Cinema VOORUIT AALS T - Opeoiog op Yrijdag 31 Januari aanstaande Met bijzondere prachtige Film Syndikale Rubriek Uit Lede Uit Erembodegem. Uit Meire Uit Denderleeuw. Taksen op de l)ui venprijskampen. Weuscht U Winters warme voeten,draagtKioef- schoencn uit "VOORUIT'5,, Kruidenierswinkel, Molen straat. Molendries, 11, AALST Orkest van bet Feestpaleis Vooruit Voor volledige uitrusting onzer Roode Miiilie Prijskamp met de teerlingen S. M. VOORUIT Manchons "Auer., 3,75 fr. io Vooruit's Kruiden iers winkel Molenstraat. Victor De Geyter W. C. Nestor Sehallin Onzen vriend Nichels ontvangt volgende brief van wege de Natio nale Maatschappij van Dnivenliefhebbers te Luik. Luik, 13 Januari 1930. Heer Volksvertegenwoordiger, Ons Bestuur heeft met de meeste voldoe ning vernomen, dat Ge tusscben gekomen ziitin de Kamer van Volksvertegenwoor digers, ten voordeele van de afschaffing der taksen van 3, 4 en 5 o/o'op de duivenprijs- kampen. Het heeft ons gelast U hare warme en levendige dankbetuigingen aan te bie den. Wij hebben de eer nu zulks te doen en u te dier gelegenheid te zeggen, de redens, volgens het oordeel van ons Bestuur, die op wegen, tegen het behoud der taksen in 't be zonder en ten voordeele van de verminde ring van het duivensport in 't algemeen Ziehier In 1921, wanneer de Regeering beroep doodt op den fiscalen moed van alle belgen, in 't vooruitzicht der nationale herstelling, nam de F. C. B. het initiatief, voor te stel len, een frank taks te heffen op ieder ring, die aan den poot der duif moet gehecht wor den, van bij zijne gebaorte. De Minister van fioantieön hield niet de minste rekening van dit offer en door zijn wetsontwerp op de spelers en weddingen, gedepossoerd na het offer, van de F. C. B. wilde hij de duivenprijskampen treffen met een taks van 10 o/o. De F. C. B. hadt niet de minste moeite te bewijzen, dat zulks niet eischbaar was den Heer Minister heeft er van afgezien, en den forfailairen taks van één frank aangenomen. In 1925, wanneer de frank dreigde tot niet te vtrslinkm een bijvoegde taks van 3, 4 en 5 o/o op de behaalde prijzen, was het lot van het duivensport. Maar het is wel onderlijnd geworden, dat dien taks maar tijdelijk was, en hij moest afgeschaft worden, xoodra den toestand van de Staatskas het toeliet, In 1929, verklaart den Heer Minister van fiaantieên, dat den geldelijken toestand van bet land goed is, en kondigt talrijke belang rijke ontlastingen aan. Wij mogen dus heel wettig verhopen, dat den taks van 3,4 en 5 o/oznllen verdwijne. Ten andere, indien dien taks verdwijnen, zal hot duivensport dan nog niet voldoende bslait zijn Is het duivensport bij ons, niet een volks sport Verbeet men het belang dat het aanbiedt, bij de verdediging van 't land Van den anderen kant, waarom wordt dit sport door onze Regeeriog niet aangemoe digd wanneer dit in het buitenland wel he( geval is Waarom het duivensport bij ons zóó tref fen De dnivenliefhebbers meenen onder een beter regiem te mogen leven. Aldus hopen we, heer Volksvertegen woordigerdat ge zult voortgaan ons te hel pen in onze taak, tot wij voldoening zullen bekomen hebben. Wij herhalen u onze bedankingen en bid den u Heer Volksvertegenwoordiger, te ge looven in onze gevoelens van hoogachting. De Voorzitter, De Secretaris, Bertraod. (Handt, onleesbaar. Oozeu vriend heeft geantwoord, dat de duivenlielhebbers op dit gebied, voorts op hsm kannen rekenen. Düivenlivfnebbers op