Wmfö. DE TERAARDEBESTELLING IS EMILE VANDERVELDE Naar de afschaffing van de geeseling met de negenkoordenzweep Een aktueele strijdvraag in Engeland ANDERE STEMMEN hi u a P S3 Pt Cl EEN SPORTJAAR 11 VOORBIJGEGAAN SCHAAKRUBRIEK M 13 O iti 13 mm üi ZIEKE PERZIKBOOMEN Zullen Fléronr R. C. Gentr U.S. Doornijk en CS. Tongeren tfwtfó\W kr% Wê& rff WAT BRENGT ONS '39? zich aan de leiding handhaven in Bevordering I JL wm. üüi ?J?p3a "M fjifl anffiÊü ||yl ir5^ SBK fe"ü van Cj Tienduizenden hadden eraan gehouden Vandervelde naar zijn laatste rustplaats te vergezellen. Vóór den lijkwagen, ging de vlag van de B.W.P., de partij, zijn partij, die hij zoo trouw had gediend en bijna gansch zijn leven was. Ontelbare kronen, van alle organisaties, uit alle hoeken van het land, waren toege zonden. Men wilde den dank uitdrukken voor al wat hij voor de arbeidende klasse deed. De kleinste groepeering van onze partij had eraan gehouden het roode vaandel te sturen, om den grooten afgestorvene voor de laatste maal te groeten. De mannen der dokken van Antwerpen en Gent, de stoere visschers van Oostende, het staatspersoneel, de Vlaamsche textiel arbeiders, de mijnwerkers enz., allen waren in werkkostuum, om in den lijkstoet de bloe men te dragen van hun groote organisaties, die den voorman het eeresaluut brachten voor zijn onvermoeibaren en grootschen socialis- tischen arbeid. HET HOEKJE VAN DEN DETEKTIEF DUIVENRUBRIEK WAAROVER DE W. VL. BESCHERMMAATSCHAPPIJ KLAAGT EEN OORDEEL OVER HET KWEEKEN SCHEIDING DER GESLACHTEN OP DEN VLOER EENDRACHT TE LUIK TEN 1ANDE PROBLEEM nr. 232 OPLOSSING nr. 227 •A® OPLOSSING nr. 228 BRIEVENBUS 5 - Voor Allen - 8 Jan. 1939 T££tiKi iw&sgv SBSl 'titv uu S&ÏJE^; IgSJSKi '*- y* vsa '■'Si ral «öa®a De Prediker zegt e. geus Wie zijn zoon liefheeft, spare de roede niet maar daarmee lost deze middeleeuw se he regel nog niets op en op het ter rein der pedagogiek als op dat der strafrechtspleging heeft hij zoo goed als uitgediend. Men weet dat in de autoritai e landen het regime der bar- baarschheid n:odzakelijkerwijze de li chamelijke tuchtiging en foltering mee in zwang bracht. De dikta-tors hebben dan ook niet geaarzeld in hun kor> centratiekampen en gevangenissen de gruwelijkste verminkingen en marte lingen te doen uitvoeren. Na al hun ontzettende, massale misdaden kon dit systeem overigens maar als een kleinigheidje wo den beschouwd. In Engeland is er echter nog een praktijk van lichamelijke bestraffing in voege, die tot schande strekt voor een zoogezegd demokratisch land en die deze week weer fel besproken werd. Het is de geeseling, een bijgevoegde straf, die voor bepaalde misdaden door den rechte: kan worden uitgesproken. Bij het Lagerhuis werd enkele we ken geleden door de regeering een ent- werp neergelegd om het strafrecht te hervormen en o.m. de geeseling af fe schaffen. Het meerendeel der Engelsche bla den, intellektueelen, kunstenaars, poli tiekers en hooge personaliteiten zijn tegen het onmenschelijk stelsel der zweepslagen gekant, maar hun kam- pagne om deze schandelijke bestraf fingsmethode uit te roeien, botst op de felle tegenkanting van zekere ma gistraten oude pruiken, in den let terlijken en figuurlijken zin die halsstarrig aan het gebruik der cat with nine tails de kat met negen staarten zooals men de folterzweep noemt, vasthouden. De strijd voor de afschaffing van dit tortuurinstrument is thans volop aan gang. Tot de primitiefste middelen tot kas tijding behoorde