AALST NINOVE f Haboulcrkc, kruipt in uw spelonk Steun voor Spanje Nederboelare DENDERLEEUW De laalsle sfuiplrekkingen der koncenlratie Verantwoordelijke redaktie: 'Volkshuis, Molendries, 11 AALST Telefoon 572 HELPT! STEUNT!! DE VROUWEN EN KINDEREN VAN SPANJE De laaisie gemeenteraadszitting hef iaar 1958 van Mr. Moyersoen bedekt er zijn aangebeden politiek van spaarzaamheid Voor de behoeftigen der stad WINTERHULP De werkloozensteun Ons Koöperatief hoekje DE AKTIE VAN DEN WIJKCLUB STEUREBAUT HIER DE S. A. V. Schoolfeestje CINEMA DE REDDING Gemeenteraadszitting NIEUWS UIT 6 - Voor Allen - 1 Jan. 1939 H De partijgenooten zullen door de socialistische bladen vernomen hebben, dat een bijzondere inspanning wordt gedaan om levensmiddelen te verschaf fen aan de noodlijdende vrouwen en kinderen van Spanje. Met dat doel zullen de boden van de soc. vakbanden steunzegels van 1 fr. verkoopen. Wij dringen by de leden sterk aan. opdat ieder lid minstens 0,25 fr. per week zou storten waarvoor de boden hen om de 4 weken een zegel van 1 fr. zal bestellen. Kameraden, geeft uw steunpenning aan de boden der vakbonden. Zij alleen worden daor de socialistische organisaties gelast, de gelden te verza melen voor de hongerlijdende moeders en hare kinderen van Spanje. Geeft minstens 0,25 fr. per week. Wie koopt iedere week een steunzegel van 1 frank. Geeft alleen uw steungelden voor Spanje aan onze boden en aan geen andere personen. 't Is fecbeurd bij de benoeming vsm een poriier voor de muziekschool. Om ouderdomsredenen gaat de hui dige portier o-p peirioen. D? hedendaa.gsche minderheid die morgen de meerderheid wordt, was er op gesteld, tot geen benoeming over te gaan, maar den dienst te verzeke ren met het huidig personeel. Zulks was een besparing van onge veer 10 duizend fr:-nk per jaar. Een niet te versmaden rem. wanneer men w:et, dat het vooruitzicht der begToo- ting voor 1939 er niet schitterend zal uitzien. Er waren 87 kandidaten ingekomen voor één plaats De be: turende kommissie der mu ziekschool had een zifting gedaan en er zes (6) kandidaten van voorgedra gen als keus vcor den gemeenteraad. Ni kennisgeving van een brief van den he r gouverneur, als antwoord op een schrijven van burgemeester Ni- chel, waaruit bleek dat de heer goe- verneur zijn voorbehoud maakte en betreurde dat hij geen tijd had gehad om het oordeel van den h. minister te vr-.'gen en dus aan den gemeente raad overliet, tot de benoeming over te gaan of niet, stemden de katholie ken en de Hitlerianen uit de Molen straat de benoeming toch te doen. Het feit dat het schepenenkcllege in zyn lactate zitting besloten had een vroeger afgedankt werkman opnieuw aan te .nemen, dus nog een werkman meer, had geen invloed en de stemming gaf den volgenden uitslag Zekere Ven Renterghem bekwam twaalf stemmen (al de leden der kon centrale stemden vcor hem) en de so cialisten en liberalen namen geen d:el aan de stemming daar het voor hen, een geldverspilling was. En hier gebeurde het wonder Mr. D» Vos, voorzitter der bestaande kommissie, die 6 kandidaten aan den gemeenteraad had voorgedragen, stem de voor een persoon (Mr. Van Ren terghem) die niet onder de 6 namen voorkomt En Mr. Moyersoen. die zich altyd ontpopte, als hij burgemeester of schepen was, als een dez:T die niet anders kende dan spaarzaamheid en nog eens spaarzaamheid, schaarde zich nu bij de verkwisters. Hü stemde met de koncentratie Zijn wrok w s verdwenen, tegenover diegenen die hem belet hebben zich nog voor te dragen óp de koncenfcra- tielijsit, en di? tezelfdertijd ook zijn zoon Ludovic hebben geweerd. En zoo bevlekte M. Moyersoen zijn politieke loopba n op gemeentelijk ge bied in zijn laatste zitting van den gemeenteraad, door zich medeplichtig te maken aan geldverspilling. Het spreekt vanzelf, dat d? hoogere overheid hierover het laatste woord zal hebben, en wij vragen ons af of deze die benoeming in extremis zal goedkeuren, die ten laats" dan nog een geldverspilling is. Iets zouden we nog vergeten Mr. De Vos, de voorzitter der deur waarders, m:ende te moeten inbren gen dat bet een persoon moest zyn die menschen kon ontvangen In andere woorden wilde hij zeggen: er is onder het stadspersoneel geen enkele, die kan portier spelen in de muziekschool. Wat een potuil, een d'rgelyk brevet aan onze werklieden durven toeken nen. 