Gemeenteraadszitting van 2 Jan. 1939 ROODE PIJLTJES Verantwoordelijke reddktle: 'Volkshuis, Molendries, 11 AALST Telefoon 572 De eerste gemeenteraadszitting met de nieuwe bestuursmeerderheid Katholie ken en Vlaamsch-nationalisten afwezig De schepenen aangesteld Belangrijke toespraken door BreckpotRimbaut en Nichels REDE VAN BRECKPOT Rede van Rimbaut Rede van Nichels KOOP STEUNZEGELS BIJ DE BODEN! Voor de noodlijdende vrouwen en kin deren van Spanje. Men kan steunzegels koopen van 1 frank. De leden die 0,25 fr. per week ain de boden geven, zullen om de 4 weken een steunzegel bekomen van 1 frank,, Helpt de ongelukkige moeders en kinderen van Spanje! Geef uw steun aan de boden en aan geen andere personen TEXTIELBEWERKERS-STERS Dinsdag 31 Januari, te 18.30 uur% kostelooze filmvertooning van de groote jubelfeesten der T.A.C.B. in de feestzaal van het Volkshuis,] Molendries Algemeene centrale «De Roode Rakkers» in aktie Het nieuw stads bestuur is vertrokken ZE HEBBEN OPVOEDING EN WELVOEGLIJKHEID ROND HET STEDELIJK KOMITEIT VOOR HULP BERICHT BERICHT J S. M. VOORUIT Aan de spaarders der Sam. A V N I E U 6 - Voor Allen - 8 Jan. 1939| I T H E T NICHELS ALFRED burgemeester. Maandag 2 Januari, te 6 uur, had een raadszitting plaats van het nieu we stadsoesluur. De groove zaal van het stadhuis was vol n.euwsg.erigen. Inderdaad, iaën wilden de aanste'- ling van het nieuwe s"h. penenkollege eens van nabij zien. De gevoelige ne derlaag der heeren van de koncentra- tie is immers nog niet ver aehter den rug en er zit nog iets van in de ge moederen van de inwoners. Maar degenen, die g. komen waren om de beteuterde gezichten te zien der raadsleden van de koncentratie, wa ren er aan voor hun moeite. Deze heeren verschenen niet. Er was een brief van hen, die z:i: dat de raads leden van de koncentratie niet naar de zitting kwamen, omdat het oude schepenenkollege van deze samen komst niets wist. Het schijnt wel, dat de koncentra- tiemannen hiermee een kemel hebben geschottn want de wet zegt: «Derhalve mogen de gemeenteraads leden bijeenkomen met volle recht op den gestelden dag; de oproepingsbrief is nog slechts een kwestie van orde, en onverschillig is het of die brief uit gaat van het uittred ;nd bestuur ofwel van een burgemee ter, van een sche- prn of van een nieuw beëedigd raads lid. Wij kunnen dit gebaar van de kon centratie als zeer naïef aanzien. De eedaflegging der raadsleden, de voorstelling der kandidatuur van Ni chels als bu gem:ester, de aanstelling der nieuwe schepenen en de eedafleg ging van deze laatsten alles loopt vlot van stapel. Nichels' kandidatuur werd in naam der meerderheidsgroepen voorgedra gen door den heer Breckpot, liberaal. Wij laten hier zijn rede volg:n. Ook de rede van ptg. Rimbaut, die even eens zegt waarom de meerderheids- groepen akkoord zijn over de kandi datuur van Nichels als burgemeester. De eer te schepen, de heer De Stob- b leir, en de laatstgenoemde schepen, de heer Cornelis, werden voo gedra gen door Rimbaut. Deprez en Berghman werden voor gesteld door den heer Breckpot. Wij hebben dan: Nichels, burgemeester; De Stcobeleir, schepen van finan ciën; Deprez, schepen van opmbaie wer ken; Cornells, schepen van onderwijs; Berghman, schepen van burgerlij ken stand en sociale werken. Vermelden wij nog dat ptg. Brik Ni chels ,uit reden van verwantschap, niet kan zetelen en vervangen werd door gezellin Sttenhaut Malvina. Wij laten hier ach te-een volgens ver schijnen de redevoeringen van den h. Breckpot, van Rimbaut en van den burgemeester. Daar er geen raad leden van de m-nderheidsgroepen waren, was er ook geen diskussie. Alles verliep vlug en eenvoudig, maar toch goed en vol ledig in o de. Men zag, dat bet pu bliek voldaan was want het was toch zijn wil, die hier tot werkelijkheid kwam. In naam van de liberale partij wensch ik de volgende verklaring te do:n: Onze partij heeft besloten, samen met de socialistische partij de stad te 'I besturen, als logisch gevolg van den kiesstrijd die werd gevoerd en den uit slag der verkiezing. De koncentratie, inde daad, keurde zelf een vierl:dig schepenenkollege af en vond het noodzakelijk