v POLITIEKE VOORUITZICHTEN ÉSÉL? JAN EN HET PLAN? M. DEVEZE IS OPTIMIST HET BELGISCH SOC. COOP. KONGRES HET AANTAL FAILLISSEMENTEN IN 1938 MET BIJNA 15 t.h. VERMEERDERD MUKtlAAft Minder /erkoudheden! Vicks Va-tro-nol Vraagstukken van den middenstand „.toch nog n/txi ouujL&iaP. Politiek weekeind I v t 3 - Voor Allen - 15 Jan. 1939! lilies voer het Het was, zoo wij het ons goed her inneren in 1936 na een jaar regee ring Van Zeeland- De Man dat wij een jubelkreet lieten hooren in dit blad: «De faillissementen in een jaar met 30 t. h. verminderd Wij herinneren ons zelfs dat alwie voorstander was van het experiment Van Zeland-De Man» onze kreet her haalde en het als argument gebruik te. Sindsdien is de regeering Van Zee land-De Man gekelderd geworden, heeft de regeering Spaak het bewind overgenomen van P. E. Janson. De internationale gebeurtenssen hebben onmiskenbar een nadeeligen invloed uitgeoefend op de ekonomi- scihe konjonktuur van ons land. Anderzijds hébben de elkander op volgende ministers van Ekonomische Zaken en politiek van toegevingen rechts en links gevoerd. De werkloosheid steeg onrustbarend. En middelerwijl meldt de firma Van der Graaf slechte bulletins, die zoo- wiat als de barometer van het ekono- misoh leven in België zijn. Treffend is de gelijkeni s tusschen deze bulletins en dezen uitgegeven door de Nationale Dienst voor Ar beidsbemiddeling en Werkloosheid. (N.D.A.W.) Beide giaan In stijgende lijn. De werklloosiheid stijgt... het aantal failissementen en konkordaten stijgt. Wat weten de voorstanders van de deflatie daarop te antwoorden? Wij hebben voor ons het laatste bul letin verschenen over 1938 uitgegeven door de firma Vander Graaf. Wij drukken het hier over zonder verder kommentaar, doch stellen de vraag: Wanneer gaat eindelijk een ge- sonde ekonomische politiek gevoerd worden? Een der eerste voorwaarden daar voor zijn: een afzonderlijk ministerie van den Middenstand en Ekonomische Zaïken. De katholieken verwachten alles van het voorstel Van Ackere. De regeering houdt aan haar voor stel. Wij hebben het onze. Dat men om de liefde Gods de vraagstukken definitief aanpakken en niet blijve voortsukkelen in het straatje zonder einde! J. C. FAILLISSEMENTEN IN BELGIE Er werden over de week eindigende 39-12-38 in België 10 failissementen uitgesproken, tegenover 11 over het zelfde tijdiperk van het vorige jaar. Uitgesproken failissementen per branche gedurende de week 23-12-38 tot 30-12-38: 6 diversen, 3 garagehouders, 1 handelaar in stoffen. In totaal werden er van 1-1-38 tot 30-12-38, in België 650 faillissementen uitgesproken, tegenover 578 over het zelfde tijdperk van 1937. KONKORDATEN Van 1-1-1938 tot 30-12-38 werden in België 222 aanvragen ingediend tot het bekomen van een konkordaat en 136 aanvragen gehomologeerd, tegen over resp. 172 en 111 over hetzelfde tijdperk van 1937. PROTESTEN Over de week eindigende 30-12-38, werden in België 2336 protesten gere gistreerd tegenover 1332 over hetzelfde tijdperk van 1937. Van 1-1-1938 tot 30-12-1938 werden in België 103.384 protesten geregis treerd tegenover 70.526 over hetzelfde tijdperk van 1937. N. B. De statistieken voor 1937 wezen reeds op een verhooging van het aantal failissementen, konkorda- uen en protesten. Wij hopen toekomende week een overzichtelijke taibel van de laatste vijf jaren te kunnen geven. J. C. Niet zonder reden is men veel belang gaan hechten aan de redevoering door Spaak uit gesproken in het hartje van de Boiinage, nauwelijks acht dagen vóór bet hernemen ven de politieke en parlementaire werkzaamheden. Ofschoon onae vriend Spaak er gesproken heeft als socialistisch ver tegenwoordiger voor de militanten van de Belgische Werkliedenpartij uit de Borinage, toch heeft men in zijn woorden de draagtas-oht willen terugvinden van den pensoon die den titel draagt