lietlei'Bnboekje der partij Partijvergaderingen mmmmmmmmve JAN VLEM1NX VRAAGT Oneerlijke Concurentie West-Vlaamsehe Kring Leest en verspreidt het blad Eene Tentoonstelling Strijdpenning Lauwa Zulte PRIESTER DAENS GEEN BETER BOEKJE EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christene Democraten in Vlaanderen. wen in de toekomst was versterkt, 'k droeg in mij de weldoende gedachte dat mijn vlaamsche broeders nog niet Tijp waren om de socialistische apothckeis drankjtS te aanvaarden en in 't ver schiet zag ik weer een volk opreizen Hoek van lichaam en schrander van geest 't geluk op het wezen de fierheid in zijn gang Dien nacht heb ik gedroomd van een her boren vlaamsche werkersras. J. L. De onbeschaamkeid der groote bazars gaat met den dag verder. De lente is nog maar ten einde, het seizoen is nog niet volop begonnenof allen te gelijk kondigen zij met groote tamtam hunnen verkoop van einde seizoen aan En dan worden de oude uakeidoehters uit den hoek gehaald en als dernière nou veauté gesoldeerd aan prijzen welke nog schoone verdiensten laten. Zie, zegde mij dezer dagen een chef de rayon van zoo'n groot huis, het is onge looflijk hoe gemakkelijk de lieden met den verkoop van einde seizooen de prijs betalen welke ons 78 centiemen inkost en in gewone tijden aan 1,40 fr. verkocht wordt, soldeeren wij nu aan 1,68 fr. Ja, zoo zijn veel menschen, die willen bedrogen worden, de reklaam werpt hen een blinddoek voor de oogen, en in het gedrang, bij eene stikkende hitte, betalen zij in de groote magazijnen, welke op die dagen van fin de saison echte microbe nesten zijn, duurdere prijzen dan op ge wone dagen En met welke rechtzinnigheid, met welke eerlijkheid geschiedt deze verkoop dan nog Bij de koortsige bediening door juffers of heeren welke overlast zijn, wordt weinig op juiste maat of gewicht acht gegeven. 'tls immers, fin de saison&ak wil zeggen welke prijs men ook betaalt, 'tis toch goedkoop. Nu bij een fin de saison zullen natuur lijk al de waren welke zich in magazijn bevinden zooveel mogelijk uitverkocht worden, om alleen nog plaats te maken voor aankoopen van een volgend seizoen? Bijlange nietIn eene onbeschaamde circulaire, door gansch de provincie ver spreid, kondigt een Reuzenbazar aan dat het bestuur voor den verkoop van fin de saison, voor al hare toonbanken over- groote loten waren heeft aangekocht welke alleen vooi' den uitverkoop fm de En zijn die waren dan ook niet van eene speciale kwaliteit voor den uitver koop Die lieden doen eene oprechte oneerlijke mededinging aan den deftigen handel. Het wordt tijd, dat deze kwestie eene oplossing voor de wetgeving bekome. De eerlijke kleinhandelaars vragen bescher ming, zij vragen met recht en rede eer lijke wetten tegen de onbeschaamde on eerlijke concurentie van de groote bazars, j soldenlmizen, markten, en leurders, want doordeze drielaatste ookworden schreeu wende misbruiken daargesteldwelke door de wet dienen belet te worden Bugebsbelang In den Nieuwen Boer, 7, kournmarkt, Genl Zon-.f&g 11. 