Militair Wetsontwerp Mat Ifvomen Zal. MIJN HOEKJE 2f»e Jaargang N° 28 Prijs per nummer 50 centiemen 8 Juli 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst Jaspar-Mussolini en de militaire Wet Het Verbond der Vereenigingen voor den Statenbond Partijgenooten Cr is Seen Scld Recht en Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK-REKENING Belgische W e r k 1 i e d e n - P a r t i Arrondissements-Federatie Aalst Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon 572. In de verkiezingstryd van 1925, en dewel ke voor gevolg had eene merkelijke verster- king der socialistische vertegenwoordiging in Kamer en Senaat, is er benevens andere hervormingen, veel geschreven en gespro- kon geworden over hetmi'itaire vraagstuk. Het waren Diet enkel de socialisten, die zich voorstaanders verklaarden van den zes maandendienst, maar ook de katholieke demokraten hebben in hunne propaganda schriften, in hunne meetings verklaard dat do legerhervorming geschieden moest met het doel tot de invoering van den zes maan dendienst te komen. Men herinnert zich nog hoe mceilyk het is gegaan om na de verkiezingen in 1925, eene regeering samen te stellen en hoe de regeeriüg Poulet-Van der Velde werd ge vormd, met als bijzonderste doel de finan- ciëele toestand van 't landgezond te makeD, zonder echterat te zien van de noodigeuit- breidiüg der maatschappelijke hervormin- 8en- Dank den invloed der socialisten, nam deze regoering de taak ernstig op, en het ministerie Poulet zou ook een begin maken om de legerhervorming voor te bereiden. Volgens de verklaringen gedaan door de meerderheid der volksvertegenwoordigers in de verkiezingsstrijd was er in de Kamers eene meerderheid voor eene algemeene ver korting van den diensttijd. Is het noodig te herinneren aan de hevi ge aanvallen door de burgerspers, gesteund door de machtige finantiemannen, tegen deze regeering Elk weet genoeg door wel ke middelen de geldmannen er in gelukt zün de regeering Poulet te doen vallen de arbeiders gevoelen nog de gevolgen van de toestanden, ontstaan door de noodlottige werking dezer zoogezegde vaderlanders. Toen reeds zijn het de katholieke zooge zegde demokraten geweest, die de een na de andere ontslag namen uit de regeering, en de socialisten de belangen van 't land en in't bijzonder van de arbeiders inziende, traden in het ministerie Jaspar, om hunne medewerking te verleenen aan de rodding van wat er nog te redden viel, om het land van den ondergang te vrijwaren. De socialisten verklaarden echter dat zij niet konden afzien van een enkel punt van hun programma en zij hun vrijheid van handelen wilden voorbehouden, om zoo gauw als 's lands middelen het zouden toe laten, voorstellen te doen tot verbetering aan onze sociale wetgeving. Het militaire vraagstuk werd ook voor behouden en nadat minister Jaspar en Hou- tart zelve verklaard hadden dat de finan- cieêle toestand van 't land voldoende ge waarborgd was, hebben de socialistische ministers, in akkoord met de partij, ge vraagd dat het militaire vraagstuk zou be sproken worden en hebben zij verklaard dat eene oplossing in den zin van den ver korten diensttijd moest bekomen worden. Minister de Broqueville verklaarde in Se naat en Kamer vóór de parlementaire va- kantiën in 1926 dat hij na het verlof een mi litair wetsontwerp zou neerleggen, waarbij verkorting van diensttijd zou behooren. By de heropening der kamers werd er door de socialisten gevraagd waar mmis- ter de Broqueville bleef met zijn wetsont werp, maar intusschentyd had de leger staf zijn invloed doen gevoelen en de reak- tionnairen waren van oordeel dat het nu ook wel kon gewaagd worden om de socialisten buiten de regeering te krygen. Het is ten dien gevolge dat minister Jas par, het voorstel deed eenelegercommissie te benoemen, waar de militairen de bazen zouden zijn de socialisten besloten liever uit het ministerie te treden dan de wetge vende macht te laten stellen onder voogdy van de militaire macht. De tweede regeering Jaspar werd ge vormd en twee gekende katholieke demo kraten maken er deel; van vertegenwoordi