Kunst-Concerten Allerlei Nieuws A&LST. Bericht. Uit Lede Uit Denderleeuw Kwesties van den rag. s. m. KArnn m DENKT NA Woensdag 7 en Donderdag 8 Maart, om 7 ure TWEE PRACHTIGE ten voordeelt der ^Fanfare Ai and aan JCand Voor de stakende Houtbewerkers. Fanfare «Hand aan Hand> Victor De Geyier Syndikale Jlubriek. 0PKO1P GROOTE L .ETING VASTEN"AVON D Erembodegem Iddergem Tuin arbtidtrs die werkzaam waren in het drukintfabriek te Schaerbeek, werden door de opslaande vlam uit den ketel verrast; de twee werklieden hebben over het gansche lichaam erge brandwonden bekomen, en werden naar het gasthuis overgebracht. De twee ongeluk kige werklieden hadden het bewustzijn verlo ren. Over dit ongeval werd door de politie een onderzoek in gesteld. In Frankrijk heeft het tempeest den telefoon en telegraafdiensten gansch ontredderd; moes- tuiinen zijn verwoestverschillende steden werden induistcrnis gezet; gebouwen zijn inge stort en zoo meer. In Engeland de sneeuw, regen, wind en hagel buien hebben groote verwoestingen aangericht fabriekschouwen, en andere gebouwen zijn ingestort; rijtuigen en talrijke tribunen van voet balei ubsen werden omgeworpen, vele per sonen gewoond en verongelukt, en door den bliksem werden menige branden gesticht. Te Noorwegen ten gevolge van de lawine's hebben aarde verschuivingen plaats gehad, waardoor fabriekeu en andere gebouwen zijn ingestort; overstroomingen hebben zich voor gedaan, den sneeuw versprerde de weg van het volk. Er werden Zo a 3o personen verongelukt. Op Zet heeft den storm op erge wijze ge woed; schepen werden de reeren en de ma sten afgerukt, en tegen de rotsen geslingerd. De visschersbooten moesten het hardste wor stelen tegen de woedende; zee deze en ook grootere schepen moesten hulp verleend worden; verschillende van hen zijn gezonken. Hoeveel zeemans hun leven gelaten hebben tijdens dezen stojm is nog niet gekend. België zooals Duitschland en Holland hebben erg geleden door den storm, doch in deze lan den werd alléén groote stoffelijke schade aan gericht. Adolpkt De Gtyler werd zondag te Rijael op een waardige wijze herdacht, dezen eenvou dige werkman was tevens een gelegenheids toondichter, dat hij beoefende na zijn gewone werktaak. Het is aan De Geyter dat de Eer toekomt van ons krachtig strijdlied De Inter nationale te hebben getoondicht. Auto botsing. Te Vervailles is een auto in bot sing gekomen met een wagen hout, den auto sloeg om, en de twee inzittende personen, Branche en Peilloa, zijn aan de bekomen won den overleden. L. Mariens staatswerkman wonende Gust De Paepestraat, Aalst werd maandag morgend door zijn 12 jarig zoontje op den zolder zijn er woning opgehangen gevonden. De bevolking der wereld in 1913 telde de we reld ongeveer I800 millioon inwoners. Nu wordt de bevolkiog op 1884 millioen ge schat. In België worden het grootste getal 11 hu welijken en in Duitschland het kleinste getal 7 huwelijken gesloten op looo inwo ners. In Roemenië worden het grootste getal 36 kinderen, en in België bijna het kleinste getal 19 kinderen geboren op looo inwo- nors. In Roemenië zijn 23 sterfgevallen, en in Bel gië 13 sterfgevallen op 1000 inwoneis. Hol land heoi't het laagste getal nog géén 10 sterfgevallen op duizend inwoners. Uilen. Te Quebec werd een 4jarig meisje dooreen uil aangevallen, het roofdier heeft met zijn bek de oogon van het kind uitge stoken, het dier werd door de vader van het meisje verjaagd. Mevr. E. Balliereen© weduwe van »2 jaar oud wonende te Auby, wilde het vuur in hare kachel opwekkon on goot petiol er op, waardoor eone ontploffing is ontstaan, do ouderlinge heeft groote brandwonden be komen, zij overleed in de