"aalstT- Uit Denderleeuw Uit Lede Aangename en nullige reis Ouderdomspensioenen c Victor De Geyier Voor hel Kiesfonds Fanfaren Hand aan Hand Soc. Jonge Wacht Iddergcm. Uit Nieuwerkerkeu (Vervolg) Zit begin ibladzijde De schoenfabriek is een waarlijk moderne inrichting. Men vervaardigt er alle slach van schoeisels, werk- en luxe schoenen, en er lieerscht daar eene bedrijvigheid, dewelke ge tuigt dat de afzet al van beteekenis is. Elk werkt daar met een voldoening, de werkplaat sen zijn aangenaam ingericht. Daar wordt het bewijs eens te meer geleverd dat wij instaat zijn one eigene voortbrenging te leiden. Er is ook een zeepzicderij, moderne inricb ting. Wij kunnen ons verheugen over wat er reeds is tot stand gebracht door de Societé Générale» op gebied van voortbrengst maar als alle cooperateurs ten volle bewust zijn van hun plicht, dan zouden wij binnen enkel jaren onze instellingen maar dan moeten vertienvoudigen. Maar de Societé Générale is niet enkel bekommerd om de voortgebrachte waren, er wordt rekening gehouden van degenen, de werksters en de werkers, die door hunnen ar beid aan de voortbrengst helpen. Vooreerst, de meest mogelijke voorzorgen, om ODgevallen te vermijden zijn genomen. Er is een infirmerie aan de inrichting ge hecht. Drie maal per week kan de geneesheer geraadpleegd worden. Er is een keuken en de werklieden kunnen er een keurig eetmaal; «-soep, aardappelen, groenten en vleesch bekomen aan 2,5o fr. op gediend in reften voor mar.nen en een refter voor vrouwen. Voor elk is er een kleerklas. Erzijn stortten* baden en ieder is verplicht minste één maal per week een stortbad te nemen dezen, die het verlangen mogen meer dan eens per week ge bruik maken van de badinrichting. Er is zelf een zwemkom aan het gesticht, dit voor het zomerseizoen. Dat deze verschillende inrichtingen een rede lijke uitgestrekte oppervlakte in nemen spreekt van zelf en als men van op de terasse der zeep fabriek alles eens overziet, dan voelt men zich fier over wat daar door arbeiders is tot stand gebracht, en voelt men zich nog meer gesterkt m de overtuiging, dat de werkers alles ver overen kunnen als de wil hebben, als ze de macht zoeken in de eenheid. Vermoeid, maar toch tevreden en nadat ge zei De Nauw de vriend bestuurder bedankt heeft, trekken wij naar do statie Micheroux om terug te keeren naar Luik. Wij stoomen voor bij de nij verheidsgestichten van de kapitali sten, onder andere de fabrieken van \ieille Montague waarover er zooveel gesproken wordt,het zijn zinkfabrieken en de gevaren verbonden aan den arbsid in deze fabrieken, ook voor wat gezondheid betreft, zijn talrijk. De vrienden van Luik blijven niet onwerkda- dig om voor de werklieden de grootst mogelij ke verzekering tegen de gevolgen van deze nijverheid te bekomen en ook om verbetering inden toestand te bekomen door het nemen van voorzorgen. Onder elkander maakten wij nog eens de be merking, dat alle arbeiders hun eigen, instel lingen zouden moeten zien, en het gedacht werd vooruit gezet om toekomde jaar een reis in te richten, om aan de vrienden van hier toe te laten eens een der leerzaamste en nuttigste reizen te doen, dewelke men zich voorstellen kan. Hopen wij dat de reis geschieden zal. Wij druk ken ook den wonsch uit dat deze beschrijving er iets zal toe bij brengen om alle socialisten onzer streek, en in 't bijzonder do bestuurders van syndikaten en andere groepen te doen in zien dat het hun plicht is met do daad Goede en trouwe samen werkers te zijn. Da Bflsisiooneit der Stadswerklieden Onze lezers zullen Zondag laatst in «Hecht en Vryheid gelezen hebben, dat de Socia listen in don