SPORT EN RECHT SOCIALE STELSELS ITALIA ANSCHE ONTGOOCHELING IN Weet gii wat sneeuw is I SkgÖ Bra ban tsche novellen centrale voor arbeidersopvoeding Bestrijdt KOU RECHTSKUNDIGE KRONIEK Voor socialistische kadervorming EERSTE LES nf<ub-MaSsage VapoRU k0U of Aelvoet Elza HARINGVENTER I n I e i d i n g PRAKTISCHE WENKEN BIBLIOGRAFIE VRAAG door Aimé De Cort '4 - Voor Allen - 1 Jan. 1939 Vcor 9JIcn's Vol N het jongste nummer van het Bulletin des Assurances wijst de heer Maurice Demeur, advo- kaat, specialst in arbeidsongeval len, een belangwekkend artikel aan het vraagstuk der verantwoordelijk heid voor ongevallen by paarden- koersen. Dit is hem een gelegenheid om op de wenschelijkheid te wijzen van een sportwetboek vooj- de talrijke betwistingen, waartoe de beoefening van de allerwegen opgerichte spelen aanleiding geeft. Er is een tijd geweest, dat men aan de vraagstukken die door de sport in het leven werden geroepen, weinig belang hechtte in de kringen der juridiktie. Als beginsel gold, dat wie zich met gevaarlijke spelen inliet, maar de gevolgen te dragen had bij eventueel ongevar de waag halzerij kon geen aanspraken maken op rechtsherstel. De uitbreiding, die de sport intus- schen genomen heeft in de heden- daagsohe maatschappij, kon niet an dere dan belangstelling opwekken voor de talrijke problemen d e ook op rechtskundig gebied ermede ge moeid zijn. De overgang van het amateurisme naar het professiona lism, moest daar onvermijdelijk op inwerken. Van het oogeniblik af, dat de sport uitbatingen in het leven riep, die het maken van winst op het oog hadden, werd het onver mijdelijk dat de met de uitbating gepaard gaande risiko's, wat hun finanoieele terugslagen betreft, na der onder het oog zouden genomen worden. In dit opzicht werd langs den weg der verzekering zeer zeker reeds veel goeds tot stand gebracht. Dit alles belet echter niet, dat men op dit terrein nog zeer aan het vlot ten is. De aard der sporten zelf legt reeds uit, hoe het zooveel moeilijker is de in het gewoon recht gangbare rechtsverhoudingen toe te passen. Wij kunnen dit met een voorbeeld allerduidelijkst maken. Het strafwetboek voorziet sankties voor het toebrengen van slagen en verwondingen. Moest men zioh aan de termen van dit wetboek houden, dar zou de bokssport eenvoudig niet tot de mogelijkheden behooren, daar elke boksmatch feitelijk daarop uit loopt. Daaruit volgt, dat de maat staf. dte voor de toepassing van het strafwetboek gebruikt wordt, een andere dient te zijn dan deze die op de boksmatches dient te worden toe gepast. Zooniet moeten de boks matches maar elffenai worden ver boden, wat blijkbaar niet in de be doeling ligt van den hedendaagschen wetgever. De grens van strafbaar heid moet dan maar van enkele graden verzet worden. De oplossing wordt hier dikwijls gezocht in het in overeenstemming brengen van het gewoon reoht met wat men heet de regels van het spel. Volgens deze laatste zijn be paalde dingen niet toegelaten. De overtreding van deze spel-normen zal dan ook zeer dikwijls kunnen opgevat worden als de zware foutdie aanleiding geeft tot rechtsherstel. Wij hebben het voorbeeld van de bokssport genomen, omdat niet al leen letterlijk maar ook f.guurlijk dit het meest slaande it Maar er zyn er andere, waar het even moei lijk is klare lijnen te trekken tusschen wat juridisch geoorloofd i.