voor den goeden gang der stadszaken, dat een meerderneid zou staan tegenover een minderheid. Onze partij heeft de kandidatuur van M. Nichels als burgem:ester ge steund, nogmaals omdat de uitspraak van het kiezersko ps M. Nichels klaar en duidelijk als burgemeester heeft gewenscht, gezien het uitzonderlijk groot aantal voorkeurstemmen, die M Nichels heeft bekomen. Onze partij is overtuigd, dat het b - stuursakkoord op vaste grondvesten is gebouwd, dat het voldoet aan den 1 wensch van de meerderheid der bevol king, en de d ie vertegenwoordigers 1 der liberale partij zullen er voor zor- gen, dat met de belangen van alle ka tegorieën van inwoners worde rekening gehouden. Wij willen samen met de socialisten een eerlijk, gezond, vrijzinnig bestuur, dat onze taal en de philosopnische op vattingen van het Aalste-sche volk zal in eere houden en eerbiedigen. Mevrouw, Mijnheeren, Namens de meerderheidsgroepen hier in dezen raad vertegenwoordigd, wordt de kandidatuur van M. Nichels als burgemeester gesteund. Zulks zal gewis niemand verwonde ren, om de eenvoudige reden, dat een groot deel van den gemeentelciesstrijd rond den burgemeesterszetel werd ge voerd. Socialisten en liberalen waren in deze kieskampagne volledig afgesche'- den in den politieken strijd. Zij wer den geïsoleerd door de koncentratie- beweging en als dusdanig moester, zij het tegen deze koncentratie opne men. De socialistisch-liberale overwinning bewijst ons vandaag, dat de massa die I coalitie van katholieken, kristen-de- mokraten, V.N.V.ers en rexisten niet 'heeft gevolgd, dus ook niet heeft be grepen. Wij, socialisten, wel. Van het oogen- blik af. dat uw koncentratiebeweging zich als eenig doel ging stellen, het opbouwen eener kristelijke volksge meenschap, wisten wij reeds dat het oude liedje opnieuw zijn gang zou heb ben gegaan. «De socialisten zijn god- delooeen. Pas op voor het kommunis- tisch gevaar.» De Jood Karei Marx. Pgt. RIMBAUT FRANS die zijn materialistische grondstelling vastlegde in de ja en 1840, zou het weer met zijn Klassenstrijd moeten verduren. De koncentratie heelt zich nochtans vergist, daar waar zij zich voorstelde dat dergelijK deuntje axtueel kan blij- bisc, en waar hij zich over het kon- centratiemaneuver in de volgende ter men uitliet: Door een politieke beunhazerij heeft de leider van Rex gepoogd par tijvoordeel te halen uit a- KOii„eni,ra t.eo'ew-ging. Maar de -'alg, die deze kwajongensstreek heeft ve wekt, zal aan Rex eerder kwaad dan goed be rokkenen. De plaatselijke toestanden kunnen niet worden ov-rgebracht naar het nationale plan, waar de K.V.V. haar eigen, zelfstandige organisatie doordrijft, met eigen programma en eigen propagandamethodes, die geen vergelijking dulden met de andere par tijformaties. BERGHMAN ALFONS schepen van Burgerlijken Stand en Sociale Wernen. DEPREZ EUGEEN schepen van Openbare Werken. strijde met dertien gemeen teraads- ven. Wij, socialisten, hebben noo't den klassenstrijd gepredikt, maar hem alleen vastgesteld, als logisch uitvloei sel der wanverhoudingen in het kapi talistisch produktiesysteem. De stelling der koncentratie is een fiasko geweest en wij gelooven zelfs, voor velen der vooraanstaanden, een dure lés. De koncentratie werd dus geklop' en onnoodig zulks er aan toe te voe gen, maar in de bakermat van Woeste en het terrein der gecroeders Daenr, strekt deze klopping haar niet ter eere. De Aalstenaars hebben ge edeneerd en wanneer ze de koncentrade nuchter bekexen, aan vonden ze er in terug' de standaard dsr Belgische eenheid, verbonden met de aanxlevers van het meest gevaarlijke separatisme de bloem van de Vlaamsen? kuituur, om strengeld door de fine-ileur van alles wat stinkt naar franskiljonisme en so ciale reaktie; de élite der demokrati- sche gemeenschap, liefderijk omarmd door het autoritair beleid, waarin de man chelijke persoonlijkheid wordt genegeerd. In figuurlijken zin gesproken kon de Aalstenaar zich de koncentratie niet ande s voorstellen dan in de ge daante van een grooten heksenketel, uit dewelke hem een alles behalve wel- riekenüen Vlaamsohen hutsepot zou worden voorgeschoteld. Dat hij daarvoor feestelijk bedankt heeft, moet de koncentratie dus niet verwonderen. Aan u, koncentratieheeren, uit dit avontuur de noodige konklusies te ha len en er uw gedragslijn in de toe komst naar te bepalen. Lib?