ZIJN WIJ EEN REGEERINGSPARTIJ? HET FRANSCH SYNDIKAUSME EN ZIJN TEGENSTRIJDIGHEDEN Bronchitis INTERNATIONAAL OVERZICHT HERINNERINGEN AAN EMILE VANDERVELDE de Winter brengt U zooveel genoeglijke avonden.... j SYNDIKALE KRONIEK BUITENLAND /N ALLE APOTHEKEN Politiek weekeind Het nazi-gekonkel in Oost-Europa Vrijdag 27 Januari TREKKING KOLONIALE LOTERIJ uw fortuin FORD PRAAT ER DEN MOED IN... Heb daarom altijd enkele poeders van het "WIT KRUIS" in huis, en wanneer ge uitgaat, vergeet dan niet er een paar in Uw handtaschje mee te dragen. Aldus kunt ge altijd heel vlug een of andere onverwachte ongesteldheid ver- zochten, die U anders misschien thuis had weerhouden; of kunt ge een hinderlijke hoofdpijn verdrijven, die den mooien avond zou bedorven hebben. HET WIT KRUIS hoofdpijn, zenuwpijn, PIJNLIJKE MAANDSTONDEN, GRIEP, VERMOEIDHEID en ZENUWINZINKING RHEUMATISCHE PIJNEN VERSCHILLENDE VORMEN - DEZELFDE INHOUD Laboratoria tuypens st. niklaas-waas Na het bezoek van Chamberlain aan Rome Fr ankrijks imperium rechtstreeks bedreigd De strijd in Spanje Bij een der groote Soc. Jeugdmanifestaties in het Walenland marcheert Emile Vandervelde aan den kop met de jeugdleiders en kamerlid Buset. Vandervelde hield er veel van, zich onder de jeugd te bevinden. Op een der groote socialistische feesten te Quaregnon, schouwt Em. Vandervelde met een gelukkigen glimlach de voorbij trekkende menigte, die Hij, voor zoovele jaren, opwekte tot het socialisme. Op 5 Februari herdenkt gansch de partij dezen grooten man, op een herdenkingsavond, ingericht in het Paleis der Schoone Kunsten te Brussel Schouwburg D&nS Cinema Slpijd-<SyjnilikaIisirie~Huiicnland Terwijl zijn Italiaansche partner zijn grof spel aan het uitspelen is in het Middellandsche zee-gebied, bereidt Hitier langs diplomatieken weg syste matisch een nieuwen sprong naar Oost-Europa voor. Het joiigste sukses van de nazi-diplomatie is in dit verband de gelijkschakeling, als men het zoo noemen mag van Hongarije. Zoowel wat zijn binnen- als zijn buitenlandsche politiek betreft schijnt dit land, te oordeelen naar de uitslagen van het bezoek van graaf Csaky te Berlijn, voortaan een gedweeëe satelliet van het Derde Rijk te zullen worden. Misschien zal het evenals Polen voorloopig een theoretische zelfstandigheid door zijn onderwerping hebben afgekocht. Als volgend slachtoffer van de nazi-politiek komt dan steeds meer Roemenië op het voorplan, dat de grootste struikelblok blijft voor het vormen van den Ukrajienschen staat onder Duitsclie voogdij. Daarmede staan allerwege in Europa de posities der totalitairen opgesteld in afwachting. van de lente. Wel te verstaan als geen onbeduidende vonk Het Europeesche buskruitvat voor dien tijd ontploffen doet. Ja, zegden tal van vooraanstaande narUlgenooten. Neen schrijven de tegenstrevers. We zitten toch in de regsering, zal de lezer denken. ja. we zitten er in tot zoolang de tegenstrevers verplicht zijn onze tegen woordigheid te dulden, tot zoolang zij onze medewerking noodig hebben, tot zoolang wij ons genoegen nemen met eisohen te stellen die de bourgeoisie wel wil inwilligen. De samenstelling van de huidige regeering, haar werking vooral bewijst dit en we aafzelen met neer te pennen, dat het gevaar voor onze partij er in bestaat, regeerings- psrtij te willen blijven op de tegen woordige manier. En toch moeten we regeeringspartij blijven De tijd dat sommige onder ons ge loofden dat we de regeering in