Strijd ~Sytidikctlisme uit curiam ét. f TREURIGE TIJDING INTERNATIONAAL OVERZICHT HET FRANSCH VAKVERBOND IN DE BRANDING Aete°U o' Partijgenoot Vandervelde overleden UURROOSTER VAN RADIO'VLAANDEREN WIE BETAALT? WIE WIL NIET BETALEN Neus zoo verstopt dat ze nauwelijks kon ademen Vicks Va-tro-nol hlascMOleS iëelaaeetv. 0 ja Ze \iet er beslist als nieuw uit. Nochtans, ik dacht dat Soleil slechts tot het afkoken diende III. «- De bezettingen van fabrieken en werkplaatsen Dat dacht ik vroeger ook, maar gelukkig ben ik over gegaan tot het gebruik van Soleil voor het onderhoud van al mijn goed. Gekleurde zijden weefsels zooals deze bloes, die ik vroeger nooit zelf had durven wasschen, worden nu steeds weer als nieuw door een behandeling met Soleil. En dat is begrijpelijk, want zelfs het koude Soleil-sop heeft het vermogen om alle vuil uit de weefsels te verwijderen. Door die grondige reiniging gaan de kleuren er des te levendiger uitzien. Ook maakt Soleil alle wrijven overbodig en wat een voordeel dit is, weet ge zelf! Maar moet dan aan Soleil niets toegevoegd worden t Weineen! Soleil volstaat heel alléén! se tis-07» etu BUITENLAND u Franco's Kerstoffensief Een beruchte dag in het verschiet Frankrijk reageert Een lichtpunt SYNDIKALE KRONIEK De schatten van keizer Maximiliaan Soleil RAFFINERIES DU CONGO B€LGE BRUXELLES TERWIJL de laatste vreugdetonen van de Kerkstliederen aan het uitsterven waren, ging een mensch zich te ruste leggen om niet meer op te staan. Die man, door ons allen geacht en geëerd, die man is onze partijgenoot Vandervelde Emiel. Maar onze vriend was iets meer dan een partijgenoot; hij was de stichter en de leider van onze Werkliedenpartij. Bn met de jaren was hü ons aller «patioon» geworden. Want zoo werd hü eigenlijk door ons allen genoemd en aangesproken. En als een goede «patroon» waakte hij over het welzijn van zijn geliefde partij. Spijtig, meest ook die man onder den last der jaren gebogsn gaan en met den tijd vengrijten. Hoe wij hem allen nog springlevend zouden gewenscht hebben, om verder de Werkliedenpartij te leiden, toch moesten wij met den dag vaststellen dat ook hij het fatale oogenblik niet zou ontgaan. Noohtans, hield hij zich sterk en kloek, en wees omzeggens met min achting de kwalen van zich af. Hij wou niet bedlegerig zijn, noch door ziekelijiklheid weerhouden wor den. Zoodra het hem eenigszins moge lijk was, en van zoohaast het belang van de partij in het gedrang krwam, was hij op post. Als e.n beschermengel die waakzaam toez.et, was hij overal of omtrent om de Werkliedenpartij te beschermen of te verdedigen. Nooit liet hij zich zoeken noch wach ten. Hij was, wat men noemen mag, een echt toonbeeld van een partijlei der. Dwong hij bewondering af, zijn op» treden baarde ook ontzag. Wat hij voor ons al geweest is, kun nen wij n'et neerpennen, zooiets is ons te machtig. Maar anae.tn, beter daartoe aange wezen, zullen daarover breedvoerig handelen. Maar het is ons toch gegeven het pijnlijk gevoel uit te drukken dat' ons allen heeft aangegrepen bij het ver nemen van d« treurige tijding, Gansch bet land door, zoowel in Vlaanderen als in het Walenland, zal het beengaan van onzen partijgenoot Vandervelde diep betreurd worden. Het is ha el aekeT een groot verlies voor onze Werkliedenpartij; want door heen alle moeilijkheden heeft hii. steeds haar eenheid weten te bewerken. En dit was gewis een zijner grootste bekommeringen: steeds ervoor te zor gen dat bovenal de eenheid van onze partij niet werd aangetast noch ver broken. Daarin heeft