4 m i p 8 p te - Alweer een koffer-moordte Parijs Enkele raadgevingen voor den kweek Over misdadigersdie hun slachtoffers verpakken en verzenden. WAARHEEN MET HOOFD EN STAART? KLEINE LUCHTVAART EN ZWEEFVLIEGEN A Van Rumst is ontegensprekelijk een groot figuur in de afhletiekwereld mm M PI Wl til De nationale voetbalkompetitie A 0ÊÊ ÉÉP pÉP IZJ Itfi aagsafe HET HOEKJE VAN DEN DETEKTIEF Titelstrijd beperkt tusschen Oostende en Eendracht A. bij de Arbeiderssporters DUIVENRUBRIEK Bij de arbeiders voetballers Voor uw kinderen 5 - Voor Allen - 22 Jan. 1939 Te Memel werden ook nazi-ordediensten ingericht. Duitschland wil zich van Memel meester maken. Spaansehe boeren, die rich "opgaven als vrijwilligers, vertrekken naar het Estrainadura-front. Tot den laatsten ademtocht vechten de republikeinen. Maar ze geven het niet op en nijn vol hoop. Dan ook moeten wy hen steu nen. Meer dan ooit !'.y£ïlL*.v :;V;i£V r*»* Verschrikkingen van den oorlog overal In China, in de internationale koncessies. Worden er kleedingstukken uitgedeeld aan de arme kleine Chineezen die vluchten. Chineesche vluchtelingen te Hong--Kong\ Britsch" troe pen bewaken de Engelsche zone en laten de vluchtelingen op dit grondgebied toe. Japan heeft wel stenen inge nomen, maar de Chipeesche legers zijn niet verslagen, en van u't de verre provincies bestoken ze gedurig de legerkolommen van den Japanschen invaller. Strijd van voorzitter Roosevelt tegen de krlsis. Een mil- lioen kostumes werd besteld aan de gróote fabrieken, om uitgedeeld te worden, en tevens werk te verschaffen. ssssïis :i; rï\ VFhiw' Nieuwe Russische postzegels, aan de sport gewijd. Gedu rig geven de landen nieuwe zegels uit, en het moet niet makkelijk zijn voor den veiteamelaar om die bij te houden. Een koffer, waarin een misdadiger het lijk van zijn slachtoffer verbergt of verzendt, is altijd een sensationeel element geweest in een of andere moord-affaire, die anders wellicht als een banaal iets in de reeks der krimi- neele zaken zou zijn geklasseerd gewor den. De «koffer-moorden» vormen dan ook een aparte afdeeling in het mu seum der menschelijke gruwelen. De meeste dezer misdaden brachten hun uitvoerders geen geluk bij. Deze gebruikten steeds een koffer of een valies om zich van hun geaoode prooi te ontdoen, maar het waren juist deze reiskisten, die meestal de politie op het rechte spoor brachten. Nu Frankrijk andermaal door een koffer-moord werd in opschudding ge bracht, is het de vraag of de «malle sanglante» fataal zal worden voor den schurk. Op 2 Januari 1.1. betrok een man een kamertje in een huis der rue Saint- Honoré te Parijs. Hij beweerde de 30- jarige zeevaarder I'rodon Henri te zijn Men zou hem niet veel zien en daar om moest men zijn kamertje maar goed gesloten houden. Hij betaalde 180 frank huurgeld op voorhand. Toevallig gaf men hem kamer nr 13. Dit nummer zou deze maal weer iets mysterieus en tragisch verbergen. inderdaad, 's nachts rond 1.30 uur sjouwde de zeevaarder, geholpen door een als een mecanicien gekleeden man, een zware kist naar zijn appartement. De nieuwe donkerblauwe reiskoffer werd er neergezet, 's Anderen daags was de zeevaarder reeds vertrokken en de concierge vond naast den sleutel van de fameuze kamer nr 13 een briefje aan het sleutelrek. Het schrijven luid de «Ik ben voor enkele dagen ver trokken. Ik keer rond den 20n terug. Bewaar goed mijn sleutel.» De dagen gingen voorbij en niemand verontrustte zich in het hotel der rue Saint Honoré, tot wanneer in 't begin dezer week de meid een verdachten stank waarnam, die van de kamer nr 13 scheen te komen. «'t Is een lijkreuk...» zei de baas, die dad" 'ik de politie verwittigde. Deze direkt een onderzoek in, brak den koffer open en ontdekte er een