gemeenteraad buitengewone pogingen moesten doen om de basisloonen van de stadswerklieden met 15 ctm. te ver- hoogen, waartegen Bastiaens zich met do meoste krachtdadigheid hooft verzet. In hot blad van do Groenkruisers van Zon dag, verscheen hierover een artikel, welke zichtbaar door Bastiaens geschreven is, of ten minste door hem werd gegeven, waarin hij zij no slechte handelwijze tegen de stadswerklieden tracht schoon te maken. Bastiaens verklaart daariD, dat Nichels gevraagd hoeft om de loonen van do stads werklieden to verhoogen, maar beweert dat hij nooit naar de socialisten heeft ge wacht om do loonen van do werklieden te vermeerderen. Welnu wij gaan bewijzen dat Bastiaens moedwillig liegt. In 192T worden twee voorstellen gedaan om de basisloonen der stadswerklieden vast testellen, het oene voorstel was van Bastiaens en het andere van Flips; die waren voorde Voorstel Bastiteni Voorstel Flips Losse we- klieden 1.6"» per uur l,8o p. uur Eeinigheidsdienn l,7o 1,85 Yoermans en Horenier- l.8o 1,95 Ka«seiërs en Metsers 1.9o 2,o5 Schrijnwerkers 1,15 2,5o Bastiaens verzette zich togen het voorstel Flips, daarom steunde hij zich op do kleine loonen die sommige daghuurwerkers ver dienen in do fabrieken. Ton slotte nam den gemeenteraad tegen den wil van Bastiaens het voorstel Flips aan, met de wijziging, dat de 15 ctm. die meer gevraagd werd, in driemaal 6 ctm. zoo betaald worden. Toen over enkele maanden hot statuut van do werklioden besproken werd, was Bastiaens plotseling van gedacht ver anderd, en do 10 ctm. vermeerdering die men aan do werklieden nog moest geven, werden dan ook in hot statuut vermeld; zoo hebben de werklieden door de schuld van Bastiaens gedurende een jaar naar de loons vermeerdering moeten wachten, en dan durft hij schrijven, dat dank aan hem de werklieden loonsvermeerderiug bekomen hebben Ge moet maar durven om zulke paardenleugens in een blad te schrijven. Het spreekt van zelf, wanneer opnieuw de wedde van de bedienden, agenten en beambten van de stad merkelijk verhoogd worden, dat de socialisten zich niet tevre den stelden met do enkele centiemkens loonsvermeerdering die aan de werklieden vroeger werden gegeven. Van deze gele genheid maakten de socialistische gemeen teraadsleden gebruik om loonsopslag te vragen voor de werklieden, en werd het vol gende voorstel gedaan als basis loonon Voor de losse werklieden 1,95 fr. per uur. Reinigheidsdienst 2,00 Voermans, hoveniers 2,10 Kasseidors, Metsers 2,2o Schrijnwerkers 8,45 Dozo basisloonen moeten verhoogd wor den met lloo/'o duurtotoeslag, on volgens het statuut der stadswerklieden moet aan de bekwame gaston 25 ctm. per uur meer betaald worden. Wie zoo durven beweren, dat bovenstaan de basisloonen te groot zijn Niemand. Doch Bastiaens verzette zich tegon die loonen, zij waren te groot volgens dezen fameuzen vakbondsleiioren hy maakte zich buitengewoon kwaad omdat het voorstel van de socialisten werd aangenomen, waar tegen de katholieken en de liberaal hebben gesteradEn dan durft hij schijnheilig weg schrijven, dat hij zich onthouden heeft. Waarachtig van die soort Pilatussen zyn er alléén te vinden onder de leiders van het Groenkruis. Verders spreokt Bastiaens over de betaal de verlofdagen, maar die waren reeds in de Kommissie aangenomen vcor dat hij een hand uitstak naar het statuut. Hetzelfde geldt voor de familievergoeding. Voor ziek te stelde hij voor 5,00 fr. per dag, welko door de tusschonkomst der socialisten ver hoogd werd tot 40 0/0 Yam het loon dor werklieden, on voor de pensioenongebeurde nagenoeg hetzelfde. Maar Bastiaons die zijn politieke tegen strevers een buitengewone