Méén DE NATUURLIJKE BLANKHEID is onschadelijk voor lakens en fijn linnen POLITIEK PANORAMA ZIEKE HANS EN DE VOGELTJES MELKEN Bevend van Kou Rillend van Koorts.... 4 Uw grijs haar SCHAAKRUBRIEK GEBRUIK VAN SUIKER EN TANOENBEDERF Neem aanstonds een "AKKERTJE" Neem een Proef \a Grootsche herdenkings plechtigheid in het Paleis van Schoone Kunsten, Zondag, 5 Februari, ter nagedachtenis van onzen leider, EMILE VANDERVELDE Voor slechtsr één Frank Wasch ze met Sunlight ge zult er lange jaren fier op mogen zijn. mm m m éEÊ wm DRIEMAAL DAAGS MELKEN de vrijdenker 8 - Voor Allen - 29 Jan. 1939j Uw linnengoed is een van uw schatten als huisvrouw, en het is ongetwijfeld uw wensch er fier op te kunnen zijn, niet alleenlijk op uw volgenden waschdag, maar gedurende lange jaren. Dat kunt ge beslist, door een doelmatige behandeling. Sunlight Zeep bevat geen enkel schadelijk bestanddeel. Ze is gemaakt uit de zuiverste grondstoffen. Zij wascht grondig, omdat haar rijk en overvloedig schuim alle vuil wegneemt. Sunlight ver zekert, zonder gevaar voor de weefsels, de natuurlijke blank heid. Uw teerste linnen zal jarenlang in uitstekenden staat blijven, indien ge het steeds met Sunlight wascht. mm. A -x m ROND HET SCHAAK. TORNOOI Die kennen mekaar EEN VERHAAL VOOR ONZE KINDEREN TEN LANDE evoel dat Ge kou hebt gevat, eng enjiu en dan krijgt Ge koortsrillingen. Het is nooc 1. Wacht niet lot de Gij zijl is nood- njpt. Wacht niet tot koorts de overhand krijgt en bestrijdt Uw ongesteldheid met Gij hebt echt het >erig en nu en ijk dat Gij daartegen krachtig ingrij een middel dal de natuur te hulp komt, de ziektekiemen uit Uw lichaam verdrijft en de koorts onmiddellijk bedwingt De samenstelling er van is een vondst van Apotheker Dumoni en bezit de kostbare eigenschap dadelijk den strijd met de ziektekiemen aan te gaan. Neem een "AKKERTJE". Tien tegen een, gaat die griep-aanval niet door en staat Ge morgenvroeg weer op heelemaal verfrischt en opgewekt. "AKKERTJES zullen daarenboven Uw hoofdpijn, Uw onpasselijk gevoel en Uw lusteloosheid onmiddellijk verdrijven. Ze zijn onschadelijkI Recept van Apotheker Dumont. PIJN-stillende cachets S 91 0216 BFL Probleem nr. 235 Gekomponeerd door onzen tekstopsteller tekst-opsteller KAM. DE RYCKE en eervol opge dragen aan den winnaar van het wintertornool van het Roode Schaak bord Albert Quintyn Cijferstand: WIT: Kfl, Tc5 en gl, Pc4 en d3, Pion.: d6, f2 en 13. (8 stukken). ZWART: Kbl, Tal en e5, Pe4. Pion.: b2, b3, d7. (7 stukken). Mat in twee zetten. Oplossing nr. 231 Sleutelzet: D- -e4! ZWART WIT 1. P—d4, Txc3+ mat 2. Lr—d4 Dxe7+ mat 3. TxPa5 Lxb6+ mat 4. b6XPa5 T—b5 mat 5. pDb4+ mat Een zwaar en wel uitgewerkt pro bleem met pseudo dame-offer als sleutelzet, vijf rdediginsen voor zwart waarvan ,03 ljjnruimingen (2 en 4) twee wtc.iopgaven (3 en 5, en een interferentie van Lc5. Oplossing nr. 232 Sleutelzet: Da.2e6+ ZWART: DxD. WIT: Pf4—d5+ mat (Hier stond een drukfout, Ph4 moest zyn: Pf4). Oplossing nr. 233 1. T—(h7 e5e4 2. f3—f4, e6—e5 3. f4—f5 e4e3 4. f2—f3, e5—e4 5. f3—f4 c5c4 6. b3b4c6—c5 7. b4—Ib5, c4c3, 8. b2—b3, c5—c4 9. b3b4, en wat zwart nu ook speeit wit geeft mat door Th7d7. Oplossing nr. 234 Sleutelzet: Kh5 Het wintertornooi van het Roode Schaakbord te Gent heeft verleden Zondag zijn beslag gekregen en Albert Quintyn heeft zich. met veel brio de eerste gespeeld. Wij haasten ons om hun namens •Voor Allen, hartelijk te feliciteeren. Ais tweede komt Gaston Reyns aan de beurt. Velgen dan 3 en 4: E. Eve- raert en Frans Quintyn; 5 en 6: De Smet en M. Vaerewyck; 7 en 8: Cyriel Quintyn en M. De