f Soc. Weekblad voor het Arr. Aalst. Gezworen Vijanden van den Herbergier Neen Gezworen Vijanden van het Alkoholisme Ja HET MASKER VALT.RECHT DOOR ZEE D&t zijn ook menschen Naar een leger van wanhoop 27e Jaargang Nr[21 I m Q Wat moeten de vrij-! verzekerden storten, om hun regelmatig pensioen te bekomen 1 "MZuLtTJialisten. belangen Prijs per riummér 30 centiemen. 10 Augustus 1930 RECHT EN VRIJHEID Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten I Pustciikck-Rekeninc, 85686. Tki.efoon 572. Zetel B. W. P. Arr.-Federatie Volkhuis AALST. Op het banket van den Bond der Her- IU10 liergiers heeft de heer Marquet eereher bergier, verklaard, dat de èocialisten gezworen vijanden zijn van de kor- poratie der lierbergiers. Waarom zouden ze dat zijn Kr zijn veel socialisten onder de her bergiers. Onze beheerders van Volks huizen zijn ook herbergiers. I)c sociali- r li sten hebben niet gewacht op de betoo- £H g'ng van 20 December, om de rechmati- ge eisclien te verdedigen van de herber giers en van de andere handelaars, in zake belastingen en handelseigendom. Het is niet van onzen kant dat de bittere teleurstellingen zijn gekomen die ze heb ben' opgeloopen. Maar daar is ook de alkoliolkweslie, of beter gezegd van den verkoop van al- kohol, en de B. W. P. stelt er een eer op dat gebied nooit haar standpunt te hebben gewijzigd. Zooals enkele da gen geleden de heer Marquet zelf zegde a In verband met de alkoholk wcstie heb ben de socialisten ons nooit verborgen wat zij in het schild voerden. Vóór, tij dens en na de verkiezingen hebben zij verklaard, den terugkeer tot den vrijen verkoop te bekampen. Ik verkies hun houding boven die van vele anderen. Zij is ten minste duidelijk. Onze houding is inderdaad duidelijk. Wij weigeren uit kiesbelang prijs te ge ven wat wij beschouwen als een levens belang voor de arbeidersklasse. Wij wil len niet van de huichelachtige formule van den «terugkeer tot de vrijheid waar het gaat om de vrijheid om schoolkinderen naar de fabriek Le sturen om loodwit te gebruiken in de schilders nijverheid, van cocaïne te verkoopen, absint of andere geestrijke dranken, die Jdoor de Akademie eenparig zijn bestem peld als vergifwaarvan de verkoop moest worden verboden in 't belang van de openbare gezondheid. Maar ik stel de vraag, of bet verbod [beperkt tot die dranken welke de weten schappelijke wereld algemeen als scha delijk beschouwt, een vijandige daad is |1] ten opzichte van den bond die den heer Marquet tot eerevoorzitter heeft. Wij zijn nietdroog -> op zijn Ameri- kaansch. Dezen zelfs van de onzen die zelf de onthouding volgen, meenen dat in een land als het onze het regeeren der Vollslaedvet onmogelijk zou zijn. En anderzijds leveren onze groote Volks huizen liet bewijs dat een herbergier individueel of kollektief goede zaken kan doen zonder geestrijke dranken te verkoopen. Als wij de gezworen vijanden zijn van de herbergiers, omdat wij vastbesloten zijn de wet van 1919 te verdedigen, met de amendementen voorgesteld door de TY9 alkobolkomniissie, op één nazijn wij 21* het dan alleen die de wet hebben ge stemd, staan wij alleen om ze te verde digen Zou de wet-Delacroix gestemd geworden zijn. zonder de hul]) van de li beralen en de katholieken Zijn de cbri- slen-demokraten niet evenzeer als wij besloten zich te verzetten tegen wat men den terugkeer tot de vrijheid noemt Is het niet algemeen bekend dat de heer Jaspar dezer dagen een houding heeft aangenomen, waaraan hij in zekere krin gen een impopulariteit heeft te danken die de mijne evenaart Is het verder niet heteekenisvol, dat de liberale partij zelf, de eenheid verwezenlijkende op de alko- holkwestie, op verzoek van de herber giers een strategisclien terugtocht uit- voert en zich bereid verklaart de beslui ten van de alkoholkommissie te aan vaarden en dan het verbod van den kleinverkoop nog te verscherpen, op één voorwaarde dat de wet de herbergiers zou toelaten alkohol in huis te hebben voor hun persoonlijk gebruik. Het