT GIBSON Prachtig drama met LYA dr PUTTI Maandag 13 Februari, om 5 en I ure Kinderen Toegelaten Derde en laatste kapittel van met Gabriel Gabrio en Claude Mérelle.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 3