gen er de kristene syndikaten wij zouden hier kunnen aanhalen hoe deze demokraten 'takkoord gingen met de audere katholie ken en met de liberalen in deze regeering om tegen de echte demokratie te handelen. Over een veertiental dagen heeft de mili taire commissie haar verslag neergelegd, •en voluum van wel joo groote bladzijden, om te besluiten tot geldelyke verzwaring der militaire lasten en voor het grootste ge deelte soldaten een langere diensttyd 't is de legerstaf, die zyneu wil stelt De regeering stelt nu alles in't werk om zoo gauw mogelijk het voorstel van den legerstaf door de Kamers te doen aanDemen en stelt daarvoor de pachtwet en andere wetsontwerpen van belang op Let achter plan dat de socialisten alles zullen doen wat mogelyk is om dit plan te verijdelen, zal toch niemand verwonderen. De socialisten houden aan den eisch van den zes maanden dienstmaar wy bestatigen dat de katholieke zoogezegde demokraten, die zich nochtans in hun bladen, in hun congressen hebben uitgelaten als voor- staanders van de zes maanden, nu volledig 't akkoord gaan met katholieke en liberale reaktionnairen om nu maar zoohaast moge lyk een wet te doen stemmen, waarin er niet het minst rekening wordt gehouden van hun vroegere eisch den korst mogely- ken dienst De legerkwestie moet opgelost worden buiten alle politiek, zeggen sommige leger oversten en ook andere voorstaanders van langoren diensttyd (er zijn er ook wel die denken dat er van de socialisten geen reke ning dient gehouden.) Men verwyt aan de socialisten dat de beweging voor de zes maanden slechts geschiedt uit kiesbelang, en zy zich niet bekommeren om de belangen van 't land. Maar we hebben hier hooger er reeds op gewezen dat in de verkiezingsstrijd 19i5 door de katholieke demokraten de zesmaan- dendienstals propagandamiddel werd ge bruikt. Er zijn ook wel legeroversten, die van oordeel zün dat het wel mogelyk is een degelijk leger in te richten met een korten diensttijd, en die geen groot® voorstaanders zijn van de manier van drilling in de kazer nen. Een hoogere officier schreef De oorlogst*- varing heeft ons bewezen dat drie tot vier maanden volstaat om soldaten zoodanig op te leiden, in de kam pen, dat ze aan den veldtocht kunnen deelnemen. Nooit heeft de overluid over hun gebrek aan vaardigheid geklaagd Maar als de katholieke demokraten het willen, kunnen zij aan de socialisten al het Dolitiek voordeel ontnemen, dat zy door aunne beweging voor den zesmaanden- dienst kunnen hebben. Dat de katholieke democraten hun woord getrouw blijven en met ons eischen dat eene algemeene ver korting van diensttijd iDgevoerd worde. De zoogezegde demokraten zullen zulks echter niet doen, want zy zy n verplicht zich te onderwerpon aan den wil der machtigen in de katholieke party en niet alleen voor wat het militaire vraagstuk betreft. Wy willen een volksleger, wy blijven voorstaander van het militiestelsel, wij wil len een leger naar den geest van 't volk, 't is te zeggen demokratisch ingericht, omdat zulk een leger het beste verdedigiogsleger is. De toekomst zal bewijzen dat wy gelijk hebben. Wij schaden in niets de belaDgen van het land door het onbezonnen militarisme te bevechten, door bij elke gelegenheid onzen wil te uiten dat de legerhervorming voor ons geen doel is, dat wij bijzonderlijk in de mate der mogelijkheid de geest tot ontwa pening willen ontwikkelen. De legerkwestie is een zaak, waarin het volk het meeste belang stellen moet, het is daarom dat wij bij middel van petitiën enz. ons tot het volk hebben gewend. DE NAUW. Er zullen dagen komeD, zegt Destrée in de inleiding van zyn Code de Travaildat de arbeidende klasse zoo machtig zyn zal, dat ze niets meer zal vragen aan den Staat en de wettelijke bescherming als een onnut tig schild zal weggooien. De ontvoogding der arbeiders zal het werk der arbeiders zelve zijn. gaat hij voort, eD, van nu af, het schijnt dat men in de syndikale organisatie den weg kan zien dezer nieuwe tyden. Zoover moeten wij het trachten te brengen; dat de wetten er in werkelijkheid niet meer noodig