haat toedraagt, wil doen vergeten dat vroeger gansch hel stadspersoneol voor schandalige lage loonen moest werken. Toen de katholieken allóón de meesters waren, wonnen de arbeiders 1,80, de agen ten 'n goeie 2,00 fr. por dag, on de bodion- den waren even slecht betaald. Wanneer de socialisten in 1921 op het stadhuis gekomen zijn, waren de loonen nog zeer klein, en bij iedere vermeerdering die gevraagd werdt door do socialisten, botste zij op den tegenstand van do katho- liekea. Maar stuk na stuk hebben do socia listen do loonen van gansch het personeel doen verhoogen. Dat gebeurde menig maal tegen den wil van de katholieken. Monschon zooals Bastiaons, die door af gunst opgewreten worden, doet hem do oene na de andere beestighoid vervullen; zoo schrijft hij dat Flips gevraagd heeft om het stadswerk in ENTREPRISE te doon uit vooren, ten nadoele van do stadswerklieden. Die bewering pleit niet in 't voordeel van Bastiaens. welke hierdoor bewijst niet op de hoogte te zjjn van de taak die hy te ver vullen heeft. Wat die bewering betreft, als eouden de socialisten tegen de regie z(jn van de ge meentewerken, is een leugen zoo groot als het stadhuis van Aalst. Integendeel is het genoog gekend dat de socialisten verdedigers zijn van de gemeen- leregio. Indien Bastiaens den moed had, dan zoo hij bekennen dat onder zijn katho lieke vrienden voorstanders zyn en verde digen om het stadswerk in handen te geven van byzondere personen. Vreest hij den druk van zyn boezemvrien den, die over oen drietal jaren nog 2o 25 stadsworkliedon in hot midden van den win ter werkloos stolden Doch wanneer de waarheid Bastiaens geweld aandoet, ver wittigen w|i hom, dat we niet zullen toela ten om de begeertens van z|jn katholieke vrienden, in de schoenen te schuiven van de socialistische gemeenteraadsleden. Politieke Staking De Groenkruisers bespreken in huu blad de staking van Noord Frankrijk, alwaar de kommuniston eeno onzinnige algemeune staking hobben doen ontstaan, on brengen dit in varband met de gevoerde staking bij Torley, dio ze als oen politieke staking be- sterapolen. Het is de eerste maal niet dat den loider van 't Groenkruis die onzinnigheid neer schrijft; met een paar voorbeelden kunnen wy hot tegendeel bewijzen, dat gansch zijne handelwijze in dozo staking mei politieke berekeningen is gebeurd, tot groot nadeel van de werklieden. 1. GeduroQde do staking heeft het bes'uur van onzen Toxtielbond geweigerd om leden te aanvaarden die van andere veroenigin- gen zich bij onzen vakbond wildon aanslui ten. Integendeel heeft de ieidor van do kri- stene, door het verlokkingsmiddel van meer steun te geven dan do liberale en fron- ters bonden, menige stak*rs-sters uit die bonden gelokt. Dit feit bewijst dat niet onze vakbond maar wel de kri3tene leider proTyt wilde trekken uit deze staking. 2. Zonder zich rekenschap te geven van do slechte gevolgen die voortspruiten met het werk te hernemen zonder waarborgen te hebben, heeft de chef van 't Groenkruis, geholpen door do andere leiders, hunne leden naar het werk godroven, omdat de leider van 't groeukruis hoopte van boloond te worden voor z|jn slechte daden die h|j pleegde, en daarom al de loden van do kri stenen werkstellig te maken, on de andere werkloos te stellen, dus ook om voordeel te bekomen ten nadeele van do andere werk lieden. Deze twee oeyvoudige bewijzen, tonen dat den leider van do katholieken, niets anders voor doel hadt, dan gedurondo de staking loden op te visschen van do libera len en fronters, om z|jne politieke organi satie te versterken. Daarenboven, do werk lieden van andere vereenigingen broodeloos te doen stellen, ten voordeelo van zyno vol gelingen. Den kristen leider die zulke lage politieke bedoelingen heeft, wil andere van van z|jn loensche begeerten beschuldigen. Maar de werkersbevolking van Aalst kent den leider van 't groenkruis, z|jn gewezen bondgenooten do liberalen en fronters heb ben aan de l|jvo gevoeld, dat zy in de ge veinsde vriendschap van de kristene leiders niet veel vertrouwen mogen stellen. 