AALST EREMBODEGEM Federaal bestuur Verantwoordelijke reicüctie: 'Volkshuis, Molendries, 11 AALST Telefoon 572 PARTIJGENOOTEN EN GEZELLINNEN ROODE PIJLTJES Steun voor Spanje TEXTIELBEWERKE,RS-STERS Prachtig sprekende filmvertooning Het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn «De Vooruitziende Vrouw» in feest Tooneelkring HERMAN HEYERMANS ONDER EEN DAK DE SCHOUWVAGER EN Z'N LIEVEKEN Kameraden en sympathisanten met onze poly-klinische inrichting 1937 52- De breinijverheid en de loonsverhooging Het menschlievend werk ROODE SPORTKRING DE GEMEENTERAADSZITTING VAN ZATERDAG 14 JANUARI Interessante rede van Vijverman Rede van Vijverman Aalst Stedelijk hulpfonds STEDELIJKE WINTERHULP BERICHT UITGEBREIDE ALGEMEENE BESTUURSVARGADERING 6 - Voor Allen - 22 Jan. 1939 NIEUWS UIT HET De Spaansche republikeinen vechten sinds 2 1/2 jaar met heldenmoed tegen de rebellen, die gesteund worden door de fascisten van Italië en Duitschland, voor de vrijheid en de demokratie! Duizenden Spaansche ouderling n. vrouwen en kinderen werden doo de fascistische kanonnen en vliegtuigen vermoord. De Spaansche bevolking verkeert in den groot ten nood. Duizenden grijsaards, moeders en kinderen verkwijnen door gebrek aan voedsel en de voornaamste levensmiddelen. Gedurende den oorlog 1914—1918 heeft het. Spaansche volk medegehol- pen om aan de Belgen de noodige voedingsmiddelen te verschaffen. Dat is oen dubbele reden opdat wij de ongelukkige bevolking van Spanje zouden steunen. Dat kan en moet gedaan worden. MILITANTEN van de soc. partij, schaft u de steunkaarten aan van 2j frank. Koopt iedere week nog een steunzegel van 1 fr. om op uw kaart te 5^BEDIENDEN van de soc. groepm en dezen die het geluk hebben nog regelmatig te mogen werken, koopt iedere week een steunzegel van 1 frank DE LEDEN van de soc. groepen moeten het al een plicnt aanzien, van minstens iedere maand een steunzegil te koopen van 1 frank. HELPT de noodlijdende vrouwen en kinderen van Spanje KOOPT bij de boden der vakbonden de steunzegels van 1 frank. N. B. De leden, die hun bijdragen ten huize van andere personen laten ontvangen, worden verzocht met hun bijdragen ook hun penning te geven voor den steunzegel. Slecht vertrokken De heeren der fameuze Konoentratie zoeken zichzelf te vertroosten met te beweren dat het stadsbestuur slecht is vertrokken. Is niet de burgemeester, maar wel het oud-schepenenkoilege die den nieuwen gemeenteraad moest samen roepen, ke en ze uit. Precies dat het zoo wis geschied of ze dan niet aan de deur zouden ge zwierd zijn. Uw rijü is uit, heeren koncentreer- ders. Met of tegen uw goesting moet gij er aan gelooven dat de stad voor zes jaar zal bestuurd worden door liberalen en socialisten, en let op. myn- heeren, want 't zou voor veel langer kunnen zijn. Wat jammer Geen week gaat voorbij dat we van wege de V.N.V.-ers geen staaltjes krijgen van de meest demagogische goo^neltoeren die zij ten toon sprei den. Toen in 1933 de V.N V.-ers met ons socialisten de bestuursmeerderheid vormden, drongen zij aan dat de eerste gemeenteraadszitting, bij ae aanstel ling van Nichels, als burgemeester, in de feestzaal zou plaats hebben. 't Protest der katholieken hiertegen vonden zij k'ein en gemeen. Maar... nu denzelfden maatregel ge nomen werd door de huidige bestuurs meerderheid van socialisten en libera len, roepen die heeren dat vergaderen in de feestzaal onwettig is. Wat farceurs Pakt vast, christen-demo- kraten De heeren reaktionnairer. zooais de De Wolfs'Bessems, Moyersoen's en anderen hebben hemel en aarde ver zet om tot de koncen.rat.ie te komen, zooals wij ze in Aalst kennen. We hebben ze aan 't werk gezien in een waren politieken godsvrede. Rex, V.N.V., kristenen en reaktion- nairen waren zooveel hondjes op eenen buik. Men zou haast gaan c'.enken hebben dat Rex en V.N.V. zou opgeslorpt wor den in de eene groote klerikale fami lie. Maar dat is een verkeerd idee. Gansch dat samenraapsel van par tijen is alleen geschied met de vurige ver angens uit dat samenhuilen 't mee ste voordeel te kunnen halen, i Aldus wordt het ons door «Strijd» veropenbaard, j Marcel De Ridder, de man die des tijds uitriep in de «Rink» «Het VI.