Mey. Verdienen een bijzondere melding om'hun mooie prestaties: Achiel Com- haire, De Geyter Fr., en ons jongste lid Jozef Roeck. Deze laatste heeft menig' senior een nijpende verrassing toegediend, en belooft veel voor de toekomst. Aan alle prijswinnaars bieden wij onze gelukwenschen. De ouderen heb ben zich over het algemeen laten ver dringen door de jo-ngeren, een dood eenvoudig natuurlijk uitvloeisel van de eeuwige verwording of evolutie die zich doet gelden in alle sport en leven. Namens het bestur van de club be danken wij de milde schenkers van prijzen die als zoovele trofeeën door de winnaars in eere zullen bewaard worden. Tot slot dienen nog bedankt sekre- taris Gustaaf Lacquet. Het welslagen van dit tornooi is grootendeels aan hem te danken. Hij is de spil geweest waarrond deze wedstrijd heeft gedraaid; een niet te onderschatten zware taak die hij op een voorbeeldige en onberispelijke wijze tot een goed einde heeft ge bracht. AANDACHT! Het eihde van dit prachtig geslaagd tornooi wordt cp Zondag 5 Februari te 10 uur beregeld door een algemeene vergadering der leden, gevolgd door prijsuitreiking. Iedereen weze op post! (Zie begin blz. 1) Zullen beide faktoren «stabiliteit» en «welwillende hulp aanwezig zijn? Dat ware noodzakelijk voor het wel zijn van ons volk Onze ministers zullen al het moge lijke doen om in het kader van de huidige mogelijkheden te bereiken wat mogelijk is. Daarom moeten wjj hun in eerste plaats onzen steun, onzen aktieven steun, verleenen. Maar om blijvend en grondig her vormingswerk te kunnen tot stand brengen in den politieken en ekono- mischen sektor MOET ER EEN VERANDERING EN EEN VER SCHUIVING NAAR LINKS PLAATS GRIJPEN IN DE OPENBARE MEE NING ZELF. In 1940 heeft het volk nog eens zijn eigen lot in handen. Wil het een a;opass:ng en een hervorming, dan zal het de socialistische bewe ging moeten versterken Daarom zijn wij het met pgt. Rik de Man. volledig eens, die in Lei ding (het tijdschrift van de B. W. P.) een lans breekt voor een her nieuwde en aangepaste Plan-aktie. Het wordt tijd de koppen eens bij mekaar te steken om daarvoor de noodige voorbereidingen te treffen. DE rexistische partij gelijkt wel een duiventil. Men weet dat die rexistische barakdSrek- teur, onder het helsch lawaai van zijn reklametrompetten. aan heel het land verzekerd heeft dat zijn senators en volksvertegenwoor digers, de besten, de verstandigsten en de betrouwbaarsten zijn die er ergens te vinden waren. Maar nu laat de eene na den andere de gek Degrelle zitten en heeft op den koop toe maar weinig waardeerende woorden over voor zijn «führer». Zoo komt nu ook senator Le- keu (rexist) de rexbarak te ver laten. Daarbij legde hjj een ver klaring af waar bij hij Degrelle en zijn beweging afschildert als een gevaar voor land en volk. We hebben nooit iets anders be weerd. Daarop antwoordt Degrelle nu aan Lekeu dat hij een «knul» is En... wat doet de mirakelenfabri kant van Beauraing nu met zijn vroegere verklaring waarbij hij de openbare meening voorloog dat hij de beste, de verstandigste en de be trouwbaarste mannen gekozen had om politieke mandaten te vervullen in Kamer en Senaat Terloops vernemen we ook dat de rexvod «De Nieuwe Staat» niet meer te Brussel, maar wel op de persen van het zoogezegd onzijdig blad «De Daffwordt gedrukt. Soort zoekt soort Waar zitten nu de rotten Spijtig voor M. Lekeu dat hij zoo lang heeft gewacht om klaar te zien in het fascistisch gedoe van den heer Degrelle. Dat pleit niet voor zijn opmerkingsvermogen of... voor zijn politieke eerlijkheid. De meerderheid van het