Hoe tij ie werïliedeii öeminnenl Fabrieken op den buiten Onderwijzerswgdden Zondag 7 Maart 1909 't Biad 5 centien." 1 2® jaar Nr 1 O Inschrijvingsprijs voor Belgenland Oproep aan de Democratischs Bonden en Groepen Onreehtstreeksehe Belastingen God voor oake Vlaamsch voor sprake Recht voor stake Een jaar fr. 3.oo. Negen maanden fr. 2-25 Zes maanden fr. 1.75 Drie iaia.mden fr. 1.00 voor buiten het land de vrachtloon daarbij. Eigenaar-Uitgever: C. MOEYAERT. Men schrijft in ten bureele van dit blad en bij alle postmeesters en brievendragers Alles moet vrachtvrij gestuurd worden naar het bureel van het blad COUPUREREI, BRUGGE .AANKONDIGINGEN Bekendtn__.ngen, per drukregel fr. 0.25 I Reclamen, op de 4C bladzijde. j 0,4s 3e 0.55 Bijzondere voorwaarden voor notarissen, zaak waarnemers. Afslag voor herhaalde invoeging. Alle eerste en derde MAANDAGEN der maand, zetelt onze hoofdman H. Placcquaert van 9 tot 11 uren in Prins BoudewijnGroote Markt, te Kjrtrijk. Kostelooze raadgleging voor de leden onzer bonden en al wie door hen gezonden wordt. De bonden of groepen worden verzocht hunne aansluiting te zenden, vóór 't rinde van Maart aan den Secretaris M. K. Weekers, Vander Borgtstraat, 26, Koeckelberg bij Brussel. Bij hunne vraag tot aansluiting moet ver meld zijn hoeveel leden hunnen bond of groep telt, als ook de naam van hun lokaal of een bijzonder adres waar het hoofdbestuur der partij de noodige briefwisseling of mededee- li d gen sturen. Alle bijzondere personen mogen zich ook bij de partij aansluiten. Wederom is op een onzer vlaamsche buitengemeenten, te Tieghem, een werkstaking uitgebroken.'t Volk, moede aan onvoldoend loon te moeten wer ken, heeft de fabriek verlaten. Vol groeide menschen wonnen er van 18 tot 20 en 22 fr. op veertien dagen. Wat moet een familievader daarmede doen Rekenende op de onwetendheid onzer buitenmenschen komen de fabrikanten naar de gemeenten gevlucht en op korte jaren ziet men die menschen for tuinen vergaderen, soms groote fortui nen, terwijl hun werklieden een leven moeten leiden van ellende en gebrek. Wanneer zal ons volk 't noodige vooruitzicht krijgen en de wilskracht om zich te vereenigen om zijnen strijd tegen 't kapitaal te organiseeren Hoe sterk zouden de werklieden niet zijn, waren zij slechts met eenige honderden vereenigd En wat zijn zij onvereenigd Niets. 't Voorgevallene te Tieghem heeft het nogmaals bewezen, 't Werk werd gestaakt doch er was geen strijdfonds een groot deel ouder de drukking van sommige overheden van Tieghem liet den moed vallen van den tweeden dag. De fabrikant was er boven op, slechts een klein getal moedigen bleef over, en deze, dacht hij, kon hij missen. Hoe droevig is het niet voor iemand die zijn volk bemint, den toestand van Vlaanderen te vergelijken met andere gewesten Waar toch in de wereld werkt men voor hongerloönen als op de buitengemeenten van Vlaanderen Hoeveel duizende menschen komen er hier 't einden de week niet t' huis met eene winst van 7, 8, g, 10 tot 12 fr. Ik was over eenige jaren in Engeland en in een nijverheidscentrum vertelde ik aan werklieden die met mij een glas bier dronken wat voor loonen men in Vlaanderen verdiende.Er was niemand die mij wilde gelooven en toen eindelijk een burger verklaarde dat mijn gezegde waarheid was, sloegen al die menschen de handen tegaar en schudden 't hoofd. Zij konden niet begrijpen dat er men schen waren die hun eigen zoo klein achten om voor zulke hongerloonen te werken. Gij, belgische fabrikanten, schreef nV#*r tWAO ioror.1 --1 M. Woeste. M. de minister heeft