zyn, doordat de arbeiders, door hunne vereeoiging, zoo machtig zijn, dat ze zelf hunne verhouding tot de patroons be- heerschen. Want een wet beteekeni niet veel voor dengene, die geen macht heeft. Wat zou bijvoorbeeld de wet op den acht urenarbeidsdag beteekenen, indien de syn dikale macht er niet was om ze te doen toe passen Er zou voorzeker niet veel van terecht komen dat weten de arbeiders by onder vinding. En zoo is het ook met andere wettenMen moet, in de kapitalistische samenleving uit gaan van het recht van den sterksten Dat hoeft men zich in 't hoofd te prenten. Derhalve moeten we trachten zelf sterk te zijn, zeer sterk. Door vereeniging worden wy de sterkste. Indien iedereen gesyndi- keerd ware en zooals de vereeoiging he dendaags ingericht iszouden de arbei derswei eens de wetten kunnen dikteeren. Het is inderdaad ook noodig, dat onze macht in 't parlement groeië. Zulks zal nie mand durven ontkennen. Maar maken wy er ons geen illusies over, Met de keldering van den frank hebben we eene les gehad, die we niet mogen vergeten. Daarbij ik ge loof persooniyk niet, dat we eens de macht de volledige macht - zullen veroveren langs wetteiyken, dit is langs parlementai ren weg. Daarvoor is er meer noodig. De vooruitgang der arbeidersorganisatie^ als: syndikaten, mutualiteit, coöperatief, enz., is van kapitaal belang voor de toekomst, byzonder om het hoofd te bieden aan de macht der flnantie. We leven in een periode van concentratie; er is concentratie op alle gebied. Maar omdat de geldmachten geconcen treerd worden, moeten ook de krachten der arbeiders samengetrokken worden. Er mag geen versnippering zyn van onze krachten, door de organisatie naar de over winning. Zoo moet het komen. Het grootste der verbeteringen op gebied van loon en werkvoorwaarden, is dat niet te danken aan de georganiseerde arbeiders zeiven, aan de macht hunner vereeniging Wat het syndikalisme kan, als moreele factor, voor een betere samenleving is ook niet te schatten. Het inriohten van leergangen in verschil lende ny verheden ontwikkeling der leden door het lezen van goede vakbladen aan- kweeken van de solidariteit door wederzyd- schen steun by werkstaking en zoo meer het ten nutte maken van den vryen tyd van den arbeider, enz., enz. Zou de vakbond, samen met de andere organismen, haast niet gelyken aan een Staatin den Staat, waarvan het Centraal Bestuur ten zeerste zou moeten iekening houden De tyden zyn zoo veranderd. Vooral de groote Wereldoorlog, heeft de oogen ge opend van vele arbeiders. Wat is heden een arbeider nog die eenig staat Ziet de fabrie ken, waar er weinig gesyndikeerden zyn. Worden daar niet de allerlaagste loonen betaald en zyn daar niet de slechtste werk voorwaarden in zwang Vergelijkt de loo nen en de arbeidsvoorwaarden in vele tak ken van Brussel tegen die van Antwerpen het verschil is groot, en dit alleen omdat het percent gesyndikeerde werklieden in Antwerpen veel grooter is dan in de Hoofd stad. Eendracht maakt maoht. Eén gedachte, één droom, één ideaal zou de arbeiders van heel de wereld moeten bezielen en gedaan ware het met de heerschappy der bourgeoi sie, gedaan ware het ook met oorlog en broedermoord. A. Vyverman. M. Jaspar, de eerste minister, wil mordicus de militaire wet gestemd hebben. Waarom weet hij. Wij weten het niet. Wij weten wel dat zijn handelwijze niet fair is, dat zij niet strookt met de parlementaire proceduur. Het verslag van het wetsontwerp is nog niet uitgedeeld. Er moeten nog vier be grootingen besproken worden en wij zijn in de maand Juli. Het parlement zelf heeft als aanvang van de vakanties 15 Juli aangegeven. Dat alles be let niet dat Jaspar hals over kop zijn militaire wet opeischt van Kamer en Senaat, Onze partij zegt kordaat Neen 1 Gij zult ons niet dwingen een van de slechtste militaire wetten, die ooit in het Parlement kwamenr in een handomdraai gestemd te krijgen. De vakanties laten ons koud. Wij zullen wel op onzen post zijn, maar niet om te buigen voor den wil van Jaspar, niet om ons te onder werpen aan zijn diktatuur. Het duel Jaspar en de oppositie