handen zouden genomen hebben na een ge- weldadige omwenteling, is voorbij. Een ieder is voorzeker vandaag tot de overtuiging gekomen dat het trapsge wijze zal moeten gaan. We zullen dus langs wettelijke weg het bewind moeten veroveren. Om daartoe te geraken zullen diepgaande struktuurveranderingen noodig zijn, zoowel op politiek als op ekonomisch gebied. Gedurende geruim'n tijd zal dit moeten gebeuren met medehulp van vertegenwoordigers van andere par- tfjen. Vrijwillig zullen ze dit nooit doen en om hen er toe te dwingen beschikken wij maar over één middel dit is, de openbare meening. En, om de openbare meening voor DEK 1ste SNEDE 1939 van de Een biljet kan 14) maken. ons te winnen, moeten wij onze eischen zoo weten te stellen dat ze telkens be antwoorden aan de nooden van de meerderheid der bevolking. Onze planaktie bracht ons begin 1935 in de regeering. Er werden belang rijke hervormingen doorgevoerd. We hebben dit gedaan gekregen omdat onze aktie de massa van arbeiders en zekere groepen van de middenstan ders in beweging gebracht had. Sedert ongeveer twee jaar wordt geen vooruitgang meer gemaakt, inte gendeel hebben we veroverd gebied terug moeten afstaan. Dit gebeurde onder den druk der krisis, maar vooral omdat de druk van de apenbare mee ning afzijdig bleef of zelfs in tegen overgestelde richting omgeslagen was. Alle nieuwe vooruitgang hangt dus af van een nieuwe flink voorbereide aktie gevoerd op weinige, met zorg ge kozen, en voorbereide programmapun ten. Zijn die punten aanwezig Wel denk maar eens terug aan al wat we in ons Plan van den Arbeid voorzien hadden en stelt dan de vraag wat werd er van verwezenlijkt Nochtans mogen we ook weer niet vertrekken met te veel hooi op onze vork. Wsinig punten, duidelijk voorge steld, begrijpbaar voor de massa. Het begrijpen is de voorwaarde die er haar toe brengen kan vol te houden. Vóór de eerste regeering Van Zee land bestond de Planmystiek, wat ont brak was het weten en het willen. Wordt het regeeringspartij zijn, al dus opgevat, dan mosten we lukken. Houdt men er echter aan het te wil len blijven zooals we het nu zijn, dan zullen we nog meer moeten toegeven, zullen we nog meer verwateren, zullen we verloren loopen. Vandaag zijn we gelukkig nog zoo ver niet en onze tegenstrevers hebben gelijk te schrijven dat we, dus volgens hun opvatting, geen regeeringspartij zijn. Volgens onze meening zijn we dit wel omdat we bij machte zijn AL de slachtoffers van den tegeuwoordigen toestand saam te brengen <jm brok na brok het zoo geliefd systeem van de bourgeoisie af te breken. En wie zou daaraan niet wlilen meedoen ROEFFEL. DE kornmunisten hebben zich on der de vier millioen nieuwbak ken syndikalisten van de Pran- sche C.G.T. aan een demago gische kampanje overgeleverd. Er kwam geen einde aan hun eischen. Zij lokten staking of staking uit. Zij maakten misbruik van de lankmoe digheid van den socialistischen eer sten minister Blum. Zj maakten hem het leven onmogelijk. Zoodra de regeering Blum was afge treden, was het uit met de zooge naamd spontane stakingen. Waa om? Geheimen van de internationale po litiek van M:skou, waardoor heel de binnen- en buitenlandsche politiek van de kommunistische partijen in Europa wordt bepaald. Moskou gaf den voorkeur aan een radikaal als eersten minister in Frank rijk. Daardoor valt te verklaren waar om de kornmunisten het Blum zoo las tig hebben gemaakt. De Fransche C.G.T.die zoo tuk was op haar