1 Socialisme en... geweld OP 23 MEI AANSTAANDE RUST U TEN STRIJD! E Soc. Weekblad voor het Arr, Aalst. o Qü ~o ra 4 D age n te Parijs Minister Jaspar wijzigde zijn ploeg zonder medeweten van zijn Kollega's Het geval Moulin HET ONTSLAG VAN M. FORTHOMME DE HEER BOVESSE VERVANGT HEM C V) 4=- T3 V) c O O fü ÏC flj B»S 5 e e B - o - De Radio-Omroep een nieuw wapen in onzen strijd M. A. V. 28 Jaargang Ni 21 Prijs per nummén 30 eentiemen 24 Mei 1931 >U RECHT EN VRIJHEID Verantwoordelijke Uitgever ALFONS BERG HM AN Lokaal Volkshuis Molendries, 11, Aalst Postchkck-Rekrnino 85H86. Telefoon 572 Zetel B. W. P. Aki\. Federatie Volkshuis AALST. gebruikten, om aldus eene vooraf overleg de en gewelddadige onderdrukking der arbeiders, een schijn van rechtvaardig heid te geven. Dan weer waren het de hongerige magen, die de arbeiders tot ge weld dreven. Sterven door een kogel, was verkieslijker dan langzaam uitgemarteld te worden. In de jongste tijden zijn het de socia listen, die in Duitsch'.and, in Oostenrijk en anderelanden herhaaldelijk door hun koelbloedig optreden de democratie heb ben gered en al-dus gewelddaden, als deze van het Italiaansch fascisme en andere dictaturen, onmogelijk gemaakt hebben. Eene sterke socialistische partij is in een land, een van de meest degelijke waar borgen tegen geweld en burgermoord. Met socialisme is nu eenmaal niet in een dag en een nacht te maken De evo lutieisde zekerste medewerker voor het socialisme. Juist daarom is evolutie een der beste vormen van revolutie. De geesten der menschen moeten stilaan ver anderen. Zij moeten er zich aan wennen, dat maatschappelijke rechtvaardigheid een der hoogste betrachtingen van den memsch moet zijn Het individualisme moet plaats m^ken voor een diep gevoel van solidariteit. De hebzucht, het streven naar uitsluitelijk eigen geluk, moet vervangen worden door broederlijk heid. Nevens de noodzakelijke verandering in de gedachten der menschen, moet er rekening gehouden worden met de econo mische mogelijkheden. Niet iedere nij verheid is zoo ver gevorderd en heeft zul- ken graad van ontwikkeling bereikt, dat zij morgen kan gesocialiseerd worden. Eindelijk dient er rekening mede ge houden, dat in de meeste gevallen het eene volk het andere noodig heeft om te leven Het is dan ook niet denkbaar, dat de toestanden in een land bepaald omge keerd worden en men daar maar zonder meer het socialisme zou invoeren, zon der zich het minst te bekommeren met de gevolgen, die dit internationaal zou kun nen hebben. Alle socialisten weten dit en juist daarom is het socialisme de beste verdediger der democratie. Ook daarom tracht het alle hervormingen, kleine en groote te bereiken langs wettelijken weg, desnoods door gebruik te maken van het stakingsrecht. Alleen dan, als de bourgeoisie, die minderheid is, hare voorrechten wil be houden tegen het proletariaat, dat de meerderheid is. en daarbij gebruikmaakt van wapengeweld, dan zal de massa zich verdedigen met alle middelen. Het zal dan echter de bourgeoisie zijn, die het geweld heeit uitgelokt, en niet het socia lisme. Illllllimilillllllllllllllllllllllllllillllllllllillllllillllllllllllllllllllllllllilllillllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliillllllllllllllllllllllllllll In menige burgerkop heerscht nog de meening, dat het socialisme een 'eer is die hoofdzakelijk steunt opgeweld Wij kregen dien indruk nogmaals, toen wij in een burgerblaadje lazen, dat de eerste socialisten vooral