de stok, een bundel takken tot een roede samengebonden, en de zweep. De Angelsaksen gebruikten eeuwen geleden een zweep met d ie koorden, waarvan de uiteinden voorzien waren van een knoop. Volgens een wet uit de jaren 1349 werden toen reeds de landloopers n Engeland met dit slagwerktuig gepij nigd. Hendrik VIII stelde in 1530 de whipping act in tegen de landloo- perij en tot in de 17e eeuw bleef deze geeseling in zwang. Het was pas later dat men op de Engelsche schepen de fameuze cat de negenkoorden zweep, als foltering In toepassing bracht en ook het ge. echt er zich van bedienen ging. Bij de justitie bestaat de reglemen taire cat o' nine tails uit een 35 cm. langen steel aan welks uiteinde negen zweepkoorden hangen, alle eindigend op een knoop. Vroeger werden die kno:pen nog verzwaard met looden balletjes, maar de slagen maakten soms zulke diepe wonden dat men er allengs van af zag. Bij de hedendaagse he toepassing In Engeland worden de schuldigen aan een muur of op een bank vastgebon den, zoodanig dat de patiënten schier niet verroeren kunnen. Hun hoofd en lenden worden zooveel moge lijk beschut. De beul striemt hen met de kkt op den rug. terwijl een dokter toeeiet en af en toe den pols slag en de oogappels van dsn gefolter de onderzoekt. De geneeskundige we- De geeseling met de cat tenschap wordt hier niet in dienst ge steld cim het lijden te verzachten, doch om met zekerheid te bepalen welk ma ximum van pijn aan een mensch kan worden berokkend, zonde: dat hij er bij sterft of krankzinnig wordt. Er is schier geen onteerender karwei voor een arts denkbaar, en toch zijn er, die zich in de Engelsche gevangenissen tot dit ve.antwoordelijkheidsvol ambt leenen. Het spreekt van-zelf dat het trehren- gen der slagen met de zweep met negen staarten een vreeselijke marteling be- teekent. De slachtoffers, al naar ge lang hun tempera-ment, hun physisch weerstandsvermogen en hun karakter sterkte, leageeren soms heel verschil lend. Allen, zonder onderscheid, slaken smartkreten, soms vergezeld van vloe ken, verwenschingen. hulpgeroep, enz. Er waren onverbeterlijke, athletisc-h gebouwde kerels, die een hooge borst opzetten alvorens de streelingen van de kat te ondergaan, doch die na enkele slagen reeds zóó moreel en licha melijk gebroken waren, dat ze huilend om vergiffenis smeekten en vlug in bezwijming vielen. Sommige beulen hebben van zul ke folteringen eigenaardige herinne ringen bewaard. Het gebeurde wel niet in deze eeuw, dat een man als Robert Hubbins, medeplichtige van den be- ruchten Londenschen bandiet P.ice, met de kat werd doodgegeeseld (men dacht, dat hij bewusteloosheid veinsde) d:ch bij ondervinding hebben de folteraars geleerd, dat een flinke kerel moeilijk de vijf of zes slagen te -boven komt zonder groggy te zijn. Een zekere Jalins Snyder, een zigeu ner, die zijn twaalfjarig nichtje aan een bordeelhoudster verkocht, schijnt op dit gebied een soort van rek oil man te zijn geweest. Hij verdrreg 14 slagen alvorens, het bewustzijn te ver liezen! En omdat hij zich zoo kranig had gedragen werd hii de andere 6 striemingen (hij had 20 slagen straf gek egen) kwijtgescholden... Het, is tegen zulke onmenscheliiike prak tijken dat nu een verwoede kam panje wordt gevoerd. Deze week kwam nu op het assisen hof van Worcester een der voornaam ste rechters, v:orzitter Sir Reginald Coven try, koninklijk ïaadgever. voor deze lijfstraf op. Hij verklaarde, dat. indien men de kat met de negen