Allerlei Nieuws A&LSr. Bericht. Uit Lede Uit Denderleeuw Uit Ninove De toekomst volgens de l iberalen Verloren. Victor De Geyter VASTENAVOND Grooten Tombola Syndikale Jlubriek. Slaking der Schrijnwerkers Uit Sot leg' m. Iddergem Uit Welle. De IS jarige Dorotea, een rijk meisje van de Phillipijnen, was voornemens te huwen met den genaamde Maximano. Daarover was den genaamde Domigo zoo woedend, dat hij een complot smede met andere personen, dat den nacht vóór het huwelijk moest voltrokken wor den, Dorotea werd ontvoerd naar een vreemde woning waar talrijke jongelieden aanwezig waren, alsook een geestelijke die een huwe lijksband tusschen haar en Domigo gelegd heeft. Het gebeurde heeft 't brein van Dorotea zoo erg verbeisterd, dat zij opgesloten werd in een klooster van Manila zij stamelt steeds ge huwd te zijn met hare verloofde Maximano Prims Charlotte de overleden tante van ko ning Albert, heeft in Engeland alléén voor meer dan 20 millioenen franken goederen ach ter gelaten. Men zegt dat hare erfgenamen voor niet minder dan 70 millioen franken erfe nisrechten moeten betalen. Het fortuin van de ex-keizerin Charlotte moet een fabelachtige som geld bedragen hé Albo F. dienstknecht van senateur Silvestir te Milaan, heeft tijdens de afwezigheid van zijn patroon een kofferke juweelen gestolen ter waarde van 2 millioen franken, en is daarna met den buit op de vlucht gegaan. Een hondenmoeder Vrouw Cecile Keup te Weis wampoes, heeft achtereen volgens hare 4 kin deren verstikt, en twee lijkjes in haar kelder begraven. Kinderlijh. De rijtuigkuischer Auffret, heeftin een wagon ter statie van Porte de la-chapelle het lijk van een pas geboren kind gevonden dat in linnen en papier gewikkeld, en goec samen gebonden was. Jean Hudt in garnizoen te Avelnes is van zijn paard gevallen dat op hol was gegaan; de jonge soldaat werd bewusteloos opgenomen, en is kort daarna in het gasthuis overleden. Een bankbediende van Brugge is met de baga telle van 60 duizend franken gaan vliegen. Amnestie werd in de sectiën der kamer be sproken voor de talrijke politieke gevangenen, terwijl zooveel oorlogswoekeraars op vrij voe ten blijven loopen, die hun rijkdom te danken hebben aan oorlogsmisérie. Daar moet een •inde aan komen. Doodelijk auto-ongeluk. Op de Jordaenskaai te Antwerpen is een auto in botsing gekomen met een natie paard dat omgeworpen werd, de au tovoerder Boggemansreed in dolle vaart voort achtervolgt door de politie, en botste wat ver der op een trampaal met zulk geweld, dat de auto ingedrukt werd. een van ae twee inzitten de vrouwen, Maria Van Hamme, was op den slag dood, Emma De Wit had erge kwetsuren aan het hoofd en de autovoerder was min erg gekwest, tegen dezen laatste werd proces-ver baal opgemaakt. Oh die Liefde. De muzikant Seouvemont te Rijsel drong bij zijn geliefde aan om het voor genomen huwelijk te bespoedigen, het meisje was van een ander gedacht, daarom schoot hij naar zijn vriendin en hare moeder, die ernstig werden gekwetst, vervolgens loste hij een ko gel in zijn hoofd en was op den slag dood. Het stormweer, dat voornamelijk westerlijk Europa tijsterde heeft talrijke slabhtoffers ge maakt en groote verwoestingen aangericht. Verleden Maandag, zag ik aaD de her berg de Graaf van Egmont op de Groote markt, de