Na de Staking van Noord-Frankrijk Soc. Weekblad voor het Arr. Aalst. Op Wandel bij de Socialisten Stille Helden Yoor de Arbeidersvakanties 'n Jtoodc Zegetocht het Canton Softe gem 27 Jaargang N» 42 Prijs per nummer 30 centiemen 19 October 1930 RECHT EN VRIJHEID Geen Rechten zonder Plichten Geen Plichten zonder Rechten POSTCIIECK-REKKNIKO 85686. TELpfOON 572. 1 Zetel B. W. P. Arr.-Federatie Volkshuis AALST. Ons Volksblad het weekblad der fcroenkruisers, heeft gemeend eens de [Socialisten onder banden te moeten [nemen, want vergeet bet nietze gaan Jmnnen Minister lleyman feesten, voor lal het goede en het kwade dat hij heeft (verricht in het Ministerie der rijke men- ichen, en vandaar denken ze te moeten Kloppen, op het hoofd der Socialisten. Vergelen wij liet niet, dat die chris- [tene werklieden, maar de toelating [hunner bazen hebben gekregen zich te [organiseeren, op voorwaarde dat ze de lSocialisten zouden bekampen, want de [Socialisten dat zijn de gevaarlijkste Imenschen voor de rijke lui, die de een- Idrachl vreezen van bet werkende volk, |en 't is te begrijpen, dat ze dan ook betaalde mannen aanstellen, om die [eendracht te dwarsboomen. «Ons Volksblad» beeft bet nu op [onzen Rooden Zondag in bet Sottegem- sche, en zij zeggen zij zullen het volk gaan zoeken, waar bet op den bui ten bijeenkomt, aan de kerken, na «le [missen 't ls waar» maar zulks komt omdat wij op den buiten, in vele gemeenten, nog over geen lokalen beschikken, en als wij er in gelukken er toch een te vinden, wij het ons veelal zien ontnemen door de machtigen, door de verdruk kers. I)e christene werklieden, die in de kaart spelen der machtigen, der ver drukkers, zijn niet verplicht aan de kerk in openlucht te spreken, maarzij worden er ingehaald met trommel en fluit, zij spreken in patronagieën, in de scholen, of in den KaLholieken kring, nevens hen zit pastoor, burgemeester of schepenen, die er genoegen in vinden hooren donderen op de Socialisten. Voor die beereu van 't Christen Ver bond, zal de meeting aangekondigd worden in de kerken, met verzoek er heen te gaan, terwijl integendeel, de onze zal verboden worden, op straf van doodzonde en de klokkenluider voor op dracht krijgt de klokken te luiden, met veel geweld, om onze meetingisten het spreken te beletten. Ziedaar, heeren Christenen,'t verschil van de dillërentie. Wij worden door de grooten, de machtigen verjaagd, ver doemd, terwijl gij er triomfantelijk wordt optvangen. Dit toont klaar, wat uwe en wat onze rol is. Wij gaan de verlossing aanprediken, gij de be rusting. de gelatenheid in het op gelegde lot. Hiernamaals zullen zij die hier meest hanger en gebrek geleden hebben loch V00rded van de rijkste familieiin J Unil.. nrenl 711 711 I lüTl rnclllQll i schillige sausen;toen ze als echte drom mels waren gekleed en gelukkig waren als moeder de vrouw hen een paar nieuwe kloefkens kon koopen. Waren ze werkloos, ze waren zonder steun waren ze oud, ze hadden een pensioentje van negen centen per dag, en als ze de hand moesten uitsteken om een stukje brood te bedelen, dan waren spoedig de gendarmen daar om ze uaar Hoogstraten te zenden. Wauters, onze betreurde vriend, werd na den oorlog Minister, en hij zorgde Yoor onderstand bij werkloosheid, voor hulp bij ziekte hij bezorgde onze ^oudjes een pensioen van twee franken per dag, en hij voerde den acht-uren- werkdag in. (ie weet wel, heeren Anti- Socialisten, dien Achl urigen-werkdag, waarvoor de Socialisten zooveel jaren hebben gestreden en