lijk in Het slachtoffer was als een fietser met golfbroek gekleed. Een man van rond de dertig. Men had hem de keel afgesneden, blijkbaar met een scheer mes, en van aan het eene oor naar het andere was een vreeselijke snij- wonde van 22 centimeter zichtbaar. Wie is dit slachtoffer, dat geen enkel ander papiertje op zak had dan het ticket van een Parijsche kinema van 30 December 1.1. Wie waren de «zeevaarder» en zijn helper Terwijl het gerecht deze raadsels tracht te ontsluieren, denkt men nu terug aan de beruchtste der koffer- moorden, die als zoovele lessen gelden, niet alleen voor de onderwereld, maar ook voor de speurders. Dicht bij ons staan in de annalen opgeteekend: de onopgehelderde koffer- moord te Brighton (Juni 1934) en de moord op mevr. Arbel (Frankrijk) ge pleegd door zekeren Egender, die het lijk in een koffer verpakte en verzond naar een bestemmiing, die nooit opge helderd geraakte. Er is dan de duis tere moord op Rigaudin, waarvoor de kleermaker Almazian werd gearres teerd. De beroemde Parijsche advokaat Mr. Jean-Charles Legrand kon hem uit deze verwarde zaak redden. Verder in *t verleden spreekt de zaak Bessarabo nog tot veler geheu gen. In 1921 werd in het station te Straatóburg een valies ontdekt, waar in het lijk stak van M. Weissmann, gekend als «Bessarabo». De bloedige koffer met het lijk van den onbekenden man. die in een huis der rue Saint-Honoré te Parijs werd aangetroffen. Hij was vermoord geworden door zyn jouw, de dichteres Héra Mirtel en de zes dochter Paule Jacques. De beruchtste aller koffer-moorden is wel deze van Gouffé. Den 13n Oogst 1889 werd te Millery, nabij Lyon, een mannenlijk gevonden en een gebroken koffer, waarin het verpafcht was geweest. De daders hadden hun lugubere vracht langs een helling in de Rhóne willen gooien. Weldra was het slaclit- offer geïdentifieerd, dank zij een won de dat het aan het rechterbeen droeg. De vermoorde bleek een zekere M. Gouffé te zijn, een welstellend Parij- zenaar. Hij werd vermoord door een koppel, dat de misdaad zorgvuldig voorbereid de. De moordenaar, zekere Eyraud, een handelaar, die failliet ging en Frank rijk moest verlaten, beraamde den misdaad te Londen samen met zijn 20- jarige minnares Gabrielle Bompard, voor wie hij zijn vrouw en zijn twee kinderen in den steek had gelaten. De tragische lijkkoffer werd te Londen gekocht en naar Parijs gebracht. Daar word in de rue Trongon-Ducoudray een rendez-vous kamertje in orde gebracht. Gabrielle Bompard, die "wist dat M. Gouffé steeds veel geld bij zich droeg, wist hem te verleiden en op 26 Juli kwam het tot een afspraak. Rond 8 uur 's avonds stapte het niets vermoedende slachtoffer het gezellig kamertje bin nen. Er heersehte een intiem half duister. De ohamnagne «n de koekjes stonden reeds, klaar op tafel en de mooie Gabrielle. slechts gekleed met een luchtig peignoir, leek verrukkelij ker dan ooit. Maar achter het gordijn naast de canapé stond Eyraud Hij had alles tot in de puntjes voorzien, met zijn medeplichtige afgesproken en wachtte... Weldra vlijde de vrouw zich op het rustmeubel neer, terwijl de begeerige M. Gouffé haar omhelsde... nog slechts enkele centimeter van zijn moordenaar verwijderd M. Gouffé maakte haar peignoir los en de vrouw legde spelend haar zijden japonkoord rond zijn hals... «Wat een mooie das gekscheer de de slet. M. Gouffé wilde haar nu driftig zoe nen. maar de woorden die zij zoopas had uitgesproken, waren het sein tot den misdaad. Eyraud sprong van achter het gor- De nationale voetbalkompetitie ver liest btslist niets van haar aantrekke lijkheid. Met een ongemeene vinnig heid, met een spartaansche wilskracht wordt geworsteld én om den titel èn om te ontsnappen aan het dreigend de gradatiegevaar. Aan