hij zich meester ge toond. Telkens en altijd wist hü door een gepast optreden juist datgene van onze partij ta bewerken, waarop de te genstrevers beloerd lagen om ze in a'uigen te jjoen vallen. Doch het vermocht niemand hem van zijn stuk af te brengen, en hoe tegenstrijdig sommige zaken ook bleken te zijn, en van aard konden zijn om Walen tege Vlamingen te plaatssn, daar was de «patroon» bij de hand om de geschilpunten te overbruggen, naar hun juiste waarde en verhouding te herleiden en desondanks de eenheid van onze partij ongeschonden te be houden. Wat hij op dvt gebied heeft gepres teerd is buitengewoon, en overtreft de mogelijkheden van een gewoon mensch. In deze, als in andere zaken, heeft hij zich een waardig partijleider ge toond. De Vlaamsche socialisten weten en waard aeiren de inspanningen dioor hem gedaan om te beletten of te voorko men dat er ooit zou kunnen gezegd of sprake van zijn, dat hun verlangens en eischen niet tot hun goed recht kw> men, en daar een meerderheid van Waalsche socialisten zouden genegeerd of miskend worden. Hij was het ook die altijd een ver band wist te smeden tus-chen het po litiek en syndikaal gedeelte van onze DAGEN Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Golflengte 267,4 m. Morgen uitzending 07,00 - 10.00 07,00 - 10,00 07,00 - 10,00 07,00 - 10,00 07.00 - 10,00 07,00 - 10.00 07,00 - 10,00 Golflengte 201,07 m. Namiddag- Avond uitzending uitzending 13,00 - 19,00 13,00 - 19,00 14,00 - 17,00 13,30 - 18,30 14,00 - 19,00 13,00 - 15,00 13,00 17,00 geen geen 21,00 - 24,00 20,00 - 24,00 geen 17,00 - 19,00 20,00 - 24,00 arbeidersbeweging Nooit zou hy toegelaten hebben dat esn formeele scheidingslijn tusschen beide zou getrokken worden. Hij voel de maar al te wel dat de verschillende vertakkingen van de arbeidersorgani saties op mekaar aangewezen waren, dan dat hij zou toegelaten hebben dat de politieke fraktie haar weg alleen zou zijn opgegaan, zonder van de rest der beweging rekening te houden. In alles straalde zijn leiderschap door, klonken zijn woorden als een heilzame waarschuwing of waren zij richting-aangevend Van zijn leerstellig standpunt, zou hij geen duimlbreid afwijken, en nooit of nooit zou hü iets voorhouden of ver. dsdigen. zander ayn toev.'uon-t toe Karl Marx te nemen. Zyn Marxisme werd hem soms kwa- lyk genomen, maar altijd wist hü aan te toonen dat zijn leerstellige opvat ting, in den strijd tot het neerhalen van het kapitalistisch regime en t>t het opbouwen- van het demofcratisch systeem, de goede was. Het treft ons dus zeer en diep zulk een leider te moeten verliezen. Maar anders *ün we toch gelukkig en dankbaar erom, dat hij zoovele jaren van zyn beste krachten heeft kunnen geven om aan de grootwor- diing van de Belgische Werkliedenpartij te werken. Geen lid zal er dan ook ziy'n, dat niet treurend en rouwend zal buigen voor het stoffelijk overschot van hem die ons door den dood werd ontno men. De socialisten van Vlaanderen, zoo wel als deze van Walenland, net zoo goed als daze van het Brusf.elsche en van het buitenland, zyn pünlijk getrof fen door het verlies van den patroon. Door ons allen werd hij zoo geëerd en bemind, dat zijn heengaan bloeden de wonden bij ons zal open laten. Ons hart bloedt bij de gedachte dat hü er niet meer zijn zal om c«ns verder den weg te wijzen en onze partü te leiden. 