post. Toekomende Zondag 2' Februari om 10 1/2 uren 's morgens in Hand in Hand want DE BUNNE AUQUSTE Volksvertegenwoordiger spreekt over de taksen op het duivenspel en wat er te doen is om ze te doen afschaf fen. Duivenliefhebbers op post, om ons gelief koosd sport te verdedigen. Kerkelijke wellen Verleden week hebbsn onze lezers het ver slag kunnen lezen, over het voorgevallene io het Hospitaal te Aalst met eene zieke vrouw en den pastoor. Het geval was het volgende Die zieke vrouw was -.uilig gehuwd met haar man, die wettig was gescheiden van zijne eer ste vrouw en gezien de Kerk zich verzet, te gen een tweede huwelijk wanneer het eerste niet is ontbonden, door de dood, zoo leefde dia vrouw altijd volgens de Keik in ge- duiigen staat van zonde, en mocht zij in dit geval de heilige Sacramenten der H. Kerk niet toegediend worden. Nu die vrouw hadt zich toch gebiecht, en 'i is daarna dat den-pastoor vernomen heeft, hoe die vrouw was getrouwd. En hier vermeen ik, dat den geestelijken ongelijk gehad heeft, door bij de zieke vrcuw terug te keeren, en haar te zeggen dat hij haar de absolutie niet kon geven. De zieke vrouw was een christelijke vrouw- want haar kinders zijn gedoopt, zij heeft na hare bevalling haren Kerkgang» gedaan en 't feit alleen, dat zij als zieke vrouw hare biecht wilde spreken, zegt ons genoeg dat zij nog geloovig was. Waarom moest hij dit doen, aan eene zieke vrouw, die hoopte op een hemel hiernamaals Waarom wachtte dien geestelijken niet, tot de genezing der zieke vrouw, om haar dan o\ er haar geval te onderhouden Wie zegt er ons, dat die harde woorden van ge moet mexweeren uw man te verlaten, ik zal voor uwe kinders zorgen, ja wie zegt er ons, dat dit bij die zieke vrouw geen aandoening heeft ver wekt, wat den dood heeft veroorzaakt of ver haast? Eu moest die veronderstelling nu waarheid zijn, welke groote verantwoordelijkheid weegt er dan niet op dien geestelijken, die onbezon nen genoeg harde woorden zegt tot een zieke, in plaats van woorden van troost Ten andere die groote massa volk die de begrafenis der overledene vrouw heeft bijge woond, zegt genoeg, hoe zeer, dergelijke da den van de geestelijkheid worden afgekeurd, want die begrafenis was eene ware manife statie, ja, eene ware protest manifestatie. Ja, men kan opwerpen, dat degenen, die christelijk willen zijn. zich maar te gedragen hebben, aan wat de Kerk en de geestelijkheid hen voorhoudt, en daar steekt veel waarheid in. De Kerk is eene vereeniging van geloovi- gen, die hebben hun reglementen, en 't is de overheid die de reglementen heeft toe te pas sen en te doen eerbiedigen. Maar wanneer het optreden der geestelijk heid, dan staat voor gevallen als deze, en er een overlijden mede in verband staat dan spreekt het van zelfs, dat het afsterven der ge troftene, de tongen losbrengt en veel opspraak verwekt. En zoo kon men uit den mond van verschil ligen vernemen, dat men in de Kerk, altijd zóó nauw niet ziet, en men in veel gevallen er de reglementen en voorschriften over 't hoofd ziet. De Kerk aanziet een zelfmoordenaar als een verdoemde zondaar en hij mag in de kerk niet. Is dit wel altijd zoo Hoeveel gevallen van dien aard zijn er t« Aalst retds uiet over 't hoofd gezien, on voor al dan als er veel centen zijn Hetis nog zooveel jaar niet geleden, dat er te Aalst zich het volgende geval voor heeft ge daan Een weduwenaar, woont met eene verlatene vrouw, (dus zelfs