« en wat het minder is. Indien de rechtban ken enkel schoorvoetend en geleide lijk hebben durven stelling nemen, dan is dit voornamelijk daaraan te wijten, dat de afbakening van het toelaatbare zeer delikaat is. Wanneer zal in voetbal, dat tot botsingen van allerlei aard aanleiding geeft, een schop met lichamelijke gevolgen a's foutief genoeg beschouwd worden om strafbaarheid mede te brengen Andere niet minder gewichtige be schouwing zal de vrees voor een te gemakkelijk eventueel ingrijpen van het gerecht niet storend en remmend werken op de evolutie van het spel zelf, dat vanzelfsprekend meer risi ko's met zich sleept dan een bridge partij aan een groene tafel Voegt daarbij dat net snelle tem po van vele sporten het veelal zeer moeilijk maken zal om de verant- woordelijkhededen vast te stellen bij betwistingen. Aldus had de burgerlijke recht- ban van Gent (29 Mei 1935) te oor- deelen in een zaak waarin bij een paardenwedstrijd een der paarden getroifen geworden was door de hoe ven van een ander paard dat het eerste aan het voorsteken was. Daar het slachtoffer had moeten afge maakt worden spande de eigenaar een geding in, erop steunend dat het voorbij tekende paard in den draai te dicht hadt gedrumd. De rechtbank heeft den getroffen eige naar wandelen gezonden met de volgende argumenten: in een koers stelt men alles in. het spel om zijn paard zegevie end tot de eindmeet te leiden; men laat het paard daar bij zelfs bijna vrijen teugel. Hóe heeft het ongeval zich voorgedaan: ofwel heeft het paard van den ei- scher niet dicht genoeg koord ge houden, ofwel heeft het andere te veel gedrumd. In het een of in het andere geval behoort zulks tot de risico van el-ken wedstrijd waarop men -bij voorbaat moet berekend zijn. Vanaf het oogenblik dat er geen zware fout mede gemoeid is valt er niets te verwijten. Welnu bij de beslissing van de koersleiding werd het paard dat voorbijgestoken had noch achteruitgesteld noch bui ten koers geplaatst. Daaruit mocht dus besloten worden dat aan de ■sportieve regelen en gebruiken niet te kort gekomen was. Zooals men ziet wordt er aldus naar een evenwicht gezocht tu©- schen de gewone rechtsregelen en de spelregelen. Maar niettemin ontkomt men niet aan den* indruk dat de spoitmaterie in rechte nog zeer jong is en nog menige oppuntstelling zal vergen. Sneeuwkristallen DE overvloedige sneeuwval der vorige week heeft on aangezet aan onze lezers eens te ver tellen wat sneeuw eigenlijk is en waarom het op zekere ocgen- blikken aan het sneeuwen gaat. Al weet iedereen dat sneeuw, wan neer die aan 't smelten gaat water wordt, en dus water is, toch zal het voor velen iets nieuiws zijn te ver nemen hoe sneeuw ontstaat, hoe zij in haar wezen is en hoe zij zioh in de atmosfeer gedraagt. Eerst en vooral moet worden ge zegd dat sneeuw een kristallijne stru-kbuur bezit. Daarom is het dat sneeuw in de zon of in een daarop schuinvallend licht zoo fraai glin stert. Dit komt doordat het licht weerkaatst wordt door de mikrosko- pisch kleine vlakjes der ijskristallen. Sneeuw is inderdaad niets anders dan gekristalliseerd ijs, dat zeer ver deeld is. Om die reden is het noodig een groot volume sneeuw te gebrui ken wil men een relatief kleinen vasten sneeuwbal maken. Terwille van de fijne verdeeling der sneeuwmassa en de herhaalde glinstering is de hoeveelheid terug gekaatst licht zoo groot, dat de sneeuw een witte kleur vertoont, niettegnstaande die ijsvorm doorzich tig is. Tot massief ijs vervroren water bezit die sterke terugkaatsing niet. Daarom is het, van