cinema Moderne Wanneer de Opstand Woedt of VRAAGT OVERAL DE Brouwerij J. DE BLIECK ZONEN Alom Geprezene Bieren der Specialiteit EXTRA TIGER ALE Cinema Palaee GRIEP EEN SUPER-PROGRAMMA Uit Meerbeke 3- JÜetere jijden ONKERZELE Uit Geeraardsbergen De Reus van het Gebergte ABDIJSIROOP Toekomende week vanaf Vrijdag 24 Februari stie omdat wij van oordeel zijn dat er alleen door deze tusschenkomst een eindo kan ge- I steld worden, aan de willekeurige handel wijze der patroons tegenover de arbeiders. Wij zouden willen dat door de tusschen komst van den staat paal en perk gesteld wordt, aan de droeve toestanden waarin onze arbeiders nu reeds 10 volle maanden zijn gedompeld. Het zou niet mogen gebeu ren dat de patroons wanneer er orders zijn deze weigeren uit te voeren betzij onder welke voorwaarden ook. Deze daad van de patroons is niet laakbaar genoeg en bewijst indien dit waar is dat zij hun niet in het minste om hunne arbeidslaven, bekom meren en hen om de hun voorstelde plannen te kunnen ten uitvoer brengen aan den hongerjprijsj'geven. Schandelijker daad is nog nooit gebeurd en dient aan den schand paal gespijkerd. Wij zijn ook voor de staatstusschenkomst omdat hierdoor zou belet worden dat de prij zen der allumetten op ontzaggelijk wijze zouden in de hoogte gedreven worden en de verbruikers hierdoor, zouden kunnen be schermd worden tegen de prijspolitiek van de fabrikanten. Wij zijn voor de staats tusschenkomst omdat w(j bij gebeurlijk ge val zouden eischen dat er kommissies zou den gesticht worden samengesteld uit leden van beide zijden, patroons en werklieden, waardeloonen enwerkvoorwaarden zouden besproken worden en waar wij zouden eischen voor de arbeiders van ALLE fabrie ken een loon waarmede men menschelijk kan bestaan met vrouw en kinderen. Hier mede zou het voor goed amen en uit zijn, met te betalen van loonen naar willekeur en zouden wij niet meer moeten bestatigen dat er fabrikanten zijn welke l.Bofr. tot 2,oo fr. per uur min betalen dan hunne con- ourrenten voor het zelfde werk. Wij zouden daarbij controol eischen op den verkoop prijs der allumetten en beletten dat er woekerwinsten gemaakt worden op den rug der verbruikers. Wij zouden ook niet vergeten te sproken over de kwestie van de verplichte verzekering door de patroons van hun personeel, tegen vroegtijdige onbe kwaamheid welke deze nijverheid mede brengt en zouden voor onze moedige allu- mettenbewerkers het jaarlijks betaald ver lof van ld dagen er trachten door te halen. En is bet misschien omdat alles, dat de heeren in hun artikel ons willen doen door gaan voor blinden en verkochten aan het patronaat? Handen af heeren. Wij zullen eens trachten te bewijzen welke de schuldi gen zijn van dezen toestand. Wie is de oorzaak dat den trust op dezen oogen- blik volledig meester speelt en naar hun zeggen onze arbeiders broodeloos stelt Niet wij 1 maar ZIJ DE BELGISCHE FA- BRIKANTEN ZELVE welke tegen hooge prijzen hunne fabrieken aan den trust ver- schacherd hebben en van fabrieken welke maar eene waarde van 3 millioen hadden 15 en zelfs 20 millioen hebben ontvangen en zoodoende aan de vreemde kapitalisten do macht in handen hebben gegeven om te handelen naar goeddunken Zü en zij alleen zijn de schuld door hun geldhonger gedreven dat er op dit oogen- blikreeds verscheidene allumettenfabrieken gesloten zijn en er misschien nog zullen ge sloten worden, omdat zij den moed niet ge had hebben den strijd tegen den trust voort te zetten en het veel gemakkelijker von den hunne fabrieken voor millioenen winst te verkoopen al moesten zij daarvoor hunne arbeiders offeren op het altaar van den honger. Er wordt ook gezegd dat wü zullen toe laten dat er in onze fabrieken maar 2 en 3 dagen per week zal gewerkt worden. Ons antwoord daarop is dat er door