mensch- di:m gelooft «an een samengaan van veel suiker gebruiken en tandbederf. Wat is hiervan waar In verband met de stijging van het suikerver- bruik is een beantwoording dezer vraag van geen gering belang. Door laboratoriumproeven kon wor den vostesteld, dat rietsuiker op tan den (in speeksel) geen schadelijken invloed had. Dit komt overeen met de resultaten der onderzoekingen op arbeiders in suikerraffinaderijen. Bij hen werden nimimer aangestoken tanden ontdekt, diie door gestadige inwerking van stofsuiker of iets der gelijks ontstaan konden zijn. Rietr suiker ls dus ongevaarlijk. Melksui ker tast de tanden evenmin aan. Anders is het gesteld met druiven- suiker en met suikersoorten, die door speekselfermenten in glucose (dui- vensuiker) omgezet worden, zoo.is maltose. Deze hebben evenals kunst bon irug een verwoestende werking, zij het een veel langzamere dan drui- venisuiker. mm. «O, moeder, doe 't ajseblief nu dode- aten ze hun buikjes vol en toen ze lijk. Ze hebben zoo'n honger en dorst en ik heb ze heelemaal vergeten. En ik kan 't niet doen». «Nou, vooruit dan maar», zei moe der. Ze sneed vlug wat oud brood, ze zette een bakje water, dat nog lauw was op de sneeuw, en ze wierp het brood buiten. Ma cus Musch en z'n kameraden waren toch zóó blij! Eerst dat gedaan hadden, gingen ze met hun allen terug naar do vensterbank bij Hans raam en ze zongen weer. Hans heeft de vogels nooit meer ver geten. Nu is hy alweer beter en zoo dra het vriest of sneeuwt, gooit hij eten buiten, en hij denkt steeds aan lauw water. A.D.H. Het sterkst werd tandbederf even wel bij koekbakkers aangetroffen. Het bleek, dat gebak vermengd met speeksel het tandglazuur veel sterker aantast dan suiker en vooral het met behulp V-n gist samengestelde ge bak. Gebak met bakpoeder vervaar digd grijpt weer minder snel aan. Het speeksel van vele bakkers ver toont dikwijls een gisting, in tegen stelling met dat van anïdere men- schen. Gistend speeksel, met suiker vermengd, grijpt het tandglazuur veel sterker aan dan normaal speek sel met suiker, lazen wij in «Weten schappelijke Bladen». Men kan dus vaststellen, dat een schadelijke werking van rietsuiker en ook van bijenhoning niet bestaat, doth dat zij wel intreedt, wanneer glucose door den invloed van fermenten ontst. at of wanneer door aanwezige stoffen een alkoho- lische gisting optreedt. Over de stof wisseling heeft een betrekkelijk groet verbruik van suiker geen schadelijke invloed op de tanden. Dat Hans ziek was geworden... nu. daar kon hij zelf niets aan doen. Want hij had z'n vader eten moeten brengen op het werk, en niemand kon het hel pen, dat het die middag juist zoo re gende, en dat het zoo koud was. En vader kon er óók niets aan doen, dat hij Hans zoo lang had moeten la ten wachten. Want vader was juist met den baas bezig en Hans stond wel een kwartier in de regen en in de gu re wind te kleumen, voor hij het pakje b ood kwijt k:n. Zoo kwam het, dat Hans verkouden werd. Ja, het was zelfs zoo erg, dat hij in bed moest blijven. De dokter kwam er wel niet by, maar moeder zei toch, d„t Hans minstens vier dagen thuis zou moeten blijven, en misschien nog wel langer. En juist die -nacht begon het te vrie zen, t:en te sneeuwen en de winter was compleet. In één nacht zag de heele wereld wit. Al het water lag dicht en in het tuintje achter het huis hipten de vogels over het sneeuwdek en ze keken benauwd naar iets eet baars uit. Maar alles, wat de vogels eten konden, was verdwenen onder de sneeuw. Marcus Mus, die al jaren met z'n vrouw en kinderen in het boschje woonde, vlak achter de tuin