van Eerste-Minister. Spaak, kon ook mcedlijk anders terwijl nij zij;n redevoering uitsprak dan ach ervan overtuigen dat hij tevens een rede hield die men zou bestempelen cis zijnde deze van een Eerste-Minister. In deze dubbele hoedanigheid was bet zeker geen gemakkelijk zaakje voor minister en partijgenoot Spaak de voorpost te nemen, en dit zonder te weten wat morgen de vertegen woordigers van de verschillende politieke partijen als houding zuilen a-nnemen. Maar Spaak schrikt voor geen moeilijkheden terug; en wel wetend dat er daar soms broeinesten schui len die tegen hem gekant zijn, heeft hij verkozen juist in dit midden zijn sprong te wagen, dan wel elders. Met een diurfkracht hem eigen, heeft hij daar de vr-agstukken be handeld en aangepakt, zooals hij die ziet als socialist en als regeerings- hcofd. De internationale verwikkelingen maken zeker niet de bekommeringen uit van eenieder. Maar wel van hen die aan de leiding staan en het re- geeringsbeleid In handen hebben. Men moet de mogelijkheden in aanmerking willen nemen. Zien niet blind staren op kleuren; en zich niet heelemaal laten leiden door ge voel. z ken. Men moet ock zin hebben voor werkelijkheid. En soms van beide kwalen, de minste zien te nemen. België kan niet wat groote landen wel vermogen te doen. En dan moet er niet alleenlijk verstandig geschip perd worden, maar moet men zien in geen twee hinderlagen tegelijk terecht te komen. Indien wij ons tot nog toe uit alle intern 'tionale verwikkelingen onge schonden en ongedeerd hebben kun nen houden, dan is het zegt ons Spaak, te danken geweest aan onze zelfB'tandig'heidspolitiek die bij geen enkele grootmogendheid aanleunt, maar erop gericht is alle waarbor gen ten onzen opzichte te verzekeren. Het verloopt zelden niet altijd ge- makkellijk om een houding aan re nemen waarbij alleen de rede de voorrang geniet. Dit komt ons het gevel van Spanje te bevestigen, alwaar nu sinds meer dan twee jaar gestreden wordt om het republikeinsche gevestigde ge meengoed te vrijwaren en te be schermen. Maar kan België tegen de ganse he wereld in, een houding blijven aan nemen waarbij het riskeert zijn eigen demokratische grondstelling prijs te geven Zeker, we vragen niet beter, en we veriangen niet anders, dan dat het republikeinsche Spanje moge zegevieren over het meineedige Spanje der nationalisten, maar zul len wij alleen vermogen zulks te bewerken Zoolang het ons gegeven is, willen wij al doen wat in ons bereik en in onze macht ligt om de vrijiheids- Ikampers zegerijk uit dezen twee strijd te zien komen, maar meer, dan met redelijkerwijze tot onze roaabt behoort, kunnen wij toch niet. Het was zeker ongepast en onge- v wensoht ons een Burgrszaak tus- scthen de beenen te werpen, dan wanneer in het eigen land zooveel tijd en zorg dienen besteed te worden om er ons bovenop te werken. Doch we zijn niet alleen om daar over te beraadslagen en te beslissen. Daar zijn andere groepen en partijen die hun wootü hebben te zeggen; en we kunnen slechts betreuren dat wij tn deze van houding verschillen, en onze opvatting niet gedeeld wordt door de meerderheid van de in het parlement tefeiende vertegenwoor digers. 'Is spijtig, maar wij moeten er rekening mede houden. Qp de vraag, of het gewenscht is het op deze kwestie tot een on vermijdelijke breuk te laten komen, wordt meestal geen kordaat ant woord gegeven. En in zijn hoedanigheid van Eerste- Minister heeft Sp euk geen ongelijk het niet zoo gemakikelijlk tot een breuk te laten komen. Overbruggen wat er kan overbrugd worden, behoort tot zijn taak. En in deze, laten wij hem. rustig naar een vergelijk zoeken. Maar buiten dit probleem, stelt zich ook onze binnenLandfche toe stand, wa-rvoor wü niet de oogen mogen sluiten. Meer dan eens werd gewaarschuwd tegen een deflatiepolitiek; want daar mee zou noch in6 