onzen na- tlonalen sekretaris gezel Pol Fassin, een rapport is ingezonden welke berust in het ministerie van Arbeid en Nijvorheid, aan gaande de produktie cijfers door daver- eenigde allumettonfabrikanten vooruitgo- zet. Het rapport van de fabrikanten zegt dat de Belgische voortbrengst zou beperkt zijn op 2 maal, het binnenlandsch verbruik dat zou daar of omtrent lo5.ooo.ooo doozen per maand zijn. Welnu in den togenwoor- digentijd van krisis wordt er meer dan dit cijfer bereikten wij eischen dat ons pro- duktiecijfor zou gebracht worden op 2oo 000.000 doozen per maand, daar er in de maand Maart van 1927 eene voortbrengst geweest is van 173.000.000 doozen. Er is dus geen spraak dat wjj socialistische syudikaten blindelings den weg van den trust zouden volgen, maar wij zullen trach ten dat wanneer er gelijk welke overeen komst ook zal getroffen wordeD, er in al do bestaande fabrieken zal gowerkt wojden en dat met volle produktievuteit, en overal aan de hoogst mogelijke loonen. En dan wau- neer wij ons voorstel zullen verwezontlijkt krijgen zijn wij overtuigd dat er voor onze allumettenbowerkers een veel gezondere en verzekesden toestand zal geschapenzijn dan het tot hiertoe het geval was. Om ons dool te helpen verwezentlüken, rekenen wij op al onze kameraden aange slotenen. Dat zij propaganda makenvoor de soeialistische syndikaten opdat iedereen bij gebeurlijk geval zou sohouder aan schouder staan ter verdediging van een be ter bestaan voor hun èn voor vrouw èn kinderen, E. D. C. Cinema Zaterdag 18 en Zondag 19 Februari, Naar het Licht ■en buitengewoon sohoone film, drama met Milton Sills en Doris Keynon. Vooraf Buater Keaton en zijn generale film van de Artistes Associés Twee Oilmen van waarde. Maandag 20 en Donderdag 25 Februari. Sibarie. groote film, Russche toestanden met, ge kende kunstenaars. RIb onze mannen zich vermaken komedie met Loun» Fazenda, Dorothy Philips en de gekende J. Farrell Mac Do nald. Een extra programma, zeggen we. Geen bluf. De Volkscinema is niet yerplicht bluf te verkoopen, omdat elke Cinemaliefhebber van Ninove weet dat de beste, nieuwste en schoonste filmen worden vertoond in don Volkscinema. Elke week neemt het getal bezoekers in den Cinema toe. Elk zegge het voort dat de Volkscinema een reeks filmen zal vertoonen, zooals er nooit in Ninove werden ^voortgebracht. Het Be stuur spaart geene moeite om elkeen vol doening te geven. Heden Zondag 19 Februari GROOT gegeven door den Soc. Tooneelgvoep De Roode Roos», onder de leiding van A. Stevens, en opgeluisterd door de Soc. Fanfare De Zaaiër bestuurder J. Van der Biest. PROGRAMMA: r. Coeur Joyeuss (marche). 2. Clemence (valse). Drama in i Bedrijt 4 La Préférée (fantaisie). 5. De Muzikale Bohémers. (Dans door Meisjes en Jongens) 6. Hugette (marche). 7. Locht Op (polka). 8. IN DE WAR Blijspel in i Bedrijf 9. Fox Trot Marollien. 10. HUWELIJKSGETUI6E Blijspel in i Bedrijf 11. Internationale. Deuren om 51/2 ure. Gordijn om 6 ure Prijzen der Plaatsen Eerste Rang 4 00 Tweede Rang 3,00 fr. De Algemeene Vergadering van onzen Propagandaclub, was bijzonder goed bijge woond, en we zagen met genoegen, dat er verschillige oud-leden terug hun post van propagandist hebben aangevat. Zulks strekt hun ter eore on wy stippen het dus met ge noegen aaD. Verhooging van Bijdrage Ja, een punt dat nog al wat discussie heeft uitgelokt, maar ten slotte met algemeeno stemmen werd aangenomen, omdat de le den begrijpen, dat wil men hei socialistisch zaad verspreiden, en hierom zout in 't baks- ken moet zijn, want het mag niet, dat den buiten altyd bluft propaganda voeren, met de gelden van de kameraden uit de stad. La Prévoyance Sociale onze Socialistische VerzekoriBgsmaatschap- pij, gestioht in concurrentie met de zoo tal rijke burgersverzekeringon, kwam