ongeluk wil echter, dat het juist hier is dat het schoentje nijpt. Wij geven grif toe dat logischerwijze en als men met de Akademie vau Genees kunde aanneemt dat allegeestrijke dran ken vergif zijn, do eenige theoretisch verdedigbare oplossing is, het volledig verbod voor iedereen alkohol le verkoo pen of in buis te hebben. Ook heb ik, wat mij betreft steeds het stelsel verdedigd van de Besluitwet van Le Havre, d.i. t volledig verbod. Indien de herbergiers tot dal stelsel willen te- rugkeeren, ben ik hun man. Maar de wet van 1919 zijnde wat ze is, wat de icetgever in 'n geest van transaktie heeft gewild dat zij teas, staat het buiten hij f dat aan de her bergiers toelaten alkohol in huis le hebben, alle ernstige toepassing van de wet zou verijdelen. Aan wie zal men verder doen gelooven dat, als de belanghebbende dien aan gaande veel kabaal maken, als zij om hun doel te bereiken de gansche liberale linkerzijde mobiliseeren, als zij aan den heer .Janson, schuldig het hoofd te willen bieden, verwijten en bedreigingen naar het hoofd slingeren, dat liet hen een voudig te doen is om een voldoening van hun eigenliefde Dat waarheid is, dat de herbergiers die niet van zins zijn bedrog te plegen, in deze zaak geen enkel belang hebben, maar dat de anderen zich zeer goed re kenschap geven dat, liun voldoening schenken op dit punt, een geweldige bres zou beteekenen in de wet en de deur openstellen voor bijna onbeperkt be drog. Laten wij daarover dezen ondervragen die dooi' bun ambt het best geplaatst zijn om een advies uit te brongen. Ziehior wat de heer Ilannsen direk- teurgeneraul van het Ministerie van Fi nanciën, reeds antwoordde in 1924 aan de hoofdafdeeling, die hem vroeg of de wet van 1919 nog ernstig zou kunnen toegepast worden ingeval artikel 2 werd afgeschaft, dat aan de herbergiers ver biedt geestrijke dranken in buis te heb ben DE AFSCHA EFIXG KOU PRAK TISCH GELIJKS!AAN ME7 DE AFSCHAFFING DER VEI, dc on dervinding, opgedaan imdens dc toe passing van de wet vanmO Augustus 1SS9 op de vergunning, laat toe zulks te beweren Het zijn natuurlijk getuigenissen van dien aard, die de regeering hebben aan gezet onlangs te besluiten zich tegen de afscliafling van artikel 2 te kanten. Men zal natuurlijk trachten drukking op haar uit le oefenen, om haar tot betere ge- voelens-te brengen. Een deel van haar meerderheid kondigt reeds aan dat zij op dat punt met den beer Marpuct zal zijn tegen den heer Jaspar. De socialisten zijn in de andere richting niet minder onbuigbaar. Zij zijn de vijanden niet van de herbergiers. Maar zij zijn geweest, zij zijn en zij zullen blijven de vijanden van den alkohol, de onverbiddelijke tegenstanders van de vrijheid om zijn naaste te vergiftigen. Emile Vandervelde. Er werden in de wet van 10 December 1924 bij die 22 April 1930 zulkdanige be langrijke wijzigingen toegebracht, dat ze naar ons bescheiden meening gewich tig genoeg zijn ze eens mede te doelen, "de hoop dat de menigvuldige vragers iuiü inlichtingen, vanwege de belangheb benden er het noodige zullen uitputten. De invoege zijnde wet kent de volgen- voordeden toe 1) liet verleenen, na onderzoek der inkomsten die de verzekerden genieten, van een ouderdomsrente toeslag (ko steloos pensioen) bestemd, om de, door de persoonlijke stortingen en Rijksbij dragen gevestigde rente op 720 frank te brengen 2) het verleenen van een over- Iccingsr entetoeslag aan de weduwe van den gehuwden verzekerde 3) het verleenen aan dezelfde weduwe van een laarlijksclie toelage van 180 frank voor ieder kind van. minder dan 16 jaar, dat ten hare laste heeft. Om deze bedoelde voordeelcn volle- g te kunnen genieten moeten de vrij- verzekerden geboren in de Joop van bet 2= half jaar t««ö, dit jaar dus in 1930. in hun verjaringsmaand hun storting doen. Deze die in 1866 geboren zijn, moeten in den loop van hun verjaringsmaand in 1931 een storting van 24 frank doen; in dien het vrouwelijke verzekerden, en van 72 l'rank indien het mannelijke ver zekerden zijn 2e daarenboven vanaf 1932 de >tortingen voorzien bij de wet tot herziening van deze van 10 December 1924 en die thans door de wetgevende Kamers is goedgestemd. Voor de ouderlingen geboren NA 186' zullen we tijdig laten kennen wat hunne stortingen zullen zijn volgens de ver anderingen der wet gewijzigd op 22 April j-1. 