't Is deftig voor een burger Het zeer prijzenrwaardig initiatief van enkele partijgenooten, om soep- bedeelingen te kunnen doen voor de werklooze gezinnen, werd door de ge- ni ters met vreugde vernomen. De toeloop was zoo groot, dat drin gende maatregelen zicii opdrongen. Voetstappen werden a ngewend bij burgemeester Nichels, om te onder zoeken wat er zou kunnen gedaan wor den. En bilbgemeester Nichels, ten zeer ste bekommerd om den er-ba rm-elijken topstand der ongelukkige werklozen gezinnen, besloot onmiddellijk een Stedelijk Hulpkomiteit op te richten. Benevens de goede geste vanwege het stadsbestuur, die e n eerste gift doet van 25.000 frank, zuilen alle mid delen zeer spoedig ter hand worden genomen, om gelden in te zamelen, teneinde doortastenden steun te kun nen verleenen. 1 Vele werkloozen, die eiken dag in he: Volkshuis san^enixomen om er met de kaart te speken in een daartoe zeer verwarmde z al, vernamen reeds de inzichten onzer gekozenen. Men kon het merken dat er een Istraaltje verlichting in de harten disr ongeiukkigen kwam. Dat nieuwsje werd dan ook het on derwerp van drukke g.sprekken. Aldus kwamen de ko-mmuniten zulks ook te vernemen. Bert Van Hoor- rick h-.d er seffens iets op gevonden. Gewoon aan demagogie en volks bedrog te doen, stelde hij vlug een manitestje op waarin de eischen voor de werkioozen werden geformuleerd. Hij wild? vooral den schijn wekken dat zij weeral de eersten en eenigen waren die om steun en hulp voor de werkloozen vroegen. Woensdagmorgen gingen ze ook met een afvaardiging bij burgemeester Ni chels, om er hun eischen voor de werkloozen te laten kennen. Het ant woord van burg (meester Nichels was kort en klaar. Het luide: Ik heb reeds de noodige maatregelen genomen om de werkloo ze gezinnen hulp te kunnen verleenen. Het stadsbestuur zal in 'deze kwestie zijn vollen plicht doen, in zoover het wettelijk is toegelaten. Buiten het stadsbestuur komend?, zegde Bert •san enkele werkloozen dat er kolen zouden gegeven worden. Wie weet schrijven ze deze week in hun biad niet dat zij weeral alles hebben gedaan en veroverd voor de werkloozen. Nog kommunistische taktiek De ko-mmunisten vind:n het goed dat in hst Vo-ikchuis een warme zaal ter beschikking der werkloozen is ge steld. Toch is het voor die heeren niet voldoende. Er moet meer gedaan wor den, schrijven ze. Akkoord En er z 1 meer gedaan worden. Maar wat doen de helden kommunisten voor de werkioozen 0 x 0 is gelijk aan niets Wat jamm r Bericht aan de leden van den Ziekenbond Wij deelen langs dezen weg onze leden mede dat er eerstkomende week, zooals alle jaren, geen bijdragen zul len afgehaald worden door onze bo- d?n, daar deze hun boeken moeten Herschrijven. Zondagdienst der apothekers Op 1 Januari is het Huis der Mutua- fcsten open voor onze leden. Kolenbedeeling door de C.O.O. aan d ebehoeftigen der stad Op initiatief der kommissie van den Openteren Onderstand, werden aan dezen die er heden onderst :uning ge nieten, bons gegeven voor kolen. De vetdeeling zal geschieden op ba sis van: voor een alleenstaande per soon, 100 kgr.; voor huisgezinnen van 2 en 3 personen, 150 kgr.; en voor huls gezinnen van 4 en meer personen, 200 kgr. Indien we goed zijn ingelicht zullen er aldus ongeveer 30.000 kgr. kolen worden uitgedeeld, wat beteekent, dat v:n de 41.000 kgr. die er zullen toe komen, nog slechts 11.000 kgr. zullen overblijven, dewelke zullen verdeeld worden onder de zeer uitzonderjjke gevallen voor noodlijd nden. Zonder in iets dergelijk initiatief te onderschatten, durven wy ons hier toch verstouten de zeer juiste opmer king te maken, dat er in onze stad tal van ouderlingen zün die bittere ellende ïyden, en dewelke ook eens een extraatje zoud:n mogen genieten. Moest de C. O. O. hieraan eens ern stig denken, die srme sukkels zouden er hen heel dankbaar om zyn. De werkloosheid Gedurende de 3e week van Decem ber hebben Maandag het hoogste ge tal (3346) en Donderdag het laagste getal (2713) werkloozen v:h de stad d? kontrole gevolgd. Daaronder waren JJaandag 776 en Donderdag 471 ver zekerde werklooze vrouwen. Door de kontroledienst werd ons ge meld dat deze cijfers voor de 4e week van December merkelijk zyn toegeno men door het feit dat verschillende werkhuizen deze week gedeeltelijk of volledig zijn stilgelegd. Op de buitengemeenten, waar de werklieden mee -t gebruikt worden in het bouwbedrijf, is het getal werk loozen nog veel grooter. Er wordt ons verzekerd dat in sommige gemeenten 80 tot 90 p r honderd van de verzeker den de werkloozenkontrole Volgen. De groote werkloosheid vergt by- zondere inspanning van het personeel der vakbonden. Wij vestigen hierop de aandacht der leden, te meer, opdat de bedienden verantwoordelijk zijn voor mogelyke vergissingen in het uitbets- len d r werkloozen. Daarom vragen wij aan de leden zich te schikken naar de maatregelen die genomen zijn om de goede regeling der uitbetalingen te verzekeren. Het stadsbestuur heeft het initiatief- genomen om ten spoedigste hulp te kunnen bieden aan zoovele noodiy- denden uit oorz.ak van de