de leiding zijn de Mechelsche Clubmen erin geslaagd, opnieuw Be'r schot by te halen. Voor veel voetbal liefhebbe s bleek dit al een onmogelijk zaakje. Men schatte Beerscjiot al op zijn best. Men aanzag de Sinjoren als onweerstaanbaar, als onaanvechtb- ar geworden. Een team als mauve-wit ging zeker voor het einddo l geen misslagen meer begaan. En daar kwam het ant woord van Union, koel en als mathe matisch beredeneerd. En dat herin nert ons den ouden hero.schen strijd van de Unionisten, die het steeds fraai afwerken wilden tegenover de hesr- schers uit de Metropool. Zoo geraakts Club Mechelen, die toch een puntje op White Star liet, nog bij de leiders. Een stap nader bij de zon. Een te baat genomen gelegenheid om luchtkastee- len te bouwen. Ook Charleroi heeft met zijn suk- se» op Club Brugge nog alle hoop niet opgegeven om de leiders bot te stel len. Wat zijn drie punten verschil wan neer men aannemen mag, dat noch Club Mechelen, noch B erschot als onoverwinnelijk geboekt staan En zelfs Union kan nog rustig met een beetje takt en kans (4 punten achterstand maar één wedstrijd meer te spelen) nog het trio Beerschot Club Mechelen—Charleroi voorl?Ij ge raken. En dan... het ware zeker te ver rassend!... Onderaan die standladder wekken nog twee teams de aandacht: Club Brugge en Gantoise. Het gaat deze Vlaamsche teams be paald niet meer voor den wind. En dreigend komen Daring, die op Cercle 1 punt halen ging en vooral Standaard die Liersche S. K. onverwacht mores leerde, opzetten, zoodat de soheidings- marge slechts op 1 punt is gebracht. Vooral Gantoise blijkt reddeloos ver loren: een manke middenlinie, eeh lamentabele voorhoede en een met den dag afstervende moraal, neen daar mee helpt men geen team bergop. Men probee t op het uiterste oogenblik nieu welingen. Men laat half spelers als doelschutters optreden. En men heeft ruim een half seizoen geknoeid met een Verselder of een Dhooge in de voorlijn, al of men blind bleef kijken op een geluk dat maar niet komen kon. Neen wij blijven sceptisch, zooniet pessimistisch gestemd voor de Buf falo's, vooral nu Daring en Standaard, zelfs Cercle en Boom alle zeilen op zetten en van alle winden profiteeren. A m Gent, zonder voetbalhorizon in eere-klasse, arm Vlaanderen, dat opnieuw bedreigd wordt in een van zijn oudste sportprestige's en charme: den voetbal. TANNER. dijn en vooraleer M. Gouffé één kreet had kunnen slaken, hing hij al op sin de zijden japonkoord... Eyraud ver wurgde hem verder met zijn woeste moordenaarsklauwen. Maar het koppel had zich leelijk mis rekend, want Gouffé had deze maal niet als naar gewoonte veel geld bij zich De buit was miserabel een goudstuk van 100 fr., een briefje van 50 fr., een uurwerk en een ring Het lijk werd dan in den reiskoffer geplaatst en naar Millery vervoerd. Daar kwam het kopel de tragische vracht afhalen en wierp ze in de Rhó ne. De koffer b"t.k langs de helling en het lijk rolde er uit. Eyraud en zijn vriendin vluchtten naar Engeland en vervolgens naar Amerika, waar zij zich lieten doorgaan als vader en dochter... Het liefdesspel dezer laatste werd hun fataal. Gabrielle werd op den duur smoor lijk verliefd op een zekeren Garanger. Eyraud wilde Garanger nu ook in een valstrik lokken en hem vermoor den, maar deze maal was Gabrielle niet akkoord. Ze ontvluchtte haar mede plichtige. Beiden zochten elkander in 't verderf te storten door allerlei we- derzijdschc beschuldigingen. Tenslotte werd Eyraud te Havane gearresteerd. De vrouw werd ook gevat en beiden verschenen voor het assisenhof te Pa rijs, alwaar de beroemde advokaat Hen ri Robert trachtte te bewijzen dat Ga brielle door Eyraud was «gehypnoti seerd» geworden... De moordenaar werd ter dood ver oordeeld en zijn