- 1 Nationaal socialisme is in Vlaanderen i geborenschrijft in «Strijd» van ver leden Zondag een artikel waaruit we citeeren tWij hebben een oogenblik halt ge houden op sommige plaatsen, om de kristelijke waarden die de sterkte, i zedelij/ie kracht, de schoonheid vor- l men van ons vaderland te behouden en koncentratielijsten gevormd, omdat door een kieswetgeving op gemeentelijk terrein daardoor voordeel te behalen was, maar om geen enkele andere re den! Wij ontwapenen niet, we hebben geen enkele reden, wij branden naar vollen strijd en kamp, scherp, onmee- doogend, onverbiddelijk tegen de kleur- partijen, zoowel de katholieke als de andere! *Trouwenswie een einde wil stellen aan de socialistische opleiding die de kristene vakbonden aan hun leden ver schaffen, begrijpe de zware taak De kl urpartijen waren, zijn en blijven een ramp voor Vlaanderen Vlaanderen zal leven en groeien op hun neerlaag! Daarom zulen wij p hun doodenmarsch komponeeren r Ziedaar, kristene leiders, hoe uw h koncentratiebroeders den groei en bloei uwer organisaties, ja, uw werk van organiseering der arbeidersklas, om in tijden van geweldige ekonomisehe in zinking als thans, om de arbeiders tegen honger en ellende te vrijwaren, hoe de V.N.V.-leiders hierover oordce len. Uitroeien! Gedaan met de kleurpar- tijen en haar syndikaten, roept Marcel De Ridder! Om te onthouden. Wij gunnen hen het genoegen Er zijn zoo van die kleine kinderen die zoo graag eens hebben dat er een groote mensch van hen zegt dat ze ook groot worden en heel slim beginnen te zijn. Dan ziet ge ze de borst vooruit ste ken en heel fier opkijken, en glim lachen. 't Geluk straalt hen op het aan gezicht. De Aa stersche kommumsten schij nen met die zelfde kinderlijkheid be zield te zijn. Het schijnt voor hen voldoende te zijn een eisch te stellen, om onmid dellijk en immer te verkondigen dat zij er de verwezenlij kers van zijn. Zelfs als zij er geen enkelen voet meer voor verzetten. Dat zelfde liedje zingen ze nu over de kolenfoedeeling aan de noodlijden den van de stad. Van zoodra dat zij vernamen wat het nieuw stadsbestuur zinnens was te doen, gingen ze hun eischen overma ken aan burgemeester Nichels. En trots zij er vernamen dat reeds de noodige maatregelen genomen waren om steun te verléenen aan de behoef teenriepen ze toch uit wij kom- munisten. waren de eersten om er van te spreken. Gunnen we die kinden dat ge uk. Spijtig, dat indien- het stedelijk ko- miteit niet zorgde voor de gansCne organiseer mg, het opstellen der lijsvrj de verdeeling van 't veneenen van steun, enz., enz., de noodlijdenden zou den mogen wachten zooals zuster Anna Gelukkig dat het stadsbestuur bewust is van z'n taak en weet waarheen het wil. Dat zullen de noodlijdenden heel spoe dig ondervinden en dan nog wel zonder de hulp der kommunisten. Morgen, Maandag 23 Januari, te 14 30 uur. in het Achturenhuis». te Denderleeuw. Belangrijke vergadering van het arrondissementsbestuur. Dagorde 1) Tijdschrift «Leiding-; 2i Stichting Fonds Vandervelde; 3) Pol.tieke toestand; 4) Gezinsvergoedin gen voor niet-loontrekkenden. Gezien de blangrijkheid der dagorde wordt elkeen er verwacht. Broederlijk. De arr. sekretaris, Alf. Berghman. GEERAARDSBERGEN Gezongen door George Borre- n.ans op het Kerstfeest der fa milie Bootjes en rondgehaald door Haegeman fr. Gezongen door Julien Paqay en rondgehaald door Mme Pa qay fr. Gezongen door de Spiegeleer en Kleinzoon en rondgehaald door de