De Put van Jacob vraagt overal de Brouwerij J. DE BLIECK ZONEN Alom Geprezene Bieren der Specialiteit EXTRA TIGER ALE Cinema Palaee Uit Denderleeuw Uit Ninove Uit Geeraardsbergen ©e Düla met öe 7 Sleutels Cinema Moderne Uit Sottegem. WELLE ONKERZELE Levensdorst Voor hun Kind KINKHOEST wordt verzocht akkers ASDU5IR00P PETEB BENOIT Toekomende Week vanaf Vrijdag 9 Maart Betty Blythe, LEON MATHOT en André Nol in Crootsch en Prachtig Drama, opgenomen in het Wereldberoemde Meesterwerk van eoMSTAimEtOPKL, JiERUSALEM, ©&MAS&US, EGYPTE E& PARUS plus nog 6 fr. per dag van den kristenen zieken- bond waarbij ze aangesloten waren. Daar moe sten 7 menschen van leven, waaronder twee zieken. Onzen burgemeester was daarvan toch wel op de hoogte gezien hij er alle dagen een ziekenbezoek bracht, in zijn hoedanigheid van geneesheer. Nu gaat de man werken; maar daarmee is hij d' armoede nog niet kwijt. Was het niet beter, het geld der omhaling voor het kruis, te geven aan die man. Zou de geestelijkheid daarmee geen beter werk doen Ze is vrij een omhaling te doen voor een nieuw kruis, maar zoolang er menschen op de gemeente zijn, die, om zoo te zeggen, vallen onder 't kruis der ellende, ware het beter deze laatste te steunen. Dat ware im mers geen bedelen, het zou enkel «solidariteit» zijn. GEZIEN. Onze Vergadering van den Ziekenbond is opperbest gelukt. De Secretaris en de Voorzitter van Aalst waren aanwezig. Er werd breedvoerig uitleg gege ven van de reglementen, van de verhooging, voor het nemen van Recht en Vrijheid enz. De Vergadering was 't akkoord met de voor stellen. Ten slotte werd nog een plaatselijk bestuur geformeerd. Strijdpenning Omdat slap Van Lierde genoemeerd is 1,00. Slap Van Lierde geeft l,oo. Omdat hij kontent is nog l,oo omdat matrasse hem mogen pas sen heeft. Lied gezongen door Gilbert Pien en rondgchaald door Jean Pien 9,45 fr. Totaal 12,45 fr. Zondag hield de samenwerkende maatschap pij Het Achturenhuis zijn jaarlijksche Al- gemeene Vergadering. De leden der Vakbonden en Ziekenbond waren ook uitgenoodigd. De fanfare De Werker en onze Lange Sooi hebben hun welwillende medewerking verleend. De Vergadering was een echt succes bom volle zaal, prachtige uiteenzetting van de werking der Coöperatief, van Vakbonden en Ziekenbond en voornamelijk goede beslissin gen voor de toekomst. Na de Vergadering werden er voor 75oo fr. nieuwjaars uitbetaald. Ons Muziek bereidt zich voor om de volgende uitstappen te doen Op le April propagandatocht over Welle naar Erembodegem. Op 29® April, Kruisplanting te Okegem, op het graf van onzen betreurden makker Daniel De Saeger. Uitstap in Denderleeuw op Meiavond en Meidag. Gedurende de Meimaand, alle Zaterdagen serenades aan de eereleden in al de wijken der gemeente. Propagandatocht naar Denderhautem, Hael- tert, Herzele, Santbergen, Iddergem en Lie- dekerke. Bezoek aan de Haven van Antwerpen in Juni. Deelneming aan het bestendig festival van Oostende in Juli. Bericht dus aan de vriendinnen en vrienden om al deze uitstappen mede te maken. Belangrijke mededeeling aan de leden van onzen Ziekenbond Wie regelmatig zijn brood koopt bij ons heeft, met aanvang op le April, rechtop koste loos brood gedurende 8 weken in geval van ziekte en zulks na den l5e dag. Onze tegenstrevers kunnen maar niet verkroppen dat we hun leu gens hebben bekend gemaakt aan onze leden. Ze