't Is waar, niemand kan zichzelf overleven; maar zijn geest zal toch onder ons voortleven. Hij zal niet nutteloos zijn leven aan de partü hebben gegeven; en wü die hem navolgen zullen al doen wat mo- gelük is om zijn begonnen werk voort te zetten en te voltooien. Ben mensch werd geboren, en een mensch is gestorven. Als een mes ias is h-ü opgestaan en heeft de arbeiders opgeroepen. Zij heo- ben hem gevolgd en hun slavenkete nen verbroken. Paria's heeft hij tot menschen gamoakt, en heerschers van hun troonen neergehaald. Hü heeft geploegd, gezaaid en ge oogst. En een betere samenleving is uit de slavernij opgerezen. Hü heeft het volk ten strijde aange veerd en de verdrukkers verslagen. Groot is zün figuur; en h-t volk door eigen ontvoogdingisweirk be kroond. Dit weze hem zün grootste troost, in den zachten slaap van den dood. Wij allen, socialisten uit Vlaanderen, vergeten hem nooit. J. De Coninck. Vrede op aarde voor alle menschen van goeden wil Nog nooit werd deze ontroerende Kerstwensch meer beschaamd door het verloop der gebeurte nissen dan tijdens dit jaareinde 1938. Kerstmis onder wapengekletter DE pogingen, die van verschillende zijden werden aangewend om in het teeken van menschelijkheid een Godsvrede in Spanje te bewerkstelligen, heeft Franco beantwoord met een brutaal en heftig offensief op het Katalaansche front. In naam van het Kristendom, waarop hij zich door gaans beroept Zeg maar liever in opdracht of op bevel van de diktatoren van Rome en Berlijn, die thans op het Europeesch schaakbord den Spaanschen pion uitspelen. Weliswaar hebben de republikeinen tegenover den geweldig ingezetten aan val, uitgevoerd door voorbereide en frissche Italiaansche divisies en geschraagd door het modernste Duitsche materiaal, zekere stellingenmoeten prijsgeven. Maar het doel van het offensief werd niet bereikt het front te doorbreken en het republikeinsche leger tot een ordeloozen aftocht te dwingen. Integendeel, de jongste berichten wijzen erop, dat de regeeringstroepen doelmatig het verweer* hebben georganiseerd en suksesvol het vijandelijk offensief hebben ingedijkt. Een woord van xmtroerde bewondering verdient eveneens de burgerlijke bevolking van het republikeinsche kamp, wier moraal blijft stand houden onder de moordende bombardementen van de rebellen. Laat ons dan ook de vrouwen en kinderen niet vergeten, die er honger en gebrek lijden. Dat eenieder steune in de mate van zijn middelen. f-' EN eventueele mislukking van dit Franco-offensief is van aard het diplo ic matiek spel van de as en vooral van Rome in de war te sturen. De tijd t dringt. Op 10 Januari e.k. komt Chamberlain immers een bezoek bren gen aan den Duce, die blijkbaar van plan was een rebellen-zege uit te spelen bij de aanspraken die hij er in verband met de Middellandsche zee- kwestie zal laten gelden. De inzet van het huidig rebéllewoffensief in Spanje is inderdaad voor een groot stuk Tunis en Fransch Somali-land. En men kan in dit verband aan nemen, dat Chamberlain te Rome optreden zal als bemiddelaar inzake de Fransch-Italiaansche spanning. Laat ons deze maal hopefi, dat de Britsche premier zijn regenscherm zal thuislaten, dat naar het thema van een spitsvondige doch rake mop het symbool is geworden van gansch zijn internationale politiek. Wellicht interes seert u die mop Wel, tijdens zijn bezoek te München, werd Chamberlain dringend door den führer verzocht Tsjecho-Slowakije aan zijn lot of liever aan Duitschland over te laten. Na eenige aarzeling gaf de Engelsche eerste-minister toe. Een paar uren later kwam Hitler met een nieuwen eisch voor den dagGij moet mij ook Memel afstaan. Na wat tegenspruttelen gaf Chamberlain ook hierop toe. 