strenge heerschende koude. Het wil daarom een beroep doen cp de bevolking om het hare by te bren gen tot verwezenlijking van dit zoo diep edelmoedig werk. Zondag aanstaande, zal men aan si de kerken met bussen staan voor geld inzameling. Denzelfden dag zal even eens aan de voorbijgangers op straat de bus wordm aangeboden. Vanaf toekomende week worden in- sch r ij vingsl ij sten geopend en aange boden door de politie'-agenten, waar iedereen de gelegenheid hebben zal zijn penning te gunnen. Inwoners van Aalst, helpt in nood. Hebt ge veel, geeft veel. Hebt gij w:i- nig, geeft toch iets van het weinige. Maar met een goed hart. Soc. oud-strijdersbond De leden, in het bezit van de kaart voor vermindering op het spoor, diemsn zoo spoedig mogelijk zich op het se-kre- tariaat aan te bieden voor hernieuwing derzelfd?. Het bureel is open op Woensdag, van 7 uur; 's Zondags vanaf 10 uur. Oude kasrt en foto van 6 op 4 cm. medebrengen. Voor de maand December zal in het Volkshuis; M .iendries, uitbetaald worden Door het bureel K. Amant Vrijdag, van 2 tot 4 u., voor de vol ledige werkloozen zonder inkomsten; Van 4 tot 6 u., voor de gedeeltelyke werkloozen die alleen kasdageravergoe- ding ontvangen. Zaterdagmorgen, na de k:ntrole, tot 1.30 u., de volledige werkloozen met mxoms.en in hun gezin, voorzien van de loonstoewijzen; 's Namiddags, van 1 tot 5 u., voor de gedeeltelyke werklo:zen. Maandagnamiddag, van 2 tot 5,30 u.. voor de werkloozen welke de vorige dagen hun vergoed-ng niet ontvangen -hebben. Zaterdag, 7 Januari, voor de werk lieden van de Fa-belta, 's morgens van 10 tot 11 u., en 's namiddags, van 2 t-t 3 u. Door het bureel Bomon Donderdagnamiddag, van 2 tot 6 u., voor de volledige werkloozen zonder inkomsten in hun gezin. Vrijdag, de v-lledige werkloozen met inkomsten in -hun huisgezin (voorzien van de loonsbewijzen) 's Morgens, van 9 tot 11,30 u., voor dezen, wier familienaam begint met de letter A tot en met M; 's Namiddags, van 2 tot 6 u., voor dezen, wier naam begint met de let ter N t:t en met Z. Zaterdag, de gedeeltelyke werkloo zen 's morgens, van 9 tot 11,30 u., voor dezen, 'wier familienaam begint met de letter A tot en met M; 's Namiddags, van 2 tot 6 u., voor dezen, wier familienaam begint met ae letter N tot en met Z. Maandagnamiddag, van 4 tot 6 u.. voir dezen, die belet waren de vorige dagen hun werkloozenvergoeding te komen ontvangen. Door Het bureel der Metaalbewerkers Vrijdagnamiddag, van 2 tot 5,30 u., voor al de volledige werkloozen. Zaterdag, votr al de gedeeltelijke werkloozen 's Morgens, van 9 tot 11,30 u.; 's Namiddags, van 2 tot 5 u. Door het bureel De Prez Zaterdagmorgen, van 8 tot 11,30 u., voor al de volledige werkltozen; 's Namiddags, van 2 tot 5 u., voor de gedeeltelyke werkloozen. Maandagnamiddag, van 3 tot 5 u., voor dezen, die Zaterdag belet waren te komen ontvangen. De werkltozen worden verzocht hun stempelkaarten volledig in te vullen, met de samenstelling der personen van hun huisgezin en de pensioen- nu.nmers. De leden die moeten verletten en in 't jaar 1938 geen patroonsibewyzen af leverden worden verzocht de formule 8 op het bureel van den vakbond te -komen afhalen. Dezen, welke in 't jaar 1938 werk lozensteun ontvingen, moeten voor 't jaar 1939 GEEN patroonsbewys in brengen. Voor de buitengemeenten De werkloozensteun van de maand December zal aan de leden van tex tiel-, leder-, tabakbewerkers, in de ge wone lokalen uitbetaald worden Hofstade, Zaterdagavond, te 7 u. Nieuwerkerken, Zondagmorgen, te 8 u Kerkxken, Zondagmorgen, te 10,30 uw. Lede, Zondamorgen, te 8 u. Smet-Lede, Zondagmorgen, te 9 u. Erpe, Zondagmorgen, te 8 u. Meire, Zondagmorgen, te 9 u. Erembodegem, Dinsdagmorgen, te 10,30 u. De leden worden verzocht alle ver anderingen van ink rnsten en van personen in hun huisgezinnen, bii de uitbetaling bekend te maken. Tevens moet men de stempelkaarten volledig inivulien en voorzien van de pensioen nummers. Prachtig oud jaarsavondfeest Heden Zate-rdag, in het café van het Volkshuis, te 8 uur 's avonds, ko men 200 mannen en vrouwen deelne men a.n het VOLKSBANKET. Benevens dit groot getal zullen er natuurlijk meerdere partygenooten naar het Volks uis kernen om deel te nemen aan de feesteiykhtden die vanaf 9 uur zullen a nvangen. Een PUIK JAZZ-ORKEST zal er de feestely'ke stemming weten in te bren gen en zang en leute zullen er wel mede gepaard gaan. Wie dus op heel aangename wijze het oude jt-ar wil laten verdwynen, om het ni:uwe o-pgewekt en wellustig aan te vangen, komt naar het Volkshuis. Dat staat vast Al de klanten die eens de proef deden met het aankoopen van een taart, gekozen uit de vele verscheiden soorten die we vervaardigen, spreken er