tiiet wettig gescheiden) en dit koppel verwekt verscheidene kinderen. De man wordt ziek, de geestelijkheid wordt ge roepen, en zij eischt van den man, dat hij de vrouw uit zijn huis verwijder© en er niet meer mede leven. De man weigert, 't Is mijne vrouw zegt hij, en zij blijft bij mij. De laatste heilige sacramenten der sterven den zij» hem toegediend eD hij is kerkelijk be graven. Een ander geval Een aalstersch meisje wecscht te huwen, met een persoon vreemd aan do stad. Do Heer Pastoor Deken kout haar zij gaat nooit ter kerke, en 't reglement der kerk eisch* dat men, om voor de kerk te kunnen trouwen» men zich moet biechteu en ter heilige tafe' naderen. Den Heer Deken zegt haar Mejuffer, gij pratikeert niet, niet waar? en zij antwoord hem neen, heer Deken. Is zij weg gezonden? Is zij niet gehuwd voor de kerk Wel zeker. Zij of haar man hebben zich niet moeten biechten, en zij zijn getrouwd door den Heer Pastoor Deken zelf. Dit alles zegt ons, dat men veel toegeven der is voor den eenen dau voor den anderen, dat de kerkelijke wetten rekbaar zijn als caoutchou en dat men hierdoor veel inen- schen die goed geloorig zijn, in twijfel brengt enaoderen die reeds twijfelden, de kerk den rug doen toekeeren. Zulks belet Biet dat liet duintjezal voort gezongen worden van de socialisten zijn de vernietigers van den godsdienst. In tijd van kiezing, wordt het nog gedurig geëxploiteerd. NICHELS.*. ondór do leiding van den O/kestleider VAN DER MEULEN. De Leden van de Sam. Maat. VOORUITAfdeeling Aalst, wor den kosteloos toegelaten. De bodens zullen in de loop van toekomende week kaarten en circulaire aan de leden ^worgen. Het Bestuur. Onze eerste verschenen steunlyst van verleden week bedroeg 1133,70 fr. We deelen mot vreugde en genoegen den tweeden steunlijst mede en hopon op dien weg te kunnen voortgaan tot wo ons doel, de volledige uitrusting onzer «Arbeiders- Verweermannen to kunnen bezorgen, hebben bereikt. 2' Steunlijst Nichels Alfred lOO.oo. Soc. Vrouwenbond 100.oo. Soc.Textielbond lOOO.oo. Omdat Jan Welleman een prijs gewonnen heeft met do Teerlingen in «Hand in Hand» 20,00. Gezongen door Severin Lelong bij J. Spaens 22,oo. Gezongen door Omer Marcoen in den Grooten Bak 10,oo. Totaal 125?,oo Vorige lijst 1133,70 Alg. Totaal 2385.7O In overeenstemming mot hot Partijbe stuur zal er opnieuw een Prijskamp met de Teer lingen worden gehouden in het lokaal Hand in Handvanaf heden Zondag om 6 ure's avonds. Een reoks prachtige prijzen ter waarde vau looo.oo fr. zijn aangekocht. Al wie zich socialist noemt heeft voor plicht, niet alléén van er aaD meê te doen-, maar er bijzondere propaganda voor te maken. De opbrengst gaat volledig in de kas van ons RÜÜD VERWEER Do taak van eenieder moet zijn ons Rood Verweer steunen. Steun&n en nog eens Sb uner. E AFDEEL (RIS fiALST Een echte samenwerker is een voor- uitziesdemun. Hy is een goed samen- werker om zijne kooperatiel bjj te staan ten einde haar toe te laten hare volledig sto medewerking te verleonen aan al de vormen der socialistische bedrijvigheid, daar do kooporalie nauw verbonden is metdeSyndikale-, Politieke-, Mutuali- stische en Opvcedingsbeweging. De menschlievende redens worden aangevuld door argumenten van per soonlijken aard, goede waren, voordee- lige prijzen, den deel op het einde van het jaar. Dit, te veelgevraagde dat hem terugbetaald wordt, doet in hem de ge daohtevan sparen ontstaan. Door de Sociale