killes vocp het socialisme m Nieuw i WERK OF BROOD EMILE VANDERVELDE EN DE MIDDENSTAND lift 5 m m ■feppl WS: I Politiek weekeind Vraagstukken van den middenstand FRANCO tot den Duitschen bevelvoerenden generaal in Spanje Tot uw orders, generaal Uw bevelen werden stipt uitgevoerdOp Kerst nacht hebben we weer met uw totalitaire oorlogsmethodes enkele honderden roode vrouwen en kinderen gedood. Duitsche bevelen zijn ons aangenamer dan de pauselijkeen we hebben dan ook maar de Italiaansche legioenen in 't offensief geworpen. Steeds hoogere winsten voor de wapenfabrikanten 't ROOS KRUIS LORC '3 - Voor Allen - 8 Jan. 1939! g^BBSSSgSSSgrc ftïflSRï? BESTE VRIENDEN, Ge zult misschien raar opgekeken hebben, bij het lezen van het laatste nummer van Voor Allen Ge hebt u 'waarschijnlijk wel afgevraagd Zoo, zoo, onze Jan vergeet ons dit jaar. Hij wenscht ons niet eens een gelukkig jaar Vrienden, die opmerking hebt ge terecht gemaakt, en toch was het niet zoo. Toen ik vernam dat onze voorzit ter Emile Vandervelde gestorven was, zei ik tot den redaktiesekreta- ris, dat het me zwaar zou vallen nu een nieuwjaarsbrief te schrijven. Want mijn hart was vol. We werden werkelijk te zwaar beproefd in 1938. Tweq onzer grootsten, de grondleg gers van onze geliefde en sterke so cialistische beweging Anseele en Vandervelde gingen heen. En dan zult ge begrijpen, dat ik acht dagen gewacht heb. Het schrijven ging niet goed. Mijn gedachten divaalden steeds af. Het is een gansch stuk van ons eigen leven, dat we ons zien - onttrokken worden Ik heb dan ook maar het dicta- foon-apparaat van de redaktie ge vraagd. En ik zal maar een beetje doorpraten. Beste vrienden, moet ik het u zeg gen, dat mijn gedachten op het nieuwjaar bij u waren. Ik weet zoo goed wat er omgaat in de werkers families. 1938 was immers een moeilijk jaar en de toestanden voor de eerste maanden van 1939 zien er niet al te rooskleurig uit. En toch ben ik optimist. Ik zal u in 't kort zeggen waarom. Wat het binnenland aangaat, wat men er ook moge van vertellen, de ekonomische toestand is zoo, dat men er met gewone middelen lap middelen niet uit wijs kan raken. En reeds moet men er zich reken schap van geven in leidende krin- gen. Maar bekennen durft men niet. De tijd is aangebroken om kracht dadiger dan ooit met onze socialis tische pianistische oplossingen voor den dag te komen. Er is geen andere redding moge lijk voor de arbeiders die door de werkloosheid steeds bedreigd zijn en voor alle lieden die van hun arbeid moeten leven. Op buitenlandsch gebied zie ik de toestand opklaren in 1939. Wat, zult ge mij zeggen, de be- wapeningskoers gaat sneller dan ooit; kon flikten dreigen overal, en gij Jan, ziet een klaren hemel Neen, de hemel zal bewolkt blij ven. Maar kijk, vrienden, ik heb zoo een voorgevoel dat 1939 een slecht jaar zou kunnen zijn voor het fas cisme. r - ItófSSSS Ik ga aan geen vaste voorspellin gen doen en ik geloof niet dat we in 1939 de definitieve ineenstorting van de fascistische diktaturen gaan kennen. Maar hun wereldpolitiek zal niet alleen formidabel geremd worden, maar ik geloof ook hun macht gaat verzwakken en dat de bluff-politiek aan het uitsterven is! In alle demokratische landen zul len, volgens mij, de publieke opinies wel sterker nog moeten ageeren. En die aktie kan maar geleid worden door ons. En daarvoor is het zoo noodig, dat we sterk vereenigd blijven. Wij verloren onzen voorzitter. Dichter nog moeten we bij elkaar staan om het verlies eenigszins te kunnen vergoeden. En wat uzelf betreft, beste vrien den, moet ik u zeggen, dat ik u van ganscher harte het beste wensch. Ik hoop, dat ge mij in 1939 nog wat meer brieven zult laten gewor den om uw oordeel weer te geven. Ik ben overtuigd, dat ge met mij, de beste propaganda gaat voeren voor het verder verspreiden