'Nen domper verandert van handelwijze volgens de omstandigheden, maarden baat die h|j andersdenkenden toedraagt, huist in z|jn corpus, en voornamelijk tracht den domper b|j iedere gelegenheid politieke munt te slaan. De Burgemeester maakt bekend, dat de uit betalingen van het 4" kwartaal 1928, zullen Elaats hebben ten Stadhuize (Trouwzaal) op de ieronder vermelde dagen telkens van 2 tot 3 1/2 ure namiddag. Woensdag 7 November van n' looo tot 4oooo Donderdag 8 4oool tot 607oo Vrijdag 9 667ol tot 9oooo De Burgemeester, Romain MOYERSOEN. Opgeletr De ouderlingen die aan den Heer Ontvanger der belastingen gevraagd heb ben om ten hunne huize betaald te worden, moeten naar het stadhuis niet komen, het geld zal door den brievenbesteller ten huize ge bracht worden. De persouen die twee boekjes bezitten (gewoon en aanvullend pensioen) moe ten beide medebrengen. Pensioenboekjes van overledene pensioen- genieters, moeten onmiddelijk op het bureel der pensioenen afgegeven worden. ZIEKRNBOND™ Heden Zondag is de Apotheek Huis der Mutualisten, Molendries, voor onze leden open. Wis doel er mae Marcel A. 2,00. Berghman A. 2.00. Bocqué Fr. 2,oo. J. W. l,oo. Nichels A. 5,00. V. d. B. l,oo. C. C. l,oo. Amant K. l,oo. Cornand H. 1,00. We Van den Bossche 2,00. Flips Henri 1,00. Totaal 18,00 fr. Cecilifltfcest Heden Zondag vergaderen alle Muzikanten en Eereleden in het lokaal Hand in Hand om 9 1/2 ure 's morgens. Uitstap tot onzer Eereleden en muziekanten herbergiers. Om 1 ure Banket. 's Namiddags Tombola, gevolgd van Bal. Elk weze op post. Dinsdag 5 November, belangrijke algemeene vergadering in Hand in Hand om 7 1/2 ure zeer stipt. Allen op post. Voor de slakers van Eekloo Overdracht 3o<i,3o ir. Gezongen bij Baert Ernest door Martha Ver- moesen 11,65. Tien postkaarten verkocht door Boelens Gustaaf lo.oo. Gezongen door Emelie Blanckaert bij De Schutter 9,7o. Gezongen te Wieze door Frans Aerls van Herdersem 5,05. Gezongen Osselaer Ed. Herdersem 5,00. Si garenmakers fabriek De Vos 10,00. Dierickx Leopold 3,00. Gezongen door Benoit Van Vaerenbsrgh bij Ph. Lievens te Niewerkerken 17,25. Jozef De Smedt doet er bij i,5o. Bom- beeck Leopold 5,00. Gezongen door twee ge zusters Van Nuffel, bij Tist op deVarken3 markt lo,oo. Gezongen door Leonie de C. rondgehaald door Petius Van der Meersch 2o,2o. Rondgehaald op het feestmaal van de handbalspders Rap en Snel voor het klaasfeest 25,00. Totaal I63.35 fr. Bekromperhcid- Dat onze kadotters de gemeente hier achteruit zien gaan, nan mee te helpen om alles te verbeteren dat wisten we sinds lang. Jaren en jaren lieten ze alles verbrod - nelen wat maar eenigzins kan bijbrengen aan de verfraaiing der gemeente. Nu pas voor nen Winter komt een katholiek raads lid bewys te geven, dat zyn katholiek voor uitgang programma, beteekentalles in palmen, zelf do straatwegen. Op do Kauterbaan doet hy dan ook do straatweg omspitten tot tegen dosteenen. Mogelyk is dit om aan al do gelanden de de raad te geven hot zelfde te doen zoo doende ren straat die noonzakelyk dien verbreed en verbeterd te worden naar den duivel te helpen. En'dit zyn de feniksen die zich in het hoofdsteken eens er toe te komen Dender leeuw met oen meerderheid naar het