niet alleen met veel lof over, maar doen bij elk? gelegenheid nieuwe be stellingen. Dat konden we terug ervaren met de zeer vele bestellingen die werden gedaan voor Kerstdag en Nieuwjaar. Zulks geschiedde niet alleen vcor on ze uitstekende, lekkere fyne ttarten, maar ook voor het rozijnen- en feest- brood. Een specialiteit die elke konkurren- tie uitsluit. Dienstregeling We hebben verleden week verkeer- delyk gemeld dat onze huismoeders el- ken dtg by onze broodvoerders aller hande koeken en fyn gebak kunnen bekomen. Ons geacht kliënte?! zal wel willen begrijpen dat elke bestelling een dag op voorhand moet geschieden. Spaarders, opgepast! Van Maandaag, 2 Januari af, moeten al de spaarders der koöperatief hun boekje inbrengen, voor het inschrijven van den interest. Teneinde de diensten regelmatig te laten werken, dringen we by alle spaar, ders aan om van 9 uur af 's morgens hun spaarboekje in te brengen. Wilt u goed- en gezond eten Den blyft e-r slechts één keus: uw brood koopen in de koöperatief «Vooruit». Daar wordt het beste, smakelijkste brood ge-bakken. Want het is steeds vervaardigd van primabloem. GEMEENTERAADSZITTING Maandag, 2 Januari 1939, te 6 uur 's avonds, komt de nieuwe gemeenteraad voor de eerste maal samen. Dagorde Aanstelling ge meenteraadsleden; benoeming schepenen. De wijlkcluib Steureba-ut, alhoewel van niet al te groot ledental, voert een krachtige aktie ten bate van de party. Geen byzondere propaganda kan gevoerd worden voor de een of andere zaak, of deze wykclub laat er geen gras over groeien. In kwestie financieelen steun staat zij immer aan het hoofd. Ziehier Voor den stryd der gemeenteverkie zingen gaf deze wijkclub aan de strijd- kas bij de 400 frank; voor Spanje werd verleden Zaterdag op Kerstavond 122,15 frank bijeenver gaard. Deze aktiviteit dank de wijkclub èn aan haar strydlustige leden, èn aan haar flink bestuur: doch in 't byzonder aan de persoonlijke werking van kameraad Van Ouderhove, die zich geen moeite ontziet, bygestaan door pgt. Guns, sekretaris. Nu. met 'het Kerstfeest, waren er opnieuw mooie en kostelijke pryzen. Iedereen bekwam een prijs. En dan waren er nog een groot, aantal prijzen te betwisten met den bol. Pgt. Vyverman hield er de gelegen heidstoespraak. Hij onderlynde de sterkte van de socialistische groepee ringen in de stad. sprak ovér den laatsten kiesstrijd, over Spanje, enz. Vooral drong hij aan om in den koaperatieven winkel alle inkoop en te doen. Tot laat in den avond was er bewe ging i-n deze wijkcl-uib. Ons welgeslaagd Kerstfeest met de jeugdgroepen Oostende, Breedene en Brugge Om den kameraadschapsband met de jeugdgroepen Oostende, Breedene en Brugge inniger te maken, hadden we besloten ons Kerstfeest gezamenlijk te vieren. Zondagmorgen bezochten we enkele der byzonderste gebouwen onzer stad. 's Namiddags hadden we dan ons Kerstfeest. Vooraleer we ons aan den slag zetten aan de lekkere koeken en de geurende koffie, werd recht staande. hand in hand, het «Kame raadschapslied gezongen. Daarna sprak de kd. Urbain de openingsrede uit. Met groote aan dacht werd naar hem geluisterd: hij was prachtig. Hy nam de gelegenheid te baat om de pioniers op hun plicht te wyzen tegenover hun beweging en deed een oproep om hun vergaderingen regel matig bij te wonen. Ook drukte hij de hoop uit, dat den kameraadschapsband tusschen de groep Aalst en de drie jeugdgroepen zou -blijven bestaan. Daarna werd goed gegeten en ge dronken. Tusschenin werd gezongen en voorgedragen. Onze Valken hebben daarin hun woordje meegesproken. Ook onze banjolisten hebben eenige stukjes ten -beste gegeven. Zoo verliep de tijd, echter voor ons veel te vlug. Te 6.30 uur moesten de drie jeugd groepen een feestje geven in het café van het Volkshuis. Dit was reeds goed gevuld en een jazz-band zorgde er voor dat de aanwezigen eens hun beste 'beentje konden voorzetten. De eerste nummers, die de jeugd groepen opvoerden, vielen zeer in den smaak van de partijgenooten. De aanwezigen hebben eens hartelijk gelachen met hun leekespelen. Wan neer ze hun laatste nummer opvoer den. werden ze onthaald op een wel verdiend applaus. Vele partygenooten hadden er spijt van dat het reeds af- geloopen was. De avond werd verder doorge bracht met het aanleeren van liede ren, vertellingen enz., terwy'l anderen hun beenen den vryen loop lieten op de maat der jazz-muzi-ek. Donderdagmorgen W3.ren we vry; 's namiddags hadden we een wande ling voorbereid met de vier jeugd groepen. Onderweg hadden we veel plezier; jammer dat we zoo vroeg te rug moesten zyn. Te 5 1/2 uur moest iedereen terug in het Volkshuis zijn, daar men te 6.30 uur moest vertrek ken. Voor het afscheid werden nog eenige gezelschapsspelen