schrijven nu dat we verkeerde inlichtingen hebben gegeven. We zeggen alleen tot de verstandige lieden. Ziet en oordeeltde bond Moyson betaalt regelmatig zijne zieke leden, betaalt regelmatig de vergoedingen van allen aard, voor kinderbedden, sterfgeval, weezen- fonds, betaalt regelmatig zijne doktors, staat nergens ne cent poef, behandelt al zijne leden op dezelfde manier, volgens de schikkingen van 't reglement. Wij kunnen dat doen omdat we door onze aansluiting bij de federatie Aalst-Audenaerde sterk staan. Eendracht maakt macht. Alleenloopende bondjes worden vroeg of laat door den storm omver gewaaid en daar om zeggen wijleve de federatieve vorm. Nog geen nieuwe Schepen Tot nog toe is de gemeenteraad niet verga derd om Denderleeuw van nieuwe schepenen te voorzien. Allemaal boter aan de galg. Er is maar een oplossingAlgemeen ontslag van heel den gemeenteraad en nieuwe verkiezingen. Loonon en Werkvoorwraarden Katholieken en fronters noemen zich alle maal democraat, maar met de daad is het wat anders. In de zagerij katholieke patroon wor den loonen betaald van 2 fr. per uur. De acht- urendag bestaat er uit 10, zelfs il u. werken. In het Sardienen/abrick fronter patroon wordt er soms i5 uur aan een stuk gewerkt en dan nog aan echte hongerloonen. Wanneer grijpt de arbeidersinspektie eens in om aan die vlaamsche wetverkrachters de reglementen van den Belgiek te leeren Strijdpenning Rondgehaald door Sacco na een lied gezon gen door Firmin van den Haute i7,oo. Bij Henri De Bruyn zingt Sacco en haalt rond 3,5o. Cinema ACHTURENHUIS Statiestraat, Denderleeuw. Zaterdag 3 en Zondag 4 Maart I928, groot lachprogramma De Tante van Charley Groote komiek in 7 daelen metSYD CHA PLIN, den broeder van den beroemden CHARLOT. Daarna De Don Ju*n van Hollywood Komedie-komiek in 7 deelen naar het go- kende blijspel De Kuische Bruidegem met OTIS HARKAN, EDW. EVERRET- HORTEN. Toekomende week het groot succes De Landlooper (Le Chemineau) met HENRI BAUDIN (Vitalis uit «Alleen op de Wereld VerwachtJean Chouan, de buiten gewone episodenfilm van het huis Pathé. Het zijn wel gelukkige stervelingen die hier mogen wonen. Met het geld hun zoo behendig afgelutst door verkoop en verhu ring der gemeente goederen en de hooge belasting welke men hier nog grootendeels op den rug der werklieden geschoven heeft, gaan zijn nu eene prachtlaan aanloggen voor de huizen der gekozenen die zich nu toch zoo groot wanen. Daar zij aan geen kozijntjeswinkel hou den, zoo zullen zy hier een bestuurder der werken benoemen. Natuurlijk een der vrienden, en al heeft bij nooit iets anders dan een verfborstel gehanteerd, hij zal wel dit werkten einde brengen, (mits goede be taling). Hadden deze heeren soms niet beter ge daan dit geld te gebruiken voor het bou wen van werkmanswoningen Het is waar dat zij niet meer weten dat ze door de werklieden gekozen zijn. Cinema Zaterdag 3 on Zondag 4 Maart De Blauwe Arend De groote film met George O'Brien, Wil liam Russell, Janette Gaynor. Een film van groote bijval. Zetel «47» Paryzer komedie van Louis Verneuil. Be werkt door Gaston Rowel en Tony Lekain, de scheppers van Bonheurdu JourIn deze filmen treden de groote artisten op, Dolly Davis en André Roanne. Een Extra-Programma Maandag 5 en Donderdag 8 Maart VICTOR VARCONI - JETTA GOUDAL twee dor meest beioemde artisten in de groote prachtige film