Martelaere, bij V. D. Eucken G. fr. Gezongen door Marieken in café «Police» fr. Gezongen door Spitaels Alfons by Collyns C. fr. Gezongen door De Lauw Pros per. bij Collyns C. fr. Gezongen door De Lauw Pros per, en rondzehaald door DCier- der Louis, bij Kam. V. D. Be ken fr. 9, Gezongen door Verdonck en rondgehaald door Piiat Leopold, in het lokaal Ketsman fr. Onbekend fr. Maes Victor fr. Personeel kinema fr. Bedienden fr. Totaal fr. 134,30 NINOVE Omdat Celestine De Cooman en German De Bruyn, bij Alfred De Coo man op Nieuwjaarsdag, op Radio- Paris, een prachtigen Spaanschen dans konden dansen rondgehaald door De Cooman Jules. fr. 30. Gezongen door Elvire Van Der Schueren. ronógehaald door Julien De Roeselaere, bij Victor Van Londerzele, fr. 15,50 AALST Rondgehaald op het Kerstfeest, bij Bosman Joannes, gezongen door Wart- jen Bosman en rondgehaald door E. Van den Bosch fr. 20,00 Gezongen door Richard De Bruyn in 't Volkshuis, te Herzele fr. 15,— Ons bezorgd door Guns Ka- miel fr, 5,— Gezongen door Adolf Philips, bij de weduwe Wauters fr. 16, Te samen fr. 236,40 Vorig bedrag fr. 54.439,75 Algem. totaal fr. 54.676,15 van 811939 Van 15—I—1939 GEERAARDSBERGEN Gedanst door Frans Rateau en Julia Neirinckx bij Hei inckx Henri 8. Gezongen door Sper Aug. bij Verschaffel Georges 8.30 Goossens Pierre 5. Personeel kinema 10. Bedienden 25. NINOVE Rondgehaald op het feest «Elk zijn Bol» 67.— EREMBODEGEM Zie rubriek Eremtoodegem, ook van verleden week 14. AALST Alfred Nichel; 50. Lied gezongen door Adolf Filips 6.-- Ter gelegenheid van het jubile um van den h. Jules D'Hoedt Bertin, gezongen dcor Re-bert Merbu en rondgehaald door en lid van Ra oden Sportkring 35.— Lied gezongen door D» Bundel Em. bij den Bolleweg 12. DINSDAG 31 JANUARI, te 6.30 uur, in de feestzaal /an het Volkshuis van het groot 40-jarig jubelfeest der textielaclbeiderscentrale van België, gevolgd van een kluchtfilm. De leden van den texUrlbond, die zich een zitplaats willen verzekeren, worden verzocht deze week aan de boden der vakbonden een kostelooze toegangskaart te vragen. VROUWEN EN MANNEN, Dinsdag 31 Januari, allen naar het Volks huis! Op het Kerstfeest der Moeders Te zamen: Vorig bedrag: Alg. totaal: 240.30 54.676.15 54.916,45 (Met vertraging opgenomen). Op 26 December 1.1. vierden de moe ders, welke onze raadpleging voor zui gelingen bijwonen, hun eerste kerst feestje. Het w-as werkelijk een genoe gen ,de moeders met hun kleuters aan den disch te zien. Tus chen den feestdisch in moest door Dr. Leona Leestmans een spreek beurt worden gehouden over het nut der raadpleging voor zwangere vrou wen. De feeststemming liet zulks ech te.' niet toe. Het zal dus voor e:n vol gende maal zijn. Ten titel van inlichting weze het herinnerd dat van dit jaar af, de zwangerschap 3 maanden voor de be valling dient te worden medegedeeld op ons bureel, 30, St. Camiclstraat, Aalst. De toekomstige moeder is ook var plicht zich gedurende deze 3 maan den regelmatig aan een geneeskundig onderzoek te onderwerpen. Zij kan zulks volledig kosteloos door de raad pleging voor zwangere vrouwen bij te wonen, welke wordt gehouden d:n ln en 3n Maandag van elke maand, tel kens van 2 tot 4 uur, in de St. Ca.miel- ftraat 30. Deze raadplging wordt ge daan door Dr. Leona Leestmans. De geboortepremie zal als volgt wor den uitbetaald: 357 fr. te betalen door de verpleeg ster aan het kraambed. 