'T VERSCHIL Volgens zekere kapitalisten kan ccn bediende met 12.000 fr. per jaar, van al de genuchtens des levens genieten. Als tantièmes zien we klerikale en li berale beheerders miljoenen oprapen en toch moest de super-taks nog afgeschaft worden. Kan het schandaligers die verdwaalde arbeiders en hun zeggen dat socialisme geluk beteekent voor al wie in 't zweet zijns aanschijns zijn brood moet verdienen. Gaston DE BRUYN.- Wat we steeds hebben voorspeld, I blijkt /waarheid te zijn nu de katholie- ken de meerderheid in den provincie raad verloren hebben, zullen de fronters steeds bereid gevonden worden om hen terug op den troon te helpen. Vóór de verkiezing van 29 Mei 1929 schreven we reeds dat de fronters een 1 monsterverbond gesloten hadden met 1 de katholieken door hun lijst Le koppe- j len met deze van Vindevogel uit Uonse. Inderdaad. De fronter Vindevogel staat ook mei een voet in de katholieke partij. Hij is sekretaris van den katho lieken Volksbond van Ronse. In de Ka mer heeft hij al 'n paar staaltjes van zijn klerikaal-zijn gegeven. Met de ka tholieken en liberalen heeft hij de af- schaiiing der supertaks gestemd waar door de rijken een geschenk kregen van meer dan 300 millioen, terwijl er geen geld is voor invalieden, oud-strijders, ouderdomspensioenen enz. en er straks geen zal zijn voor de sociale verzekerin gen. Ziedaar wat men mag verwachten van die redders van Vlaanderen. Op het einde van den laatsten provincia len zittijd is van Oost-Vlaanderen is zoo als onze lezers weten, de katholieke be stendige deputatie die zich slechts met den steun der fronters heeft kunnen handhaven in de minderheid gesteld gewordenjdaar de fronters zich in eene stemming mei socialisten en liberalen hadden vereenigd. De krisis brak dus uit. Er moest een nieuw bestuur worden gekozen. Welke houding nemen de verschillen de partijen in verband hiermede nu aan De katholieken hopen natuurlijk door een of andere combinatie aan T roer te blijven. Waar de lakens uitgedeeld wor den, mag men rekenen dat de katholie ken er als de kippen bij zijn. De liberalen zijn sellens bereid om het met de katholieken op een akkoordje te gooien en om, naar het voorbeeld van Brussel, het verbond van den cotlre-fort i te sluiten. De socialisten verdedigen de e'enige oplossing, die rechtvaardig is de even redige vertegenwoordiging. Wat doen nu de fronters Ah, nu komt do aap uit dc mouw. Ze zijn te Aalst met hun zessen bijeengeko men waar de twee uit Ronse-Aude- naerde gebleven zijn, weten ze zelf best en hebben volgende motie gepubli ceerd Om tot de samenstelling eener depu tatie te geraken, die in de gegeven om standigheden de meest mogelijke waar borgen geeft aan ons volk in godsdien stig en in Vlaamsch opzicht, hebben we ons bereid verklaard samen te werken met de katholieken, op voorwaarde van vertegenwoordiging in de deputatie, en mits uitdrukkelijke voorwaarde dat er bestuurd zou worden volgens bel begin sel der volstrekte eentaligheid van Vlaanderen. Nu toonen ze zich weer eens in hun ware gedaante die van 100 klerika- len. Want die beteekenis krijgt hunne hou ding toch, niet alleen in Vlaamsch en godsdienstig opzicht, maar in alle op zichten Liever met de rijke bankmannen, die liun zoons te Brussel doen manifesteeren tegen de vervlaamsching der Gentsche hoogeschool, dan met de Vlaamsche socialistische volksjongens. Liever met rijke menschen, al hebben ze zelfs de laai vau hun moeder verleerd, dan met jongens die hun Vlaamsch in eere houden, maar die socialist zijn. Liever met de politiekers, die het volk van Vlaamsche rechten komen spreken, maar die in de Kamer met beschaamde kaken