waarvoor ze door u, Christenen, door u, Anti Socialisten, altijd zijn bespot geworden, want het ligt nog goed in 't geheugen van al wie vóór den oorlog een zekeren ouderdom had, dat gij het waart, die, om de rijke menschen te behagen, het tooneelstuk je opvoerdet Acht uren slapen 1 Acht uren gapen Acht uren Wandelen gaan Zoudt ge dit eens aan uwe lezers wil len kenbaar maken Ge zult niet dur ven. Ge spot nu nog jnet onzen afgestorven Minister Wauters Hoe schaamteloos. Ge doet dit op den vóóravond dat ge Minister Iteymanneken —bid voor mij gaat feesten. Zoudt ge op die feest-vergaderiDgniet •willen uitleggen, waarom Minister Her man er aan medegeholpen heeft den zes maanden diensttijd der soldaten te kel deren? Waarom bij tegen gestemd heeft wanneer de Socialisten in de Kamer voorstelden, de ouderlingen die pen sioen genieten, den opslag der huishuur niette doen betalen Waarom de ouderlingen voor't jaar 1930, nog geen bijslag van hun pensioen I ontvangen Waarom hij er in toegestemd heeft I den supertaks af te schaliën, waardoor en in ons land 2400 rijke menschen, 360 millioenen minder belastingen zullèn te betalen hebben Waarom hij de Staatskas op dergelij ke manier heeft laten plunderen, in't de besten zijn, want zij zullen rijstpap met zilveren lepels mogen eten, niet waar ons Volksblad herinnert aan het deuntje, destijds gezongen door de I ron- ters en «le Christenen Van Minister Wauters, Spaar ons Heer! Schrijver van die woorden moet een echt stuk slecht mensch zijn, want men zal tegenwoordig niemand meer ont moeten, die de groote daden en werken van Minister Wauters niet zal erkennen. Na den oorlog was on> land uitgeput; de duitscherswaren met alles weg; onze veestapel was nul; onze paarden waren weg;boter, vleesch, van alles, was er te kort en de honger van het volk moest gestild worden. Die zware cn moeilijke taak, werd Minister Wauters opgedragen en als er dan soms maatregelen moesten getrol- fen worden, om datgene hier ten lande te houden, wat onontbeerlijk was voor de voeding van het volk, ja, zie, dan wa ren er ongelukkiglijk menschen, die uit politieken haal die maatregelen bekri- tikoerden, en de enkele uitbuiters die er waren, gevleid door die politieke vijanden, schreeuwden liet hardst en Minister Wauters moest het verduren. t Was immers tegen de Socialisten, en tegen hen zijn allo middelen goed dat ondervinden wij nu nog dagelijks «u bij Fronters, én bij Katholieken, én bij Liberalen. rnze hand beeft telkenmale wij moe ten de pen nemen om onzen grooten, braven, eerlijken en bekwamen Jef Wauters te verdedigen. Als er ooit een Minister in België is geweest, waaraan de werkende klasse en de boerkens zelf, veel hebben te danken, dan is het toch aan Wauters Wie zal zulks dur ven betwisten? En daarom is het nog meer bedroevend te moeten lezen in een zoogezegd werkersblad van Mi nister Wauters, Spaar ons Heer! Vóór den oorlog, was de Katholieke partij geheel alleen meester. Ge weet, heeren christene werklieden, die Ka tholieke partij, die u dan heeft geroepen om de ANTI-SOCIALISTISCHE PARTIJ tot stand te brengen. 