blauwe vlag wapperen. Ik vroeg aan een heer die daar juist buiten kwam, wat er in zijne partij gaande was, en zijn antwoord luidde Er is vandaag WEERAL een liberaal geboren. De toekomst is aan ons. LECRAM. Een bril in kas in de Cinema Mo derne tijdens het Kunstfeest der Harmonie. Terug te brengen tegen goed© belooning, in het lokaal Hand in Hand De ondergeteekende Philippina DE NEVE, heoft de eer het geacht publiek kenbaar te maken, dat zy zich komt te vestigen ais Coiffeuso de Dames, Vrijheidstraat, 68, ter stede. PHILIPPINA ÜE NEVE. Tot hiertoe hebt gij altijd al geloof gehecht, dat ge met xorgen en werken er zult in gelukken u een prachtige werkerskeuken te kun nen koopen, en uziet dat ge moeilijk zult lukken. Wilt ge er een bezitten Koopt dan loten van den Tombola der Soo. Harmonie, en indien 't geluk u me- deslaat, zijt gij met 0,50 fr. gansch inge- •pannen. ZIEKENBOND Heden Zondag is de Apotheek Huis dap Mutualislan Molendries voor onze leden open. STAD AALST. De Burgemeester der Stad Aalst, maakt bekend, dat gedurende do Vasten- avonddagen, de openbare danspartyen om 1 ure 's nachts moeten eindigen, de barakken en kramen moeten op dit zelfde uur sluiten, en de herbergen om 2 uren. De Burgemeester, R. MOYERSOEN. Soc. Harmonie ARBEID EN KUNST le Prijs, Prachtige Eetplaats waarde 15oo fr. 2* Prijs, Heeren-Velo. 3* Prijs, Damen-Velo. Prijs per Lol 50 ceuliemen Trekking einde December 1928. Hot Bestuur. Burgerlijken Stand van Aalst. GEBOORTEN. Mannelijk 10; Vrouwelijk 6 totaal 16. HUWELIJKEN. Jozef Cassiman, kleerm. en Maria De Sterck, stikster Pieter Coppens, schijnw. en Roma nia Coppens, z b.Maurits Van Nuffel, hand. en Maria Van der Poorten, z. b. Hendrik Van den Bril, foorkr. en Maria Merchiers dagl. Alfons Wailly, schoenm. en Germana De Bru tw- Benoit Ghysels, koolm. en Julia Van de Perre, tw. Jan Van Malderen, leersn. en Eli sa Luycx, tw. Romaan Van Assche, tw. en Emma Pêche, tw.Frans Van den Broeck, marktkr. en Elisa Bassleer, tw. Prosper Van Vaerenbergh, wever en Leopoldine Lievens, tw. Polyaoor Van den Broeck. gistbew. en Maria De Neef, fabriekw.Edgard Van Eeck- haut, wever en Maria Callebaut, tw.Clement Weymeis, vulcaniseerder en Germana Van den Brempt z. b.Constant Podevyn, gladsl. en Maria Pauwels, zijdebew.Guillaume De Moor, gladsl. en Rosalia Kiekens, tw. OVERLIJDENS. Francisca Vercauteren, kloosterz. 64 j. wo nende te Smetlede Isabella Van de Broeck, vrouw Frans De Neef, z. b. 65 j. Moorselbaan; Clementia Cornand. vrouw Ferdinand Van Goethem, z. b. 6l j. Moutstr.Frans Keppens, man Rosalia Buggenhout,landb. 55 j. wonende te Opwyck Gustaaf Van der Schueren, man Maria Hendrickx, wagenm. 74 j. Moutstr. Maria Renard. vrouw Charles Martin, z. b. 4i j. wonende te Marchienne au PontTheodoor De Schryver, man Cecilia Schockaert, voerm. 50 j. Koolstr.Evarist Possé, man Elisa Lie- baut. wever 56 j. Pieter-Coeckestr. Florentia De Kimpe, vrouw Gustaaf Janssens, z. b. 73 j. Schoolstr.Antonia De Bakker, weduwe Au- gustien Van Geite, z. b. 82 j. Binnenstr. Leo Martens, man Melania Van den Brempt, spoorw. 37 j. Gustaaf Papestr. 