-alen en socialisten vormen van daag de meerderheid. Zij werden door de koncentratie zelf hiertoe verplich'. De nieuwe meerderheid wil bestu ren in «eenheid en tucht». Maar bo ven dit alle» zal domineeren een lief devolle verdraagzaamheid, zooals het past in een demokratische o de. Voor haar zal demokratie niet beteekenen, het neerhalen eener élite tot het ni veau van de massa, maar integendeel de verheffing der massa tot het ni veau der élite. Voor dit hoogstmenschelijk begrip hopen wij, dat kans tot medewerking zal worden gevonden zelfs in den schoot der huidige oppositie. Mevrouw, Mijnheeren, Zes jaar geleden was het zooals nu, in de maand Januari, dat er hier op het stadhuis een andere be tuursmee- derheid is gevormd dan deze die zich zooeven komt- te voltrekken. Het waren toen de socialisten en de Vlaamsche nationalisten, die de la kens onder elkaar verde:lden. Libe alen en katholieken werden in de oppositie gesteld. Er werd bestuurd met twaalf leden van de meerderheid en elf in de op positie. Zestien maanden bleef die bestuurs- mesrderheid samen. Daarna kwam de breuk en de Vlaamsche nationalisten trokken zich terug uit het -chepenen- kollege. Burgemeester Nichels moest weg Diegenen, die hem hielpen brenger, wilden zijn val, iets wat niet is ge lukt. Heden is de bestuu smeerderheid gevormd door liberalen en socialisten; maar wanneer zes jaar geleden de be volking zich niet had uitgesproken of beter gezegd, niet geroepen was om zich hierover uit te spreken dan is zulks in de laatste gemeente verkiezing wel gebeurd. Inderdaad, te wijl de verschillende partijen zes jaar geleden elk afzonder lijk streden en in menig g:val elkan der politiek aanvielen en bekampten, zoo zagen wij nu di? vroegere politie ke vijanden, broederlijk vereenigd, één enkele lijst vormen. Katholieken en Vlaamsche nationa listen, met de ni'uwe 'partij, de rexis ten, hadden zich gekoncentreerd. En het spreekt vanzelf, de politieke aan vallen verdwenen als bij tooverslag. De rexisten, die zich nieuwe bezemt hadden aangeschaft om de katholieke rangen ts zuiveren van al de gemeene en baatzuchtige politiekers, hebber, die niet gebruikt; en de Vlaamsch-na- tionalisten, die altijd een heviger strijd hebben gevoerd tegen hun eeuw'- ge katholieke vijanden, waren nu ge roepen om hsn op te hemelen en als de besten onder de besten te doen doorgaan. Het wa: bij die hee en de volledige godsvrede en de plaatsvervange- van burgemeester Nichels was reeds aangewezen. 't Was mijnheer Pedro De Hert, die goede «mergpijpe», die zijn zetel zou innemen. immers, zij waren van de volledige zegepraal ve-zekerd en het oogenblik was aangeb oken. Loontje komt om zijn boontje, zo- schreef meester D'Haese. Immers ,de koncentratie ging ten Dat de massa u niet heeft begrepen, mag u tenslotte niet verwonderen, want gijzelf, Koncentratie, zjjt zooda nig in het vage blijven ronddolen en heot hierdoor de meening versterkt, dat gijzelf niet precies wist wat ge be- oogdet. De tegenstellingen, welke die ver schillende politieke schakeeringen gis te-en nog scheidden, lagen de massa overigens nog te frisch in het geheu gen .Het kon er bij haar niet in, dat het V.N.V. een verbond sloot met de katholieke partij, daar waar ditzelfde V.N.V. diezelfde katholieken zoo vin nig hekelde, tengevolge der ontgoo cheling in 1932, bij den strijd cm de schoone ziel van het kind. Ontgooche. ling, welke zich in harde woorden ge uit heeft en welke wij samenvatten in één enkelen zin, getuigende van diepen wrok: «Vergeven of vergeten, nooit Het kon er bij de massa evenmin in, dat het V.N.V. zich tot een ve"- bond met Rex zou l enen ,om de een voudige reden dat het vinnige proza, waarmee vooral anderhalf jaar gele den Rex bevochten werd, nog te frirch in het geheugen lag. Proza, dat een manifestatie daarstelde, getuigende van onoverbrugbare rassentegenstel lingen. Tusschen deze ve schillende uitin gen veroorloven