boven gezien, grauw. Die liohtterugkaatsing is ook de oorzaak dat de nachten bij een sneeuwdek minder donker zijn, al zijn soms maan noch sterren aan den hemel te zien, en dat, vooral in bergachtige streken en op gletsjers, sneeuwblindheid kan optre den. Vele menschen met voor sterk licht gevoelige oogen moeten daarom Lij sneeuwval gekleurde brillen dra gen. Wetenschappelijk uitgedrukt ont staat sneeuw, wanneer bij het afkoe len door uitzetting van opstijgende lucht het verzadigingspunt eerst be reikt wordt beneden de temperatuur van O gr. of vriespunt. Er vermen zich dan rechtstreeks ijskristallen uit den waterdamp, die bü het aan groeien sndere kristallen onder hoeken van 60 gr. afzetten en zoo de fraaie figuren vormen, zooals op hierbijgaande teekening te zien zijn. Maar hagel is nu ook vervroren water, dus ys, voortkomende van wolken. Welk verschil is er dan tusschen sneeuw en hagel Welnu, deze laatste bestaat uit bolvormige kristelkalstten die ontstaan tij een sneller aangroeien in nevelachtige stapelwolken. Sneeuw valt niet altijd, zooals wij dit in de Latste dagen gezien heb ben, ln den vorm van «droge» sneeuw. Er kan ook «natte» sneeuw vallen «gesmolten» zegt men gewoon weg. Deze komt naar beneden wan neer zy door luchtlagen passeert waarvan de temperatuur hooger is dan het vriespunt, dan 0 gr. dus. Iedereen weet dat een «maagdelijk» sneeuwdek zeer licht is. zoo licht dat, wanneer de laag zeer dik is, men er een hsel eind met de beenen inschiet. Om dit te beletten loopt men op rki's. Versche gevallen sneeuw heeft een zeer klein schijn/baar specifiek gewicht, zoo klein dat in den sneeuw- meter, d. 1. een toestel dat in de weerkundige observatoria gebruikt wordt om den sneeuwval te m:ten, één centimeter neeuw slechts over eenkomt met één millimeter walker. Door lang liggen, vriezen en dooien kan de dichtheid veel g ooter wor den, waardoor een yslaag ontstaat. Dergelijke laag blijft aan onze schoe nen kleven wanne'r wij lang over een besneeuwdé straat loopen. Dat sneeuw eep slechte warmte geleider is komt door het feit dat zij, in los gevallen toestand, veel lucht insluit, zooals dit b.v. ook het geval is bij vederen, bont, wollen dekens, enz. Vandaar haar beschermende werking tegen vorst voor de diepere aardlagen, terwijl de oppervlakte, die betrekkelijk veel uitstraalt, om dezelf de reden uiterst lage temperaturen kan aannemen in een helderen nacht. Men denke niet dat de vertrekken eener ingesneeuwde woning minder gemakkelijk kunnen verwarmd wor den dan een andere. W;1 integendeel, door de slechte warmtegeleidende sneeuwlaag die het dak bedekt wordt de warmte daaronder beter bewaard. Alleen wanneer de sneeuw gaat smelten, dan is het omgekeerde, waar; dooiende sneeuw slorpt warmte op, dus veroorzaakt koude, om terug water te worden. Die dooi geschiedt wanneer de hemel met wolken overtrokken is, waarvan de straling vry sterk dcor de sneeuw wordt opgeslorpt, en ook nog door regen, die met zijn groote soortelijke warmte veel tot Let smelten bijdraagt. Maar niet slleen d-cor den dooi verdwijnt de sneeuw. Dit kan ook gebeuren door verdamping zonder smelting. Dit is n.l. het geval wan neer een zeer droge en koude lucht laag zich over het sneeuwveld ver plaatst. Dergelijk verschijnsel hebben wij b.v. kunnen waarnemen in Februari 1929: de dikke sneeuwlaag die by het begin van deze strenge winterperiode gevallen was verdween niet door een gewonen dooi, maar grcotendeels