ergste pyncn. Een goudt hen. Te San-Francisco werd oen HEM bekroond, zy legde 265 eieren in bet jaar. Liefhebbers hebben voor die HEM den prijs van 5oo dollars (1 ,500 franken) aan de eigenaarster geboden, doch zy wilde hare GOÜDE HEM niet verkoopen. voor de toekomst deed, de zaak van den wettelijken achturendag nu naar den Griekschen kalander kunnen zenden Hier is eenvoudig uit af te leiden, dat al léén de arbeiders, by middel hunner syndi- kale macht, den achturenwcrkdag kunnen doen toepassen en naleven en dat er niet veel te betrouwen is op conferences en al die officieelo bijeenkomsten. Ja, de arbeiders, vereenigd in blok, kun nen iets doen, maar zooals we zegden ze moeten al verte xgd zijn en niet gedeeltelijk want de doorvoering hunner eischen hangt immer af van de numerieke sterkte van hun vakbond. Arbeiders, voelt Ge het niet, ligt het niet inde logica der feiten, dat go allen moet vereenigd zijn? En hoe zal het afloopen met den zes- maandendienst onzer soldaten Zullen de Kristene democraten, die in 't parlement zetelen, durven aan de zijde staan der socialisten, om den diensttijd te verkorten Wij betwijfelen het sterk 1 Maar in geval ze het niet doen hun kiezers dan Dio zullen voorzeker veel kritiek maken. Maar dat zou daarbij niet mogen blijven. Beloften moeten volbracht worden. De Kristene democraten beloofden aan hun kiezors democratische wetten te zullen hel pen stemmen. Als ze het Diet doer, Kris* ne arbeiders, zult U nog voor hen stemmen De boeren hebben nu reeds eon les gehad. Ze hebben kunnen bestatigen, wie hunne belangen verdedigde of de Katholieken, die zich het monopolie der boeronbelangen steeds toeeigenden of de socialisten van wien ze vroeger zulken schrik hadden. Een spreekwoord zegtvan je vrienden moet ge 't hebben. De Katholieken denkeD, dat de boeren al tijd Lamme Goedzakken zullen blijven. Maar de baiten ontwaakt, laDgzaam —maar zeker. Onze pachtboeren moeten vrij, opdat zij hnn gedacht zouden kunnen doen en ze niet meer zouden afhangen van de groote grond eigenaars. Ook opdat zij hun land zouden kunnen bewerken en bemesten zooals 't moet en zouden kunnen staat maken op huD bedrijf. We zijn benieuwd hoe het weer zal af- i Joopen met de pachtwet, in de Kamer. In alle geval, boeren vergeet uw verdedigers niet A. Vijverman. Er zijn menschen, die vroeselijk op deze wereld te boeten hobbeD, en wieDS straf hoegenaamd niet in verhouding is met het bedmvene. Zoo vernamen wij, enkele dagen geledon, dat Borms reeds tien jaren in de gevangenis zit. Was zijn misdaad dan zóó groot Hoe kan dat Zijn daad is van zuiver poli tieken aard hij was activist, geduronde den oorlog. Men kan nu sympatiseeren of niet met het activisme en de'Vlaamsche zaak, en zeggen, dat het onder de Duitsche bezetting 't ge pas» oogenblik niet was voor zulke propa ganda. Maar een ding is zeker Borms zit reeds te lang opgesloten in de gevangenis; bij heeft reeds genoeg geboethet wordt tijd, meer dan tfjd, dat hij vrij kome. Ons monschelijk gemoed komt daar tegen in opstand. Er zijn beruchte moordenaars, die op minder dan 10 jaar op vrjjö voeten liepen 1 Het is geen der onzen, neen, maar als socialisten, als gevoelsmenscben, is het ons plicht Bo^ms, vrijheid te eischen. Wij Uien in den Transportarbeider Do Conferentie van Washington, nu 9 jaren geleden aangenomen, waarbij de internationale regeliDg van den arbeids duur zou doorgevoerd worden, op basis van 8 uren werk per dag of 48 uren per week, is na een laDgdurig en smartelijk ziekbed bezweken. De Engolsche regee- ring weigert beslist hare goedkeuring aan die overeenkomst te geven. Dit beteekent, dat deze landen die deze overeenkomst