volk noch ons land gediend zijn. Hier raapt Spaak onmiddellijk den toegeworpen handschoen op en stelt de vraag hoe of wanneer de tegen woordige regeenng aan deflatie zou gedaan hebben Maar zijn verklaring laat zich geen oogenblik wachten, en aan al wie het hcoren wil zegt hij, dat de politiek van de regeering geen deflatie betracht noch beoogt, wel integendeel. En hij bewijst dat wat er toe nog toe gedaan weid, juist van aard is geweest om het sociaal programma verder uit te diepen, openbare werken mogelijk te maken, een strijd aan te binden tegen de krotwoningen, arbeid te verschaffen. Hij durft het zelfs aan te zeggen dat de tegenwoordige regeering een bolwerk is van verdediging der arbeidersbelangen. Profetisch gaat hij zelfs verder en kondigt aan het de omgevormde regeering van morgen een duidelijke p.sitie zal aannemen door zich tegen elke deflatie te kanten. Dat tenminste is duidelijke taal w araan te tegenstrevers zich niet kunnen vergrijpen, en waaraan de partij .enooten zich kunnen vast klampen. De arbeidersklasse in d'eerste plaats, en ook de andere Is gen of klassen van de bevolking, vragen niet beter dan dat er nooit of nooit nog een deflatietijdperk zou dienen inge luid te worden. In deze mag Spaak van onzen, en van velen hunner steun ver zekerd zijn. Alhoewel wij er ons goed reken schap van geven dat de moeilijk heden daarmee nog niet van de baan zullen zijn, toch is het in die bepaal de richting dat er dient verder gegaan te worden. En de redevoering van Spaak moge een goede voorbode zijn, voor wat er aan politieke vooruitzichten gekoes terd wordt. Nochtans zullen wij talrijke tegen strevers op den weg te ontmoeten hebben. Dit is tijdens de laatste parlementaire werkzaamheden maar al te dikwijls aan het licht getreden Hier tegenover z 1 onze grootste troef, vast en zeker, onze eensge zindheid zijn. Omwille van het belang eraan verbonden kunnen we niet genoeg nadruk erop leggen, opdat eenieder van ons het zou begrijpen tuchtvol en eendrachtig in lijn te staan. Aldus is ons de meeste kans ver zekerd onze tegenstrevers te doen uitwijken en van het opg an van een slechte richting af te houden. J. DE CONINCK. Men kan over M. Devèze al denken wat men wil, iets moet men toegeven, namelijk, dat het een optimist is en het is zoo zeldzaam deze noedanigheid bij een politieker aan te treffen dat wij het niet genoegen aanstippen ,Mr. Devèze droomt er nog altijd van, een nationale partij op te richten, met enkele vooraanstaanden van iede re politieke partij, waarbij hij ook enkele socialisten rekent. In afwachting dat hij zoover is gaat hij geduldig voort iedere week een punt van het programma zijner nieuwe partij te ontwikke en. Aldus had hij het deze week over het sociaal gedeelte. Hij stelt vast dat het sociale niet meer van het ekonomische te scheiden is. maar in zijn geest beteekent dit dat alle sociale vooruitgang verbonden is aan den toestand waarin handel en nijverheid verkeeren. Gaan de zaken goed, worden er win sten gemaakt, dus mag er wel eens iets gedaan worden voor het werkvolk. Gaat het minder goed dan moeten de arbeiders maar wachten. In de huidige omstandigheden gaat het zoo, maar het verschil tusschen M. Devèze en de B.W.P. is dat hij dit wil bestendigen, terwijl wij juist aan deze onrechtvaardigheid een einde willen maken. Hij ziet de oplossing in het veral- gemeenen en wettelijk maken der paritaire kommissies en stelt als voor waarde een soort korporatisme voor patroons en arbeiders. Hij ge ooft dat, wanneer werkgevers en werknemers, te sa: m zijn er altijd rechtvaardige arbeidsvoorwaarden zul len bereikt worden en drukt er op dat hun belangen gelijkloopena zijn. Dat zijn progTamma aan de bezits verhoudingen niets wijzigt daaraan schenkt hij geen aandacht. Dat de produktie zelf zal gericht blijven op het voldoen aan