70 fr., te betalen door de verpleeg ster bij het bijwonen eener raadpleging voor zuigelingen, er kend door het r.at. werk voor kinde welzijn. Ten titel van inlichting weze het herinnerd, dat een kostelooze raadple ging voor zuigelingen wordt gehouden eiken Dinsdag van 2 tot 4 uur in onze lokalen en 30, St, Oamirlstraat, Aalst. Welk doel willen wij hierdoor bereiken 1. Wy willen beletten dat de man, die meestal de geboortepremie komt innen, zich met dit geld aan betreu renswaardige zuippartijen zou over- H Op Dinsdag 24 Januari, te 7 uur 's av., Volkshuis, Molendries, wordt er opge voerd Drama in 3 bedr., d. J. Fabricius; en Blijspel in 1 bedrijf, door Jef Ballings Prijzen der plaatsen 6, 4 er» 2fr. - Kaarten te bekomen in het Volkshuis. Tijdig komen weze 't ordewoord want een groot aantal kaarten is verkocht. Van e. k. week af zullen verschillende kameraden zich veroorlo ven, met e'en gestempelde lijst, een geldomhaling te doen. De op brengst dezer inzameling moet dienen om onzen dienst der «Kleine Heelkunde» te voorzien van 8 bedden. Gezien het edele doel dezer inspanning, hopen wij dat een gul onthaal aan hun vraag zal worden voorbehouden. Wat u ook kunt doen, hartelijk dank en erkentelijkheid bij voor baat. Het bestuur der kliniek «De Toekomst». leveren, zooals zulks nu 'ikwijls het geval is. D» premie is bestemd voor de vrouw, het kind, in één woord, voor het huis gezin. 2. Wij willen voorkomen, dat de moe der en het kind zouden blootgesteld blijven aan allerlei gevaren, dewelke gemakkelijk kunnen vermeden wor den door een tijdige en bestendigs ge neeskundige kontrole. Het leven en de gezondheid van moeder en kind zijn ons dierbaar. Brengt dus allen door een beetje go den wil en plichtsbesef het uwe bü om ons in dit streven te helpen. Daardoor zult gij bewezen hebben, dat gezondheid een recht is, voorbe houden aan iedereen. Burgerlijke Stand Beweging van het jaar 1938 GEBOORTEN Mannelijk wettige: 483; onwettige 11. Totaal 497. Vrouwelijk wettige 431; onwet tige 3 Totaal 434. Totaal geboor ten 931. Meer geboorten dan in OVERLIJDENS Mannelijk 295; vrouwelijk 231. Totaal 526. Minder sterfgevallen dan in 1937 42. De overlijdens verdeelen zich per ouderdom als volgt - Man. Vr. Beneden 1 jaar 32 11. Van 1 tot 5 jaar 16 10 Van 5 tot 15 jaar 9 V n 15 tot 20 jaar 6 3 Van 20 tot 30 jaa- 16 7 Van 30 tot 40 jaar 24 17 Van 40 tot 50 jaar 34 22 Van 50 tot 63 jaar 27 29 Van 60 tot 70 jaar 51 45 Van 70 tot 80 j ar 51 52 Van 80 tot 90 jaar 26 28 Van 90 jaar en meer 3 3 Totaal 295 231 Doodgeboren en andere levenloos aangegeven kinderen Mannelijk 30; Vrouwelijk 17. Totaal 47. Gevallen ven geweldigen dood 29. HUWELIJKEN Aantal 257. Hin der dan in 1937 17. Leeftijd der gehuwden Man. Vr. Minder dan 18 jaar 9 Van 18 tot 21 jaar 10 48 Van 21 tot 25 ja:r 112 106 Van 25 tot 30 jaar 78 58 Van 30 tot 36 jaar 2-5 11 Van 35 tot 50 jaar 22 19 Van 50 en meer 10 6 Totaal 257 257 Echsoh'idingen 4. II. Algemeene opgave van den loop der bevolking van gewoon verblijf ge zegd werkelijke bevolking in 1938 Intredingen Door geboorte Man. 380; Vr. 334. Door overbrenging van gewoon verblijf in de stad Man. 567; Vr. 696. To taal Man. 947; Vr. 1030. Algemeen totaal intredingen 1977. Uittredingen Door sterfgeval Man. 231; Vr. 193. Door overbrenging van gewoon verblijf in een andere eemeente: Man. 679: Vr. 737. Totaal Mn.: 910; Vr. 936. Algemeen totaal uittre dingen 1846. Bevolking der stad Aalst Op 31 December 1937 Man. 19.966; Vr. 21.034. Vermeerdering in 1938 Man. 37; Vr. 94. Totaal Man. 20.003; Vr. 21.128. Bevolking op 31 December 1938 41.131. In de paritaire kommissie te Gent werd tus:chen de afgevaardigden, van de patroons en werkliedensydnikaten een loonsovereenkomst afgeslote n, waardoor op de gekende wijze en vol gens het klimmen of 'alen van den Index, de loonen der breinijverheid in Vlaanderen zouden verhoogen of ver laagd worden. De overeenkomst werd door de H.H. Stroobants en L. Bosteels van Aalst, mede aanvaard en onderteekend. De eerste loonsuitbetaling na 7 Jat nuari moesten de loonen in de brei nijverheid verhoogd worden. Doch vanwegen het patroonsverbond wordt aan de werkliedensyndikaten onder- staanden brief gezonden. Ekonomisch verbond d r Brei goedfabrikanten