gedaan; daarna zon gen we Kom, zing mij een lied dat ik scheiden moet Met een krachtig Vriendschap werd het lied geëin digd. Inüusschen was het tüd geworden om te vertrekken. Wel twintig maal moest aangedrongen worden spoed te maken, daar geen enkele goesting had om heen te gaan. Wanneer we aan het station kwa men, stond de trein reeds vertrekkens- gereed en niet zoodra waren ze inge stapt, of deze vertrok. Er werd nog gegroet en geroepen, de trein -bolde langzaam het station uit, met zich meevoerende de 3 jeugd groepen, met wie we samen een wel geslaagd kerstfeestje beleefd hadden... We maken van deze gelegenheid gebruik om de ouders te vragen hun kinderen, van 7 tot 21 jaar oud, naar de jeugdgroep te zenden. lederen Maandag wordt ingeschreven van 6 tot 8 uur. Het bestuur. Burgerlijke Stand HUWELIJKEN. Maurits Lorie, elektrieker, Dendermondsche steenweg met Alma De Ridder, gr-aveers-ter, Geeraardsbergschestraat 37. Ray- mondus Van den Steen, bediend0, wo nende te Denderhautem, met Jozefina Van Audenhove, z. b.. Vlaanderen- str.at 87. Gustaaf Kieckens, tech- nirch ingenieur, Vrijheidstraat 85, met Gabrielle Meert, z. b., Keizerlijke- OVERLIJDENS. Leon Slagmul der, losse werkm., 40 jEremibo-de-gem. Maria Jacobs, z. b.. 65 j., wonende te Kester. Fritz Braeckman, ma chinebouwer, 36 j., Meuleschetstrrat 47. Maria Lenoir, z. b., 62 j., Dr. De Moorstraat 81. Theophilus Speec- kaert, z. b.. Veldstraat 15. Kinderen onder de zeven jaar: 3. Het bureel v-t-n den burgerlyken stand zaJ gesloten zijn op 1 Januari (nieuwjaarsdag). Op 2 Januari open van 8 tot 9 uur, alleenlijk voor het a ngeven van geboorten en overly- dens. Het bureel van bevolking zal open zyn op 2 Januari van 8 tot 9 uur, uit sluitend voor het bekom=n van werk boekjes en getuigschriften voor week- abonnenten. Dat was een raad gegeven aan d;n scribent van DenderkJok, die deeluit makende van de katholieke Lsterbriga- de elke week een deel van de proza 1-eveien meest om een of ander politiek tegenstrevEr te overstnoomen met las ter. Eer-lijk of niet. wete-ns en willens, er maar op los liegen, is en blijft he-t brevet v-an Denderklok's scribenten. Het geval Bookkes du-s, dat men op schroeven wil tot een menschon-teeren- de da-ad, en Bco-kkes die bij den d-ui- v:l zyn vroegere broodroo-vers te biech- te gaat. Kabouter erkent d-:t Book kes in zijn jongere jaren door brood- rooverij uitwijken moest naar het bui tenland. He-t scheelt nde-t veel of hij erkent dat hy vluchten moest voor katholieke brcodroo-verij Wij diskuteeren niet. Pier stond dius o-p de zwarte lijst en de Kabou- terk:ns van dien tijd waren er heele- rnaal niet vreemd aan. Veel werkers vin dien tijd stonden op de zwarte lijst, he-t was de toepassing van Kris- tiüs' leer of de zeven werken van Barm hartigheid. Tot daar de geschiedenis. Als Bookkes terugkeerde uit zyn ballingsschap, en rust en werk zoeken kw-am in eigen land, vond hij bij zijn roode vrienden van hier en elders allen mogelyke-n steun. Boo-kkes weet veel beter dan hij zeggen wilde en veel beter dan Kabo-uter w-aar het schoen tje wringt. Als hij biecht spreekt moet hij dat rechtzinnig do:n en Kabouter niet laten liegen over zijn pree. Wij vinden bet jammer dat -Pie er destijds, als hij aanvaarde de pro- grommatiriefjes van de cinema uit te dragen, akkoord wa% met zijn pree, en zich ook niet afvroeg wat die an dere kam-era-ad, die tot dan dat werkje deed, er wel zou ever hebben gedacht. Dat ook was een vader van talrijk ge zin en Kabouter mag het nu wel we ten, van ons partijstandpunt gezien, even misschien nog meer belangwek kend dan het geval van Pie. Pie d&fht daar dan niet aan. Wij wel. Maar evenals nu h-adden wij re kening te houden met de zaak en het feit. Kort en goed. Als de cinema be taalt om het uitdragen van zyn pro gramma's, da-n moeten die ook wel uitgedragen worden. Boikk-es sedert langen tijd deed zul-ks niet zooals het behoort; de aanmaningen v-an zijn roode vrienden, sloeg h-ij in den wind. De uitbatende maatschappij, spijt de roode bazen uc,t Ninove, moest ten lange laatste de maatregelen nemen die men kent. En Kabouterken al met eens vol interesse v-oor Pie, vindt de gelegenheid te schoon om eens ferm te kunnen sakkeren op de overgew?ai- de roode bazen. Het is daar niet, hé. Kabouterken, dat het sohoentje n-ypt? Veel te gretig geeft g-ij volle giaz op d.'en overgewaaiden rcoden ledder en natuurlijk ha-dt gy veel liever gezien d-at Pi? voort deed zooals hy bezag was; zyn botten vagen a?n dien roo de vriend en dat deze zyn matten rollen moest. Wat de roede leden daar van denken? wel Ka-bouterken toch. 16- Oktober is nog niet zoolang voorbij en die heeft u toch wel wat ge leerd. C®6 