staarten afschafte, een gewettigde vtrees bü de beroepswurgers van Liver pool en Cardiff zou verdwijnen. Hij voegde hieraan toe dat volgens hem de gevangenissen een soort lust huis werden, waar de misdadigers een beteT leventje dan anders leiden. Ze kere hervrrmingen aan het strafstelsel hebben geen verbetering aan de maat schappij gebracht. Hij daagde de aan hangers van de afschaffing van de zweepslagen uit één geval aan te ha len, waa bij een veroordeelde zich ten tweede maal door hetzelfde feit aan de geeseling bloot stelde. Déze argumentatie belet evenwel niet, dat de voorstanders der afschaf fing steeds meer aanhangers krijgen. Het aanbal personen, dat in Groot- Brittannië jaarlijks met de gevangenis in aanraking komt, is teruggeloopen tot l/3e van het totaal van 25 jaar geleden. Deze merkwaardige terug gang toont wel overtuigend aan, welk een gunstigen invloed de hervormin gen in het strafstelsel gedurende de laatste kwart-eeuw hebben gehad. Daarom heeft de wetsgeleerde Wil fred Ray gelijk, toen hij onlangs ver klaarde Op dit oogenblik. dat men het strafstelsel v:lop aan het veranderen Is, dat de primaire veroordeelden van een psychiatrische behandeling gaan genieten, dat de beruchte hard la bour uit het strafwetboek zal ge schrapt worden, dringt zich met spoed de afschaffing op van dit belacheliik en afschuwelijk anachronisme de whip de zweep. Engeland is dit thans meer dan ooit aan de eer van zijn demokratische faam verplicht, vooral ten overstaan van die totalitaire staten, die als een ware uittarting van de beschaving en de menschelijke waardigheid, hun bar- baarschheid in duizend en één folte ringen botvieren. NICK. 1. Het inrichten van prijskampen door afzonderlijke personen. 2. Het niet regelmatig insturen van ringen op het sekretariaat. 3. Het verwaarloozen van de Jaar tallen op de uitslagen. 4. Het gebruik van Slecht materiaal en het inkorven van te veel duiven in de manden. 5. Het niet volgen van het radio uur bij het zetten van het moederuur werk. 6. Het ontbreken van een volledig bestuur in de maatschappijen. 7. Het benuttigen van bestatigings- toestellen, die niet in orde zijn of niet aangepast worden aan de eischen van den tijd. 8. Het niet in regel invullen van de verschillende stukken bij elke verzen ding van reisduiven vereisoht. 9. De schuldige nalatigheid begaan bij het inkorven der duiven en het binnenbrengen en openen der constat teurs. 10. Het gebrek aan besef over de voorname rol welke een constateurzet- ter heeft te vervullen in de maat schappij. 11. Het niet inzenden der hoklijsten en voegen wij erlbij, ten spoedigste de rin-geniijsten der jonge duiven. Het mag wel gezegd worden, dat het grootendeels de schuld is van leden of liefhebbers, die zulke mistoestan den dulden. Dokter Dupont van Thulin, beoefent vooral den kweek in bloedverwant schap, de een-igste rationeele metho de volgens hem. Nochtans is het van belang dat men werkt met gekende sujekten, zij die op sport'eve waarde de grootste verdiensten hebben. Zoo alleen komt men tot een eigen ras, een ras dat zij-ne kleuren kan verdedigen. Daartoe dient men vooral ook streng te zijn in de zifting. De te volgen weg is deze: duivers en duivinnen spelen, de beste van beide geslachten behou den en deze op elkander brengen. En inderdaad, moeten wij bekennen, wij allen weten dat de kweek ons verrassingen voorbehoudt, maar een proef met «goed op goed» blijft de moeite waard. De «Duivenbode» overzag de voor- deelen van de scheiding, waaronder wij twloops noteeren: 1. Dat deze doenwijze voorkomt om dat de duivers maar aldoor zoeken te nestelen. De scheiding der geslachten is en blijft de radikaalste weg om de duiven van alle kweek af te houden. Anders is zulks niet mogelijk. Wij al len zijn te zeer bekend met de nadee- len van éen winterkweeik om hem niet te vermijden. 