de zucht naar winst in stee van gericht te zijn op het voldoen van behoeften, laat hem onverschillig. Dat kapitalistische rechtvaardigheid beteekenen kan, 100.000 fr. winst voor den nijveraar, 10.000 fr. loon voor den arbeider en ^.000 fr. dopgeld voor den werk ooze vindt hij normaal. Tenslotte blijft dit de struikelsteen waarover all» burger-soeiciogen moe- te geraken. Hun zoogezegde oplossingen en pro- grammas hebben alleen voor doel het tegenwoordige te bestendigen. Onze hoofdgedachte moet zijn uit do miserie van vandaag zoohaast mogelijk uit te geraken. Om dit te doen moet noch op de kat.olieke, noch op de liberale, noen op Rex of V.N.V. gerekend worden. Slechts de B.W.P. is daartoe in staat, op voorwaarde dat ze bereid gevonden wordt haar programma voor te brengen en er voor te vechten. Het programma is er, de wil om het te verwezenlijken eveneens, de stuwkracht moet' van de massa uit gaan en die blijft jammer genoeg, dik- wiiis in gebreke. ROEFFEL; J DUTSKE. 'k Ben erg onder den indruk! JAN. Laat hooren, vriend. DUTSKE. De proost heeft ons in den katholieken kring erge dingen verteld. JAN. Zeg op. DUTSKE. Kijk, zei hij, de werkloosheid stijgt erg en wat doen de socialisten nu met hun fameus Plan JAN. Uwe proost is 'ne plan trekker. DUTSKE. Ja maar, 't is niet met te lachen dat ge mijn argu menten gaat vernietigen. JAN. Dutske, ik word on middellijk dood-ernstig't Is dus weerom de socialisten die het zwarte heest zijn. Zij zijn het die de menschen iets wijs hebben gemaakt over de oplossing der werkloosheid. Ze konden hard schreeuwen over het Plan van den Arbeid. Maar ze gingen in de regeering. Ze wer den minister en dan lieten ze den boel draaien; en nu zitten we daar met stijgende werkloos- heiden belastingen, èn de zaken die zoo moeilijk gaan, enz., enz., èn dat alles is de schuld van de socialisten. DUTSKE. Ge kent dus al mijn argumenten? JAN. Maar ja, beste vriend. Dat is altijd zoo geweest. We zijn daartegen verhard en bestand. Maar, goede vriend, hebt gij een goed geheugen DUTSKE. 'k Geloof het loei. JAN. Mag ik u dan enkele vraagskens stellen DUTSKE. Waarom niet? JAN. Hebt gij goed den tekst van ons Plan in uw hoofd DUTSKE. Niet heelemaal. JANDat dacht ik wel, want dan zoudt ge moeten weten, dat wij, socialisten, het luidop ver kondigden in het Plan als ge aan den vorm van de ekonomi sche maatschappij NIETS ver andert, kunt ge geen bestendige oplossingen vinden aan de werk loosheid en de krisis overwinnen. En is er niets veranderd, vriend DUTSKE. Hoe bedoelt ge JAN. Heeft men de banken, de elektriciteitstrusts, de Kongo- leesche mijnmaatschappijen ge nationaliseerd DUTSKE. Neen. JAN. Wie verkondigde, dat de nationalisatie in tegenstrijd was met de pauselijke encyclie ken DUTSKE. De kristen-demo- kraten. JAN. Wie durfde niet op- marcheeren met ons naar gron dige struktuur-hervormingen? DUTSKE. Wij. JAN. En wie verwittigde steeds dat de krisis terugkwam, zoolang men geen sterken gena- tionaliseerden sektor in ons volkshuishouden had vastgelegd, en dat het asceten-kapitalisme in den staat werd aanvaard? DUTSKE. Dat hebt ge ge zegd, maar, ge zijt toch in de regeering gegaan en ge naamt er toch aan deel. JAN. Zeker. We zijn er in ge gaan om aan de toestanden onmid dellijk verbeteringen te brengen. En zijn de toestanden in 1935, 1936 en tot 1937 niet verbeterd? DUTSKE. Dat is waar. JAN. Maar we hielden toch niet op gedurig en gedurig te ver wittigen. We moeten het volkshuis houden van het land veranderen. En toen ontketende men een'kam- pagne tegen Rik De Man. De nijveraars hadden het beter gekregen. En toen moest die so cialist maar weg, die man die het Plan had durven opmaken. DUTSKE. Maar ge waart toch in de regeering? JAN. Maar ge kunt toch nog tellen zeker. DUTSKE Wat is dat nu? JAN. Ik wil zeggen, dat ge toch nog kunt