ook. laten verstaan dat hij de vergoeding voor deJ milicianen wil afschaffen. Hij vergeet dat deze vergelding, die de arm lieden zoo ten goedel komt, een perel is aan de kroon van de katho lieke partij. Het is eene wet door de katholieke meerderheid der Kamer gestemd en het past geene minister, die van eene katholieke regeering deelmaakt, eene katholieke wet af te schaffen. Generaal Hellebaut. Dat heb ik niet gezegd. Ik heb alleen van eene wijziging ge sproken. ner fabrieken is niet te vergelijken deze van Engeland, Holland oi Duitj land en wat hun initiatief als laars betreft het staat onde^- verslagen dt? consuls getuigen van de weinig! onzer fabrikanten en nijveraars. Zij sparen geldelijk kapitaal goedkoope en weinig volmaakte mekS nieken te plaatsen. Zij sparen moeite met hun waren voor 't buitenland be stemd, aan engelsc'ne of duitsche tus- schenhandeïaars te verkoopen die het dan met groote winst rechtstreeksch in de verre landen, waar onze waren ge vraagd worden, aan den man brengen. Hunne vergelding vinden de fabri kanten in 't menschelijk kapitaal, dat hier in Vlaanderen talrijk voor handen is den werkman. Deze moet het al betalen Daarom zoolang de Vlaamsche werk man zich niet vereenigt is hij tot de uitbuiting gedoemd. Werklieden van Vlaanderen ziet naar uw broeders uit 't Walenland, uit Vran krijk, uit Duitsc'nland, uit Engeland Zij hebben zich sterk gemaakt door vereeniging. Gij werkt hier nog twaalf en dertien uren per dag. In geen tien per honderd der fabrieken van Enge land werkt men nog elf uren in verre meer dan de helft min dan tien uren in zeer veel slechts g uren en in een zeker getal slechts acht. Men kent Jaar geen daghuren Van 20 of zelfs van veertig fr. op veertien dagen men werkt daar voor 3o fr. te week ten minste zeer velen voor 40, 5o, 60 tot 70 fr. in de week. Ik weet het, veel werklieden zullen dit niet gelooven dat belet niet dat het toch waar is. Er is in Engeland geen kwestie van kinderen onder den wettelijken ouder dom te gebruiken 't helpt daar niet met ze in de droogkamer weg te moffe len moest een kind beneden den wet telijken ouderdom in eene fabriek treden, een minuut nadien, lag gansch de fabriek stil. Wat Engelschen, Duitschers, Walen kunnen dat kunt gij ook. Daarom is het voldoende dat onder u eenige man nen van veel krachtdadigheid en goeden wil gevonden worden. Zonder werk of strijd geen verbete ring, doch nooit ook heeft een krachtig en strijdlustig volk lang armoede of verslaving moeten lijden. Schaart u onder 't vaandel der chr. volkspartij. Onverdroten strijdt zij voon de lotsverbetering der werkende klas Kunnen wij op een dag geen gro^ voordeelen bijbrengen, we kunnen aanhoudend werken en steun elkander sterken en meel* stand voor het werkend volk verove? H. Pl. De werkstaking op Tieghem heeft nogmaals het bewijs geleverd van de vijandschap die de katholieke behou ders in 't hert jegens de werklieden in 't bijzonder en de kleine standen in 't algemeen dragen. De katholieke behouders beweren wel den werkman genegen te zijn, hem lief te hebben wilde men hengeloo ven zij beminnen den kleinen man veel meer dan de christen demokraten het doen. Van die liefde komen de werklieden svan M. Lecluze te Tieghem een tref fend bewijs te ontvangen. Nauwelijks was de werkstaking uit geborsten ot wat zag men Denkt ge dat de overheden der ge- arochianen, hun diensten gingen aan beden om vrede te herstellen Denkt zij, na bestatigd te hebben voor ydoonen hun parochianen rken, hun medeburgers gin- elpen Ge zijt er wel mede. Weet waar dat begint te