Overwinnende Liefde van Cecil B. De Mille. Een prachtig spel alle cinemaliefhebbers zullen deze film willen zien. Vooraf Buck Jones in Volbloed Luchtpaard En 't Gaat Voort Elke week vermeerdert het getal bezoe kers in den Volkscinema, maar niemand verwonderd er zich ov^r, want de nieuwste, schoonste en beste filmen worden er ver toond. Men kondigt een reeks aan, de bij zonderste en ophefmakendste. Gemeenteraadszitting le Punt. De begrooting van den Openba ren Onderstand, wordt met algemeene stem men aangenomen. 2® Punt. De burgemeester stelt voor het vervoer boven de 12oo kilos te verbieden in de Boschstraat. Gezel VAN DEN HOVE, verzet zich daar tegen, omdat de inwoners van die straat even veel belastingen betalen als deze van andere straten en men toch de eerste niet kan ver plichten, dubbele kosten te maken bij middel van vervoer. Kunnen zij hunne kolen, in 't be gin der straat afstorten, om ze dan op hun rug naar huis te dragen ?Zijn ze niet reeds al ge- noeg gestraft door dat ze den geheelen winter in den modder mogen loopen DE BURGEMEESTER antwoordt dat de straat pas is gemaakt en weeral stuk is, waar op Gezel VAN SCHOORSzegt: wij hebben hetu voorspeld, dat het geldverspilling was. Na nog wat woordenwisseling tusschen burgemeester en Gezel Van den Hove, wordt er gestemd zeven vóór, twee tegen Dus inwoners der Boschstraat, opgepast, want nu zult ge nog processen kunnen oploo- pen, als ge meer dan 12oo kilos vervoerd. 3e Punt. Achterstallige betaling van het Crisisfonds. DE BURGEMEESTER bij mij is reeds het gedacht opgekomen, het Crisisfonds tijdelijk af te schaffen, waartegen zich Gezel Kindeken verzet. Er zal met afkortingen betaald worden. Het aanstellen eener gemeentelijke vroed vrouw wordt tot later verschoven. Een taks van 5 fr. op knechten en werklie den wordt aangenomen. Gezel VAN SCHOORS stelt voor 25 fran ken subsiede te geven aan de Ziekenbonden, voor hunne in kraambed zijnde vrouwen. Verschoven tot de naaste zitting. VAN DEN HOVE. Nog een oogenblikje a. u. b. Vriendinnen en vrienden, g'hebt het gele zen De burgemeester zou het Crisisfonds willen afschaften En nu juist als het groo te crisds is in onze streek. Opgepast dus, waar 't hart vol van is, loopt den mond van over, zegt het spreekwoord, maar dat zal niet, als ge allen uwen vakbond helpt en versterkt. Vrouwenbond Heden Zondag om 4 uren, Algemeene Ver gadering in het Volkshuis. Wie nog geen lid is, late zich inschrijven. Het Bestuur. Cinema. Zaterdag 3, Zondag 4 en Maandag 5 Maart Moeder mijns Harten Een der bijzonderste filmen ooit voortge bracht. Een hartroerend drama. Een film van groote waarde. Met de groote kunste naars Belle Bennett, Victor Mac Laglen, en de kleine Philippe de Lacy. Twee Vrouwen op den Hals Het groote lachsucces met Reginald DeDny. Een Buitengewoon Programma. Woensdag 7 en Donderdag 8 Maart Twee Buitengewone Vertooningen LEON MATHOT in DE WONDE Constance Talmadge en Jack Mulhal in Mevrouw Bemoeit er zich Mee S. M. Verbroedering Wij berichten onze leden en kliënten dat wy voor hunne jongens, Eerste Kommuni- kanten, een schoone keus van stoffen voor hunne kostumen hebben in onzen winkel. Laat uwe kostumen maken in uw eigene inrichting. Verzorgd werk. Voordeelige prijzen. Iedere samenwerker, iedere socialist zou moeten begrypen dat het een plicht is zich te kleeden in zijn eigen magazijn. Er be