was liet pensioen voor weduwen en weezen Zij dacht dat Freddy's hemd wit Uw grijs haar tot zij het vergeleek met lakentjes door haar vriendin Neem een "AKKERTJE".... met Soieil gewasschen. Neem een "AKKERTJE" 1*3 ent een Proef slechts AARDAPPEL- PLAAG Leert het roeken af in 3 dagen Sukkel zoo niet voort en Voor Als Hoofdpijn of migraine u zoo doet lijden dat Gij niet meer in staat zijt tot werken of tot denken, ja zelfs niet meer uil Uw oogen kunt zien, dan zeggen Uw vrienden die ze geprobeerd hebben: PIJN-stïllende cachets Voor onze lezeressen iiiiiniiiiii!iiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiininiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiinin |||||||||lilllllll!!ll!l!il!!llllllllll!li!IIIIIIIIIIIIIIIIM 8 - Voor Allen - 22 Jan. 1939 /iet lisine/v Recept van Apotheker Dumont Laai U overtuigen en aanstonds zijl Ge van Uw pijn verlost. Akker-Cachets zijn echt gemakkelijk om in te nemen. Volkomen smaakloos, laten ze geen slechten of prikkelenden smaak in den mond. Ze veroorzaken nooit maagpijnen. Probeert Gij ze ookl En morgen zegt Gij ook tot Uw vrienden als zij lijden aan Hoofdpijn, Migraine, Tandpijn, Spierpijn, Rheuma- tische pijnen, ja zelfs, „Pijn in 't haar", ....Neem toch TEN LANDE WAT IS HET WEDUWENPENSIOEN WAT DIENT ER GEDAAN TE WORDEN OM DE VOOR DEELEN TE BEKOMEN DE VRIJDENKER VERGEET NIET u onmiddellijk te abonneeren op het Vlaamsch socia listisch tijdschrift «LEIDING», onder redaktie van Hendrik De Man. Ge kunt u opgeven bij den boekhandel «De Vlam», St-Pietersnieuw- straat, 64, Gent. Prachtig winterlandschap in de Zwitsersche alpen. Alleen de begoede lieden kunnen genieten van de heilzame wintersport. Waarom mogen de arbeiderskinderen die gezonde lucht niet inademen? En dan wordt het hoog tijd dat men in het Belgische hoogland ook wintersport organiseert en waakt, dat de schooljeugd er kan van genieten. Voor onze kinderen eischen we zooveel gezondheid als voor ieder ander kind. Soleil maakt het linnen volkomen wit... éénmaal koken volstaat! Inderdaad, het rijke Soleil-sop, nog krachtiger gemaakt door de zuurstof die het ontwikkelt, dringt door al de vezels van de weefsels, wascht ze grondig, vlug en volkomen. Zelfs indien ge zeer ervaren zijt in het wasschen, zult ge verbaasd zijn over het verschil tusschen de schitterende blankheid door Soleil verschaft, en het resultaat met andere producten bekomen. Soleil verwijdert elk spoor van vuil en geeft aan het linnen verblindende witheid, de eenige volmaakte die ge aan uw linnen kunt verschaffen. de Belg itch Product AKKERTJES Diegene welke tussohen de arbeiders vertoeft, moet dikwijls ervaren dat de arbeidersklasse zch soms beklaagt over het lot dat haar in sommige om standigheden voorbehouden is em hoe zij heel dikwijls aan haar lot is over gelaten. Hij zal dan ook meermaals moeten ondervinden, dat deze klachten kun nen geuit worden doordat de belang hebbenden niet altijd op dg hoogte zijn van de beschermende maatregelen die te hunner beschikking liggen. Ook gebeurt het, dat zü zich eenvoud?g niet interesseeren aan de wetten, die precies moeten terQrulp kernen aan diegenen, d e door ouderdom of vroeg tijdig overlijden worden getroffen. Zulks is nu ook het geval met de wet op het ouderdomspensioen, die zoopas op het einde van 1937 werd herzien. Wat er ook wordt beweerd deze nieuwe wet bevat tal van verbete ringen, die ten goede komen zoowel aan diegenen die den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, als aan de we duwen en weezen van de overleden verzekerden. Voordrachten, welke ten allen kante werden ingericht, artikels in de arbei derspers hebben nog niet voldoenden weerklank gevonden in de bevoegde arbeidersimfddens, opdat al diegenen, die gerechtigd ziin op een verhooging van hun ouderdoms-, weduwen, of weezenpensioen, daarvoor de noodige voetstappen hebben gedaan. Uit een verslag van het Fonds van Weduwen en Weezen ingesteld bij hef min'sterie van Arbeid en Soc'ale Voorzorg en belast met het toekennen van den weduwenrentetoeslag en de weezentoelagen, blijkt nogmaals ten duidelijkste 1) dat heel wat weduwen verstoken blijven van den toeslag, omdat hun ochtaenoot verwaarloosd heeft de noodige stortingen te doen; 2) dat, dank