2 Kinderen onder de 7 j. De Vakbonden haddon aan de patroons gevraagd, om aan hunne gasten vijf op volgende maanden iedermaal eene loons- verhoogiDg te geven van 0,20 fr. per uur. In Januari hebben al de patroons de eerste 0,20 fr. betaald, doch in Februari hebben de Vereenigde Patroons gewei gerd, waardoor Maandag en Dinsdag een gedeeltelijke staking is uitgebroken, waarin 70 schrijnwerkers zijn betrokken. Een iootal gasten hebben de tweede loocsverhooging bekomen. Ze staan in volle woesf e Het kan onze tegenstrevers maar niet over het hart, dat we onophoudend hun konkelfoe- zerij en dweeperige nandelwijee in een klaar daglicht stellen. De eenige reden welke ze als verontschul diging op onze beweringen vinden is ZE LIEGEN Wat onze tegenstrevers zich goed wachten is ons uit te dagen om onze gezegdens staan de te houden. Reden waarom we het er niet zullen bij laten, en het minste feit of geknoei moet aan de schandpaal. Wie in het geknoei uitmunt is vooral M, Matthijs. Over eenige dagen ging or eene werkers vrouw haren pacht betalen en tusschen haakjes gezegd, deze vrouw is gewoon de manifesten der Katholieken te verspreiden, wat natuurlijk in de smaak van M. Matthijs niet valt, en of dit nu de reden is of niet, het is toch zoo ze raoest vierdubbel betalen om haar eenig stukje grond te kunnen behouden. Ongelukkiglijk valt de pacht te zwaar, zoodat dezen armen drommel verplicht is het stukje grond te laten gaan, aldus ook aan den dwang van M. Matthijs ontsnappende. Spijtig dat er nog zooveel menschen zijn, die vermeenen dat M. Matthiis als een wel doener handelt voor het volk. We meenen hierdoor nogmaals en voor de zooveelste maal bewezen te nebben dat hij enkel kan bestem peld worden voor een uitbuiter. In onze School Over een drietal weken hebben we laten kennen dat het spaargeld der schoolkinderen, maar drie maal per jaar naar de post wierd ge daan, in plaats van alle maanden, waardoor natuurlijk onze moeders verlies hebben aan intrest. Naar wij nu vernemen zou er nog eene heele som zijn welke niet is gestort geworden. Menigen hadden er nochtans op gerekend voor eerste kommuniedag. Helaas, ze hebben zonder de waard gere kend, en... elkeen vraagt zich af, of ons Ge meentebestuur aan dergelijke verwaarloozin- gen niets kan doen. H«t bommelscripta der Fronters. Niemand beter dan de Fronters kunnen hun doenwijze ham grootsprakerige holklinkende frazen op de rug schuiven van andersdenken den. Naar de bewering van den schrijvelaar, van verleden week in De Werkman en getiteld RAAK zijn de socialisten stoute sprekers daar waar zij geen verantwoordelijkheid te dra gen hebben. Och, kom snul, waar haalt ge dat vandaan Weet gij dan niet dat de socialisten on der geen enkel voorwaarde hun verantwoorde lijkheid hebben willen ontloopen, maar dat wel integendeel de alles belovende en niets- verwezenlijke Fronters, herhaalde malen be wijs hebben geleverd er niets van te kennen Den onderteekenaar RAAK die wel M. Coole zal zijn, is zeker vergeten dat hij de ar beiders van I.ede naar den bedelstaf wilde drij ven in plaats van hen een rechtmatigen steun, welke ten andere in vele gemeenten van min deren omvang als Lede, reeds in voege was. Heeft hij, M. Coole, dan nog niet eens over wogen de opeenstapelende zotternijen die zijn confraters te Denderleeuw, hebben uitgesto ken Hoe de onder hun bevel staande werk lieden en bedienden er behandeld worden als minderwaardigen En sprekende van het kamp der