van Hans ouders, zei dadelijk: «Wij hoeven ens geen zorgen te ma ken, want we krijgen toch wel iets. Daar zal Hans voor zorgen. Dat doet hij elk jaar en hij zal ons nu niet ver geten». Dat zei Marcus tegen alle vogels, die het hooren wilden en ze wisten w;l, dat Marcus gelijk had. Hans had het altijd gedaan, want hij hield heel veel van vogels en hij zou zijn vriend ;es nu zeker niet vergeten. Dat dachten de v:gels tenminste. Maar ze wisten niet dat Hans ziek lag. Die eerste dag waren de vogels nog vel vertrouwen. Ze dochten zeker, dat er wel iets zou komen, als ze het maar kalm afwachtten. En toen de dag voor bij was en het vroeg denker werd, zei Marcus Mvi:ch nog: «Nu ja, dat was vandaag een tegen valler; maar het is niet z:o erg, want we hebben nog niet zoo'n vreeselijke honger. Mo gen zorgt Hans zéker voor ons». De volgende och'tend si Marcus al vroeg naar Hans uit te kijken. Zijn vrouw zat er nu cok bij en nog een heeleboel meer musschen en stelletje kootaieeaen en wat roodborstjes, en nog andere vogels. Ze hielden de achterdeur van het huis goed in de gaten, maar wie er kwam... Hans niet. «Daar begrijp ik niets van», zei Mar cus. «Hoe kan dat nou? Hans vergeet ens nooit. Zou hij hier niet meer wo nen?». Maar een koolmees wist te vertellen, dat hij Hans een paar dagen geleden nog gezien had. Nu, dat kwam wel uit, want toen was Hans nog niet ziek. Eindelijk om twaalf uur, begon het Marcus te vervelen. «Ik ga es kyken» zei hij. «Ik ga ge woon op de vensterbank zitten, bij het keukenraam en ik piep net zoo lang, t:t Hans aan ons denkt. Toch niet aar dig van hem, om ons zoo heelemaal te vergeten.» Marcus dééd het ook. Weldra zat hij op de vensterbank en hij tuurde door de ruit naar binnen. Maar daar was Hans niet. Nee, hij zat niet op zijne gewone plaatsje aan tafel. Waar kon die jrngen toch zijn? «We gaan hem zoeken», zei een kool mees. «Hij moet toch ergens zijn! HU moét de deur uitkomen, als hij naar school gaat. Laten we dus goed oplet ten, of hij uit het huis gaat». Een paar uur lang w© den de voor deur en de achterdeur van het huis door de vogels bewaakt, maar Hans kwam niet. Marcus kreeg erge honger en hij zat zich suf te peinzen. Hij begreep er n.ets van. En koud dat 't was-! 't Vroor zeker wel acht graden. Nergens was eten of drinken te vinden. Er moest iets gedaan worden, dacht Mar cus, want hij had geen zin, om weer met een leege maag naar zijn nestje terug te gaan. En ze moesten opschie ten ook, want over een paar u<ur werd 't al weer donker, en dan zouden ze zeker niets meer krijgen. «Nu ga i'k in alle ramen kijken», zei Marcus Musch en hij dééd het ook. Nee, in de voorkamer was Hans niet te zien. Toen naar de schuur. Daar was Hans o:k niet. Boven dan mis schien? Marcus ging op alle venster banken zitten en hij keek overal naar binnen. Ha... wacht es... ha... ja, daar was Hans! Hij lag in bed. met zijn hoofd op een w.t kussen. Hij lag er diep on der. Ha, die Hans. Marcus begon verheugd te sjilpen en te piepen, maar het scheen wel, dat Hans hem niet hoorde, want hij draai de zijn hoofd niet cm en bleef stil liggen. «Jongens, zei Marcus tegen de an dere vogels, «kom es allemaal om me heen zitten. Ik geloof, dat hij ons ver geet. En mij hoort hij niet Laten we dus met ons allen cp die vensterbank gaan zitten en met ons allen voor hem zingen. Dan zal hij wel aan ons den ken». Dat was een goed plan en zoo werd het dan ook gedaan. Wel dertig vogels vlogen naar de venste bank en t:en Marcus met zijn vleugel zwaaide, be gonnen zie allen tegelijk te zingen. En... Hans hief zijn hoofd op. Hij