van Aalst en Omliggende, 80, Wetstraat te Brussel. Brussel, 12 Januari 1939. Textielbond «Hand in Hand», Aalst Mijne heeren, Wij hebben wel uw geëerd schrij ven ontvangen waarbij u meldt dat van 9 Januari af (moet zijn 7 Januari N. d. r.) de loonen dienen verhoogd te worden met 2,75 t. h. Wij hebben er goed nota van ge nomen en dit punt in onze vergadering van gisteren besproken. Wij haasten ons dan ook u te melden dat wij voorloopig de gevraagde verhooging niet kunnen toepassen en dit om" ge gronde redenen die wij niet zullen na laten u tijdens een samenkomst uiteen te doen. Wij zijn dan ook b reid deze kwestie met u te bespreken, op een vast te stellen datum en intusschen, aanvaardt mijne heeren, de verzeke ring onzer achting. Namens het verbond der Breigoed fabrikanten van Aalst. De sekretaris (handteekening) onleesbaar Gezien de loonsovereenkomst in de Paritaire Kommissie werd afgesloten, zal die zaak aldaar met de afgevaar digden van de patroons besproken worden. Wij hebben in ons blad gewezen op de pogingen die gedaan werden om de noodlijdende werkloozen in de winter maanden te helpen door een goed ver warmde zaal te hunner beschikking te stellen en door de soepbedeeling in het Volkshuis. Wij meenen te mogen zeggen, dat de gedane inspanning ten volle lukte om de nooddruftigen in de gure winters by te staan. Inderdaad, de werkloo zen komen in groot aantal alle Dins-, Woens-, Donder- en Vrydagen 's na middags te 2 uur naar het Volkshuis Daar wordt aan de belanghebbenden aangenamé ontspanning verschaft, in zulke mate, dat het aan eenieder vol doening geeft en die regelmatig wor den bijgewoond. De werklooze leden, die van deze gezellige namiddagen nog geen gebruik maakten zijn steeds wel kom. De kostelooze soepbedeeling heeft na de eerste proef week haar regrlma- tigen gang gevonden; de talrijke perso nen, die 'hiervan genieten zijn ten uiterste tevreden over de hoedanig heid en hoeveelheid soep, die hun ver leend wordt. Dat is de reden waardoor het aan tal huisgezinnen steeds vergroot, die de smakeiyke en voedzame toep ko men afhalen; het bewijst dat deze in stelling aan een noodzakelijks behoef te voldoet. Daarom wordt het moge lijke gedaan om aan de nieuwe aan vragen voldoening te geven. Om van de kostelooze soepbedeeling te kunnen genieten, moet men zich laten inschrij ven ied'ren avond, te 5 uur, in de soepbedeelingplaats, Volkshuis, Mo lendries. Dit schoon menschlievend werk ten bate van de meest nooddruftigen, is te danken aan de gewaardeerde medewer king van vrouwen en mannen, die on baatzuchtig iederen d?g zich te werk stellen om dezen dienst te verzekeren en aan den steun dien wij bekomen in geld en natura van verschillende men chlievende personen Wij hopen dat wy steeds op hun hulp zullen mo gen rekenen. Door samenloop van omstandigheden is het aan sommige party gen ooten onmogelijk hun gedane aktiviteit te ontplooien. Organisaties die er finan cieel slecht voorataan, kwijnen, zijn zelfs gedoemd te verdwynen. Roode Sportkring verkeert voor het oogen blik in een moeilijke positie. Ondanks d» vastberadenheid van bestuur en supporters, die reeds mild steunden, moet er een moedige oplossing gevon den worden. We denken deze voorhan den te hebben. Zooals u weet is er op initiatief van Roode Sportkring het borstbeeld van burgemeester Nichels vervaardigd. Alle'b'dienden en party- genoaten die zoo ingenomen zijn met onzen rooden burgemeester hoeven zich deze maquette a'n te schaffen. Naast een prach/lae souvenir h°lnt u tevens mede een der meest aktieve propagandagrorpen van de partij te steunen. Tevens doen we een bijzonderen op roep asn alle partijgenooten onze matehen te volgen. Zondag aanstaande krygen we Wet- te-en op ons terrein. We verwachten u allen. De prijsuitreiking voo- het schooljaar 19371938 zal ge schieden op MAANDAG 23 JANUARI te 6 uur 's avonds, in de feestzaal van het stadhuis. Deze plechtigheid zal gepaard gaan met een verzorgd koncert, waarvan u hierbij het programma zult vinden. DE KOMMISSIE. Bericht aan de bevolking De belanghebbend;n worden verwit tigd van de volgende zitdagen, welke zullen plaats hebben ten stadhuize: 1. He schepenenkollege: eiken Dins dag van 10 1/2 uur voormiddag. 