nog niet aanvaard hebben, zulks evenmin zullen doen dat de landen die, zooals Frankrijk en Italië, ze voor- waardelijk aanvaardden, dat zaakje in de panne zullen laten, terwijl de landen waar men slechts van tijd tot tijd wat beloften Samenwerken zijn beteekent onderlinge hulp, uitschakeling van nuttclooze tussehenpersonen, strijd te gen vervalsching der eetwaren geldmidde len bijeen brengen om den werkman in zijn reusachligon strijd voor loon on recht to helpen t9gen don machtigen kapitalisti- schen vijand. De Samenwerking ateunen beteekcDt zich zeiven en zijne medebroe ders te helpen, want de samenwerking is de grooto hefboom in den bevrijdingskamp der arbeiders tegen de loonslavernij. Lid der Samenwerking moet iedereen worden, die verlangt zyn lot te verbeteren, die do toekomst zijner kinde ren wil verzeksron en verlangt dat zyr ar beid naar verdienste en waarde geschat worde. Wie eentr: samenleving w zien tot stand komen, waar de arbi-i de eereplaats inneemt, mag zyno aanktopen niet doen iD die inrichtingen door de kapita listen gesticht om do maatschappij van on recht en miskenning van den werkman in stand te houden. De Samenwerking der socialistische workiieden is geen ge wone handel, 't Is eene der middelen om de kapitalistische samenleviugte vordriogon. 'tJsook het middel om onze klasse te be kwamen in 't besturen als zo later aan 't be wind geroepen wordt, 't Is do rechte weg naar de werkersinrichtingen van voort- brengst. 't Is een Hoogeschool voor den werkenden stand. De samenwerkende» maatschappij Hai.d in Hand heeft den kanker van het krediet gedood. De dure tijden bobben als eene naweeën van den oorlog. Het Krediet wederom doen verschijnen. Zoo wat overal in 't klein en in "t groot, komt deze plaag uit den grond gerezen. Strijdt tegen dien kanker. Door te koopen op krediet wordt uw zuur gewonnen brood van waarde verminderd. Gy gaat ten slotte gebukt onder lasten, dio Rij nooit te boven komt. Koopt alleen in de inrichtingen van de samenwerkende maatschappij Hand in Hand, deel aan leden, 3 0/0 en niet leden 1/2 0/0. Wordt allen lid van de samenwerkende maatschappij Hand in Hand en doet er ook al Uwe aankoopen. AFDEELING FANFARE HAND AAN HAND AALST Uitgevoerd door hare bijzonderste Muzikanten en de welwillende medewerking van verscheidene Kunstenaars ODzer stad, onder de kundige leiding van LOUIS SPITTAELS. Het Bestuur van Cinema MODERNE zorgt voor een puik programma. Wie eeD aangename en verrassende avond wil doorbrengen, schaft zich in tijds kaarten aan. Te bekomen bij de bestuurleden, Muzikanten en iD het lokaal Hand in Hand Prijzen der Plaatsen Eerste Rang 3,00 fr., Tweede Rang 2,00 fr. N. B. De Eerste Rangkaarten zullen genummerd worden den avond der Vertooning vanaf 6 ure, aan het winket van den CINEMA MODERNE Voor de gymnas van den Kapitein, een lied gezorgen door de vriendin Marie Verton gen in den Plezanten Hoek 13,50 fr. Gezongon ten voordeele van de Fanfare «Hand aao Hand» het lied Ons hart hebt ge nooit, door Victor Cornand by Jos. Cornand rondgebaald 16 frank. ZIEKENBOND Heden Zondag is de Apotheek Volksverheffing Korte Zoutstraat, voor onze leden open. De ondergeteekende Philippina DB NEVE, heelt de eer het geacht publiek kenbaar te maken, dat zy zich komt té vestigen als Coiffeuse de Dames, Vrijheidstraat, 68, ter stede. PHILIPPINA DE NEVE. F. F. R. De meisjes uit den bleek die om de beurt de ketting losmaken, werden op daguur betaald aan 1,59 fr. per uur plus loo 0/0 duurte toeslag. Gedurende 4 weken hebben zij op stuk gewerkt en met de zelfde voortbrengst wonnen zij on geveer 7,oo fr. minder per dag. Daarover heeft den secretaris van onzen