't Was dien zaligen tijd der rijke menschen,toen de werklieden een werk dag hadden te tobben van twaalf en meer uren per dag toen ze hiervoor een loon wonnen van hoogstens drie frank; toen de werklieden zich moes ten voeden met aardappels en ver- Belgic, zoodanig dat de begrooting voor 1931 niet in evenwicht is te brengen, en «le Katholieke Minister Houtart nu reeds zegtdat er voor 600 millioen be sparingen zullen moeten fcedaan wor den, en voor 300 millioen nieuwe lasten worden gestemd Wat hij voorzien heeft om de werke- loozon te helpen en hen werk te ver schatten Waarom hij zich niet verzet tegen de afdankingen aan 't spoor, waarde men schen naar huis worden gezonden, zon der één centiem vergoeding, terwijl ze vroeger door Anseele. een Socialistisch Minister, 100 en 150 dagen loon ont vingen bij hunne afdanking Als ge eens aan uw volk klaar en dui delijk zult uitgelegd hebben, waarom ge al die slechte daden hebt laten en, helpen verrichten, dan zou het feest wat koeler kunnen afloopen. Maar genoeg voor deze week, want mijn antwoord wordt reeds wat lang, anderen moeten ook over wat plaats beschikken. NICHELS Alfred. Het zal wel door niemand ontkend worden, dat hij die in onzen groo ten arbeidersstrijd, in stilte maar zon der ophouden werkt om onze gedachte bij de massa ingang te doen vinden, minstens zoo eerbaar is en minstens zoo nuttig als een groote leider, wiens naam overal genoemd wordt. De laatste is er noodig en de eerste is onmisbaar. Zonder denkleinen, stillen wroeter, welke we op tal vau buitengemeenten met fenoegen ontwaren, ware er geen uitbreiding van de socialistische macht mogelijk. Onze leiders hebben goed te praten op een meeting en de heilzame socialisti- schewerking uiteen te zei ten, als de stil le propagandist, welke van man tot man die gedachte moet verspreiden, zijn taak niet vervult, blijft er van al hetgeen on- zeleiders verkondigd hebben niets over. I 't Zijn dus de ongekende, stille propa- gandistendie het mollenwerk verrich ten welke de kapitalistische burcht ondermijnt en hem eensdaags zal doen 1 instorten. Zonder die nederige wérking volbren- gen we nimmer de groote taak welke het socialisme zich heeft gesteld. VAN LlMBHRüKN I,EANDER was ook een dier stille wroeters voor de werkerszaak. Hij volbracht de zware taak, welke op zijn te zwak lichaam woog, met de meeste onbaatzuchtigheid en daarom wenschen we hem de eer t«? geven die hem toekomt. Ilij droomde nooit op een eeretroon geplaatst te worden. Met de meeste overtuiging en alléén om goed te doen, werkte hij onverdro ten. Ilij hielp de onverschilligen aanhet besef van hun plicht als asbeider, om ze in het socialistisch strijdend leger in le j lijven. Hij zag steeds één ding voor oogen, zijn Ideaal Het Socialisme Eere zij dezen koenen, stillen strijder. Hij blijft steeds een treilend voorbeeld voor al onze talrijke andere propagan disten. Om dat alles zullen velen onzer strijd- genooten, heden Zondag willen deelne men aan de PL EC 1HTTGE K R UISPLA NTIN G welke te 2 1/2 uur plaatsheeft te l.ede. Het muziek van onze makkers uit Denderleeuw zal deze rouwplechtigbeid opluisteren. Bijeenkomst ia het Volks huis, Statiedreef te 2 uur. Alle vlaggen onzer groepen, worden er met sterke delegaties verwacht. A Berghmau. Onder bovenstaanden titel werd door de leiders van den Frontersbond, eem ar- likel geschreven in het blad De Werk- man" van Zondag j.l. waarop onze vriend Goole van de grensstreek, en die I aan de leiding van de staking heeft mede geholpen, reeds geantwoord heeft, en 1 dat we hier onder laten volgen. MANNEN EN VROUWEN Rij de Christenen, Communisten en Fronters, welke alle dri® in dc groote staking van Noord-Frankrijk zoo 'n er- barmlijken houding aannamen, liggen de kegels omver, ze weten niet van wat hout pijlen gemaakt, om hun deugniet achtig optreden, welke enkol voordeel bracht aan 't -Patroons Consortium te verbloemen, ze kunnen 't niet slikken, dat de strijders en strijdsters ben met minachting en gewettigd wantrouwen den rug toekeerden, omdat iedereen weet, wanneer die kerels ergens hunne handen aansteken, de zwoegers van 't een avontuur in 't andere ongeluk ge stort worden, ze geven dus alle drie vol le gaz oi» den rug der Socialisten, en be proeven den bereikten uitslag met aller hande verkeerde voorstellingen te ver draaien. 