2. Pgt. A. Nichels, burgemeester: Alle dagen van de week, dsn Dinsdag uitgezonderd, van 10 1/2 tot 11 1/2 u. voo middag, in zijn kabinet Bureel 10 3. De heeren De Stobbeleir G., sche pen van Financiën en Cornelis P., schepen van Onderwijs: eiken Dinsdag van 7 1/2 tot 9 uur 's avonds in hun kabinet Bureel I (2de deur koer links) 4.Pgt. Berghman, A., schepen van Burgerlijken Stand en Sociale Voor zorg, eiken Maandag, Woensdag en Zaterdag van 9 tot 10 uur voormiddag, in zijn kabinet, bu eal c. 5. Pgt. Deprez E., schepen van Open bare Werken, eiken dinsdagvoormid dag van 8 tot 10 uur, in zijn kabinet, 11. (Vervolg onderaan volgende kolom.) De lang verwaohte raadszitting had dus plaats. Al de verkozenen waren tegenwoordig. In de zaal waren veel nieuwsgierigen. Burgemeester Carlicr opent de zit ting en wenschit de raadsleden ge,- luk met hun verkiezing. Tevens wenscht hy een goede samenwerking. De heer Van den Berghe en A. Vyverman betuigen hun instemming met deze wensohen. De eedaflegging der raadsleden heeft gauw plaats. Onmiddelijk daar na is het verkiezing van twee sche penen. Vyverman stelt den heer Van den Bergh voor als kandidaat eerste sche pen. Hy doet dit op grond, zegt hij, van de vele ervaringen van den heer Van den Bergh en als een der oudste raadsleden. Hij zou zijn ambt heel zeker ver vullen met kennis van zaken. De uitslag is: 4 stemmen voor den heer Van den Bergh en 6 voor den heer De Cock. Er is een onthouding van den heer A. Ooppens, die vóór de stemming gezegd had zich te zullen onthouden omdat aan hem geen voor» stellen gedaan waren nopens het voor dragen van schepenen. Voor de benoeming van tweede schepen, stelt den heer Van den Bergh Vijverman voor als kandidaat, die voor gern 3 jaar. maar voor 6 jaar zijn ambt getrouw zal vervullen. Zelfde uitslag: 4 stemmen voor Vij verman, 6 voor den heer De Reyck en 1 onthouding. De heer Van den Bergh vraagt of deze benoeming nu gedaan is voor 3 jaar of voor 6? De burgemeester vindt het gepast antwoord niet en er is vroolijkheid. De schepenen leggen hun eed af. De burgemeester meende onmid delijk de zitting te sluiten, maar Vij verman vroeg het woord. Pgt. Vijverman zegt dat de katho lieken nu de volstrekte meerderheid hebben en door welke afikeurings- waard'ige middelen deze meerderheid ook behaald is, hij stelt het feit vast. De katholieke groep zal nu beslissin gen kunnen nemen en benoemingen doen naar willekeur. De kritiek die hij nochtans maken zal, gaat hij voort, zal ook opbou wend zijn. Als er afgebroken wordt, moet er iets in de plaats gesteld wor den. Bericht aan de werklooze gezinshoofden De VOLLEDIGE werklooze gezins hoofden (dus alle andere werkloozen uitgesloten), wo den verzocht zich, voorzien van hun werkloosheidskaart, tot het bekomen van hun kolenbon aan te bieden ten stadhuize, vergader zaal 2de deur, koer links, ir. de vol gende orde: 1. de bewoners van het stadagedeel- te linkerkant van den Denderstroom afwaarts (dus de kant van de kuip der stad) Op Dinsdag 24 dezer, in den na middag, van 2 tot 4 uur. AI dezen die de kontrole der werk loozen volgen in den voormiddag. Op denzelfden dag van 4 tot 6 uur namiddag AI dezen, die de kontrole der werk loozen volgen in den namiddag. 