28 Ocgst werd door onze Wc-st- Vlaamsche Kring een pleziertcch'j 2 ingericht die ons 2de was, laatsmaai tot aan St MarL.r.s Laethem i> langs de schilderachtige boorden der kronkelde Leie dees maai was ons doel Deurle. Het was 2 ure en 't weder prachtig toen de de mooie boot Vartje Knap van wal stak onder het spelen van een lustig aria. Het getal deelnemers mag op ruim 200 geschat worden. Terwijl het aan boord zijnde muziekkorps de schoonste nummers van zijn Repertorium uitvoert, doorklieft a Vartje knap» statig de schoone rivier, terwijl wij ons ver lustigen in 't aanschouwen der prachtige velden en weiden, met hun grazend vee. Langsheen de weg streelen schoone lustoorden en kasteelen onzen blik terwijl talrijke plezier bootjes, jach ten, enz. om ons heen dwarrelen of onzen weg kruisen. Verder stroomen wij naar onze bestemming Deurle, waar wij rond 4 ii2 uren toekomen en aaD wal stappen. Met muziek aan 't hoofd trekken we 't dorp binnen, waar weldra een viertal drankhuizen stormenderhand ingenomen worden en waar 00V dr- hongerigen de noodige spijzen konden beren. De hesp en het bruine brood smaakten lekker, het bier liet zich gemakkelijk binnensmokkelen. Weldra was het allerwege WesL'laamsch vermaak. Hiet noodigde de lustige muziek ten dans, daar weerklonk 't vlaamsche lied, ginder lieten ze de Leeu wen dansen tot eindelijk het sein van op breken wet rklonk, allen werden in de rangen getrommeld en vooruit, muziek voorop terug naar het vaartuig. Het was ruim 5 I[2 ure toen we den teiugtocht aanvingen, onder 't spelen en zingen van de n Strijdkreet De vlaamsche Leeuw, 't Vlamingenlied, de Strijdkreet 't lied der Westvlamingen weer klinken, de Leeuwen beginnen te dansen en zoo geraken wij terug op onze bestemming. Na ontscheping trekken v/e met muziek aan 't hoofd bij ons medelid Termote maar onder de leiding van onze ieverige toodkundige Sekretaris A. Crcmmen een koor uitgevoerd wetd, van daar trekken wij bij ons medelid Van Wy. sberghe waar de talrijks schaar rond 91/2 scheide, hoogst voldaan over de genotvolle uren, onderling zoo goed te hebben doorgebracht. De genen die ons watertochtje niet konden medemaken hebben stellig veel verloren, maar de kring zal hun binnen kort vergeesten op een Bal. Zondag 4 September vergadering a In den Nieuwen Boer van den Kring, de leden wor den verzocht de vergadering in groot getal bij te wonen, en nieuwe leden aan te werven. van de kleinhandelaars en neringdoeners van SLAmandsberg bij Gent, werd aldaar over eenige dagen geopend en schijnt zeer belangrijk te zijn wij raden onze leden aan, die naar Gent gaan, eens een bezoek aan die tentoonstelling te brengen zij zullen daardoor een blijk van genegen heid verschaffen aan de nieuwe Burgers maatschappij die in hare eerste werking zooveel mogelijk dient aangemoedigd te worden. Deze tentoonstelling blijft open tot Zondag 11" September aanstaande. GENT Strijdpening Gent, in kas Voor onze goede gelukte bijeenkomst van Maandag avond 1. 't Zal er den 25 September te Deinze in de Gentstraat stroomen 2. Van de Demokraten die in groot getal zullen bijeenkomen 3. Die na de groote meeting 4Zullen stichten eene veieeniging Omdat de vrienden vau Deerlijk zon dag Daar Zulte komen. Zij zullen dan Ea de meeting onze sirijdliederen zingeD. Maar zondag morgecd om io ure in 't Hotel de Russie, verwachten wij veel kameraden Elk zal ook ze strijdpenningskc mede- breDken, hoe klein ook, veel kleinljcs maken een groot. Omdat ons Carolientje getrouwd is. En de Weduwen nu maar 8 maanden moeten wachten voor te trouwen. 