roerloos blijven zitten om het heilig verbond van den cotlre-fort recht le houden, dan met de vertegenwoordi gers der arbeidende klasse die het voor den Fransche bevelen-weigeraar Joris De Leeuw opnamen. Liever met de katholieke partij, die 10 jaren lang de arbeidende klasse in miserie heeft gelaten en niets heeft ge daan om het onrecht van Vlaanderen te herstellen, dan met de socialisten, die aan liet Vlaamsche volk brood hebben gegeven. Liever met de vroegere bekampers van algemeen stemrecht, achturendag, vrij heid van vereen iging, ouderdomspen sioenen, dan met de socialisten, die deze heilzame hervormingen voor liet wer kende volk afgedwongen hebben. Klerikale komedianten Mochten de arbeiders die nog vertrou- w en in u die hen van Ylaamsch-natio- naal bewustzijn komt spreken, geden ken wat Vlaanderen voor hen zijn zou, indien de droom van u socialistenhaters, waarheid worden moest. Wat zouden ze hebben aan een zelfstandig Vlaande ren dat op een klerikale hutsepot zou gelijken, een Vlaanderen waarin de macht der demokratie zou gebroken zijn? Kameraden 1 Die arbeiders wijzen op het gevaar voor hen zelf en voor de demokratie, moet voor ons een dagelijks te vervullen plicht zijn. Laat ons spreken tot het verstand van Zie vervolg «ader aan kolom l. Er is krisis en de vooruitzichten zijn slecht. Breken wij ons het hoofd niet I met de oorzaken er van op te zoeken; iets is zeker dat onze huidige samenleving op wanorde gegrondvest isdat degenen die het roer er van in handen hebben, niet streven naar een maatschappij van orde, van recht en rechtvaardigheid maar egoïsten zijn en niets dan persoon lijke en eigene zaken kennen. Wij kun nen dat ook kortzichtigheid noemen. Het is nu de eerst economische krisis niet en voorzeker ook niet de laatste. Zonder ons om de theorie te bekomme ren zegt ons de logica, dc gezonde rede, dat zulke orde van zaken nu niet ten eeuwige lage duren kan. ons huidig eco nomisch stelsel zal verdwijnen, zooals trouwens andere verdwenen zijn. Die werkloosheid, die onzekerheid van 't bestaan, die gejaagdheid voor den dag van morgen dat alles is er niet noo- dig, w anneer er orde is en heerscht. Wat wij willen is zeer klaar den ar beider en zijn familie een geruster en stabiele toekomst te bezorgen en daarom orde te brengen, waar wanorde heerscht recht doen ge worden, waar onrecht is. Verzekerd werk en bijgevolg ver zekerd broodgewin is een van de brandende kwesties, die dient opgelost. En zulks brengt ook meer vrijheid en onafhankelijkheid mee. Wij weten heteen radikale oplossing is zoo in eens niel mogelijk en daar om is de verzekering legen werkloos heid voortreffelijk en belangrijk. Het radikale middel is 't toch'niet. Een heelkundigen snijdt het ongenees baar gedeelte uit liet lichaam na dat men een heelen tijd met allerhande ge nees middelen geprobeerd heeft om den zieke op dreef te helpen. En dat alleen baat. Toen er nog aalmoezen gegeven wer den ijverden sommige rijken in liefdadig heid en zij gaven zoo den schijn «le ar moede uit de wereld te willen helpen. Doch dat was de oplossing niet. En la ter werd bewezen dat het beter is de ar beiders een voldoende loon te geven zoodat aalmoezen kunnen gemist wor den. In zake werkloosheid moet ook eens den stier bij de hoorens gevat worden. MaxStirner, een Duitscher, schreef eens deze philosoiische woorden Mijn recht gaat tot zoover mijne macht strekt en waar mijne macht uit scheidt daar is het ook met mijn recht gedaan. Dat is nu eens zuiver realisme en in de praktijk is al 't andere ideologie. In andere woorden alles is een machtkwestie. Men mag debatteeren over maatschap pelijke verhoudingen zooveel men wil en goede redenaars mogen bet publiek opzweepen zoolang de arbeiders geen gebruik maken van hun syndikalc wa penen blijft toch alles nog bij woorden en wenscben. De arbeiders moeten zelf willen, moeten hand in hand opmar- cheeren voor hunne rechten. Hunne ont voogding moet hun eigen werk zijn. Ons huidig economisch