2. De bewonars van het .tadsgedeelte op den rechterkant van den Dender stroomafwaarts (dus den kant van Myibeek). Op WOENSDAG 25 dezer, in den namiddag, van 2 tot 4 uur. Al dezen die de kontrole der werk- locuen volgen in den voormiddag. Op denzelfden dag van 4 tot 6 uur namiddag Al dezen die de kontrole der werk loozen volgen in dan namiddag. Het comité aanziet het als e?n plicht de bevolking te bedanken voor de mil de giften bij de geldinzamelingen ten voordeele der, armen en noodlijdenden. De inschrijvingslijsten worden even eens in fret algemeen goed onthaald. Het oomitee is er opgesteld vooral die gezinnen te steunen, die door omstan digheden verstoken blijven van open baren onderstand. En die zijn talrijk! Laten wij nogmaals tot het harte spre ken van-hen die geven kunnen Wij kloppen en herkloppen en u zult ens uw jonjste doen ten voordeele van de stedeiyke noodlijdenden. Op Zondag 22 Januari zuilen de vyf muziekkorpsen in den voormiddag de stad doorkruisen. Ieder korps zal ge volgd zijn door minstens twee verte genwoordigers der vier politieke par tijen, smede van bussen voor geldin zamelingen. Het werk gaat zyn gang in het teeksn der volledige gelijkstel ling en onpartijdigs bedeeling. Aalste- naars, gij die geven kunt doet het goede om het goede. Weest bewust van uw gelijk en van 's anders ellende! Oproep De zieken, die ingeschreven zijn in het dispensarium, dus de terlinglyders en de zwakken, en die wensohen e ganieten van stedelijken steun langs winterhulp, moeten zich laten inschrij ven in het dispensarium, Gasthuis straat voor 24 Januari. Een oproep wordt gedaan tot aile in de stad gevestigde Maatschappijen en Vereenigingen (Oultureele, Too- neel, Muziek, Sport, Politieke, Onpar tijdige, Toerisme, enz.) welke feeste- ïykheden, vertooningen, bals, enz. in richten, om zoohaast den datum van een hunner feestelijkheden is vastge steld, deze onmiddellük, schriftelyk en onder omslag, ter kennis te bren gen van den heer De Stobbeleir Gu- staaf, schepen van Geldwezen op volgend adres «Stadsontvangery- feesten, stadhuis». Al de ingezonden datums zullen op eene tabel worden gebracht dewelke ter inzage van de belanghebbenden zal zijn ter stadsonbvangerij, opdat elke kring zich zou kunnen vergewis sen van de reeds ingenomen dag n en voor zijne feestelijkheden een datum zou kunnen vaststellen, van dewelke zij verzekerd zyn dat deze nog niet door eene andere Maatschappij werd ingenomen, en waardoor zal vermeden worden dat verschillende fee'ten, d'e elkaar in den eenen of anderen zin kunnen hinderen, op denzefden datum zouden plaats vinden. Aalst 12 Januari 1939. De Burgemeester en Schepenen A. NICHELS. De sekretaris F. DE MEY3T. Hij wenscht de aandacht van de nieuwe bestuursmeerderhe d te trek ken op drie belanigry'ke zaken. Kolen voor de werkloozen Vóór een paar dagen, zegt hy, steunden hij en Van den Bergh de vraag der werklooze arbeiders voor kolenbedeeling. Men kent den nood in de werkloo ze gezinnen. Door de langdurige werkloosheid zyn alle reserven aan kolen, enz. uitgeput. Nevens het na tionaal huipkomiteit, zou ook de ge- meenteov-erheid d.en-en iets te doen. Het is noodig en dit moet vlug gaan. Vijverman vraagt dat er onmiddellijk zou gehandeld worden. Voor een degelijk onderwijs Spreker,trekt de aandacht op ons onderwijs en vraagt opdat het offi cieel onderwijs op gelijken voet zou behandeld worden als het vry onder wijs. Hij vraagt dat er zouden maatre gelen genomen worden opdat de school op de Klolstraat er zoo gauw mogelyk zou komen. De klassen van de Burgstraat die nen overgebracht riaar den Zavel om toe te laten een moderne school op te trekken. In het froebelonderwijs op den Za vel d-.ent een onderwijzeres bijgezet. Op gebied van wegen en openbare werken moet alles in versneld tempo gaan Er worden te veel beslissingen g no men, zegt Vyverman, nopens het her stellen of 't aanlegger, van n euwe wegen en te weinig uitgevoerd. Twee a drie maanden na een beslissing is er nog niets gedaan. Als er werk