ook. en he-t zyn wij niet die grotn lachen. Over brocdrco-veryvermits gy aan dringt, spreken wij dus ock een woordje. Het geval ven Boo-kkes in zy-n jonge jaren is niet ten schande van de roode bazen. De Kabc-uteikens van dien tyd h-add-en menige werk man o-p de zwarte lijst gesteld. De lijst af-konaigen zo-u ons ve;l te ver leiden. Toch eventjes b.v. zouden wy kun nen terug gaan to-t 1932. Na uw blijde intrede in het schepenen kollege hebt gij memiigie-n stadiswerkiruan op index gesteld. D,t was natuurlijk geen brood- roovery, want de redenen, och god, waren meer dan geg:ond. E:n handje helpen o-m hiet gene-uigen op te fris- schen, wel ja, zi-eihier De le die op i-nd-ex werd gesteld was veel te o-ud, hiij was al 57 jaar, en werd vervangen door Kaboutervriend d-ie er 64 en half was. De 2e was wat traag gevallen, een andere had eens een pint gedronken bininien de uren van zyn werk. Nog ee-n ander was veel te stout en Raes de kasseier, was veel te brutaal. Al die m-annen w.rden«niet gebroodroofd; alleen mo-es-ten zy weg om plaats te ma kon voor Kabouters-vriendjes; en de nieuwelingen werden gegradeerd vol gens den staat van verdienste in het doen overbrengen van de leden-boekjes van het syndika-at. De kniapeoe i-n dat werk kreeg een al-, eren. band in zyrn muts en een half frankske meer per uur. Se-u-ken Peet, de eenige genoemde stads werkman ken. men niet afzetten, maar hij werd t:ch gedegrtdeerd en dat had natuurly-k o-ok zyn redenen, evenals het zijn redenen had dat nu zes weken voor de gemeenteverkiezin gen er al met een-s zoodanig veel w^rk was aan de stad dat er nog 'n heele-n hoop wertkT.ieden kenden aariijewo-r- ven worden. En de K bouiersvr.endjes werden natuurlyk niet vooropgesteld, diooh die boekjes uit het roode syndi- kaat die mo:sten naar den kring, andiers geen spoake om dais te gaan leggen. Als nu morg-en het nieuwe schepenenkftU-ege zal worden aange steld en de -socialistische schepen van openbare werken komt vo:r het vratg- sfuk te staan wa-t te doen m:t die overtollige werklui Dan, Kabouter, k-u-nt gy boven op uw spelonk gaan st. an en hee-1 hard schreeuwen over soaiolistisohen brotdroof. Over het be-wyzen van dienstjes wilden wy ook een n-ad-er woordje spre ken. Ge zi-rt, wij zijn zeer inschikke lijk. Het is niet weg te steken, veel katholieken, ja juook middenstan ders komen bij ai-s roode bazen met verzoek tot bewijzen van dien.tjes. En er zijn vam uw di.kkie vrienden tus schen, h'tor Kabouter. Nu als hun ver zoek steunt op recht, dan Kabouter ken, zetten wij ons aam het werk, en d-aar zyn wy fier op, diit geen enkele onvold-aan is teru.gezonden, zonder verplichting en z-onder he-t verzoek zelfs cp eens eens t? peinzen met de k-iezrng worcte-n dve m-enschen gediend. Bettien ze daarvoor een de mie-ken dat doet plezier ein dan geve-n de roode b-aizen er ook nog eentje tegen, als het past. Ei-keen is dan voldaan °n tevreden, alleen Kabouter nie-t; dat verstaat zioh en le,git uit uw w:ok en wrevel. Wy, Kab-ou-terken, lachen met uw wre-vel; wij doen wel en zien niet om; uw lai.e insinuaties raken nog niet onze koude kl-eeren. Gy wilt dus niet lui-ster:n naar een weigem-eenden raad, gy moet dat we ten, jongen; doet gij voort g-elyk ge bezig zijt en als gy dan uw v-ing-er an uiw o-og ges.c-ken hebt met u te moei en met zaken die u niet aangaan, is h-et natuurlijk o:-k uw zaak. Anders gij hebt meer dan werk genoeg met al di- kabouters die v-a.n u niet zeugen dat ge 'n overgewaaide zyt, maar in ieder geval 'n ferme pretentieuse kerel. Nietwaar, het was een bittere pil die gij me-t de laatete kiezing slikken moest We be-gxypen dan ook dat ge meent u.w kans te kunnen !oop:n niet dat geval van Bookkes. Natuurlyk dat gij van pijkens ge baart, als ge de echte feiten te lezen kry-gt; laster verkoopen is veel ge- mak-kelylker, zijn het geen gezonde ar- -umanten er zijn t;oh altijd een paar schimmen di-? daar gaarne aan mee doen en zich de vingers likken als er 'n keer o-p en vam de roode bazen volle «lard» gegeven wordt. Allez, stel het goed, he. wij gaan 'n keer langs den Doorn, er is daar ook nog iets in onzen zak te rijzen er zal toch wel wat resten voor ons rooikems zek- rs, want het was toch ook geen ondienstje die we daar be wezen. Wij kunnen er eentje gaa-n mee snoepen i-n 't k-uipken. A bon entendeur, salut, he, Kabou ter. Maandag 1.1. hadden wy het genoe gen de Ouderavond ts kunnen bijwo nen in de Gemeenteschool Kaai. Een dlioht bezette zaal, voor de gelegenheid eenvoudig, maar m-et v-eel sm-aa-k op gesmukt. Veel ouders, vooral moeders, waren aanwezig. De meisjes en jongens uit alle studirjaren voerden hun num mertjes op en allen genoten welver dienden bij-val. Onderwijzeressen