vakbond een onder houd gehad met de H.H. Bes'.uurders die be loofde deze zaak te onderzoeken. In de Qnderbroekwerkhuizen Tot heden is de gevraagde loonsregeling nog niet opgelostnogmaals heeft den secretaris van onzen Textielbond een schrijven gericht aan die Heeren, waarin gevraagd werd om die loonsvragen te behandelenHet is goed te be merken dat die patroons gebruik maken van den toestand die bestaat in deze nijverhe^ en rekenen op hunne werklieden die voorheen al les verduldig hebben verdragen, doch dat men het voorgezegd houden dat daaraan ook een einde komt. aan ai de Werklieden den Msrmecniijv held Het Vakbond der Arbe -rs uit Steen, Gips en andere Aanverwante V. kken, noodigd U broederlijk uit, op de die zal plaats hebben Dinsdag 28 Februari 1928, ten 5 uren 's namiddgs, in de COUR DE TIL- MONT (Antwerpsche Poort) Brussel Noord. Kameraden, Onze Brusselsche Sektie, 't akkoord met de Afdeeling der Marmerbewerkers uit Aalst, zet eene betooging op touw om uw dagloon in evenredigheid te stellen met de levensduurte. Om in onzen rechtvaardigen eisch te lukken hebben wij den steun van al de Steen- en Mar merbewerkers uit onze Centrale, en allen zijn volkomen t' akkoord U te steunen in den strijd tegen de hongerloopen welke de Brusselsche bazen U betalen. ARBEIDERS! FAMILIE VADERS! Gij hebt uw plicht te volbrengen tegenover uw familie en U zelve. Gij weet dat het aan uwe huishoudsters on mogelijk is met uw dagloon de moeilijkheden ■waaronder gij bezwijkt door de hevige levens duurte te overwinnen, en dat gij als gewetens volle arboiders zult moeten handeleD, en strij den om de lage loonen te overwinnen, en alzoo de oorzaak uwe armoede uit den weg drijven om wat meer welzijn aan uwe gezellin en kin- ders aan te brengen. Kameraden, gesyndikeerd of ongesyndi" keerd, gij moet de meeting van 28 Februari toekomend bijwonen. Gij zult naar de gezellen CESAR HA EL- TERMAN, van Aalst, en ERNEST MAR TEL, onzen Nationalen Schrijver komen luisteren, en die onze wenschen en de betere werk condities uwer werkbroeders uit de an dere gewesten van het land zullen uitleggen. Kameraden, geen enkele, dat hij marmerbe werker, polijster, moulureer, zager of manceu- ver is, mag afwezig zijn. Allen als eenen man, moet gij ©p post zijn, en bewijzen dat gij wilt vooruitgaan, en ge daan maken met de lage dagloonen die de schande zijn van uwen stiel. Tot Dinsdag 28 Februari, in de Cour de Tirlemont dag waarop wij allen goed t' ak koord onze gedragslijn zullen aanteekenen, en wij hand in hand zullen opmarcheeren naar de verovering van werkvoorwaarden die ons weerdig zijn. STAD AALST. De Burgemeester der Stad Aalst, maakt bekend, dat gedurende de Vasten- avonddagen, de oponbare danspartyen om 1 ure 's nachts moeten eindigen, ds barakken en kramen moeten op dit zelfde uur sluiten, en de herbergen om 2 uren. De Burgemeester, R. MOYERSOEN. Eindelijk komt de katholieke party te Ledo uit bare schelp, vanwaar zy reeds vele ja: en de werkende klasse verdrukt en de weg naar de onwetendheid heeft gewezen. Nadat zij gevaar zien hun meesterschap te verliezen, dat het volk van hunne val- sche en verleiënden prietpraat den buik vol heeft, en met klare oogen ziet dat zfj reeds vele jaren voor hare partij g© werkt en gezwoegd heeft, nu nog geene verbetering te bespeuren is maar wel deze heeren hun kapitaal met millioenen zien" vermeerderen; komt in Lede deze partij nu vooruit met aan het hoofd M. do Pastoor en twee Onderpastoors gevolgd door zijne geldzuchtige helpers Burgemeester en Schepenen, ondbr den deknaam van paro chiale werken uit te voeren. Gaat gij hee ren onze werklieden terug naap het arm- burcei leiden of