'N OOGENBLIKJE 'T MOET JUIST ZIJN! We hebben gestreden tegen de ge trouwheidspremie, waarvan Ley schreef en herhaalde, dat de getrouwheids premie onaantastbaar was, dat ze door geen woord, noch komma zou veranderd worden. Ziehier wat er van dit schandaal, welke door de christenen aanvaard was overblijft. De hatelijke getrouwheidspremie, die alle arbeiders, oude en nieuwe moest treilen in hunne waardigheid, die de arbeiders bedreigde mei den aftrok der jaar lijksche premie, vooreen en kelen dag afwezigheid in de fabriek, en dit telken jare, bestaat niet meer. Van zoodra de werkherneming be komen de arbeiders die meer dan één jaar verblijf in de fabriek hebben,on»iid- delijk de inlassching in hunne loo- nenen dit zonder andere voorwaar den. van eene som overeenstemmen de met de gedane stortingen voor de sociale verzekeringen. Zij hebben veroverd, voor de arbeiders van minder dan 1 jaar, dat die hatelij ke voorwaarden der getrouwheids premie verdwijnenen dat hunne A F HO UDINGEN 1VORDEN TE - RUG BETAALD. NA EEN JAAR, zonder: eene en keel voor waarde VAN VERBLIJF OF AF WEZIGHEID. Met de oude getrouwheidspremie moest de arbeider telkenjare deze proeftijd herbeginnen zelfs zonder van fabriek te veranderen. Zij hebben veroverd, dat de afwezig heden voor staking, dat de wegzendin gen voor ziekte, werkongevallen, kraambed, enz. niet in rekening ge bracht worden. Met de getrouwheidspremie, had de arbeider het recht niet meer in staking te gaan. Zij hebben veroverd dat alle geschillen tusschen patroons enarbeiders,binst den proeftijd, zullen onderworpen worden aan den Werkrechtersraad of aan den arbeidsloezichter. Met de getrouwheidspremie, be hield het consortium zich alleen het recht voor te oordeelen over de ge schillen Thans zullen al de rekla- maties nopens het betalen der pre mie, al de patronale misbruiken. al de rechten, enz, onderworpen wor den, 't zij aan eene gemengde kom missie. 't zij aan den werkrechters raad, 't zij ook aan 't scheidsge recht van den arbeidstoezichter of deze van den Minister. De werklieden hebben veroverd van wege den Minister, dat de bijzondere fei ten der arbeiders die onder toepassing der wet op de S. V. niet vallen, zullen geregeld worden en de verzekering van eene toekomende loonsverbooging. Het consortium beeft altijd verklaard en geschreven, voor de stakiDg en binst de staking, en dit wordt nog herhaald bij den Prefect en den Minister, dat Wanneer er geldende redens bestaan om de loonen te onderzoeken en reke ning houdende van de nijverheidsmoge- liikheden, het patronaat van Roebays- Toerkonje niet zal weigeren deze te be spreken. De Minister van arbeid en de ar beiders-afgevaardigde hebben akte genomen dezer verklaringen, om op gepasten tijd deze te herinneren. De arbeiders kunnen zien, door deze eenvoudige bewijsvoering, dat tusschen de getrouwheidspremie zooals zij was ingesteld door het consortium, en de voorwaarden verover^ door de staking, er een verschil is van dag en nacht. BEVREDIGENDE UITSLAG De uitslag is geene volledige overwin ning, maar 90 0/0 krijgen