HET BESTE BROOD stem luid kiinke en dreune Wij willen eene tweede opvoed ster als dagblad aan ons werk volk geven, die rechtstreeks als werkmansblad naar standsverhef fing streeft Wij willen de rondjes verpletteren die het volk naar de uithongering willen jagen en de blauwkens zoo plechtig mogelijks politiekerwijze helpen begraven Werkvolk, Burgers, helpt ons pogen en neemt "Het Volle,,! FP De Werkstaking. Met de laatste kiezingen gingen de goddelooze de hatelijke fana tieke goddelooze winnen; er .was twijlel nteer mogelijk; onze scho len gingen geneutralizeerd vergeust vergoddeloosd worden; de katho lieke gingen hunnen stamp krijgen in de openbare bedieningen. De katholieken waren nochtans gerust in den afloop der gebeurtenissen. Twijfel was er niet mogelijk voor hen; het Belgisch volk zou trouw blijven aan katholieke regecring; aan de mannen die België geleid hebben tot een tijtstip van voor spoed en welvaart gelijk er ons land gedurende zijn gansch bestaan nog nooit een heeft gekend. Die voorspoed, die welvaard, die nationale bedrijvigheid worden door niet een oordeelkundig man be twist; enkel kortzichtige kleinzielige antiklerikale politiekers kunnen de tegenovergestelde bewerig vooruit zetten. De tegenstrevers zijn dus ge klopt, dat is een feit en dat blijft een feit; de slimsten onder hen nemen die neerlaag aan. Doch zoo is het niet met allen, zooals wij gaan zien Bij de socialisten. Voor de kiezing hadden de socialistische bladen geschreven om de vlottende kiezers -bang te maken: Als ge met de kiezing voor ons niet stemt; als wij met de kiezing niet de bovenhand behalen, dan is het revolutie in 't land. Die woorden stonden te lezen een paar maanden voor de kiezing in "Vooruit" en in de "Journal de CharleroiNochtans met de kiezing van 2 Juni, kregen de tegenpartijen eene formidabele klopping. De man nen van het volk, de gezonde demo- kratische partij zegevierde. In 't wa lenland onstonden onlusten waarde regering waakte en weldra was dc- opstant gedempt. De roode kopstuk ken moesten nu overal kalmte gaan prediken, waar zij zelve met de pen of met liet woord, dc gedachten van opstandhaastig haddenuitgestrooid. Hun Congres van 30 Juni Op 30 Juni kwamen de kopstukken te Brussel bijeen; doch iedereen mocht er niet binnen, en wat erger is, cl die socialisten hadden hetzelfde recht niet van spreken. De eenén mochten luisteren, het wa re cfe groen; de anderen mochten spreken en stemmen, liet ware de rooi; ziedaar het stenimingsverschil bij Je socialisten op hun fameuscon- gres. Hunne rechters. Socialist Picard, de glasblazers van Charleroi, de serieuse liberale bla den, de onpartijdige burgers de Bel gen die nog houden aan orde en aan het parlementair stelsel, allen veroor- deelen met kracht de noodlottige werkstaking, de uithongering van ons volk. Dc menschen zullen zoo verstandig zijn de socialisten dood eenvoudig te laten fluiten. Stau. UIT MERXEM Anticlericaie kwakkel en socialistische bluf We lazen metverstomming in"L'Eloi le een liberaal dagblad van Brus- sel, het volgende nieuws over Merx- em: „Van nu af in Merxem" eene grootegemeente van meer dan 20.000 NAPELSSTRAAT, 65, ANTWERPEN TELEFOON Nr 2913 Dc volmaakste Bakkerij van gansch het land. Levert goed en goedkoop brood en geeft zijne klanten kostelooze en ernstige voordeden bij ziekte en ouderdom. Het brood weegt altijd 1 kilo. inwoners (er zijn er maar 18.000,no ta v.d.Red.) die zich meer en meer industrialiseert oogsten de clerica- le werklieden fondsen in met het oog op de werkeloosheid. „Zijn zij dan zoodanig in minder heid datdesocialistendewerkhuizeii en f; brieken in brand latende, door dit feit zelfhuiyie kameraden zouden verplichten te doen zooals zij? Toch niet. De socialisten zijn