in het gedrang daar den vriend De Vlaminck hier over eene goede toespraak hield, om de leden op hun plicht te wijzen, tegenover hunne eigene iüstellingen. Het schijnt zegde hij dat er goede overtuigde socialisten zijn die hunne eigene verzekeringsmaatschappij op het achterplan stellen, om den eenen of anderen agent van kapitalistische verzeke ringen te behagen, en ontslag nemen van hun eigene inrichting. Hij toonde ons aan, welke voordeelen er worden verschaft door La Prévoyance So ciale aan de Soc. Vakbonden, Ziekenbonden en andore partijinrichtingen, terwijl de reactionnaire verzekeringen ons gedurig bekampen en ons in onzen verlossings strijd dwarsboomen. Hij meent dat onze leden, voortaan, hunne verzekeringen zullen doen in La Prévoyance Sociale. De Kiezing van 't Bestuur is het laatste punt der dagorde. Er waren 16 kandidaten, en er moesten er maar 7 vorkozen worden, een bewijs dat we geon offerwillige mannen ontbreken, en zo bezield zijn, onzen club op de besto manier te besturen. Zijn verkozen Van den Hover Leaodor Van Schoors Jo zef; Van den Hover Pieter MonseurOmer; De Bodt Frans Schaillée Philomenus en Matthys Antoon. Deze zullen nu onder beD, voorzitter, se cretaris, enz. aanduiden. Na een woord van dank aan allen door het nieuw bestuur, sluit deze welgelukte ver gadering. 6 Het Bestuur. In ons blad van verleden week schreven wii enkele regelen over de Papiernyver - beid. Uit het Maandblad De Ontvoogding ontleenen wij volgende schrijven en cijfers welke aantoonen dat voor de Papierbewer kers nogals iets te doen is Heden willen wij de papierindustie na gaan. De meeste vennootschappen die pa pier fabriceeren werken onder tamelijk re delijke voorwaarden en verwezenlijken voor hun aandeelhouders en hun beheer ders een bevredigende winst. In hun balansen van het jaar 1926-1927 vinden wij dat zij een eerbiedwaardig getal millioenen gewonnen hebben (wii laten de Frausche benamingen der firma's onver taald daar zijalsofticiëel zijn te beschouwen) Usine Godin4.600.000 Papeteries Delcroix lo.3oo.ooo Papeteries de Droogenbosch 600.000 Papeteries De Ruysscher 5.800.000 Papeteries de Saventhem 2.65o.ooo Papeteries Steinbach Cie 2.65o.ooo Papeteries de Gastuche 1.840.000 Papeteries Anvorsoises B.Boo.ooo Papeteries d'Ensival 22o.ooo Union des Papeteries 2.33o.ooo Papeteries de Rhode-St-Genèse 1.660.000 Papeteries de Virginal 2.860.000 Papeteries du Pont de la Warche l.o4o.ooo Papeteries de Genval 1.95o.ooo Papeteries de Trazegnies 32o.ooo Papeteries de l'Escaut 79o.ooo Papeteries De Nayer 14.600.000 Totaal fr. 5g.6l0.000 Wy mogen dus besluiten dat. breedgeno- men, de papierfabrieken in het boekjaar 1986-1927, 60 millioen hebben gewonnen. Die verschillende fabrieken hebben in i926 gemiddeld 3630 arbeiders te werk ge steld, zoodat ieder van hen nagenoeg voor zijn werkgever een bedrag van 16,500 frank heeft gewonnen. Nu, onder de arbeiders der papierfabrieken zijn er zeker die loonen verdienen verbeneden dat bedrag, en zoo mogen wü verklaren dat de arbeiders meer verdienen voor hun werkgever dan voor zich zelf. Wie zou, aan de hand van vorenstaande cyfers, durven beweren dat de loonen niet verhoogd kunnen worden Wij verklaren dat de verhooging kan geschieden, dat zy zelfs hoel gemakkelyk kan toegestaan wor den. De Zak zonder einde. Volgens onze tegenstrevers verklaren storten de werklieden in het Volkshuis hunne zuurgewonnen centen en zien zy er nooit een centiem van terug. Er worden pa leizen medegebouwri en de leiders worden vet betaald. Wy willen hier een kort overzicht geven van wat gedurende het jaar x927 zooal is uitbetaald geworden aan werkeloozen, sta kers, ziekte, enz. Hier volgen oenige belangrijke cyfers welko wij aan onze lezers ter overweging go ven en die bewyzen zullen dat er uit dien zak