2. De scheiding der geslachten laat beter toe de duiven tot den kweek voor te bereiden en den datum van de koppelingen te regelen. Men voor komt aldus een te vroegen kweek. 3. De scheiding der geslachten ver sohaft aan de duiven een weldoende en herstellende rust en dat is mis schien wel de hoofdredenen waarom ze door zooveel groote liefhebbers en kampioenen benuttigd wordt voor hun duiven. 4. De rui zal in deze voorwaarden beter zijn einde naderen. G. in de «Vlaamsche en Jonge Reis duif» kan niet goedkeuren dat meer graan op den plankenvloer geworpen wordt dan de vogels voor het oogen blik eten kunnen: het wordt te zeer bevuild. Men kan d-at wel is waar ver mijden met het graan in een etenbak te leggen, maar in gewone omstandig heden eten de niet kweekende duiven dan te veel. Ik zeg «in gewone omstandigheden», daardoor bedoel i-k de veronderstelling, dat het toegevoegd graan van dezelfde soort is als het reeds opgegetene en d-at het door de duiven gretig gelust wordt. Den nadeeligen invloed kan men alleen ontgaan, met als toemaal graan te geven dat minder in den fimaak van de duiven valt; bijvoorbeeld na maïs en klein graan: boonen en gerst. Deze soorten zullen slechts op gepikt worden wanneer de vogels waar lijk honger hebben, doch niet wanneer zij op voldoende wijze verzadigd wer den met hetgeen meer in hun smaak viel. De «Jeune Hirondelle» is een afdee- lin-g van den Belgischen Duivenlief- hebbersbond. Nochtans is er te Luik een komiteit dat geldt al-s provinciale afdeeling van den B.D.B. Deze afdeeling heeft, inzake uitslui ting of schorsing van een liefhebber, een beslissing genomen, welke in het geheel niet overeenkomt met deze van de andere afd-eelingn. Wat voor een knoeiboel! Het zal maar beteren als er geen officteele en geen Sportieve B.D.B. meer zijn, zoo schrijft «De Duif». En hier te Gent heeft men, zooge zegd om de eendracht, van de twee bestaande beschermimaatsch3-ppijen er nog een derde bijgemaakt! Is Luik het meest te beklagen? BIJ 'T BIJEENBRENGEN DER KOPPELS Squills in «The Racing Pigeon» raadt met reden aan de duiven, die goed gevlogen hebben, zooveel moge lijk te laten paren met hun maat van 't vorig vliegseizoen. CARLO DE KRULZIEKTE is vi:<xrzeker de i meestverspreide ziekte der perzikboo- men; ze veroorzaakt trouwens ook heel wat schade. Onderstaande verschijnselen wijzen duidelijk op het uitbreken dezer ziek te In de lente nemen de jonge bla deren een roodachtige kleur aan, zij krullen ineen, vertoonen hier en daa.r verdikkingen, ontkleuren geleidelijk. De onderste zijde der bladeren blijkt als met rijm bedekt, dit is de uitslag van de werking van de zwam welke deze ziekte veroorzaakt. Dit verschijnsel zal stilaan gonsoh het blad bedekken dat dan ook ve kwijnt om naderhand totaal uit te sterven. Deze ziekte bestrijdt men best door sulfateere-n gedurende den winter, men gebruike hiervoor bord-eleesche pap aan 2 Men verrichte de eerste besp celing onmiddellijk na het val len der bladeren; een tweede na Nieuwjaar. vDe gekende MONILIA (Monilia ci- nerea en Monilia laxa) treedt zeer va.ak op