faliot te helpen. Wat zegt de burgemeester van zulke wer- kon Gaat do meordorheid dat alles laten gebeuren We wachten Gemeenteraadszitting 29-10-28 Eene reeks vernietigingen van beraadslagingen vroeger genomen door sche pen-college en gemeenteraad staan aan de dag orde. De Gouverneur laat weten dat de maatregelen door den burgemeester mei Kermis genomen van tel waren. Dus zullerde 1 astenbetalers nog beter kunnen hoeven te tellen ais zc gendarmen moe ten betaald worden die liier op de groote Kermis paradeerden. l)e straat aan Dr De Clippel mag ook niet uilge broken worden. In de discusie over dit punt komt liet voordat hot gemeente bestuur 110 ni2 goeie straatsteen kan koopen voor de redelijke prijs van 2000 fr. Gezien men niet overeenkomt in liet schepen-college is een anderen kooper met die zaak weg. Dus inwoners nog wat voortgesukkeld, liever dan te brokkelen met oude prutsen zal ons iltal in 't kort overgaan tot liet scheppen van praclit- lanen. En zoo krijgt men op't gemeente-secretariaat de eene vernietigingsbrief van beslissingen na den anderen, wie uit al die briefwisselingen nut trekt, zijn natuurlijk onze leaklionaire bazen voor hun is de leus 't Hekken aan den ouden stijl Werk van Kinderwelzijn. Het gaat hier over het werk van hulp aan zuigelingen en moeders, of liever gezegd het werk van madam X en madam Z. Hoe dikwyls hoort men niet van ons werkmen- schen zeggen die madam die de sargiën en kleedjes geeft is toch een goed raonsch nog voel werkersvrouwen vorkeeron in do waan dat dit uit den zak komt van de ka tholiekedames die er aan'thoofd van staan. Maar alles komt uit, al moesten de kraaien het uitbrengen. Do gemeente moot dit alles betalen. Sinds l9io staan de rekoningen open en de poef bedraagt al vele duizenden. De fronters weigeron goed te keuren vooralleer er vertegenwoordigers zijn der dry verschillende partyën alsvolgt3 kat- tholieke, 2 fronters en i socialistisch vrouwen. Een dringende oplossing van dit werk is noodig, want de kadotters dr|jven het zelfs zoo ver do moeders le beinvloedon om hun ner kinders uit de gemeenteschool weg te trokken en naar de vryë school te sturen Een vrouw vau den steenweg zou alle steun geweigerd zyn zoo zo haar kinders niet naar de nonnenschool zond. Dit zijn feiten, zoo ze echt wezen die wraakroepend z|in vol gens de wet is de school keuze vrij. Wij roe pen dan ook de aandacht der betrokken overheid op dit feit, ten einde gedaan te maken met die klerikale heerschappij. Officieële School san den Hall. Veel inkt is hier over die school al ver schreven. Gezien do vrijë school er nu al bestaat moet men in Gent al doen wat mo gelijk is om de officieële school weg te hou den. De bestendige deputatie laat dus we ten dat er geen nut bestaat om de school op to richten. Dit punt lokt uit, dat de fronters de ver klaring afleggen, dat eens ze voldoening krygen op schoolgebied, hun groep bereid is de 32 vryë scholen aan to nemen en te ondersteunen. Dus gelijkt dat liever op een koopje. Wy socialisten stellen er pr|js op dat zoo men er toe overgaat de scholen terug aan te nemen het een politiek misdrijf zou wezen, aannemingen te doon voor langer dan tot 1932. In een volgende zitting zal het aannemingskontrakt terug besproken wor den. Veel lawijd en weinig wol Een ganclie avond gomeenteraadsvertoo- ning breugt voor ons arbeiders niet veel aan den d|jk. Een feit staat vast, zooals het nu in de gemeente gaat kan het niet blijven voortdurende huidig© vertegenwoordi ging in don raad beantwoord niet meer aan den wil van bot volk van Denderleeuw. Wat we reeds dikwyls schreven, dringt zich noodzakelijk op ontbinding