van meet af, volledige voldoening. De christenen en frontersdie uit Vlaanderens buitengemeenten,honderden en dui zenden onderkruipers lieten komen om 't werk der strijders in te nemen vooral dc christenen die aan de ven ster van hun lokaal te Iseghem, werklieden vroegen voor Noord- Frankrijk gedurende de staking die hunne Proosten en onderpa stoors toelieten er menschen aan te sporen om te gaan onderkruipen, alsook de Kommiinistische Kermis- schreeuwers, die hunne gefopte vol gelingen doemden te gaan onder kruipen, omdat z.'hen naar huis stuurden met 'n onderstand, juist groot genoeg om een zakje caramel- len te 'koopen zijn verdoemd slecht gevlogen, om over den uitslag hun oordeel te geven. Ze moesten van schaamte in den grond zinken. EENE VERGELIJKING 'T was een andere uitslag in 1928- 1929, tijdens de staking te Ilalewijn, Wervick, Komen enz. n-.*t als inzet, (les dix sous) en waarin de communi sten, christenen en fronters aan 't zelfde zeel trokken. Na maanden lang te samen de so cialisten uitgekreten te hebben als verraders, verkochten aan patroons enz nadat de communisten gedu rende heel 't konflikt, met honder den hun eigen werk gingen afma ken te Roubaix aan mindere loonen dan te Halewijn, liepen de mannen van de sikkel, van 't Christusbeeld, dat ze heele dagen'n vlassen baard aandeden,en van den Vlaamschen leeuw de fabriek binnen, zonder 'n centiem verhooging, met slech ter loonen dan vóór de staking, met honderden en honderden slachtof fers, terwijl de socialisten, slechts gedwongen door het schuinig ver raad, daarna verplicht waren ook binnen te gaan. Niet waar ze zouden beter zwijgen Zooats de duivel is, betrouwt hij zijn gasten EENIGSTE REDDING! De werklieden welke in deze vak boDden binnengeloodst zijn, zullen den kelijk reeds overtuigd zijn, dat ze daar eenvoudig op stoopen getrokkeD wor den, en tot speelbal dienen van come- dianten, die onder allerhande huichela rijen, 't spel der patroons spelen, want voor voornoemd drietal, zijn de sociali sten de eenigste vijanden waartegen ze vechten. Vlucht uit deze holen van werkersver- deeliug, laat u met al uwe rechten in schrijven in de socialistische vakbonden, laten we te samen de on\ereenigden, die tijdens de staking zooveel kwaad de den aan uwe zaak, die tevens ook de hunne was, bewegen even als wij, lid te worden der socialistische vakbonden, ten einde tegenover de macht van het patroons't consortium, de eensgezinde werkersblok te stellen. Dat is de eenigste redding- Wordt lid der Socialistische Vakbonden. in liet door de Syndihale Kommissie ingerichte petitionnement len gunste der stemming van het wetsontwerp op de vakanties voor werklieden en bedienden, steltvoor deloontrekken- det\ beider kunne de gelegenheid daar hun wil te hennen geven als menschen behandeld te worden, en wij zijn overtuigd dat zij de lijsten zullen teekenen met hel besluit de aktie voort te zetten tot dèverove ring van het nieuwe recht. Oktober 1't Is gedaan met de vakan ties. De bevoorrechten hebben hun be zigheden hernomen. Dc nietsdoeners gaan in verre palaces hun verveling voortzetten, na zich op het strand u in de Gasiuo's verveeld tehebben. Al leen aan de werklieden is het recht ootzegd en kele dagen naar hartelust door to bren gen. Voor hen hebben de machienen zonder ophouden voort gedraaid als vakanties kennen zij nog slechts die wel ke hun opgedrongen zijn door een ge dwongen werkloosheid, voorteeken van ellendeen ontberingen. De menschen zijn nochtans allen van