staan geen reden om dit niet te doen. Hi| is Kwaad De apotheker is kwaad omdat wy in «Recht en Vryheid» hebben geschreven, dat hy niet omkoopbaar noch onbekwaam was die vent is licht gestoord. De grond van het artikel door den apothe ker geschreven, hebben wy niet willen be spreken, omdat wij van oordeel zijn dat het best is af te wachten tot wat de onderhan delingen zullen leiden. En de apotheker is ook lastig omdat wij schreven dat hy voor zijn belangen optrad. Maar dit is toch zijn recht, en niemand zal hem daarover schan de spreken. En hy heeft toch ook het recht zijne opvatting te hebben over de huidige crisis in do ailumettennijverheid. En omdat we zulks schreven, struift dien heer zich op. Al wat hii schryft bswyst dat hy den toestand wilt uitbaten tegen de so cialistische syndikaten.En wy zouden zulks niet mogen aanstippen. Wij vernemen met genoegen dat de apo theker voorstaander is van hooge loonen en hopen dat hy bij gelegenheid door daden zulks zal bewyzen. Maakt u nu weer niet kwaad, beste apo theker, neemt liever een kalmeerpoeder, want iedereen zal nog zeggen wat 'n vieze apotheker is dit. Als de apotheker onze partij aanvalt, I moet hij weten dat wy ons verdedigen, en hy mag weten dat dit geschreven wordt in naam van ons partijbestuur. Duivenkronijk Naar aanleiding van het kampioenaat, gesticht door de bijzonderste liefhebbers der Maatschappij Gelijkheid voor Allen Volkshuis, kondigen we door deze af, dat de liefhebbers, die reeds hunne som als in schrijving storten daarvan ontvangstbe wijs kunnen ontvangen bij den secretaris. We wenschen dit door alle ingeschrevene ten spoedigste te zien doen, dit om alle ge schillen te vermijden. We doen nogmaals een warmen oproep aan de nog niet ingeschrevenen, om ten spoedigste dit verzuim to herstellon. De tijd immers nadert snel, nog enkele weken en we zyn weerom volop aan ons geliefkoosd sport overgegeven. Het Bestuur. In de Steengroeven De staking op 3o Januari uitgebroken in de Nou velles Barrières te Lessen welke eindigde den 6 Februari is eene harde les geweest voor Patroons en werklieden. Deze was uitgebroken tengevolge der onrechtvaardige houding vAi den patroon tegenover de ateliermannen. Wij hebben zijne houding aangehaald in de loon- besprekingen van Augustus 1.1. en welke vier maanden duurden. Van bij de uitspraak van den Scheidsrechter in begin Januari uitte hij reeds het verlangen deze tegen te werken en de werklieden hunne voordeelen te ontnemen. De rangschikking der verscheidene kategoriën door de oudere patroons gedaan, slechte uitsla gen gegeven hebbende, hadden deze onmidde- lijk aan al de betrokken werklieden gegeven, wat door de scheidsrechterlijke uitspraak slechts aan enkelen was toegekend. De bestuurder der Nouvelles Barrières ver zette zich hiertegen. Nadien kwam hij op zijn besluit terug, van den eenen kant terug ne mende wat hij van den anderen kant verplicht waste geven. De scheidsrechterlijke uitspraak regelde ook de zaak der overuren en verplichte de betaling van het 0/0 op het volledig loon. In een hand om draaien, zonder iemand te raadplegen veranderde hij de werkuren sedert den wapenstilstand invoege en voerde voor de ateliermannen terug de 6 maal 8 uren in, in vervanging van de Engelsche week, hen zoo de5oo'o voor de uren van den Zaterdag na middag ontnemende. Na 14 dagen onderhandelingen lieten de