ternauwer nood de helft, omstreeks de twee vijf den, mag men zeggen, van de wer kersbevolking van Merxem.,, Het socialistischehoofdorgaan van Brussel gaat er nu met een artikel op los voorafgegaan van ronkende titels En nochtans, als de socialisten er gens een volledig fiasco mogen tege moet zien, dan is het voorzeker in het nijverige, hetbcdrijvigemaarook door en door katholieke Merxem. De katholieke werklieden halen geid rond, sparen tegen dat de werk staking komt. Maar, beste heeren anti-clericaien, wie heeft u die kwak kel opgestooft? Er is niet de minste spraak van geldinzamelen voordeA. W. maar weet ge waterwel gebeurd is en nog gebeuren zal? De werklie den in Merxem met vele honderden vereenigd in Vrede. Dat is eene mu tualiteit. Vroeger kwamen de leden alle Zondagen aanbetalen. Over een viertal weken is daar in verandering gekomen, en de gelden worden nu ten huize der leden zelf afgehaald Daaruit heeft voorzeker een wijsneus besloten dat onze mannen aan 't spa ren waren tegen A. W. Daarop groo- te artikelen in de „welingelichte" Fransche anti-clcricale bladen I En nu, wat de beweging voor A. W. betreft. Zondag hielden socialisten in Merxem (niet de Merxemsche so cialisten, want er zijn er geene) de socialisten hielden groote meeting. Eenige mannen van den Socia- len Studiekring hebben zich de moeite getroost er naartoe te gaan. i Zij hebben de gewoonte de aan wezigen juist te tellen. Er waren, klein en groot inbegrepen, en zij zelf er bij, diep in de twintig per sonen. Dat is al wat er voor Merxem over A. W. is gezegd, en water voor is gedaan. Dat belet niet dat een Brussclsch liberaal blad er a- larm kreten over slaakt, en dat het socialistisch hoofdorgaan in ver rukking staat voor deze grontsche(l) beweging, vooral als dc beweging zoo indrukwekkend is als in Mer- xc-ni En zoo worden de naïeve lezers i met de grofste onwaarheden op gezweept, en met leugens trachten de hoofdmannen te doen gelooven dat er waarlijk eene strooming door den lande gaat, hoewel alles ten uiterste kalm is, vooral in Merxem. FONTEYNE U1TGEPORTRET DOOR DE LIBERALEN GAZETTEN Zaterdag hebben wij overgedrukt zonder er een woord of een letterkc aan te veranderen, wat de liberale «Nieuwe Rotterdamsche Courant-, het grootste blad van Holland, van Fonteync schreef. Daarvoor is Fonteyne in eene katte-coleire ge schoten. Nu geien wc het gedacht van een ZEER LIBERAAL BLAD VAN BRUSSEL, Pourquoi pas - geheeten. Hoort wat dit blad schrijft, in zijn nummer van Donderdag 17 October: De Brugsche zwanen. De Bruggelingen dragen den bij- naam van Brugsche Zotten en men zou beginnen gelooven dat zij hem verdienen. Dezer dagen heeft het klein bol- - letje vet van een abbé-tje, waarvan de Bruggelingen tezelfdertijde een vplksvertegenwoordiger en een gemeenteraadslid van gemaakt hebben, opgespeeld omdat er in stadsbegrooting 1000 f' geschreven staat om de zwanen eten te ge- ven en binst den winter op te passen, de zwanen die tot het dichterlijk sieraad meêhelpen der binnenreitjes van stad. «Aan de beesten eten geven, ter- wijl zooveel armen honger heb- ben t' is een schandaal I Dat we aan dat klein smeerbol- tetje moesten vragen een beetje min - uit te geven voor zijne smeerpar- tijen, en het te sparen voor de ar- men der parochie waarvan hij on- derpastoor was, zou hij dat niet kwalijk kunnen nemen, want hij, Fonteyne, keert zijn rug niet naar den beste kost, gaat op jacht en bezoekt de fijnste restaurants van Brussel. Dat wij hem dat moesten vragen, hij zou het niet gestolen hebben -. Ziedaar wat een liberaal blad van Brussel van Fonteyne schrijft. Zal Fonteyne daar nu op antwoor den 't En zijn, immers, geen katholie ken die dat schrijven, maar libera len.

Rechtuit | 1912 | | pagina 3