samentellen. En dan, met hoeveel socialisten zaten we in de regeering? Waren we de meerderder? DUTSKE. Neen. JAN: We waren dus in de min derheid. DUTSKE. Ja. jan. Samen met de kristen- demokratisch ministers, en ook in 't Parlement, waren we zeer sterk geweest. Hebt ge van dit samenwerken gewild? DUTSKE. Neen. jan. Dat betalen we nu zwaar. Want zie maar, in den moei lijken ekonomischen toestand waarin nu ons bevinden, moeten ive durven stoute maatregelen ne men. Het is waar dat, als we een ge deelte van het kapitalisme nu niet alleen onder kontrole, maar bestu ren zullen, we er kunnen in lukken bestendig en gedurig de krisis ach teruit te dringen. Darvoor is er een meerderheid in dit land. Maar ze heeft zich nog niet gevonden. Maar vriend, denken we aan die duizenden iverkloozen. Denken we aan die miserie. En laat u dan niet beetnemen door al die verou derde aanvallen tegen het socia listic. Onze oplossing van het plan- socialisme kent ge. Daar moeten we naartoe. Er is geen andere weg, wilt ge niet on der diktaturen leven en zeker naar den oorlog gaan. Vriendkristen-demokraatdenk na, nog is het tijd. Hier is mijn hand, pak aan, en samen gooien we dat kapitalisme, dat zonder krisis niet meer denk baar is, naar beneden. En laat me er op kloppen: alleen onze socialistische plan-ideeën brengen de oplossing. Bestrijd ze door de 3-Minuten VapoRub- Massage. Teveel innemen kar een kindermaag gauw van streek brengen Om Baby's kou (of d( Uwe) vlug en zeker te bestrijden, doe aL< voigt tegen bedtijd: (1) wrijf flink Vicks VapoRub op keel er borst; (2) daarna ook op den rug; ten slotte een dikke laag op de borsl doen en met warm flanel bedekken. Geen wachttijd—Werkt direct Door deze massage begint VapoRub direct ioor de huid te werken als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaamswarmte ie heilzame dampen, die 18 x per minuut taar de ontstoken luchtwegen van neus, teel en borst worden ingeademd. Door de irenlange dubbele werking verzacht VapoRub le prikkeling, lost het slijm op, vermindert iet hoesten en maakt het ademen gemak- ;elijk. Baby valt spoedig in een verkwik- ;enden slaap en 's norgens is de ergste :ou meestal voorbij. Enkele beelden varl het koöperatief kongres 1. de Brouckère aan het woord 2. Een olik in de zaal3. Het bureel Modern afweergeschut tegen de vijandelijke vliegtuigen werd door de Spaansche republikeinen op het eiland Minorca opgesteld, een der sleutelposities der republiek, en waar ze zal stand houden. Het is niet onze bedoeling in dit weekblad een verslag over dit kon gres uit te brengen. De socialist!. che dagbladen deden int. Als kongreslid willen wij hier eeni- ge indrukxen nee. schrijven. De Belgischs socialistische inrich tingen weten over het algemeen hun kongressen te organiseeren en de kon- gresieden zijn g.schoolde kongresvol- gers. Geen wonder dat hier alles in de beste orde van stapel liep onder ihet vooralttersor.ap van den Luikschen koöperator Frangois Logen, verstan dig en klaarziend oud-werkman. Al leen moeten wij doen opmerken, dat de algemesne koöperatieve vennoot schap in acht dient te nemen dat met een beladen dagorde de verrichtingen niet in één dag kunnen geschieden. Het verslag van makker 'Papart, alge meen bestuurder van de algemeene koop. venn. nam d:n geheel voorzie- nen tijd in en andere punten zooals De Koöperatieve Opvoeding», die heel veel aandacht ve. gen, moesten zon der grondige gedachtenwisseling voor gebracht of zelfs verdaagd worden zoo als «De bedrijvigheid der koöperatieve vrouwenbonden Daarenboven had menig afgevaardigde van socialistische organisaties of van vreemde koöpera tieve groepen een verklaring of groet af te leggen, die dikwijls uitliep op het dieper aanraken van stellingen nopens het verslag Papart. Vele mandatarissen hadden de uit- noodiging door hun aanwezigheid