wij ons, er een twee tal te citeeren. Uit «De Schelde» van 18 Maart, in die pericde In den kamp tegen klassenstrijd en partijwezen staan wij met Rex zij de aan zijde. Maar toch zijn wij geen rexisten. Want er is iets, dat de Waal De- grella niet be eft; iets dat erger is dan alle marxisme; iets dat noodlottiger is dan allen klassenst ijd iets dat de volksgenooten teger elka.r blijft opjagen als alle partijen zijn weggevaagd en alle schulaigen ge straft. Dit is het franskiljonisme. In Vlaanderen steunt Rex op franskiljons, op kasteelheeren en no biljons. En dan «D» Schelde» van 8 Maart de-tijds: Bekijkt de kandidatenlijsten van Rex. Alles wat op en top Iranskiljor is, alles wat vreemd en buiten het volk staat, alles wat in den grond var zijn wezen anti-volksch en dus ant>- Vlaamsch is, dat alles prijkt en glo rieert als kandidaten van Rex. Geer partij was ooit in Vlaande en zoo uit gesproken de draagster van volksvijan dige elementen als Rex. Al deze mislukte, anti-volk che, anti-Vlaamsche reaktionnairen, heb ben thans hun heil gezocht bij Rex Rex in Vlaanderen is een verza meling van franskiljons en reaktion nairen. Men leze maar eens de namen der kandidaten van Rex. D; fine-fleur van alles wat stinkt naar franskiljo nisme en sociale :eaktie. Men overleze maar eens de namen der peterslijsten van Rex. Het zijn de schriftelijke manifestaties van een bourgeoisie, die gelooft en hoopt dat met Rex de terugkeer van de acht tiende eeuw voor goed is verzekerd.» De massa kon het verbond niet be grijpen van alles wat stinkt naar franskiljonisme en sociale reaktie eene zijds, en de fine-fleur van de Vlaamsche rassenfierheid anderzijds. Zij kon evenmin begrijpen dat Rex, het symbool van politieke onschuld er. zuiverheid, de hand ging reiken aan de katholieken, daar waar de h. De grelle enkele maanden terug zijn schandalenpolitiek ten koste der be houdsgezinde katholieken moest voe ren. Om het sappige proza van M. De- grelle te gebruiken, moeten wij zeg gen, dat 80 t.h. der politieke rotzak ken precie» tusschen de katholieken woekerden. De massa heeft ook de katholieken niet kunnen volgen. De katholieke partij, een regeerings- fraktie; verdedigers van de nationale eenheid. De katholieken, welke een verbon sluiten met twee politieke stroomin gen, voor dewelke de nationale urne een'kwestie van sekundair belang is. Twee frakties, die bij elke gelegenheid hun onbegrensde sympathie moeten manifesteeren voor auto itaire buiten landsche regimes, steunende op ter reur en geweld, en van dewelke wij, Vlamingen en Walen, zulke droevige herinneringen hebben bewaard. Misschien bestaat er een argument, dat voor de katholieken als een ver zachtende omstandigheid kan in aan merking worden genomen. Wij hrbben alle leden om te vér onderstellen, dat de katholieken in heel deze koncentratiehistorie verrast zyn geworden door een maneuver, aan neoweik V.N.V. en Rex niet vreemd zyn geweest. Deze meening vindt bij ons ingang door de verklaring, afge 1-gd aen 18 «September 1938 op aen Gouwdag te Gent door Prof. Dr. V*> leden en door de bijeenvoeging van hun vroeger opgehaalde stemimen, be kwamen zy nog een veerti.nue. En hun gezamenhjxe werking zou hun wel den vijftienden zetel hebben ge u-rachtl... Hun burgemeester was dan ook op voorhand aangeduid; de rohepenze- tels broederlijk onder elkaar verdeeld En het spre.kt vanzelf: niets bleet over, noen voor de socialisten, noch voor de liberalen. Het kiezersKorps was van dit alles op de hoogte georacht en het moes? zich dan ook daarover uitspreken. Allen kent ge den uitslag, en die genen, die zich hadden voorgesteld den slokop te spelen, kwamen b:drc- gen uit den stryd. De hulp, die de kommunisten ge dacht hadden aan de koncentratie te kunnen bieden door een kandidaten lijst voor te stellen, heeft ook niet gebaat. Het mag dus gerust gezegd worden, de koncentratie hieft het kiezerskorps de vraag gesteld: wie zal de stad be sturen, de koncentratie of de socia listen met de libe alen? Het is de meerderheid, die daar zoo- eveen is gevormd; de wil van het kie zerskorps is nu werkelijkh:id gewor den. Liberalen en socialisten