hun dan houden zooals het reeds 80 jaren in ons Vlaanderen gebeurd Zullen dit uwe parochiale werken zijn, of zijt gy katholieke heeren, nu eerst bewust van hetgeen gij ons werklieden reeds vele jaren ontneemt Zijn wy het niet socialiston dio reeds 4o jaren strijden voor den zedelyken en stofte- lijken welstand van werkman boeren kleine burger? Zyn wij het niet die de ontwikko- ling aan de werkende klasse opdringen waar gij heeren katholieken reeds vele ja ren aan te kort biyft En nu willen deze katholieke heeren den stoffelljken en zedelyken vooruitgang mo gelijk maken van den-boerenbond die reeds op den rug van den boer vele millioenen vergaard hoeft en in Kamers en Senaat te gen de belangen van den boer stemmen!... Deze heeren gaan ook op syndikaal ge bied voor verbetering strijden en ook den achturendag doen eerbiedigen Zouden de onderteekenaars niet beter doen, een be ter loon aan hun werk volk te betalen en 8 uren in plaats van 12 tot 14 uren te laten werken Of zal M. den Onderpastoor van huis tot huis gaan en degene dio nog nooit gewerkt hebben, van het krisisfonds doen genieten zooals in 1920 c-n 1921 Wij kun nen daaroyer nog vele andere opmerkingen maken nietwaar M. de Onderpastoor Dat de katholieken een lokaal gaan bou wen om meerdero ontwikkelingder werklie den en kleine landbouwers te bewerken, betwijfelen wy heel sterk, om de eenvou dige reden dat ze jaren en jaren do gelegen heid als heerschers over België hebben gehad onze zwoegers een welstellend leven te laten slijten, en ze er heel watte kort zijn aan gebleven. Het socialisme moest eerst geboren wor den, kampen en vechten om het proletariaat uit do modderpoel te rukken, waar ze door het klerikalisme waren ingestompt. Nu dat het socialisme een macht is ge worden en boven de kop van hot klerika lisme is gegroeid komen ze ons spreken van opvoeding en opleiding, van stoffelijke en zedelijke verbetering Farcuers zyn hetAlleen om de misdeel- den, de zwoegers en uitgebuitenen te ver schalken en zand in de oogen te werpen. Wat betreft dat M. de Pastoor en Onder pastoor deleiding gaaD in handen nemen zy hebben het recht te strijden voor hun be staan, maar niet langs dezen weg. Zy zou den beter doen zich buiten alle politiek te houden en in hun kerk het voorbeeld te ge ven van geloovigo maar niet het kapitalism dienon om de werklieden in de armoede te helpen houden. Verleden Zondag heeft een Pater almoe- zen gevraagd in do kerk voor de beschaving in Indiö, als het niet moet dienen, voor oorlog te voeren tegen de inboorlingen die in opstand zijn tegen hunne uitbui ting door het kapitalisme. Waarom hoeft God alles geschapen naar zijn zin en wil het kapitalism door verandering aan brengen POLITIKUS. Heden Zondag om 2 1/2 uren vergadering voor al de leden van den ZiekeDbond. Het gaat er om de ver hooging van bijdrage, voor het ter kennis geven van nieuwe reglementen enz. Iede reen weze op post. Wij zeggen van de Liberalen niets; maar het schijnt dat zij wel wat zeggen van de socialisten. De Liberalen hunne politiok gaat gemakkelijk, ze zyn goed gefortuneerd, kunnen het geld gooien langs alle kanten en de naïeve men schen zoo in huone netten vangen. Geld maakt recht wat krom is, zegt het spreek woord. Do Liberalen zijn goedlevers zulks weet iedereen. Zij hebben graag, dat alles blijft gaan, naar den ouden slenter. Dan heerscht het recht van don sterkste en het geld speelt don baas. De socialisten zijn slecbte, omdat zij dat spelletje zouden wil len veranderen. Omdat zy bet recht van den arbeid zouden willen doen zegevieren, omdat zij die goedlevers, die lamzakken naar den weerlicht zouden zenden. En het ware maar serieus