Fondsen peist hjj op zijnen ouden dag en ook op deze van vrouw en kinderen Dekooperatio han delt niet uit winstbejag mear eDkel om diensten te bewijzen aan hare samen- werkers. De goede huisvrouw is tevens goede samenwerkster, zij hecht zooveel belang aan de hoedanigheid als aan de prijs. Zy kent geene andere bakkerij, geen andere winkel dan die van de Sa menwerking. Zij draagt hare spaarpen ningen naar de Samnwerkende Maat schappij om deze toe te laten comptant en goedkoop te koopén. Belangrijk Bericht De Spaarders worden zoo spoedig mogelijk verzocht hunne spaarboekjes tenbureele Molendries, n, te komen afhalen. L. Van Dér Veken. Faufnre Hand iu ;nd Zondag 26 Januari, Herkiezing van het Bestuur. Daarna uitstap bij de leden: We doen een beroep op eereleden en mu ziekanten, allen op post te zijn. Bijeenkomst in Hand in Hand om 9,80 uur. Het Bestuur. Bij de Voedingswerklieden Destijds melden we hier het einde der sta king van het huis Leclercq, Glucoserie t& Aalst. Teu einde onze leden volledig op de hoog te te stellen van de bepalingen der afgeslo ten overeenkomst, laten we hieronder de bijzonderste artikelen volgen 1. De volgende duurtetoeslagen zullen worden betaald op do bestaande looneu. Van index 89o tot 9oo vermeerdering 35 cm. 9IO 919 7.5 92o 929 7,5 930 939 7,5 a 940 949 7,5 44 2. Het is den index van Oost Vlaanderen die geldt. 3. Bij daling van hat index tot 880 punten, zal or eene vermindering van duurtetoeslag worden toegepast van 7,5 cm. 4. De tegenwoordige loonregeling is toe passelijk op alle welk danige werklieden in liet fabriok gebezigd. 5. De Firma Leclercq en Cio noemt op zich do verbintenis alle werklieden terug aan 't werk to stellen tegen datum van 15 Januari laatst. Ziedaar dus de groote lynen der overeen komst. De werklieden hebben natuurlyk nu maar voor plicht de stipt© toepassing dezer overeenkomst te eiscbcD. Moesten hier of daar wat b\j misver- stamd wel kan gebeuren kleine zaakjes mangolen, dan verzoeken wij de makkers onsonmiddeRJk daarvan kennistegeven op het secretariaat, zonder daarom hoog op te loopen met soms onbeduidende voorval letjes, die gemakkelijk teregelen zijn. Wat wo met genoegen vernamen is, dat velen onzer makkers, van buiten stad zelfs, flinke kooperateurs geworden zijn. Zeiegden verders beloften af, van verder de propaganda voor de Kooperatie flink door te zetten bij hunce vrienden en ken nissen. Dit noemen wij een gelukkig initiatief. 't Is overigens de oenige manier om de volledige waarde te govon, aan het loon dat somtijds na een moeilijke strijd bij de pa troons is kunnen veroverd worden. 't Is zooAlle Vakvereenigingsieden moeten tevens flinke Kooperatcur worden. E.D. Belangrijk Bericht Aan de Beden van den Ziekenbond Deze om U kenbaar te maken dat op Dins dag 21 Januari lv3ü, in Algemeene Vergade ring, met algemeene stemmen de nieuwe ver goedingen en bijdragen aangenomen zijn, welke zijn als volgt 1. Voor de geneesdienst, 1,75 per week in plaats yan 1,70 fr. 2. Vrouwen en mannen onder 18 jaar met vergoeding, 2,60 per week in plaats van 2,5o. 3. Mannen boven de IS jaar, met vergoe ding, 3,35 in plaats van 3,lo fr. 4. Niet verplichtende bijdrage, 3,75 per week voormannen nijverheidswerklieden. Zijn niet tot deze kategorie toegelaten Landbouwers, vrije beroepen, 'thuiswerkers, mijnwerkers, staats en stadswerklieden. De vergoedingen zijn als volgt: Vrouwen en mannen onder de 18 jaar, 6 fr. per dag