Matthijsen, om daar eens gaan te vragen wat zij hebben verwezenlijkt, schijnt er een vrees te zijn op gerezen bij M. Coole, dat we te goede vrienden met M. Matthijs zouden worden. Stelt U gerust h.h. Fronters, da Matthijsen zijn ons even onverschillig als gij, en we zul len van u niet moeten opgejaagd worden om de wandaden of de nalatigheden der kleurloo- zen kenbaar te maken. Maar er zal zeker wel een andere kneep zit ten in dit schrijven Naar ons wordt gezegd zit M. Matthijs als beheerder in het Vlaamsch Huis want hij zou een der hardste verdedigers hebben ge weest om er een Cinema te openen. Denken de Fronters misschien dat we te goede vrien den zouden worden met M. Matthijs en zij al dus een hunner bijzonderste geldschieters zou den verliezen Wees gerust b.h. Fronters, we jonnen er U veel geluk mede. Maar indien dit waar is, zul len de inwoners van Lede niet weinig hun ver bazing uitdrukken 1 De propaganda bi] de Bouwwerklieden. We gaan met vasten tred voorwaarts, want wekelijks komen er nieuwe leden bij. Zou moet het zijn mannen, immer voorwaarts opdat ge met een sterk leger tegen 5 April kunt agitee- ren voor de 5 frank per uur. Bericht aan de onverschilligen om eens voor goed gedaan te maken met het tegenhouden van schoone te verwezenlijken problemas. Aansluiten en onze rangen komen versterken moet ons aller roeping zijn. Kolen Kolen Waarom sukkelen voor kolen als ze te ver krijgen zijn in het Volkshuis» bij de Serre, en dan nog aan 21,5o fr. de loo kilo Wie met 5oo kilo neemt krijgt ze thuis besteld zonder vermeerdering. Bericht aan de achterblijvers. POLITIKUS. Zondag 1.1. hadden we dus de lang verwach te vertooning van De Kuische Bruidegom door onze vrienden van Denderleeuw. De zaal was proppensvol. De vrije Kunstkring, muziekkorps gaf ons een drietal mooie stukken. We wenschen van harte én muziekmeester éa muzikanten gekik om hun goede verzorgde uitvoeriag. Dat ons mannen van Denderleeuw in den smaak vielen, een waar succes oogstten, be wees het aanhoudend applaus dat bij iedere zet de spelers te beurt viel. Bloemkorven werden aan de meisjes over handigd. We koesteren de hoop dat we toekomend jaar nog zulke vertooningen mogen verwach- ten. De vrienden van Denderleeuw hebben hun woord gegeven. Dus Samenspraak Jef Gooiën dag, Fons. Fons Goeiën dag, Jef. Jof Hewel Fons, wat denkt gy van het tooneel van Zondag laatst Fons Hot is wonder welgelukt. jef ik was het toch zoo niet te verwach ten, van zooveel toeschouwers te zien Het was eene echte verrassing. Fons Ik ook niet, maar gij moogt er toch wel zeker van zijn dat er wel spioenen ook wareD, om te zien wie er eigenlijk was. Jef Dat is wel begrijpelijk. Fons Ja, onze tegenstrevers zullen eene appelflauwte gekregen hebben. jof Zij zullen op onzen kap gezeten hebben. Fons Dat is ongetwijfeld, zij zullen wel uit hunnen mond laten outglippen heb ben, alsdat de arbeiders hier inSottegem en omliggende, reeds durven toonen wal zij eigenlijk zijn. j0f Vele waren er ook van do buitenge meenten. Fons Die mannen vau Denderleeuw halen toch eer van hunne opvoering, zij hebben succes behaald. Jef— «Do Kuische Bruidegom» is een meesterlijk stuk. Fons Ja, dien tooneelgroep is wel op de hoogte van de tooneelkunst. Jef—De baan is tooh nog niet opgebro ken voor zulke