door verdamping tijdens de geweldige koudgolf die weken lang over onze streek heerschte. Italiaansche beschavingsmethodes in Abessiniè Een Engelsch weekblad, dat met een zorgzame nauwgezetheid zijn ge- hieele aandacht wijdt aan Abessinië zoowel op internationaal, politiek als ekonomisch gebied dat cijfers, op merkingen, kritieken zorgvuldig oy- beekent en vertrikt een blad dat aan den lezer den indruk geeft zijn gebeele aandacht te vestigen op het oud, Af ikaansche keizerrijk waar Mussolini door moord en brand zijn buit van heelt gemaakt, publiceerde enkele dagen geledsn onder meer een artikel waarin een dagbladschrij ver, een Franschman, zij.n konklu- siies gaf van een reeks opzoekingen in dat voor de meeste Europeoërs oo vreemde land, met zijn helsch klimaat, brandend in den dag, (zie dend ware het juiste woord) en waar soms 's nachts ijzige koelte u te pakken krijgt, naarmate het Sei zoen, naarmate de plaats waar gjj u bevindt. Baten we aan de lezers van «Voor Allen - het beproeven, naar de argu menten van den Frianschen dagblad schrijver Jean Albert, hun duidelijk aan te tomen wat een dwaze ver gissing het vanwege Mussolini is ge weest, Abessinië te willfen veroveren, enkel en alleen om zijn koloniale heerschappij een zeker prestige te gieven en om misschien te naïef den uitgang van de Roode Zee (Bab-el-Mandeb) te willen beheer- schen als het ware,- om de Engel- sche kolonisatie te deen aanvielen dat ze met Rome heeft rekening te houden. Djiboeti, (F ansche haven omringd en bedreigd door de Itali aansche kolonisatie, met haar langs alle zijden van de Fransche Abes- sijnsche kAïonie bedreigde grens) - is de tegenhanger van Aden, de Engel- sche haven van waaruit het En gelsch imperium zich uitstrekt ever de zeeën in den Indisohen Oceaan. De verovering van Abessinië geeft u den 'ind- uk van een geweld'gen bluf, een opschroevery vanwege het verwaande fascisme, als men de woorden leest van den te Addis-Abe- ba vertoevenden medewerker van de «Critica fascists» (nummer van 1 September laatstleden) Reeds leven we in een afdalings periode. De belangstelling van de Italianen vermindert zienderoogen. Alle dagen zien we dat beter, in door de publieke verklaringen, door artikels :n de pers, d:or privaat-kor respon den ties, door hier en daar ge voerde gesp ekken die tot ons door dringen, geven we er ons goed re kenschap van dat het volk al zijn ontwerpen inzake ondernemingen in Ethi pië heeft opgegeven. Ziedaar hoe de Italianen hun hui dige ve: houding tegenover Ethiopië schetsen. Hier staan we tegenover een psy chologisch geval dat ©enerzijds aan duidt met welke opportuniteit Mus solini de rassenfierheid van zijn volk heelt kunnen opzweepen, maar dat een schel licht werpt op het ge mis aan psych logic van den Ro- meinschen diktator, die zich schijnt of zich moet tevreden stellen met onmiddellijke uitslagen, om het even of ze later failliet gaan, als hij maar momentaan zijn prestige in zijn eigen land kan hooghouden. En dit argument lijkt ons des te sterker, dat, toen de eerste berichten ons ■ver opstanden in Abessinië toe kwamen, plots onze aandacht we d afgeleid naar de Italiaansche inmen ging in het Spaansche drama en dat nu sedert maanden slechts van dit laatste met nadruk wordt gesproken. De Italiaansche ambitie, die dat moeten wij bekennen van vóór Mussolini, voor een groot deel de tusschenkomst van Italië aan onze 0m t tót den infect- te bestrijden, ba It U vóór