en tast vruchten, b-tten en takken aan. I ,n deze ziekte afdoende te bestrij den is het noodig alle aangetaste l vruchten en takken te doen verdwy- nen. In 't midden van den winter zal men besproeien met bordeleesche pap (ongeveer 3 ofwel doet men twee of mee besproeiingen bij normale koncentratie. Een zeer gevaarlijke ziekte is insge lijks de MEELDAUW of cïdium (Sphaere theaca persicae) welke zeer veel schade kan aanrichten, maar langs een andere zijde gelukkig slechts een klein aantal variéteiten aantast als daar zijn Charles In- gouph, Baltet, Salway soms val len May Flowers en Alexander insge lijks als slacthtoffe s. Op de jonge scheuten verschijnt een witte, meelachtige bloemenweefsel dat den groei volstrekt stopzet. Ook de vruohten geraken bedekt door witte grijsachtige vlekken wat natuurlijk hun handelswaarde tot n-ul herleid. Teneinde deze ziekte op de meest afdi ende wijze te bestrijden zal men besproeien met kalipermanganaat aan 2-3 In den winter en 1 in den zomer. In den winter kan men insge lijks solfer op de boomen verstuiven. Men doet dit best op een kalmen en mooien avond. Ten laatste verdient het aanbeveling de grond ruim te voorzien van stik stof mesten. Weer is een jaar voorbijgegaan, een jaar van politieke spanning, een jaar van ekonomische beroeringen Daarvan is nauwelijks een spoor te ontdekken geweest In het sportleven, dat allerhande verwikkelingen en be kommeringen ten spijt, zijn eigen weg zocht en houden bleef. Veel nieuws heeft het verleden jaar voor onze sporters niet gebracht. Geen triomfantelijke stoeten geen overwin naar in de Ronde van Frankrijk, geen extra-suksessen noch voor onze voetballers of onze roeiers, geen Euro- peesche kampioenen bij onze worste laars, bij onze zwemmers, gêen nieuwe rekords van internationale waarde voor onze athleten, ónze crossers. Kortom, slaptitude over heel de lijn Wij zouden echter niet willen door gaan voor verstokte zwartkijkers. Wij zijn maar een klein land, beschikken over zoo weinig hulpbronnen, zoo zeldzame aanmoedigingen. Op onze scholen wordt de lichame lijke opvoeding zoo goed als verwaar loosd. Zweedsche gymnastieg in ver sneld tempo en een half uur plassen in een overvol bad is nog geen sport, laat staan een middel om gezond te blijven. Komt daarbij, dat jonge belo vende krachten vaak in het geweld werden geduwd en nadien als gebro ken alle verdere pogingen moesten op geven. Halen wij het geval Chaves d'Aguilar, van Gantoise, aan als voor beeld. Neen, de fout dat wij vorig jaar .minder goed presteerden dan andere jaren, rekening gehouden met onze ontwikkelingsmogelijkheden, is te wij ten niet aan onze athleten, maar aan de direkties en aan den Staat, wiens leidende rol als niet-bestaand kan worden bestempeld. En voor de toekomst van dit nieuwe jaar ziet er alles niet zoo rooskleurig uit. Wij hebben Scherens als wereld kampioen verloren. Haalt hij het dit jaar Wij gelooven het niet. Buysse- Billiet zijn niet meer zooals weleer. Weliswaar hebben wij 't kc-ppel Kaers De Bruycker, dat voorloopig in tip- vorm steekt. Wat is een vorm En waar zijn de gevaarlijke Belgische outsiders om de vreemde klasploegen te weerstaan Onze roeiers zijn geen cent waard. In het boksen verloor Wouters te Mi laan zijn titel en hier staan geen nieuwe sterren aan den bokshemel. Zelfs geen lichtstraal. In waterpolo geraken wij in 3e, mis schien in 4e positie. Hier ook geen jongeren met talent. In zwemmen staan wij te ver beneden