onafhankelijkheid tegen over de politieke partijen, werd om dezelfde reden door de politiekers van de kommunistische partij misbruikt, die er in het paard van T.oje van de syndikale eenheid waren binnenge loodst. Een groot aantal van de nieuwbak ken vereenigden liepen met de korn munisten mee, omdat menschen die geen ervaring van den syndikalen strijd hebben nu eenmaal geneigd zijn de grootste luidschreeuwers te volgen. En er werd, tengevolge van de lank moedigheid van Blum en van onze F.ansche socialistische vrienden, al te bereidwillig toegegeven aan de hard- schreeuwers. Het kon dan ook niet anders, of de neofieten van het syn- dikalisfe moesten de overtuiging krij gen dat men nu eens werkelijk aan syndikalisme deed, als men geregeld met nieuwe eischen uitpakte, op de tafel sloeg en druk uitoefende op een regeering die nooit genoeg toegevin gen kon doen. Deze neofieten kregen alles toege- wo pen, zonder risikos op te loopen. Maar hun strijdvaardigheid en hun extremisme werden leelijk op de proef gesteld op 30 November 1938, toen ge durende 24 uur moest worden gestaakt tegen de dekreetwetten van Reynaud- Daladier. Ditmaal stonden zij tegenover een legeering, die het tegen de stakers had opgenomen. De moed van vele nieuw bakken vereenigden, die de k:mmu- nisten zoo goed konden ophitsen on der Blum, zakte In hun schoenen. Ve len staakten niet mee. Uit de meest vertrouwenswaardige getuigenissen van Fransche syndikale leiders, blijkt dat de kornmunisten die nochtans het meest op de 24-uren- staking hadden aangestuurd, op grond van overwegingen emtrent de buiten landsche politiek, en meer speciaal om te p otesteeren tegen het akkoord van Münohen minder hebben gestaakt dan de socialisten en de meer gematig de syndikalisten. Het zijn de boekbewerkers, de mijn werkers, de zeelieden en de dokwer kers, die het minst door het kommu- nisme zijn aangetast, welke met de meeste tucht hebben deelgenomen aan de beweging van 30 November. De ontstemming onder deze voor beeldige organisaties, die heel wat syn dikale e. varing achter den rug heb ben, was groot. Een leider van de zeelieden ver klaard Wij zullen niet meer meedoen aan stakingen, waartoe wordt besloten door de anderen de anderen, dat waren de kornmunisten. Een volgende maal, zullen wü vijf uur wachten. En als de anderen dan in staking zijn, zullen ook wij marcheeren. Dergelijke verklaring is teekenend vcor de reaktie die meer en meer merk baar is in den schoot van de C.G.T. Vele nieuwbakken syndikalisten, die zich hebben rekenschap gegeven dat het staken onder de regeering Daladie: geen kinderspel is, zooals onder de re geering Blum, verlaten de vakbewe ging. Hun vertrek zal ongetwijfeld de verzwakking van den kommunistischen invloed voor gevolg hebben. Zij, die in de C.G.T. blijven, zijn de ware syndikalisten, die de vuu proef van 30 November hebben daorstaan, en die weten dat er in den syndikalen strijd hoogten en laagten, suksessen en tegenslagen zijn. Het zijn deze syndikalisten, die be reid zullen worden gevonden aan het syr.dikaal herstel mee te werken met René Belin. Deze jonge sekretaris van de C.G.T., de geestelijke leider van het weekblad Syndicats is begon nen met de pu'blikatie in dit laatste van een reeks artikels voor een op bouwend syndikalisme. Hij wil door de Fransche vakbeweging een einde zien stellen aan haar tegenstrijdighe den. Men kan niet, schreef hij onder meer, terzelfdertyd kallektieve over eenkomsten