11,45 0,20 0,20 0.20 0,20 0,20 Totaal 13.45 Arrondissemenfsbor.d van Kortrijk Op zondag 18 September 1910, om 9 1/2 ure voormiddag, zal de gewone m^&r.d vergade ring gehouden wor i n, ren Hoofdlokale Prins Boudewijn, Groote Markt te Kortrijk, De aan wezigheid van minst* r. één afgeveerdigde van al de bonden en afdeelingen wordt stellig verwacht. DEINZE Op Zondag 25 S p' mber 1910, groote mee ting bij Michitls, In deo Mfxika^i Gent- straaf, 20. Verschelde: e sprekers zu'ler. er bet woord voeren. Heden Zondag, om 5 uren zeer sdpt verga- gaderiig va.t - 1 Bond bij Alberic D'Halle- wijn, C-fé di. la Phare. Dat niemand ontbreke. Er zuilen vrienden van Kortrijk en MeeDen zijn. Arrondissement GENT Op Zondag 4 September vergadering van den arrondissementsbond en den bond van Gent, om 10 uren voormiddag in het Hotel de Russie recht over de Zuidstatie. Op Zondag 4 September 1910, meeting bij R. Gevaert, In de Linde cm 5 uren. 10 Centiemen het stuk Schoone winst voor de voortverkoopers. Kortrijk Heden Zondag aigtmeene vergadering voor i deleden van den Studie-en Sprekersbond ten lokale Prins Boudewiin. Allen moeten op hunnen post zijn, hunne j kleine belangjes eens s'schtcfferen. Zoo veel nieuwe leden mogelijk moeten zij medebrengen. Door hunne tegenwoordigheid zullen zij eens te meer bewijs geven van verkleefdheid aan on2e partij. Allen dus naar de vergadering, niet achter blijven voor onnoozele redens, ge moet komen 't is uwe plicht De Schrijver, J G. IS VERSCHENEN zijn levsn, zijn strijden, zijn lijden, zijne dcod en verheerlijking aangehaald en beschreven door zijn broeder Petrus D/.ens, voBsvertegenwoordiger voor het arrondissement Aalst. 'tls een lijvig boekdeel van 220 bladzijden die elke ware demccraat zal willen bezittcD, die lezing moed en sterkte putten om meer dan ooit te ijveren voor onze geliefde volkspartij. Het boek is te verkrijgen ter drukkerij van Petrus Daens Mayart, Werf tc Aalst, aan den prijs van 1.50 fr.; vrachtvrij t'huis gezonden 1 80 fr. voor de verspreiding dsr christen demo cratische gedachten of het werkje 64 bladzijden beslaande, van Priester Fonteyne. Vraag het aan den drukker Camiel Moeyaert, Coupurerei, Brugge. Een exemplaar kost 10 centiemen. Voor voortverkoopers, maatschap pijen, of exemplaren, bij zeker getal genomen, groote afslag. 93 MENGELWERK DOOR H. PLANCQUAERT Ditmaal was de arme vrouw zoo getroffen dat zij, de fel gebekte, geen woord vond toen zij na de mis in eenen winkel haren meester hoorde aanvallen. Zij was overstelpt van weemoed en smart, en toen zij in 't naar huis keeren buiten 't dorp was en dacht dat haar niemand kon zien begon zij luide te snikken en te weenen. Dit ontlastte haar en toen ze t'huis kwam toonde zij zich wederom opgeruimd als ware er niets gebeurd. Welke zorgen vrouw Vleminx en Mina aan Jan ook besteed den niets baatte. Ongeluk had voor goed de bovenhand. Wils kracht en karakter vermochten niets meer, de slag was te groot beide vrouwen waren voor goed ter neer geslagen en droefheid en smart namen voor goed bezit van de hoeve van vrouw Vleminx. Alles was er nu stil men hoorde er niets tenzij het geruisch van 't water der beek dat als een kleine waterval al over de versperring in de bedding op keien en steenen nederviel. In huis schenen Mina en vrouw Vleminx als geesten te zweven zonder gerucht slechts de woorden die onontbeerlijk waren werden fluisterend uitgesproken. In de keuken, elk in eenen hoek, zaten beide vrouwen dikwijls in stilte te weenen zonder spreken. Zekeren dag als de twee vrouwen den geneesheer vroegen hoe