gebeuren Daar 'waar de demokraten sterk zijn en goed werken; daar haasten pastoor en katho lieke burger zich somwijlen om vóór te zijn, niet uit liefde voor den werkman, maar uit vrees dat het volk demokraat zou worden. Doch op Tieghem zijn er wel demokraten, maar ze durven nog niet veel roeren. Ook hier volgden de katholieken de neiging hunner ware natuur. Wat op Tieghem waren er werkmen- schen die 't werk dorsten staken Zij wilden voor geen droog brood meer werken Wat, die kerels beweerden vrijheid te hebben Dat was te erg, dat ging te ver. En men vond in Tieghem menschen zonder hert, menschen zonder gevoel om aan arme menschen te gaan zeggen zoo gij 't werk niet herneemt moet gij verhuizen zoo gij 't werk niet her neemt moet gij er niet op rekenen iets van 't armbestuur te ontvangen als gij in nood zijt En die menschen gaan naar de kerk en trekken er muilen schijn hei liglijk spreken zij van christelijke liefde, van den godsdienst die de menschen vrij iuaa'kt tn ze elkander doet beminnen als broeders. Maar hun broeders zijn altijd de machtigen, de rijken, de man nen met geld en welvoorziene wijnkel ders hun broeders zijn altijd de ver drukkers, de uitbuiters van 't volk. Als de arme broeder in Christus ge dwongen door hongerloon, voor ver betering van zijn lot of omdat hij het niet langer uithouden kan uitgebuit te worden, o als die arme broeder het hoofd opsteekt dat is wat anders. Al die fameuze broeders in Christus uit de katholieke burgerij en uit de katholieke kerken springen op den ongelukkige los en in stede van hem te helpen,span nen zij samen tegen den kleine, zelfs tegen 't belang hunner gemeente. Inderdaad, goede loonen voor het werkvolk brengen weelde onder de burgerij en verminderen den last van 't armbestuur kleine loonen ruineeren de gemeentekomt er ziekte of ongeval den werkman over, hij moet zijn toe vlucht nemen tot het armbestuur, want hij heeft geen geld. Doch wat geeft dat 't bijzonderste dat de werkmenschen slaaf blijven aarom moeten ze ongeleerd zijn en rm. Want welstand brengt vrij- test bij de werklieden, dat botst Fl tegen den hoogmoed der paro- Têrijken. Werklieden van Tieghem welke les voor u Gevoelt gij nu hoe zij uw vrienden zijn En zult gij langer blijven medegaan met deze die altijd bereid zijn met uw uitbuiters of verdrukkers samen te spannen Gaaf gij voorts blijven deze volgen die u zelfs een eerlijk broodgewin be nijden Steunt op uw eigen. Volgt het voor beeld, het prachtig voorbeeld u gege ven door de Engelsc'ne werklieden. Legt hand in hand, sticht vrije vakver- eenigingen, steunt ook uw eigene partij de christene volkspartij. Daar ligt voor u de weg bij de katholieken is er niets te vinden dan miskenning en verdruk king als goede slaven, als nederige dienaars wordt gij geduld doch als vrije mannen wil men van u daar niet. wordt goede demokraten en ge zult we zien dat men weldra meer eerbied voor u zal gevoelen. H. Plancquaert. De Landwacht en Kleine Patriot keeren terug op dd onreehtstreeksehe belastingen De Landwacht kan gemakkelijk zijn lezers overtuigen, ais ze wil. Zij moet maar het volgende doen 1. Geeft langs den eenen kant cijfers van hetgeen genever, bier, azijn en suiker, 't is te zeggen de artikels die algemeen door het volk gebruikt worden, betalen aan belasting, en van den anderen kant deze opgebracht door inkom- rechten op wijn, zijde (die ook door de midden standen gebruikt wordt) en automobiels. 