's Namiddags, toen de onderhandelaars hun hotel verlieten, begon het te regenen. Ik zou uw paraplu willen, sprak Adolf tot den Engelschen staatsman. Ja, maar nu gaat gij te ver, luidde het verontwaardigd antwoord. Die krijgt ge niet want die is van mij. Men kan wel eenigszins gaan twijfelen aan. de houding die Chamberlain te Rome ten overstaan van het geschil aannemen zal, vooral na de uitlatingen als deze in bladen als de Times verschenen, waar de Italiaansche aanspra ken veeleer werden aangemoedigd. OOK te Parijs schijnt men niet te veel op de diensten van Chamberlain te durven rekenen en Daladier en Bonnet hebben dan ook hun Britsche kollega's verzocht, op hun doorreis naar Italië, eventjes te Parijs te stoppen om er hetFransche standpunt te hooren toelichten. Te oordeelen naar de officieele verklaringen en de uitlatingen in de pers is Frankrijk vastbesloten geen duimbreed te wijken voor de ongehoorde op hitsing skampagne in de Italiaansche pers, noch voor de bedreigingen van Mussolini en familie. Integendeel, het a.s. bezoek van Daladier aan Kcrrsika en Tunis en het zenden van oorlogsschepen en troepen naar Djiboeti mag beschouwd worden als een manifestatie van den onwrikbaren wil de integriteit van het Fransche imperium ten allen prijze te verdedigen. De houding van Berlijn in deze kwestie Een terughoudende sympathie voor de Italiaansche maneuvers. Het Derde Rijk is bezig zijn jongsten buit te verteren en zich stilaan voor te bereiden op de lente-kampagne tegen Ukrajina. Het steekspel tusschen den Duce en het Britsch-Fransche bondge nootschap, zal de führer intusschen toelaten den graad van weerstand te meten van de Wester-lbhe demokratiën ten overstaan van de machtspolitiek der totalitairen. Zoo zeilen wij de kaap van 1939 om, met vooruitzichten die allesbehalve zeker en geruststellend zijn. L& een lichtpunt in dit somber overzicht kan de Pan- Amerikaansche kon/erentie gelden, die zoopas te Lima komt te eindigen. Zooals men weet, zijn de vertegenwoordigers van de beide Amerikaansche kon tinenten er samen gekomen om een gemeenschappelijke houding en aktie te overwegen ten overstaan van de ékono- mische, politieke en ideologische inmengingspogingen van wege de fascistische landen van Europa. Dank zij het doorzettingsvermogen van Cordell Huil (V.S.) en ondanks de stribbelingen van Argentinië, werd te Lima de basis gelegd van de solidariteit der Amerikaan sche landen, niet alleen ter verdediging van de vrijheden op hun vasteland, maar tevens een solidariteit die zich uitstrekt tot alle gewesten van de wereld waar de beschaving met de moderne barbarij, het fascisme, af te rekenen heeft. Een eerste doch niet te onderschatten stap tot bescherming van het inter nationaal volkenrecht... indien wel te verstaan de geestdriftige verklaringen in voorkomend geval door daden zullen geschraagd worden ZIEDAAR twee problemen, welke heel en al het staatshuishouden behieersohen! Ten gevolge daar van, piept de wagen van den staat, als een slecht gesmeerde drij- wielkar uit Vlaanderen. En dit piepen kan na een bepaalden tyd voor gevolg hebben, dat een der wielen van den regeeringswagen af vliegt en de heele lading op den grond terecht komt. Haeveel aarzeling voor de gevolgen daarvan, bü de niet-betalens en lief hebbers van geharrewar, voorhanden Is, hun avontuurlijke aanleg over- heerscht hun politieken zin. Het hoefd büna niet er op gewezen te worden, wie diegenen zyn in ons land, tegenover den benarden gelde lijken toestand in ons land, die eerst en altoos betalen! 