Europeesch peil om in een jaar stroomopwaarts te geraken. Blijft nog over onze athleten. wy hebben een Saelens, een eenige be lofte. Naast hem niemand van tel. Van Rumst en Schroeven, twee knap pe jongens. Naast hen geen helpers. Geen hoop. En toch. dit is het domein waar wij ons nog het best kunnen ver dedigen en met brio. Zooals men zien kan is '39 geen jaar van groote verwezenlijkingen op den horizon. Laat ons echter niet ontmoedigd zijn. Wij waren al jaren gewoon aan magere prestaties. Wij zijn taai. En wie weet of dan toch niet hier of daar een nieuw geluk ons verrast TANNER. Is de strijd in Eere- en Eerste klas sen emotievol dan is deze, die geleverd wordt in Bevordering niet minder be langwekkend. Wat de titelkwestie betreft tasten we v:lkomen in het duister in de 4 reek sen Fléron, R.C. Gent, U.S. Doornijk en Tongeren prijken voor het oogen blik aan de leiding maar diverse ploe gen staan paraat om hen in extremis voorby te snellen. Onderaan zijn in A Jong Athus en R.C. Vottem vast en zeker verso deeld. In B. U.S. Auvelais en Wal. Namen, in C. Ex. St. Niklaas en D. Blanken- berge en in D. alleen Genck kunnen nog moeiiy-k aan het dreigend gevaar ontsnappen. Fléron telt drie punten voorsprong op F.C. Luik e-n 5 op Jong Aarlen. Niettegenstaande de huidige leiders van reeks A een kwade periode door spa telen zien we ze nipt als eindtri:m- fator besluiten. Vorig jaAf eindigde Fléron op de 10e plaats en heeft dus grooten voor uitgang gemaakt. F.C. Luik legde be slag op de 7e plaats terwijl Aarlen 8e werd. Montegnée, dat vorig jaar in eerste evolueerde prijkt slechts op de 7e plaats. In B. heeft R.C. Gent, d-at ontegen- sp ekelijk het technisch best enderiegd spel beoefent van de reeks, de meeste kansen om den titel te veroveren. Ge makkelijk zal zulks echter niet gaan want de Gentenaars hebben in Wille broek. Hemixem, La Louvière en an dere Marchienne's fel gedecideerde te genstrevers, zoodat er hier spanning tot het laatste oogenblik zal zijn. Opmerkenswaa dig is hier de remon te van La Louvière. Na 8 wedstrijden prijkte die ploeg op de 11e plaats met 6 punten en na. 15 kampen vinden we ze op 4e met 18 punten, of 4 punten van de leiders. Op de 7 jongste wed- strqden werden dus slechts maar 2 puntjes verloren. De spelers van die ploeg hebben zich dus op schitterende wyze aangepast aan het prachtig spel van den Mechelaar Hellemans. Vie- punten achterstand is niet gemakkelijk te overbruggen maar onmogelijk is het ook niet. Daarom zeggen we tegen R.C. Gent zie goed uit de oogen en laat La Louvière niet te dicht k:men. Het team van Laurent Grimmonprez is het eenige. dat aan de spits prijkt van deze. die uit Eerste klasse vielen. In C. vinden we trouwens V.G. Oost en-de als nr. 9 te wijl in D. Duffel ge weldig tegen afdaling te kampen heeft. Grootheid en verval dus... In reeks C. beh-eerschen U.S. Door nijk en R.C. Doornijk den toestand voor het o genblik. Bergen, dat gerui- men tijd den indruk maakte van cie kwaadste tegenstrever te worden, liet in de jongste weken leelijk af. Hetzelf de kan gezegd wo den van S.C. Mee nen waarvan het falen der anders zoo secure verdediging noodlottig werd. Als favoriet houden we het bij U.S. Do rnijk omdat die ploeg met een Pe tit jean, een Weydisch, een 'Schoi» waerts en andere Schuermans een voor hoede heeft, die haar vele clubs var Eerste klasse moeten benijden. We moeten nog een woo dje wijden aan Sp. St. Niklaas waarvan de re monte effenaf