keek verwonderd naar het raam en toen kreeg hij een kleur van verlegen heid. Sjonge... hij had de vogels ver geten. Hij had alleen maar aan zich zelf gedacht en aan zijn ziekte. «Moeder», riep Hans, «moeder... wilt u asjeblief gauw de vogels wat te eten en te d inken geven?». «Ik zal 't morgen doen, jongen», riep moeder van beneden. Indien men driemaal daags melkt te 5 1/2 uur, te 11 uur en te 18 uur, dan is de tijd tusschen de keeren dat men melkt verschillend. De praktische konstataties hebben uitgewezen dat in deze omstandigheden het melken 's middags- 25 t.h. levert, 's avonds 30 t.h. en 's morgens 45 t.h. der totale hoeveelheid melk op een dag bekomen. In vele stallen waar men driemaal daags melkt is de morgenmelk minst vetrijk en zelfs dikwijls niet altijd bevat deze melk minder dan 28 per duizend vet. Vele omstandigheden kunnen den melkveehouder verplichten 's middags te melken dan wanneer hij de morgen- melk of de avondmelk tot verkoop be stemd, ofwel beide samen. In dit laat ste geval volstaat het de avondmelk (welke onmiddellijk verkoeld wordt) met de morgenmelk te mengen om een voldoende vetgehalte te bekomen. Indien men enkel de morgenmelk verkoopt is men wel verplicht na herhaalde kontrole deze koeien te kiezen welke het vetrijkste melk geven teneinde de 28 t.h. te bekomen. In dien men bovendien merkt dat men bij het uitsluiten'" verkoopen van c.e morgenmelk er niet in lukt melk met 28 t.h. te bekomen dan is men verplicht koeien welke melk van hoog vetgehalte voortbrengen in zijn stal te brengen. Tweemaal daags melken De tijd welke twee melkingen scheidt is volstrekt dezelfde als men bijvoor beeld 's morgens en 's avonds rond 5.30 u. melkt. Dan zal men bijna immer evenveel melk 's morgens als 's avonds bekomen. Op het totale van den dag echter bekomt men minder melk met twee maal te melken dan wel met driemaal. De vermindering der gemiddelde hoe veelheid melk van een groep bereikt gemiddeld 6 tot 7 t.h. Praktisch zou I men een vermindering van 10 t.h. mo gen aanvaarden zoodat een koe welke 10 liter melk geeft er slechts 9 meer zou geven, dus een vermindering van 1 liter. Hoeveelheid welke in vele ge vallen voldoende zal zijn om den ar beid voor het melken te betalen. Alge meen gesproken is het niet interessant slechts tweemarl daags te melken in stallen waar men vooral de hoeveel heid melk in 't oog heeft, bijzender waar het gaat om koeien welke meer dan 10 liter per dag voortbrengen. Wanneer men melkkoeien van het regime der 3 melkkingen per dag naar dit van tweemaal daags te melken, doet overgaan, dan geven ze meestal 's morgens melk dat rijker is en '8 avonds melk dat armer is aan vet. PRAKTISCH gesproken nu kunnen voor de melkvoortbrengers volgende regels gelden 1. Men bekomt meer met door 3 maal daags te melken in plaats van twee maal. 2. Men moet de koeien met hooge opbrengsten minstens 3 maal daaga melken. 3. Wanneer men driemaal daaga melk verschilt de rijkheid der melk in belangrijke mate. In 't algemeen is de morgenmelk het minst rijk aan vet, de middagmelk is het rijkst dan wanneer de avond melk een gemiddelde vetgehalte bezit dat vaak het gemiddelde van ganscï» den dag benadert. 4. Als men driemaal daags melkt ia het vetgehalte der melk van een zeer klein aantal dieren bijwijlen onvoldoen de om den verbruiker te bevredigen. 5. Het regime van 2 maal te melker» op een zelfde urenafstand levert bijna ieder maal dezelfde hoeveelheid melk en geeft bovendien melk dat bijna een ideaal is inzake vetgehalte. 