Me? Gjries Hulp Met dien kreet besluit ons pro gram artike1 en misscliicn zijn er onder c'ezen die thans ons blad lezen die ez aan twijfelen of wij wel mo gen rekenen op God. Want helaas zei's onder Werklieden en Burgers vindt men er die beginnen te twij felen er of een God of zelfs luide roe pen dat er geen God is. Voor dezen dus enkele vraagskens Wie heeft er U 't leven gegeven Zonder tegenspraak uwe ouders. Doch wie gaf er 't leven aan de eer ste ouders der menschen Dat kwam door vervormingen van de stof. De ntensch was eerst steen dan oester, dan viscn, dan vogel, dan kruipdier, dan aap en dan stil- lekens aan mensch. Geef mij eens een voorbeeld van een dier dat nu verschilt met een zijner voorzaten van dezelfde soort van over 10D0 jaar. Een koe, is nog altijd koe, en een aap, is nog altijd aap. Hoe legt ge dan uit dat er in, gansch het verloop der tijden maar één aap is die zich heeft vermen- schelijkt. Doch de wetenschap bewijst dat het onmogelijk is uit eene onbewus te, ongevoelige stof leven te trekken. Indien dat nu toch gebeurd is, in gelijk welke veronderstelling, is er dus iemand geweest die het leven gegeven heeft. Die iemand is God. Meer Wetenschap. Een Man een Stem. Aan de Werklieden. Wie heeft er besloten werksta king te houden om het Z.A.S. te bekomen Zijt- gij het Neen, 't zijn eenige uwer hoofden die in naam der vrijheid besloten hebben, in uwe plaats, dat er moest werkstaking gehouden worden. Hebben zij dat recht Neen gij al leen, werklieden moogt over uw werk beschikken. Gij alleen zuit er honger door lijden gij alleen moest in uwe vergaderingen, na rijp overleg. Ja of neen gestemd hebben. Daar nogmaals hebt gij U laten leiden zonder te oordeelen. Wij zul len 't in uw plaats eens trachten te doen. Voftr wat doel zult gij staken? Om Zuiver Algemeen Stemrecht te bekomen. Wat is dat Zuiver Algemeen Stem recht Een man één stem. Dus een po litiek recht. Waarom Z. A. St. Om meer volkswetten te bekomen. Ziet rond U. FrankrijkheeftZ.A.S. en waar zijn zijn Volkswetten Dus het kan gebeuren dat er meer volkswetten zouden komen maar 't is waarschijnlijk dat liet niet zal zijn. Welk is dan eigenlijk 't doel der hoofdmannen? Bebci zegtHoudt de wonden van de wer kersklas goed aan 't bloeien dan zal onze partij ook blijven bestaan En een liberaal voegde er bij 't is tijd dat er een ander kiesstelsel in gevoerd worde 't eenige goede is dat dat de Meerderheid zal doen val len. Hoe rechtvaardig niet waar. Dus u doen lijden, werklieden en uit uw lijden u verbitten, den klas senstrijd aanvuren, en uit dien strijd opstrijken 't bewind 't betrachte aan-'t-schotelken-zittenom gelijk overal waar zij meester zijn kerk vervolging en schooloorlog te doen uitbarsten en (ziet Frankrijk) voor hunne zakken te zorgen. Werkers- wetten, welstand, en laat mij weten of ge ze gevonden hebt. Nu Hebt gij 't recht 't werk te staken om er een politiek oordeel uit .te trekken? Neen. ,tis Rechtuit mijne meening want wat gij u als recht toeeigent moogt gij aan een an der niet ontzeggen. De Gelijkheid verbiedt het dus. Uitslag Voor U Honger, voor de Nijver heid Ruine, voor de Burgerij den ondergang, yoor 't Land de vernie tiging. En wie zit er op die puin hopen victorie te kraaien. De Roode Haan de Roode coöperatieven, op voorhand betaald voor 't geen ze u, misschien, zuilen geven Oordeelt Werklieden. De keerzijde der medalie. De patroons, 't groot Kapitaal, is niet te vreden zij vragen Beperking van 't Stemrecht en weigeren werk te geven, gaan in staking, Lock out. 