werklieden, 25 in getal het werk staan. De an dere werklieden werkten voort, zoolang geene onderkruipers het werk der stakers innamen. Het toeval wilde dat bij het eerste uur der sta king zich een ongeval aan den ophaalbak voor deed; gewetenlooze werklieden wilden de her stelling doen in plaats der stakers en daarop werd het werk volledig stilgelegd. De tusschenkomst van den Heer Raven, Voorzitter van den Verzoeningsraad, gevraagd zijnde, had te Brussel een onderhoud plaats met de werklieden, bijgestaan door gezel Sche- venels en het bestuur der Nouvelles Barrières. De voorstellen door den Heer Raven gedaan werden door het Bestuur der steengroeven en 's anderendaags door de werklieden aange nomen. Er werd tot de werkhememing op volgen* den Maandag besloten; de Engelsclie week bleef behouden, de werklieden genoten van eene verhooging van lo 0/0 en het 0/0 voor de overuren bleef behouden voor dringende werken. Dit was eene goede les voor den patroon die de werklieden overwonnen achtte. Voor de werklieden sedert twee jaren was er geen staking meer, ook hadden een honderdtal werklieden het niet noodig geacht vereenigd te zijn. Sedert een jaar hadden wij eene nieuwe bijdrage ingevoerd waarbij de werklieden zich vrijwillig konden aansluiten. Wij dachten dat de steengroevers van Lessen, nochtans zoo solidair met hunne strijdende makkers (zulks bewijst de staking te Luik) zouden begrepen hebben dat het hun plicht was zich daarbij aan te sluiten ten einde zich te verzekeren voor de toekomst. Er was niets van en een groot deel bleef de bijdrage der 3° klas betalen. Deze sta king toonde goed het verschil van onderstand tusschen de twee klassen, 't geen eene groote toetreding tot de 5e klas voor gevolg had. De onvereenigden begrepen ook hun plichten de den zich in groot getal inschrijven. De patroon die zich alles toegelaten achtte zal begrepen hebben dat er met de hardekoppen van Les sen dient rekening gehouden te worden. De uitslag is eene dubbele overwinning voor de werklieden, op het patronaat en op hun zei ven. Wij teekenen het aan met eene voldoe ning die ons hoop geeft voor de toekomst. E. Schevenels. Aan den Heer Karei Steppé. Een artikel verschenen in Recht en Vrijheid van 19 Februari geeft aan den Heer Steppé ge legenheid aan het adres van ondergeteekende allerlei laffe en valsche verdachtmakingen te richten. Zelf de schrijver van dit artikel niet zijnde, zoo zal de steller ervan den Heer Steppé wel te woord staan maar wij houden er toch aan hier enkele punten te recht te stellen. De crisis in de Ailumettennijverheid is niet van lokalen, maar van Nationalen aard en het is dan ook het hoofdbestuur der Algemeene Centrale van Bouw- Ameublement en Gemengde Vakken dat zich met deze zaak gelast heeft ten einde er eene goede oplossing voor te vinden. De Heer Steppé heeft ons gevraagd h©e hij het best in betrekking komen kon met den Heer Soudan Burgemeester van Ron se en die den Heer Minister van Nijverheid en Arbeid zou ondervragen over de crisis in de Allumet tennijverheid. Hierover hebben wij den Heer Steppé de noodige inlichtingen gegeven. Wij hebben hem ook gezegd dat hij voor alle verdere inlichtingen en besprekingen zich kon wenden tot het Hoofdbestuur onzer Cen- tale te Brussel. Wij hebben dus onder geen en kel voorwendsel iets van de hand gewezen maar wel, volgens besluit van ens