zij de verbeteringen van de wet van 15 December 1927, 12.000 weduwen aanspraak konden maken op de nieuwe voordeelen ran die wet en er ov dit oogenblik nauwelijks 1720 deze voordxlen hebben aangevraagd. Wij herinneren eraan dat de stor tingen van iederen manneléjken ver- z oker de, vrijwillig zoowel als ver plicht-verzekerde, voor een gedeelte bestemd worden tot het vormen van een levenslange rente, die aanvang neemt na het overlijden van den ver zekerde en uitbetaald wordt aan de weduwe. Het is de weduwerente. Deze rente wordt verhoogd met de rijksbijdrage, dank zij de stortingen, gedaan door den mannelijke verze kerde. Nochtans, voor de weduwe van den verzekerde, geboren vóór het jaar 1908, wordt een weduwenrentetoeslag toegekend, die schommelt tussohen 120 en 540 fr. per jaar, volgens het geboortejaar van den verzekerde. In geval een mannelijk gehuwde ver zekerde, op het oogenblik .van zijn overlijden, kinderen beneden de 16 jaar oud te zijnen laste had, dan wordt "daarenboven aan de overlevende echt- genoote een jr.arlijksche toelage van 240 fr. per kind verleend. Dit is de weezentoelage. Dit bedrag wordt zelfs verdubbeld, ind,;en het kind wees is van vader en moeder of ten laste was, op het oogenblik van het overlijden van een verzekerde van één of ander kunne, die ongehuwd, weduwnaar of uit den echt gescheiden was. De vroegere wet op het ouderdoms pensioen, kende deze voordeelen weduwenrentetoeslag en weezentoela gen enkel toe, op voorwaarde dat al de vereischle Stortingen, op het oogenblik van het overlyden van den verzekerde, waren verricht. Dit had als gevolg, dat één storting d- e n et werd gedaan of onvolledig werd gedaan, aanleiding gaf tot het W yeren van den volledigen weduwen rentetoeslag en alle weezentoelagen. Het was een zware straf, die aan de weduwen en aan de weezen werd opgelegd. Ook heeft de wetgever hier aan een merkelijke verbetering aan gebracht en voortaan worden deze voordeelen enkel geweigerd, indien het aantal stortingen die werden verricht, niet de HELFT bereikt van het aantal dat de verzekerde had moeten doen. tot en met het verzekeringsjaar in den loop waarvan hij is overleden. Verder, zal voor diegenen die niet alle stortingen, maar toch minstens de helft van het vereischte aantal hebben gedaan, de weduwerentetoeslag alleen verminderd worden met 60 fr. voor elke ontbrekende of ontoereiken de jaarlijksche storting. Duizend m weduwen kunnen dus nog aanspraak maken op den wedu wenrentetoeslag en zeker ook een groot aantal op de weezentoelagen. Rekening houdende, dat het Fonds voor Weduwen en Weezen onlangs beslist heeft dat van 1 Januari 1939 af, aan de in recht zijnde weduwen een aanvullende toelage van 300 fr. per kind en per jaar zal uitbetaald worden, zal het voor iedereen klaar zijn dat een groote inspanning moet gedaan worden, opdat al diegenen, die van deze voordeelen verstoken blij ven uit onwetendheid, zoo vlug moge lijk hun aanvraag indienen om de voordeelen van het Fonds voor We duwen en Weezen te ontvangen. Onze sekrstarissen van mutualitei ten, vakbonden, vrouwengroepen, ja, zelfs van onze jeugd vereenigingen, al onze sociale werkers en al diegenen die met weduwen en weezen in aan raking komen, kunnen hier goed werk verrichten door inlichtingen te ver strekken. De aanvraag voor het bekomen van den weduwenrentetoeslag. wanneer die toeslag vroeger werd geweigerd wegens ontbrekende of onvoldoende stortingen, moet gezonden worden aan den Zaakvoerder van het Fonds voor Weduwen en Weezen Koninkhjkestraat 158, te Brussel. Zij moet gedaan worden op een formu lier Mod. A., dat afgeleverd wordt door het gemeentebestuur of op het sekretariaat van de lijfrente-mutua liteiten; en de daarop voorkomende in lichtingen moeten door den burge meester of zijn afgevaardigde voor echt verklaard worden onderteekend. Bij de aanvraag zal het weduwen- rentebrevet, dat door de algemeene Spaar- en Lijfrentekas aan de weduwe werd gezonden, worden toegevoegd, evenals het b-richt, waarbij de eerste aanvraag desgevallend werd afgewe zen. Op deze aanvraag zal Vraag voor herziening gemeld worden. Het Fonds voor Weduwen en Weezen» zal aan iederen belangheb bende zijn beslissing laten kennen. In dien de aanvraag