door ontslag van den gemeenteraad, nieuwe kiezing en dan do uitgesproken wil van 't volk eerbie dingen Komt dit niet voor I932, dan zal de erfenis kostbaar zyn om over te nemen. Wie er meest onJerlydt is de arbeidende klasse, gezien niets gedaan wordt tot de sociale vorbetering van de bevolking. Alles wat do menschen nog te doen hebben is te betalen en ondanks de schrikkelijke lasten loopt alles ten onder. REPORTER. Cecilia. Zondag 18 November viert ons Volks muziek zijn jaarlijksch Ceciliafeest. Allo bewuste arbeiders zullen willen meevieren. Inschrijving aan 15 fr. per man. Gezel Anseele komt. Hazichl Kiezerslijsten. Van hedon af liggen de kiezerslijsten ton inzage in het Volkshuis bij Do Schrijver Arthur. Opgelet dat ieder rechthebbende op de lijst staat. Ieder reklaam moet' binnen zyn ten laatste op 2o* November e. k. Aan «le in trok zijnd» leden van den Ziekenboitd. Er wordt nogmaals de leden herinnerd, alsdat do roode ziekekaart van den eersten dag dnr ziekte dient binnengebracht. Kaarten die na lluur voormiddag worden afgege ven zullen slechts in voege treden vanaf do volgende dag. Eens het lid genezen moet onmiddelijk de groene kaart worden binnen gebracht. We hopen dat al de leden zich naar deze voorschriften zullen schikken, ten ©inde de goede gang van de ziekenbond niet te be lemmeren. Staking in «ie KSalkerij. Moe aan hongorloonen te wroeten legden de twee Melkerybedienden er het bijltje bij neer. Melkery bestuurder en con soorten verrichten de vuile rol van enderkruiper. En wat gezegd van onzen burgemeester, die in do algemoene vergadering der landbou wers verklaarde, dat, de arboiders zich die nen te onderwerpen aan hunne moestors. Deze vrekkige kapitalist kent natuurlijk slechts de belangen van zyn coffre-fort. Dat de arbeiders met vrouw on kinderen kreveeren is voor die kristelyk© heer maar bijzaak een vet varken weet niet dat een mager honger he6ft Moge deze werkstaking tot les dienen van do arbeiders van Iddergem. Dat ze zich good do spreuk in den kop prenten. Ver- ecnigt alles, zonder vereeniging niets Dat ze zich allen aansluiten by do socialis tische vakbonden De gemeenteraadszittingen zijn komedies Op 29 October wierd de raad voor de twee de maal samengeroepen om over eene reeks punten te beslissen. Het is toch zonderling zoo een groep gemeenteraadsleden in werking te zien, zooals wij reeds dikwijls geschreven hobben,-doen de katholieken hunne goesting en moest de zitting ook om f 1/2 uren plaats hebben, waar de fronters reeds meermalen tegen geprotesteerd hebben, sedert den twist onder deze beide partijëu. Vroeger waren zij 't akkoord omdat zij aan het zelfde potje lek ten. Nu zien wij twist, maar ook komedie. Het was 5 uren, en een drie tal kathf lic- ken komen biDnen, het zijn Burgemeester, Rubbens en de Winne. De vier blauwkens staan op de trappen te draaien en vezelen ook wat onder elkaar. Daelman roept reeds al, tapt onze pinten maar, en ik hen zeker dat hij na ze uitgedronken te hebben, over de gemeen teraadszitting zal spreken. Van de heeren fron ters niets te merken. De katholieken komen terug buiten, ze zijn rood van schaamte, ze kijken de blauwkens eens vies in de oogen en de tweede zitting is afgeloopen, zonder een woord te spreken. Daar ik zelf ooggetuigen ben van dit kin derspel, wil ik ook ons gemeenteraadsladen er terecht op wijzen, dat men zoo de belangen van eene gemeente niet kan dienen. Waar zijn uwe beloften, uw programma Aan de blauwkens zeggen wij, is dat uwe rechtvaardigheid, in staminet roepen en tieren en den moed niet hebben, de belangen der bevolking te dienen. Wij noemen dit luiaards. Aan