zullen dus de stad besturen en ik wil het u dadelijk zeggen: wij zijn ons bewu 1 van de taak, die wij te vervullen heb ben tegenover de stad en de bevolking; wij willen hun belangen dienen met al de zorg, de orde, de toewijding, de onbaatzuchtigheid en de liefde var. een goede huishoudster. Te allen tijde zal streng de hand wo den gehouden aan de openbare orde. De verschillende kommissirs van ge meenteraadsleden zullen regelmatig ter raadpleging opgeroepeen worden, oim zoodoende aan AL de raadsleden de meeste medezeggenschap te geven. Ge n bedienden zullen aangenomen worden zonder een voorafgaandelijk examen ;en voor ae benoeming van het personeel zal dienen gelet te wor den op de speciale bevoegdheid der kandidaten. Onz» politiek zal er naar streven vermindering van belastingen door ta voeren in zooverre zulks eenig zins mo. gelijk is en de toeestand het toelaat Het principe van aanbesteding zat in alle domeinen zooveel mogelijK uit gebreid wordsn. Alle torlagen en fakultatieve uitga ven zullen worden aangepast aan de financieele mogelijkheden. Een studiekommissie zal worden be noemd om de belangen van landbouw, handel, nijverheid en die der nering doeners te behartigen. Op onderwijsgebied zullen wij zor gen voor v-roe nering en pitbreiding van het lager onderwijs. Techniscn zondag- en avondonder wijs inrichten; uitbreiding geven aan het naschoolsche onderwijs, bevo- de ring van het kultureele leven; aan- waxkeren van het nationaal bewust zijn; inrichten van een kommissie voor beroep oriëntatie en verbetering van d? stadsbibliotheek, zieoaar wat onze bezorgdheid zal zijn op onderwijsge bied. Voor de volksgezondheid is er ins gelijks veel te doen. Wat in een stad van 41.000 inwoners ten zee ste noodig is, is een stads- laboratorium voor onderzoek naar de degelijkheid der voedingswaren. Betrachting, alle diensten van hos pitaliseering op rationeele basis in te richten door de samentrekking van de bestaande diensten. De geneeskundige organisatie in het stedelijk hospitaal in de mogelijkheid stellen, zich aan te passen aan de mo derne genees- en heelkunde. Het beginsU praktisee en, huisjes ii te richten voor nog samenlevende ouderlingen. Kleederbedeeling voor behoeftig? choolgaande kinderen en inrichten van schoolvoeding. Voor de werkloozen, inrichten van openbare voordrachten met nuttige onderwerpen, zoo mogelijk afgewis seld met filmen. De op uiming der barakken en krot woningen dringt zich op. Als openbare werken: oprichting van een nieuw slachthuis; van een schouwburg; inrichten van verschil lende speelpleinen; het tot stand bren gen van een openbare bad- en zwem inrichting op Mijlbeek. Een gemeenteschool op Kerrebroek en een op den rechteroever van den Dender zullen worden gebouwd. De stadsschool in de Binnestraat zal ver beterd en uitgebreid worden. De oplossing van het netelig vraag stuk van de stadsafval zal de aandacht van het stadsbestuur gaande maken evenals de afschaffing van de mest- pleinen. Om den woningnood zooveel moge lijk op te lossen zullen er luchtige hui zen worden gebouwd; de verbetrrins van de buiten- en landwegen zal ins gelijks geschieden. Ziedaar vluchtig opgesomd, Me vrouw, Mijnheeren, wat de heden- daagsche bestuursmeerde heid zich voorstelt te kunn:n verwezenlijken. Aan de minderheid vragen wij. ons hierin behulpzaam te zijn. Uw raadgevingen en vingerwijzin gen zullen met belang telling worden aangehoord, onderzocht en zoo moge lijk gevolgd. Als er kritiek dient gemaakt te wor den, zorgt er voor dat het gezonde en opbouwende kritiek weze. Aldus zullen wij goed en nuttig werk kunnen ver richten in het belang van de stad en van de bevolking in het algemeen. Demagogen We kunnen niet genoeg nadruk leg gen op het demagogisch gezwets van de kommunisten. die pogen het hoofd der werkloozen vol te pompen met al lerhande gemeene leugens. Aldus lazen we in hun schriftje «Kolen voor de werkloozen»: Wy we ten dat men ons de vraag zal stellen waar het geld er voor moet wo«det. gehaald. Wanneer het stadsbestuui dit niet w.et, wij weten het des te beter. Wij zullen slechts één voorbeeld geven wanneer het stad-bestuur 