is begonnen. Hij moet de neer laag lijden. De eer van het Parlement, de be langen van land en volk, de rechten van de oppositie eischen dat. In de laatste zitting van de katholieken heeft Jaspar aangekondigd, dat hij alle middelen zal gebruiken om zijn slag thuis te halen. Ook wij zullen alle middelen aanwenden. Wij laten ons niet ringelooren als 'n kudde vee. Zijn meerderheid zal moeten op post zijn, niet één zitting, maar alle zittingen. Wij zullen aanwe zig zijn als het moet, maar ook afwezig als we daardoor het snoode plan van Jaspar kunnen verijdelen. Bij de katholieken begrijpt met heel goed het onrechtvaardige van de handelwijze van Jas par. M. Marck heeft in de katholieke Kamer- groep voorgesteld de bespreking van de mili taire wet te verzenden naar een bijzonderen zittijd in Oktober. Wij nemen vrede met dat voorstel. M. Jas par weigert. Katholieken en liberalen onder werpen zich en volgen blindelings den nieu wen Mussolini. Het zal nu hard tegen hard gaan. M. Jaspar eichte zittingen op Vrijdag. Zijn meerderheid stemde toe. Maar toen zij moes ten op post zijn, schitterden zij door hun afwe zigheid. Dat zal wel meer voorvallen. En moe ten nog vier begrootingen besproken worden, waaronder deze van spoorwegen en van kolo niën, die zeer belangrijk zijn. Het verslag van M. Sap. over de begrooting van koloniën, is nog niet uitgedeeld. Naar wat wacht men Wat schuilt daar achter Wil M. Jaspar ook dat debat smooren Zeker is 't dat in die bespreking een hartig woordje zal ge zegd worden aan het adres van M. Jaspar, die minister van koloniën is. Als eerste minister heeft hij, om de amne stie op de lange baan te schuiven, geëischt dat men eerst de budgetten zou bespreken en stemmen. Akkoord Maar vooraleer deze besprekin gen en stemmingen geëindigd zijn, zal de maand Juli niet veel dagen meer tellen. Wil dan M. Jaspar de maand Augustus zetelen Ons goed. Maar dan nog heeft hij zijn wet niet. De bespreking zal zoolang duren als wij willen. Eerst een algemeene bespreking. Wil de meerderheid die sluiten, dan herbegint zij bij artikel één. Vraagt de meerderheid opnieuw de sluiting, dan zal het amendementen regenen. Bij elk amendement heeft men recht van spreken. Daarbij komen dan nog de andere parlementaire wapens, waarover onze gekoze nen beschikken, als vragen, stemmingen en naamafroeping, en zoo meer. Moest Jaspar-Mussolini het zoo ver krijgen dat zijn kudde wekenlang volgt en het parle ment die ongelukswet stemt, dan herbegint het spel in den Senaat. Daar zitten geen oupeekens meer, maar wel even koene vech ters als in de Kamer. Dat alles zou Jaspar moeten weten. Dat weet hij en toch drijft hij door. Hij wil de baas zijn hij dringt zijn persoonlijken wil op. Het zal niet 1 Onze gekozenen zullen het onmogelijke doen om het op een draf afhandelen van de militaire wet te beletten. M. Jaspar-Mussolini heeft ons den hand schoen toegeworpen. Wij rapen hem op. De kamp is begonnen. Jaspar moet knock out 1 25 Naties zijn vertegenwoordigd te Den Haag Op dit oogenblik is te Den Haag vergaderd het 12® Kon gres van het Internationaal Ver bond der Vereenigingen voor den Staten bond Meer dan tweehonderd kongressisten, verte genwoordigende vijf en twintig naties, volgen het kongres. Bij de opening van zijn werk zaamheden heeft het kongres een sympathie telegram gestuurd naar en naar Stressemann, deze groote opbouwers van den vrede Steunt uwe strijdende werkbroeders van het fabriek Torley, die staken om hunnen rechtvaardigen eisch te verove ren. in de StaatHkaN, /.egde den lieer Mi nister van Finantieön, toen «Ie so- cialisten vroegen liet onderwijzend I perwoneel liun minimumloon van 13 14 duizend franken te brengen. 