dezelfde stof gemaakt. Hun organen zijn voor dezelfde verrichten bestemd. Is betdau niet rechtvaardig en billijk dal voor de eeneu als voor de auderen de rust met den arbeid at wisselt Niemand zegt het tegondeel (wordt bij de tegenstrevers gez« gd), doch t is niet op'toogenblik dat de nijverheden met de grootste moeilijkheden te kam pen hebben dat er kan aangedacht wor den haar nieuwe lasten op le leggen Net alsof de patroons ooit erkerd hadden dat sommige tijdperken gunstig waren voor de verwezenlijking der her vormingen, en alsof zij niet altijd ipge- komen zijn tegen alle pogingen tot uit breiding der i-echten van de arbeiders. Met de vakanties zal het gaan zooals het met al de arbeidersbeschermiDgs- wetten is gegaan, en 't is onze schuld niet zeo wij, tegenover de weigeriDg der werkgevers of bun uitvluchten om de rechtstreeksche beperking met de vakorganisaties te vermijden, verplicht zijn ouzc toevlucht te nemen tot het par lement. Niet «lat wij denken langs dien kant 0jen weerstand te ontmoeten, en dat de Kamers zonder slag ot stoot bereid zul len zijn het haar onderworpen ontwerp te stemmen Wij weten zeer goed dat, zoo er geen kamerleden of senators te vinden zijn die zich vijandig tegenover de arbeiders- vakanties hebben uitgesproken, velen dier heeren van gevoelen zullen zijn dat i de hervormiDg niet rijp is, en dat overi gens de belanghebbenden zelven er zieh niet al te zeer om bekommeren Wij hebben er dikwijls genoeg <p ge wezen dat de vaka. lies sedert lang voor al de Loontrekkenden in onderscheidene landen werkelijkheid waren, en dat in Belgi'- zelf talrijke werklieden en be dienden er van genoten, opdat wij nog de bewering zouden moeten weerleggen dat de hervorming niet rijp zou zijn. Wat de andere bewering aang*aat dat de arbeiders er zich Diet om bekomrnc ren, die is even denkbeeldig, want se dert enkele jaren hebben talrijke betoo- gingen de gevoelen?- der georganiseerde arbeidersklasse in dit opzicht te kennen gegeven. Doch, niets mag worden verwaar loosd om er aller geest van le doordrin gen, en 'tis hetgeen de Syndikale Kom missieertoe het ft do« n besluiten een massa-petitionnement in te richten ten gunste der stemming van het wetsont werp «lat onze vriend Delvigne in baar naam beeft ingediend. liet verzoekschrift luidt als volgt Overwegemle Dat het recht op vakaniies gem voor recht mag zijn van door da fortuin of hel lot bevoorrechte kategorioin van perso nen Dat de noodzakelijkheid eener jaar- lijksche rust niet meer ernstig wordt be twist, en dat zij in Belgi»- reedsdoor een zeker aantal werkgevers werd erkend door aan al hun werklieden- en bedien- denpersoneel meerdere dagen betaald verlof te verleenen (Vervolg 2- bladzijde bovenaan 1* kolom) Zooals we vurig verhoopten, werden we verleden Zondag begunstigd met een echt najaarschen Zomerdag. I itstekend dus om de proefneming, een lires te schieten in de vijandelijke linies, schitterend ledoen slagen. En inderdaad, we beweren ons doel volledig bereikt te hebben. Geen enkel plaats, behalve Oom- bergen, waar onze vriend De Coster van Ninove door toevallige omstandig heden na de eerste mis te laat was en zich moest vergenoegen met Da dc Hoog mis te spreken, waar gewoonlijk geen werkende volk in is, of er was om te meer volk. Met de meeste aandacht werd naar al onze sprekers geluisterd, die in juistge- paste woorden herinnerden hoeKlerika- len en Liberalen, en de Fronters karre- vrachten beloften hebben gedaan aan het kiezerskorps in 1925. cn op