't Is (made in Bel gium) onder gelük welke regeeringen. De minst betaalkradhtigen, dus al de kleine lui zonder onderscheid, ko men daarvoor in eerste lijn in aanmer king. In Vlaanderen zegt men De boer zal 't al betalen. In afwachting dat wijzigingen daaraan gebracht wo - den is het nog aldus. Het is onrechtvaardig? Akkoord! Maar de heeren welke dit aldus scho telen en lepelen, dienen in de eerste plaats hun eigen belangetjes, hun geldhonger en vinden daarin nog een probaat middel om de regeering, waar van ze meehielpen het programma, waarop ze berust, te bepalen ..gedurig stooten tusschen haar ribbenkast te geven met als beoogde einddoel, ze te vloeren. Voor de rechtvaardigheid voelen ze zaoveel, als de Duitschers van 1914 en 1929 voor de onafhankelijkheid van België... Het kan misschien nog nut hebben te herhalen wat de heer René De- bruyne, kristen Kame lid voor Brugge, schreef in De Tijd van 7-7-32. «Waar iemand in weelde verkeert, waar anderen nood hebben, is het een zedelijk beginsel dat de weelde wordt aangesp"oken». Het is wat in het huidig geval, welke ons bezig houdt, zou dienen te gebeu ren. Zonder het te weten denkelük, illus treerde het achtbaar Kamerlid een so cialistisch idee, die In het Katholiek en in de Federatie der Katholieke Krin gen geen weerklank vindt. De kriste- lijke arbeiders worden daar enkel ge duld om sociale hoogspanning te ver mijden. De honderdduizenden die in nood ve keeren, betalen, worden met een regelmatig rhytihme hun hartebloed afgstapt. Dit zijn diegenen waarvoor de koning een beroep doet om hen op dit oogenblik bü te'springen. En Christus die zegde Aan de ar men gegeven is aan God geleend! Moest hij eens op het onverwacht bin nenvallen in den tempel van het Blok en van de Federatie der katholieke Kringen, de striemende zweepslagen zouden niet te tellen en van een uitge lezen me.ik zün. Tot de te weinig of niet betalers, behooren de 137 individuën die meester zyn over de elektriciteit, metaalnijver heid, brauweryen, verzekeringen, raf- fineerderüen. tramways, kanonnenfa- b.ieken. Ze zyn meester over 422 groote on dernemingen die een kapitaal verte genwoordigen van 29 milliard 300 mil- lioen, of 90.3 t.h. van het kapitaal der groote ondernemingen. Zy bekleeden samen 1782 mandaten in beheerraden. Zü streken in een Jaar een gemiddelde van 1.500.000 fr. op, elk, alleen als beheerder. De regeering, het land dus, verkeert onder geldelijk opzicht in nood, en dié weelde wordt niet aangesproken. Politiek beschouwd is het een mis baksel, staatkundig bezien is het een gevaarlüke onzin, niet van aard om de gemoederen der gepluimden te stil len en de sociale onrust en publieke opinie te bedaien. En aan den armen edelman, dïe de regeering is, hebben ze aangeraden en opgelegd te sparen! Ironie. Al de begrootingen werden netjes zander zeep geschoren, door de zwin- gelmachine gehaald, tot op het laatste centiemke afgeperst. De woekerweelde bleef onaangetast. De geldebjke nood der natie blüft een openbaar gevaar. Men heeft gespaard op de openbare gezondheid, moeder- en kinderwelzijp, lichamelijke ontwikkeling der jeugd enz. Dit alles is op water en brrod gezet, omdat de groote signoren wei geren af te dokken. Of die heeren in hm mopjes zijn? Ge moogt het gelooven. De eieren van andermans kiekens zuipen is immers aangenaam en niets kostend. De heeren van de sparen logan zyn vooral in den senaat baronnen en gra ven, voor wie de politiek een sport is en de sociale armoede van ons volk, hun pelsen mantels niet raakt! De vertegenwoordigers der k isten arbei ders, die toch sociaal