mannen zij zullen toch wel toekomende winter, ons nog ko men verrassen met puike tooneel opvoerin gen. Fons Het is 't hopen, maar zij zullen wel eens gelachen hebbeD, wanneer zij hun voet in den schouwburg hebben gezet. Is dat nu toch nu een zaal voor tooneel op voeringen te doen. Eerst en vooral te klein ten tweede zij gelijkt wel aan eene gelapte en ondersteunde schuur en ton derde geen uitplaatsen, want al deze die tooneel spelen zijn verplicht van bij Pierre en Jan achter zittingen te vragen. Jef 't Is hier nog altijd den ouden tijd. Fons Ja, eene gemeente gelijk Sotte- gem zou toch wel eenen moderne schouw burg mogeu bezitten. Jef Ik geloof toch als dat zij er zullen doen aan werken; hot h^eft reeds verschei dene keeren ai te berde geweest in den ge meenteraad. Fons Het zou wel gaan tijd worden, want 't is schande voor al deze die het aan gaat. Jef In afwachting en tot wederziens salut. Strijdpenning Lied gezongen by Oscar Paters 4,35. Lied gezongen bij Oscar Paters door Gabriëlle van Keymeulen en rondgehaald door Pros per Vokeman 4,5o. Valtvereeniging Zondag 26 Februari 1928, om 9 1/2 ure, in het Achturenhuis uitgebreide bestuurs- zitting voor de vakbonden van 't privaat. Dagorde Bespreking van den toestand der vakbeweging in ons gewest. De groote loonstrijd in 't verschiet op 12 April in do hoofdstad. De makkers Pol Fassyn en Van Caeneghom der centrale van Bouw- en ge mengde vakken zullen aanwozig zyn. Bestuurleden, weest allen op post op die belangrijke vergadering, het geldt uwe be langen Aan de leden van den Ziekenbond Van heden af komen belangrijke wijzigin gen in voege. In geval van opoPatie, zal on zen bond voortaan heel de uitgave bekosti gen zoo de operatie niet meer als 600 fr. kost. iEdien do operatie boven de 600 fr. kost, zal de bond eerst en vooral tusschen- komen voor de 600 fr. en daarenboven nog voor 75 0/0 tot een gezamentlijk bedrag van 712,50 fr. Het Moederschapsfonds komt in werking Op 1 Mei. Er zal voortaan bij kraambed, uitbe taald worden 125 fr.daarenboven zullen de moeders nog een bijzondere steun ont vangen van 12 dagen aan 3 fr. vóór de be valling en 24 dagen *aan 3 fr. na do beval ling. Al do andere vergoedingen voor werkver- let, sterfgeval, weezenfonds, bijven onver anderd. De algemeene vergadering van Maandag 13 Februari 1.1. heeft met algemeene stem men deze schikkingen aanvaard. Van heden af worden de bijdragen ver anderd alsvolgt In plaats van 0,60 fr. betaald men 0,80 fr. I.30 1,50 l,8o 2,00 Werkbroeders Opgelet I De groen-gelen doen aan boerenbedrog ze willen u met leugens om den tuin leiden. Ze bazuinen uit dat zy lo fr. per dag ge ven en de socialen maar 9 maar zo verge ten er bij te voegen dat zij niet betalen voor de 4 eerste dagen on wij vanaf den eeisten dag. Arbeiders rekent en telt. Voor lo dagen ziek betalen de socialen lo x 9 of 9o fr. Voor 10 dagen ziek betalen de gelen 6 x 10 of 60 fr. Voor 2o dagen ziek betalen de socialisten 20 x 9 I80 fr. Voor 2o dagen ziek betalen de gelen 16 x lo of 16o fr. Vergelijkt en oordeelt. De reaktïe aan 't werk De groote vooruitgang der socialistische vakbonden in Denderleeuw, heeft de af schaffers van het Knsisfonds wakker ge schud. Het broekventje met de lederen vest en zijn bondgenoot drinkuit, gingen er eens oplostegaan. Do