Afdeeling- bestuur, aan den Heer Steppé de rechte plaats aangewezen waar hij zich kon wenden. Een zaterdag voormiddag om 8 1/2 ure doet de Heer Steppé ons door den bode J.Nei rinckx vragen onmiddelijk met hom naar Ronse te gaan per auto om Soudan te spreken. Daarop hebben wij geantwoord geen tijd te heb ben doordat wij de werkloozen te betalen had den en wij hebben er bijgevoegd dat wij. in dien wij nog den tijd hadden, toch niet zouden medegaan, gezien de Heer Steppé wist dat hij zich daarvoor tot het Bestuur der Algemeene Centrale te Brusssel kon richten. Nu het bewijs van den stekjesraper, dit stelt de Heer Steppé vrijwillig op den kop; hij weet wel dat wii op verzoek van den werkman deze kwestie zijn komen bespreken; dus datwi zulks niet hadden opgedrongen en nog vee min met nevenbedoelingen. De Heer Steppé legt het er in zijn schrijven op aan onze goede trouw in de zaak der Allu- metten in twijfel te trekken. Wij durven betveren in deze zaak en in alle andere minstens zoo eerlijk te zijn als de Heer Steppé. Hij spreekt ook gedurig van beïnvloeden en omkoopen. Gezien de Heer Steppé zooveel be wijzen bezit in zijn dokumentatiebureel zal hij ook wel de bewijzen voorbrengen doorwien en voor hoeveel wij ons lieten uitkoopen. Wij zijn niet verlegen door alle weldenkende lieden de vergelijking te laten doen tusschen den Heer Steppé en ondergeteekende. Jules Bauwens. Burgerlijke stand. HUWELIJKEN Gaston BruylaDdt, Overboulaere en Euge nia Goessens, Steenstr.Petrus Schiettecatte, Sottegem en Yvonne Durant, Karmelietenstr. GEBOORTEN Cyriel Gersouille, Nieuwe BaanFrans Brootcoorens, Vesten Luvien Van Cutsem, KI. Gaffelstr. Gustaaf De Pessemier, Boker- str. Arthur De Pril Vredestr, Hortense Mo reels Buizemontstr. Suzanne Gilquin, Steen str. Magdalena Ogier, O. Steenweg. OVERLIJDENS Elenora Blaton, 80 j. vrouw Henri De Brem- me, Adamstr Prudence Cosyns, 70 j. wed. Kamiel Antheunis, Audenaerschestr. Anna De Borre; 13 j. Kloostermeerschstr. Jules Carton, 49 j. wed. Fiorina Trufin Gasthuisstr. Theresia De Rauw, 79 j. ong. Papiermolenstr. Strijdpenning. Bij Van Onacker op de Vesten, 4 pekens ge kaart voor de 4 vrouwen o,25. Gewonnen Pilat Les en Jozef Borleau o,25. Verloren, Van der Heyden Petrus 0,25 en De Trogh Gustaaf o,26 en Mie doet er nog 2,00 bij. Uit Overboulaere Zaterdag 10 Maart a. s. om 7 i/2 u. 's avonds buitengewone Algemeene Vergadering van de Propagandaclub. Gezel Guill. De Nauw, Bur gemeester van Geeraardsbergen zal de verga dering voorzitten. We doen een dringenden oproep aan alle aangeslotene leden, de vergadering te willen bijwonen. De dagorde immers zal uiterst be- langerijk wezen. Het Bestuur. Schoolstraat, 2-4, AALST Programma vanaf Vrijdag 2 Maart Kinderen niet Toegelaten Lustige Komedie met DOUGLAS MAC LEAN groote zedenstudio met CLARA BOW, ALI CE JOYCE en CON WAY TE RLE. Programma van Maandag 5 Maart om 5 en 8 ure, kinderen toegelateü. Hartroerend drama met PAT O'MALLEY en MAY MAC AVOY. Toekomende week. Verzacht de hoestbuien, waaraan kinkhoest de ver zwakte lichaampjes Uwer kinderen blootstelt, verkort den duur der ziekte en ver mijd het gevaar voor ver wikkelingen met de lekker- smakendeenslijmoplossende Redder der longen Alle Apothtkrn. Per flesch 5.50, fr. 22.50. fr. 35.- Molendries, II en Hoogevesten, 5, Aalst

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 3