15r was insgelijks geld te kort wan neer we vroegen voor het Staaisper- soneel «le belasting op hun loonen van 3 en 7 o/o af te seliaffen. Niets te doen, katholieken, liberalen en christenen stemden daar tegen, en nu wordt er aangekondigd dat «le belasting op «Ie wijnen gaat afge schaft worden. liet voorstel «Ier socialisten was in liet belang «Ier kleinen en er was geen g«*l«l Wijnen verbruiken alleen «le rijke menseluMi en hun belasting wordt afgeschaft. »at is «le politiek van «Ie huiilige reg«>ering waaronder «lo Christen democraten Weg er iikmIc do Socialisten zijn, op post te wezen en te maken dat zo him wril kunnen op dringen. Met de militaire kwestie te verschui ven tot in October, kan er nog tyd givonden worden, om in 't belang van de Staategepensionneerdender vermink ten, en van weduwen en woezen onzer gesneuvelde soldaten iets te doen, nu vóór de Kamer in vacantie gaat. Wie kan daar iets tegen hebben Niemand, tenzij onze reactionaire regeering die het land wil besturen TÉGEN de socialisten, en te nadeele van de kleine en de ongelukkigen. Zulks zal niet. roept luidkeels FRIEDERIK. Het zal niet van belang ontbloot zijn, voor onze lezers, hen hier op deze plaats eens to onderhouden over den tatiek, die onze Kamerleden, in de laatste da gen in het parlement hebben moeten voeren, om trachten te beletten dat de rogeering, ons in zeven haasten, de mi litaire wetsontwerpen zou doen behande len en stemmen. De militaire wetsontwerpen door de regeering vóórgobraoht, geven ons socia listen geen voldoening. Voor een groot getal soldaten ver zwaart den diensttyd en voor het land brengen ze zeergroetere uitgaven mede. Van den zes-maanden diensttyd is er geen sprake, de Vlamingen bekomen geon voldoening, en wy socialisten eischen, dat we de gelegedheid zouden hebben, van uit het parlement het pu bliek te laten kennen wat WIJ willen en wat liberalen-Katholieken en Christe nen willen De vacantie nadert en er zyn nog ver schillende begrootingen te bespreken, alsook verschillige belangryke wetsont werpen, zooals dit voor de gepension- neerde van den Staat, de verminkten, de weduwen en weezen, de pachtweten de amnistiewet, en deze hoeren regeerders zouden de socialisten den bek willen snoeren en hen beletten hunne opmer kingen naar voren te brengen en die be langryke wetsontwerpen te verschuiven tot later. En om hierin te gelukken, waren die heeren begonnen met te besluiten dat er morgendzittingen den Woensdagen Donderdags zouden gehouden worden en dat men ook des Vrijdags zou zete len benevens dit meende ze nu nog nachtzittingen te houden en de sprekers enkel 10 minuten te geven om hunne re den uit te spreken. En zoo meende men alles te kunnen veremachten, en dit enkel en alleen, voor de militaire wetten te kunnen stem men die maar in 1930 in werking moe ten treden Het is begrüpeiyk, dat wanneer men een aanslag wil plegen, op de rechten van het parlement en als dan nog dien aanslag moet dienen, om nuttige en noodzakeiyke wetsontwerpen van kant te zetten, dat de socialisten zich niet la ten doen. Wat is er dan gedaan Wel, de kamer om te kunnen zetelen moet 94 aanwezigen hebben en die katholieke en liberale heeren die nu be sloten hadden zelfs tot nachtzittiugen over te gaan, trokken er van onder den kende dat de socialisten tot hun speelbal zouden hebben gediend. Onze mannen waakten dus, en deden vaststellen Dondrrdag avond om 7 uren, dat die heeren die nachtzittingen wil den er van onder waren gotrokken, dat de Kamer niet in voldoende getal was, en de zitting moest worden geschortst, gezien de veel afwezigen van de kleri kale en liberale party. En Vrydag moest er opnieuw gezeteld worden, omdat de heeren liberalen en klerikalen het hadden gestemd en weer al mochten ze huiswaarts koeren, omdat die heeren niet in voldoende getal op post waren, want onze socialistische i mandatarissen waren wel naar 't parle ment gegaan, maar geen deelgenomen aan de stemming. En zoo komt het soms aardig voor, voor de bevolking, dat er zoo weinig socialisten aanwezig zyn. Zulks spuit heel dikwyis voort uit den taktiek die moet gebruikt worden. Wy wenschen dus, dat er ons tyd gegund worden, om de militaire kwes tie in 't lang en in 't breed te kunnen behandelen en hierom zyn de socialisten zelfs bereid, de vacantie te laten inkor ten en in October te zetelen. Wil de regoering dit dan kan alles nor maal gaanwil zy niet, dan zal het aan I

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1