100.000 frank kan vinden voor de ka- valkade, waarom zou het dan geen geld kunnen vinden voor de werkloo zen?». Dat is niet alleen een leugenachtige, maar een werkelijk gemeene truk. Inderdaad, de kommunisten weten beter dan wie ook, dat de stad niet 100.000 frank geeft tot het inrichten der kavalkade, want die som wordt volledig opgebracht dcor de foorkra mers. Meer zelfs, zij wordt overschreden, want het feestkomiteit, dat niet over een kas beschikt en alleen gelast is met het organiseeren van al de stede lijke feesten, brengt winst in de stad - kas, waarmee toelagen worden ge schonken voor Aalst>kermis, toelagen aan ouderlingen die hun gouden brui loft vieren, enz. Wat willen nu de kommunisten? Dat de stad karnaval afschaffe Goed! Maar dan ontvangt de stad niet alleen geen 100.000 f ank, maa- bovendien verliezen honderden café bazen, honderden arme leurders, fri turen en andere winkels hun brood winning. Wie roept er daar: Dwazeriken en snullen, dat zijn de kommunisten? Ze hebben de armen zoo lief Elkeen heeft nog de zoetsappige woorden in het geheugen, waarmede de heeren van de koncentratie in den laatsten kies trijd uitpakten. Indien zij wonnen, zouden zy niet alleen zorgen, dat de stad beter zou worden bestuurd, maar bovendien zou er eens uitstekend worden gezorgd voor al de inwoners. De werkloozen vooral zouden be dacht worden als ze voor de koncen tratie kozen. De ve kiezing Is voorbij en er wordt natuurlijk een anderen toon aangesla gen. Er worden zelfs daden gepleegd, die wij aan den schandpaal moeten spij keren. Ziehier waarover het gaat: Elkeen weet reeds, dat er een ste. delijk komiteit is opgericht om steun te kunnen verleenen aan de vele nood lijdende gezinnen van de stad. De stad deed een eerste gift van 25.000 frank. Al wie -kon werd gevraagd hulp te verleenen. Overal geniet het komiteit steun. Zoo werd er ook besloten, dat de po litie zou bijspringen, vooral om aan de bevolking te toonen, dat het komi teit op de meest onpartijdige wijze is ingericht. De katholieke afgevaardigden, de h.h. Bastiasns en Callebaut, gaven hun goedkeuring aan den genomer. maatregel, maar er waren andere ka tholieken die behooren tot de katego- rie van de vette varkens die niet we ten dat een mager ook hongsr heeft. Wie dat is? M. Jules Schelfhout, vierde kan didaat van de fameuze koncentratie- hutspot. Wat hij deed? Een protestbrief schrijven naar der. h. Goeverneur, omdat de politieman nen manifesten hebbsn uitgedragen, en aanklagende dat het stemmen van 25.000 frank als eerste gift voor het werk, onwettig was. O! mijnheer Schelfhout heeft niets tegen de ongelukkige, armoelijdend? huisgezinnen! Maar als d? stad iets wil doen is hij er als de kippen bij om het te beletten. Schandelijke daad, die een voor smaakje geeft van wat de koncentra tie zou hebben gedaan, hadden zij hun slag moeten thuishalen. *r Tableau Ludowicq Moyerso:n schijnt een flink en goed «gekaleerd» advokaat te zijn. Op de hoogte van alle wetten en vurig voorstander der koncentratie. In één woord: 'n type uit de boven ste lade. Hij hielp den protestbrief brouwen, die hun schoenlikker, Bastiaens, ver leden Maandag vóór de gemeente raadszitting kwam afgeven, om er op te wijzen dat die samenkomst niet wettig was. De bestuu-rsmeerderheid deed haar zaken af zooals het behoorde en mijn heer Ludowicq met al de koncentra- tiehelden waren er aan voor hun moeite. In het katholi:ke Middenstandshuis hielden ze vergadering er. daar zaten de advokaten en al dc geleerden met het wetboek voor den neus om zich te verzekeren of ze wel juist hadden ge zien. We zijn de zondebokken en de ongiluksvogels, zei Bert D'Haese. Ja ,en wie zijn achterste verbrandt moet op de blaren zitten, zei onze Pee. Wat, zei Ludowicq, moeten wij dar. blijven op de blaren zitten? Luister, zei hij, ik zal morgenvroeg eens bij den gemeentesekreta-is gaan om te vragen of de gemeenteraads zitting van Maandag wel wettelijk is. Dan zullen wij ten minste iets we ten, zei madame la marquise. En waarlijk, dinsdagmorgen stond de groote, geleerde, goedgekaleerde advokaat bij den sekretaris om uitleg Tableau! De werkloosheid