welke leugenachtige wijze de socialisten voor alle bestaande wantoestanden verant woordelijk werden gesteld. Een groot deel van het kiezerskorps heelt geloof gehecht aan de beloften en de grootspraaksche komedie, en heden voelt men zich bedrogen. Want degenen welk door schrikaai.jaging en holle fra- zen zich lieten beetnemen, worden ge waar dat ze de gebroken potten zullen betalen. Deze die geloofden in de reactionai ren. Klerikalen en Liberalen, welke zich uitgaven als de beschermers der spaarders, zagen hun spaarcenten ver zwinden als dc sneeuw voor de zon De boeren die vertrouwen stelden in de besehermingsbeloften van Klerikale en Liberale landeigenaars, worden «loor diezelfden volkomen aan hun lot over gelaten, terwijl do grootste landbouw- krisls heerseht. Ilonderdon kleine landbouwers zien zich door de mislukking van den Oogst bedreigd hungeweldighoogepachten niet le kunueü voldoen, en er is geen stukje wet dat hen beschermt. De Fronters zouden ®ens gedaan ge maakt hebben met dc verdrukking van het Vlaamsche volk en er is niets, nog minder dan niets door ben veranderd. Toch wel Zij, «le Fronters zelf zijn veranderd, want al stemden zij tegen de vervlaamsching der Gentscbe Hooge- scliool, toch voeren zij nu een hevige kampanje, om alle Vlaamsche studen ten op het hart te drukken dat zeer moeten heen gaan 1 Ons volk is er erg «loor ontgoocheld, en nu gaan ze hun misslag gaan voelen. Ons Vlaamsche volk liet zich eenmaal beetnemen door die janklaas-politiekers maar dat is uit in de toekomst. Ghristep demokratcn zouden ook de legerwet doen herzien, maar ze hebben er nooit bijgevoegd in welken zin. De wel is herzien en waar in 1929 de begrooting van Lantlsvei «lediging 846. 631.413 frank bedroeg, zal ze voor 1931 1.250.000.000 frank beloopen of een vermeerdering in 2 jaar tijds van 403. 368.557. (zegge vier honderd en drie miljoen, «trie honderd acht en zestig dui zend vijf honderd zeven en vijftig frank). De sociale verzekeringen zouden er gekomen zijn, de huishuurwet zou ver lengd zijn geworden, het ouderdoms pensioen onzer ouiierlingen zou voldoen de zijn gestegen, de supertaks zou niet afgeschaft worden, dc nijverheid nou een bloeitijdperk tegi moeti zijn gegaan. Het goedzakkige kiezerskorps hoeft dat geloofd. Wat is de uitslag .een één van de gedane beloften is vervuld, behalve voor de rijken die een kadeautje van 301» miljoen frank ontla stingen hebben gekregen. De Nijverheidskrisis woedt erger dan 'ooit en de regeering staat machteloos en de Fronters zien deemoedig toe. 10 000 spoorwegarbeiders worden zonder ^enige vergoeding onverbidde lijk op de straat geworden en... gansch dc anii-socialistische pers.zwijgt. Over dat en nog andere punten is er op al de meetings gesproken geworden. Geen wonder dan ook dat de men schen met dc meeste aandacht hebben geluisterd. Hoevelen zouden er niet bijgestaan bobben die hun mea-culpa mochten slaan Edoch, men begint klaar te zien. De wind blaast iD onze zeilen. Maken we van die gunstige gelegenheid gebruik, om alle verdwaable en mislei de arbeiders, kleine landbouwers en neiringdoeners op de rechte weg te brengen. We roepen ook tot al onze propagan disten Kameraden er roert en 't wat Nieuwe cn betere tijden luiden in. 't Donkere Vlaanderen ontwaakt. Vooruit ten strijdo met manhaftige wilskracht, onverbiddelijk ten aanval, tot heil en voorspoed onzer arbeidende klasse. Tot verovering van het Socialisme. A. Berghman.

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 1