van ons mooi weekblad Voor Allen en dat we boven alles schouder aan schouder zullen staan in den waren socialistischen strijd. Uw besten vriend, JAN. Het is algemeen geweten dat de En- gelschen zin voor iiumor hebben, daa renboven zijn ze uiterst verdraagzaam en de Londensche politiemannen zijn beroemd ais de beste van de we reld, wat hen bovendien niet belet zeer voorkomend te zijn. Het is echter ook gekend dat Enge land sedert jaren geteisterd wordt door de krisis en dat het getal werk- loozen er zelden beneden de twee mil- lioen is. Dat hun toestand verre van roos kleurig is kan m:n zich gemakkelijk voortellen, trots het bestaan van ver plichte verzekering en niettegenstaan de betrekkelijk hooge vergoedingen. Om nu voor de zooveelste maal de aandacht op hun ellende te vestigen, zijn ze bezig een gansch aktieplan uit te werken. Vooreerst gingen ze met een vijftig tal naar en der bizonderste kruispun ten van de handelswijk van 't cen trum van Londen en legden zich gedu rende 10 minuten in het midden van de straat, plat op den rug. Ze droegen allen opschriften waarop zij, «werk of brood» vroegen. Nadien toogen zij naar een der meest luxueuse hotels, zeer b:leefd gingen ze daar binnen, lieten hun mutsen afnemen door 't personeel en trokken een der zalen binnen, waar ze een tas thé bestelden. Jammer voor hen werd nu juist in die zaal geen thé opge diend en na een weinig over en wear gepraat trokken zij zich terug. Dit gebeurde einde December. Deze week hebben ze er iets nieuws op ge vonden. Zij hebben zich aan de woning van den eerste-minister Chamberlain aangeboden, met een doodskist, waar op geschreven stond «Een werklooze, hij had om hulp gevraagd maar tever geefs». Weer anderen trokken langs heen de officieele gebouwen waar ze gebruik makende van de reis van Chamberlain naar Rome, opschriften tentoonstelden, zeggende Geef voldoening aan de werkloozen, en niet aan Muscolini». Al deze manifestaties verloopen zeer kalm, zonder opstootjes, zonder aan houdingen en we gelooven zelfs dat zulks maar alleen in Londen moge lijk is. M.ar ik vertel u dit, en ge hebt het misschien re:ds allemaal in de dagbladen gelezen, om er u te kunnen op wijzen dat zelfs de verzekering de oplossing niet is. Voorzeker, er moet verplichte ver zekering tegen werkloosheid zijn; de huidige staat, de oatroons moeten, net als de werklieden -en bijdrage storten om het ergste te voorkomen, maar die enkele franken, die enkele tientallen frank vergoeding per weeh, mogen ons niet doen gelooven dat we daar mee het werkloozenvraagstuk voor goed geregeld hebben. Dc vergoeding zal wel beletten dat de werkloozen letterlijk van honger vergaan, en wanneer de werkloosheid slechts van korten duur is, helpt ze de arbeiders door de moeilijkheid heen te raken, m ar als de werkloosheid blijft aanhouden Wanneer de kleeren en de schoenen verslet:n zijn, wanneer niets meer van waarde te verpanden is, wanneer de steenkolen per emmer of per zskje van 10 kgr. gekocht worden, wat dan En aldus is de toestand waarvoor duizenden arbeiders, in Engeland, maar ook bij ons, zich bevinden. Hoop op werk bestaat niet meer en het voor uitzicht hun leven lang te moeten voortsukkelen met het geld van den dop heeft zich gelukkig nog niet als vast beeld gevormd. Als het eenmaal zoover is, gelooft ge dan dat ze het zullen blijven ver dragen dat eenerzijds een luxe zonder naam bestaat en anderzijds de zwart- cfp micprip Dat zal en dat kan niet blijven duren en juist daarom mag men niet stil blijven bij halve oplossingen. Vergoedingen, winterhulp, allemaal dingep die onontbeerlijk zijn, maar vooral moet gewerkt worden aan de middelen die de werkloosheid willen uitschakelen. Er is rijkdom genoeg, er is werk genoeg voor allen als men wat er is, beter, rechtvaardiger verdeelt. Komt men