sluiten, en deze zoo maar, op het meest gunstig gekozen oogen- bli'k. met de voeten trappen. Het is ondenkbaar dat men de sociale her vormingen in het gedrang brengt door revoluti nnaire demonstraties, en dat men elke werkelijk revolutionnaire aktie verzwakt door te st ijden voor verbeteringen, voor sociale hervormin gen. Men moet kunnen kiezen... Inderdaad, zij die de arbeiders door extremistische leuzen ophitsen, spelen dubbel spel. Zy prediken eenerzijds de revolutie aan en beweren ande zijds voor meer tastbare hervormingen te strijden dan degenen die zij van al te groote gematigdheid beschuldigen. Maar revolutie en de strijd voor her vormingen sluiten elkaar uit. De ex tremisten durven niet met een radi- kale rev lutionnai e aktie uitpakken, omdat zij weten dat onze West-Euro- peesche arbeidersklasse tastbare, posi tieve verwezenlijkingen verkiest boven het avontuur. Door op twee kaarten te wedden, maken zij nochtans elke werkelijke revolutionnaire aktie onmogelijk, en ve zwakken zij terzelfdertijd de syndi kale beweging, die cp positieve her vormingen op sociaal en ekonomisch gebied is gericht. Dat is de groote tegenstrijdigheid, die in Frankrijk moet worden opge- Wrijf deze aangename zalf op keeL borst en rug. Zij werkt als pappleister en door de geneeskrachtige dampen, die U vele uren inademt. Maakt slijm los, é&s verwijdert congestie en de f~ j ademhaling wordt rustig. Ford beert weer eens de roekomst voorspeld- WIJ gaan het grootste tijd perk van welvaart en geluk beleven dat wij ooit gekend hebben verklaarde hil in een persgesprek Zooveel te beter. Maar een wielrijder zal er zich het best toe voorbereiden door zich te verzekeren tegen de geva ren van de baan Wielrijders, mits een laarlljksche pre mie van 25 frank net is uw burgerlijke verantwoordelijkheid gedekt tot een be drag van 50.000 fr. maximum Een bijge voegde polls «Individueel-Rijwiel», mits een JaarliJksche premie van 30 frank, waarborgt u daarenboven: 20.000 fr. in geval van doodeiijken afloop: 20.000 fr. In geval van volledige blij vende Invaliditeit; 10 fr. per dag ln geval van tijdelijks werkonbekwaamheid LA PREVOYANCE SOCIALE 81, Luehtscheepvaarthof. Brussel is gespecialiseerd ln deze verzekeringen. kalmeert alle ongemakken en pijnen, en maakt U weer frisch en gezond ■WIT Dt PROEFDOOS VAN 8 POED;ERS DE DOOS VAN 24 POEDERS Dt EAMIL1EDOOS VAN 48 POEDERS IN KOKER VAN 24-TABLETTEN II Fr. IN ALUMINIUM KOKER 12 CACHETTEN: 6 Fr, Te oordeelen naar de ontwikkeling van den politieken toestand in Europa, schijnt het bezoek van den heer Chamberlain aan Rome niet veel diensten Ban den vrede te hebben bewezen. Het kan waar zijn dat de Engelsche eerste- minister, doordrongen van een bijzonder realisme, redenen heeft om persoonlijk tevreden te zijn. Heeft hij inderdaad niet openlijk aan den Duce een getuig schrift afgeleverd voor dezes goeden wil en goede trouw... En dit na al de cynische en brutale woordbreuken en ver drags schending en wij noemen Slechts het komedie-spel van de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje waaraan de diktator van Rome zich ten opzichte van Engeland heeft schuldig gemaakt. Men beweert dat de heer Chamberlain zich deze maal niet heeft laten imponeeren door zijn gastheer, maar bedoelde uitlatingen hebben in dit geval ongetwijfeld de waarde van een aanmoedigingaan diengene dien men den kampioen van de internationale immoraliteit zou kunnen noemen. Wat Mussolini