krachten moeten bijgezet worden, dat men zulks doet, maar er moet snel le- gewerkt worden. Zoo hebben wij het geval met de Leuvenstraat. De schepen moet zich al eens meer verplaatsen naar Brusael en Gent als er iets -cheelt om de zaak vlugger te-doen gaan. De eenheid van de katholieke groep Vyverman weet niet, zogt hy, hoe sterx de eenheid is in de katholieke goep om eensgezind te besturen als meerderheid. Hy las in «Het Laat ste Nieuws» dat er drie katholieke raadsleden hun ontslag ingestuurd hadden. Nu zegt men da't alles in orde is. De heer VAN DEN BERGH. Door tusschenikomst van den Bis schop. VIJVERMANJa, door den B.s- scho-p, hoort men op de straat zeg gen, maar dat is toch niet erg. De heer BURGEMEESTER. I Mijnheer Vyverman, 'k zal verplicht zijn u het woord te ontnemen als gij nevens de kwestie spreekt. VIJVERMAN. 't Is nu eerder hoe de vrede geteekend werd. Ik wil nogmaals onderlijnen Kolen voor de werkloozen, een be ter schoolpolitiek, de openbare wer ken moeten sneller uitgevoerd wor den. De haer Van den Bergh steunt de voorstellen van Vyverman en zegt ook zyn h ndteekening gez t te hebben voor kolen voor de werkloozen. Een vinr.'.ge woordenwissl ng ont staat tussahen de heeren Van den Berg'h, den burgemeester en Van Pct- telfaerghs. Deze la ito te zegt no-g. dat er zoo zeer niet dient gesproken over de moeilijkheden in de katholieke groep. Inzake openbare wenken, stemt de oppos.tie de opcentiemen niet die er gevraagd werden. Waarop Vij'verman en Van den Bergh antwoorden dat deze verhoo ging een politieke zet was vanwege de katholieken. Vijverman antwoordt nog den heer Van Pottelbergh en zegt dat hy lie ver gezien had dat de katholieke groep hem voorgesteld had als sche pen, gezien zyn vele beloften vóór de gemeenteverkiezing En daarmee was de eerste zitting afgeloopen. Da katholieken waren wat onder den indruk. Zy gevoelden zich niet goed, on danks hun meerderheid. Wij zullen met kracht de belan gen van de bevolking verdedigen. Een utgebreide algemeene bestuurs vergadering heeft pla-ts heden Zón- dat22 Januari, te 3 u. namiddag, volkshuis. DAGORDE 1. Algemeen overzicht van de ge meentepolitiek; 2. Werking der groepen; 3. Werking in de kommissie van openbare onderstand; 4. Mededeelingen over den zieken- bend en medische raadpleging voor zuigelingen. Steun voor Spanje De Coninck Gaston 5.00. Een par- tygenoot van Kapelen 1,25. Een partijgenoot uit Herksken die nu te Erembodegem woont l.OO fr. De republiek doet tegenwoordig een bovenmenschelyke krachtinspaning. Het gaat er om haar leven'zelf en bijgevolg dus om de demokratie en om de vrijheid in Spanje. Wij kunnen het ons nauwelyks in denken wat zoo'n krachtinspanning tegen een overmacht van vreemd ma teriaal, van vTeemd volk, van vreemde kracht beteekent. Daarachter sohuilt onnoemelijk men. schelijk lyden. En dat al die opofferin gen voor het ideaal van vryheid van aemokratie, van diepe menscnelykhe d gedaan wordan, voila, dat is onze glo rie en dat spreekt van de onsterfelijk heid der socia istische denkbeelden. Berichten van den Ziekenbond Wy herhalen nog eens de bijzonder ste punten. 1) Voor operatie moet ds sekretaris voorafgaandeiyk verwittigd worden. Anders zal men niet kunnen cenieten. 2) Om uitbetaling van brillen, ban den, enz., te kunnen bekomen moeten deze gestaafd zyn door een geneeskun dig attest, de noodzakeiykheid er van bevestigende. 3) Bewijzen van ziekte moeten on middellijk of tan allerlaatste 's an derdaags aan het sekTetariaat overge maakt worden. 4) Iedereen heeft een nieuw regle ment ten huize ontvangen. Wy vra gen dit met aandacht te lezen. Het nieuw reglement zal stipt toe gepast worden. 5) De bataling te Erembodegem heeft regelmatig plaats 's Zaterdags van 2 tot 3 uur. By uitzondering zal men verwittigd worden.

Voor Allen | 1939 | | pagina 6