bed- m flink Vicks zijde tjjdens den arrlog heeft beïn vloed, was die zucht naar koloniën om te kunnen konkureeren met. de andere Eu opeesche mogendheden inzake koloniaal prestige. Italië wil de zijn plaats onder de zon. Het had in de laatste honderd jaar veel mis rekeningen gemaakt. Italië wilde geld, macht, gr nd en grondstoffen Ital wilde rjjk zijn Italië had plot seling een geweldige ambitie gekre gen om zich te wreken van een re putatie ie wellicht overdreven was. Maar men moet bedenken dat de Italiaan geen sikkepit zin heeft vaar humor, -buitengewoon prikkelbaar is, te waTm van bloed en daarom min der nuchter, minder bezadigd is. Sedert twee jaren, beweert de korrespondent van de Ethiopia News, lieeft zich een kentering voorgedaan, en hij tracht uit te maken welke de redenen zijn van e.en zoo geweldigen ommekeer. Een van de voornaamste faktoren van. de Italiaansche ontgoocheling iep koloniaal gebied is en ik ge loof dat we daarover allemaal ak koord gaan dat Rome, de ekono- mische en militaire moeilijkheden daargelaten, in feite lit Abessinië nog niet de rust heeft geb acht. Abessi nië is nog niet gepacifieerd. Verre van daar! Om het anders en duidelijker te zeggen in feite leeft Abessinië nog steeds op latenten corlogsvcet, wat een ekonomische, een doelmatige uit bating van deze «treek onmogelijk maakt. En Jean Albert levert ons in dat opzicht een reeks aanduidingen in zake het door de Italianen betreden ekonomisch te-rein,, die, de moeilijk heden schetsende waartegen R me t? strijden heeft, deze zienswijze duidelijk belichten 1) Op financieel gebied zijn ze niet in staat geweest de lire op te dringen als muit. Ze hebben zich naar den thaler moeten voegen. Daarbij mossten ze meer dan eens een devaluatie, een waardeverminde ring van de lira aanvaarden, zoodat er zich een smokkelhandel ontwik kelde en zelfs een gewone geld- ma -ktwisseling waardoor de tha- lers in groote mate in Ethi:pië bin nendrongen om tegen liras te worden gewisseld 2) De Italianen waren en zjjn niet ln staat het land te ontginnen zoo als een koloniaal land dit moet kun nen, evenmin dsn grond als den on dergrond. De Ethiópiërs moeten van het Italiaansche katoen niks weten, (waaraan artificieele zijde is ge mengd) en daardoor is de uitvoer van Italië naar de kolonie in de eerste zeven maanden van 1938 met 32 quintalen verminderd. (76.000 in 1937 en 44.000 in 1938). Wat de andere koopwaren aan gaat, huidevellen en kof.ie, daar heeft de roes naar «veel geld verdie nen» denk ma«r aan de eerste goudzoeke s in Ka-lifornië een dus danige kenkurrentie geschapen, dat de eene tegen de andere opbood dat de prijzen te hoog stegen en dat, tenslotte, de inlanders er met t de winst van doorliepen. Een gevolg daarvan is, dat een be perking is opgelegd geworden v,:or Italiaansche invoer van Ethiopische waren 20 van de van het totaal huidevellen en 30 van de totale koffieproduktie. Dit ws d door bij zondere dekreten uitgevaardigd. Van daar is voor deze twee markten een krisisperiude ontstaan en daarom heeft nu de Italiaansche pers steeds meer lof over voor de Abessijnsche produktie, voor hun manier van han del drijven en vooral voor hun lage prijzen. Hoe een dubbeltje rollen kan! Ik ben geen eken:imlst, maar dit is dan ook, meen ik, niet noodig om de duidelijkheid en de onweerlegbaar heid van deze cijfers te bewijzen. Daar komt nog bij. dat men in 1937 al de kenmerken heeft kunnen waarnemen van een te ve: gedreven voortvarendheid, in zoover dat men in de havens van Massawa en Dji- boeti een gr,:obe hoeveelheid waren heeft moeten vernietigen die aan het rotten waren. Daarbij komt dat het internationaal vervoer is ont ed- derd, door' gemis aan voldoende transportmateriaal. Weldra boekte men in Italië, cin de redenen die ik u kom aan te ge ven, een geweldig kommercieel ver lies. dat zich in indrukwekkende cijfers vertolkte 2 millioen li es plus 500 millioen lires die cash zooals de Engelsohman zegt, d. 1. in bar geld terstond werden betaald voor het vervoer d:or het kanaal van Suez, plus de onkosten van het ver voer op den Fransch-Ethiopischen spoo weg, tusschen Addis-Abeiba en Djiboeti. Daarentegen steeg de uitvoer van Italië naar Djib eti. (Suiker, vruch ten, macaroni). Maar met het gekke gevolg, dat die Italiaansche uitvoer schade berokkende aan Italië zelf, doordat de verkoopprijzen in Ethio pië stegen. Men had gehoopt dit euvel te kunnen tekeer gaan, wat echte- verhinderd werd do r den bin nenlandse hen ekonomischen toestand van Italië zelf. Italië echter heeft zichzelf in niet te ontwarren moeilijkheden gebracht toen het besloot tusschen te komen in den Spaanscher. burgeroari, g. Des te meer dat het trachte ziclj ektfhomisch vrij te maken van de andere -landen. In Vlaanderen zegt men Het nam te veel hooi op zijn vork. Italië en dat lijkt ons vanzelf sprekend beschikt niet mee- over de middelen om van de Abessijnsche kolonie een vridoende rendement af t>e dwingen. Enkele cijfers zullen deze zienswijze belichten De 115.000 Ita lianen die in Maart 1937 in Abes sinië werkzaam waren, waren in Maart 1938 reeds geslonken tot 36 duizend en in Juli 1938 tot 21.000. Ziedaar de keerzijde van de kolonisa- tiemedalje. Dit is niet aan een enkel feit te wijten. Eenei^ijds wa.ren e- werk lieden die naar Abessinië gelokt wer den door valsche beloften en die, na een termijn, hun kontrakt niét meer wilden hernieuwen... Anderzyds spe len faktrren van physieken. psycho- logischen, -kortom van zuiver men- schelijken aa'd een rol. Wat er van zij, het is voor Mussolini een harde slag, En zoo zien we hoe een nauw Verband bestaat tusschen de physi- sche, psychologische en ekiimomische faktoren waarmede het fascisme geen rekening schijnt te willen hou den. Vele ontwerpen zijn dan ook ontwerpen gebleven. En om tal van redenen die de lezer zelf kan gissen, zullen ze nog eenigen tijd ontwerpen moeten blijven, wat Mussolini ook bluffe of tiere Ziedaar enkele gegevens over de Italiaansche suksessen in Ethiopië Anderzijds kunnen onze kameraden lederen dag nagaan hoe de roem van Mnssolini in Spanje floreert. De geschiedenis leert ons, dat al de tirannen na enkele jaren. t:en ze voor de ledige brandkast stonden, hun volk dusdanig moesten afpersen, dat ze e per slot van rekening zelf hst slachtoffer van werden. Meer en meer bewijzen hun methodes dot ze aan -het verkeerde eind trekken. Ar moede is het lot van alle diktaturr- landen, omdat de diktatuur de vrij heid drodt, moeder van elk initia tief. Nog eens, de geschiedenis is overvol van dusdanige voo 'beelden. Het is slechts een kwestie van tijd Ethiopië lijkt nu voor Italië een ontgoocheling. Laten we van harte hopen dat dit een vervulde nieuw- jaa-rswensch worde. Daarna krrnt Spanje aan de beurt. Daar ook is rog niets defenitief beslist, tenminste niet in Mussolini's voordeel. Maar was het ook de seigneur van Doorn niet zijne majesteit Wilhelm IIde