zooal verteld en beloofd heeft om in de gunsten te geraken Van den man met den paraplu Hij heeft gezworen dat Italië in Spanje geen territoriale voordeelen nastreeft en dat de Italiaansche troepen er zullen teruggetrokken worden van zoodra Franco de overwinning heeft behaald. Eerst blijft nog af te wachten of die zooveelste belofte zal nageleefd Korden, ivat meer is het is een feit dat de Italiaansche inmenging in Spanje een ideologische strijd in het kader van Spanje's binnenlandsche politiek te buiten gaat. De pretenties door Mussolini in dit verband geformuleerd brengen Inderdaad de hoogste belangen van de Europeesche mogendheden, waaronder Engeland in het gedrang. Het is in de eerste plaats het Fransch imperium dat rechtstreeks door de Spaansche politiek van den Duce bedreigd wordt. De prijs van Franco's eventueele overwinning zal ongetwijfeld door Frankrijk betaald worden. En het zal Djibouti, Tunisie, Korsika en z.m. zijn die uiteindelijk zullen geëischt worden als losprijs voor het terugtrekken van de Italiaansche legioenen, die intussahentijd een dreigende verschijning zullen hebben gemaakt aan de Pyreneeën-grens De ongehoorde hits-kampagnedie in de fascistische pers tegen Frankrijk Is losgekomen laat overigens geen twijfel nopens de vredelievende inzichten van Rome. Er uwrdt geprovokeerd, gespuwd, gedreigd. «Be geweren zullen uiteindelijk vanzelf afgaanwaarschuivde zelfs het orgaan van Mussolini. Kortom er wordt in het Middellandsche zee-bekken een atmosfeer van spanning geschapen die zich bij het minste incident ontladen kan in een gewapend konflikt. Frankrijk heeft eindelijk het gevaar onder de oogen gezien. Misschien telaat! Militaire en andere voorzorgsmaatregelen worden genomen om de Afrikaansche bezittingen voor een onverhoedschen aanval te vrijwaren, terwijl steeds meer stemmen opgaan zoowel in de parlementaire kringen als bij het publiek om door hulpverleening aan de Spaansche republikeinen aan de Italiaansche chantage te ontsnappen. Dat Engeland zich echter niet te veel egoïstische illusies make. Zijn lot is onverbreekbaar aan dit van Frankrijk verbonden. De bedreiging van Fr ankrijks zeeverbinding met zijn koloniën beteekent ook een gevaar voor de imperiale zeevaartroute van Groot-Brittannië. De degradatie van Fru\^crijk als imperiale mogendheid zou overigens het voorspel toezen van de aftakeling van het Britsche imperium. Dat schijnt de Engelsche openbare pieening steeds meer te begrijpen. Alleen Chamberlain niet. Intusschen gaan de republikeinsche helden voort onvermoeid weerstand te bieden aan de overweldiging van de vreemde legioenen. Op het Katalaansche front schijnt Franco's offensief thans dood te sullen loopen op de stellingen waarop de regeeringstroepen zich planmatig hebben teruggetrokken. De repu blikeinsche opmarsch op het Extremadura-front levert middelerwijl het bewijs van de veerkracht en de militaire strijdvaardigheid van generaal Miaja's troepen. Onze ontroerde bewondering gaat naar deze kampers die het blijkt nu duidelijker dan ooit niet alleen vechten voor hun vrijheid maar tevens een levend en misschien het laatste bolwerk vormen van de Europeesche beschaving tegen het moderne slavendom het fascisme. Vergeten wij dan ook hun kinderen en hun vrouwen niet die in kommer en ellende leven onder de bommen en het schroot van de totalitaire verdelgers. Dat eenieder steune in de mate van zijn middelen. 'l

Voor Allen | 1939 | | pagina 2