rcvolutionnairen wa ren, menschen die ei bij elke mogelijke gelegenheid aan dachten, om burgeroor log te doen uitbreken. Men leze. als 't nog noodig is, Le Kalliement Het socialismeis een revolutionnaireleer. De socialisten van heden zijn niet min der of niet meer revolutionnair dan deze van 5o ot do iaren geleden. Het woord revolutie wil echter niet hoofdzakelij- kerwijze beduiden, dat het socialisme maar een enkel doel nastreeft, namelijk zooveel mogelijk burgeroorlog verwek ken. Het socialisme is een revolutionnai- re leer, omdat het zich als einddoel stelt, de vorm, de basis der huidige maatschap pij te veranderen. Het wil die verande ring niet alleen onder economisch oog punt, maar ook op andere gebieden. Zoo streeft liet socialisme er naar, om in de eerste plaats den oorlog onmogelijk te maken, door de geleidelijke afschalling der legers. In eene andere orde van ge dachten wil liet de tolgrenzen tussclien de verschillende landen opherten. Het socialisme vecht tegen het imperialisme en staat eene politiek voor, die er naar streeft, de koloniale volkeren zoo gauw mogelijk op een trap van beschaving te brengen, die aan deze nog onderdrukte rassen zal toelaten, zelf hunne zaken te beredderen. De oorlog onmogelijk ma ken, de tolgrenzen afschaften, het privaat bezit der productiemiddelen doen over gaan in collectief bezit en aldus een einde te stellen aan de uitbuiting der groote massa door eene kleine minderheid, dat alles zijn revoluties in de samenleving, zoo groot als de menschheid er nog nooit kende De vraag is nu wil het socialisme al die groote revoluties hereiken door het gebruiken van geweld .v Wij kunnen daar gerust ontkennend op antwoorden. Niets in de geschiedenis Iaat overigens toe, het tegenovergestelde te beweren. Het socia lisme is uiteraard zeil eene vredelievende verdraagzame leer. Het wil niet alleen vrede tusschen de verschillende volke ren, maar ook tusschen de menschen on derling. Het kan dus geen geweld voor staan en het gebruikt dit dan ook maar alleen als het er door de tegenstrevers toe gedwongen wordt Er zijn hongeropsranden geweest. Bij algemeenc werkstakingen zijn slachtoffers gevallen. Nooit echter was de schuld aan het socialisme. Nu eens waren het uit dagingsagenten, die schoten of hommen liet reisollice der B. W. I'. POBOC- Sl M heeft benevens de gewone reizen en uitstappen dit jaar iets bijzonders op haar programma geplaatst. Zij richt nl. iedere weck van Zaterdag tot Dinsdag, en dit tot 2(i September, een reis van vier dagen in naar Parijs, ter gelegenheid van de In ternationale Koloniale Wereldtentoon stelling te Vinccnnes. Het programma schijnt uiterst ver zorgd. Ziehier enkele brokjes eruit. 's Zaterdags Vertrek Brussel-Zuid te 10,30 uur. Aankomst te Parijs om 10.10 uur. Plaatsing in het hotel. Eet maal en daarna bezoek aan het Attractie park der Tentoonstelling 1 let meer Dau- mesnil met zijne eilanden. De licht-leë- riën. De ieestelijkheden. Zondag 's morgens Bezoek aan de bijzonderheden van Parijs in autocar. 's namiddagsrit per autocar naar Ver sailles - bezichtiging der kleurrijkemerk- waardigheden, - avond vrij. 's Maandags Vertrek om 8,45 uur naar de Tentoonstelling. De dagbladen hebben reeds genoeg over dit wonder ge sproken, dat wij enshier nog zouden met détails bezighouden. 