2. Langs den eenen kant de belastingen be taald door een pachtboer, en van den anderen kant deze van een millioenrijk financier of rentenier wiens fortuin in geld en waarden bestaat 3. Langs den eenen kant de erfenisrechten en onkosten, betaald door de weezen van een landman of kleinen burger die voor tien of vijftien duizend frank onroerend goed bezit en deze betaald op de mobilaire weerden door de kinderen van een miliioenrijken vader We weten wel dat de rijken in sommige gevallen ook betalendat werd nooit ge loochend, maar wij beweeren dat de rijke men schen kolossaal veel te weinig betalen in even redigheid van hunnen rijkdom en dat juist deze klassen van burgers die minst bezitten 't meest moeten opbrengen voor 't bestuur van 't land. In andere landen bestaan er zeker ook on reehtstreeksehe belastingen, doch daar heeft men ook den rijkdom durven treffen. In Hol land en Duitschland bestaat er eene bijzondere belasting op de rijkdommen die grooter wordt en klimt naarmate een mensch rijker is. Zoo betaak Krupp, de groote fabriekant van Essen, 2 millioen fr. belasting per jaar hij heeft ten andere veertig millioen fr. inkomen en winst per jaar. Hewel, geeft ons eens de som der belastingen betaald door den bankier van den koning Empsin door den graaf van Vlaanderen, door den hertog van Arenberg, door den prins de Ligne en zooveel andere rijken die jaarlijks millioenen en millioenen opstrijken aan revenus en winsten in hun fabrieken Dan zal elke Belg zien met welken geest van rechtvaardigheid die fameuze belgische katholieken bezield zijn. In Engeland bestaat de belasting op de rijk dommen reeds t3o jaren. De kosten van de groote oorlogen van Engeland werden altijd grootendeels betaald door de vermeerdering van den taks op de rijkdommen. De belasting op de rijkdommen zal binnen korte weken ook ingevoerd worden in Vrankrijk; wie is er tegen de katholieken van Vrankrijk. Als uw fameus katholiek bestuur werkelijk zoo rechtvaardig is, hewel dat het eens beginne met de protestantsche landen na te volgen. Het zal ten minste een bewijs zijn dat uw vrienden eenig gevoelen hebben van rechtvaardigheid. Gij verwacht er u zeker niet aan dat zij het zullen doen, Landwacht Wij ook niet, zulle we kennen uw katho lieken. Godsdienst, godsdienst, roepen en schreeuwen zij op alle tonen en terwijl werk menschen en boeren nasr den Hemel kijken zitten zij in de zakken dier dutsen. Wij ver staan den godsdienst heel anders, Landwacht, caarom noemen wij ons christenen en laten u en uwe vrienden den naam van katholiek die van dag tot dag van zijn vroeger gezag verliest omdat men meer en meer ziet dat al waar het katholiek sterktst is er meest dutsen zijn en ver- drukten, dat er daar meest onrecht gebeurt i en 't meest onwetendheid beerscht. H. P, meente, bezorgd om 't welzijn hunner Laat ze maar loopen komt tot ons, i Donderdag, 25 Februari, zijn de sectiën der Kamer van Volksvertegenwoordigers bijeenge komen, om een wetsvoorstel te onderzoeken, dat geroepen is om lotsverbetering toe te kennen aan de jonge onderwijzers. 't Is het ontwerp Gielen, gewezen Volksver tegenwoordiger van Limburg, dat door den heer Buyl overgenomen is. In tegenstrijd met den geest der schoolwet van 1895, in tegenstrijd zelf met het gedacht dier wetgevers, verschenen eene menigte om zendbrieven, hatelijke uitvindels der vernuftige buralisten, om die wet zoo te rekken, dat vele, ja bijna alle onderwijzers menig dienstjaar ver loren voor de vierjaarlijksche verhoogen van 100 franken. De wet Maenhaut van Mei 1906 heeft gerecht wat sedert 1895 gekromd wierd, doch enkel voor de bejaarde onderwijzers met 16 jaren dienst.

't Vrije Woord | 1909 | | pagina 1