de heeren fronters zeggen wij, gij hebt uwe macht verkocht voor 30 zilverlingen en zoobedriegtgeuwe kiezers. Ln gij katholieken met uwe geestelijke raadgevers, gij wilt te samen een beetje den diktatoor uithangen, al les naar uwe goesting en in het geheim. Waarom niet des avonds om 6 uren zitting houden, om aan elkeen de gelegenheid te ge ven, te komen luisteren naar uwe bekwaam heid, want een eerlijk man maakt geene poli tiek achter het gordijn en diend de belangen der bevolking in het openbaar. Dus zullen wij deze week eene gemeente- raardszitling hebben, op voorwaarde dat er geen luisteraar is, want dit kunnen deze hee ren niet kroppen. Als wij goed ingelicht zijn, wist M. Roe land aan het gemeentehuis te zeggen, aldat M. Baal met de blauwkens complot gesmeed had om... hij is daar zijnen mond gevuld door het publiek, dat bij er rood van werd. Wij zeggen waar M. Roeland zijnen haring best zal braden zal hij zijn, en kan M. Baal dan volgen L. M. Hed«n Zondag om lo uren voormiddag, maandelijksche ver gadering voor Spaarkas en Propagandaclub. Daar voor de Spaarkas de laatste stortiDg plaats heeft worden de leden verzocht tegen woordig te zijn. Het Bestuur. Slrijdpenni^g Gezongen door Baltazaar Rudolf en rondge haald door Troch Bernard 3,30 Gezongen door Praat Gustaaf en rondgehaald door de gebroe ders Troch A. en P. 4,4o. Troch Alois geeft l,oo. Omdat elk zijn plicht zou begrijpen Troch Petrus geeft l,oo. Omdat een communist ons wil verdeelen en heeft een blauwe buil geloo- pen Lanckman Leopold geeft l,oo omdat hij altijd aan Stobbaleir zijnen toog hangt. Gezon gen door Troch Edward bij Spiegeleer Frans en rondgehaald door De Bick Desire 7,00. Woeligs Getneenkraadzllling van Vrydag 26 October 1.1. De christen© werklieden waren niet goed op bun gemak. Kooilj wilde beginnon vóór hot gestelde uur. Nazicht der Gemeentekas, do kas van de Commissie van den Openbaren Onderstand, Begrooting vaD I929 voor dezelfde commis sie en goedkeuring dor wedde van den Ge meente-Ontvanger, mot algemeenheid van stemmen goedgekeurd. Bij de Begrooting der Kerkfabriek merkt gezel De Schry ver op, dat de loonen der kerkbedienden minstens met den helft zouden mogen verhoogen, daar ze zoo klein zijn. 't Is Koeitj die de verdediging der honger- loonen op zich neemt, want h|j meent dat de koster heel tevreden mag zijn, daar zyn loon reeds 1000 fr. in 't jaar is zonder den b|jval, en hij hiervoor toch maar twee uren daags heeft te werken- Hierop merkt onzen Schepen Pol op, dat hier enkel spraak is van loon, niet van pro fijten, want dit zyn almoezen, on daaryan willen w|j niet. (Twee uren per dag werken, is 730 uren per jaar, en hiervoor 1000 franken betaald worden is i,4o per uur. Koeitj jongen, ge zijtals christen werkman nen fermen ver dediger der hongerloonen. Ge ziet het, dat ge van't zelfde ras der Aalstersche Groen kruisers z|jt. Dat de Koster en z|jne familie maar voorts stemt voor zijne uithongeraars. Redactie). De Aanvraag tcner Leening om Edixvelde van electriek licht te voorzien, doet Koeitj weeral den oppervogel afschieten. Waarom geone leening aangegaan als 't werk ge daan is zegt hy, waarop gesel De Schryver, doet opmerken, dat de maatschappij hiermede zich niet kan tevreden stellen, want volgen we den raad van M. Van Laethem Koeitj dan heeft Edixvelde uog in geen tien jaar licht. M. Roelandt, een andere Groenkruiser zegt, dat de uitbreiding niet zou moeten gebeuren indien ze vroeger gedaan had geweest, waarop gezel Coppens antwoord dat weet 'nen zot ook. Eindelijk wordt die leening bij algemeen heid gestemd.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 2