's Dinsdags Bezoek aan het Konink lijk Paleis en het museum van de Lou vre. - Beklimming van den F.iffeltoren. Vertrek naar Brussel. Dit is natuurlijk maar een heel klein brokje uit het geheel. Toekomende week vertel ik daar wel wat meer over. Op i-j Juli e.k. (Nationale Feestdag Frankrijk i wordt er een dag te Parijs in de Tentoonstelling doorgebracht. Men vertrekt 's nachts met specialen trein te Brussel en keert den nacht daar opvolgend terug. Op die manier brengt men een ganschcn dag door in de Ten toonstelling. Voor meer uitgebreider inlichtingen en volledig programma kan men zich voor Aalst en omliggende wenden tot den lokaalhouder. Doet dit spoedig want aan inschrijvin gen zal het niet ontbreken. Het is voorwaar een eenige gelegen heid. Tot toekomende week. F. R. M. Forthomme, die het beu is als een schooljongen te worden behandeld, neemt ontslag. Spijts oneenigheid bij de Liberalen neemt M. Bovesse een Ministerfrak aan. zullen al de socialistische leiders van het land in het Volkshuis van Brussel, om io u. 's morgens samenkomen om onzen vriend Huvsmans hij zijn Hoslr verjaring te vieren. Het Bureau van den Algemeenen Raad wil door deze plechtigheid een broeder lijke hulde brengen aan den man die se dert lange jaren, met zijn woord en met zijn pen, al zijn krachten aan de sociali stische zaak ten beste heeft gegeven. C. HUVSMANS is de socialistische leider van het Vlaamsche land, tegelijker tijd bemind en gevreesd. Zijn bekwaam heid inzake onderwijs, zijn uitgestrekte kennis van menschen en zaken, laten hem toe een voorname rol te spelen in verband met de politieke vraagstukken van den dag. Met een gezag, dat zells door zijn tegenstrevers erkend wordt, verschijnt Huvsmans als bewerkstelliger der eenheid en der goede verstandhouding tusschen Walen en Vlamingen in de rangen der B. V P. In dien geest zal de plechtigheid van 23 Mei, niet enkel een huldebetoon zijn ter eere van Huysmans, maar tegelijker tijd een schitterende uiting van de gedisci plineerde kracht welke de socialistische arbeidersklasse van ons land daarstelt. Het Matteotti-Fonds, een werk van antifascistische steunactie, heeft een plak brief uitgegeven waarvan de tekst hier onder volgt Alle vrije lieden veroordeelen het fas cisme dat op schandelijke wijze de gemoe deren onder 'tjuk brengt. In Italië weigert de Regeering aan de vreemdelingen, zooals aan de Rijksinwo ners, het recht opeen gewone juridictie. De Bijzondere rechtbank zetelt er be stendig, met fascistische rechters, knech ten van Mussolini. Zij wettigt een waar stelsel van geheime aanklacht, ge welddaden en folteringen. Het Matteotti-Fonds strijdt voor demo- kratie, tegen diktatorschap. Het sluit zich aan bij de Belgische openbare meening en eischt voor den leeraar MOULIN, den arbeider FATIN en andere slachtof fers opgesloten in de fascistische kerkers, de waarborgen van een gerecht dat niet onder de bevelen staat van de zwart hem - den en hun spionnenbedrijf. Op een oogenblik dat het niemand kon vermoeden, heeft M. Jaspar het noodig geacht overtolligen balast uit zijn minis terschuit te werpen om er, wie weet, meer buigzame en gedweeë kleppers in op te nemen, tot verder doorvoering zij ner dictatoriale werkwijze. Door het leit dat geen enkel blad der regeeringsmeerderhaid, noch katholiek, noch liberaal, op de hoogte der feiten was, is er een geweldige opschudding ontaan. Buiten de socialistische dagbla den en de «Nation Beige was er geen en kel blad dat iets al wist van de Minister- krisis. Maar wat erger is, op den kabinets raad van Maandagnamiddag schijnt er over deze kwestie niet een woord te zijn gerept. Liberale ministers