ingewilligd wordt, zullen de voordeelen van den wedu wenrentetoeslag en de weezentoelagen in voege gaan van den eersten der maand af, die volgt op den datum waarop men de aanvraag heeft in gediend. Voor alle betwistingen en twijfel achtige gevallen, blijft het Nationaal Sekretariaat van Lijfrentemutualitei ten, dat opgericht werd in den schoot van het Nationaal Verbond van Fede raties van Syndikale en Socialistische Mutualiteiten, ter beschikking van alle belanghebbenden. Men schrijve daarvoor aan het Sekretariaat, Kern straat 21, te Brussel. Iedere vraag zal beantwoord worden. J. VERBERT. INDIEN GW begeert op de hoogte te zijn der vrijdenkersbeweging, lees wekelijks PER NUMMER 0,60 fr. Voor drie maanden 8.fr. Voor één jaar 32.fr. VOOR ANTWERPEN E. LAURIJSSEN, St. Laureysstraat, 56, Antwerpen. Postcheckrekening nr. 430.529. VOOR GENT Richard CLEREBAUT, 35, Schaap straat, Gent. Postcheckrekening nr. 470.649. Voor de leden van den socialistischen Vrijdenkersbond van Gent kost het jaar lijks slechts 20.frank. 6274 Schort in roode batist met witte moezen bedrukt. Vierkant platstuk. Sluitend met roode knopjes. Zak ge- vorpid door de snitvorm van het plat stuk. Strooken van effen rood batist. Noodige stof3,60 m. op 0,80 m. breedte. SAFF1NERIES DU CONGO BEIGE, BRUXELLES E"n zeer gevreesde ziekte waartegen we steeds breven op onze hoede te zijn. Meestal treedt deze ziekte slechts op wanneer de struiken ongeveer hun volle ontwikkeling bereikt hebben, dus in elk geval niet voor de maand Juli. Eerst worden de soorten met we ke bladeren aangetast, en zoo het weder gunstig is voor de verspreiding dezer ziekte, vallen ook de rndere soorten als slachtoffers. Gunstige omstandig heden voor de ontwikkeling dezer ziek te, welke vaak de opbrengst gevorlig vermindert, zijn warmte en vochtig heid. De vochtigheid is noodzakelijk voor het kiemen der sporen en de warmte draagt bij tot ontwikkeling der zwam. Hoe deze zwam eigenlijk overwintert is totnutoe niet vast uitgemaakt. Vest staat het echter dat in den loop van den Zomer dez» ziekte hier en daar plekgewijs optreedt om zich dan ook snel te verspreiden. Eerst worden de bladeren aangetast, en men bemerkt het optreden van steeds grooter wor dende bruine vlekken, welke langs de onderzijde met een witte schimmel be dekt zijn. De bladeren worden meer en meer aangetast en veelal komt men ook tot een volledig afsterven van het aard- appelkruid. Indien voor het afsterven van de struik het weder verandert op zulke wijze dat het ongunstig wordt voor de ontwikkeling der zw:m, dan verdrogen de bladeren of worden ze donkerbruin Etap. Is het weder heet en droog, dan komt de verdroging; is het weder koel en vochtig, dan hangen de bladeren af. Buiten de bladeren kunnen drze rot- tingsvlekken ook voorkomen op de stengels, de bloemdeelen en de vruch ten. De witte schimmelvlekken, waar van we zooeven spraken, bestaan uit een groot aantal van vruchtdragers, welke op kleine boompjes gelijken, al waar citro:nvoi-mige vruchtjes «zoospo- rangien) ontstaan. Deze vruchtjes wor den door de lucht uiterst gemakkelijk verspreid en wanneer ze in een druppel water geraken, ontstaan uit,hen kleine beweeglijke sporen (zoosporen), welke in het blad binnendringen. D;ar zal de zwam zich verder vermenigvuldigen en door zijn weefsel het afsterven der plantendeelen bewerken. Een deel dezer sporen valt op den grond en geraakt zoo aan de knollen. In de meeste landen gebruikt men tegen deze ziekte het sproeien met bordeleesche pap; sproeien dat in som mige jaren vaa.k moet herhaald wor den en bijzonder steeds tijdig begon nen. In West-Vlsanderen is dit ge bruik vrij algemeen en in andere stre ken zal men insgelijks dezen weg op moeten. B. Interessante brochure kosteloos. Ingé nieur Gotles. Liépaja (Lettonie) p.k. 260 (55 zal verdwijn, zond. verf d gemakk. pro cédé thuis te volg. dat ik gratis aanduid Schr. Ho-Jalc, St-Michielsl. 185, Brussel SE 121A-079 BR Om O fe overtuigen hem «nol on ho* reker "AKKERTJES" Uw pijn of Uw griep verdrijven zijn thans overal verkrijgbaaj Proefdoosias mal I "AKKERTJE" voor Ir. L- Per doos van 12 sluks fr. 9.50, per doos van 6 stuks fr. 5. Verkrijgbaar bij alle Apotheker*

Voor Allen | 1939 | | pagina 8