almachtige keizer van Duitschland die in 1914 deed uitbazuinen da,t voor het ke stfeest van ditzelfde joa.r, de Germaansche Hiib lanen op de Ohamps-Elysées zouden defiloeren? PAUL PEE. (ie prijs van den wedstrijd Voor Allen door fotoclub Vooruit Gent). ALS men het hedendaagse h socialisme goed wil kennen, dan moet men gaan leeren weLse vroegere groote geestes- stroomingen een invloed hebben ge had op het sociaal-filosophiscih denken van de grondleggers van het wetenschappelijk socialisme en dezer hedendaagsche volgelingen. Het is ons doel in de twintig les- lessen, welke deze kursus zal om vatten, een beknopt analistisch over zicht te geven van de strekkingen die ernaar streefden aan de men- schelijke samenleving, een meer humaan en broederlijk karakter te geven, en haar inrichting te grond vesten op.het principe var. gelijke rechten en gelijke plichten. Wij zullen onderzoeKen hoe, door den loop der eeuwen individueele denkers voor de sociale transforma tie een oplossing hebben trachten te vinden, en aant-oonen dat die denkers niet altijd een rechtstreek- sche invloed hebben gehad op de masa. Deze is slechts zeer laat in beweging gekomen. W(j moeten de komst van Proudhon en Marx af wachten om de geestelijke invloeden van individuen op de massale reak- tie tegen een onrechtvaardig maat schappelijk stelsel te zien opleven. Deze nieuwe kursus vormt, met de drie voorgaande reeksen lessen, n.l. in Ekonomie, Grondbeginselen van het socialisme, en Ekonomische Aardrijkskunde, het onmisbare voor een goede theoretische kader scholing. Men kan niet zeggen dat hii het vervolg is op de laatst ge noemde vakken. Want vele sociale denkers van vóór den tijd waarin het wetenschappelijke socialisme is ont staan, hielden zich met ekonomische vraagstukken niet becig. Dit was o.m. het geval met Rousseau en Lemennais. die slechts wéinig' aan dacht hebben geschonken aan het ek-nomlsch aspokt der maatschap pelijke vraagstukken. Het is slechts sedert de 19e eeuw dat de sociale hervormers berzelfdert-ijd ekonomi sche theoriekers zijn geworden. Van een anderen kant zijn er heel wat ekonomisten geweest en zijn er nu nog, die geen de minste rekening houden met den terug-slag hunner, stellingen op de sociale toestanden. Toch zullen de lessen van ekono mischen aard ten goede komen aan hen die de Sociale Stelsels zullen willen bestudeeren. Want in menig geval is het ekonomisch element niet te scheiden van het sociale, vooral niet bij de wetenschappelijke socialisten. Wij kunnen dezen kursus indeelen Ir, vier groote hoofdstukken, n.l.: 1. de oorsprong, met de studie van het UTOPISCH KOMMUNISME Plato, Thomas Morus, Campanella, Rousseau en Babeuf. Deze lange periode, van de Grieksche oudheid af tot de Fransche Revolutie leidt ons. over E'ersohilleriSe docde »- perioden, naar de sociale denkers der 19e eeuw! 2. in het tweede deel zal gehan deld worden over wat men tradi- tion-eel noemt HET UTOPISCH SOCIALISME», door sommigen ook «het Fransch socialisme, genoemd, met Saint-Simon, Fourier, Ca-bet, Louis Blanc en Proudhon; 3. het derde deel wordt beheerscht door de studie van Marx en het WETTENSCHAPPELIJK SOCIA- LISME. In verband hiermede zul len wij een overzicht geven der sociale denkers van het einde der 19e en het begin der 20e eeuw, denkers die trouwe disciplen, han dige aanpassers of onmeedoogende tegenstrevers van Marx zijn ge weest: Guesde, Jaurès, Georges Sorel Lenin, Bakounin en Kropotkin; 