hebben dit ver zekerd op hun eerewoord. Alles schijnt te zijn geschoteld geworden tusschen den lieer .lanson en Jasper. Deze laatste is dus als een kleine Mussolini opgetreden. Waarom zooveel mysterie rond deze zaak Waarom dit eigenmachtig optre den van het hoofd der regeering, terwijl minister Hymans te Genève is, minis ter Heyman te Rome cn minister For thomme het banket voorzat van de La- tijnsche pers Omdat de heer Jaspar an ders zijn slag niet zou hebben thuisge haahl Wij weten uit goede bron, dat de heer Forthomme ook op de portefeuille van Koloniën rekende. Door den heer Petitjean in zijn kabinet tc nemen, heeft de heer Jaspar zijn regeering niet ver sterkt. De lieer Petitjean vertegenwoor digt niet veel meer dan zichzelf. Het is trouwens niet van dien kant dat het ka binet het meest wordt bedreigd. De aan gebrachte wijzigingen hebben het verzet niet ontwapenend van de Vlaamsche katholieken, die met den dag ontevrede ner worden. Alles wijst er op dat dit op gelapte kabinet geen ouden top zal sche ren en dat, eens de vuile karwei der nieuwe belastingen achter den rug, maat regelen zullen worden getroffen om aan het bewind van den heer Jaspas eens en voor goed een einde te stellen. DE NIEUWE MINISTERS LEGGEN HUN EED AF Dinsdagochtend heeft de lieer Jaspar zijn twee nieuwe ministers Charles en Petitjean naar het paleis geleid, waar zij den grondwettclijken eed hebben afge- 1egrf. De heer Forthomme, liberaal Kamer lid voor Verviers en minister van P.T.T.. als protest tegen de wijze waarop de heer Jaspar zijn regeering heeft hervormd, nam ontslag. Na de Kamervergadering vau Dinsdag namiddag hebben de heeren .lanson en Jaspar het liberaal Kamerlid voor Na men, Bovesse, onder den arm genomen. De heer Bovesse heeft aanvaard den heer Forthomme te vervangen. Wij hebben dus een nieuwe regecring Of beter gezegd een OPGELAPTE REGEER ING. De heer Charles wordt minister van Koloniën De heer Petitjean wordt minister van Kunsten en Wetenschappen. En de heer Jaspar neemt het Ministe rie van Binnenlandsche Zaken over. De heer Vauthier wordt buiten gezet, en de heer Baels wordt met 5o t.h. ver minderd Waarom De heer Jaspar wil, in zijn eigen geval, twee vliegen in één slag slaan Misschien wel drie of vier. i» De SOCIETE GENERAI.E tevre den stellen, die sedert jaren een niet- politieken minister voor Kongo wenscht. Want, zij wil het risiko der ministerver anderingen niet oploopen op haar do mein. De kolonie hoort haar immers toe. En, aangezien de heer Charles een die naar is, cn geen heerschende natuur, heelt men in dien plooibaren ambtenaar den man gevonden, die de hevelen van de heeren Fabri, Francqui en Jadot en Cie gewillig zal uitvoeren. 2" De heer Jaspar weet ook dat de toe stand in Kongo niet de beste is, en hij laat de verantwoordelijkheid voor zijn eigen Haters liever aan anderen over. Moedig is het niet, handig is het wel. 3° De heer Jaspar moet dan ook zijn eigen misbaksel, in zake ADMINI STRATIEF STATUUT, voor het Par lement schoonvervenDe neer Baels voelde zich waarschijnlijk niet geroepen, het kind van een ander mooi te noemen, wanneer hij, voor dat wicht, zijn eigen spruit heelt moeten verwurgen. En zoo hcett hij waarschijnlijk graag zijn twee de portefeuille laten varen. Het kan ook gebeuren dat men een zachtcn druk op hem heett uitgeoelend, maar wij denken eerder dat de eerste hypothesis de ware is, -- vooral sedert hij het onthaal kent, dat Jaspar's bestuurlijk wetsontwerp te wach ten