daar niet toe, dan breekt toch eens de dag aan dat de werk loozen hun lot zelf in handen zullen nemen. ROEFFEL. Door het afsterven \an partijgenoot Emile VANDERVELDE. hebben de middenstanders een warmen verdedi ger verloren. Steeds vond men hem bereid ziju invloed aan te wenden wanneer het ging om de belangen van de midden standers te verdedigen. Eén zijner laatst#! tusschenkomsten in de Kamer van volksvertegenwoordi gers was gewijd aan de verdediging van het handelseigendoon Danik zij zijn tusschenkomst werd de wet op de bescherming van den handelseigendom gestemd want in de kommissie had geen enkel katholiek of liberaal er voor gestemd. Dit liet dan ook aan Arthur Wau- ters toe in «Le Peuple» te vragen waar de werkelijke verdedigers van den middenstand te vinden zijn BUITEN de B. W. P.? En de bestuurder van «Le Peuple» wees op de redevoeringen, uitgespro ken door Pgtn Vandervelde en Bohy (verslaggever) Bij de stemming over de verlenging van de uitzonderingswet op de groote warenhuizen was het opnieuw Van dervelde, die aandrong op een dege lijke oplos ing van de reglementeering van den kleinhandel. Wij zouden, om ons enkel te beper ken tot de naoorlogsche periode tientallen tusschenkomsten van den t«patron» ten voordeele van de nering doenden kunnen aanwijzen en daar door bewzen, dat het misdadig is te willen doen uitschijnen dat Vander- arbeidersbelangen, doch wél van de be naming: Belgische Werkliedenpartij» TEGEN den middenstand was. Meer dan eens heeft hij er den na druk op gelegd, dat socialisme niet enkel beteekent de verdediging der orbeidersbelangen, dich wél van de be langen van al dezen, die door arbeid hun brood moeten verdienen; de ne ringdoenden, boeren, intellektueelen inbegrepen. Wanneer Vandervelde sp' ak over ie «middenstanden» (les classes moyen nes») dan omvatte deze bnaming al diegenen die noch tot de handarbei ders, noch tot de kapitalisten behoo- ren; bijgevolg: neringdoenden, am bachtslieden, uitoefenaars van vrije beroepen, staatsbedienden, beambten en ambtenaren der Openbare Diens ten. Wij ook hebben steeds geweigerd als middenstanders te beschouwen enkel diegenen die gelast zijn met de «dis tributie». Wij weten dat Vandervelde NIET de uitschakeling van den midden tand betrachtte, doch wél de samenwerking onder de middenstanders aanprees als een der hefboomen van socialen voor uitgang voor dezen stand. Vandervelde was ook voorstander van de oprichting van socialistische middenstandsgroepeeringen in den schoot der B. W. P., want deze is groot genoeg om alle maatschappelijk benadeelden in zich op te nemen, ver klaarde hij. Kortom, Vandervelde had oog en hart open voor de nooden van de mid denstanders, doordat hjj een groot en edel mensoh was, die zich boog over alle ellende en zich inspande om deze te lenigen niet door hulpmiddeltjes, doch door het opbouwen eener nieuwe samenleving, waar de ellende plaats zou maken voor welvaart. Daar welvaart onmogelijk is zonder vrede en vrijheid, streed hij onver poosd voor het behoud dezer waar den. Elkeen heeft bij zijn afsterven erkend, dat de opgang van de arbei dersklasse voor een groot deel ZIJN werk was. Het is dan ook voor een groot deel aan hem te danken, dat de midden stand onder de arbeidersklasse van nè den oorlog een afzetgebied heeft ge vonden voor produkten, die vóór den oorlog enkel door de burgerij aange kocht werden. Het is inderdaad onbetwistbaar, dat er zonder oorlog geen 600.000 arbei dersgezinnen zouden kunnen gevon den zijn die zich een radiotoestel had den kunnen aanschaffen aan prijzen in verhouding van de bestaande. Wij noemen de radiotoestellen, doch wij zouden ontelbare produkten van de techniek kunnen aanhalen, die, zelfs indien zij vóór den oorlog den graad van volmaaktheid van heden hadden bereikt en te koop aan prijzen in