stelsel kan dus opgevat worden zooals we reeds in 't begin te kennen gaven als een over gangsperiodeals een schakel in de lange ketting, die leidt naar bet groote einddoel. Wellicht gevoelde Goethe, de groote Duitsche schrijver en dichter, in zijn tijd reeds, dat het stelsel van privaateigen dom eens zou te niet gaan toen hij in zijn bekend boek, Wilhetn Meister, een der handelende personnages deze profetische woorden in den mond legde (iNiemand taste het kapitaal aande vruchten en renten er van moeten toch in den loop der tijden aan allen toebehooren Vernietiging van het kapitaal willen we niet neen, maar vernietiging van bet stelsel. Ken billijke verdeeling er van Het aan enkelen ontrukken opdat al len er zouden kunnen van genieten. A. V. Zangwijze Moeder alleen. X. Gij rijkaards die leeft bier in zalig genot Met geld en met goed zijt geboren Denkt gij soms wel eens aan het biltere lot Dat 't mindere volk is beschoren Het hongert schier steeds van de wieg tot het graf Het zweet en bet zwoegt, gij noemt het uw slaaf Gij eischt wel zijn krachten, maar spot met zijn lij Toch zijn betook menschen, ja menschen als Gij II. Door armoe gedoemd gaat de visscher ter zee De dreigende stormen trotseeren !j Thuis buigt moeder zich over 't wiegje vol wee Zou vader misschien nooit meer keeren En blij ft hij ook weg, dat scheurt haar het hart Maar gij, geldbezitters, voelt niets voor hagr smart Gij hoort niet haar zuchten, noch 't kind zijn geschrei Maar 't zijn toch ook menschen, ja menschen als Gij I III- Gebukt en gebogen lang voor hunnen tijd Zoo dalen de noeste mijnwerkers Al worden ze thuis weer met liefde vorleid Toch blijven er veel in hun kerkers En ook op 't fabriek worden klachten gesmoord Daar werd soms het kind in zijn jeugd reeds vermoord Voor hen is 't steeds winter, voor u immer Mei Maar 't zijn toch ook menschen, ja menschen als Gij mi. Nog komt me in 't geheugen die ijzige kreet Geslaakt op die bloedige velden IIij spreekt ine van dood, van vernieling, van leed Geen zeég kan ooit'! offer vergelden Nu roemt men hun liefde en hun dapperheid Toen werden ze als dieren ter slachtbank geleid En werd er gevochten, ge waart er niet bij Toch waren t ook menschen, ja menschen als Gij V. Maar eens komt de dag dat gerechtigheid slaat Als d'arheiders ifet eendrachtig willen Zijn zij eens geworden bet volk van de DAAD Met woorden zult g'lien niet meer stillen Ja kenden de werkers hunne eigenwaard Zij eischten hun deel van de schatten der aard Dan stelden zij u, o bezitters ter zij En 't worden ook menschen, maar edeler dan Gij J. ROM DEK. DE MACHT DER SOC. KOORERATIE Aangesloten maatschappijen 50 Bijbuizen: 1.069 Volkshuizen of Drinkzalen 357 Bakkerijen: 71 Aantal gemeenten mot een bijbuis 703 Gemeenten waar samenwerkers wonen 1.165 Aantal leden 300.081 Totaal-verkoop fr. 772.156.324 Leden van het personeel 6.087 Waarde der onroerende goederen fr. 226 116.599 Waarde der geldbeleggingen en spaargelden fr. 364.902.066 Terugbetaalde, winsten fr. 27.700.110 Steun verleend aan solidariteits- instellingen fr. 12.289.702 Een bestendig leger van werkloozen is bezig zich te vormen. De sterke militaristische legers, tol de landen gewapend, en uitgerust tot massavernieling, zijn een resultaat van het kapitalistisch imperialisme. Een leger van werkloozen over gansch de wereld, is opnieuw een resultaat van kapitalistische ekonomische ontwikke ling. Het leger van werkloozen is er een van wanhoop, ontberingen endemorali satie. Elk oogenblik kan de loonarbeider gedwongen zijn er lid van te worden. Wie deze week nog werk heeft is niet zeker er nog de volgende week te heb ben. Wat het leger van 1911-1918 ons bracht weten wij. Wat het nieuwe leger ons brengen zal is nog een vraagteeken. De hedendaagsche werkloosheid heeft een ander karakter tegenover «le vroe- gene. Vroeger waren het tijdelijke krisissen die werkloosheid verrichtten,en kwa men ze voort uit tijdelijke overproduce. Vandaag heertzich eene omwenteling