staat. Het tweede geval, dat uitsluitelijk den heer Vauthier betreft, is veel eenvou diger. De heer Vauthier heeft vele menschen misnoegd. Hij gaf den indruk van een door en door eerlijk man. Maar hij ver gat nog al snel vandaag wat hij gisteren had besloten. Hij stond zeer sterk onder den indruk van zijn onmiddelijke be stuurlijke omgeving, cn zoo gebeurde het, dat men soms niet al te best wist W1E eigenlijk minister was. Hij kon nochtans veel energie aan den dag leggen, wan neer het personen gold. Dan werd hij koppig en beging wel eens tlaters Maar, hij was niet opgewassen tegen dc bestendige intrigues van het kabinet van den eerste minister. In den laatsten tijd wilde hij reageeren, en gebaarde hij te vechten. Hij durfde het aan het open haar onderwijs te verdedigen cn zoo teekende hij zijn doodvonnis. De eerste minister wilde een meer plooibaren mede werker, en dien denkt hij gevonden te hebben in den heer Petitjean. De heer Petitjean is volksvertegen woordiger voor Brussel en heeft zich met onderwijs bezig gehouden, als schepen van St -Joost ten-fcloode. Hij kent Ne- derlandsch Hij isni-t anti-Vlaamsch. Maar hij is ook geen flamingant, die te gen den druk van Brussel opgewassen is. Hij zal voor den eersten minister een man zijn, die vooral Jaspar-politiek /.al drijven. En daarom ook werd hij uitge kozen, niet voor zijn positieve hoedanig heden, maar wel voor zijn negatieve. Hij gaf ons dikwijls den indruk dat hij niet behoort tot hel ras der nachtegalen, die zingen zooals zij gebekt zijn, maar wel tot het geslacht der luistervinken. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|,,,,,,,,,l,,",,l" liliillllllllllllllllllllllllllilllllllllilllii Menschenkiad, voort in het Wondere leven, rust U ten strijd Hoort gij de leus niet alomme geheven rust U ten strijd Wee wie er wijfelend achtergebleven t strijdgewoel mijdt, Rouw kiemt uit rusten en stilstaan is snecen, rust U ten strijd Of U de weelde der lieflijkste dreven 't harte verblijdt, O f er de Lente en de Liefde U omgeven. Rust U ten strijd Doven uw hoofd blijft de doodsengel zmeven, daalt er en snijdt Levensdradn af door den urven getveven Rust U ten strijd Loont U de lust, ach, het leed wachl er neüen, Voort rolt de tijd Wat U behoort, moet U eenmaal hegeven, Rust U ten strijd Kracht brengt het kampen, sterk maakt het streven. Mensch, wie gij zijl, Op uw banier zij de leuze geschreven Rust na den Strijd O. O 0 3 D -j a) E- j) i) 0 B» U 0) fl, 8) O4" L De onwetendheid is een der grootste vijanden voor den vooruitgang der arbei dersbeweging. Daarom heelt de vakbeweging steeds gretig gebruik gemaakt, van nl wat hel pen kon, om meerdere kennis aan de ar heiders bij te brengen. Om deze reden wordt de laatste jaren zoozeer de kinema »ls middel tot opvoe ding gebezigd en het feit. dat steeds meer dit middel aangewend wordt, bewijst dat de resultaten bevredigend zijn. Ook het feit, dat elke vakbond van eenige beteekenis er zijn eigen vakblad op na houdt, toont heslist aan hoezeer de vakbonden kontakt zoeken met hun le den. Een nieuw middel heeft zich in den laatsten tijd op den voorgrond geplaatst. In dit tijdperk van rationalisatie, van snelheidsrekords en zenuwachtige haast, is de pers niet altijd meer het goede en ge- wenschte middel tot kennisgeving. De radio omroep werkt vlugger, be reikt op hetzelfde oogenblik en op dezelf de wijze een zeer groot gebied, met het gevolg dat velen op het juiste tijdstipt een zelfde opvatting