medeplichtige met 20 jaar opsluiting bestraft. Toen Eyraud het schavot besteeg zei hfj slechts «Gabrielle was noch tans schuldiger dan ik!» Maar dat baatte niet. Zijn hoofd, rolde weldra in het zand der guillotine-mand. Zal dit lot ook datgene worden van den moordenaar die in de rue Saint- Honoré den hloedigen koffer achter liet en zich alle dagen aan zijn ontmas kering mag verwachten Misschien wordt zijn «zaak» ook nog eens zoo berucht als die van den kof- mer van Millery In elk geval maakte deze affaire zoo'n diepen indruk op het publiek, dat er een zin van bleef voortleven iri den volksmond. In plaats van «houd uwen bek, ge verklikt uzelf» zei men voortaan «ferme ta malle, on voit Gouffé (Sluit uw koffer, men ziet Gouffé NICK. Na zijn meesterlijke verrichting te Algiers, waar hij in twee wedstrijden van ve schillend karakter triomfeerde, komt Van Rumst nu ook te Gent in de schaal De Booser te bewijzen, dat hü van uitzonderlijke kracht is. Hij behaalde de zege op een wijze, die bijna alle verderen kommen taar over bodig maakt. De sterke Lokerscha melkboer overklaste al zijn tegenstre vers in den waren zin van het woorq en voor het oogenblik heeft hfj een konditie be eikt, die het beste doet ver hopen voor de komende voorname proe ven. Jean Chapelle, die vorig jaar 2e werd in den Natiënprijs en die met Schroe ven en Van Rumst ons land zal verte genwoordigen in de cross van «l'Auto» aie op het einde aan deze maand plaats grijpt, deed te Gent het onmo gelijke can in het tpoor van Van Rumst te blijven. Onherroepelijk moest hij echter lossen en zag in de 3e ronde af van alle verder verweer zoogezegd wegens maagkrampen alhoewel we alle redenen hebben om te veronderstellen, dat hij volkomen bewust was van zijn machteloosheid tegenover Van Rumst. Schroeven, onze andere standaard drager, nam aan de schaal De Booser niet deel, maar volgens geruchten heeft hij voor het oogenblik de vorm te pakken. Algemeen wordt geloofd dat Van Rumst en Schroeven onze kleuren in de cross van cl'Auto» op waardige wijze zullen verdedigen, ter wijl Chapelle heel wat zal moeten ver beteren om zijn gevestigde faam eer aan te doen. Velen zijn ervan verzekerd, dat Van Rumst er zijn zege van vo ig jaar zal herhalen. Onmogelijk is zulk; vast en zeker niet en kan de Lokeraar zijn huidigen vorm behouden dan zullen het buitengewoon knappe tegenstre vers moeten zijn om hem te kloppen. In Van Rumst h:eft Vlaanderen ontegensprekelijk een vertegenwoordi ger in de Belgische athletiekwereld, waarop het terecht fier mag zijn. De strijd om den titel bij onze ar beidersvoetballers heeft nog niets van zyn scherpte verloren. Wevelgem, dat zoo lang den scepter zwaaide is nu bepaald uitgeschakeld in den strijd om de hoogste eer. Enkele minder gunsti ge uitslagen in de jongste weken be haald zijn daarvan de oorzaak. Eendracht A bracht .iondag het kra nig Wesbvlaamsch ploegje den genade slag toe. Door hun technisch b: ter onderlegd spel wisten de Muidenaars een heel verdienstelijke 31-zege te behalen, waarbij het degelijk spel van Bodenghien, die voor de gelegenheid als middenvoor werd opgesteld, opviel. De strijd om den titel zal verder uit gevochten worden tusschen Oostende (20 p.) en Eendracht A. (18 p.) en nie mand kan voorzien wie het hier ten slotte halen zal. Beide ploegen lijken aan elkander gewaagd en het Is moge lijk, dat faktor kans in dit duel wel een woordje komt meepraten. Oostende had het Zondag, heusch niet gemakkelijk om er Eendracht B. onder te houden. De 10-score bewijet dit trouwens op afdoende wijze. De held van dien wedstrijd was ontegen sprekelijk de keeper van Eendracht B. Rapaille, die er de kwaadste ballen op haast wonderbare wijze wist uit te hou den. Onderaan ziet het er naar