en onderwijzers mochten wel gevleid zyn over de flinke prestatie van hun leer lingen. Hoo-fdo-nderwyzer, mijnheer Van den Brempt, hield een flinke toespraak, dankte de aanwezige gemeenteraadsle den, Haren Vioion en Van Twinpont voor hun welwillende belangstelling, evenals heer De Graeve, oud-bestuur der, en al de ouders. Hij wees c-p h-e-t belang van het on derwijs en den kommer en zorg door het onderwyeend personeel aan den dag g-eil-egd om he-t onderricht zou vruchtdragend miogelyk te maken. De bekomen uitslagen zij meer da-n be vredigend. De gemeentescholen mo gen met fierheid wijzen, zoowel o.p de h-uidige bekomen uitslagen als op de zen van vroegere jaren. Hij geeft voorDe-elden, nemen en voornamen van oudleexli-ngen der ge meentescholen, die 0-p het oogenblik, donk het ogigedlane onderricht ze.r goede, ja zelfs benijdenswaardij.e po sities b-ekleeden. Onize gemeentescho len, bij de gewyzigde toestanden die zich voordeden, zyn niet de scholen der a-men of minderfcegaaf-den. wel de volksschool b-y ui-t?tek, w-aar de werk- ma-nck-indeTen een op-voeding krygen die h-en degelyik w-apent om in het Eerdere lev-en peh-ama-sd te s-taan tegen al wat zich kan voordoen. De uitslagen v-an hen die verdere studies dio:n, 't zy middelbare, hetzij in de vakscholen van Aalst, Brussel, enz., zijn he-t sprekend bewijs van de degehjikheid van ons onderwijs. De joni-teiis, voorbestemd cm in het ver dere leven e:-n goede vakman te wor den of verdere studies te doen even als die meisjes die flink gewapend moe ten staan vcor hat later le»-en, vin dien in onze gemeentescholen d-tgelyk onderwys. De school is de verlenging van het gezin. Om nadere medewerking en oe- gryipen vanwege de ouders te verkry- gen werd dit feestj? ingericht en zui len in de teekomot nog ingericht wor den. Meester Van den Brempt in zijn besluit roept alle ouders op tot daad werkelijke medewerking. Zes uitgangsdiploma's, waaronder 4 met groote vrucht de proef doorstaan vande Fra-nsche taal worden overhan digd. Die letrldngen worden h-arteiyk gefeliciteerd en het feestje sltot m de beste stemming. Nieuwjaar Het party-bestuur biedt de harfelyk- ste wenschen aan alle partijgenooten. Vraagt medewe king en offervaar digheid, opdat 1939 brengen zou voor alle groepeeringen flinke werking en vooruitgang. Oud jaarsavond Evenals voorheen in het loka-al, ge zellig feest vermaak en leute op het Roode ledenbal. Al'l-en d-a-arheen c-m het afscheid van het oude jaar te vieren. De groote koude heeft tol ven bezoe kers verhinderd de ci-nema te bezoe ken. Deze week zal al-les opnieuw nor maal zijn en voor de Niovieters :s dit een geluk want het is Zondag a.s. dat z? BLOKKADE te zien krij-gen. Lees over deze film het artikel i-nge- z.-nden door een gewoon bezoeker, ver- schynend onder Geeraardsbergen. We zijn die kameraad oprecht d-ankiba.tr. Door zojn artikel zijn wij ze-lf ontslaan van de moeite er nog over te schrij ven. Vo:gen wij er alleen nog aan toe da-t d-e tweede film van 'r programma EEN AVONTUUR TE MIDDER NACHT inegeiij-ks eenieder voldoen zal. Voot 't programma v-an a.s. week verwyzen wy eveneens naar de rubriek G?e; aar-aber-en en wat we daar zeg gen over «ROBIN DER BOSSCHENi gcodit ook vcor Ninove. Belangrijk Op Donderdag 5 Januari, te 8 uur stipt, belang: ijke vergadering voor alle leden va-n de soc. propag-andaclub. Da-gorue 1) Eetmaa-l 2) herkie zing bestuur 3) Verscheidene. Een verrassing wacht de leden- Donderdag, 22 December, vergader de de oude gemeenteraad voor de laatste maal. iSegen raadsleden waren opgekomen. Waren afwezig de HH. Heiremans Jozef, weeral, en Couok Henri. 1. Goedkeuring be-grootin-g K. O. O. 1939. De begroeting wordt goedgekeurd, na wat steken en duwen tusschen de burgemeester, oude ka tholiek, en den s-ekretaris der K O.O., heer Redant. 2. Advies gemeenteraad over vraag K.O.O. om toelage op speciaal fonds voor openbaren onderstand. Goedkeurend advies verstrekt. 3. Bekrachtiging aanstelling mej. Van Langenhove als voorloopi-ge on derwijzeres. Aangenomen. 4. Aanduiding vertegenwoordiger gemeente in fiskale kommissie. De h. De Keyzer wordt opnieuw aange duid. 5. Voorstelling drie leden schif- tin-gskomimissie Fond-s der Meestbe- gaafden. De 3 uittredende leden worde-n opnieuw voorgedragen. 6. Bekrachtiging beslissing sche penenkollege art. 51 bouwreglemcnt. Verdaagd. 7. Goedkerin-g rol kuisching v. Vaartgracht. Goedgekeurd met ge- lukrwenschen voor het gedane werk. 8. Goedkeuring laagspannings- uitbreiding voor verbinding ei-gendom ki-nderen Van d-en Haute Goedge-k. 9. Bepaalde goedkeuring aflij- n ngsplan weg nr. 71 (Weg Van Lan- uitstraat) naar Werkmanswoningen. Goe-gekeurd. 