het met den zieke was, kregen zij voor antwoord een veel beduidend schouderophalen. Mina volgde den doktoor die haar ter sluiks gewenkt had, tot aan 't hekken waar zijn rijtuig stond, en daar vernam zij dat het hoog tijd wierd Jan te berechten. Geene vriendin was er meer omtrent het verlaten hof der Vleminx om de moeder het schrikkelijk nieuws mede te deelen en Jan voor te bereiden om zoo te zeggen rot zijn doodvonnis. Mina kondigde 't akelige nieuws aan hare meesteres met al de voorzorgen die zij uitdenken kon, doch vrouw Vleminx kon haar niet overhalen Jan ook nopens zijn toestand de waarheid te zeggen; nooit zou zoo iets over haar lippen gekunnen hebben. Vrouw Vleminx verzamelde al hare wilskracht en na 't schrikke lijk nieuws aan baar kind medegedeeld te hebben viel zij in den zetel die nevens 't bed stond en barst los in tranen. Jan, die sedert lang zijn toestand gevoelde, ontviüg het nieuws met kalmte en daar de doktoor gezegd had dat er haast bij was verzette hij er zich niet tegen nog denzelfden namiddag zijne biecht te spreken. Doch gezien de toestand op Volxem, deed men Cies het rijtuig inspannen en naar Aalst om 'nen pater rijden. 't Was een eerbiedwaardig oud manneken met schoone witte haren. Goedheid en zachtmoedigheid stonden op zijn gelaat te lezen. Na eenige woorden van hoop en van troost tot vrouw Vleminx gestuurd te hebben werd hij in Jan's kamer geleid en met den zieke alleen gelaten. Eerst sprak de pater van eenige kleine onbeduidende zaken. Dan vroeg hij aan Jan of hij nog zijn gebeden kende. Jan ant woordde bevestigend. i Vooraleer tot de biecht over te gaan laat ons eeist een kort gebed bidden sprak de pater, en gezamentlijk lazen zij den Vader Ons en het Wees Gegroet. De pater, die veel van Jan VlemiDX had hooren sprekeD, kon niet nalaten de oogen die hij terneer geslagen hield nu en dan eens op te richten om den beruchten christen demccraat te bezien hij was verwonderd van de ingetogenheid waarmede hij bad. Nu de vier akten, sprak de pater Akte van geloof, mijn Heer en mijnen God ik geloof vastelijk Jan las niet meer mede. 0 Hebt gij uwe akten misschien vergeten, sprak de pater met zachtheid. Ja, dat is al mogelijk, doch dat geeft er niets aan, ik zal voorzeggen, zegt gij mij na mijnen Heer en mijnen God, ik geloof vastelijk... al hetgeen gij hebt veropenbaart... en de Heilige Kerk mij voorhoudt... Jan Vleminx herhaalde geen enkel woord. Hewel, sprak de pater verwonderd, waarom zegt gij mij niet na Jan keerde langzaam het hoofd tot hem en sprak. Omdat ik niet weet, pater, of ik wel nog vaste geloof. De pater verschoot. Maar, mijn kind, hoe is dat mogelijk Gij die ik daar zoo even godvruchtig zag bidden Eu zich overdenkende Hebt ge misschien somwijlen van die nieuwe boeken gelezen door ongeloovigen of zelfs door zoogezegde geleerde katholieke priesters van eene nieuwe richting geschreven. k Ik heb nooit een boek gelezen tegen 't geloof, antwoordde Jan. Hoe is het dan mogelijk, vervolgde de pater verwonderd. Zeg eens, mijn kind, waaraan gelooft ge niet Aan God O neen, antwoordde Jan Vlemiüx met zekere heftigheid, als ware hij verbaasd dat men hem zulk gedacht had kunnen toeschrijven. Ik geloof vastelijk in God, in zijne barmhartigheid, in zijne goedheid, en vooral in zijne rechtvaardigheid De ernstige en diepe overtuiging met dewelke Jan Vleminx zijne geloofsbelijdenis aflegde