in plaats van lr. Mannen boven de 18 jaar, 12 fr. in plaats van 9 fr. per dag. Niet verplichtende bijdrage, 15 fr. per dag. Deze laatste gattin voege na 13 weken aan betaald te hebben, de andere vanaf 5 Februari. De leden, die wenschen over te gaan tot de niet verplichtende kategorie, behoeven enkel hun naam en adres aan den bode op te geven, en dit ten laatste tot toekomende week. Detusschenkomst voor Operatie, is ge bracht op 762 fr. Het Bestuur. Lokaal by LEON BOMBEECK, Gee- raardebergachestraat. Geacht Medelid, Met, deze noodigen wy U vriendelijk maar tevens zoor dringend uit tot het bywonen der bijzondere Algemeene Vergadering welke zal plaats hebben, op Zondag 26 Januari e. k. om 3 uren namiddag. DAGORDE De viering van 't 25 jarig bestaan onzer wykclub. Gezien de belangrijkheid" onzer dag orde, rekenen we op eenieders aanwe zigheid. Broederlijk, Het Bestuur. Sedert geruimen tyd werd er een laster campagne gevoerd tegen de lokaalhouder j vau ons Volkshuis. Hi] heeft het aan die lasteraars willen weerleggen, maar door imkrimpiDg op de redactie is het woord slechtheid gebruiKt, die niet miszet is voor de Fronters, daar de last-r vandaar uit gaat. De He*-r Cool neemt het op zich voor zijno leden-kwatongen, en wil er door zy- non hoogmoed hem bovenop werpen. Do Socialistische groep van Aalst zijn brcolrooveis ter wilib %an een lidmaat schap, hy noemt zich de sterkste greep to Lede, hun lokaal is bet grootste, hij wil met ons een debat iu hun lokaal, met wie en wanneer Moest ik schrijver van dit artikeltje het jawoord geven en spreken over de politiek van Lede alléén, hun provinciaal-raadslid zoo daar gauw zijn met zynen auto, om mij wat lappen op mijne smoel te geven als ik zoo de waarheid zeggen, neen, nu niet wil len wij oen debatmaar nadat gij Fronters uwe verplichtingen tegenover ons volbracht hebt, zullen wy debatteeren. Onze vriend Nichels heeft u eens op uwe plaats gezet, over de aansluiting van Lede by het Krisisfonds, u verklaarde dan daar over ni6t genoeg ingewikkeld te zyn en de verantwoordelijke schrijver moest hebben, die gelegenheid hebt gij gehad M. Cool, maar niet beantwoord, is één; voor de ge- meentekiezing vraagdet gy met uwen vriend het woord op onze meeting, wy heb ben het u toegestaan op voorwaarde op uwe meeting ook het woord temogen voe- reD gij hebt bet ons geweigerd, is twee gij noemt u de sterkste groep van Lede, ik betwist niemand zijnen hoogmoed, maar de ellendige werking van ons gemeentebe stuur drukt op uwe rug, is drie. Do houding der Fronparty tegenover andersdenkende is brutaal, want als do leeuw brult, werpt men met flesscheD. Dat wy broodroovers zijn, daar hebben onze voorouders socialisten genoeg aan- denken van, want al uwe leiders waren j toen zy in de katholieke party nog waren, i de grootste anti-socialisten zooals gy nu het ook nog zyt. Eu nu M. Cool, wij zullen uwedaJeoen werken wel op tyd keDbaar maken als ge- meenteraads- en provinciaal-raadslid, en om met de socialisten van Lede te debattee ren, dit komt op tijd en stond. POLITIKUS. Heden Zondag, om 2 uren namiddag,Ver plichtende Vergadering voor de Leden van den Ziekenbond. Gezel Bauwens uit Geeraardsbergen, zal de bydrage en verhooging uiteenzetten. Nieuwe leden worden aanvaard, dat elk een op post weze. Het Bestuur. Voor de eerste maal dat de roodjes hun Ceciliafeest vierden hebben we ons mogen verheugen over een buitenge woon succes. Twee en