't Is een recht hun recht - gij zelf hebt bevestigd. - Wie zal't langste kunnen volhouden? Wat dan Werklieden laat u nooit in po litieke waagtochten meesieepen weerstaat, wees waardig als vrije mannen aanzien te worden offert, voorgeen partij, uw fcroodgewin voor geen parlij uw vrijheid, voor geen partij uw bloed. Weest mannen Echte Vrije mannen Verzint eer ge begint Ziet het doel en oordeelt het middel S. v. K. N. B. Zoo iemand, iets op te werpen heeft of iets afkeurd of wil terecht wijzen, ons blad staat open. Voor de redeneering. Briefwisseling aan Rechtuit in Alles. Kapellestraat 3 Aalst. Dat zal minder gevaarlijk zijn dan tégensprekelijke meetingen en klaarder en doelmatiger. «Rechtuit in alles» Le Matin, van Antwerpen schrijft Indien men eens begint met dit middel (de Algemeen Werksta king) dan zal men weldra niets meer doen. Bij't minste gedacht dat door hun hoofd zal gaan zal die bedreiging weer verschijnen» Geen bestaan meer mogelijk, de anarchie, 't vernietigen van handel en nijverheid, en waar zal er dan eten zijn voor u werklieden I. R. In ons aanstaande nummer ver schijnt er een uitgebreid artikel over 't Stemrecht in Europa,, door S. v. K. 'tzal 't besluit zijn en de aanwijzing van den waren weg. Werklieden, wees steeds indachtig dat uw t^iel alleen dan zal bereikt worden wanneer gij door eigen werk klare begrippen en een juist oor deel zult verkregen hebben. 't Is uit de wetenschap uit de geleerdheid uit 't weten dat voor U meer broederlijkheid meer gelijk heid zal vloeien. Burgers, vereenigt u, want voor u ook ligt alleen redding in de veree- niging, in de coöperatie «daarom een artikel in 't naaste blad- Meer Vrijheid Een burgersjongen handelaar, gaat bij een groot man, eene rijke handelaar in de woordenwisselling wordt er over eene brandende kwes tie gesproken. De handelaar, invloedrijke man, verschilt van meening met den Burgersjongen. Inpiaats van te redeneeren en uit de redeneering een overeenkomst te doen ontstaan zegt de handelaar «Als gij uw gedacht doordrijft zijt ge dan niet benauwd dat gij uwe kalandisie zult verliezen!» 'T is armtierig - onwaardig van een hoofd zijn meening te willen doordrijven door bedekte bedreigin gen. Wie wil heerschen moet heer- schen door zijn gezond oordeel en zijne kennis van zaken 't goede dat hij wil stichten - niet of nooit an ders. V. Wat meer Bloed, en minder Botermelk -)X(- Hebt ge dat gelezen Ik kan niet Hebt ge dat gelezen: Van Vliegen! Hebt ge dat gelezen Van de nulli teit Kasscrol, die gereklameerd had omdat hij geen eervolle melding had bekomen Waar, vragen sommigen, mis schien velen Waar Weet ge dat nu nog niet 7 En dat wil politiek maken, da wil zijne partij doen zegepralen dat wil kiezers winnen en dat blijf altijd gelijk een versleten hekkei aan denzelfden vermolmden stij .hangen Ze lezen dagbladen, ja maa 0.15 voor een tweede, een pintj per Zondag minder, dat kan er nie af! Ze lezen een dagblad, ja ma- juist het dagblad helpen verspre den dat in eene nijverheidsgemeet te aan werkvolk past, dat beseffe ze niet 1 Ze lezen een dagblad, ja ma. precies het dagblad steunen dat z en moet in gansch het Vlaamscl land tegen Vooruit en Werker i kappen, och! dat verstaan ze nie Ze lezen misschien dagbladen, - maar 0.15 per week betalen o een goei gazet bij eenen onversch ligen binnen te brengen, dat k er misschien niet af? Ze lézen misschien dagbladen, maar in werken omzetten h geen.ze over Katholieke Soci Actie lezen, daar denken ze m schien niet aan Ze lezen misschien dagbladen, maar een volksecrefariaat r zijne diepe doordringende werk' steunen in een propagandist-ga' verkooper, daar.... laat er ons o zwijgen.... en laat ons hopen er wat meer klaarzienden, wat m krachtdadigen zullen optreden op eene doelmatige wijze te help te steunen en te strijden Wij hopen dat alwie het re ziunig goed voor heeft, niet la zal dralen om Het Volkte ne te helpen verspreiden, te ondersteunen 1 Waar de tegenstrevers met dr meer stukken in t' veld treden n ten wij niet met een stuk blijven men, het kan dan nog zoo goed dat het wil 1 Ook vragen wij volstrekt niet ander dagblad te verdringen r wij willen voor ons werkvolk centralisatie en daar kan ..Het machtig toe bij dragen. Wij willen slechts vier of honderd dagbladen verzetten dat op onze fabrieken de n tigste en onpartijdigste verd ster der arbeidersbelangen

Rechtuit | 1912 | | pagina 2