sensationeel mag noemd worden. Di-e heuglijke ferw r- ding da-gteekent van het oogenblik, dat het bestuur opnieuw Verniers op de spilplaats opstelde. De Waaslanders telden na a'cht wed strijden slechts 4 punten en hebben nu na 15 reeds 18 op het aktief of i andere woorden werden de laatste matches ook 7 suksessen. Bete: kan het stellig niet. Ook Kn:kke, dat aanvankely'k ver oordeeld scheen werkte zich prachtig op' terwijl de twee nieuwelinge,n R. keren en St. Moeskroen reeds genoeg zaam punten verzamelden om zich bui ten het bereik te plaatsen van alle ge vaar. Blankenberge en Ex. St. Niklaas, die ook vorig jaar ha d moesten vech ten om hun beh:ud, staan er het slechtst voor en kunnen neg moeilijk aan afdaling ontsnappen. In D. tenslotte zullen Tongeren en Herentals S.K. een ongenadigen strnd uitveohten om de hoogste eer. We zovrien er o:k nog een nieuweT'ng Edegem Sp. kunnen bijvoegen, maar die ploeg heeft de noodige ondervin ding niet om den zwaren strijd tot het einde vol te houden. Of tenware het een nieuwe Wezel werd? Het bepaald sukkelen van Genck is hier opvallend. LOUIS. PROBLEEM nr. 231 Auteur: DESMOS Gent WIT :Kd7, Dhl, Tb7 en cl, Lc7 en f7, Pao en c6. Pion: a4 (9 stukken). ZWART: Kc5, Ta6, Ldl en e5, Pc2 en f4. Pion.: b6, c3, d5, e7 en g4 (11 stuk.) Mat in twee zetten. VOOR BEGINNERS) WIT Kh-6. Da2, Tfl, Lh2, Ph4 (5 stukken) ZWART Kf6, Da6 (2 stuk.) Mat in twee zetten. SLEITELZET D—al mm ZWART 1. D—hl, 2. Tc4, 3. TXb3 4- WIT DXL» mat Ddl-f- mat KXT mat Dit probleem heeft een hinderlaag- sleutelzet die aanleiding geeft tot dub bele dreiging: Kc2 en Ddl; een lichte afwijking van *de regels der problema tiek. Twee goede punten: ekonomische opstelling en afwezigheid van duals. SLEI TELZET Da8hl ZWART 1. Te8f8+ 2. Ieder ander zet, met Paard mat. WIT P XT mat aftrekschaak a b o d e C g b 17. c3-c4-f, Kd5xc4 18. Dg7xc7 Lb7-c6 19. Pd3-e5 Kc4-b5 20. Tal-bl cd), Kb5-a8 21. Pe5xc6 Fb8xc6 22. Dc7xPc6 Df6xf4!» 23. Tbl-b4 Pe4-c3e24. Tfl-bl(f) Ta3-b8 25. Dc6xc3 Te8-c8 26. Dc3-d3 Ka6-o7 27. Dd3xh7+ Tc8-c7 28. Dh7-d3, Tc7-t 29. Dd3-g3. Zwart breekt af. a) Het nadeel van een dubbele pion wordt hier vergoed door de open b-lljn b) Een offer om den koning in het midden van het bord te krijgen. c) Dreigt Pe5g6 aftrekschaak met verlies» van kwaliteit. d) De open lijn komt van pas. e) Om het mat te verhinderen moet zwart zijn paard in prise stellen. f) Dreigt nu: Tb4xb6 a7xb6, ge volgd door Dc6xb6. Volgende korrespondentiepartij werd gespeeld tusschen A. Comhaire mot wit en I. Reyns met zwart Zij is ken schetsend om haa woeligen geest en aanvallend karakter. De analyse is van A. Comhaire zelf. (SKANDINAAFSCHE OPENING) 1. e2e4. d7d5 2. e4xd5 ,Dd8Xd5; 3. Pblc3, Dd5d8 4. Lflc4. e7e6 5. Pgl—f3 L'8—b4 6. a2a3 Lb4x=3 7. b2xc3(a) b7b6 8. d2—d4, Lc8-b7 9. OO Pg8f6 10. Pf3-e5, Pf6-e4 11. Lc4xe6(b) f7xe6 12. Ddl-h5+ Ke8-e7 13 Ddl-f7+ K?7-d6 14. Lcl-f4(c) Th8-e3 15. Df7xg7, Dd8-f6 16. Pe5-d3-(-, Kd6-d5 D. G. GREMBERGEN. Uw drie problemen ontvangen Nummers 1 tt 2 zijn zeer licht en enkel geschikt voor beginners: nr. 3 is totaal ongeschikt. Onzen besten dank voor uw wea- schen. F. M. TIELT. Wij bereiden een reeks artikelen over «Openingen en nog watderwijze, dat zij niet zoo saai zullen zijn als men ze vinden kan in menig boek, maar Integendeel een aangename studie aullen vormen, én voor den beginner, èn voor den gevor derde. V.D.C. DEINZE. Hartelijk dank voor uw wenschen.

Voor Allen | 1939 | | pagina 5