overnemen. Dit alles is lang reeds in otlicieele even als in alle partijmiddens begrepen gewor den en wordt voor de verspreiding van de meest aktueelc gegevens, op gunstige wij ze aangewend. Ook in ons land wordt dit nieuw mid del van gedachteverspreiding zeer verko zen. Vooral de Katholieken hebben zijn be lang begrepen cn beschikkende over de millioenen van den boerenbond, hadden zij zich meestergemaakt van den uitzend- post Vel them. Dit leit was zoo brutaal, dat de regee ring zich verplicht zag hierop te reagee ren en door een wet het monopolium van den radio-omroep terug 'in de handen van dan staat bracht. Langs de andere zijde waren in de mid dens der arbeidersbeweging, vooruitzien de kameraden werkzaam en de eerste Bel gische omroepvereeniging, welke in ons land opgericht werd was SAROV. Deze vereeniging is er, dank zij hard werken, met geringe middelen maar met volharding in gelukt zich een zendtijd van vier uur per week te verzekeren. In het vervolg zal elke Dinsdag avond van uit Brussel, VPtamsche zender, slechts alleen door SAROV uitgezonden worden Ook de Vakbonden, zullen hiervan in 1 el vervolg gebruik maken voor zekere belangrijke mededeelingen, welke zij aan hun leden verstrekken willen. De syndikale kommissie zal telkens één maal per maand van den radio-omroep gebruik maken om belangrijke mededec lingen te doen. Hierdoor bekomt de vakbeweging dus een nieuw wapen in zijn strijd, hopen wij maar dat zij hiervan op nuttige cn ge paste wijze gebruik znl maken Wat onze Kameraden betreft, wij ra den hen aan, indien zij het nog niet zijn. lid van SAROV te worden, deze organi satie zal voor de toekomst van veel nut zijn voor de vooruitgang der arbeidersbe weging. Maar denktt cr om, Kameraden, de mo gelijkheden hangen af, van het aantal honderden ot duizenden leden dat deze instelling telt. Kameraden, dc radio-omroep is een nieuw middel tot opvoedingder arbeiders, verleent hem uw steun, sluit U aan bij SAROV. Intusschen raden wij u aan.in dien U een toestel bezit, eiken Dinsdag af te stemmen op Brussel en vooral aandacht te verleenen aan de mededeelingen welke gedaan worden. Stort Uw penning voor het 't Mirakel wan Hornu. Een scribent uit De Liberaal is in den hoogsten hemel en kan geen lofw.«or den genoeg vinden voor den eerste Mi nister, den Koning en de Koningin om dat ze hulde hebben gebracht aan de koene redders van hun ingesloten werk- makkers, in de Mijn van Hornu. 't Is dat ze juist niets anders te doen hadden. Kr is een tijd geweest en de libera len vooral kennen hem goed dat de mijnwerkers als echte paria's werden ta handeld. Noch Koning, noch eerste Minister bekreunden ar zich om. Dat alles aanzien we dus als humbug. Hoe dikwijls nog Ja, hoe dikwijls zal men nog aan de huisvrouwen moeten herhalen en bewij zen Den dag dat de vrouwen geen ander magazijn meer zullen kennen als dit der Coöperatie, zal er zich een omwenteling voorgedaan hebben. Bedrog Op de vraag van partijgenoot Bathazar, bet rellende het bedrog gepleegd door het bestuur van een katholieke Normaal school in de omgeving van Brussel, heeft de minister als volgt geantwoord Het bedrog loopt over i'1.022,02 frank. De u terugbetaling wordt geëischl en de ver- antwoordelijke be- stuur der moet ont- slag nemen Zou Pie ati Schuylenberg op zijn we kelijks rondeken niet eens een bezoek brengen aan dezen katholieken vriend t Ze komen er mede Baron I Ioutart.de katholieke minister van financiën, zei tot de Liberale kamergroep