4. tenslotte mogen we, volledig heidshalve, niet nalaten te spreken over de doctrines die de huidige wereld kenmerken. Sedert een kwart eeuw zijn vele stellingen van het wetenschappelijk socialisme door moderne denkers herzien geworden. Sociale en ekonomische toestanden, zijn gewijzigd, wat noodzakelijker wijze verandering moest brengen i i de geesten. Daarom zullen wij in de eerste plaats over De psycho logie van het socialisme van H. De Man een beknopt overzicht moe ten geven, en natuurlijk ook iets zeggen oVer het Planisme. Andere aktueele sociale doctrine zijn zoo subtiel en dooreengestrengeld dat het niet gemakkelijk is daar over een klaar beeld te geven ln het raam van dezen beknopten kursus. Wij zullen ons moeten beperken tot een zeer vlugge behandeling van het Sociaal katholicisme en het Fascisme. Wij kunnen onze kursLten aanra den de lessen te bestudeeren als volgt; 1. de les lezen in haar geheel, ten einde te weten waarover het gaaf; men store zich niet aan detailkwes ties; 2. een tweede, maal herleze.r langzamer, Terwijl jtmen de voor naamste woorden en zinsneden onderlijnt; de moeilijke passages trachten te begrijpen. Indien de kursist daar niet toe geraakt, mag hü ons gerust verduidelijking vragen. Bij .iedere les zullen een paar vra gen worden gesteld, die door den kursist zullen moeten worden beant woord, hoogstens in een twintigtal regels per vraag: Na elke les zullen wij een klein lijstje van boeken opgeven, die door de kursisten kunnen geraadpleegd worden. Hiermede wordt zelfstudie en uit dieping der stof door de leerlingen bedoeld. De aang-sduide boeken zul len meestal in de boekerijen onzer party kunnen geraadpleegd worden. Teneinde ons een denkbeeld te kunnen vormen over de belezenheid der ku sisten, vragen wij hun ons te laten weten over welke denkers, die in deze les werden aangehaald, zy reeds iets hebben gelezen of welke boeken over sociale stelsels zij hebben ingezien. Antwoorden, ivergezeld van een postzegel van 0,75 voor wederant woord. sturen aan kursusleider G. DE VOS, Zwijnaardesteenweg, 78, Gent. N.B. Naam en adres niet ver geten op te geven. Geen wachttijd werkt direki Door deze massage begint VapoRub direct door de huid te werkt n als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan dou de lichaamswarmte de heilzame dampen, jdie 18 x per minuut naar de onts oken luchtwegen van neus, keel en borsl I worden ingeademd. Door de urenlange aanhoudende, dubbele werking verzacht VapoRub de prikkeling, lost het slijm op, vermindert het hoesten en maak: het ademen gemakkelijk. U slaapt rus tig en 's morgens Is de eerste kou meestal voorbij. a W I r «Jl A" In de omgeving van Addis-Abeba werd door de Italiaansche kolonisten een legerkamp opgericht waar de inlanders tot legioensoldaten van het fascistisch imperialisme worden gedrild De onderwerpen van zyn novelle- tjes zyn over het algemeen zeer goed gekozen. Met een tikje meer gevoel zouden deze stukjes uitgroeien tot echte pareltjes van het genre. De kunstenares Martha Van Cop- penolle leverde een zestal werkelijk zeer mooie illustraties. Goede jeugdlektuur T. D. S. Ziehier een bundel van zes naïeve novelletjes Wannes de Hopkoop- man. Vertwijfeling, Kadolleken, Tiské. de Mosselventer, Peerken en Bietje Pijp. De senryver is blykbaar zeer on der den invloed van den geest en den trant van Conscience, van wien hij reeds tal van romans heeft ver kort en naverteld. r

Voor Allen | 1939 | | pagina 4