maakten een grooten indruk op den ouden pater doch deden zijne verwondering nog stijgen. En waaraan twijfelt ge dan, mijn kind vroeg de pater nogmaals, aan de H. Drijvuldigheid, aan de goddelijke inge ving van 't H. Schrift Oh pater, antwoordde Jan lichtjes glimlachend, wij, een voudige buitenmenscheD, we denken wij al niet veel aan 't Heilig Schift en andere geloofspunten. Dat is goed voor theologanten en andere meDSchen die den tijd hebben 't Heilig Schrift te bestudeeren en uit te pluizen. Maar wat is er dan waaraan ge niet vast meer gelooft Waaraan ge schijnt te twijfelen, vroeg de pater hoe laDger hoe meer verwonderd. Ik vraag mij af, sprak Jan Vlemirx traag, of de katholieke kerk wei de uitverkoren kerk is door God aangesteld om de menschen naar hooger zedelijk leven en grooter geluk te leiden. De pater bezag den doodziekliggenden demokraat. 't Is wel daaraan dat ge twijfelt, sprak hij, of de katholieke kerk de ware kerk Gods is Ja, antwoordde Jan, met flauwe stem. En waarom twijfelt ge daaraan Hoe is die twijfel in uw geest ODtstaan vroeg de pater nieuwsgierig. Gij hebt eerst gedacht pater, dat ds twijfel in mijn geest 't gevolg was van 't lezen van boeken van deze die gij modernisten noemt. Wij menschen die den strijd moeten voeren voor het leven, wij hebben absoluut den tijd niet om ons bezig te houden met vitterijen over teksten van het Heilig Schrift en de n^issa van het volk is weinig bekommerd met redetwisten over dit of dat punt van geloof. Wij zijn vooral getroffen door den praktischen uitslag, door d werking van de kerk op de uitwendige wereld, door den invloed dien zij uitoefent op 't geen onmiddelijk onder ons waarnemings vermogen valt, en 't goed of 't kwaad dat zij sticht voor ons of voor 't geen wij beminnen, 't Is de wijze waarop wij den godsdienst gebruikt en misbruikt zien, die het geloof in ons herte vaster wortelt of aan 't wankelen brengt. Eu wat heeft men van onzen godsdienst gemaakt, en wat verricht men al in zijn naam of ten minste in den naam van zijn belang Van de christene eenvoudigheid der eerste tijden, daar zullen we niet van spreken, er zijn bijkans geen sporen meer van te vinden. De zucht naar geld is verschrikkelijk geworden en de voor rechten van 't geld zijn zoo groot dat men zich moet afvragen is het daar wel het doel dat Christus zich voorgesteld heeft toen hij zijne kerk heeft gesticht. Dan dat geschachel met gebeden, en gunsten van heiligen, dien handel in kerkelijke geschriften, beelden en bedevaarten, wiens overdrijving den sterksten geloo- vigen als hij eenig denkvermogen heeft, (van de andere spreek ik niet), moet kwesten en vernederend aandoen l En wie zou eene zuiverende hand mogen steken aan die misbruiken, waar tegen men nu en dan in katholieke bladen waarschuwt doch op eene wijze die door haar flauw en uitzonderlijk karakter toont dat men dit slechts doet om aan ongeloovigen die zich op die mis bruiken beroepen, te kunnen antwoorden dat de kerkelijke over heid die overdrijvingen ook niet goedkeurt, doch in den grond niets beters vraagt dan voorts van de geldelijke voordeelen van 't systeem te blijven genieten. En wee hem die met eene krach tige hand die onzuivere bronnen van goud voor de belangheb benden zoude willen stoppen l Welken banvloek zou men hem op 't hoofd niet donderen l Jan ademde eene poos en ging voort.

't Vrije Woord | 1910 | | pagina 3