6. De hoeveelheid boter welke men op 't einde van den dag bekomt is bijna dezelfde welke ook het aantal keeren weze dat men melkt. Zooals reeds gemeld, zal van 5 Fe bruari af, datum waarop de groot sche herdenkingsplechtigheid Emile Vandervelde door de partij in het Pa leis van Schoone Kunsten te Brussel ingericht wordt, In alle gemeenten van het land en aan alle partijgenoo- ten en militanten, een foto van onzen betreurden patron ter verkoop aange boden worden. Terzelfdertijd zal een eerste inschry- AKKERTJES" bestrijd»* direot die besmetting. "AKKERTJES" glijden vanzelf door Uw keel en blijven nooit steken. Zijn smaaklooze cachets. "AKKERTJES" «ijn zoo danig samengesteld dat ze U ook bij herhaald gebruik blijven helpen. "AKKERTJES" kunt Ge misschien vannacht al noodig hebben. Zorg er daarom steeds voor een doos in huis te hebben. Doos van 12 stuks: fr. 9.50^ van 6 stuks fr. 5.-. Verkrijg baar bij alle Apothekers. ving gehouden wonden voor het «Fonds Emile Vandervelde». welke, om de soli- dariteitsaktie voor Spanje niet te scha den, op einde Februari voorloopig af gesloten wordt. De nationale organismen en de po litieke federaties beschikken slechts over een beperkt aantal genummerde kaaien. Teneinde echter elkeen deel achtig te doen zij-n aan deze plechtig heid in het Paleis van Schoone Kuns ten, waarvan de giroote zoal slechts 2.500 menschen bevatten kan, zal zij uitgezonden worden van 9.30 tof 12.30 uur door de twee nationale radiopos- ten. Hierbij volgt het progTamma van de herdenkingsplechtigheid op Zon dag 5 Februari in het Paleis van Schoone Kunsten te Brussel, Raven- steinstraat: 9.30 uur: Inleiding tot de plechtige zitting. Werken van J. S. Bach, uitge- voe d op het orgel door den heer Oharles Hens, leeraar aan het ko ninklijk muziekkon ervatorium te Luik. Gelegenheidsfanfaren door den heer Marcel Poot. 10.uur: Opening der zitting. 1. Treurmarsch uit de EROICA, van Beethoven. Het Nationaal orkest van België onder leiding van den heer Dé- siré Dsfauw, direkteur der kon- eerten van het koninklijk mu- ziekkonservatorium te Brussel. 2. Redevoering, gehouden door den heer Arthur Wauters. oud- minister, volksvertegenwoordiger. Redevoering, gehouden door den heer Camille Huysmans, voor zitter van de Kamer der volks vertegenwoordigers. 3. Pie Jesu, uit het Requiem van Gabriel Fauré, gezongen door mevrouw Germaine Teugels, van den Muntschouwburg. 4. Redevoering, gehouden door den heer Bouglé, direkteur der Ecole Normale Supérieure te Parijs. 5. Sur la mort d'Emile Vander velde, proza-gedicht door Louis Piérard. 6. Vaarwel mijn Broeder, van Hu- bertus Waelrant. De Lasallekrmg van Antwerpen, onder leiding van den heer F. D'Haeyer. 7. Reportage van do film .De Pa tron is dood», kinematografi- sche produktie van den heer Henri S'.orck. 8. Vijfde symphonle van Beetho ven. Het nationaal orkest onder let ding van den heer Désiré De- fauw. AKKERTJES Om U te overtuigen hoe snel en hoe reker "AKKERTJES Uw pijn of Uw griep verdrijven zijn thans overal verkrijgbaai Proefdoosjes met 1 "AKKERTJE" voor iz. L« VS, Hts INDIEN GIJ begeert op de hoogte te zijn der vrUdenkersbeweglng, lees wekelijks PER NUMMER 0,60 Ir. Voor drie maanden 8.fr. Voor één Jaar 32. fr. VOOR ANTWERPEN E. LAURIJSSEN, St. Laureysstraat, 56, Antwerpen. Postcheokrekening nr. 430.529. VOOR GENT Richard CLEREBAUT, 35, Schaap straat, Gent. Postcheckrekenlng nr. 470.649. Voor de leden van den soclalLstischea Vrijdenkersbond van Gent kost het jaar lijks slechts 20.frank. 62 74 zal verdwyn. zond. verf d. gemakk. pro cédé thuis te volg. dat ik gratis aanduid. Schr. Ho-Jalc St-Michielsl. 185. Brussel

Voor Allen | 1939 | | pagina 10