10. Voorloopige goedkeuring af- lyningsplan weg nr. 56 (Boucht) Goedgekeurd. 11. Goedkeuring gemeentebegroo- ting 1939. De katholieken vragen eerst de volgende punten af te han delen. 12 en 13. Wedde gemeente ontvanger en benoeming bewaarschool- onderwijzeres. Deze twee punten worden in geheime zitting afgehan deld. Als onderwyzeres wordt aange steld mej. Van der Fraenen, van Denderleeuw. Wat de begrooting voor 1939 betreft, vragen de katholieken de verdaging der bespreking. De andere leden wil len ze bespreken, maar de katholie ken verlaten de zaal, zoodat de raad in minderheid is en de zitting ver daagd wordt. De katholieken handelen aldus heel zeker krachtens hun overeenkomst met «J-:ng en Ou-d», om te beletten dat een meerderheid in den raad de straatbelasting zou afgeschaft heb ben. He-t is nu het oo-gerjblik o-m de katholieken aan hun kie-s-manifesten te herinneren drie dagen vóór de kiezing scihreven ze inderd?ad. dat er een overschot was van 400.000 fr. in de gemeentekas en dat één hunner eerste daden de afschaffing van de siraattoelasting zou zijn Nu schijnt de opgemaakte gemeen- bbegrootin-g met de afschaffing der stra3tbela-sting (ongeveer 18-0.000 fr.) een tekort aan te geven van rond ae 200.000 fr., of een klein verschil Van twee dingen één ofwel wisteri die heeren niet, wat ze schreven, of wel hebben ze op schaam-telooz? wijze gelogen om bluf te kunnen verkoopen. De moeite waard Het zou de moeite loonen de vei> schillende kiesmanifesten der katho lieken eens te ontleden. De laatste da-gen namen ze het niet nauw. Zoo hadden zy het hertnaldelyk over het ekonomisch pyl en het verstan- delyk pyl van Vlaanderen en Van Pij-iegem pende zelfs neer, dat de socialisten, wat het sociaal gedeelte van hun programma betrof, zoomaar uit de stichtingsbrochure van de K. V. V, afgeschreven hadden. Als men nu weet dat het so-ciaal gedeelte van ons programma, zooals wij het trouwens aan het hoofd van ons manifest geschreven hadden, let» 1 terlij k overgenomen was u'-t on-s ma nifest va-n 1932 vermits die punten nog niet verwcze-n-lijkt waren, en als men weet dat de K.V V. nog maar sedert een tweetal jaren bestaat, mag men er uit besluiten, dat hier doof den katholiek Van. Pijlegem bewezen wordt, dat in d-e ^athc-lieke -brochure teksten voorkomen, welke ons in 1933 als propagandamateriaal waren be» zorgd geworden door d-e B.W.P. De werkende klasse in rouw Bij het afsterven van Vand-ervelde, enzen vereerden en beminden partija leider, is heel de weAende klasse 14 rouw. De ouderen van dagen weten het beter dan de jongeren m?t Vander- velde verdwijnt een mensoh, die zijï» onuitputtelijke geestesgaven en heel zijn leven ten dienste der werkenda klasse heeft gesteld. Voor heel d-e werkende klasce in ons land, heeft -hy 't leven dragelijker en mensehelijkar helpen maken. Hij ontvan-ge hier den dank en da hulde van al d-e arbeiders van Den derleeuw. Nieuwjaarswenschen Uit naam van al onze inrichtingen, vak-bonden, ziekenbond, muziekkorps, tooneelkring, kindergroep enz., wen schen we al onze leden het beste voor het nieuwe jaar. Moge het nieuwe jaar vooral betere ekonomlscha toestanden brengen en voor aill-en arbeid brood en vrede verzekeren. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Camilla Verbeu ren. Albert Ghysels. Wilfried And ré. O VERLIJD ENS. Sid olie Séné- chal, 67 j., echtg. Fr-ans Ds Schrijver. HUWELIJKEN. Jan Baptist Da Brackeleer en Leontine Evenepoel. Ernest Van Duijlem en Mar' - De Pet ter. And-ré Faignart en Emelle Da Luyck. GEERAARDSBERGEN. Gezon gen door Vaerenberg G. bij Hooghuys Victor, 9.00 Vijf kameraden 5,00 Personeel ki-nema 10,00 Bedien den 24.0-0 HERDERSEM. - Rond-gehaald d- Kamiel Vinck 3.23 Gezongen door Susiken Arts 5,00. AALST. Voorgedragen door Ka miel De Wolf, bij Achiel Steenhtut 27,00 Op het kerstfeest in de wyk club Van Beveren, d-cor Rapaille J. gezongen en rond-gehaald 20,00 Gezongen door Méganck Eliza, wijk- club Jan Volders, 29,35 Wijkclub Vader Wauters, op het kerstfeest 32,50 Rond-geihaald op het kerstfeest van Nation. Werk v. Kinderwelzijn Voor uitziende Vtouw; 36,40 Wijkclub Josse Nichels, 68,00 Wijkclub Steu- rebaut, gezongen d. Alfons Van .er Meersch, 21,15 Oproep van een bussen 101,00 Ron-dgehaald op het kerstfeest wijkclu-b Jan Volders, bij Heyvaart. 90.15 Ronagchaald door Maurice Meerschman, op het feest der «Jules», gezongen door Frans V. Cauwenbergh 17,50 Wijkclub Cesar De Paepe 65,00 Jean Jaurès 42,00 Gezongen d°or De Bruyne, 12,35 Onbekend, 5,00. NINOVE. Omhaling op het gezel lig feestje van Kinderwelzijn, 41,00 EREMBODEGEM Op het kerst feest, 87,40 Terjoden 22,00 Totaal 774.05 Vorig totaal 53.204,30 ALG. TOTAAL 53.978,33

Voor Allen | 1939 | | pagina 6