anders voelen dan die heeren, verkeeren met dezen in een verdacht gezelschap. Het werkende valk van ons land, staat voor dit allesbehalve in bewon dering! Het blüft nog steeds juist dat, wie wind zaait gemakkelük storm kan oogsten. En niemand van diegenen, welke het belang van den staat en onze demok a tisc-he instellingen op het oog hebben heeft daarmee eenig voardeel te ver wachten. Jos, COOLE, DE vorming van het Volksfront en de verwezenlijking van de syn- dikale eenheid in Frankrijk, wa ren gevolgen van de poging der reaktionnairen en fascisten om zich, op 6 Februari 1934, meester te maken van de straat en van het Parlement. De putsch van 6 Februari mislukte. De fascisten hadden slechts één doel bereikt zü hadden al regenen, die re- publikeinsch en demokratisch voelden, op een hoop gejaagd. En zü moesten, tot hun beschaming, vaststellen dat de republikeinsche en demokratische tra ditie diep geworteld zat in het Fran sche volk. Dit laatste ontwaakte uit een zekere gemakzucht en uit zekere onverschil ligheid tegenover de sociale, en zelfs politieke vraagstukken. De overgroote meerderheid van de Fransche arbeidersklasse de C.G.T. en de kommunistische C.G.T.U. samen telden slechts één millioen leden was onvereenigd. De kommunistische scheuring was ongetwüfeld de door slaggevende oorzaak van de onver schilligheid der Fransche arbeiders voor de syndikaje aktie. Die onverschilligheid werd duur be taald. De aohturendag werd slechts zelden geëerbiedigd. Er werd stelsel matig aan loondruk gedaan. rDe werk gevers van zekere gro.te bedryven stel den zich aan als autoikraten. Zü aan vaardden geen diskussie met de arbei ders en hun vakbonden. Toen, na 6 Februari 1934, de fascis ten en heel de reaktie, op wie zü een groote aantrekkingskracht uitoefen den, achteruit waren geslagen door de volkskracht welke tot dan toe scheen te sluimeren, kreeg de Fransche ar beidersklasse plotseling het besef van haar groote kracht. Dit besef lag ten grondslag aan den onweerstaantoaren wil om de syndikale eenheid te her stellen. En toen die eenheid werkelijkheid was geworden, op het kongres van Toulouse in Februari 1936, groeide nog onder de arbeiders het bewustzijn van de geweldige macht die zü door de or ganisatie vertegenwoordigden. De verkiezingen, die een zege wa ren voor de Volksfrontrpartüen, en de samenstelling van de regeering Blum bezegelden, de overwinning der de mokratische krachten over het fascis me op politiek gebied. De arbeidersklasse wilde die overwin ning ook bezegelen op sociaal gebied. De aubokratische werkgevers moesten worden verslagen, precies als de mach- •ten die naar de vestiging van een poli tieke autokratie streefden. De wil naar demokratie van het Fransche volk moest ook tot uitdruk king komen in het sociale leven, door middel van sociale wetten en hervor mingen. 1936 was het jaar van het groote sociale offensief, Blum regeerde met de vertegenwoordigers van het Volks front De arbeiders meenden dat de tüd nu rijp was voor het voeren van den socia len strüd. In Juni, gingen de poppen eerst aan het dansen. Overal braken stakingen- uit, die in veel gevallen gepaard gin gen met de bezetting van de fabrieken en werkplaatsen. Men heeft over die strüdmethode van de bezetting veel gefantazeerd. Onze konservatieve pers heeft ze als de verschrikking der verschrikkingen laten doorgaan. De arbeiders zouden het eigendomsrecht hebben geschon den. Laten wü die bezettingen van 1936 tot hun ware verhoudingen herleiden, en wy zullen vaststellen dat hier geen kwestie kon