stijve fardé onder den arm en vooruit. Al de middeltjes schijnen die kerels goed om de menschen die bij ons vereociigd zyn weg te trokken naar hun half eontjesbond. Enkele gefopten legden opnieuw hun boekjes bij hen af en kwamen terug bij den Socialistischou Vakbond. Al wat die menschen erby inschieten is een paar bijdragen. Waar ze ergst meo oploo- pon is de vergoeding die ze betalen in geval van werklooshoid. Lederen frat, stapt over do wetsartikels van dm Belgiek, en volgens dat snotvenije is ieder aangeslotenen op zes maand by hun in regel om te genieten van het Cri sisfonds, instelling die zijn boezemvrien den in 1921 aan de arbeiders vau Dender leeuw onttrokken. By ziekte wordt het lid der vakbeweging bii hun getroeteld, stel U voren dat ieder lid meer dan 5 fr. be komt in geval van ziekte, en dit alleen door hun half cent.jesbond, doch wanneer de sukkelaars van arbeiders naar de sta tuten vragen die dit voorzien, dan klinkt het hooge antwoord van Mijnheer frak ik zal dat arrangeeren. We vragen dan ook dat in 't kort het stof zal geklopt worden uit de kakbroek van dien kleuter. Dat al ons leden op hun hoede wezen en die fliere fluiters wandelen zenden, ze wijzen op hun vuil en leugens, metéén hun han delwijze tegenover de sociale inrichtingen der gemeente zal voldoende stof aan ons menschen schenken, om zich te veraf schuwen van die soort politiekers, die er slechts op uit zyn, de werkers te ver doelen, zoodoende hun vrienden patrooDS in do gelegenheid te stellen hongerloonen te betalen. Elektriek. Ondanks de veelvuldige beloften onzer gemeentebestuurders, bekomen de bewo ners van don Steenweg en Iddergomstraat geen elektrieke leiding. Honderden arboi- Jers van Iddergem en Denderhautem mos- ton dagelijks te voet, door de schrikke lijke slechte modder-poelstraat naar den Halt. Arbeiders, hoelang nog Schuldeischers. Verschillende makkers die sinds nieuw jaar werkloos vielen, vragen wanneer het gemeentebestuur, hun de 5o eentiemen ge meentetaks zal betalen Of wacht men mis schien op een spéciale kommissaris Allo frank doet uw best, by het bestuur der ge meente, om de poef te doen betaleD. Strijdpenning Ter gelegenheid van hun ceciliafeest gaven de Lustige Bolders 28 fr. omdat er zonder het te weten drie leutige kerels tezamen za ten die nog ergens op den ossenboek staan. Een vierde zat van achter den lessenaar te lachen dat hy byna zyn telloor opat. Heel Belangrijk Al de loden van het Nationaal Syüdikaat van de syndikaten van het privaat, van den ziekenbond Moyson de Coöperatief, de Vrouwengroep, worden mot heel hun fami lie uitgonoodigd tot het Kosteloos Feest met kosteloozen Tombola, voor maunen en vrouwen, naar prachtige pryzen, die zal plaats grypen, ter gelegenheid der Alge meene Vergadering der Coöperatief, op Zondag 26 Februari om 2 ure, in onze feestzaal Het Achturen- huis Ons muziek De Werker zal zijn mede werking verleeDen. We mogen ook tellen op een goeden kunstzanger en komiek. Gezel De Bruyn zal spreken over den al- gemeenen toestand, de werking van de Syn dikaten, Ziekenbonden Coöperatief. Iedereen weze op post. Dien dag moet de schouwdag zyn van al onze troepen. De zaal moet bomvol. Voordraoht De vriendinnen en vrienden worden uit- genoodigd, tot oen Dieuwe Voordracht van Gezel De