In ons blad van 18 Decembe heb ben wij gemeld, dat de werkloosheid in de verloopen maand meikelijk is toegenomen. In de stad hebben Za terdag 31 December 4886 verzekerden de werklo zenkontrole gevolgd. Dat Is ongeveer 2.000 m:er dan den laatsten Zaterdag der maand November; e" voor de buitengemeenten is het aantal werkloozen in dezelfde mate gesteger Het spreekt vanzelf, dat de groote we kloosheid zich bijzonder laat ge voelen in de di nisten van de vakbon den. Dat is de reden waarom de uitbe taling van verleden week in de ge meenten met vertraging gebeurde. De leden zullen verstaan .dat de bedien den met dat werk gela t, groote in spanningen moisten doen, en in deze bijzondere omstandigheden verhinderd waren op de vastgestelde uren.de uit betalingen te laten geschieden. Zondagdienst Heden Zondag, 8 Januari, is de apoti eek «Volksverheffing» voor on ze leden open. 2,75 t.h. loonsverhooging in de textielfabrieken en breiwerkhuizen Gezien de index voor de drie laat ste maanden van 1938 gestegen is tot gemiddeld 7.57,6 punten, moet volgens de overeenkomst tusschen patroons en werkliedensyndikaten, de loonen van al de we kers isters) in de tex tiel- en breinijverhiid, met 2.75 ver hoogd worden, op de volledige looner, toegepast in Juli 1936. En dat bij de eer te loonsuitbetaling na 7 Januari Hierdoor moet in de textielfabrie ken den duurtetoeslag van 8.25 ge bracht worden op 11 Doch in de meeste breiwerkhuizen wordt de duur tetoeslag op de oude basis nog be taald, t. t. z.: waar men thans 100 tot 105 betaalt moet deze met 5 verhoogd worden. Medeleden, dank aar. het werk van de textielarbeiderscentrale werd deze loonsov: reen komst afgesloten met de patroons. Hierdoor zullen al de werk lieden van de textiel- en breinijver- heid deze nieuwe loonsvermeerdering bekomen. Maakt hiervan gebruik om uw onvereenigde "werkmaakers er op te wijzen, wat het betiekent een sterkr vakorganisatie te bezitten ter verde diging uwer loonen, overtuigt de on verschillige werkers (ste g) dat zij moeten vereenigd zijn en lid worden van den toe. textielbond. Wanneer ge na den 7n Januari de loonsverhooging niet uitb:taald wordt verwittigt hiervan den sffcreta-ris var, den textielbond, die bij de achterblij vende patroons de voetstappan zal aanwenden, opdat u de loonsvermeer- dering zou toegekend worden. Gew. afd. Aalst VOOR DE STEENBAKKERS In de Paritaire Kommissie der Veld steenbakkerijen uit de Brussel1 che omgeving is de kwestie van het voor bereidende werk besproken geweest en hebben de patroons, op de vraag van onze vertegenwoordigers tot verhoo ging van het loon voor het grondste nen, in algemeene vergadering beslo ten niet verder te gaan dan: 1,10 fr. tot 1.60 meter 1,15 fr. van 1,60 tot 2 m. 1,25 fr. voor meer dan 2 m. diep te. Aangezien er nu reeds verschillende malen op de kwestie is teruggekomen, is het voorloopig onmogelijk verder aan te dringen; de patroons zyn niet te bewegen verder te gaan. Er wordt ook vastgesteld, dat op rommige werken er nog mannen wor den gevonden om aan een lager loon te gaan werken; het is precies deze toestand, die ons door de patroons be stendig tusschen de beenen wordt ge worpen als ze zich verzetten tegen loonsverhooging. Wij dringen dus aan bij al de leden van de organisatie, die op de steen bakkerijen werken in de streek van Aalst of Brussel, dat ze op zijn minst voor het grond teken niet aan een lager loon gaan werken dan het hier boven vermelde. Voor de afdeeling, De sekretaris, BOMON JAN. Na een eerste optreden in de moo'e fe:stzaal onzer vrienden van Liedeker- ke, op Zondag 18 December 1.1., en het opluisteren van het puike kerst feest onzer vrienden van Welle, was het onze beurt om te Aalst het groote kerstfeest en oudejaarsavondfee-st te o ganiseeren. Dat alles liep puik van stapel, zoo dat nu onz? eerste propagandazonda- gen op den buiten rullen besteed worden. We zullen optreden: Zondag 8 Januari, te Teralfene; Zondag 15 Januari, te Hofstade; Zondag 22 Januari, te Moor el; Zondag 5 Februari, je Herzele. Kameraden groepssekretarissen var. den buiten, indien ge ve langt dat op uw gemeente in den loop der winter maanden «De Roode Rakkers» u een aangen-a-men avond komen tezo-gen., doet tijdig uw aanvraag bij makker Berghman Alfons, Volkshuis, Aalst. Federaal bestuur Morgen Maandag S Januari, te 14.30 uur in het Achturenhuis te Den derleeuw: Vergadering van het arr.