zün van schending van het eigendomsrecht. De methode van de bezetting der werkplaatsen was niet nieuw. Men heeft terecht doen opmerken dat zü in 1921 werd toegepast door de Italiaan sche arbeiders, o.m. in de Fiat-auto mobielfabrieken. en dat dit koren op den molen was van het fascisme, dat den schrik van den middenstand wist te exploiteeren. Maar er is een hemelsbreed verschil tusschen de methode, die in Italië werd aangewend, en deze die de Fransche arbeiders toepasten. .In Italië ging het cm aktieve bezet ting. De arbeiders namen zelf de lei ding van de produktie. Het ging hier werkelük om een onteigening. In Frankrijk daarentegen, beperk ten de arbeiders zich bij een passieve bezetting. Zü legden de bedrüven stil, en bleven ter plaats totdat de bedrüfs- leiders toegaven aan hun eischen. Er was hier geen kwestie van onteigening. Aan het eigendomsrecht werd niet ge tornd. Integendeel, samen met him organisaties, waakten de arbeiders er over dat niets in de fabrieken werd besohadigd. Zy zorgden zelfs voor het onderhoud der machines, mot een lief de en een toewijding, die aan den ob- jek-tieven toeschouwer hebben geleerd hoe zeer de arbeider gehecht is aan zijn werktuigen. Tijdens de bezettin gen van 1936, heeft men een ontroe rende studie kunnen maken van de werkelijke psychologie van de arbei- Het Itallaansch berglngsvaartulg «Fal. oo» vertrok naar de Amerikaansche wa teren om te pogen het vermogen van den terechtgestelden keizer Maximiliaan van Mexico te bergen, dat vermoedelijk in het wrak van da «Mérida». vóór de kust van Norfolk ligt. Dit vermogen wordt op ongeveer 100 millioen frank geschat. Twee Amertkagnsche bergings maatschappijen hebben reeds gepoogd het geld te bergen doch tevergeefs... Vergeefs ls het nooit voor een wielrij der zich te verzekeren tegen de onge vallen van de baan Wielrijders, mits een JaarllJksche pre mie van 25 frank net is uw burgerlijke verantwoordeliikheid gedekt tot een be drag van 50.000 fr. maximum. Een bijge voegde nolis «Indlvidueel-Rijwiel». mits een JaarllJksche premie van 30 frank, waarborgt u daarenboven: 20.000 fr. in geval van doodelljken afloop; 20.000 fr. in geval van volledige blü vende Invaliditeit; 10 fr. per dag in geval van tijdelijke werkonbekwaamheid LA PREVOYANCE SOCIALE 31, Luchtscheepvaarthof, Brussel is gespecialiseerd in deze verzekeringen (4 dersklasse. Slechts de vooropgezette reaktionnairen, kanden blind blüven voor de gehechtheid van den werkman aan zijn machine en zijn bedrüf. De Fransche arbeiders staakten ter plaatse. Zij gebruikten opzettelük niet de uitdrukking bezetting der fabrie ken Zij verkozen de uitdrukking grève sur le tas (staking ter plaat se), om duidelijk het onderscheid te maken met de aktieve bezetting. Men zou trouwens in 1936 bezwaar- lü'k hebben kunnen spreken van een revolu-tionnaire beweging. Van geweld was geen spraak. Alles verliep met hêt goed humeur, dat de Franschen zgo sympathiek maakt. Er werden feesten in de fabrieken ingericht. Men zong, men danste en men vertelde_moppen. Nergens ontdekte men sporen van ver nieling of van geweld. Zij die de fabrieken, de werkplaatsen en de warenhuizen bezetten, hadden voor doel elk .onderkruiperswerk on mogelijk te maken. Van dit stand punt uit, was de grèv-e sur le tas een suksesvol experiment. Men kon n-a- tuurlük voorbehoud maken, en vast stellen dat de grève sur le tas in feite een bewüs van zwakheid was, om dat de sydnkale leiders die er aan meededen geen voldoende vertrouwen hadden in de totaliteit van de arbei ders, waarvan