uit, dat Voorwaarts de laatste plaats zal blij ven bezetten. Grootheid en verval... Ook Vreda Geeraardsbergen is niet meer dat homogeen en onweerstaan baar geheel van vorig seizoen. Dat zijn nu eenmaal van die ve rassende wen dingen in het kompetitieleven, die nu juist noodzakelijk zijn om de interesse er voor te handhaven. LOUIS. Hoevele duivenlieühebbere zijn ex niet, die, om uit hun beste kween- auiven een goed gerief jongen te be komen, deze van in Januari en zelfs nog vroeger samenbrengen Is dat aie geforceerde eierlegging bij guur niet een anrechtstieekSuie aoooslag op die kosteiijKce kweekdutven, welke ooor weder voor eeuwig en altijd met lam heid vollen kan? hoe talrijke andere treft men niet aan, die in zekeren zin nog oiwazer en xoejcelaoaer te werk gaan, daar ze b(J nun kweeuaduivea de voortarengst vernaa»ten, aoor gedurig hun eieren te onderiegg-cn bij anaere duiven om de oeestjes te nooozaken twee tot drie acntereenvolgende moren zonder eenige i usee henpoos te leggen Beseflen die onoeoonaenen dan met, dat, met dus- uanig de natuur tegen te werken, zij niet enkel hun ouaen ten ondergang ooemen, maar zien tevens uit aeze een kroost bereiden, dat krachteloos en nietswaardig when zal Hoe tailooze goede kweekduivea, door onkiunalge handen bestuurd, ziet men alzoo niet veel te vroegtijdig ver slijten en verawynen Gaan wy liever oe wijzen te raas. Hoe nanaeren aeze An, zy beselien oeter oe waarae eener deugdelijke aweekduif en aaaram trachten zy ae- zeliiae zoolang mogelyk geaona en krachtvol te bttnouaen aoor een voort durende beste verzorging. Hun ge dragsregel luidt Deter één goed jo.ig aan tien halve! um daartoe te ■tornen, brengen zij maar hun byLon- derste kweeaers bijeen in de rente, wanneer net weder toelaat sahoone jongen te kweeken. Om het getal be kommeren zy zich niet, aireen het gehalte komt Djj hen op den voorrang. Daarom zullen ze winnen of nooit ae eierlegging verhaasten; eens de kweea- koppers samengesteld laten zy elk ir.oeaeel regelmatig zijn natuurrijken gang gaan. Wanneer aan de ruiperioce aangebroken is, wordt hun woonhokje gesloten tot na de volledige verplui- mine en begeeren zij er soms een paar late jongen uit, dan worden deze aoor een koppel andere minderwaardige duiven grootgebracht, ten einde oe volledige vervedering der kostbare kweekers niet door dit achterjarig azen te belemmeren. In één woord, al het mogelijke wordt aangewend om de kweekers zoo lang en zoo krachtvol mogelijk te behou den. Ook worden zorg en moeite hun meestal veelvuldig vergoed, want wij kennen liefhebbers, die hun kweekers en hun duiven verdienen werkelijk dien naam tot zeer boogen ouder dom kunnen bewaren, tot hun groot profijt en tot meerderen bloei en roem van hun hok. Half Februari is het tijdstip, op het welk de koppelingen bij veel liefheb bers aanvangen. Van dan af immers kan het weder er nogal door, gezien de dagen reeos werkelijk langer zyn en het weaer ook stilaan in guurheid aineemt. Deze twee iakvoren langer zonniger dagen en zachtere tempera tuur, wei ken het gr oo tores gen der jongen, evenals aen kweek in net alge meen, voordeeiig in de hand. Dus van met rebruari, ais het open weder is, mogen de koppelingen oe- ginnen voor aie duiven, welke wy op korte afstanden en in de eerste vtucn- ten scnikken te speren. Voor de iond- kampioenen is er nog een volle maand tijd Moesten wij immers met deze laatste reeds den kweek aanvangen, dan zouden zy waarschijnlijk reeds te ver gevorderd zyn in den rui hun ner pennen, tegen dat de scnoonc, ernstige vluchten aan de dagorde komen, zoodat ze aan dezelfde maar in ondergeschikte voorwaarden zou den kunnen deelnemen. 