dat er in 10J2 waarschijnlijk meer nieuwe belastingen zullen noodig zijn Intusschen en met behulp der christene schoothondjes, blijft het militarisme in ons land hoogtij vieren en... zullen er millioenen nutteloos worden verspild. Zullen ze nu beter zijn In 1014 bezat Belgie forten. Hoe is het uithoudingsvermogen, dezer forten geweest bij de aanvallen van het vijandelijk geschut Barchon werd aangevallen den 5cn Oogst en de artillerie ingenomen den 8cn. Iwegnie kapituleerde den 1 ie" zonder een erg schot gekregen tc hebben. Pottisseviel ook op den i3en. Ewbourg insgelijks. Lier, den 14 n, Fléron den zeilden dag. Boucelles en Loncin den i5cn. En Loncin, het sterkste fort, lag "t onderste boven. Hetzelfde gebeurde in de streek van Namen. En te S' Katelijne- Waver t Met één schot werd de batterij tot zwij gen gebracht en een ander deed het depot in de lucht vliegen. Wat zeggen van Dorps veld, van Bosch beek >p 48 uren, amen Kessel op min dan 3 uur. fin Waalhem wierp de spons, na eenige uren. Zullen de nieuwe forten beter kunnen weerstaan En was M. de Broqueville dan in 101400k geen Minister zooals nu l Ontwikkeling is vooruitgang Tot de werkers gaan. zeonderwijzcn, hun lust tot lezen prikkelen, en hun de nijging tot ontwikkeling inprenten, is steeds een der hoofdbijkommeringen geweest van de socialistische leiders. We herhalen dan ook steeds met klem Wroëters van beide geslachten, kijkt eens achter u. naar de vóór-oorlogschc toe standen. naar dc oorlogsjaren met hun afschuwelijkheden aanschouwt in stilte uw ouders, leest in hun trekken het vroe ger lijden, weest niet bang te kijken naar de naakte waarheid. Aanschouwt de rotheid der huidige ka pitalistische klass». Dat alles moet een prikkel zijn voor uw strijdlust en... vooral beletten dat cr van u een willoos wezen wordt gemaakt. l eest veel, en leert denken ;u wordt dan een echt socialistisch strijder. 't Verschil 1 De christenen vragen millfarden voor bewapening om te leeren dooden. De socialistèn vragen ontwapening. W ie zou in die voorwaarden hat dichtst bij de leering van Christus staan 1 2). In de ontwapeningsconferentie van tienéve, zal de Belgische vertegen woordiger groote woorden gebruiken om de ontwapening te verdedigen. Maar België zelf geeft aan de gansche wereld het slechte voorbeeld van meer bewapeningen. Verleden jaar, konden er geen millioenen genoeg uitgegeven worden. "<>k niet genoeg millioenen afgeschaft worden in't voordeel van de rijken. Ma;,rnu spreekt men en'1 zal zoo zijn - van nieuwe lasten op den rug van de armen te leggen. Heel juist Het liberale dagblad l.'lpdépendancc Beige n is, benevens vele andere, een re- geeringsblad. Het moet dus zeer voor zichtig zijn. Goed Weet ge wat het over enkele dagen schieet in verband met het militair ont werp van minister de Btocquevillc Dat het niets anders is dan zinsbe drog en een valstrik om wanke lende leden van het Parlement te bedot, ten Wat zegt het Aalstersch prullenblad daarvan f 't Is spijtig voor hen De Liberaal ofte prullenblad van Aalst, weent tranen ellenlang, omdat de Belgische Bank van den Arbeid weer al een grooten eigendom heelt aange kocht. Spijtig voor dc heeren liberalen te moe ten vaststellendat de socialisten bekwaam genoeg zijn om Banken te besturen, te doen bloeien en in hoofdiaakden werkers- strijd te steunen, in plaats van het geld in de zakken van eenige blauwe schui mers te laten te rcéht komen.

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1