ook. Broodroovers Ziender oogen blind ouzer kadotters, gaat nog immer voort mot 't land af te nemen zijner huurders, Alois oud fronter-Demo- craat. geeft zijn oud stieltje niet op. Wie in 't gareel niet loopt der reaktie moet maar kreveeren Als die kerel denkt hiermee in de toekomst stemmen te winnen, is hij er ver af. De bedrogene kiezers die hun stem ga ven aan de kadotters zullen op zes jaren wel klaar zien, dat op de kadotterslyst geen andere kerels opstaan, dan die er op uit zyn hun persoonlijken winkel te doen draaien, op den rug hunner volgelingen. De loonen bij de Geel en Groen-geol Een klein onderzoek over de werkvoor waarden en loonen by onze tegenstrevers bracht ons het volgende M. Rollier, burge meester houdt nog aaü het 12 uren werk en betaalt wel nen frank vijftig per uur. Vijverman, Frontor-Demokraat wint schatten op den rug zijner werkers en be taalt aan stielmannen 3,00 fr. per uur. In het breifabriek, bestuurd door een fronter, zjjn de loonen loo ten loo lager dan in Aalst. Dit noemt men volksuithongering op zyn vlaamsch. Kien vraagt bekwaam vakmaD, bij het Gemeentebestuur j van Denderleeuw, ünnoodig zich aan te bieden als men het middel niet kent om de straten en wegen te herstellen op papier. Bericht aan Thurken de planmaker. Al de partijgonooten aangesloten bij de Syndikaten, Ziekenbond enz. worden met familie en kennissen uit- genoodigd tot de feestlijkheden Op heden Zondag 26 Februari in ons lokaal Achturenhuis. Het muziek verleent zijn medewerking. Verders zullen er goede zangers optreden. Gezel Do Bruyn zal spreken over den al gemeenon toestand, den strijd der Syndi- katen en de werking van Ziekenbond en Coöperatief. Na de feestelijkheden, grooten Kosieloozen tombola naar prachtigo pry zen. B"gin om 2 ure stipt. Voordracht De Vrieze De talrijke vriendinnen en vrienden die de puike Voordracht en voorlezing van Gezel De Vrieze, maandag laatst hebben bijge woond over het kunstwerk «De Witte» van Ernest Claes geraken niet uitgepraat over den heerlijken leerrijken avond dien ze heb ben doorgebracht. Zeker hebben ze hartelijk en smakeliik gelachen om de guitenstreeken van «De Witte», maar ze voelden eveneens dat zij van hunne kinderen geen Witte's zullen maken; ze zullen zich inspannen om door j goed onderwijs hunne telgen te doen op groeien in eer en deugd. Onze vriend De Vrieze zij hier van harte bedankt en gefeliciteerd over zijn puike voordrachten kunstige voorlezing. De volgende Voordracht zal plaats hebben don eersten maandag van Maart. Iedereen make zich vrij om tegenwoordig te zijn. Verleden Zondag hebben wij hier eene welgeslaagde vergadering gehad van onzen ziekenbond. Makker De Bruyn Prosper heeft op klare wijzede gansche werking uit eengezet, waarin hij ook deed doorschijnen de noodzakelijkheid van deel uit te maken van den ziekenbond; hij deed dan ook oen warm beroep op de leden om de verdere storkm^king van onzen bond te kunnen verwezenlijken, waar iedereen het eens mee was. Met blijde stemming sloot deze welgelukte vergadering. Hierna wierdt er eene rondhaling gedaan voor onzen ongelukkigen vriend De Bakker August. Een woord van dank aan al de ka meraden die het hunne winsten te geven voor hunnen getroffen werkbroeder. Arthur De Schrijver. Naar Denderleeuw Heden Zondag 26 Februari, moeten al de lo den van onzen Ziekenbond en Syndikaten, naar de Groote Vergadering te Dender leeuw io bet «Achturenhuis om 2 u. stipt. Gezel De Bruyn zal over den algemeenen toestand spreken. Na de vergadering Grooten Kosteloozen Tombola voormannen en vrouwen. Het muziek zal de vergadering opluiste-

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 2