Vrieze, Kantonaal Schoolop ziener te Ninove, op Maandag 9o Februari, om 7 ure (zeer stipt). OnderwerpDe Witte van Ernest Claes. Warm aanbevolen, Dees week mochten we ons verheugen in het inschrijven van verscheidene nieuwe leden in ons Syndikaat. Goed zoo jongens; met moed on wilskracht vooruiten detoekomst is aan ons. Vergadering Ziekenbond Al de loden worden dringend verzocht de Algemeene Vergadering van heden Zondag 19 Februari om 3 ure, in het Volkshuis bij te wonen. Makker De Bruyn P., Volksvertegenwoor- diger, zal er de nieuwe werking van den bond uiteenzetten. Heel Belangrijk Door de verbetering van onzen Zieken- dienst worden van heden af, de bijdragen gebracht van o,0o fr. op 0,80 fr. van 1 3o fr. op f,50 fr. en van 1,80 fr. op 2,00. Lees onder de rubriek Denderleeuw, do hervormingen die tot stand komen. Strijdpenning Na een lied gezongen door de kameraden Ruysseveldt A. en De Bisschop R., heeft C. Bogaerts rondgehaald 3,5o fr. Haar Denderleeuw Op Zondag 26 Februari, moeten al de le den van onzen Ziekenbond en Syndikaten, naar de Groote Vergadering te Dender- loeuw in het «Achturenhuis »om 2 u. stipt. Gezel De Bruyn zal over den algemeenen toestand sprekeo. Na de vergadering Groote Kosteiooze Tombola voormannen en vrouwen. Het muziek zal de vergadering opluiste- Wanneer de katholieken hier vroeger aan het bewind waron hoorde men van de groen-gelen gedurig maar de zelfde klacht het is hior een Kozijntjes winkel; wanneer wy zullen aan het bewind zyn zal alle on recht verdwynen en eenieder gelijk gesteld worden. Maur het tegenovergestelde doet zich voor. Naast den oigendom van een der vrienden was gracht, die feitelijk niemand schade berokkende. Maar terwijl men niets vond om de modderpoelen wat te dempen vond men toch het noodige om dit te doen vervangen door een gekalseido waterloop. By een anderen vriend'goeft men toela ting een hek te hangen om dotegenstrevers den toegang gansch af te snijden, alhoewel zy wel wisten dat den gang moest openblij ven. Hierover ondervraagd op do zitting dur ven zy de verantwoordelijkheid niet op zich nemen, en blijven het antwoord schuldig. Wat dunkt u Wellenaren van deze belo- vers? Sinds een veertiental dagen hebben wy hierin een plaatselijk blad een artikel aan getroffen van de hand van den heerSteppé, van Geeraardsbergen, mode onderteekend door nog een paar andere personen welke handelden over dekrisis in de Allumenten- nijverheid. Eenige dagen later hingen er hier op de muren onzer stad groote aanplak- brieven daar of omtremt de zelfde tekst be vattende. Nu verleden zondag ward er in onze stad een blad van Geeraardsbergen, met name «Do Vlag" kosteloos uitgedeeld met op nieuw oen ellenlangen artikel op de eerste bladzyde gewyd aan de allumettennyver- heid on waarin er de copy van den briel voorkomt gericht aan den heer minister van Nijverheid en Arbeid. De onderteekenaars van dit artikel de boeren Ch. Steppé, A. Merckx, en E. Ale- inaos verzetten zich met hand en tand tegen do tusschonkomsd van don staat in de rege ling van de Allumettenindustrie. Dat zij dat doen dat is is hunne volle recht. Elkeen heeft hierom zyne meening. Wy socialistische syndikaten zyn voor da tussohenkomst van den staat in deze kwe-

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 2