be antwoord en ook de ministers Spaak en Delattre zijn in 't voorbijgaan ko men groeten. Onze eerste-minister verklaarde ten persoonlijken titel, dat de aandacht van de regeering na de laatste politieke zaken meer kan be- steeds worden aan de nationale ekono mische heropbeuring en dan ook de wenschen van het Belgisch koöperatief wezen zouden gehoord worden. Dit gebaar alleen Is versterkend omdat het reeds een moreele verdediging kan aangezien worden tegen de demagogi sche aanvallen van zekere midden- standsverseni'gingen. En nu het verslag Papart. Wij zijn persoonlijk van meening dat deze koö peratieve leider in de laatste jaren een leer tracht op te bouwen, waar door hij den weg wil wijzen aan hst Belgische koöpe-atief idee van uit breiding door meewerking met mid denstandsorganisaties en het erken nen van de koöperatieve beweging door de regeering als konsultatief lichaam. Dit leiden wij nist alleen af van zijn huidig standpunt, maar ook van zijn verslag bij voorgaand kongres neer gelegd. Dat makker Papart zelf voor zichtig is bij het verdedigen van zijn thesis en het meer uitdiepen van deze problemen noodig acht blijkt uit zijn houding twee jaar te reke door het intrekken van ds resoluties. Dit lam niet, dat hij zeer belangrijke en te overwegen beweegredenen heeft voor gebracht en waa'op hjj zijn stelling bouwt. Het absoluut liberalisme heeft plaats gemaakt voor regeling in d«. ekononua zoowei in totalitaire of ae- mokratisohe landen .De koöperaua kan hier, dcor haar grondslagen en haar pra.Kt.sea werxen, helpen, vooral bij het huiaig vraagstux van iedere natie; de bevoorrading en de kie.n- hanaelsprijzen. De toenadering van de veroruixs- tot de landoouwKooperaue is een allereerste noodzaxelijknei... Verder kan er volgens Papart De- lang huizen in zekere betiexxingeu tusschen ae koöpe.atie en de openbare diensten. De koöperatieve regie voos ae verdeelmg van elektriciteit en ae koöperatieve dien.ten in geval van al gemeene mobilisatie woraen als voor- oeeld gesteld. Ook het huishoudonder- wijs zou een hooger peil bereiken doos aanvullen van het programma met de koöperatieve studie. En zoo luidt het besluit; oprichten van een koöpe- ïatieven dienst, die de regiering D\j haar taak uizake de kleinhandelsprij zen, fiskale vr-agstukiken, nationalen heropoloei van land douw, toezicht op kartels, bevoorrading bij mobilisatie, hulp bij huishoudonderwijs, zou bij staan, Een kommissie zal deze zees uitgebreide stelling be tudeeren en een nieuw verslag voorleggen op het aan staand koöperatief kongres von Juni te Luik. De inrichters van het kongres had den ter herinnering van den nooit te vergeten pioni-r Vader Anseele, de maquette van het monument Anseeie op een zeer geschikte wijze tentoon gesteld bij den ingang van de zaai. Bij het verlaten van het kongres maak te deze stand een des te diep .ren in druk op ons als wij bedachten op wel ke wijze onze dierbare afgestorvene ons bij ieder koöperatief kongres bezielde en ons nieuwen moed had ingegeven voor de verdere tz voeren propaganda, iets waaraan wij zoo gewoon waren en dat ons thans totaal ontbrak. Dit brengt bij ons de gedachte den vol genden wensch uit te drukken; Wij hebben in de twee laatste jaren ge leerdheid hooren verkondigen, doktri. nes weten sch:ppen en ve-dedigen en bekommeringen hooren uiten over de organisatie van landbouwers en mid denstanders. Wordt het niet weerom tijd, dat wij de onmiddellijke belan gen, propaganda en uitbreiding van ons eigen organisaties als een der hoofdpunten weten te bespreken op de eerstkomende koagressen? GEO NACHEZ. Deze druppels voorkomen vele verkoudheden, omdat zij de natuurlijke be> scherming in den neus, waar de meeste verhoud heden omstaan, versterken. Zoodra gij niest— Joe vlug een paar druppels in ieder neusgat

Voor Allen | 1939 | | pagina 3