voorgedaan, in de manier van produktie die als onmiddelijk gevolg heeft overtol lige werkkracht. Ons ekonomisch systeem drijft naar overproduktie, de strijd om afzetgebied, toloorlog, krisis en werkloosheid zijn de gevolgen. Het drijfveer naar vlugge en goedkoo- pe produkten brengt ons de rationalisa tie, besparingen over gansch de lijn van het produktiewezen vandaar de werk loosheid die beden bestaat. De toenemende werkloosheid heeft dan nog invloed op de vermindering der loonen der nog werkenden en verlaagt aldusde koopkracht der massa op gansch de lijn. overproduktie langs den cenen kant, minder verbruik langs den anderen kant. Juist het tegenovergestelde wal liet zou moeten zijn. Dit feit stelt klaar in't licht de anar ehie in verbruikswezen en bewijst bijna met scherpte «lat de kapitalistische ont wikkeling naar eene ekonomische kata- stroof moet leiden juist zooals ze de menschheid uaar eene militaire kata- I stroof bracht. I Want de vraag dient toch gesteld als het kapitalisme zijne rationalisatie en besparingen en machienwezen tot de uiterste spits zal gedreven hebben, waar zullen wij dan nog staan 1 Het leger van werkloozen aange groeid tot eene enorme afmeting, nooit gekende ellende en ondervoeding zwarte toekomst en demoralisatie. Wat zal dat nieuwe leger ons brengen? Tijdelijke lapmiddelen zijn natuurlijk toe te passen. Tal van onze aangesloten leden gaan zich nog regelmatig aanbieden in de Apotheken om medecijnen te halen met allerhande en tevens gevaar aanbiedende llesschen, zelfs zijn er mutualiteiten die vooreen llesch; afgeleverddoorden Apo theker, cn vermeldende Uitwendig gebruik weigeren te betalen. Onze leden dienen te weten dat derge lijke handelwijze niet alleen aanleiding kan geven tot erge vergissingen met onreine llesschen le willen afgeven, welke gevaarlijk zijn voor de zieke-ver- bruiker, maar tevens door de wet ver boden is. Ziehier overigens wat het Koninklijk- besluit genomen op 28 December 1925 in uitvoering der wet op de kunst van genezen, zegtAl de geneesmiddelen voor uitwendig gebruik, afgeleverd moe ten in llesschen in bruin glas en van achtkantigen vorm zijn, dragende in het glas zelf de aanduiding uitwendig ge bruik-. We bidden al onze leden mutualisten van deze dringende maar tevens wijze opmerking ruimschoots gebruik te wil len maken, ten einde alle gebeurlijke gevaren te beletten dat er langs wette lijke» weg erge strafmaatregelen zouden kunnen genomen worden. Minder dan 8 uur werken, verzekering tegen werkloosheid en uitvoering vau groote werken. Elk punt op zich zelf is nog vatbaar voor afdoende kritiek. Zelfs machtige staten als Engeland struikelen over de te nemen maatregelen tegen de werk loosheid. En boven dat alles staat liet feit dat de eigenlijke oorzaak niet aangetast wordt. Die is de vorm en het doel van onze ka pitalistische manier van voortbrengen. De omwenteling van gansch bet maat schappelijk ekonomisch systeem is noo- dig om orde en zekerheid Ln produktie en verbruik te brengen. Geregelde en gekontroleerde produk ten in bet belang en volgens de behoefte der menschheid is de eenige oplossing. Niet meer de bandelooze, ongeregelde en onnuttige produkliein 't belang van enkelen of kleine groepen van geldko- ningen, zooals beden het geval is. Vandaag wordt er geen graan gezaaid om brood te bezorgen aan de niensch- heid er wordt graan gezaaid om wiDst en nog eens winst te halen voor enkele machtige bezitters. En zoo het graan- zaaien niet genoeg winst afwerpt of er volgens die heeren te veel graan is om de hooge prijzen en winsten te verzeke ren, dan zaait men niet meer of steekt men den oogst in brand. Of er dan dui zenden of millioenen zonder brood zijn, dat scheelt hun niet. Dit is een klein beeld van onze geze gende en geheiligde maatschappij waar in men door kerk en goden, gerecht en moraal, gebrandmerkt wordt als men tracht daar verbetering aan te brengen. Filip Vanhove.

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 1