zonder einde, waar nooit iets uit terug komt, wel degelyke vergoedingen als on derstand worden uitbetaald De algemeene Centrale van Bouw- Ameu blement en Gemengde Vakken ontving aan bydragen voor de Centrale 145584,32 fr. Er werdt uitbetaald Aan Werkloozen 295.473.25 fr. Stakers5.307.00 y> Zieken3.589 5o Solidariteit1.791.25 Reisgeld93.5O Rechterlijken büstand 59.50 Byzondere steun aan stakers 3600.00 308.914,00 fr. 145.584.32 fr. of meer uitgaven dan inkomsten, de som van 163.329.68 fr. Daarby komen de uitgaven ton laste der openbare besturen en waar de Centrale ook voor een deel moet tusschenkomen. Er is in 1927 uitgegoven ten laste van'tNat. Crisisfonds fr. 146.729.50 der Provincie 4.866.60 Stad 21.292.00 Totaal fr. 172.887.00 Voor andere afdoelingen zyn de cyfers van inkomsten en uitgaven voor werklooshtid de volgende INKOMSTEN UITGAVEN Centale Las Nat.Crlslsf. Provlntle StadsbQleg Metaalb. |373l. 18706.00IG085.00 1118.—[326 50 Textielb. 263165 6815 50| 18i7.50 4I5.5O 333.50 bleeding 3651386111438. - 240. - 346.50 Lederb. »90.64i 80. 36.21. Vosding lll99.S0l 572.—I 186.50 15S.50I 64.— De Centrale der Tabakbewerker» had ge durende 1927, volgende inkomsten en uit gaven Inkomsten 143.326.95 fr. aan Stakers 526,734.25 fr. Uitgaven) aan Werkloozen 41.042.00 aan överlydens 2.200.00 569.976.25 fr. Voeg by de uitgavon Aan Crisiefonds336.040.00 fr. Provintie42.487.50 de Stad6.851.50 385.389.00 fr. Totaal der uitgaven 955.365.25 fr. Uit bovenstaande blykt dat het noodig is sterk aaneengesloten te zyn ten eindo aan dergelyke uitgaven te voldoen en dat er in dien zak zonder einde veel moet byeen- gebracht worden door do solidariteit van alle leden, om deleden, getroffen door sta king, werkloosheid enz. to kunnen steunen. Den Heer Sleppé Deze heer heeft in de stad het katholiek weekblad De Vlag laten uitdeelen, waar in een ellenlang vertoog over de stekjesnü- vorheid, over den trust en zoo meer. Wy willen den grond van de zaak hier niet bespreken, maar dit zal wel op gepas- ten tijd geschieden. Dat de heer Stoppé zyne belangen tegenover de trust verdedigt, kan hem niemand ten kwade duiden of dat hy zyne opvatting over de heerschende crisis bekend maakt, niemand zal hom zulks betwisten. Maar de heer Steppé wii er ook politieke munt uitslaan, wil zelfs de werklieden te genover hun syndikaat en hunne leiders op hitsen. Hy wil wel veronderstellen dat de socia listische leiders zich niet hebben laten om- koopen. Maar hy wil den twyfel by de werklieden doen ontstaan. Maar wat hy toch wil aannemen is dat de leiders zich lieten by den neus leiden, dus dat het onbe- kwamen zyn. Wy weten dat de heer Steppé noch om koopbaar, noch onbekwaam is. wy twyfc- len er geen oogenblik aan. Maar hy laat hier te zear bemerken wat hy beoogt, hy wil de arbeiders hun ver trouwen in het syndikaat doen verliezen, en dat verwondert ons niet, vermits de werk lieden steeds ondervonden hebben dat als er in de stekjesny verheid een loonopslag van 10 per 0/0 werd toegestaan de heer Steppé, er steeds trachtte van af te komen met 5 por 0/0, onder voorwendsel der con currentie. Het socialistich syndikaat heeft steeds tegenover wie ook 'de belangen der arbei- verdedigd, en het zal door de prietpraat niet zfin van don heer Steppé over de socialisti sche leiders, dat de werklieden zullen laten misleiden. Arbeiders, men wil u verdeelen, men wil uwe syndikale macht verminderen. Opgepast Bonheup de Jour Het is heden Zondag i9en Maandag 2o Februari dat de groote film met Henri Krauss, Pierre Batcheff, Elmire Vautier enz. vertoond wordt. Iets buitengewoon. Wat de glorie kost Au service de la gloire Een film van het allergrootste succes Zon dag 4 en Maandag B Maart. Iedereen zal deze film willen zien. Bal Hodoo Zondag 19 Februari groot bal. Ju niors