zestig vrije arbei ders hebben er aan deel genomen, on danks dat de gelen hadden alles betracht om zulks te verhelpen, ja zelfs niet heb ben geaarzeld met broodroof te dreigen, ondanks ook de blauwselmannen die aan sommigen nog geld aanboden om toch maar met mee te vieren. Om io uur werden de vrienden van Denderleeuw opgewacht aan de statie. Onder 't spelen van de schoonste stapmar- chen en met de roode vlag voorop door trokken we de gemeente. En wat gezegd van de tafel, 't Was geenen ju zulle 1 Of de makkers het zich lieten smaken bewijst de uitroe ping van een vriend«dat zijn vingers uog nooit zoo schoon waren geweest van 't lekken. Onze vrienden De Smet, Stevens en anderen vergasten ons op prachtige lie deren. In een korte toespraak wezen op- volgentlijk onze vrienden Nichels, volks vertegenwoordiger, De Nauw en De Bruyn, Senatoren, op de edele taak van 't socialisme, op de hatelijke lasterkam- pagne der tegenstrevers en wakkerden ten slotte iedereen aan onverdroten den den strijd door te zetten om de vakbon den, ziekenbonden en coöperatief te versterken en voornamelijk om ieder arbeider er toe te brengen zijn eigen blad onzen geliefden Vooruit te lezen. Een geschenk van den propaganda- clnb werd door Amerikaansch opbod ten voordeele van Vooruit aan onzen gouden Jeiken toegekend voor het mooie som metje van zio fr. Na het noenmaal werd nogmaals uit gestapt, op heel den doortocht warme sympathie menig arbeider gaf te ver staan dat ze er toekomende jaar zullen bijzijn. Ons getal moet en zal minstens verdubbelen. En nu mannen allen aan 't werk tot de grootwording van 't socialisme in Erem bodegem. Spectator. N. B Het bestuur der fanfare «De Werker van Denderleeuw bedankt langs dezen weg al de vrienden van Erembodegem voor hun gul onthaal. De vrienden zijn er van verzekerd dat ze steeds op de medewerking onzer muzi kantjes mogen rekenen. Onzen besten dank ook aan Fredjen en heel zijn geziD. Het bestuur van den Ziekenbond Jozef Wauterskring afdeeling Meire, gevestigd in 't Volkshuis, by Van den Steen O.lilon (Coiffeur), noodigt vriendflvk uit om op Zondag 2ö Januari 1930 om 5 u. '3 namid dags tegenwoordig' te willen zyn pp do Groote Algemeene Vergadering ten einde volledigen uitleg te ontvamcrAn over den nieuwen ziekondienst en de Di< u- we voordeelen, aisook om over te gaan tot het benoemen vaa twee vrouwelijke be stuurleden. Aan al de aanwezigen zal een boekje met do nieuwe reglementen en de lyst der Geneesheerenon Specialisten overhandigd worden. Onzen vriend Achiel Baeyens van Dender leeuw zal de werking van den Bond Moy- son uiteen zetten, en handelen over het wetsvoorstel der verplichte Verzeke* riDgen. Na de algemeene vergadering, zullen een paar schoon© liederen, door een zeer goed zanger gezongen worden. Dus.alleman op post met uwe vrienden en kennissen. Byzonder belangryke vergade ring voor onzehuisvrouweD. Het Bestuur. Ziekenbond Moyaois». Eindelek is de toelage voor de zieken bond voor het jaar I928 ons betaald door de gemeente. 't Heeft moeite gekost maar toch moesten ze afdoppeD. Wat niet zeer demokratisch is voor een gemeente is het niet totaal verdee- lon der gestemde toelage, daar slechts on geveer de helft der gestemde lo.000 fr. is uitgekeerd dus verlies voor de arbeiders. Wat zou het niet zyn moesten de sociali sten niet op de teenen trappen van ons vat- sige bestuurders

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 2