verhouding tot de huidige door de arbeiders NIET zouden aangekocht zijn geworden doordat zij er de middelen niet toe bezaten. B'zit (gemiddeld) niet elk arbeider huisgezin één fiets of tandem Vindt men niet in bijna elk huisgezin een naaimachine? Zijn er niet honderdduizenden waschmachines in gebruik in de ar beidersgezinnen? Konden de arbeiders dit koopen vóór den oorlog? NEEN. Aan wie is de vermeerdering van koopkracht te danken Aan de B. W. P. Wie was de verkooper van deze ra dio's, fietsen, waschmachinesnaaima chines, enz.? DE MIDDENSTANDER! Wie was de onbetwiste leider der B. W. P.? EMILE VANDERVELDE! Aan wie hebben de middenstanders de opbloei van den handel te danken' Aan EMILE VANDERVELDE. Middenstanders! Gedenkt dit! Sluit aan bü de B. W. P. J. CLAEYS. Uit het Jaarverslag van de Skodafa- Drieken te Praag over 1937 blijkt dat de omzet sterk is eestegen. De bedrijfswinst bedroeg 240.6 millioen kronen tegen 164 millioen in 1934. wat een dividend van 72 kronen per aandeel beteekent tegen 61,50 kronen vorig Jaar. Hoe moeten de aandeelhouders lachen om dit besehrelenswaardlg teeken des tijds.l Maar een wielrijder is altijd zeker van zltn dividend, wanneer hij verzekerd ls tegen de ongevallen der baan Wielrijders, mits een jaarlljksche pre mie van 25 frank net ls uw burgerlijke verantwoordelijkheid gedekt tot een be drag van 50.000 fr. maximum Een btlge- oegde bolls «Indlvldueel-Rijwiel». mits een jaarlljksche premie van 30 frank waarborgt u daarenboven: 20 000 fr ln geval vaD doodelljken afloop: 20 000 fr ln geval van volledige blij vende Invaliditeit; 10 fr ner dae ln eeval van tijdelijke werkonbekwaamheid LA PRF.VOYANCE SOCIALE 31, Liirhtscheepvaartliof, Brussel is gespecialiseerd ln deze verzekeringen. Waarom lijden aan HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTSEN PIJN DER MAANDSTONDEN als de WONPERBARE BRUINE POEDERS van der Apotheek DE POORTERE le ST-NIKLAAS-WAAS, U oogenbllk- kelljk zonder schadelijke gevolgen van deze pijnen zullen bevrijden. De dpos van 8 poeders 4 frank. De drtedubb doos 25 poeders 10 fr. Te verkrijg ln alle goede apotheken of vrachtvrij tegen postmandaat Gebruikt ze eens. U zult nooit geen andere meer gebruiken. mi. Het kaartje toont zeer goed aan hoe belangrijk de positie van de Balearen-eilanden in de Middelandsche zee is. Minorca is aan de republiek gebleven. De drie andere eilan den, waaronder het grootste Mallorca, is door de Italianen bezet. Htet gaat er hierom voor 't fascisme sleutelposities te bezetten en den weg naar Indië, en den overweg Frankrijk Noord-Afrika te bedreigen. Het is een der voorname oorzaken waarom Mussolini den Fran co-opstand voorbereidde, en waarom zijn fascistische legioenen Spanje binnenvielen. Zoo moesten tienduizenden onschuldige Spaansche mannen en vrouwen vallen omdat het fascisme rooven wil. Honderden en honderden wachten met geduld en in doodsche stilte om voor de lijkbaar, in het Volkshuis, den laatsten groet te kunnen brengen. Arbeiders uit alle gewesten, volksvrouwen, mannen van de wetenschap, waren opgekomen om te betuigen hoe verkleefd ze waren aan onzen voor zitter Vandervelde. In het Volkhuis sprak partijgenoot de Brouckère een eenvoudige, een diepgevoelde en hoog-menschelijke afscheidsrede uit, die de tranen deed opwellen bij die duizenden die stonden rond het Volkshuis om de uitvaart van Vandervelde mede te maken. De Lasallekring van Antwerpen, zong Vaarwel, mijn broeder met zulk een gevoel, dat bij de massa de ontroering tot een toppunt steeg. Begroet door Jonge Wachten, verlaat Vandervelde het Volkshuis, waar hij zoo dikwijls de richtwoorden gaf en jong en oud begeesterde.. De lijk koets gaat wegrijden. Rik de Man en de Brouckère staan langs deze zijde om den vriend en den leider te vergezellen.

Voor Allen | 1939 | | pagina 3