't Kan nochtans gebeuren, dat wij uit een fondduivex of uit een derge lijke duivin een vroeg koppel eieren zouden begeeren, 'bijvoorpeeld in samenkweek met een wederhelft, aan een anderen liefhebber toebehoorende, ofwel met een andere duivin, omdat ze tot nu waren gepaard met een min derwaardigen vogel, dien men hun toe gevoegd iaat, voorzichtigheidshalve, omdat de scheiding ervan nadeelig zou kunnen inwerken op den gemoedstoe stand. eener beste vtliegduiï, wat oor zaak zou kunnen wezen, dat een vroe gere kopvlieger hierdoor zijn goede vluchteigenscnappen verliest om een achberaankomer te worden. Bij derge- lyk geval trekt men uit zulke duiven een vroeger koppel eieren, dat wij een achttal dagen laten bebroeien om ae duiven te laten rusten, om daarna het huwelijk te ontbinden en het oudere paar weer samen te stellen. Niet zelden kwamen wij op hokken va-n die ongeduldige liefhebbers, die met nieuwjaar reeds jonpskens in de schotels hadden, en al was het weder op dit tijdstip soms uitzonderlijk zacht, toch zijn zulke liefhebbers allesbe halve prijzenswaardig. Op dergelijke Een recept dat ge zelf kunt klaarmaken tegen griep, valling en hoest Warm een kwart liter water, voeg er by een soeplepel suiker en 30 gram Cibine (pekoncentreerd)dat gij bij uw apotheker zult vinden. Goed door een mengen tot alles volledig opgelost is en ge hebt alsdan een flinke kwart liter goede hoestsiroop. Dosis: volwassenen 1 soeplepel. Kinderen van 8 tot 12 jaar. 1 dessert lepel. Kinderen van 3 tot 8 jaar: één koffielepel (altijd na de 3 voornaamste maaltijden en vooraleer slapen te gaan)Knip dit recept uit 797-92 vuuuca wy nieostai uuue uui- ven, cue totaal nun veueigmns n«.u- uen veniOicAi et» er lusteiooo en ganoeu oeurunt uitdagen, dooi gunscn mot iio,» en vooi'&i ruin ae nestpunnen vonuen we wateraenttge intwmpoeien, geiy- nena op jaentc waterplassen, isn wy dan aan zui&e ncmtootrs unica vragen en om ae reaen verzoeken va», nun vrocg'tyaig aoppeieu en aweeaeu, aan jtry^en we gcwoonlyn ais ant- woora, uat ze zunts aoen met het aoei gepaaide jongen te neoben tegen aat ae vmeuten met ae juniors aan vangen, en souls ooa, ommat nun Kwee kers reeos nun eerste pen zouaen g_- roven. neoaen, op net lydstip aat ae eerste voarjaarsviuchten zouuen aan breken. De eerste dier drogredenen schijnt voor sommigen misschien aanneeme- lyk, niettegenstaa.»ae wij jaarlijks ge paarde jonge auiven zagen onuiaoen vor beestjes, die nog geenszins van ae heioe moeten weien en misschien maanden jonger zyn. Wat het vallen der eerste slappen betreit, aaarover is het niet noodig aat de ouajes van in de nieuwjaars- paarae Jonge duiven zagen onaeraoen voer oeestjes, a»e nog geenszins ven a^ dat die pen maar loskomt na een tweede en soms na een aerde nest, om reden dat die voorbarige kweek de oudjes in zulke mate heei t afgemat en verzwakt, dat ze totaal buiten lorm zijn geraakt en hun rui daardoor ver traagd wordt. Wat kunnen zulke duiven in de vluchten dan nog uitrichten Het zyn echte wrakaen en heelt men er bij uitzondering in voldoenden toe stand kunnen behouden, dan gaat ae ruiving van den vleugel zoo vlug voor uit, aat ze reeds meer dan halver wege de pennen hebben vernieuwd wanneer de eigenlijke schoone vluch ten aanbreken; dan zijn ze meteen onbekwaam geworden, om den strijd aan te binden met goedgespaara a flinke reisgezellen en heeft men er in voorjaar misschien enkele franken door gewonnen, dan gaan deze nu dubbel verloren. Vroeg kweeken, vergeten wij het niet, put de oude duiven veel nicer uit dan 't kweeken in het goede jaar- getyde, om reden dat de winterjon- gen veel meer voedsel vergen daa zulke, die gekweekt worden in vollen zomer. Het vroeg koppelen verachtert ook den donsrui en kan diensvolgens ooi zaak wezen, dat beste vliegduiven voor het gansche seizoen