sommigen zich bij een gewone staking tot onderkruiperswerk zouden hebben geleend. Maar het staat vast dat. in de voor waarden welke in 1936 waren ver- eeni-gd, de passieve bezetting aan de arbeiders het zelfvertrouwen heeft ge schonken, dat hun tot dan toe had ontbroken, en dat zij hen in staat heeft gesteld hun doelei-nden te verwezenhj- ken. De stakingen van 1936 zouden niet zoo kalm en ordelijk zijn verloopen, indien in Frankrijk toen een reaktian- naire regeering aan het bewind was geweest. De passieve bezetting, in de veronderstelling dat de arbeiders er dar. hun toevlucht zouden toe hebben genomen, zou hebben -geleid tot een brutale repressie, die misschien zou ge volgd züia geworden door een revolu- tionnaire beweging. De passieve bezettingen slaagden, dank zü de lanikmaedigheid van de re geering Blum. Het zelfvertrouwen van de arbeiders was zoo groot geworden, dat zij naar het Vakverbond toestroomden. In min der dan een jaar, steeg het ledenaan tal van dit laatste van één. tot vüf mil lioen. Maar de nieuwbakken vereenigden, aangemoedigd doar de kommunisten en andere extremisten, maakten mis bruik van de lankmoedigheid van Blum. Zü gingen te pas en te onpas over tot nieuwe bezettingen, ondarjfs de waarschuwingen van de geproefde leiders van de C.G.T. De Fransche ekonomie vaarde er niet goed bij. Zij leed onder de atmos feer van onbestendigheid, die het ge- valg was van de herhaalde stakingen. De middenstand, die de bezettingen nooit met een ge-rust gemoed had aan schouwd, werd vartbaar voor het argu-* ment van den aanslag op het eigen domsrecht. Er ging een atmosfeer van onrust heerschen, die er veel toe bijdroeg om het experiment Daladier mogelük te maken. De ervaring, die sedert 1936 in Frank- rük werd -opgedaan, heeft bewezen dat het voor de vak-beweging niet volstaat massas ni-eurve leden in te schrijven. De vereenigden moeten op syndikaal gebied worden geschoold. En scholing is niet magely-k, als de syndikale ka ders overtroefd worden do r een stroom var, nieuwe l-eden, opgehitst door on verantwoordelijke extremisten.wellke hun parolen buiten de vakbeweging heden. O. D. S. Hoofdkou snel verlicht met enkele druppels nieuw remedie "Enkele weken geleden had ik een ernstige hoofdverkoudheid" zegt Mej. Maria Dupont, Rudolfstraat 10, Antwerpen. "Mijn neus was zoo verstopt dat er ik onmogelijk door kon ademen. "Op raad van mijn apotheker, heb ik Vicks Va-tro-nol benroefd. Onmiddellijk was de pijnlijke ont steking verdwenen, en kon ik vrij ademen als te voren." Het is zoo gemakkelijk de zwaar hoofdigheid der verkoudheid en de neusontsteking met Vicks Va-tro-nol te verdrijven. Slechts een paar oggak 1 druppels in ieder S/ neusgat met het glazen druppel- A - spuitje. Onmiddel- lijk komen de hin derlijke slijmen los, de prikkelingen worden gestild, de vliezen zijn niet langer ontstoken, de sinuswegen wor den gezuiverd. De adem wordt weer frisch en zuiver als ware er geen verkoudheid geweest. Voorkomt vele verkoudheden TVaarom wachten tot de neus geheel ontstoken is? Gebruik Va-tro-nol bij de eerste neuskriebeling of nies bui, want dan kunt U vele verkoud heden voorkomen. Va-tro-nol is vooral aangewezen voor het "ge vaarlijke gebied" in Uw neus, waar 3 van de U verkoudheden ontstaan. Zoodra U Va-tro-nol gebruikt, voelt U hoe het U helpt in den strijd der natuur tegen besmetting. Prikke lingen en zwaarhoofdigheid ver dwijnen. Gewoonlijk wordt de drei gende verkoudheid in de kiem gesmoord. DC BONDGENOOT. VAN VICKS VAPOSUB

Voor Allen | 1939 | | pagina 2