Jazz-Band-Orkest. Inkomprys 2,5o fr. Cinema. Zondag 19 en Maandag 2o Februari, een buitengewone film Bonheur du Jour met Pierre Batcheff, Henry Krauss Elmire Vautier, Frandne Mussey, machtig spel en aandoeolyk Prachtige Too- noelschikking. Vooraf De Meester der duizeligheid Woensdag 22 en Donderdag 23 Februari. Det,wee gekende artisten Harry Liedtke en Mady Christiaens in een succes film Zyne laatste liefde», daarby oen buiten gewone Fox Film Do Maalstroom der passie s met Edmond Lowe, Lila Leé, May Allison. Een goed samengesteld programma. De blauwe aard Een der besto filmen van George O'Brien, wordt vertoond Zondag 26 en Maandag 27 Februari. Er zal over deze film gesproken worden. Daarby de fransche film Fau- teiul 47 Opgepast! Opgepast II Au service de la gloire Wat de glorie kostis do film. dewelke in allo lan den een byval bekwam zonder weergA. Zeer kortelings wordt deze in Volkscinema vertoond. Elkeen zal dit meesterwerk wil len zien. Duivenkronijk Vele liefhebbers klagen en niet ten on rechte over het laattijdig aankomen der ringen. We kunnen U verzekeren geachte medeleden, dat de fout aan ons noch aan het Bestuur der Federatie De Dender vallei ligt. De eigenlijke oorzaak ken nen we niet. Naar het schijnt ligt het in Brussel gansch overhoop en werpt den eenen de schuld opden anderen. Doch zulke zaken maken onze rekening niet, en lastig is het voor vele liefhebbers hunne geliefde jon gen te dooden. Zouden daar in het vervolg geene maatregelen kunnen voor genomen wor den, om die vetbetaalde heeren voor goed loon goed werk te doen verrichten. Jonge Roodeiu Bericht De personen die kaarten verlangen om ge durende het feest van Krakelingen werp in de omheining toegelaten te worden, kunnen deze bekomen ten Stadhuize tegen 5 fr. per kaart. De opbrengst wordt gestort aan het «Werk van Oorlogweezen der stad. (Medegedeeld). Aan de léden van da SocialisftJsohe Oud-Strijders en gewezen Soldatenbond Op heden Zondag 10 dezer, houden wij eene algemeene en buitengewone Vergadering, in 't Volkshuis om O 1/2 uren zeer.stipt, met aan de dagorde 1), Den toestand der groepeering. 2). Stichting eener kas voor 11 November. 3). Te regelen zaken voor 1 Mei. 4). Verscheidenheden. Gezien de belangrijkheid onzer dagorde, rekenen wij ten stelligste op aller tegenwoor digheid. P. S. - Dat dit bericht aanzien worde als uitnoodiging, daar er geen kaarten worden ge zonden, om de groote onkosten te vermijden. Namens het Bestuur der S. O. S. De Schrijver, VAN ONAEKER Maurice. Burgerlijke stand. HUWELIJKEN Julien Merckaert, Wijngaardstr. en Ger- maine Van Wayenberg id. Frans Roelandt, Antwerpen en Bertha Maquestiau, Lessen schestr. GEBOORTEN Rachel Frederick, Hemdenstr.Elian* Walraevens, Vischstr.Marie-Iosée Hevsse- linckx, Buizemont; Eugenie Vander Stiche- len, Buizemontstr. OVERL1JDENS Frans Vanden Herrewegen 54 j. man Marie Coutuer Buizemont; Frans Vande Pontsole 66 j. wed. Maria Ghilain, Lessenschestr. Geor gette Cauwel i3 j. Buizemonstr. Strijdpenning. AALST. Overdracht fr. 2yi, 15. Op het Jubilarisfeest van V. d. Speeten Jean en Eugenie, gezongen door de Jubilarissen zelfbij Jozef Gyssens 35.oo. Gezongen door Bastiaens en rondgehaald door C. Bastiaens 8i5°Totaal fr. 43,60. Sohoolstraat 2-4, AALST Programma vanal Vrijdag I7 Februari Kinderen niet Toegelaten Een schoon bewogen drama met den gokenden MACISTE Ter gelegenheid van Karnaval zullen de vertooningen van MAANDAG ge schorst zijn. Griep is vooral gevaarlijk om de verwikkelingen, die gemakkelijk tengevolge van haarverzwakkendeninvloed op het algemeene gestel kunnen ontstaan.Wachtdan ook niet langer en neem van daag nog de versterkende AKKER'S Redder d Molendries, II en Hoogevesten, 5, Aalst De Wereld in Vuur

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 3