-bestuur. Dagorde 1. Briefwisseling. 2. Arrondissementeelen toestand. 3. Toestand «Voor Allen». 4. Financieele toe tand. Verscheidene. Gezien de belangrijkheid der dag orde wordt eenieders aanwezigheid ve eischt. Broederlijk, De arr.-sekretaris, Alfons Berghman. Verleden Dinsdag vergaderde hejj schepenenkollege voor de eerste maal. Bu geme;ster Nichels wenscht de oud-schepen De Stobbeleer en de nieu we schepenen, heer Pierre Cornelis en. partijgenooten Eugeen Deprez en Ab> fon; Berghman zeer hartelijk welkom in hun ambt en drukte de vurige hoop uit dat er vruchtdragend werk zou ge leverd worden. Een samenkomst had plaats met al de gemeentebedienden, die toe-gespro ken werden door burgemeester Nichela en den heer Cornelis Woensdagmorgen gaf burgemeester Nichels het ambt van bu-g:rlijkeni stand over in handen van ptg. Alfons Berghman, in aanwezigheid van heel het personeel. Het ambt van sociale werken, UI handen van den heer Danckaert, oud schepen-lap, moest niet worden over gegeven want er bestaat niets van. Edoch, de betrokken schepen zal w:l weten te zorgen voor een deg:lijka inrichting, die wel rociale dienst des stad zal mogen worden genoemd. Indien we goed ingelicht zijn is er geen enkele der oud^schepenen, nocll madame Gravez, noch de h.h. Schelf- haut en Danckaert. die zooveel wel» voegelijikheid b:zat, het ambt aan da nieuwgekomen schepenen te overhan digen. Aan de h.h. Schelfheut en Dan ckaert moesten zelfs brieven worden gestuurd om den sleutel van hun bu> reel in te brengen. En madame Gravez, die maar niet ta troosten is, wierp den sliutel op tafel met den uitroep: ..Hier, geef hen» aan dien andere die komt», hiermee Deprez bedoelende. Moest een eenvoudige werkersalge» vaardigde zoo'n onbeschoftheid b?too» nen, ge zoudt wat hooren. Verleden Zond-ag zijn dus door of» ferwilligen van het Roode en Vlaam sche Kruis omhalingen gedaan aan al de kerken. Ze brachten het mooi sommetje vaa 2.790,05 fr. samen. In naam van al de noodlijdenen, ha telijken dank aan alle milde ge vers. Eerstdaags zullen definitieve steuo- verleeningen plaats hebben. We schreven reeds, dat er 100.000 kgr. kolen zullen uitgedeeld worden. De meest noodlijdenden, waaronder de nog alleenwonende ouderlingen, die slechts hun ouderdomspensioen als in komen hebben en de volledige werk loozen zonder inkomen, zullen denke lijk eerst wo den besteld. We vragea inschikkelijkheid voor het groote werk, dat niet in 24 uren kan geregeld worden. Vergadering van den Gemeenteraad. op Zaterdag 7 Januari 1939, te 17 il, ten Stadhuize, gewone zittingszaal. DAGORDE 1. Eedaflegging der overblyvende gemeenteraadsleden. 2. Grond fstand Kerkhof. 3. Vorming der afdeelingen. 4. Krrdietcpening 1939. 5. Vernieuwing belastingen 1939. Het kollege van burgemeester ei» schepenen brengt ter kennis van da belanghebbenden d-at op Dinsdag 10 Ja nuari -e.k. te 11 uur voormiddag, ter zittingzaal van het sohepenenkollege, zal worden overgegaan tot de openbare aanbesteding betreffend? de levering van 100,000 kg. grove kolen criblé kwa liteit I.O.B.C. Het la:tenboek is van heden af ta bekomen ten stadhuize, bureel 14. Het kollege van burgemeester en schepenen, brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat vcorta n de zit ting van het schepen nkollege voor het publiek zal plaats hebben, den DINSDAG in plaats van 's MAAN DAGS, van af 10 1/2 uur. Soc. Vrouwengroep Langs d-ezen weg bedanken wij allen di? hebben medegeholpen aan het wel- lukken van ons kerstfeest. De verkoop va.n zegels ten vcordeelo van Spanje bedroeg 184 fr. Dank. Het bestuur. Maatschappij Vooruit De spaarders der S. M. Vooruit wor den vriendelijk verzocht, hun spaar boekje (rood boekje) binnen te bren gen om ons toe te laten de interesten in te schryven De bureelsn zijn open van 's mor gens 8 tot 12 en van 2 tot 6 uur. Het bestuur.

Voor Allen | 1939 | | pagina 6