buiten form blijven. Wie wenscht schoone en goede jon gen te kweeken; wie begeert wel te spelen, neme dan de gekende West- vlaamsche spreuk in acht Hij kweeke niet te gank en niet te lank!» CARLO. (Nadruk verboden) Reeds voor de Ille Arbeiders-Olym piade, d:ze grootsche internationale sportdemonstratie, die we de gelegen heid hadden in te richten in 1937 te Antwerpen, hadden wij de gelegenheid de aandacht der kameraden te trek ken op het nut der kleine luchtvaart en het zweefvliegen in den schoot onzer Eirbeid:r;sportbeweging in te richten. Een eerste afdeeling, opgericht door kameraden uit onze arbeidersbeweging in den schoot onzer groote arbeiders- familie, was deze van Verviers, zich «De Sperwer» noemende. Dank zij de bijzondere krachtinspanningen van kd. Petry, geholpen door enkele oprecht? kameraden, nam deze afdeeling een vlugge uitbreiding er. gelukte zij erin zelf hun eigen zweeftoestel te bouwen. Met welk uithoudingsvermogen, ge duld, hebben onze k:meraden eraan gew.rkt, en met fierheid noemen zij het dan ook «hun kind». Met welke voorzichtigheid, maar vooral met wel ke liefde volbrachten zij met «hun» toestel de eerste proeven, en telkens zjj hun toestel kunnen buitenhalen, is het dan ook een zalig oogenblik voor onze vrienden van Verviers. Een eerste t:ntoonstelling. in 1937 ingericht in het volkshuis te Verviers, kende een waar sukses, en de menig vuldige kleine toestellen die tentoon werden gesteld, gaven ons de vaste overtuiging dat er meer en verder kon gewerkt worden, opdat wij in den schoot onzer arbeidersbeweging zelf een efdeeling van kleine luchtvaart en zweefvliegen zouden bezitten. Dit liet niet den minnen twijfel over en onze arbeiders turn- en sportcentrale zou dus weldra een nieuwe afdeeling tel- l:n. Thans hebben wy het genoegen me de te deelen dat het oogenblik is aan gebroken dat wij zullen overgaan tot de officieele stichting van ons centraal organisme. Inderda d, na grondig onderzoek met onzen vriend Pétry. kunnen wy ons bilan als volgt opmaken 1) Een afdeeling «De Sperwer» te Verviers, die dus haar eigen zweeftoe stel gebouwd heeft en die ongeveer 15 piloten telt, plus een sterke groep voor kleine luchtvaart. 2) Een afdeeling kleine luchtvaart te Jupille, met ongeveer 20 leden. 3) Een afdeeling te Luik, met een dertigtal leden. 4) Te Namen een afdeeling die re gelmatig werkt met 20 a 25 leden. 5) Een kern van groepen te Genval, Morlanwelz en Mont St-Marchienne. Ziedaar dus de hedendaagsche situa tie, maar het laat geen twijfel over dat wy in het land nog groepen of ker nen van groepen bezitten en dat het v ldoende zal geweest zijn de stich ting van ons centraal organisme mede te deelen opdat zy zich zouden laten kennen en zy onze :angen zullen ver voegen. In overeenstemming met kamera:d Pétry, den ijverigen sekretaris van de politieke arrondis: mentsfederatie van Verviers, en die tot heden de as daar- stelde voor het voorbereidende werk, zullen wij binnen een paar weken, waarschijnlijk te Luik, en eerste natio nale verg dering beleggen, om met de belanghebbende kamerad n te onder zoeken hoe wij het best onze pogingen kunnen aanwenden om de grootst mo gelijke suksessen te'boeken. Te dien einde zouden wij willen dat de groepeeringen en kameraden, die zich aan dezen tak van sport interes seeren, ons zonder dralen te schrijven en ons mede te deelen welke mogelijk heden er bestaan in hun woonplaats of gewest en ons zooveel mogelijk inlich tingen te geven. Kameraden, helpt ons in ons pogen tot het stichten van onzen arbeiders- band voor Kleine Luchtvaart en Zweef vliegen. Men kan zich richten tot kam raad Pétry of tot de arbeiders turn- en sportcentrale, Emile V-nderveldeplein te Brussel. - JEF.

Voor Allen | 1939 | | pagina 5